Čtvrtek , 29. 09. 2022

Michal

Ranní rituály, které vám zlepší den

Probouzíte se každé ráno s pocitem, že nadcházející den nebude stát za nic? Nemáte sílu na běžné denní činnosti, natož na práci či vaše koníčky? Pak je třeba s tím něco dělat. Ne nadarmo se říká, že ráno dělá den.
rituály
Na pět minut se zastavte a zklidněte před dalším velkým dnem mysl. (foto: 123RF)

27. 01. 2022

Ranní rituály mnohé z nás berou jako zbytečnost. Přitom jde o velmi důležitou součást každého dne. To, jak se probouzíme, s jakou myšlenkou, ovlivní celý náš den. Budíte-li se s tím, že musíte jít co nejrychleji do sprchy, pak si v rychlosti vypijete kávu, oblečete se a pospícháte do práce, kde jste celý den a pak se večer utrmácené vrátíte domů, není to nic, čím byste svůj psychický stav povzbuzovala, ale naopak ho trvale ničíte. Jak tedy začít den, abyste měli radost z nového dne a chuť do práce?

1. Hýbejte se

Není vůbec nutné jít běhat, sednout si na rotoped nebo dělat dřepy či kliky. Úplně stačí, když si dáte deset minut ranní jógy. Velmi zajímavá a přínosná videa najdete například na YouTube. Po krátké józe si pak můžete dát ještě pět minut meditace, při níž nemyslíte vůbec na nic jiného, než na to, co je tady a teď. Zdá se vám to jako hloupost a ztráta času? Teď to možná tak vnímáte, ale jakmile si z této činnosti vytvoříte denní rituál, postupem času zjistíte, že právě díky krátké józe a meditaci se vám skutečně nálada pomalu, ale jistě zlepšuje. Navíc je všeobecně známo, že jóga a meditace mají významný vliv i na to, jak během dne reagujeme na nepředvídatelné nebo nepříjemné události.

Pětiminutová meditace pro lepší den

2. Místo kávy si dejte čaj

Není dobré začínat den kávou. Kávu si dejte nejdříve hodinu až dvě po probuzení, kdy se váš metabolismus nastartuje přirozenou cestou. Ze všeho nejdříve se napijte vody a pak si uvařte povzbuzující bylinkový čaj, který seženete v každé větší drogerii. Dát si něco teplého do žaludku hned po probuzení má prokazatelně pozitivní účinky i na naše zažívání. I z tohoto důvodu se například doporučuje snídat například horký kuřecí nebo hovězí vývar a to včetně parných letních dnů.

K TÉMATU  Co o vás prozradí poloha při spánku? Budete se divit

3. Aromaterapie

Pořiďte si difuzér a do vody přidejte pár kapek esenciálního oleje. Výborně funguje například esenciální olej z dobromysli nebo pomeranče. Rozvoňte svůj byt či dům vůní, kterou máte nejraději a mezitím absolvujte svůj každodenní rituál.

4. Vyhněte se sladkostem

Snídat koláč nebo cokoliv jiného sladkého znamená, že se budete cítit unavená a hladová ještě před polednem. Nastartujte se raději vhodnými bílkovinami, sacharidy a vlákninou. Snídejte celozrnné pečivo se šunkou nebo sýrem společně s čerstvou zeleninou. Výborné jsou také ořechy. Nebojte se ani míchaných vajíček nebo volského oka. Zasytí vás na mnohem delší dobu a také vám vejce dodají více energie.

snídaně
Míchaná vajíčka jsou zdrojem energie na celé dopoledne. (foto: 123RF)

5. Pište si deník

Nemusíte psát zrovna román. Úplně postačí na pár řádků napsat, co vám aktuálně dělá největší radost, co vás trápí nebo čeká. Psaní je jednou z nejúčinnějších terapií, kterou můžete absolvovat úplně zadarmo. Aby vás psaní těšilo, pořiďte si pěkný notes a propisku nebo pero. Jakmile za sebou budete mít jógu a meditaci, alespoň dvě tři minuty si zapisujte své nejniternější myšlenky

6. Dejte si studenou sprchu

Zařadit otužování mezi ranní rituály bude ze začátku velmi těžké, ale studená sprcha vám rozproudí krev v žilách. Je mnohem lepší než horká koupel. Zkuste se nejdřív otužovat pár vteřin a každý den nebo obden pár sekund otužování přidejte. Uvidíte, že za dva nebo tři měsíce už snesete ledovou vodu na kůži mnohem déle a že se vám bude i lépe vstávat.

sprcha
Studená sprcha po ránu vás náležitě rozproudí. (foto: 123RF)

7. Dělejte, co vás baví

Přes den na to nebudete mít čas, proto věnujte své oblíbené činnosti čas alespoň ráno. Možná zrovna nejste ranní ptáče, ale vyplatí se jít o půl hodiny dřív spát a o půl hodiny také dříve vstávat. Aspoň čtvrt hodiny či dvacet minut malujte, poslouchejte hudbu, čtěte si. Nemyslete přitom vůbec na nic a jen se aktivně věnujte činnosti, která vás těší a naplňuje.

K TÉMATU  Zahradničení v bytě. Zdravé bylinky na balkón, které vám ušetří časté cesty do lékárny

8. Oblékněte se do toho, v čem se cítíte dobře

I když máte na daný den naplánovanou schůzku, při které musíte vypadat dobře, je zapotřebí myslet především na to, abyste se cítila komfortně. Jestli se ve vašem šatníku nenachází nic dostatečně reprezentativního a zároveň pohodlného, je čas vyrazit na nákupy. Celý den nemůžete být oblečená v tom, v čem vám není dobře a co neodráží to, kým opravdu jste. Šaty dělají člověka, tak ze sebe nedělejte někoho, kým ve skutečnosti vážně nejste.

Samozřejmě si můžete vybrat jen jednu jedinou věc, kterou začnete praktikovat, ale nejúčinnější je zkombinovat všechny ranní rituály naráz. Nepůjde to hned, ale snažte se během následujícího půl roku své ráno změnit k lepšímu. Prospějete tím nejenom sobě, ale i své rodině nebo přátelům, ke kterým pak budete mnohem vstřícnější a empatičtější.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Domácí granola: jak si ji jednoduše vyrobit?

8 tipů jak zvýšit svou psychickou i fyzickou odolnost

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Říká se: „S chlapem špatně, ale bez něj ještě hůř.“ Tohle rčení nezní pro nás, ženy, tedy vůbec optimisticky! Skoro to vypadá, že ať tak nebo tak, máme to úderem plnoletosti prostě spočítaný, jen s tím chlapem bude ta hrůza zvaná život jaksi snesitelnější. V posledních letech si však stále více žen po rozchodu či rozvodu raději zvolí život o samotě. A navzdory tomuto rčení jen kvetou. Proč tomu tak je? Že by přece jen život bez chlapa skýtal také nějaké výhody? Samozřejmě! Tady jsou.
Výběr antikoncepčních prostředků je poměrně velký. Dlouhý seznam začíná kondomy, pokračuje antikoncepčními pilulkami a končí třeba právě nitroděložními tělísky. V tomto článku se na ně zaměříme. Dozvíte se, jak se tělíska dělí, jak fungují, pro koho jsou vhodná a také kdy je ideální jejich zavedení. Provedeme vás veškerou problematikou nitroděložních tělísek a pokud váháte, pomůžeme vám se rozhodnout, zda do toho jít, či nikoliv.
Chcete si pořídit pejska, ale moc dobře si uvědomujete, že zanedlouho chcete založit rodinu? Možná z toho důvodu ztrácíte o pejska zájem, protože si říkáte, že pes a děti - to rozhodně nejde dohromady. Jenže opak je pravdou. Stačí si jen zvolit takové plemeno, které s dětmi bude opravdu skvěle vycházet. I když se to může jevit jako něco nereálného, psi jsou velice empatičtí a zejména některá plemena se o děti starají doslova jako o svá vlastní štěňata. Pořiďte si tedy svého čtyřnohého společníka a než si založíte rodinu, trochu si ho vycvičte. Můžete ho brát jako své první dítě a vyzkoušet si, co taková péče vlastně vyžaduje.
Mnoho z nás pěstuje pokojové květiny ve svých bytech. A mnoho z těchto bytů má balkon (i když největším luxusem pro pěstitele je slunná lodžie, kterou lze proměnit v rozkvetlou zahradu). Nicméně pěstování květin na balkoně (tzv. balkónovek) se poněkud liší od běžného pěstování květin uvnitř bytů a domů. V čem konkrétně a jak se o balkónovky starat se dočtete v článku.
Sedavé zaměstnání se bezpochyby vždy nějak odrazí na našem zdraví. Nejde jen o stav páteře a celých zad, ale mohou se objevit i zdravotní potíže rukou od jejich nevhodné a dlouho neměnné pozice. Zároveň trpí vaše klouby, můžete mít větší sklony k nadváze. Zkuste se tedy zamyslet nad tím, jestli i když musíte pracovat, nešlo by se vždy třeba po hodině práce na chvilku protáhnout a svému tělu trochu ulevit.
Je tomu už dvacet let, co byla v Česku uvedená premiéra prvního dílu nejslavnější čarodějnické ságy na světě. Snímek Harry Potter a Kámen mudrců bořil rekordy v návštěvnosti českých kin, a nejinak tomu bylo i při dalších dílech, které tvůrci natočili.
Spokojenost se svými prsy je důležitá pro sebevědomí žen a mnohdy se ani nejedná o jejich samotnou velikost, ale spíše tvar a celkový vzhled. A právě to můžete vhodnými cviky ovlivnit. Prsa je možné pomocí jednoduchých cviků zpevnit, což se promítne nejen do vašeho vzhledu, ale především do spokojenosti s vlastním tělem.
Každý rok se světu představí nové trendy, kterými se můžeme řídit při vybírání nového šatníku nebo zařizování svého bydlení. Zaměřme se nyní na trendy ze světa bydlení, které se budou krapet lišit od těch z roku 2020. Hlavní roli budou hrát přírodní materiály.

Nepřehlédněte

Počasí zatím nikdo poručit nedokáže a tak se zejména v jarních a podzimních měsících setkáváme s mnoha deštivými dny. Standardně jako ochranu před promoknutím jistě použijete deštník, nicméně na trhu jsou k dostání i velmi módní pláštěnky, které si postupně získávají na oblibě.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek