Čtvrtek , 02. 02. 2023

Nela a Hromnice

Nemusíte nutně do salonu. Přinášíme tipy na domácí masáž

Dnešní hektický způsob života si často vybírá svou daň prostřednictvím bolesti zad, krční páteře, šíje a nepříjemného tlaku v ramenou. Dobrá masáž je v tomto případě více než žádoucí. Nemusíte však nutně do masážního salonu, dobrou masáž se můžete naučit i sami. Poradíme vám hned několik triků, díky nimž se stanete mistrem domácích masáží.
domácí masáž
Masáž v pohodlí domova si můžete dopřát navzájem.

28. 09. 2022

Dobře provedená masáž má pro tělo hned několik benefitů. Ne vždy je ale čas chodit pravidelně do salonu a pak také mohou být problémem finance. Když se ale naučíte, jak správně provádět domácí masáž, máte otázku peněz i času vyřešenou.

Proč je masáž pro tělo přínosná?

Je obecně známo, že dobrá masáž skvěle uvolní a zregeneruje tělo po kdejaké činnosti.

 • Správně provedená masáž vás zbaví únavy, probudí vaše smysly a zklidní mysl.
 • Masáže jsou známé tím, že podporují funkci krevního a lymfatického oběhu, čímž dochází k posílení imunity.
 • Nemůžete usnout? Dopřejte si masáž, která vás zbaví nespavosti, bolesti hlavy i zad.
 • Masáž působí i jako prevence pro případné úrazy při sportu.
 • Není žádným tajemstvím, že masáž zrychluje metabolismus, čímž napomáhá tělu při spalování tuků.

Poloha při masáži

Základem dobře provedené masáže je, aby byla páteř v rovině. Masérský stůl rozhodně nepotřebujete, stačí se položit na postel nebo na podlahu a ruce mít podél těla, pod hlavou nebo vedle hlavy. Masírovaný nesmí být v křeči, musí být naprosto uvolněný. Nohy by měl mít narovnané a hlavu tu a tam ze strany na stranu přetočit.

Nezapomeňte pod něj dát nějaké staré prostěradlo nebo velkou osušku. Masážní olej je sice příjemný, ale rozhodně ho nechcete mít všude.

Bez prohřátí to nepůjde

Než začnete samotnou domácí masáž praktikovat, je velmi důležité tělo prohřát. K tomu vám pomůže nahřátý ručník, který přiložte na záda. Dbejte také na správnou teplotu, pokud bude totiž masírovanému zima, jeho svaly ztuhnou – a místo uvolnění můžete masáží nadělat pořádnou paseku. Také vaše dlaně by měly být teplé, to samé platí i pro masážní olej.

olej
Nemáte masážní olej? Postačí olivový nebo slunečnicový.

Domácí masáž zad

 1. Masážní olej rozetřete dlaněmi po stranách páteře.
 2. Pravou polovinu zad zakryjte ručníkem a masírujte levou část.
 3. Začínejte od spodní části a pokračujte krouživými tahy směrem nahoru – využívejte k tomu malíkové hrany ruky, následně všech pět prstů.
 4. Není potřeba, abyste na záda moc tlačili, tahy by měly být pomalé a táhlé.
 5. Přejděte na pravou polovinu zad a tu levou namasírovanou opět zakryjte ručníkem. Masáž zakončete lehkým třením zad dlaněmi rukou.
K TÉMATU  Dopřejte si víkend jen sama pro sebe a naplánujte si domácí wellness

Co nedělat! Pamatujte, že nikdy nepřejíždějte po páteři a dalších kostech na zádech, a v žádném případě nezajíždějte do podpaží. Každý sval má svá vlákna, masírujte tedy podél nich, ne přes ně.

Domácí masáž šíje

Ač by se nabízelo, že u masáže šíje může masírovaný sedět, je to omyl. U masáže by měl člověk vždy ležet.

 1. Naneste olej na krk a rozetřete na trapézové svaly až k lopatkám.
 2. Při této masáži používáme palec a ukazováček, takzvané „vidlice“. Tahy by měly být jemné, začněte u lopatek podél páteře a pokračujte nahoru k ramenům.
 3. Na trapézových svalech můžete zlehka přitlačit – ovšem po domluvě s masírovaným. V tomto případě zapojujte hlavně palec, kterým dělejte malé kroužky – podél páteře, přes trapézové svaly a zpět.
 4. Následně palce vystřídejte hranami dlaní. Masáž byste měli ukončit jemným hlazením.

Na co si dát při domácí masáži pozor?

Velmi důležitá je při provádění domácí masáže komunikace. Vyptávejte se masírovaného, zda je mu masáž příjemná nebo naopak, zda ho bolí. Dávejte si také pozor na intenzitu tlaku při masáži, která nemusí být někdy příjemná. Masáž by rozhodně neměla bolet, měla by být příjemná. Masážím se také vyhněte, pokud masírovaný utrpěl nějaký úraz nebo ho například začala záda bolet akutně. Tady by měl přijít skutečný odborník, který zná anatomii těla.

anatomie
Pokud si nevíte rady, raději přenechejte masáž odborníkovi, který se vyzná v anatomii.

Pár tipů nakonec:

 • Aby byla masáž co nejpříjemnější, můžete pustit nějakou relaxační hudbu – pozor však na hlasitost, která může narušit celý proces masáže.
 • Příjemnou atmosféru také navodíte nějakou vonnou silicí, levandulová přispěje k podpoře spánku, eukalyptová zase protáhne dýchací cesty.
 • Nemáte po ruce masážní olej? Vůbec nevadí, v kuchyni jistě najdete obyčejný slunečnicový nebo olivový.
K TÉMATU  Jak se udržet v kondici, i když jste celý den zavřené v kanceláři. Pěstovat dobré zdraví se dá všude

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Nejpodivnější masáže, které můžete při cestování zažít

Dopřejte partnerovi nezapomenutelnou masáž. Jak na ni?

Zdroje článku:
www.osmosis.com, www.oprahdaily.com
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Vibrátory, nevibrační penisy, afrodiziaka, lubrikační gely, masážní oleje. Mnoho žen si stále myslí, že nic takového nepotřebuje, pokud žije v dobrém partnerském vztahu. Ale položme si otázku, zda po každodenním spěchu a stresu máme často chuť na sex. Možná jsou to právě tyto erotické pomůcky, které mohou zlepšit kvalitu společně prožitých intimních okamžiků.
Plastická operace, která pomůže vyřešit problém nebo zvýšit sebevědomí, je v moderním světě dobrá věc. Ovšem jen tehdy, pokud se to s ní zkrátka nepřežene a výsledek vypadá řekněme opravdu reprezentativně. Bohužel ve světě slavných občas neplatí rčení, že v nejlepším se má přestat, proto se v záři reflektorů objevuje řada celebrit, které si na plastikách vybudovaly doslova závislost. Které z nich jsou opravdu odstrašujícím případem?
Určitě to znáte – někdy něco pravidelně jíte a až po delší době zjistíte, že vaše představy o zdravém stravování byly v tu dobu na míle daleko od skutečnosti. Na trhu existuje velké množství potravin, které díky jejich vzhledu či pověsti pokládáme za dietní, ale dietními, respektive zdravými, vůbec nejsou.
Pitbulové jsou od pohledu psi velice statní a mnoho lidí si tak myslí, že jsou agresivní a zlí. A ono je tomu právě naopak. Pokud je tento druh psa vychováván v lásce a dostatečné péči, dokáže se pro své pány a rodinu rozdat. Má dobré psí srdce a je to velký ochránce. Tato fakta dokazuje čin, který na internetu prezentoval Juan José, Mexičan, který se stará od štěněte o pitbula Hadese.
Známe ho úplně všichni. Nejspíš ho mnoho z nás má na talíři alespoň párkrát do týdne. Avokádo je hit posledních let, je to superpotravina, která nesmí chybět v žádném zdravém jídelníčku. Jenže s sebou nese i temnou stránku, o které se ví, ale příliš se o ní nemluví. Nebo ji záměrně nevidíme.
Vytřete návštěvě zrak, až ji usadíte na originální zahradní posezení. Venkovní nábytek z palet má tu výhodu, že si ho můžete poskládat podle sebe jako lego. Palety mají přirozeně svůj daný tvar, ten je ale možné půlit nebo jinak upravovat. Rohová sedačka se stolkem na kolečkách vypadá skvěle. Stačí vše natřít barvou podle vaší chuti a opatřit matrací a polštářky.
Při nakupování na internetu můžete narazit na řadu zajímavého. Při házení oblíbených nápojů do virtuálního košíku na vás může vyskočit třeba takzvaný matcha čaj, který vás zaujme pro svou nápadně zelenou barvu. Právě díky ní se nad ním pozastavíte a přemýšlíte, jestli si ho také vhodit či nevhodit do onoho koše. Nakonec však kliknete na "dokončit nákup" s tím, že si ho zakoupíte někdy příště. Pojďme si prozradit, proč se této chyby v budoucnu nedopustit.  
V životě se můžeme setkat s celou spoustou onemocnění. Zatímco nad některými jenom mávneme rukou, jiné nás mohou výrazně poznamenat do konce života. A zatímco některé nám jsou moc dobře známé, nad jinými visí jeden obrovský otazník. Přesně takovou nemocí je i Bechtěrevova nemoc či také Bechtěrevova choroba.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek