Neděle , 04. 06. 2023

Dalibor

Jak přežít dobu, kdy se z vašeho roztomilé dítka stane puberťák?

Pesimisté vám řeknou, že zvládat puberťáka je opravdu otřesné, a dá se jenom v co největším klidu vyčkávat, až toto náročné období přejde. Na straně druhé si můžete vyslechnut tvrzení, že právě v pubertě se z vašeho dítka stává dospělák a sklízíte plody toho, co jste v něm zaseli. Někdy se doslechnete, že pokud se dítěti adekvátně věnujete v předchozích letech, žádná puberta s ním vlastně necloumá. Ať už vnímáte situaci jakkoliv, pokud vás článek upoutal, zřejmě u vás v rodině nastávají změny spjaté právě s výchovou puberťáka.

30. 06. 2020

Chtěli byste to zažít znovu?

Každý z nás byl jednou puberťák. Zkuste si nejdřív zavřít očí a vzpomenut si na dobu, kdy vám bylo tak třináct let. Co vás v té době zajímalo? Co jste řešili? Jací se vám zdáli vaši rodiče? Když se přenesete o ty roky zpět, možná se vám naježí chlupy hrůzou při vzpomínce, jak se ten svět tehdy vlastně zdál těžký.

Člověk prožívá první velké lásky, na straně druhé i zklamání. Má pocit, že je neustále hodnocený svým okolím, chce se po něm určitá zodpovědnost a samostatnost. Někdy k němu zase naopak dospěláci přistupují jak k dítěti. Ani pro vašeho potomka není toto období nijak jednoduché.

Příliš těsné pouto je na škodu

Úkolem puberty je, aby se dítě dokázalo od rodičů odtrhnout a v dalších letech se zcela osamostatnilo. Nebraňte mu v tom. Někteří rodiče opravdu bolestně prožívají skutečnost, že jejich potomek už není tím malinkým človíčkem, co se chodí pravidelně pomazlit, a když ho něco trápí, zaleze si k nim pod peřinu a se vším se svěří. Je to nyní období plné změn a opravdu se vám může zdát, že své dítě najednou nepoznáváte. Nebraňte ale těmto otřesům. Časem se vše usadí – do zcela jiné podoby, ale vaše dítě to posune zase o krok dál.

Víte, čím nyní váš puberťák žije?

Teď už nejste v životě dítěte na prvním místě, přiznejme si to upřímně. Najednou jsou nejdůležitější kamarádi, koníčky, více či méně tajné lásky. Z dítěte se nesnažte vytáhnout veškeré informace o jeho světě, ale když se chce svěřit, naslouchejte a zajímejte se. Počítejte s tím, že když si dítě bude chtít povídat, neprojde vám něco ve stylu“ „Jen chviličku počkej, hned přijdu.“ Chce si povídat? Vnímejte ho – i za cenu toho, že jste zrovna uprostřed vaření. Veškeré spotřebiče se dají vypnout. Pokud ale „vypnete“ dítě, za chvilku už nebude mít o debatu s vámi zájem.  

K TÉMATU  Vánoční přání: Vyrobte si vlastní krásná, pro své blízké! Inspirujte se originálními nápady, které vás možná překvapí!

Obrňte se trpělivostí

Ano, nyní v podstatě každým dnem poznáváte, kam až může vaše trpělivost dosahovat. V mnoha rodinách jsou emočně náročné konfrontace na denním pořádku. Snažte se o dodržování pravidel, která v ideálním případě byla ve vaší rodině nastavená už dříve. Puberťák se bude snažit tyto limity posouvat, bude už velmi zdatně argumentovat.

Obhajujte si to, na čem hodláte trvat. Berte v úvahu, že „argument“: „Protože jsem to řekl.“ opravdu argumentem není. Zkuste trošku přehodit svůj pohled na slovní šarvátky, třeba si je nakonec užijete, vždyť právě to vaše dítě je už takhle zdatné a takhle o všem přemýšlí.  

Pozor na citlivá témata

 U dítěte jsou v tomhle věku překotné změny – jak v psychice, tak na úrovni fyzické. Nejen dívky jsou pak citlivé na veškeré (rádoby humorně míněné) komentáře týkající se jejich vzhledu. Stejně tak dítě neponižujte, neshazujte jeho názor. Potřebuje si najít své místo ve společnosti a tímto mu jen nepatřičně snižujete sebevědomí.

Udržujte si vlastní pohodu

Nenechte, aby se jakékoliv změny ve vašem vztahu k dítěti odrazily i na vztahu k partnerovi. Právě ten v podstatné míře ovlivňuje celkovou soudržnost vaší rodiny. Přestože nemusíte mít na vše stejný názor, domluvte se, co konkrétně budete požadovat po dítěti.

Rozhodně není na místě se před dítětem navzájem shazovat nebo se sním domlouvat na něčem za zády druhého rodiče. Investujte čas sami do sebe. Pokud budete spokojení a odreagovaní, zvládnete i ve vypjatých chvílích zůstat v klidu. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Zápis do školy. Je to stres pro dítě nebo spíš pro rodiče? Jak pomoci tomu, aby se dítě do školy těšilo?

Jak naučit dítě samostatnosti? Přestaňte se chovat jako rodiče a dejte dětem zodpovědnost! Zkuste to a uvidíte, co se doma změní!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Každý z nás má svou polohu, ve které spí nejraději. Někdo spí rád na břiše, jiný na zádech a další třeba zase na boku. Ale napadlo vás někdy hledat ve spánkových polohách význam? Že ne? Pak se možná budete divit, co která spánková poloha znamená.
Kdo by je neznal. Kdo by je nemiloval. Pouze 4 chlapci a tolik slávy. 4 hezouni a každá fanynka v devadesátých letech šla při jejich vystoupení do kolen. Dívčí dětské pokoje, polepené plakáty této hudební skupiny, davové šílenství, obsazené první příčky hitparád devadesátých let, to vše je skupina čtyř českých chlapců – Lunetic.
Pokud mají muž a žena mezi sebou nevyřčené problémy, které se navenek projevují pnutím, hádkami a napjatou atmosférou, je dobré se s někým poradit. Jako první vždy mezi partnery vyvstává otázka: A funguje to vůbec? Pokud s partnerem stále bojujete a nevíte, jak z té zacyklené smyčky ven, zde je vše, co potřebujete vědět o manželském poradenství.
V dřívějších dobách bylo soužití generace s generací naprostou samozřejmostí. Dnes se do toho už mnoha lidem nechce. Příčiny jsou jasné – vznikají třecí plochy, o které nikdo nestojí. Když je však dokážete zvládnout, můžete si naplno vychutnávat pozitiva: například mít možnost hlídání a péče o dům, děti, zvířata a květiny, i když jste pryč.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek