Domů » Bydlení » Úložný prostor v ložnici: volte praktické skříně a komody, ve kterých bude dostatek prostoru
Bydlení Interér Reklama

Úložný prostor v ložnici: volte praktické skříně a komody, ve kterých bude dostatek prostoru

skříně
Zdroj obr.: Dariusz Jarzabek / Shutterstock.com
Právě ložnice bývá místem, kde ukládáme většinu svého oblečení a jiných drobností, tedy pokud nemáte šatnu. Z toho důvodu je důležité dát si při výběru šatní skříně záležet, aby vyhovovala vašim potřebám. Další úložný prostor navíc můžete přidat díky komodě, která se skvěle hodí nejen do ložnice.

Vybavení šatní skříně

Šatní skříň, konkrétně její vybavení, vám umožní umístit na své místo každý kousek oblečení a doplňky. Její vnitřní vybavení ovlivní komfort užívání. Ne v každé šatní skříni totiž snadno najdete přesně to, co hledáte. Proto byste se měli zaměřit na systémy, kterými jsou skříně vybaveny. Pro někoho je totiž nezbytností tyč na pověšení ramínek, zatímco jiný ocení spíše více polic.

Skříň však může disponovat také několika šuplíky a závěsnými systémy třeba na pásky či kravaty. Naše potřeby jsou velmi individuální, proto vždy buďte pozorní a ověřte si, z jakých částí se skříň skládá. Díky tomu totiž budete mít možnost oblečení uložit prakticky, abyste ho vždy měli po ruce a nemuseli ho ve skříni dlouhé minuty hledat.

Ideální rozměry

Kromě vnitřních systémů jsou důležité také rozměry šatní skříně. Ty je samozřejmě přizpůsobte dostupným prostorem v místnosti. Snažte se tedy najít kompromis, který nebude zavazet, ovšem zároveň poskytne dostatek místa pro uložení věcí. Nabízí se několik minimálních rozměrů, které vám poskytnou jistotu, že do skříně vměstnáte vše, co potřebujete.

Jestliže chcete oblečení věšet na tyč, budete potřebovat zhruba 70 centimetrů pod touto tyčí. Do mnoha modelů skříní se tak hravě vejdou dvě tyče nad sebe, takže získáte více úložného prostoru. Hloubka skříně by měla být alespoň 45 centimetrů, abyste na police mohli pohodlně poskládat trička a další. Ovšem pokud chcete do skříně věšet objemnější kabáty a bundy, bude potřeba více místa. V takovém případě počítejte s hloubkou skříně alespoň 55 centimetrů.

Podstatným parametrem je také výška skříně. Pořídit můžete modely, které sahají opravdu vysoko, případně se dají zakoupit nástavce. Je však třeba zvážit praktičnost. Pokud totiž do vrchních částí skříně nedosáhnete, její používání se stane značně nepohodlné. Vrchní části však můžete využít třeba k odkládání sezónního oblečení, které potřebujete dlouhodobě někam uložit.

skříně
Zdroj obr: Gaf_Lila / Shutterstock.com

Design

Kromě funkčnosti by nás samozřejmě měl zajímat také design skříně. Vybírejte z rozmanitých dekorů, které sladíte s ostatním nábytkem. Poměrně neutrální jsou světlé barvy jako je bílá či dekor dub sonoma. Obecně jsou světlejší odstíny lepší volbou, jelikož opticky zvětší a projasní místnost. Pokud vás láká černá skříň, počítejte s tím, že výběr vhodné kombinace ostatního nábytku nebude tak jednoduché. Oblíbené jsou také různé odstíny dřeva, tento materiál dokáže místnost zútulnit.

Přidejte komodu

Kromě šatní skříně se hodí pořídit se také komodu. Ta vám poskytne další prostor pro uložení nejen oblečení, ale třeba také ložního prádla a podobně. Stylová komoda navíc dokáže rozzářit interiér. Zpravidla se jedná o menší kus nábytku, který může mít různé rozložení. Samozřejmostí jsou police a šuplíky, které můžete zkombinovat. Přizpůsobit byste se měli hlavně tomu, co do komody chcete ukládat. Na oblečení mohou být praktičtější police, na drobnosti poté volte spíše šuplíky.

Přizpůsobte ji

Design komody by měl ladit s šatní skříní. Vybírat můžete opět z různých materiálů a dekorů, takže najdete model podle svého vkusu. Pokud chcete, aby komoda zároveň sloužila jako ozdobný prvek, můžete vybírat z prosklených kousků.

Jakmile zvládnete vybrat ideální šatní skříň a případně i komodu, máte zpola vyhráno. Abyste se v místnosti cítili dobře, neměli byste zapomínat ani na dekorace.