Úterý , 07. 02. 2023

Veronika

Ranní rituály, které vám zlepší den

Probouzíte se každé ráno s pocitem, že nadcházející den nebude stát za nic? Nemáte sílu na běžné denní činnosti, natož na práci či vaše koníčky? Pak je třeba s tím něco dělat. Ne nadarmo se říká, že ráno dělá den.
rituály
Na pět minut se zastavte a zklidněte před dalším velkým dnem mysl. (foto: 123RF)

27. 01. 2022

Ranní rituály mnohé z nás berou jako zbytečnost. Přitom jde o velmi důležitou součást každého dne. To, jak se probouzíme, s jakou myšlenkou, ovlivní celý náš den. Budíte-li se s tím, že musíte jít co nejrychleji do sprchy, pak si v rychlosti vypijete kávu, oblečete se a pospícháte do práce, kde jste celý den a pak se večer utrmácené vrátíte domů, není to nic, čím byste svůj psychický stav povzbuzovala, ale naopak ho trvale ničíte. Jak tedy začít den, abyste měli radost z nového dne a chuť do práce?

1. Hýbejte se

Není vůbec nutné jít běhat, sednout si na rotoped nebo dělat dřepy či kliky. Úplně stačí, když si dáte deset minut ranní jógy. Velmi zajímavá a přínosná videa najdete například na YouTube. Po krátké józe si pak můžete dát ještě pět minut meditace, při níž nemyslíte vůbec na nic jiného, než na to, co je tady a teď. Zdá se vám to jako hloupost a ztráta času? Teď to možná tak vnímáte, ale jakmile si z této činnosti vytvoříte denní rituál, postupem času zjistíte, že právě díky krátké józe a meditaci se vám skutečně nálada pomalu, ale jistě zlepšuje. Navíc je všeobecně známo, že jóga a meditace mají významný vliv i na to, jak během dne reagujeme na nepředvídatelné nebo nepříjemné události.

Pětiminutová meditace pro lepší den

2. Místo kávy si dejte čaj

Není dobré začínat den kávou. Kávu si dejte nejdříve hodinu až dvě po probuzení, kdy se váš metabolismus nastartuje přirozenou cestou. Ze všeho nejdříve se napijte vody a pak si uvařte povzbuzující bylinkový čaj, který seženete v každé větší drogerii. Dát si něco teplého do žaludku hned po probuzení má prokazatelně pozitivní účinky i na naše zažívání. I z tohoto důvodu se například doporučuje snídat například horký kuřecí nebo hovězí vývar a to včetně parných letních dnů.

K TÉMATU  Rozdýchejte Vánoce pomocí tematicky laděné meditace a dalších relaxačních cvičení

3. Aromaterapie

Pořiďte si difuzér a do vody přidejte pár kapek esenciálního oleje. Výborně funguje například esenciální olej z dobromysli nebo pomeranče. Rozvoňte svůj byt či dům vůní, kterou máte nejraději a mezitím absolvujte svůj každodenní rituál.

4. Vyhněte se sladkostem

Snídat koláč nebo cokoliv jiného sladkého znamená, že se budete cítit unavená a hladová ještě před polednem. Nastartujte se raději vhodnými bílkovinami, sacharidy a vlákninou. Snídejte celozrnné pečivo se šunkou nebo sýrem společně s čerstvou zeleninou. Výborné jsou také ořechy. Nebojte se ani míchaných vajíček nebo volského oka. Zasytí vás na mnohem delší dobu a také vám vejce dodají více energie.

snídaně
Míchaná vajíčka jsou zdrojem energie na celé dopoledne. (foto: 123RF)

5. Pište si deník

Nemusíte psát zrovna román. Úplně postačí na pár řádků napsat, co vám aktuálně dělá největší radost, co vás trápí nebo čeká. Psaní je jednou z nejúčinnějších terapií, kterou můžete absolvovat úplně zadarmo. Aby vás psaní těšilo, pořiďte si pěkný notes a propisku nebo pero. Jakmile za sebou budete mít jógu a meditaci, alespoň dvě tři minuty si zapisujte své nejniternější myšlenky

6. Dejte si studenou sprchu

Zařadit otužování mezi ranní rituály bude ze začátku velmi těžké, ale studená sprcha vám rozproudí krev v žilách. Je mnohem lepší než horká koupel. Zkuste se nejdřív otužovat pár vteřin a každý den nebo obden pár sekund otužování přidejte. Uvidíte, že za dva nebo tři měsíce už snesete ledovou vodu na kůži mnohem déle a že se vám bude i lépe vstávat.

sprcha
Studená sprcha po ránu vás náležitě rozproudí. (foto: 123RF)

7. Dělejte, co vás baví

Přes den na to nebudete mít čas, proto věnujte své oblíbené činnosti čas alespoň ráno. Možná zrovna nejste ranní ptáče, ale vyplatí se jít o půl hodiny dřív spát a o půl hodiny také dříve vstávat. Aspoň čtvrt hodiny či dvacet minut malujte, poslouchejte hudbu, čtěte si. Nemyslete přitom vůbec na nic a jen se aktivně věnujte činnosti, která vás těší a naplňuje.

K TÉMATU  Dáma a skútr? Vyzkoušeli jsme si, jak se jezdí po Praze v jedné stopě! Stálo to za to!

8. Oblékněte se do toho, v čem se cítíte dobře

I když máte na daný den naplánovanou schůzku, při které musíte vypadat dobře, je zapotřebí myslet především na to, abyste se cítila komfortně. Jestli se ve vašem šatníku nenachází nic dostatečně reprezentativního a zároveň pohodlného, je čas vyrazit na nákupy. Celý den nemůžete být oblečená v tom, v čem vám není dobře a co neodráží to, kým opravdu jste. Šaty dělají člověka, tak ze sebe nedělejte někoho, kým ve skutečnosti vážně nejste.

Samozřejmě si můžete vybrat jen jednu jedinou věc, kterou začnete praktikovat, ale nejúčinnější je zkombinovat všechny ranní rituály naráz. Nepůjde to hned, ale snažte se během následujícího půl roku své ráno změnit k lepšímu. Prospějete tím nejenom sobě, ale i své rodině nebo přátelům, ke kterým pak budete mnohem vstřícnější a empatičtější.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Domácí granola: jak si ji jednoduše vyrobit?

8 tipů jak zvýšit svou psychickou i fyzickou odolnost

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Ačkoli z klasické pšeničné mouky pekly a vařily už naše babičky, spolu s příchodem doby, kdy spousta lidí přesedá na zdravější životní styl, se objevily mnohem lepší a nutričně hodnotnější varianty. Skvěle chutnají, plně nahradí klasickou mouku, a ještě prospějí vašemu zdraví, takže co víc si přát. Svět alternativních mouk je ale mnohem pestřejší, než se na první pohled zdá. Které by určitě měly zaujmout místo ve vaší kuchyni?
Tato unikátní chata má skleněnou střechu i stěny, takže usínáte v teple, a přitom přímo pod hvězdnou oblohou a polární září. Panorama Glass Lodge se nachází 30 minut jízdy od Reykjavíku k pobřeží Grónského moře. Hned u chaty stojí vířivka, ze které se můžete kochat islandskou krajinou. V malé komfortní chatě najdete pohodlnou koupelnu i kuchyňku s jídelním stolem. Za noc pro dva v tomto islandském obydlí zaplatíte téměř 9000 korun, a mají tu i internet. Tenhle útulný úkryt vám ale může posloužit jak inspirace pro vaši vlastní chatu v přírodě. I s takto malým prostorem se dá pracovat a vytvořit něco kouzelného.
Nechci! Nebudu to jíst! A mnohdy i horší slova padají z dětských úst, když před ně dáte talíř s rybou. Jenže právě toto maso obsahuje spoustu důležitých živin. Je bohaté na vitaminy, omega3 mastné kyseliny a bílkoviny, které jsou prospěšné pro naše zdraví. Jak ale přesvědčit potomky, aby šupináče neodmítali?
Nezáleží na tom, jestli je vám třicet nebo padesát. Bolesti zad a s tím přidružené obtíže se mohou týkat kohokoli, vždy v jiné podobě či intenzitě. Ať už za to může genetika, špatné zlozvyky, nedostatek pohybu a nezdravý životní styl či dokonce úraz, v každém případně je to něco, co dokáže ukrást kvalitu života. A rada nad zlato – když bolí záda, začněte cvičit. Jenže jaké cvičení vybrat, aniž bychom si ublížili a opravdu si pomohli? Jednoznačně SM systém od doktora Richarda Smíška, který s vadami páteře dokáže doslova zázraky.
Smoothie vám může zajistit denní dávku vitamínů nebo si jím můžete třeba nahradit večeři. Každopádně si jistě pochutnáte a vaše zdraví to ocení. Smoothie jsou opravdovým hitem při snaze o zdravé stravování. A není se čemu divit! Tak jen vyzkoušejte některý z receptů na jejich přípravu.
Neexistuje žádný univerzální návod, jak si zařídit moderní obývací pokoj. Každý člověk je totiž jiný a každý z nás má odlišný vkus. Důležité proto je, abyste si obývací pokoj vybavili tak, aby se vám v něm příjemně žilo, působil harmonicky a měli jste tam vše, co potřebujete k relaxu a času společně strávenému s rodinou.
Krásné, silné a dlouhé vlasy jsou bezesporu symbolem ženství a vysoké atraktivity. Jsou jednoduše sexy a to nejen pro muže, ale i pro ženy. Každá to ale s vlasy máme trochu jinak. Zatímco některé ženy by se prodejem takových vlasů snad mohly i živit, je spousta žen, které marně čekají na každý centimetr. Pokud právě vy patříte ke krátkovláskám anebo s vámi bůh jednoduše odmítl diskutovat ve chvíli, kdy jste vlasů chtěla víc, zajisté jste někdy uvažovala o možnosti prodloužení a zhuštění vlasů. Proč ne. Víte ale, která z metod je tou nejlepší cestou? Inspirujte se.
Přestože má jít o svátky klidu a míru, jsou Vánoce často spojené s nákupním šílenstvím. Lidé v České republice nakupují čím dál tím více dárků a zvyšují se i výdaje spojené s Vánocemi. Kolik tedy v průměru Češi za Vánoce utratí? A je vůbec možné při nákupu vánočních dárků výrazněji ušetřit? Na to se podíváme v tomto článku.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek