Pondělí , 15. 07. 2024

Jindřich

Nemusíte nutně do salonu. Přinášíme tipy na domácí masáž

Dnešní hektický způsob života si často vybírá svou daň prostřednictvím bolesti zad, krční páteře, šíje a nepříjemného tlaku v ramenou. Dobrá masáž je v tomto případě více než žádoucí. Nemusíte však nutně do masážního salonu, dobrou masáž se můžete naučit i sami. Poradíme vám hned několik triků, díky nimž se stanete mistrem domácích masáží.
domácí masáž
Masáž v pohodlí domova si můžete dopřát navzájem.

28. 09. 2022

Dobře provedená masáž má pro tělo hned několik benefitů. Ne vždy je ale čas chodit pravidelně do salonu a pak také mohou být problémem finance. Když se ale naučíte, jak správně provádět domácí masáž, máte otázku peněz i času vyřešenou.

Proč je masáž pro tělo přínosná?

Je obecně známo, že dobrá masáž skvěle uvolní a zregeneruje tělo po kdejaké činnosti.

 • Správně provedená masáž vás zbaví únavy, probudí vaše smysly a zklidní mysl.
 • Masáže jsou známé tím, že podporují funkci krevního a lymfatického oběhu, čímž dochází k posílení imunity.
 • Nemůžete usnout? Dopřejte si masáž, která vás zbaví nespavosti, bolesti hlavy i zad.
 • Masáž působí i jako prevence pro případné úrazy při sportu.
 • Není žádným tajemstvím, že masáž zrychluje metabolismus, čímž napomáhá tělu při spalování tuků.

Poloha při masáži

Základem dobře provedené masáže je, aby byla páteř v rovině. Masérský stůl rozhodně nepotřebujete, stačí se položit na postel nebo na podlahu a ruce mít podél těla, pod hlavou nebo vedle hlavy. Masírovaný nesmí být v křeči, musí být naprosto uvolněný. Nohy by měl mít narovnané a hlavu tu a tam ze strany na stranu přetočit.

Nezapomeňte pod něj dát nějaké staré prostěradlo nebo velkou osušku. Masážní olej je sice příjemný, ale rozhodně ho nechcete mít všude.

Bez prohřátí to nepůjde

Než začnete samotnou domácí masáž praktikovat, je velmi důležité tělo prohřát. K tomu vám pomůže nahřátý ručník, který přiložte na záda. Dbejte také na správnou teplotu, pokud bude totiž masírovanému zima, jeho svaly ztuhnou – a místo uvolnění můžete masáží nadělat pořádnou paseku. Také vaše dlaně by měly být teplé, to samé platí i pro masážní olej.

olej
Nemáte masážní olej? Postačí olivový nebo slunečnicový.

Domácí masáž zad

 1. Masážní olej rozetřete dlaněmi po stranách páteře.
 2. Pravou polovinu zad zakryjte ručníkem a masírujte levou část.
 3. Začínejte od spodní části a pokračujte krouživými tahy směrem nahoru – využívejte k tomu malíkové hrany ruky, následně všech pět prstů.
 4. Není potřeba, abyste na záda moc tlačili, tahy by měly být pomalé a táhlé.
 5. Přejděte na pravou polovinu zad a tu levou namasírovanou opět zakryjte ručníkem. Masáž zakončete lehkým třením zad dlaněmi rukou.
K TÉMATU  8 velkých neřestí, které kazí vaše záda

Co nedělat! Pamatujte, že nikdy nepřejíždějte po páteři a dalších kostech na zádech, a v žádném případě nezajíždějte do podpaží. Každý sval má svá vlákna, masírujte tedy podél nich, ne přes ně.

Domácí masáž šíje

Ač by se nabízelo, že u masáže šíje může masírovaný sedět, je to omyl. U masáže by měl člověk vždy ležet.

 1. Naneste olej na krk a rozetřete na trapézové svaly až k lopatkám.
 2. Při této masáži používáme palec a ukazováček, takzvané „vidlice“. Tahy by měly být jemné, začněte u lopatek podél páteře a pokračujte nahoru k ramenům.
 3. Na trapézových svalech můžete zlehka přitlačit – ovšem po domluvě s masírovaným. V tomto případě zapojujte hlavně palec, kterým dělejte malé kroužky – podél páteře, přes trapézové svaly a zpět.
 4. Následně palce vystřídejte hranami dlaní. Masáž byste měli ukončit jemným hlazením.

Na co si dát při domácí masáži pozor?

Velmi důležitá je při provádění domácí masáže komunikace. Vyptávejte se masírovaného, zda je mu masáž příjemná nebo naopak, zda ho bolí. Dávejte si také pozor na intenzitu tlaku při masáži, která nemusí být někdy příjemná. Masáž by rozhodně neměla bolet, měla by být příjemná. Masážím se také vyhněte, pokud masírovaný utrpěl nějaký úraz nebo ho například začala záda bolet akutně. Tady by měl přijít skutečný odborník, který zná anatomii těla.

anatomie
Pokud si nevíte rady, raději přenechejte masáž odborníkovi, který se vyzná v anatomii.

Pár tipů nakonec:

 • Aby byla masáž co nejpříjemnější, můžete pustit nějakou relaxační hudbu – pozor však na hlasitost, která může narušit celý proces masáže.
 • Příjemnou atmosféru také navodíte nějakou vonnou silicí, levandulová přispěje k podpoře spánku, eukalyptová zase protáhne dýchací cesty.
 • Nemáte po ruce masážní olej? Vůbec nevadí, v kuchyni jistě najdete obyčejný slunečnicový nebo olivový.
K TÉMATU  Televize může posloužit jako učebnice. O filmech je ale třeba podle odborníků s dětmi mluvit

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Nejpodivnější masáže, které můžete při cestování zažít

Dopřejte partnerovi nezapomenutelnou masáž. Jak na ni?

Zdroje článku:
www.osmosis.com, www.oprahdaily.com
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Vytoužené jaro už klepe na dveře. Dny se oteplují a prodlužují, příroda a květiny se probouzejí k životu a my se pomalu vzpamatováváme ze zimního spánku. S příchodem jara přichází nejen obměna šatníku, ale také období častějšího zkrášlování, změna stravovacích návyků a získání nové energie. Řada z nás se začíná stresovat tím, že je na čase začít hubnout do plavek, zpevnit křivky, získat lepší kondici a celkově pročistit organismus. Hlavně klid! Tyto změny můžeme nastartovat za pomoci přírodních bylinek. Proč tělu nedopřát to, co potřebuje?
Na období vánočních svátků se těší téměř celý svět. Na tu chvíli, kdy konečně utichne veškerý hektický život a všichni se oddávají společnému stolování a klidu při sledování pohádek. Ne všude jsou ale tak pohodové vánoční zvyky jako u nás, nebo přinejmenším tak normální zvyky. Podívejte se na ty nejpodivnější vánoční tradice, které rádi přenecháte ostatním zemím.
Že jste několikrát vzpomínaly na své rodiče kvůli tomu, že vám dali nevhodná křestní jména? Až si pročtete náš článek, budete jim s láskou děkovat. Rozhodně si můžete pogratulovat, že jste ještě dopadly dobře. Jdeme na přehled zajímavých a kuriózních křestních jmen, která se skutečně v naší zemi vyskytují.
V případě nechtěných kruhů pod očima platí jedno zásadní pravidlo – kde nepomůže make-up, tam přicházejí na řadu spolehliví zachránci z kuchyně. A že jich k dispozici není zrovna málo! Vsadíte na ně i vy?
Hnízdečka pro miminka jsou důležitou součástí dětské výbavy. V čem tkví benefity dětského hnízdečka, kde kvalitní hnízdečko pro miminka pořídit a jak ho vybrat? Nejlepší řešení přináší obchod JUKKI. Tedy polský výrobce a prodejce produktů péče o děti, v jehož nabídce naleznete vše, co k péči o dítě potřebujete.
Baret vede jako pokrývka hlavy i pro letošní podzim a zimu. V posledních dvou letech zažívá tento francouzský look stále strmý vzestup. Půjdete do něj?
Na co Nela díky našemu letnímu koučinku přišla? Co jí "seplo" a kde máme ještě na čem pracovat?
Trávíte u počítače celý den v práci? Používáte během práce mobilní telefon nebo tablet? Pak je na čase zaměřit se na to, abyste volný čas vyhradila čemukoliv, jen by to toho neměly spadat moderní technologie.
Tak trochu se stydíte za své podpaží? Buďte v klidu, vždyť jeho tmavší zbarvení se dá poměrně snadno napravit. K takovému účelu se přímo nabízí brambora, mléko, kokosový olej nebo stará dobrá jedlá soda. Jakých postupů se držet?
Máte v plánu zahradní párty? Léto je tady a nejlepší místo pro posezení s přáteli je venku. Grilování, oslava narozenin nebo jen tak, připravte stůl snů! Pokud máte zahradu, je hlavní problém vyřešený. Nemusíte nutně sedět pod vaším přístřeškem, zkuste netradičně posadit hosty uprostřed pozemku na trávníku. A pokud zahradu nemáte, můžete udělat to samé někde za domem. Dny jsou dlouhé a večery teplé, takže vám nic nebrání posedět, jak dlouho jen budete chtít. Důležitá je ale příprava, aby bylo po ruce všechno!
Dokonalé obočí naštěstí může mít každá žena i ta, které do vínku nebyly dány pravidelné rysy, ta správná hustota obočí ani tvar, který by si sama přála. Teď můžete mít všechno a být ještě krásnější. Co obnáší permanentní tetování obočí a co byste měla vědět předtím, než tuto kosmetickou proceduru podstoupíte?

Výběr článků

Máte pocit, že vaše aviváž není tak zázračná jako v televizní reklamě? I když nerozjasní barvy vašeho prádla tak, jak by podle televize měla, nelamte nad ní hůl. Své využití najde i v mnoha dalších oblastech, na které její výrobce tak úplně nemyslel. Kde všude vám aviváž přijde vhod? To se dozvíte v našem dnešním článku.
Kdo a kdy má komu volat? První rande bylo fajn a ráda byste se sešla znovu. Měla jste pocit, že protějšek stojí o schůzku také. Ale nedomluvili jste si ji. Nechali jste si otevřená zadní vrátka. Týden utekl a on nevolá. Zavoláte mu?
Vyrazit na túru či pořádně šlápnout do pedálů chce během léta nejeden z nás. Jenže mnohdy plány zůstanou jen v hlavě, protože po prvním dni a zvýšené pohybové aktivitě se dostaví bolesti svalů, nepříjemné křeče a únava. Přitom všechny tyto potíže mají často společného původce. Tím je nedostatek hořčíku. Jde-li o dlouhodobý problém, mohou být následky mnohem závažnější.

Nepřehlédněte

V chladných dnech jsme zahalení od hlavy až k patě. A právě o tu patu jde. O obě. Aby nebyly stejně jako uzavřené boty v kanceláři nebo třeba v kině cítit. Je to trapas.
Není pravdou, že dítě zaostává, pakliže tráví svůj čas na mobilním telefonu nebo tabletu. Vždy totiž záleží na tom, co na daném zařízení hraje. Pokud to jsou agresivní hry, pak ano - dítěti to neprospívá. Ale pokud to jsou aplikace vzdělávací, není na tom nic špatného.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek