Neděle , 21. 04. 2024

Alexandra

Podzimní deprese: jak s ní bojovat? Pomocníky jsou bylinky

Podzim s sebou nese pochmurnou náladu. Zejména tedy ten letošní. Chybí mu trocha sluníčka a pozitivní nálady. Nemůžeme se divit tomu, že většina lidí opravdu upadá do podzimních smutných nálad a nemá chuť dělat nic, co je baví. Nestravte však v tomto stavu veškeré své volné dny v tomto ročním období. Vyzrajte na takzvanou podzimní depresi s bylinkami, které podzimní deprese hravě zahání.  
podzimní deprese
Jak bojovat s podzimní depresí? (Foto: 123RF)

01. 10. 2021

Bylinky jsou zkrátka lékem na všechno. Zatímco některé jsou lékem na zavodnění, jiné ulevují od kašle a další zase zabraňují nadýmání. Jaké bylinky však ulevují od zmiňované podzimní deprese? 

Rozmarýn plný éterických olejů efektivně zahání podzimní deprese 

Jednou z bylinek, která efektivně zabraňuje podzimním depresím, je rozmarýn, který obsahuje éterické oleje. Právě ty uklidňují člověka a zlepšují jeho náladu. Navíc podporují i jeho psychické a fyzické zdraví.  

A co dalšího rozmarýn naprosto přináší? Tak kupříkladu to, že podporuje mozkovou činnost, dále také odstraňuje únavu, a nakonec i zmírňuje bolesti kloubů.  

Meduňka podpoří spánek 

Další efektivní bylinkou v boji proti podzimní depresi je meduňka, která podporuje spánek člověka. Kromě toho je efektivním bojovníkem proti nervozitě a také proti únavě, navíc ulevuje od stresu a veškerého nahromaděného napětí v těle. Mimochodem, věděli jste, že bylinka má v moci také odplavit veškeré starosti, které člověka potkají? 

K dalším účinkům meduňky jako významné a léčivé bylinky patří i úleva od bolestí hlavy, dále pomoc při problémech se zažíváním.  

Kozlík tiší bolest a nenechá vás napospas splínu 

Že vám zatím neúčinkuje ani meduňka, ani rozmarýn? Pak je načase sáhnout po zcela jiné bylince, a to po kozlíku lékařském. Mluvíme o bylince, která vás rozhodně nenechá napospas splínu. Umí vás skvěle uklidnit, také tiší bolest a zabrání nespavosti, která je velice nebezpečná pro lidský organismus.  

Kozlík doporučují odborníci i na duševní vyčerpání, také na neklid nebo na trudomyslnost. To vše jsou příznaky podzimní deprese, se kterou tedy tato bylinka opravdu velmi rychle zatočí.  

Máta nejen proti žaludečním problémům 

Po krásně voňavé peprmintové mátě saháme většinou ve chvíli, kdy nás trápí žaludek, respektive žaludeční problémy. Máta je složena z více jak čtyřiceti různých složek a rozhodně neúčinkuje jenom v případě žaludečních trablů. Pomáhá také léčit stres, ulevuje od migrén a také zlepšuje náladu. Prý si k mátě stačí jenom přivonět a už vás podzimní splín opadne.  

K TÉMATU  Jak vyrobit roušky? K výrobě nepotřebujete ani šicí stroj!

Mátu lze konzumovat ve formě čaje, odvaru nebo z ní lze vyrobit mátový olej, kterým si budete potírat spánky.  

Světlík lékařský nejen na záněty očí 

Když vás trápí zánět spojivek, automaticky berete do rukou světlík lékařský. Je to skvělá první pomoc, která vám rychle uleví. Kromě jiného je však světlík lékařský efektivním bojovníkem proti podzimní depresi. Jedná se o první pomoc při přepracování, také ulevuje od stresu a únavy či celkové vyčerpanosti.  

Jeho další bonusovou schopností je to, že podporuje imunitní systém. A to se v dnešní době, kdy venku panuje koronavirus, opravdu hodí. Ostatně pevný imunitní systém bychom měli po celý rok, proto mějte světlík neustále po ruce.  

Heřmánek od pradávna uklidňuje 

Bylinky jsou v lidovém léčitelství využívány už od pradávna. Jejich kouzelná a léčivá moc je známá po staletí, zejména tedy pak moc heřmánku. Mluvíme o nejznámější bylince, která je na louce lehce rozpoznatelná. Pokud na něj narazíte, rozhodně si ho natrhejte domů do zásoby. Heřmánek se vám totiž bude hodit.  

Heřmánek se vám bude hodit kupříkladu ve chvíli, kdy na vás jde splín a podzimní deprese. Má totiž uklidňující účinky a dokáže pozvednout náladu, i když se podzim nese v nepříjemném a velice pochmurném duchu.  

Heřmánek však nejen, že celkově zklidňuje, ale také dokáže ulevit od nespavosti. Jelikož je nespavost neboli spánková apnoe velice závažným problémem, který je třeba řešit, mějte heřmánek stále po ruce. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Podzimní deprese: 5 tipů, jak jí předejít a vyzrát na ni

Univerzální lék na podzimní deprese

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Květiny v interiéru nejsou žádnou novinkou. Aby také ano, vždyť se s nimi bylo možné setkat už před hodně dlouhou dobou. Naši předkové je milovali. Není se čemu divit, jelikož se jednalo o nadčasovou záležitost.
Pojem jóga pro mnohé z nás jistě není nic nového. Co ale nahá jóga? Může být přínosem pro naši duši a fyzickou kondici, nebo se jedná o bláznivou formu cvičení jen pro otrlé?
Neustále si něco píšou na mobilu, navštěvují se, a rozhodně si nejste jistá, že jste schopná se na to dále dívat? Poradíme vám, jak vyzrát na situaci, kdy se váš přítel stýká se svou ex.
Býti potomkem slavného rodiče nebo rovnou obou rodičů se může jevit jako nelehká pozice. Od takovýchto jedinců se mnohé očekává, ať už zdědění krásy nebo talentu. Někteří se rozhodnou jít ve šlépějích svých rodičů, jiní zvolí o něco jiný směr a další se zase světu popularity snaží co nejvíce vyhnout a žít si svůj život mimo vědomí veřejnosti.
Hledáte-li kvalitní nepromokavé boty, které využijete zejména v nepříznivých dešťových podmínkách, zkuste se poohlédnout po stylových dámských holínkách. Na trhu jsou vysoké i nízké typy holínek, které nejsou pouze funkčním doplňkem, ale také vysoce módním prvkem našeho outfitu. Na následujících řádcích se tak dočtete, co všechno by bylo dobré vzít v potaz, než si nové dámské holínky zakoupíte.
Vlastníte chytrý telefon? V tom případě byste v něm měla mít nainstalované i chytré aplikace. Které že to jsou? Samozřejmě jde o aplikace, které ocení každá moderní žena.
Je třeba se hned detoxikovat! Po zimním období očistěte tělo a mysl! Přesně to volají reklamní slogany různých společností, a takto se zaklínají mnozí výživoví poradci a prodejci doplňků stravy. Do jaké míry má ale nějaký jarní detox smysl? A proč zrovna na jaře?
Dnes si rozhodně dejte pozor na svůj jídelníček. Vyplatí se vám to. Co dalšího radí naše astroložka Naďa pro prondělí 10. září?
Parta nadšenců vytvořila z celého domu jedno obří domino ze všeho, co běžně používáte. Řetězová reakce, kterou spustí kutálející se citron, se postupně prožene všemi místnostmi. Postavit tuhle legraci bylo hodně náročné a má překvapivý závěr.
Časy, kdy stačilo hodit do automatu na kávu desetikorunu a člověk se spokojil s "tmavě hnědou tekutinou", jsou už dávno pryč. Podávání i pití kávy se v České republice výrazně proměnilo. Klasického "turka" či instantní kávu už najdete v málokteré kavárně. V supermarketech vás regály s kávou lákají všemi směry: zrnková, mletá, kapsle… Nemůžete se rozhodnut? Přečtěte si našich 6 tipů a budete mít jasno, jak si vybrat a hlavně vychutnat dobrou kávu.
Upřímně, matky jsou opravdové hrdinky, které zvládají nekonečný kolotoč povinností. V našem nejnovějším článku se zaměřujeme na příběh jedné takové matky, která je na všechno sama – od každodenních povinností po přípravy na vánoce. Její děti zlobí, nechtějí do školy, a ona si uvědomuje, že potřebuje odpočinek. Co se stane, když se rozhodne strávit víkend v luxusním rezortu? Přečtěte si náš článek, který nahlíží do světa této matky, plný nečekaných zvratů, humorných momentů a možná i inspirace pro všechny, kdo znají výzvy mateřství.
Jakmile se začnete s přáteli bavit o tom, jestli doma chovat nějaké zvíře, můžete se dozvědět mnohé. Někteří nesnesou byť jen představu chlupů na koberci, kočky v posteli nebo pravidelného ranního venčení. Někdo si zase naopak neumí představit život bez zvířecího člena rodiny. Pokud byste ale chtěli argumentovat vlivem na vlastní zdraví, závěry výzkumů jsou jednoznačné – domácí mazlíček vašemu zdraví jedině prospěje!

Výběr článků

Nemoci si nevybírají člověka podle toho, odkud pochází ani kolik má peněz. Některé nemoci jsou ovšem typické pro ženy a jiné pro muže. Naše těla a biologie se hodně liší. Samozřejmě některé z těchto onemocnění mohou mít také muži, ale ženy k nim mají mnohem větší sklony. Dnes se podíváme, co vás jako ženu může postihnout.
Konopí seté, latinsky cannabis sativa, je bylinou, chcete-li rostlinou, která má na naše tělo blahodárné účinky a používá se v alternativní medicíně k tlumení bolesti, léčbě neurologických onemocnění nebo zeleného zákalu. A vhodné je i na kašel. Proto se na něj teď podíváme z té lepší stránky.
Módní trendy obuvi na podzim a zimu 2019 přinášejí řadu stylů. Od jednoduchých, přes potištěné, barevné, vzorované, šněrovací, až po boty ve vojenském stylu. V zimě pak jasně vedou kožešiny. Pro chladné období si vyberte alespoň dva nové modely. Jeden do práce a do města, druhý pro vycházky do přírody a pro výlety na hory. Jaké zimní boty zvolit?

Nepřehlédněte

Léto nepochybně patří k vůbec nejoblíbenějšímu období, které většina z nás vždy netrpělivě vyhlíží. Ostatně není nic lepšího, než si užívat sluneční paprsky, hodit opalovačku a vyblbnout se v prohřáté vodě. Jenže co když pohodovou idylku naruší příchod menstruace?
Co se vám vybaví, když se řekne bydlení ve stylu Provence? Jistě opojná levandule, sluníčko, vzduch a víno. Kouzlo jižní Francie můžete mít doma na očích každý den. Stačí, když své bydlení přenesete do jednoduchého a úchvatně romantického provensálského stylu. Jak doma dosáhnout této neotřelé krásy a elegance?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek