Sobota , 13. 07. 2024

Markéta

Ranní rituály, které vám zlepší den

Probouzíte se každé ráno s pocitem, že nadcházející den nebude stát za nic? Nemáte sílu na běžné denní činnosti, natož na práci či vaše koníčky? Pak je třeba s tím něco dělat. Ne nadarmo se říká, že ráno dělá den.
rituály
Na pět minut se zastavte a zklidněte před dalším velkým dnem mysl. (foto: 123RF)

27. 01. 2022

Ranní rituály mnohé z nás berou jako zbytečnost. Přitom jde o velmi důležitou součást každého dne. To, jak se probouzíme, s jakou myšlenkou, ovlivní celý náš den. Budíte-li se s tím, že musíte jít co nejrychleji do sprchy, pak si v rychlosti vypijete kávu, oblečete se a pospícháte do práce, kde jste celý den a pak se večer utrmácené vrátíte domů, není to nic, čím byste svůj psychický stav povzbuzovala, ale naopak ho trvale ničíte. Jak tedy začít den, abyste měli radost z nového dne a chuť do práce?

1. Hýbejte se

Není vůbec nutné jít běhat, sednout si na rotoped nebo dělat dřepy či kliky. Úplně stačí, když si dáte deset minut ranní jógy. Velmi zajímavá a přínosná videa najdete například na YouTube. Po krátké józe si pak můžete dát ještě pět minut meditace, při níž nemyslíte vůbec na nic jiného, než na to, co je tady a teď. Zdá se vám to jako hloupost a ztráta času? Teď to možná tak vnímáte, ale jakmile si z této činnosti vytvoříte denní rituál, postupem času zjistíte, že právě díky krátké józe a meditaci se vám skutečně nálada pomalu, ale jistě zlepšuje. Navíc je všeobecně známo, že jóga a meditace mají významný vliv i na to, jak během dne reagujeme na nepředvídatelné nebo nepříjemné události.

Pětiminutová meditace pro lepší den

2. Místo kávy si dejte čaj

Není dobré začínat den kávou. Kávu si dejte nejdříve hodinu až dvě po probuzení, kdy se váš metabolismus nastartuje přirozenou cestou. Ze všeho nejdříve se napijte vody a pak si uvařte povzbuzující bylinkový čaj, který seženete v každé větší drogerii. Dát si něco teplého do žaludku hned po probuzení má prokazatelně pozitivní účinky i na naše zažívání. I z tohoto důvodu se například doporučuje snídat například horký kuřecí nebo hovězí vývar a to včetně parných letních dnů.

K TÉMATU  Domácí difuzér v souladu se zdravím a duší

3. Aromaterapie

Pořiďte si difuzér a do vody přidejte pár kapek esenciálního oleje. Výborně funguje například esenciální olej z dobromysli nebo pomeranče. Rozvoňte svůj byt či dům vůní, kterou máte nejraději a mezitím absolvujte svůj každodenní rituál.

4. Vyhněte se sladkostem

Snídat koláč nebo cokoliv jiného sladkého znamená, že se budete cítit unavená a hladová ještě před polednem. Nastartujte se raději vhodnými bílkovinami, sacharidy a vlákninou. Snídejte celozrnné pečivo se šunkou nebo sýrem společně s čerstvou zeleninou. Výborné jsou také ořechy. Nebojte se ani míchaných vajíček nebo volského oka. Zasytí vás na mnohem delší dobu a také vám vejce dodají více energie.

snídaně
Míchaná vajíčka jsou zdrojem energie na celé dopoledne. (foto: 123RF)

5. Pište si deník

Nemusíte psát zrovna román. Úplně postačí na pár řádků napsat, co vám aktuálně dělá největší radost, co vás trápí nebo čeká. Psaní je jednou z nejúčinnějších terapií, kterou můžete absolvovat úplně zadarmo. Aby vás psaní těšilo, pořiďte si pěkný notes a propisku nebo pero. Jakmile za sebou budete mít jógu a meditaci, alespoň dvě tři minuty si zapisujte své nejniternější myšlenky

6. Dejte si studenou sprchu

Zařadit otužování mezi ranní rituály bude ze začátku velmi těžké, ale studená sprcha vám rozproudí krev v žilách. Je mnohem lepší než horká koupel. Zkuste se nejdřív otužovat pár vteřin a každý den nebo obden pár sekund otužování přidejte. Uvidíte, že za dva nebo tři měsíce už snesete ledovou vodu na kůži mnohem déle a že se vám bude i lépe vstávat.

sprcha
Studená sprcha po ránu vás náležitě rozproudí. (foto: 123RF)

7. Dělejte, co vás baví

Přes den na to nebudete mít čas, proto věnujte své oblíbené činnosti čas alespoň ráno. Možná zrovna nejste ranní ptáče, ale vyplatí se jít o půl hodiny dřív spát a o půl hodiny také dříve vstávat. Aspoň čtvrt hodiny či dvacet minut malujte, poslouchejte hudbu, čtěte si. Nemyslete přitom vůbec na nic a jen se aktivně věnujte činnosti, která vás těší a naplňuje.

K TÉMATU  Tai Chi: Bojujte proti stresu přírodní metodou

8. Oblékněte se do toho, v čem se cítíte dobře

I když máte na daný den naplánovanou schůzku, při které musíte vypadat dobře, je zapotřebí myslet především na to, abyste se cítila komfortně. Jestli se ve vašem šatníku nenachází nic dostatečně reprezentativního a zároveň pohodlného, je čas vyrazit na nákupy. Celý den nemůžete být oblečená v tom, v čem vám není dobře a co neodráží to, kým opravdu jste. Šaty dělají člověka, tak ze sebe nedělejte někoho, kým ve skutečnosti vážně nejste.

Samozřejmě si můžete vybrat jen jednu jedinou věc, kterou začnete praktikovat, ale nejúčinnější je zkombinovat všechny ranní rituály naráz. Nepůjde to hned, ale snažte se během následujícího půl roku své ráno změnit k lepšímu. Prospějete tím nejenom sobě, ale i své rodině nebo přátelům, ke kterým pak budete mnohem vstřícnější a empatičtější.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Domácí granola: jak si ji jednoduše vyrobit?

8 tipů jak zvýšit svou psychickou i fyzickou odolnost

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Asi máte taky zažité, že utěrky by se neměly prát v pračce. Namísto toho je pravděpodobně vyvařujete. Tahle metoda má ale jeden zásadní háček. Vyvařování není k utěrkám zrovna dvakrát šetrné. Jsou po něm sice opravdu čisté, ale postupně vám řídnou, a vy tak musíte kupovat stále nové a nové kousky. Naštěstí existuje mnohem šetrnější alternativa.
Líčení je prostě zábava. Navíc kočičí oči patří mezi evergreen, co nikdy nevyjde z módy. Pro dnešek jsme si pro vás připravili jednoduché triky, se kterými zvládnete líčení kočičích očí naprosto bez problémů. Kdy si uděláte svou chvilku pro sebe a vyzkoušíte si, jak budete vypadat jako skutečná sexy šelma? Jdeme na to!
Při plánování dovolené je jedním z klíčových rozhodnutí výběr mezi all inclusive balíčkem a pobytem na vlastní stravování (self-catering). Každá možnost nabízí odlišný zážitek z dovolené, odpovídající různým preferencím a stylům cestování. Ať už si vyberete hotel, airbnb nebo jiný typ ubytování, budete moci najít řešení, které vám bude nejlépe vyhovovat.
Seznamování je samo o sobě poměrně náročnou činností, pokud chcete zanechat opravdu dobrý dojem. Ještě horší je, pokud se do této odvážné činnosti vrhnete v zimním období. V zimě totiž mnoho okolností vůbec nepřidává vaší snaze ohromit daného člověka. Je však škoda v těchto chladných měsících zahodit šanci poznat toho pravého nebo tu pravou.
Naše domácnost byla po dlouhé roky šťastná a plná smíchu. Vychovali jsme opravdu šikovné děti - a obzvláště manželka se celou dobu snažila tak, že se péče o jejich potřeby stala největším koníčkem. Děti se ale osamostatnily a ona najednou propadla depresím.
V 90. letech bylo všechno mnohem jednodušší - zejména pokud jde o vztahy s celebritami. Ve skutečnosti existovaly četné páry celebrit z 90. let, které jsme všichni uctívali, i když jsme si nebyli jisti, jak dobře spolu vycházeli poté, co chaos na červeném koberci utichl a davy šly domů. Většina z těchto párů z 90. let se od té doby rozpadla. Ale pár šťastlivců je stále spolu a stále si užívá svůj románek.
Rozlití kávy na košili není nikdy příjemné, zvláště pokud už tak jdete do práce pozdě. Ale jakmile budete vědět, jaké metody odstraňování skvrn použít, budou pro vás takové situace hračka. Skvrny nemají šanci!
Rozčlenit byt s malou rozlohou může být oříšek. Tyhle byty na pár metrech čtverečních jsou příkladem toho, jak takový domov zútulnit.
Tipů a triků, jak správně cvičit, najdete všude dost. K dosažení výsledků je ale potřeba nechybovat v tom, co děláte pak. Kdy se najíst, kolik a čeho? Máte i další otázky? My známe odpovědi!
Užíváte antikoncepční pilulky? Hodně často ponocujete a na fyzickou aktivitu vás moc neužije? Pak se nesmíte divit, že vaše libido poněkud stávkuje. Co s tím vším má společného náchylnost ke stresu?
Asi každá žena má v šuplíku mezi ponožkami schované i silonky. Nosíme je k sukním i šatům, jejich stinnou stránkou je ale fakt, že stačí drobné zatrhnutí nehtem a silonky rázem "zdobí" dlouhé očko. Ještě než zničené silonky vyhodíte do koše, můžete je v domácnosti využít.
Sedavé zaměstnání je sice na první pohled nenáročné, ale svému tělo s ním přesto radost neuděláte. Tedy pokud pravidelně nesportujete, nebo alespoň nepraktikujete vhodná kompenzační cvičení. Cviky, které vám představíme v našem dnešním článku, se hodí nejen pro takzvané kancelářské krysy, ale pro všechny, které trápí bolavá záda, ztuhlý krk či jiné obdobné potíže.

Výběr článků

Problematika nakládání s odpady je v naší společnosti důležitým tématem. Rostoucí objem produkovaného odpadu a jeho dopady na životní prostředí nás nutí hledat efektivní řešení, mezi které patří především třídění a recyklace. Jedním z často využívaných obalů, jehož recyklace je vysoce přínosná, jsou nápojové kartony.
Řada lidí se klidně i léta odhodlává k tomu, aby přestali kouřit. Mnohdy následuje několik neúspěšných pokusů, u některých nakonec dojde opravdu k tomu, že se zvládnou této závislosti zbavit. Pokud patříte mezi ty, kteří se chtějí s kouřením rozloučit, můžete si vzít za pomocníka třeba také bylinky. Jaké konkrétně se vám budou hodit?
Police nebo knihovny se dají koupit, ale dost možná toužíte po nějakém originálu, který se tvarem přizpůsobí vaší myšlence. Nebojte se experimentovat a inspirujte se nevšedními poličkami, které jsou vedle své účelnosti samy o sobě stylovým doplňkem interiéru. Za vším tady ale stojí nejdůležitější prvek, kterým je milované dřevo.

Nepřehlédněte

Doplňky do koupelny používáme každý den, ale kromě jejich praktického účelu si dnes můžeme pořídit i krásné designové kousky, které podtrhnou styl vaší koupelny. Dávkovače mýdla, zásobníky na tampony, kelímek na vyplachování úst, košíky na kosmetiku nebo různé držáky, všechno si můžete vyladit k obrazu svému. Inspirujte se.
Letní péče o vlasy je nevyhnutelná, pokud toužíte po zdravé kštici. Letní počasí může vlasy poškodit víc, než zima a mráz. Ostré slunce, slaná nebo chlorovaná voda jsou nebezpečím pro vlasy i pokožku hlavy. Vlasy se vyšisují a hodně vysuší. Roztřepí se konečky, ztratí lesk a mohly by působit matně a neupraveně. Péče o vlasy je ve vedrech náročnější a abyste měly svou hřívu pěknou i v létě, dodržte několik zásad.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek