Středa , 29. 11. 2023

Zina

Proč jsou sójové svíčky lepší než ty klasické?

Už dávno je pryč doba, kdy si lidé doma zapalovali parafínové čajové nebo jiné svíčky. Osvěta na téma svíček se šíří světem rychlostí blesku. Pokud ale stále netušíte, proč zainvestovat do sójových svíček, pár důvodů pro vás máme. Ten hlavní je, že parafínové svíčky vážně poškozují naše zdraví.
sójové svíčky
Svíčky jsou součástí každého moderního interiéru. (foto: 123RF)

25. 11. 2021

Klasické svíčky způsobují astma i vyrážky

Proč volit sójové svíčky oproti těm klasickým? Parafínové svíčky při spalování uvolňují do ovzduší toxické organické sloučeniny, jako jsou například benzen, aceton či toluen. A všechny tyto látky jsou vysoce karcinogenní. A to rozhodně není všechno, co parafínové svíčky do vzduchu, který dýcháme, uvolňují. Obsahují totiž i acetaldehyd, formaldehyd nebo akrolein. Jde o látky, respektive chemikálie, které se vyskytují v emisích nafty.

Budete-li takové svíčky často zapalovat v blízkosti sebe a dalších lidí, mohou vám způsobit nejrůznější alergie, vyrážky a dokonce i astma. Mnohé vědecké výzkumy taktéž poukazují na to, že v té nejhorší možné variantě můžete onemocnět rakovinou. 

Zapomeňte na parafín i umělá aromata

Nebezpečím pro lidský organismus však není pouze samotný parafín, ale i toxické látky, které jsou obsažené v barvivech a aromatech svíček. Za zmínku stojí i fakt, že součástí svíček je i knot uchycený pomocí zinku nebo olova. To také rozhodně není nic, co by našemu zdraví prospívalo. Ty nejlevnější svíčky jsou zkrátka tím nejhorším, co si do domácnosti můžete pořídit. 

Který vosk je ten správný?

Naštěstí se čím dál častěji vyrábějí i prodávají svíčky zdraví naprosto neškodné. Ty se skládají zejména ze sójového vosku, vonných esenciálních olejů a bavlněného knotu. Ten by měl být vždy maximálně tři milimetry dlouhý. Proto doporučujeme před každým zapálením svíčky knot na příslušnou délku zastřihnout. 

Abyste se ve svíčkách skutečně vyznali, připravili jsme pro vás přehled několika možných alternativ k parafínovým svíčkám.

Palmový vosk nedýmá

Mnohem zdravější variantou oproti parafínovým svíčkám jsou svíčky z palmového vosku, které tolik `nekouří`, zato hoří mnohem déle a také drží svůj tvar. Ovšem ekologický palmový vosk příliš není, neboť se kvůli palmovému oleji ve velkém kácí deštné pralesy a následkem toho umírají mnohé vzácné rostlinné i živočišné druhy. Existují však palmové svíčky, které prošly takzvanou certifikací RSPO. To znamená, že pocházejí z ekologicky šetrného zdroje.

K TÉMATU  Black House: moderní dům v Buenos Aires má prostory zajímavě oddělené vnitřním bazénem

Včelí vosk je neškodný, ale vzácný

Všichni ho jistě dobře známe, ale protože je dražší, neboť je ho málo, málokdo svíčky z včelího vosku kupuje. Přitom je to velká škoda, protože i tento druh svíček je absolutně zdravotně nezávadný. Při hoření nevylučuje žádné toxické látky, ale naopak vzduch čistí.

Jenže včelí vosk je relativně vzácný a není ho tolik jako například palmového či sójového vosku nebo parafínu, proto se do něj často přimíchávají jiné látky, třeba právě parafín, a tyto svíčky se pak vydávají za svíčky z včelího vosku, ačkoliv v sobě skrývají něco úplně jiného. 

Sójový vosk vydrží hořet mnohem déle

Svíčky ze sójového vosku jsou skvělou variantou pro ty, kteří si potrpí na svíčky, ale zároveň nemají tolik peněz, aby si mohli každý den dovolit zapalovat svíčky z včelího vosku. Sójové svíčky nezvyšují podíl C02 v atmosféře a produkují mnohem méně sazí než klasický parafín. Také vydrží hořet mnohem déle. Při koupi těchto svíček si ale nejprve pozorně přečtěte obal, z čeho jsou vyrobeny. Některé svíčky se vyrábějí z geneticky modifikované sóji a do některých je zase přidáván parafín. 

Řepkový vosk nesmí být geneticky modifikovaný

Ano, i takové svíčky existují. Řepkový vosk, jak sám název napovídá, se vyrábí z řepkového oleje a svíčky z něj jsou mnohem ekologičtější než svíčky parafínové. Opět si ale dávejte pozor, aby nebyly vyrobeny z geneticky modifikované řepky. 

Olivový a slunečnicový vosk

U nás není příliš známý, ale v Evropě se takové svíčky skutečně vyrábějí. K výrobě svíček se používá již použitý olivový a slunečnicový olej. Jsou velmi ekologické, protože kdyby se již použitý olej nezpracoval dál, může v přírodě znečistit vodu i půdu. Velkou výhodou je, že si takovou svíčku snadno vyrobíte i doma z vlastního použitého oleje. Jak na to?

K TÉMATU  Alternativní bydlení. Existují i jiná řešení, než drahá hypotéka nebo pronájem

Vyrobte si vlastní svíčku z použitého oleje

Výroba svíčky z použitého oleje trvá jen pár minut a budete potřebovat pouze 1 dcl použitého slunečnicového nebo jakéhokoliv jiného oleje, vonný prášek, který seženete na internetu i v drogériích, bavlněný knot, špejli a nádobku na svíčku. 

Rostlinný olej smíchejte s vonným práškem a tekutinu dejte na jednu minutu ohřát do mikrovlnné trouby. Ohřátou směs přelijte do nádoby na svíčku, například do tvrdší skleničky. Pak si bavlněný knot uvažte na držák knotu nebo na špejli a ponořte ho do svíčky tak, aby kus knotu ze svíčky vyčuhoval. Právě špejle vám pomůže v tom, aby knot do olejového vosku nesklouzl. Nechte svíčku zcela zaschnout a pak knot ze špejle odvažte a sestřihněte ho na tři milimetry. Svíčka vám vydrží hořet až třicet hodin. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Domácí vonná svíčka: Jak vyrobit bytový doplněk?

Vonné svíčky jako nebezpečná dekorace. Opravdu mohou způsobit rakovinu?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Léto je v plném proudu a častuje nás nevyzpytatelným počasím. Vyzrajte na něj s limonádami plnými ovoce. Horké dny si žádají osvěžení a během těch deštivých zase potřebujete vitaminy, abyste předešli nachlazením. Přinášíme proto tipy na limonády z exotického ovoce, které zahrnují jak osvědčené klasiky, tak netradiční kombinace. Nejenomže vám budou chutnat, ale zároveň vás – alespoň pomyslně – přenesou tropického ráje.
Strie představují typ jizev, které se objevují v případě rychlého natažení nebo zmenšení kůže. Pokožce dodávají pružnost dva proteiny – kolagen a elastin. Díky náhlým změnám se tyto proteiny roztrhnou a kůže ztrácí elasticitu. Její hlubší vrstva zůstane odhalená a objevují se malé jizvičky. Strie se nejvíce objevují v těch místech, kde se ukládá tuk – oblasti břicha, hrudníku, hýždí, boků. Ničím neobvyklým nejsou strie vyskytující se na stehnech, rukách nebo zádech.
Diamanty jsou věčné, ale někdy zkrátka přijde čas pro něco barevného, svěžího, šťavnatého. A přesně to splňuje olivín neboli peridot. Často hrál v minulosti druhé housle. Však měl také v kategorii zelených drahokamů velkou konkurenci, a to především v podobě smaragdu. S tím byl také běžně zaměňován. Dokonce se proslýchá, že zelené kameny v Kleopatřině slavné sbírce nebyly smaragdy, ale právě olivíny. Nyní se zdá, že se vše obrací, olivín vystoupil ze stínu a začíná být ceněný pro své jedinečné kvality.
Zoufalé manželky – kdo by neznal tento legendární seriál a jeho 4 hlavní představitelky? Když tedy pomineme Mary Alice, která to zabalila již v pilotním dílu. Ani se jí nedivíme, když dopředu znala scénář. Asi nebyla jediná, kdo se nedokázal vyznat v té spleti nekonečných vražd, zmizení, sousedských válek a podrazů.
Mnoho lidí se potýká s bolestmi zad při sedavém zaměstnání. Často si poposedneme, vypneme se, ale za chvilku zase povolíme záda i břicho. Ty, kteří pracují u počítače celý den, trápí tuhá krční páteř a také trapézy máme stále v napětí. Co s tím? Přestávky a malý workout při práci na počítači jsou nutné, protože sedíme v jedné pozici a jediné čím hýbeme, jsou prsty na rukách… Zapojit své tělo, prohřát se a protáhnout se je s naším tipem jednoduché a zábavné.
Problémy se zády jsou v dnešní době civilizačním onemocněním, se kterým se setkává snad každý druhý z nás. A zatímco některé jsou vrozené a získané třeba vlivem skoliózy či hyperkyfózy a dalších latinských názvosloví, jiné jsou způsobené nezdravými návyky, které každý den (mnohdy nevědomky) opakujeme. A právě takové zlozvyky ke zhoršení a ještě větším potížím jenom přispívají. Co nám nejvíce kazí záda?

Nepřehlédněte

Ve všech pohádkách je konec jasný – „Žili spolu šťastně až do smrti.“ Realita je ovšem dost jiná a my se nacházíme v situaci, kdy si z předchozího vztahu do toho nového s sebou bereme děti. Podobně je na tom i náš nový partner. A zapletenec je na světě! Zvládněte vztah mezi nevlastními sourozenci.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek