Pátek , 27. 05. 2022

Valdemar

Ranní rituály, které vám zlepší den

Probouzíte se každé ráno s pocitem, že nadcházející den nebude stát za nic? Nemáte sílu na běžné denní činnosti, natož na práci či vaše koníčky? Pak je třeba s tím něco dělat. Ne nadarmo se říká, že ráno dělá den.
rituály
Na pět minut se zastavte a zklidněte před dalším velkým dnem mysl. (foto: 123RF)

27. 01. 2022

Ranní rituály mnohé z nás berou jako zbytečnost. Přitom jde o velmi důležitou součást každého dne. To, jak se probouzíme, s jakou myšlenkou, ovlivní celý náš den. Budíte-li se s tím, že musíte jít co nejrychleji do sprchy, pak si v rychlosti vypijete kávu, oblečete se a pospícháte do práce, kde jste celý den a pak se večer utrmácené vrátíte domů, není to nic, čím byste svůj psychický stav povzbuzovala, ale naopak ho trvale ničíte. Jak tedy začít den, abyste měli radost z nového dne a chuť do práce?

1. Hýbejte se

Není vůbec nutné jít běhat, sednout si na rotoped nebo dělat dřepy či kliky. Úplně stačí, když si dáte deset minut ranní jógy. Velmi zajímavá a přínosná videa najdete například na YouTube. Po krátké józe si pak můžete dát ještě pět minut meditace, při níž nemyslíte vůbec na nic jiného, než na to, co je tady a teď. Zdá se vám to jako hloupost a ztráta času? Teď to možná tak vnímáte, ale jakmile si z této činnosti vytvoříte denní rituál, postupem času zjistíte, že právě díky krátké józe a meditaci se vám skutečně nálada pomalu, ale jistě zlepšuje. Navíc je všeobecně známo, že jóga a meditace mají významný vliv i na to, jak během dne reagujeme na nepředvídatelné nebo nepříjemné události.

Pětiminutová meditace pro lepší den

2. Místo kávy si dejte čaj

Není dobré začínat den kávou. Kávu si dejte nejdříve hodinu až dvě po probuzení, kdy se váš metabolismus nastartuje přirozenou cestou. Ze všeho nejdříve se napijte vody a pak si uvařte povzbuzující bylinkový čaj, který seženete v každé větší drogerii. Dát si něco teplého do žaludku hned po probuzení má prokazatelně pozitivní účinky i na naše zažívání. I z tohoto důvodu se například doporučuje snídat například horký kuřecí nebo hovězí vývar a to včetně parných letních dnů.

K TÉMATUPrvní těhotenství? Tohle vás na něm možná překvapí

3. Aromaterapie

Pořiďte si difuzér a do vody přidejte pár kapek esenciálního oleje. Výborně funguje například esenciální olej z dobromysli nebo pomeranče. Rozvoňte svůj byt či dům vůní, kterou máte nejraději a mezitím absolvujte svůj každodenní rituál.

4. Vyhněte se sladkostem

Snídat koláč nebo cokoliv jiného sladkého znamená, že se budete cítit unavená a hladová ještě před polednem. Nastartujte se raději vhodnými bílkovinami, sacharidy a vlákninou. Snídejte celozrnné pečivo se šunkou nebo sýrem společně s čerstvou zeleninou. Výborné jsou také ořechy. Nebojte se ani míchaných vajíček nebo volského oka. Zasytí vás na mnohem delší dobu a také vám vejce dodají více energie.

snídaně
Míchaná vajíčka jsou zdrojem energie na celé dopoledne. (foto: 123RF)

5. Pište si deník

Nemusíte psát zrovna román. Úplně postačí na pár řádků napsat, co vám aktuálně dělá největší radost, co vás trápí nebo čeká. Psaní je jednou z nejúčinnějších terapií, kterou můžete absolvovat úplně zadarmo. Aby vás psaní těšilo, pořiďte si pěkný notes a propisku nebo pero. Jakmile za sebou budete mít jógu a meditaci, alespoň dvě tři minuty si zapisujte své nejniternější myšlenky

6. Dejte si studenou sprchu

Zařadit otužování mezi ranní rituály bude ze začátku velmi těžké, ale studená sprcha vám rozproudí krev v žilách. Je mnohem lepší než horká koupel. Zkuste se nejdřív otužovat pár vteřin a každý den nebo obden pár sekund otužování přidejte. Uvidíte, že za dva nebo tři měsíce už snesete ledovou vodu na kůži mnohem déle a že se vám bude i lépe vstávat.

sprcha
Studená sprcha po ránu vás náležitě rozproudí. (foto: 123RF)

7. Dělejte, co vás baví

Přes den na to nebudete mít čas, proto věnujte své oblíbené činnosti čas alespoň ráno. Možná zrovna nejste ranní ptáče, ale vyplatí se jít o půl hodiny dřív spát a o půl hodiny také dříve vstávat. Aspoň čtvrt hodiny či dvacet minut malujte, poslouchejte hudbu, čtěte si. Nemyslete přitom vůbec na nic a jen se aktivně věnujte činnosti, která vás těší a naplňuje.

K TÉMATUVrásky v obličeji? Známe domácí pomocníky, kteří vás jich zbaví. Určitě je vyzkoušejte!

8. Oblékněte se do toho, v čem se cítíte dobře

I když máte na daný den naplánovanou schůzku, při které musíte vypadat dobře, je zapotřebí myslet především na to, abyste se cítila komfortně. Jestli se ve vašem šatníku nenachází nic dostatečně reprezentativního a zároveň pohodlného, je čas vyrazit na nákupy. Celý den nemůžete být oblečená v tom, v čem vám není dobře a co neodráží to, kým opravdu jste. Šaty dělají člověka, tak ze sebe nedělejte někoho, kým ve skutečnosti vážně nejste.

Samozřejmě si můžete vybrat jen jednu jedinou věc, kterou začnete praktikovat, ale nejúčinnější je zkombinovat všechny ranní rituály naráz. Nepůjde to hned, ale snažte se během následujícího půl roku své ráno změnit k lepšímu. Prospějete tím nejenom sobě, ale i své rodině nebo přátelům, ke kterým pak budete mnohem vstřícnější a empatičtější.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Domácí granola: jak si ji jednoduše vyrobit?

8 tipů jak zvýšit svou psychickou i fyzickou odolnost

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pokud mají muž a žena mezi sebou nevyřčené problémy, které se navenek projevují pnutím, hádkami a napjatou atmosférou, je dobré se s někým poradit. Jako první vždy mezi partnery vyvstává otázka: A funguje to vůbec? Pokud s partnerem stále bojujete a nevíte, jak z té zacyklené smyčky ven, zde je vše, co potřebujete vědět o manželském poradenství.
Opálená pokožka s rovnoměrným bronzovým tónem je již několik let na vrcholu popularity. Zejména v létě, když na sobě nosíme jen několik kousků oblečení, se chceme pochlubit krásně opálenou pokožkou. Zkrátka jako bychom se právě vrátili z dovolené strávenou na exotickém ostrově! Jenomže mnoho z nás se sluníčku vyhýbá, často kvůli škodlivému vlivu ultrafialového záření. Jak tedy docílit opálené pokožky bez opalování?
Každý druhý zažil během některé své dovolené zažívací potíže. V této souvislosti se častěji mluví o cestovatelském průjmu, ovšem i druhý extrém dokáže dovolenou pokazit. Zácpa umí vystavit stopku všem radostem. Čekáte a ono nic. Jste stále více nafouklí, bolí vás břicho a může se dostavit i malátnost. Pokud k ní máte sklony, tak svému zažívání pomozte.
Ano, řeč bude tentokrát o mužském přechodu. O tom, co se děje v tuto dobu u žen se mluví hodně, ale téma mužské andropauzy je stále tak trochu opomíjenou záležitostí. I muži však mohou toto období vnímat jako velmi náročné a přináší jim celou řadu nepříjemností. Co se v jejich těle děje, a jak se s těmito změnami co nejlépe vyrovnat?
Mít dokonalou postavu bez špíčků je snem snad každé ženy. Pokud se snažíte shodit nějaké to kilo navíc, jistě jste už někdy přemýšlela o možnosti liposukce. Zatímco některé ženy se nebrání operativnímu zákroku, jiné ženy by raději upřednostnily bezbolestnou metodu hubnutí. A právě v tu chvíli se nabízí možnost využití kryolipolýzy, laserové liposukce nebo kavitace. O jaké metody se jedná a fungují vůbec?
Nemusíte mít přímo roubenku nebo srub. Dřevěný interiér sluší každé chatě, ale můžete se jím obklopit i doma. Tento klasický materiál bude v módě pořád. Dřevo existuje v mnoha variantách i barvách a s jeho pomocí vytvoříte neopakovatelné bydlení. Působí příjemně a je také zdravotně naprosto nezávadné. Prohlédněte si krásné interiéry, kde je hlavním motivem právě dřevo.
Časy, kdy stačilo hodit do automatu na kávu desetikorunu a člověk se spokojil s "tmavě hnědou tekutinou", jsou už dávno pryč. Podávání i pití kávy se v České republice výrazně proměnilo. Klasického "turka" či instantní kávu už najdete v málokteré kavárně. V supermarketech vás regály s kávou lákají všemi směry: zrnková, mletá, kapsle… Nemůžete se rozhodnut? Přečtěte si našich 6 tipů a budete mít jasno, jak si vybrat a hlavně vychutnat dobrou kávu.

Nepřehlédněte

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek