Čtvrtek , 02. 02. 2023

Nela a Hromnice

Budiž tma aneb jak modré světlo ovlivňuje náš spánek?

Přemýšleli jste někdy nad tím, co děláte, když večer ulehnete do postele? Drtivá většina z nás zapne televizi nebo sáhne po svém telefonu, aby nám náhodou před spaním nic neuniklo. Nebo v horším případě obě tyto možnosti zkombinujeme. Bohužel obrazovky těchto zařízení vyzařují takzvané modré světlo, které narušuje naše přirozené spánkové cykly. Ale abyste své tělo připravili na kvalitní spánek, je třeba modré světlo naprosto minimalizovat.
modré světlo
Znáte to, do poslední chvíle koukáte do monitoru a pak si jdete utahaní lehnout. Ale kupodivu nemůžete usnout. Proč?

09. 08. 2022

Co je modré světlo?

Modré světlo je součástí spektra světla, které lidské oko vidí, má nejkratší vlnovou délku a nejvíce energie. Jeho největším přírodním zdrojem je Slunce, umělé modré světlo vyzařují právě elektronické obrazovky a LED zářivky, ale i pouliční osvětlení. Dalo by se tak říct, že i když zajde slunce, naše tělo stále dostává opačný signál.

Jak modré světlo ovlivňuje cirkadiánní rytmus?

Naše tělo je ovlivněno cirkadiánními rytmy, které mu určují, kdy má zajišťovat své přirozené funkce. Světlo je nejdůležitějším faktorem pro sladění cirkadiánních rytmů, které úzce souvisí s východem a západem slunce. Pokud sledujete před spaním jakoukoli elektroniku, jste světlu vystaveni velkou měrou. Ačkoli všechny typy viditelného světla mohou ovlivňovat cirkadiánní rytmy, největší vliv má modré světlo.

Proč? Protože stimuluje části mozku, které ovlivňují naši bdělost, zvyšují tělesnou teplotu a srdeční tep. Během dne může modré světlo zlepšit výkonnost a pozornost, nicméně ve večerních hodinách je to přesně naopak. K poruchám cirkadiánního rytmu dochází, když cirkadiánní rytmus člověka není v souladu s jeho prostředím. Světelná terapie, a zejména modré světlo, může pomoci znovu sladit cirkadiánní rytmy těla a zlepšit spánek. Jinými slovy, konečně zalehnete, hned usnete a krásně se vyspíte.

Problém nastává, když jsme vystaveni příliš velkému množství umělého modrého světla později během dne a v noci, kdy už slunce dávno spí. Mozek nerozlišuje mezi pravým modrým světlem a modrým světlem z mobilních telefonů a notebooků, takže jakékoli modré světlo může mozku signalizovat, že je čas být vzhůru.

Modré světlo a spánek

Hladina melatoninu (hormon, který napomáhá usínání) se v našem těle začíná zvyšovat přibližně dvě hodiny před usnutím, a během spánku zůstává na vysoké úrovni. Vystavení modrému světlu před spaním přirozenou produkci melatoninu přerušuje.

K TÉMATU  Kvalitní spánek umí s tělem zázraky. Jak se ale dobře vyspat?
modré světlo
Dlouhodobé vystavení modrému světlu v nočních hodinách nikomu neprospívá.

Horší scénář nastává ve chvíli, kdy budete každý večer vystavení mnohačetnému vyzařování modrého světla, může to ovlivnit vaše tělo natolik, že budete psychicky nevyrovnaní, a dokonce můžete upadat i do depresí. Pokud totiž nemá tělo dlouhodobě kvalitní spánek, budou všechny jeho funkce v nerovnováze.

Mezi běžné zdroje modrého světla patří například:

 • zářivky
 • LED světla
 • chytré telefony
 • televizory
 • obrazovky počítačů
 • tablety
 • elektronické čtečky
 • herní konzole a další

Co můžu pro zmírnění účinků modrého světla udělat?

Nejúčinnějším způsobem, jak snížit vystavení modrému světlu ve večerních hodinách, je jednoduše vypnout zdroje (tohle řešení jste slyšet nechtěli). To znamená ztlumit nebo omezit LED a zářivkové osvětlení a vypnout elektronická zařízení poté, co se venku setmí. Takže abyste v zimních měsících chodili spát hned po příchodu z práce, protože budete doma po tmě? Nebojte, tak hrozné to není. Ale nabízíme několik řešení.

 1. Udělejte si rutinu: Nastavte si budík, který vám 2 až 3 hodiny před spaním připomene, že máte vypnout elektroniku.
 2. Pořiďte si lepší lampu: Pokud si rádi čtete v posteli, zkuste si pořídit lampu, která nevyzařuje modré světlo. Dobře fungují červené nebo oranžové lampy.
 3. Umístění svítidel: Věřte tomu nebo ne, vliv má i poloha zdroje světla. Lampička by měla být u země, pod úrovní očí.
 4. Ztmavte obrazovky: Zjistěte, zda můžete ztlumit jas svých elektronických zařízení nebo zda mají noční režim, který snižuje vyzařování modrého světla.
 5. Vyzkoušejte aplikaci: Pokud potřebujete používat zařízení před spaním, vyzkoušejte některou z mnoha aplikací pro chytré telefony a počítače, které pomáhají snižovat vyzařování modrého světla.
Zaujalo vás modré světlo? V tomto podcastu se dozvíte víc.

Ke snížení vlivu modrého světla vám pomohou také speciální červené brýle, což je v praxi asi jediné užití rudé, které má za cíl klid a pohodu. Zkuste jim dát šanci, ulehčí vám to přípravu na spánek. Možná si nejdřív budete doma připadat divně (hlavně před partnerem), ale až uvidí, jak krásně spíte, začne si je od vás ještě půjčovat.

K TÉMATU  Nepříjemné chrápání vám nedá spát. Tipy a rady, jak přestat chrápat

Poznámka: I když doma nosíte před spaním červené brýle, neznamená to, že byste před spánkem měli do poslední chvíle sedět u notebooku a pracovat. Součástí přípravy do postele je i tak co největší omezení elektroniky.

Že najednou nevíte, co doma večer dělat? Tak pro začátek si zkuste třeba povídat nebo si uvařte bylinkový čaj a sedněte si s knížkou do postele.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Desatero pro klidný spánek. Jak si pomoci, když vám nespavost nedá spát

Smartphony, tablety i televize produkují modré světlo. Kdy našemu organismu prospívá a kdy naopak škodí?

Zdroje článku:
www.healthline.com, www.time.com
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Omrzely vás všechny ty stále dokola opakující se jídla, která si připravujete? Máte občas chuť odměnit vaše chuťové pohárky něčím netradičním – nebo něčím, co jste třeba ještě nikdy předtím neochutnali? V tom případě vám určitě uděláme chutě hned několika tipy na božská italská jídla, která zkrátka musíte ochutnat!
Mnoho žen, ale i mužů může trpět zvýšeným množstvím uloženého tuku v různých částech těla. Ženy si často stěžují na takzvaná „madla lásky“, která se vyskytují v oblasti boků, nebo jsou nevzhledné tukové zásoby v místech kolem podprsenky, či podpaždí.
Sychravé počasí střídá prosluněné dny. Ráno vycházíme ven téměř v mrazu, odpoledne šplhají teploty ke dvaceti stupňům. Právě toto období patří k těm, kdy se nachlazení nejspíš nevyhneme. Pokud ale znáte triky našich babiček na posílení imunity a přírodní léčbu rýmy a kašle, ničeho se obávat nemusíte.
Pandemie koronaviru neoslabuje a brzy se k ní přidá ještě podzimní vlna respiračních onemocnění. Nápor na imunitu tak ještě vzroste. Abyste zůstali fit a složité období přečkali, měli byste co nejvíce posílit obranyschopnost. Ideální podporou jsou vitaminy D a C. Soutěžte s námi a vyhrajte balíček kvalitních doplňků stravy značky Naturevia, kde oba důležité ochránce zdraví najdete.
Datum 26.8. 2022 se vryje do paměti spoustě z nás. Ten den totiž náš svět navždy opustila oblíbená zpěvačka, herečka, moderátorka i textařka Hana Zagorová. Pojďme na ni společně zavzpomínat a připomenout si její kariéru i osobní život. Ne vždy byl totiž její život procházkou růžovým sadem, ale přesto jsme na její tváři vždy mohli spatřit úsměv.

Nepřehlédněte

Srdcem každého domova je nepochybně kuchyň, kde pod taktovkou žen vznikají úžasná jídla pro celou rodinu. Omamná vůně jídla a zvědavost, co bude dnes k večeři, často přiláká i další členy smečky. Ať chceme nebo ne, právě kuchyň je místem, kde se zcela nejčastěji setkáváme se svou rodinou, ale i přáteli a návštěvou. A právě proto by kuchyň měla být do detailu vyladěným místem, které bude pýchou každé hospodyňky. Jak získat kuchyň snů?
Prázdniny a dovolené jsou za dveřmi. Ovšem letos budou pro mnohé z nás jiné. Místo koupání v teplém moři nás čeká ráchání v bazénech, studených řekách a ne vždy zrovna čistých rybnících či přehradách. Následkem pak může být řezání a pálení, které mnohé z nás tak důvěrně znají. Typické letní záněty totiž dokážou pořádně potrápit a zkazit volno.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek