Úterý , 28. 05. 2024

Vilém

Budiž tma aneb jak modré světlo ovlivňuje náš spánek?

Přemýšleli jste někdy nad tím, co děláte, když večer ulehnete do postele? Drtivá většina z nás zapne televizi nebo sáhne po svém telefonu, aby nám náhodou před spaním nic neuniklo. Nebo v horším případě obě tyto možnosti zkombinujeme. Bohužel obrazovky těchto zařízení vyzařují takzvané modré světlo, které narušuje naše přirozené spánkové cykly. Ale abyste své tělo připravili na kvalitní spánek, je třeba modré světlo naprosto minimalizovat.
modré světlo
Znáte to, do poslední chvíle koukáte do monitoru a pak si jdete utahaní lehnout. Ale kupodivu nemůžete usnout. Proč?

09. 08. 2022

Co je modré světlo?

Modré světlo je součástí spektra světla, které lidské oko vidí, má nejkratší vlnovou délku a nejvíce energie. Jeho největším přírodním zdrojem je Slunce, umělé modré světlo vyzařují právě elektronické obrazovky a LED zářivky, ale i pouliční osvětlení. Dalo by se tak říct, že i když zajde slunce, naše tělo stále dostává opačný signál.

Jak modré světlo ovlivňuje cirkadiánní rytmus?

Naše tělo je ovlivněno cirkadiánními rytmy, které mu určují, kdy má zajišťovat své přirozené funkce. Světlo je nejdůležitějším faktorem pro sladění cirkadiánních rytmů, které úzce souvisí s východem a západem slunce. Pokud sledujete před spaním jakoukoli elektroniku, jste světlu vystaveni velkou měrou. Ačkoli všechny typy viditelného světla mohou ovlivňovat cirkadiánní rytmy, největší vliv má modré světlo.

Proč? Protože stimuluje části mozku, které ovlivňují naši bdělost, zvyšují tělesnou teplotu a srdeční tep. Během dne může modré světlo zlepšit výkonnost a pozornost, nicméně ve večerních hodinách je to přesně naopak. K poruchám cirkadiánního rytmu dochází, když cirkadiánní rytmus člověka není v souladu s jeho prostředím. Světelná terapie, a zejména modré světlo, může pomoci znovu sladit cirkadiánní rytmy těla a zlepšit spánek. Jinými slovy, konečně zalehnete, hned usnete a krásně se vyspíte.

Problém nastává, když jsme vystaveni příliš velkému množství umělého modrého světla později během dne a v noci, kdy už slunce dávno spí. Mozek nerozlišuje mezi pravým modrým světlem a modrým světlem z mobilních telefonů a notebooků, takže jakékoli modré světlo může mozku signalizovat, že je čas být vzhůru.

Modré světlo a spánek

Hladina melatoninu (hormon, který napomáhá usínání) se v našem těle začíná zvyšovat přibližně dvě hodiny před usnutím, a během spánku zůstává na vysoké úrovni. Vystavení modrému světlu před spaním přirozenou produkci melatoninu přerušuje.

K TÉMATU  Smartphony, tablety i televize produkují modré světlo. Kdy našemu organismu prospívá a kdy naopak škodí?
modré světlo
Dlouhodobé vystavení modrému světlu v nočních hodinách nikomu neprospívá.

Horší scénář nastává ve chvíli, kdy budete každý večer vystavení mnohačetnému vyzařování modrého světla, může to ovlivnit vaše tělo natolik, že budete psychicky nevyrovnaní, a dokonce můžete upadat i do depresí. Pokud totiž nemá tělo dlouhodobě kvalitní spánek, budou všechny jeho funkce v nerovnováze.

Mezi běžné zdroje modrého světla patří například:

 • zářivky
 • LED světla
 • chytré telefony
 • televizory
 • obrazovky počítačů
 • tablety
 • elektronické čtečky
 • herní konzole a další

Co můžu pro zmírnění účinků modrého světla udělat?

Nejúčinnějším způsobem, jak snížit vystavení modrému světlu ve večerních hodinách, je jednoduše vypnout zdroje (tohle řešení jste slyšet nechtěli). To znamená ztlumit nebo omezit LED a zářivkové osvětlení a vypnout elektronická zařízení poté, co se venku setmí. Takže abyste v zimních měsících chodili spát hned po příchodu z práce, protože budete doma po tmě? Nebojte, tak hrozné to není. Ale nabízíme několik řešení.

 1. Udělejte si rutinu: Nastavte si budík, který vám 2 až 3 hodiny před spaním připomene, že máte vypnout elektroniku.
 2. Pořiďte si lepší lampu: Pokud si rádi čtete v posteli, zkuste si pořídit lampu, která nevyzařuje modré světlo. Dobře fungují červené nebo oranžové lampy.
 3. Umístění svítidel: Věřte tomu nebo ne, vliv má i poloha zdroje světla. Lampička by měla být u země, pod úrovní očí.
 4. Ztmavte obrazovky: Zjistěte, zda můžete ztlumit jas svých elektronických zařízení nebo zda mají noční režim, který snižuje vyzařování modrého světla.
 5. Vyzkoušejte aplikaci: Pokud potřebujete používat zařízení před spaním, vyzkoušejte některou z mnoha aplikací pro chytré telefony a počítače, které pomáhají snižovat vyzařování modrého světla.
Zaujalo vás modré světlo? V tomto podcastu se dozvíte víc.

Ke snížení vlivu modrého světla vám pomohou také speciální červené brýle, což je v praxi asi jediné užití rudé, které má za cíl klid a pohodu. Zkuste jim dát šanci, ulehčí vám to přípravu na spánek. Možná si nejdřív budete doma připadat divně (hlavně před partnerem), ale až uvidí, jak krásně spíte, začne si je od vás ještě půjčovat.

K TÉMATU  Strečink: Výhody, nevýhody a jak jej správně provést?

Poznámka: I když doma nosíte před spaním červené brýle, neznamená to, že byste před spánkem měli do poslední chvíle sedět u notebooku a pracovat. Součástí přípravy do postele je i tak co největší omezení elektroniky.

Že najednou nevíte, co doma večer dělat? Tak pro začátek si zkuste třeba povídat nebo si uvařte bylinkový čaj a sedněte si s knížkou do postele.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Desatero pro klidný spánek. Jak si pomoci, když vám nespavost nedá spát

Smartphony, tablety i televize produkují modré světlo. Kdy našemu organismu prospívá a kdy naopak škodí?

Zdroje článku:
www.healthline.com, www.time.com
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Po delší odmlce zapříčiněné zdravotní stopkou Nely se opět začínáme potkávat a obracet zažité vzorce v její hlavě. Co se doteď díky koučinku u Nely dělo?
Každému se jistě stalo, že se při vaření popálil. Stačí delší pobyt nad unikající párou nebo opomenutí nasazení chňapek a může být neštěstí na světě. Od nehezkých následků vás mohou ochránit lístky aloe vera, které uvnitř ukrývají příjemnou léčivou a zároveň chladivou dužinu. Pěstujete ji na svém okenním parapetu? 
Christian Dior, ikona módního světa. Zakladatel francouzské značky Dior, jejíž historie sahá do 40. let 20. století. Zákazníkům z celého světa nabízí jedny z nejkrásnějších oděvů, ať už jde o běžné modely nebo haute couture, šaty vysoké krejčoviny. Jaký příběh stojí za vznikem této značky?
Strie představují typ jizev, které se objevují v případě rychlého natažení nebo zmenšení kůže. Pokožce dodávají pružnost dva proteiny – kolagen a elastin. Díky náhlým změnám se tyto proteiny roztrhnou a kůže ztrácí elasticitu. Její hlubší vrstva zůstane odhalená a objevují se malé jizvičky. Strie se nejvíce objevují v těch místech, kde se ukládá tuk – oblasti břicha, hrudníku, hýždí, boků. Ničím neobvyklým nejsou strie vyskytující se na stehnech, rukách nebo zádech.
Bydlíte ve vlastním domě a přemýšlíte, jak do budoucna co nejvíce uspořit na energiích? Krátkodobým řešením je samozřejmě snížení její spotřeby. Ale není řešením udržitelným. Jediný krok do budoucnosti, který má v této oblasti smysl, je zajistit si zdroje vlastní. I stát už to ví, a tak poskytuje dotace na energetickou samostatnost nebo alespoň snížení energetické náročnosti bydlení
Zima už mnohé začíná deprimovat, proto se snaží vnést si první střípky jara alespoň k sobě do šatníků. Svetry tak stále zůstávají v popředí, ale pomalu začínají být vytěsňování kousky nejmódnějších stylů přicházejícího teplejšího ročního období. Víte, co se bude nosit?
V průběhu letních měsíců se častěji vydáváme mimo domov. Tím se ovšem dostáváme do hledáčku klíšťat. Co nám tito roztoči mohou způsobit, jak se jim bránit a co dělat, když už se zakousne? Zapomeňte na staré rady, dnes už je vše jinak. Žádné krémy, aby se pustilo apod.
Jakékoliv potíže se spánkem se mohou nepříjemně odrazit na průběhu celého našeho dne. Pokud se necítíte ve své kůži, hned se obtížněji hledá potřebná trpělivost při doprovázení dětí do školek či do škol. Stěží budete pak mít v práci dostatek energie na řešení všech úkolů. Není však nutné sahat hned po lécích. Kvalitu svého spánku můžete výrazně podpořit pomocí bylinek. Jaké stojí za to vyzkoušet?
Přichází období, kdy vystavujeme mnohé, v zimě skryté, části těla světu na odiv. Pokud jste zvyklé se holit, pak vám jistě přijde vhod jeden domácí recept na krémové mýdlo na depilaci. Zamilujete si ho. Výborně se roztírá a dobře pění. Navíc působí antibakteriálně a protizánětlivě. Jdeme na to?
Umíte si představit start dne bez lahodného hrnku kávy? Je to něco, co dokáže člověka nastartovat a zpříjemnit mu každodenní vstávání. Kolem kávy se však točí řada spekulací a domněnek. Ty se týkají především toho, jestli káva prospívá nebo naopak škodí zdraví. Jak to tedy je?
Kyselina hyaluronová je látka, která je přirozeně obsažená v těle. Její kouzelnou vlastností je to, že je schopna vázat vodu, což je klíčové pro hydrataci naší pleti. Pojďme se proto podívat na kyselinu hyaluronovou zblízka.
Pětatřicítka je pro ženy zvláštní mezník. I když nechceme, začneme se zamýšlet, zda je náš život v pořádku, a zda směřujeme správným směrem.

Výběr článků

Určitě jste i v zimě potkávaly spoustu lidí v teniskách. Již několik let je to módní obuv pro všechny příležitosti. A právě přicházející teplé období nám dovolí více využít přednosti této pohodlné obuvi.
Řada lidí interiér svého domu v průběhu života změní, zrekonstruuje, aby byl hezčí a modernější. O každém to ale neplatí.
Tělo je dobře propracovaný stroj, který nás pravděpodobně nepřestane fascinovat. Aby však fungovalo tak, jak má, je zapotřebí, aby bylo poháněno správným palivem. Ani klasický automobil nepojede bez benzínu, ani tělo nebude fungovat bez minerálů a vitaminů, které jsou jeho pohonnou hmotou.  

Nepřehlédněte

Jste věčně nervózní a tíží vás obavy? Kvůli tomu může mít vaše dítě velké potíže – a to nejen v samotném vývoji, ale i v dospívání. V sázce je jeho nízká porodní váha nebo náchylnost k depresím a schizofrenii!
Polycystický ovariální syndrom, neboli PCOS, je strašákem pro ženy v reprodukčním věku. Otěhotnět s tímto onemocněním přirozenou cestou je často nad síly ženy samotné i lékařů. Problém je, že příčina, proč onemocnění vzniká, není dosud úplně jasná. A tak naprosté vyléčení není možné.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek