Pátek , 23. 02. 2024

Svatopluk

Ranní rituály, které vám zlepší den

Probouzíte se každé ráno s pocitem, že nadcházející den nebude stát za nic? Nemáte sílu na běžné denní činnosti, natož na práci či vaše koníčky? Pak je třeba s tím něco dělat. Ne nadarmo se říká, že ráno dělá den.
rituály
Na pět minut se zastavte a zklidněte před dalším velkým dnem mysl. (foto: 123RF)

27. 01. 2022

Ranní rituály mnohé z nás berou jako zbytečnost. Přitom jde o velmi důležitou součást každého dne. To, jak se probouzíme, s jakou myšlenkou, ovlivní celý náš den. Budíte-li se s tím, že musíte jít co nejrychleji do sprchy, pak si v rychlosti vypijete kávu, oblečete se a pospícháte do práce, kde jste celý den a pak se večer utrmácené vrátíte domů, není to nic, čím byste svůj psychický stav povzbuzovala, ale naopak ho trvale ničíte. Jak tedy začít den, abyste měli radost z nového dne a chuť do práce?

1. Hýbejte se

Není vůbec nutné jít běhat, sednout si na rotoped nebo dělat dřepy či kliky. Úplně stačí, když si dáte deset minut ranní jógy. Velmi zajímavá a přínosná videa najdete například na YouTube. Po krátké józe si pak můžete dát ještě pět minut meditace, při níž nemyslíte vůbec na nic jiného, než na to, co je tady a teď. Zdá se vám to jako hloupost a ztráta času? Teď to možná tak vnímáte, ale jakmile si z této činnosti vytvoříte denní rituál, postupem času zjistíte, že právě díky krátké józe a meditaci se vám skutečně nálada pomalu, ale jistě zlepšuje. Navíc je všeobecně známo, že jóga a meditace mají významný vliv i na to, jak během dne reagujeme na nepředvídatelné nebo nepříjemné události.

Pětiminutová meditace pro lepší den

2. Místo kávy si dejte čaj

Není dobré začínat den kávou. Kávu si dejte nejdříve hodinu až dvě po probuzení, kdy se váš metabolismus nastartuje přirozenou cestou. Ze všeho nejdříve se napijte vody a pak si uvařte povzbuzující bylinkový čaj, který seženete v každé větší drogerii. Dát si něco teplého do žaludku hned po probuzení má prokazatelně pozitivní účinky i na naše zažívání. I z tohoto důvodu se například doporučuje snídat například horký kuřecí nebo hovězí vývar a to včetně parných letních dnů.

K TÉMATU  Pít hodně nebo málo vody? Jaké mýty panují kolem pitného režimu? A co vašemu tělu prospěje nejvíce?

3. Aromaterapie

Pořiďte si difuzér a do vody přidejte pár kapek esenciálního oleje. Výborně funguje například esenciální olej z dobromysli nebo pomeranče. Rozvoňte svůj byt či dům vůní, kterou máte nejraději a mezitím absolvujte svůj každodenní rituál.

4. Vyhněte se sladkostem

Snídat koláč nebo cokoliv jiného sladkého znamená, že se budete cítit unavená a hladová ještě před polednem. Nastartujte se raději vhodnými bílkovinami, sacharidy a vlákninou. Snídejte celozrnné pečivo se šunkou nebo sýrem společně s čerstvou zeleninou. Výborné jsou také ořechy. Nebojte se ani míchaných vajíček nebo volského oka. Zasytí vás na mnohem delší dobu a také vám vejce dodají více energie.

snídaně
Míchaná vajíčka jsou zdrojem energie na celé dopoledne. (foto: 123RF)

5. Pište si deník

Nemusíte psát zrovna román. Úplně postačí na pár řádků napsat, co vám aktuálně dělá největší radost, co vás trápí nebo čeká. Psaní je jednou z nejúčinnějších terapií, kterou můžete absolvovat úplně zadarmo. Aby vás psaní těšilo, pořiďte si pěkný notes a propisku nebo pero. Jakmile za sebou budete mít jógu a meditaci, alespoň dvě tři minuty si zapisujte své nejniternější myšlenky

6. Dejte si studenou sprchu

Zařadit otužování mezi ranní rituály bude ze začátku velmi těžké, ale studená sprcha vám rozproudí krev v žilách. Je mnohem lepší než horká koupel. Zkuste se nejdřív otužovat pár vteřin a každý den nebo obden pár sekund otužování přidejte. Uvidíte, že za dva nebo tři měsíce už snesete ledovou vodu na kůži mnohem déle a že se vám bude i lépe vstávat.

sprcha
Studená sprcha po ránu vás náležitě rozproudí. (foto: 123RF)

7. Dělejte, co vás baví

Přes den na to nebudete mít čas, proto věnujte své oblíbené činnosti čas alespoň ráno. Možná zrovna nejste ranní ptáče, ale vyplatí se jít o půl hodiny dřív spát a o půl hodiny také dříve vstávat. Aspoň čtvrt hodiny či dvacet minut malujte, poslouchejte hudbu, čtěte si. Nemyslete přitom vůbec na nic a jen se aktivně věnujte činnosti, která vás těší a naplňuje.

K TÉMATU  Porazte konečně stres. Ověřené relaxační techniky, které opravdu pomáhají a uklidňují

8. Oblékněte se do toho, v čem se cítíte dobře

I když máte na daný den naplánovanou schůzku, při které musíte vypadat dobře, je zapotřebí myslet především na to, abyste se cítila komfortně. Jestli se ve vašem šatníku nenachází nic dostatečně reprezentativního a zároveň pohodlného, je čas vyrazit na nákupy. Celý den nemůžete být oblečená v tom, v čem vám není dobře a co neodráží to, kým opravdu jste. Šaty dělají člověka, tak ze sebe nedělejte někoho, kým ve skutečnosti vážně nejste.

Samozřejmě si můžete vybrat jen jednu jedinou věc, kterou začnete praktikovat, ale nejúčinnější je zkombinovat všechny ranní rituály naráz. Nepůjde to hned, ale snažte se během následujícího půl roku své ráno změnit k lepšímu. Prospějete tím nejenom sobě, ale i své rodině nebo přátelům, ke kterým pak budete mnohem vstřícnější a empatičtější.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Domácí granola: jak si ji jednoduše vyrobit?

8 tipů jak zvýšit svou psychickou i fyzickou odolnost

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Déšť, sníh, mráz, vítr venku. Doma studená ložnice, přetopený pokoj. Pleti tak náhlé výkyvy rozhodně neprospívají. Pleti výkyvy počasí neprospívají a právě v zimě je hydratace ještě důležitější, než v letních měsících. Jak to a které krémy použít?
Vždycky se říkalo, že pro krásu se musí trpět, a to zejména tehdy, pokud bylo nezbytné nasoukat se do úzkých lodiček na jehlách. K čemu je ale užít si pár minut slávy a o pár let později řešit propadlou klenbu, náchylnost ke zranění kotníku nebo vbočený palec? Žádná hitparáda, viďte. Naštěstí doba slow fashion přeje i pohodlným botám, které nejenže vypadají stylově, ale jsou ku prospěchu zdraví vašich nohou, které vás dnes a denně nosí. O důvod víc, proč si své nožky také náležitě hýčkat.
Každý z nás si přeje mít prostorný a světelný byt. Dostatek světla působí pozitivně na naši psychiku a vybízí také k větší aktivitě a kreativitě. Máte i vy rozpoložení bytu, které přirozenému světlu příliš nepřeje? Máme pro vás skvělé tipy, jak si do interiéru světlo přidat. Výsledek bude fascinující!
Jaké si odnesla Nela vědomosti a pocity z třetího sezení s Marcelou Hlaváčkovou v rámci koučování Emočních rovnic?
Chcete být trendy i na podzim, tak musíte mít odstín vlasů medový. Tato barva nejenže rozzáří vaše vlasy, ale také perfektně ladí s atmosférou sklonku roku. Zahalte se do medové!
Křišťálově průzračná voda, sluneční paprsky v plné síle, relax na písečných plážích a k tomu dechberoucí výhled na panorama majestátních hor. Jaká nejkrásnější rakouská jezera stojí za to navštívit?
Aura nebo-li bioenergetické pole každého organismu, je něco jako atmosféra kolem země. Je to jakýsi neviditelný ochranný štít, chránící naše tělo před nemocemi a negacemi. Je aktuálním stavem toho, jak umíte věci duchovní, mentální a emoční ve svém životě prožívat a žít. Co všechno vám z fotografie aury vyčtou a jak s tím naložit? Vyzkoušeli jsme si na vlastní kůži a přinášíme vám zajímavá zjištění.
Jsou konečně vidět výsledky po dlouhých týdnech strávených v posilovně? Konečně se ukazují buchtičky na břiše, kvůli kterým jste poslední měsíce nejedli sladkosti a drželi si zdravý jídelníček? Nezmařte svou dlouhou snahu a vyhněte se několika věcem, po kterých se tloustne, a to extrémně rychle.
Alkohol je obecně velmi kalorický, proto ho výživoví poradci v rámci hubnutí moc nedoporučují. Jak moc může občasná sklenka vína ovlivnit vaše snažení? Co na to říkají odbornice na hubnutí a zdravý životní styl?
Důvodem, proč máte svou zahrádku, je to, abyste mohli jíst zdravě. Proto je třeba vyhnout se chemii i v souvislosti s hnojením.
Přírodní prvky v interiéru jsou trendem, který vás může inspirovat. Neopracované dřevo v kombinaci s moderním nábytkem vypadá skvěle. Bříza je jedinečná svojí barvou, a tak jako jiné dřevo, které není opracované, podléhá pomalu zkáze. Je proto potřeba mít k dispozici mladý kmen, který je nutné patřičně vysušit. Povrch se pak natře tixotropním lakem, který břízu v podstatě obalí a uzavře. Na co všechno ji můžete použít?
Že ořechové skořápky poslouží leda tak v kamnech? Čaj z nich připravený podporuje štítnou žlázu a odstraňuje hleny, které dráždí dýchací cesty. A co víc, tahle medicína účinkuje v řádu několika hodin.

Výběr článků

Hodí se do každého bytu i domu, její pěstování je nenáročné a zvládnou ho i začínající pěstitelé. Ale víte vůbec, co kokedama je a jak se vyrábí?
Rozhodli jste se, že do vašeho života zařadíte pohyb a budete tak dbát na celkové zdraví? Nebo se zkrátka jen chcete vrátit do formy či vyrýsovat svaly? Vedle zdravého jídelníčku je třeba začít i cvičit, ale už dávno neplatí, že musíte docházet jen do posilovny. Vytvořte si vlastní soukromé fitko u sebe doma.
Trochu zpomalit čas? To dnes díky mnoha kosmetickým vychytávkám opravdu lze. Jednou z nich je i vychvalovaná kyselina hyaluronová, kterou však nemusíte používat jenom jako součást krémů. Jaké jsou další možnosti?

Nepřehlédněte

Zařizujete zrovna svůj byt či dům a rádi byste se nechali inspirovat nějakým stylem? Pokud je vám blízký vyrovnaný způsob života a máte rádi harmonické prostředí, vyzkoušejte Japandi! Ten se v sobě snaží kombinovat na první pohled dva zcela odlišné styly – skandinávský a japonské tradiční bydlení wabi-sabi.
Hnízdečka pro miminka jsou důležitou součástí dětské výbavy. V čem tkví benefity dětského hnízdečka, kde kvalitní hnízdečko pro miminka pořídit a jak ho vybrat? Nejlepší řešení přináší obchod JUKKI. Tedy polský výrobce a prodejce produktů péče o děti, v jehož nabídce naleznete vše, co k péči o dítě potřebujete.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek