Sobota , 10. 06. 2023

Gita

Podzimní deprese: jak s ní bojovat? Pomocníky jsou bylinky

Podzim s sebou nese pochmurnou náladu. Zejména tedy ten letošní. Chybí mu trocha sluníčka a pozitivní nálady. Nemůžeme se divit tomu, že většina lidí opravdu upadá do podzimních smutných nálad a nemá chuť dělat nic, co je baví. Nestravte však v tomto stavu veškeré své volné dny v tomto ročním období. Vyzrajte na takzvanou podzimní depresi s bylinkami, které podzimní deprese hravě zahání.  
podzimní deprese
Jak bojovat s podzimní depresí? (Foto: 123RF)

01. 10. 2021

Bylinky jsou zkrátka lékem na všechno. Zatímco některé jsou lékem na zavodnění, jiné ulevují od kašle a další zase zabraňují nadýmání. Jaké bylinky však ulevují od zmiňované podzimní deprese? 

Rozmarýn plný éterických olejů efektivně zahání podzimní deprese 

Jednou z bylinek, která efektivně zabraňuje podzimním depresím, je rozmarýn, který obsahuje éterické oleje. Právě ty uklidňují člověka a zlepšují jeho náladu. Navíc podporují i jeho psychické a fyzické zdraví.  

A co dalšího rozmarýn naprosto přináší? Tak kupříkladu to, že podporuje mozkovou činnost, dále také odstraňuje únavu, a nakonec i zmírňuje bolesti kloubů.  

Meduňka podpoří spánek 

Další efektivní bylinkou v boji proti podzimní depresi je meduňka, která podporuje spánek člověka. Kromě toho je efektivním bojovníkem proti nervozitě a také proti únavě, navíc ulevuje od stresu a veškerého nahromaděného napětí v těle. Mimochodem, věděli jste, že bylinka má v moci také odplavit veškeré starosti, které člověka potkají? 

K dalším účinkům meduňky jako významné a léčivé bylinky patří i úleva od bolestí hlavy, dále pomoc při problémech se zažíváním.  

Kozlík tiší bolest a nenechá vás napospas splínu 

Že vám zatím neúčinkuje ani meduňka, ani rozmarýn? Pak je načase sáhnout po zcela jiné bylince, a to po kozlíku lékařském. Mluvíme o bylince, která vás rozhodně nenechá napospas splínu. Umí vás skvěle uklidnit, také tiší bolest a zabrání nespavosti, která je velice nebezpečná pro lidský organismus.  

Kozlík doporučují odborníci i na duševní vyčerpání, také na neklid nebo na trudomyslnost. To vše jsou příznaky podzimní deprese, se kterou tedy tato bylinka opravdu velmi rychle zatočí.  

Máta nejen proti žaludečním problémům 

Po krásně voňavé peprmintové mátě saháme většinou ve chvíli, kdy nás trápí žaludek, respektive žaludeční problémy. Máta je složena z více jak čtyřiceti různých složek a rozhodně neúčinkuje jenom v případě žaludečních trablů. Pomáhá také léčit stres, ulevuje od migrén a také zlepšuje náladu. Prý si k mátě stačí jenom přivonět a už vás podzimní splín opadne.  

K TÉMATU  Dvanáct nejúchvatnějších pláží světa. Když chcete zažít tu nejlepší dovolenou!

Mátu lze konzumovat ve formě čaje, odvaru nebo z ní lze vyrobit mátový olej, kterým si budete potírat spánky.  

Světlík lékařský nejen na záněty očí 

Když vás trápí zánět spojivek, automaticky berete do rukou světlík lékařský. Je to skvělá první pomoc, která vám rychle uleví. Kromě jiného je však světlík lékařský efektivním bojovníkem proti podzimní depresi. Jedná se o první pomoc při přepracování, také ulevuje od stresu a únavy či celkové vyčerpanosti.  

Jeho další bonusovou schopností je to, že podporuje imunitní systém. A to se v dnešní době, kdy venku panuje koronavirus, opravdu hodí. Ostatně pevný imunitní systém bychom měli po celý rok, proto mějte světlík neustále po ruce.  

Heřmánek od pradávna uklidňuje 

Bylinky jsou v lidovém léčitelství využívány už od pradávna. Jejich kouzelná a léčivá moc je známá po staletí, zejména tedy pak moc heřmánku. Mluvíme o nejznámější bylince, která je na louce lehce rozpoznatelná. Pokud na něj narazíte, rozhodně si ho natrhejte domů do zásoby. Heřmánek se vám totiž bude hodit.  

Heřmánek se vám bude hodit kupříkladu ve chvíli, kdy na vás jde splín a podzimní deprese. Má totiž uklidňující účinky a dokáže pozvednout náladu, i když se podzim nese v nepříjemném a velice pochmurném duchu.  

Heřmánek však nejen, že celkově zklidňuje, ale také dokáže ulevit od nespavosti. Jelikož je nespavost neboli spánková apnoe velice závažným problémem, který je třeba řešit, mějte heřmánek stále po ruce. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Podzimní deprese: 5 tipů, jak jí předejít a vyzrát na ni

Univerzální lék na podzimní deprese

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Topná sezona je tady, což znamená, že většina lidí přemýšlí nad tím, jestli nezainvestuje do nějakého úspornějšího zařízení. Přece jenom výdaje na energie kvůli konci roku sahají do nemilých výšin a většina lidí hledá možnosti, jak trochu ušetřit. Investice do úspornějšího vytápění je rozhodně jedna z cest stejně jako změna dodavatele elektřiny či plynu. Druhým zmíněným se však nezabývejme a raději si prozraďme, jak vytápět rodinný dům. 
Pandemie koronaviru přesunula učebnu – a kancelář – v dohledné budoucnosti do online režimu, což znamená, že vaše děti potřebují mnohem více pozornosti a vašeho času. Karanténa je docela náročná na zábavu dětí, ale sedět pořád u tabletu není způsob, jak trávit tento čas doma.
Aby bylo zajištěno bezproblémové fungování těla a všech jeho funkcí, je zapotřebí, abychom mu dodávali jeho pohonné hmoty. Jimi se myslí především vitaminy, také minerály, antioxidanty a další živiny, které se společně podílí na správném fungování organismu. Jedním z klíčových vitaminů je vitamin D, jehož nedostatek umí v těle způsobit opravdu velkou paseku.
Ačkoli z klasické pšeničné mouky pekly a vařily už naše babičky, spolu s příchodem doby, kdy spousta lidí přesedá na zdravější životní styl, se objevily mnohem lepší a nutričně hodnotnější varianty. Skvěle chutnají, plně nahradí klasickou mouku, a ještě prospějí vašemu zdraví, takže co víc si přát. Svět alternativních mouk je ale mnohem pestřejší, než se na první pohled zdá. Které by určitě měly zaujmout místo ve vaší kuchyni?
Mít dostatek kvalitního spánku je nesmírně důležité. Díky tomu se vaše tělo cítí lépe a mozek správně funguje. Mnoho z nás má ale s usínáním problém. A nejenom s usínáním, ale i s udržením kvalitního spánku po celou noc. Pokud spíme špatně, negativně to ovlivňuje možnost učení, snižuje kapacitu paměti, máme špatnou náladu a naše emoce jsou negativní. Co tedy pomáhá k lepšímu spánku?
Nastávající zima s sebou kromě bruslení na zamrzlých rybnících a stavění sněhuláků nese i situace, které toto roční období dokáží znepříjemnit. Kdo z nás v zimě alespoň jednou neuklouzne na namrzlém chodníku? Ty každoročně představují hrozbu pro naše zdraví a nepříjemné pády mnohdy končí zlomeninami. Dalším zimním strašákem je velké množství sněhu padající ze střech nebo obrovské ulamující se rampouchy. Co nám pomůže se chránit?
Pitbulové jsou od pohledu psi velice statní a mnoho lidí si tak myslí, že jsou agresivní a zlí. A ono je tomu právě naopak. Pokud je tento druh psa vychováván v lásce a dostatečné péči, dokáže se pro své pány a rodinu rozdat. Má dobré psí srdce a je to velký ochránce. Tato fakta dokazuje čin, který na internetu prezentoval Juan José, Mexičan, který se stará od štěněte o pitbula Hadese.

Nepřehlédněte

Letní péče o vlasy je nevyhnutelná, pokud toužíte po zdravé kštici. Letní počasí může vlasy poškodit víc, než zima a mráz. Ostré slunce, slaná nebo chlorovaná voda jsou nebezpečím pro vlasy i pokožku hlavy. Vlasy se vyšisují a hodně vysuší. Roztřepí se konečky, ztratí lesk a mohly by působit matně a neupraveně. Péče o vlasy je ve vedrech náročnější a abyste měly svou hřívu pěknou i v létě, dodržte několik zásad.
Letní čas je jako stvořený pro veselé vodní radovánky všeho druhu. Do programu plného zábavy je však dobré zahrnout i nějaké to učení. Například lekce plavání. Nechte se inspirovat našimi pěti tipy, jak naučit dítě plavat, a brzy bude jako rybka ve vodě.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek