Neděle , 02. 10. 2022

Olívie a Oliver

Podzimní deprese: jak s ní bojovat? Pomocníky jsou bylinky

Podzim s sebou nese pochmurnou náladu. Zejména tedy ten letošní. Chybí mu trocha sluníčka a pozitivní nálady. Nemůžeme se divit tomu, že většina lidí opravdu upadá do podzimních smutných nálad a nemá chuť dělat nic, co je baví. Nestravte však v tomto stavu veškeré své volné dny v tomto ročním období. Vyzrajte na takzvanou podzimní depresi s bylinkami, které podzimní deprese hravě zahání.  
podzimní deprese
Jak bojovat s podzimní depresí? (Foto: 123RF)

01. 10. 2021

Bylinky jsou zkrátka lékem na všechno. Zatímco některé jsou lékem na zavodnění, jiné ulevují od kašle a další zase zabraňují nadýmání. Jaké bylinky však ulevují od zmiňované podzimní deprese? 

Rozmarýn plný éterických olejů efektivně zahání podzimní deprese 

Jednou z bylinek, která efektivně zabraňuje podzimním depresím, je rozmarýn, který obsahuje éterické oleje. Právě ty uklidňují člověka a zlepšují jeho náladu. Navíc podporují i jeho psychické a fyzické zdraví.  

A co dalšího rozmarýn naprosto přináší? Tak kupříkladu to, že podporuje mozkovou činnost, dále také odstraňuje únavu, a nakonec i zmírňuje bolesti kloubů.  

Meduňka podpoří spánek 

Další efektivní bylinkou v boji proti podzimní depresi je meduňka, která podporuje spánek člověka. Kromě toho je efektivním bojovníkem proti nervozitě a také proti únavě, navíc ulevuje od stresu a veškerého nahromaděného napětí v těle. Mimochodem, věděli jste, že bylinka má v moci také odplavit veškeré starosti, které člověka potkají? 

K dalším účinkům meduňky jako významné a léčivé bylinky patří i úleva od bolestí hlavy, dále pomoc při problémech se zažíváním.  

Kozlík tiší bolest a nenechá vás napospas splínu 

Že vám zatím neúčinkuje ani meduňka, ani rozmarýn? Pak je načase sáhnout po zcela jiné bylince, a to po kozlíku lékařském. Mluvíme o bylince, která vás rozhodně nenechá napospas splínu. Umí vás skvěle uklidnit, také tiší bolest a zabrání nespavosti, která je velice nebezpečná pro lidský organismus.  

Kozlík doporučují odborníci i na duševní vyčerpání, také na neklid nebo na trudomyslnost. To vše jsou příznaky podzimní deprese, se kterou tedy tato bylinka opravdu velmi rychle zatočí.  

Máta nejen proti žaludečním problémům 

Po krásně voňavé peprmintové mátě saháme většinou ve chvíli, kdy nás trápí žaludek, respektive žaludeční problémy. Máta je složena z více jak čtyřiceti různých složek a rozhodně neúčinkuje jenom v případě žaludečních trablů. Pomáhá také léčit stres, ulevuje od migrén a také zlepšuje náladu. Prý si k mátě stačí jenom přivonět a už vás podzimní splín opadne.  

K TÉMATU  Bylinky na zánět močového měchýře. Které a jak fungují podle bylinkářky Kateřiny Bílkové? Jak si je správně připravit?

Mátu lze konzumovat ve formě čaje, odvaru nebo z ní lze vyrobit mátový olej, kterým si budete potírat spánky.  

Světlík lékařský nejen na záněty očí 

Když vás trápí zánět spojivek, automaticky berete do rukou světlík lékařský. Je to skvělá první pomoc, která vám rychle uleví. Kromě jiného je však světlík lékařský efektivním bojovníkem proti podzimní depresi. Jedná se o první pomoc při přepracování, také ulevuje od stresu a únavy či celkové vyčerpanosti.  

Jeho další bonusovou schopností je to, že podporuje imunitní systém. A to se v dnešní době, kdy venku panuje koronavirus, opravdu hodí. Ostatně pevný imunitní systém bychom měli po celý rok, proto mějte světlík neustále po ruce.  

Heřmánek od pradávna uklidňuje 

Bylinky jsou v lidovém léčitelství využívány už od pradávna. Jejich kouzelná a léčivá moc je známá po staletí, zejména tedy pak moc heřmánku. Mluvíme o nejznámější bylince, která je na louce lehce rozpoznatelná. Pokud na něj narazíte, rozhodně si ho natrhejte domů do zásoby. Heřmánek se vám totiž bude hodit.  

Heřmánek se vám bude hodit kupříkladu ve chvíli, kdy na vás jde splín a podzimní deprese. Má totiž uklidňující účinky a dokáže pozvednout náladu, i když se podzim nese v nepříjemném a velice pochmurném duchu.  

Heřmánek však nejen, že celkově zklidňuje, ale také dokáže ulevit od nespavosti. Jelikož je nespavost neboli spánková apnoe velice závažným problémem, který je třeba řešit, mějte heřmánek stále po ruce. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Podzimní deprese: 5 tipů, jak jí předejít a vyzrát na ni

Univerzální lék na podzimní deprese

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Líčení je prostě zábava. Navíc kočičí oči patří mezi evergreen, co nikdy nevyjde z módy. Pro dnešek jsme si pro vás připravili jednoduché triky, se kterými zvládnete líčení kočičích očí naprosto bez problémů. Kdy si uděláte svou chvilku pro sebe a vyzkoušíte si, jak budete vypadat jako skutečná sexy šelma? Jdeme na to!
V každém vztahu někdy nastane čas, kdy se lidé hádají, dohadují, přehodnocují své názory. Takové menší krize jsou v každém vztahu běžné a můžete je očekávat. Velké krize většinou přicházejí s tím, jak se vztah mění a vyvíjí. Mohou vás potkat dříve či později, avšak odborníci se shodují v tom, jaké kroky (a i roky) ve vztahu bývají kritické.
Co takhle trochu zpestřit interiér? Pokud patříte mezi ty, které mají rády "udělej si sám", tohle jsou nápady pro vás. Originální květináče, plyšová spona na záclony, zarážka na knihy nebo talířek na jednohubky, to vše má jedno společné - základem jsou staré hračky. Nějaký vhodný kousek najdete i u vás, a pak hurá do díla. Zkuste trochu netradiční dekorace!
Ve všech pohádkách je konec jasný – „Žili spolu šťastně až do smrti.“ Realita je ovšem dost jiná a my se nacházíme v situaci, kdy si z předchozího vztahu do toho nového s sebou bereme děti. Podobně je na tom i náš nový partner. A zapletenec je na světě! Zvládněte vztah mezi nevlastními sourozenci.
Pracujete doma? Potom dobře víte, že potřebujete pracovní stůl, tedy místo, které je určené přímo pro vaši práci. Ten může mít spoustu podob a tvarů, ale hlavním je styl, jakým zapadá do vašeho interiéru. Někdo dá přednost jednoduché čisté desce, jiný si zase představuje klasické masivní dřevo s šuplíky nebo poličkami. Stačí si vybrat ten svůj, u kterého vám vše půjde jako po másle.
Je snadné být ženou! To je věta, kterou velmi často vypouští z úst právě muži, kteří nemají ani ponětí o tom, jaké to je - být ženou. Každá žena ví, že to je v mnoha ohledech velice těžké. Stačí si vzpomenout na pravidelné menstruace nebo na období menopauzy, které je plné často šílených stavů a bolestí. Dalším obrovským problémem je vaginální mykóza čili kvasinková infekce, která umí být velice bolestivá a která má tendenci se vracet.  

Nepřehlédněte

Sedavé zaměstnání se bezpochyby vždy nějak odrazí na našem zdraví. Nejde jen o stav páteře a celých zad, ale mohou se objevit i zdravotní potíže rukou od jejich nevhodné a dlouho neměnné pozice. Zároveň trpí vaše klouby, můžete mít větší sklony k nadváze. Zkuste se tedy zamyslet nad tím, jestli i když musíte pracovat, nešlo by se vždy třeba po hodině práce na chvilku protáhnout a svému tělu trochu ulevit.
Péče o sebe je v dnešní době pro mnoho lidí synonymem nákupních horeček, drahých lázeňských procedur, brunchů či kosmetiky. Stalo se to jakýmsi symbolem pro kosmetický a fitness průmysl. Mnoho lidí ale zapomíná investovat také do zcela jiné formy péče o sebe. A to do péče o své duševní a emocionální zdraví o které je rovněž třeba se starat. V tomto článku si řekneme, jak na to.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek