Neděle , 05. 02. 2023

Dobromila

Podzimní deprese: jak s ní bojovat? Pomocníky jsou bylinky

Podzim s sebou nese pochmurnou náladu. Zejména tedy ten letošní. Chybí mu trocha sluníčka a pozitivní nálady. Nemůžeme se divit tomu, že většina lidí opravdu upadá do podzimních smutných nálad a nemá chuť dělat nic, co je baví. Nestravte však v tomto stavu veškeré své volné dny v tomto ročním období. Vyzrajte na takzvanou podzimní depresi s bylinkami, které podzimní deprese hravě zahání.  
podzimní deprese
Jak bojovat s podzimní depresí? (Foto: 123RF)

01. 10. 2021

Bylinky jsou zkrátka lékem na všechno. Zatímco některé jsou lékem na zavodnění, jiné ulevují od kašle a další zase zabraňují nadýmání. Jaké bylinky však ulevují od zmiňované podzimní deprese? 

Rozmarýn plný éterických olejů efektivně zahání podzimní deprese 

Jednou z bylinek, která efektivně zabraňuje podzimním depresím, je rozmarýn, který obsahuje éterické oleje. Právě ty uklidňují člověka a zlepšují jeho náladu. Navíc podporují i jeho psychické a fyzické zdraví.  

A co dalšího rozmarýn naprosto přináší? Tak kupříkladu to, že podporuje mozkovou činnost, dále také odstraňuje únavu, a nakonec i zmírňuje bolesti kloubů.  

Meduňka podpoří spánek 

Další efektivní bylinkou v boji proti podzimní depresi je meduňka, která podporuje spánek člověka. Kromě toho je efektivním bojovníkem proti nervozitě a také proti únavě, navíc ulevuje od stresu a veškerého nahromaděného napětí v těle. Mimochodem, věděli jste, že bylinka má v moci také odplavit veškeré starosti, které člověka potkají? 

K dalším účinkům meduňky jako významné a léčivé bylinky patří i úleva od bolestí hlavy, dále pomoc při problémech se zažíváním.  

Kozlík tiší bolest a nenechá vás napospas splínu 

Že vám zatím neúčinkuje ani meduňka, ani rozmarýn? Pak je načase sáhnout po zcela jiné bylince, a to po kozlíku lékařském. Mluvíme o bylince, která vás rozhodně nenechá napospas splínu. Umí vás skvěle uklidnit, také tiší bolest a zabrání nespavosti, která je velice nebezpečná pro lidský organismus.  

Kozlík doporučují odborníci i na duševní vyčerpání, také na neklid nebo na trudomyslnost. To vše jsou příznaky podzimní deprese, se kterou tedy tato bylinka opravdu velmi rychle zatočí.  

Máta nejen proti žaludečním problémům 

Po krásně voňavé peprmintové mátě saháme většinou ve chvíli, kdy nás trápí žaludek, respektive žaludeční problémy. Máta je složena z více jak čtyřiceti různých složek a rozhodně neúčinkuje jenom v případě žaludečních trablů. Pomáhá také léčit stres, ulevuje od migrén a také zlepšuje náladu. Prý si k mátě stačí jenom přivonět a už vás podzimní splín opadne.  

K TÉMATU  Nejoblíbenější bylinkové tinktury. Jako to jsou?

Mátu lze konzumovat ve formě čaje, odvaru nebo z ní lze vyrobit mátový olej, kterým si budete potírat spánky.  

Světlík lékařský nejen na záněty očí 

Když vás trápí zánět spojivek, automaticky berete do rukou světlík lékařský. Je to skvělá první pomoc, která vám rychle uleví. Kromě jiného je však světlík lékařský efektivním bojovníkem proti podzimní depresi. Jedná se o první pomoc při přepracování, také ulevuje od stresu a únavy či celkové vyčerpanosti.  

Jeho další bonusovou schopností je to, že podporuje imunitní systém. A to se v dnešní době, kdy venku panuje koronavirus, opravdu hodí. Ostatně pevný imunitní systém bychom měli po celý rok, proto mějte světlík neustále po ruce.  

Heřmánek od pradávna uklidňuje 

Bylinky jsou v lidovém léčitelství využívány už od pradávna. Jejich kouzelná a léčivá moc je známá po staletí, zejména tedy pak moc heřmánku. Mluvíme o nejznámější bylince, která je na louce lehce rozpoznatelná. Pokud na něj narazíte, rozhodně si ho natrhejte domů do zásoby. Heřmánek se vám totiž bude hodit.  

Heřmánek se vám bude hodit kupříkladu ve chvíli, kdy na vás jde splín a podzimní deprese. Má totiž uklidňující účinky a dokáže pozvednout náladu, i když se podzim nese v nepříjemném a velice pochmurném duchu.  

Heřmánek však nejen, že celkově zklidňuje, ale také dokáže ulevit od nespavosti. Jelikož je nespavost neboli spánková apnoe velice závažným problémem, který je třeba řešit, mějte heřmánek stále po ruce. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Podzimní deprese: 5 tipů, jak jí předejít a vyzrát na ni

Univerzální lék na podzimní deprese

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

I když školy a školky fungují, tak většina dětí v nich moc času netráví. Stačí jim totiž pár dnů v kolektivu a onemocní. Chřipku střídá nachlazení či angína. Během měsíců, kdy byly doma a nosily roušky, se oslabila jejich přirozená obranyschopnost a nyní jim stačí málo. Tohle byste měli udělat, abyste jejich imunitu opět nastartovali a vaše ratolesti trávily více času v lavici než v posteli.
Spálit přebytečné kilogramy, které nám stojí před pocitem maximální spokojenosti. I to je cíl nejednoho člověka. Jenže pokud ani sebevětší snaha vynaložená v posilovně neukazuje výsledky, po kterých tak prahneme, musíme se poohlédnout po něčem jiném. Co třeba po spalovačích tuků, které z nás dokáží dostat naprosté maximum? Nemusíte sahat hned po obrovských pilulkách. Existují přírodní spalovače, jež stačí jen zařadit do svého jídelníčku.
V dnešní době je těžké se někam vydat na dovolenou, jelikož všude se setkáte s nejrůznějšími restrikcemi z důvodu Covid-19. Proč se tedy zbytečně vystavovat nebezpečí návštěvy zahraničí? Vždyť v koutech naší republiky je tolik krásných míst, kde můžete strávit skvělou dovolenou, a navíc tak podpořit náš cestovní ruch a ekonomiku?
Není svíčka jako svíčka. Velmi záleží na tom, z čeho je vyrobená. Věděli jste, že většina těch běžně prodávaných škodí zdraví? I z tohoto důvodu si v posledních pár letech lidé zvykli vyrábět si svíčky sami. Vyjdou je mnohem levněji a přesně vědí, z čeho se skládají. Můžete to zkusit i vy.
Ve světě krásy panuje řada mýtů a stereotypů. Některé z nich jsou pozůstatky starších studií, jiné vznikly jednoduše mezi lidmi a postupně se staly dostatečně přesvědčivé natolik, že ovlivnily naše chování a přístup ke kráse jako takový. Vyznat se ve světě pravdy a mýtů je skutečně nelehký úkol, ovšem, abychom vám jej alespoň trochu usnadnili, připravili jsme pro vás seznam těch nejčastějších mýtů, které i dodnes kolují mezi námi.
Rádi ji pijeme, i když víme, že to zrovna zdravé není. Že s její pomocí snadno sundáte žvýkačku z vlasů, to už asi všichni víme. Ale to zdaleka není všechno. Coca-cola vyčistí zašlé kachličky v koupelně, varnou konvici od usazenin nebo pánev s připáleným jídlem! To všechno bez zbytečného trápení a drhnutí. Také si s její pomocí můžete připravit colový dort. Podívejte na video!

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek