Čtvrtek , 29. 02. 2024

Horymír

Jak přežít dobu, kdy se z vašeho roztomilé dítka stane puberťák?

Pesimisté vám řeknou, že zvládat puberťáka je opravdu otřesné, a dá se jenom v co největším klidu vyčkávat, až toto náročné období přejde. Na straně druhé si můžete vyslechnut tvrzení, že právě v pubertě se z vašeho dítka stává dospělák a sklízíte plody toho, co jste v něm zaseli. Někdy se doslechnete, že pokud se dítěti adekvátně věnujete v předchozích letech, žádná puberta s ním vlastně necloumá. Ať už vnímáte situaci jakkoliv, pokud vás článek upoutal, zřejmě u vás v rodině nastávají změny spjaté právě s výchovou puberťáka.

30. 06. 2020

Chtěli byste to zažít znovu?

Každý z nás byl jednou puberťák. Zkuste si nejdřív zavřít očí a vzpomenut si na dobu, kdy vám bylo tak třináct let. Co vás v té době zajímalo? Co jste řešili? Jací se vám zdáli vaši rodiče? Když se přenesete o ty roky zpět, možná se vám naježí chlupy hrůzou při vzpomínce, jak se ten svět tehdy vlastně zdál těžký.

Člověk prožívá první velké lásky, na straně druhé i zklamání. Má pocit, že je neustále hodnocený svým okolím, chce se po něm určitá zodpovědnost a samostatnost. Někdy k němu zase naopak dospěláci přistupují jak k dítěti. Ani pro vašeho potomka není toto období nijak jednoduché.

Příliš těsné pouto je na škodu

Úkolem puberty je, aby se dítě dokázalo od rodičů odtrhnout a v dalších letech se zcela osamostatnilo. Nebraňte mu v tom. Někteří rodiče opravdu bolestně prožívají skutečnost, že jejich potomek už není tím malinkým človíčkem, co se chodí pravidelně pomazlit, a když ho něco trápí, zaleze si k nim pod peřinu a se vším se svěří. Je to nyní období plné změn a opravdu se vám může zdát, že své dítě najednou nepoznáváte. Nebraňte ale těmto otřesům. Časem se vše usadí – do zcela jiné podoby, ale vaše dítě to posune zase o krok dál.

Víte, čím nyní váš puberťák žije?

Teď už nejste v životě dítěte na prvním místě, přiznejme si to upřímně. Najednou jsou nejdůležitější kamarádi, koníčky, více či méně tajné lásky. Z dítěte se nesnažte vytáhnout veškeré informace o jeho světě, ale když se chce svěřit, naslouchejte a zajímejte se. Počítejte s tím, že když si dítě bude chtít povídat, neprojde vám něco ve stylu“ „Jen chviličku počkej, hned přijdu.“ Chce si povídat? Vnímejte ho – i za cenu toho, že jste zrovna uprostřed vaření. Veškeré spotřebiče se dají vypnout. Pokud ale „vypnete“ dítě, za chvilku už nebude mít o debatu s vámi zájem.  

K TÉMATU  Syndrom prázdného hnízda - jak se cítíme po odchodu dětí z domu?

Obrňte se trpělivostí

Ano, nyní v podstatě každým dnem poznáváte, kam až může vaše trpělivost dosahovat. V mnoha rodinách jsou emočně náročné konfrontace na denním pořádku. Snažte se o dodržování pravidel, která v ideálním případě byla ve vaší rodině nastavená už dříve. Puberťák se bude snažit tyto limity posouvat, bude už velmi zdatně argumentovat.

Obhajujte si to, na čem hodláte trvat. Berte v úvahu, že „argument“: „Protože jsem to řekl.“ opravdu argumentem není. Zkuste trošku přehodit svůj pohled na slovní šarvátky, třeba si je nakonec užijete, vždyť právě to vaše dítě je už takhle zdatné a takhle o všem přemýšlí.  

Pozor na citlivá témata

 U dítěte jsou v tomhle věku překotné změny – jak v psychice, tak na úrovni fyzické. Nejen dívky jsou pak citlivé na veškeré (rádoby humorně míněné) komentáře týkající se jejich vzhledu. Stejně tak dítě neponižujte, neshazujte jeho názor. Potřebuje si najít své místo ve společnosti a tímto mu jen nepatřičně snižujete sebevědomí.

Udržujte si vlastní pohodu

Nenechte, aby se jakékoliv změny ve vašem vztahu k dítěti odrazily i na vztahu k partnerovi. Právě ten v podstatné míře ovlivňuje celkovou soudržnost vaší rodiny. Přestože nemusíte mít na vše stejný názor, domluvte se, co konkrétně budete požadovat po dítěti.

Rozhodně není na místě se před dítětem navzájem shazovat nebo se sním domlouvat na něčem za zády druhého rodiče. Investujte čas sami do sebe. Pokud budete spokojení a odreagovaní, zvládnete i ve vypjatých chvílích zůstat v klidu. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Zápis do školy. Je to stres pro dítě nebo spíš pro rodiče? Jak pomoci tomu, aby se dítě do školy těšilo?

Jak naučit dítě samostatnosti? Přestaňte se chovat jako rodiče a dejte dětem zodpovědnost! Zkuste to a uvidíte, co se doma změní!

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Ložnice je místo pro váš odpočinek, relax a spánek. Zařiďte si ji v jednotném stylu a obklopte se nábytkem podle vašeho gusta. Udělejte si ložnici snů.
V Čechách i ve světě snad neexistuje nikdo, kdo by o francouzských filmech Nezkrotná Angelika alespoň neslyšel. Tato telenovela se stala slavnou především díky své hlavní představitelce, kterou ztvárnila francouzská herečka Michèle Mercier. Tato nezapomenutelná tvář přitom účinkovala ve více jak 50 filmech. V současnosti je jí přes 60 let a ve společnosti se již příliš neukazuje. Zachovala si ovšem svou pověstnou jiskru v oku a na rozdíl od svých kolegyň se rozhodla stárnout přirozeně a grácií.
Jak zabalit vánoční dárek? Použít vánoční papír, nebo si ho nechat zabalit od profesionálů? Nebude pak obal dražší než vlastní dárek? Doma vyrobený obal může povýšit vánoční dárek o třídu výš. Navíc to bude jedinečný originál. Tak se do toho pusťte.
Každý jsme tím místem prošli. Někdo bez ztráty kytičky dal své zkoušky na poprvé, jiný se trápil a ani po několika pokusech mu řidičák nedali. Pojďte se podívat na přehled zábavných kousků z autoškoly. Třeba i vaše auto při té vzpomínce zaskáče radostí - co vy a autoškola?
Vybouchl vám na poslední chvíli parťák na dovolenou a vám nezbývá nic jiného, než se vydat na sólo trip? Nebo takovou cestu už několik týdnů plánujete, ale máte z toho respekt? Sólo cestování se může zdát náročné, nicméně pokud se dobře připravíte, jistě vás čeká zcela nezapomenutelný zážitek. Jak zvládnout první sólo cestu?
Zima se nese ve znamení deprese a pochmurného počasí. Právě počasí může za pokulhávající náladou a právě špatná nálada vám dělá ty dny zbytečně dlouhé a nepříjemné. Naštěstí máme recept, jak vyzrát jak na zimní depresi, tak na pochmurné počasí. Zkrátka si jen zalezte do peřin a pusťte si jeden z filmů, který doporučujeme. Rozhodně vás zahřejí na duši!
Nezapomínejte, že víkend je hlavně o odpočinku! Co vám přinesou volné dny napoví horoskop, který připravila astroložka Naďa Šmídová.
Máte v plánu zahradní párty? Léto je tady a nejlepší místo pro posezení s přáteli je venku. Grilování, oslava narozenin nebo jen tak, připravte stůl snů! Pokud máte zahradu, je hlavní problém vyřešený. Nemusíte nutně sedět pod vaším přístřeškem, zkuste netradičně posadit hosty uprostřed pozemku na trávníku. A pokud zahradu nemáte, můžete udělat to samé někde za domem. Dny jsou dlouhé a večery teplé, takže vám nic nebrání posedět, jak dlouho jen budete chtít. Důležitá je ale příprava, aby bylo po ruce všechno!
Chcete-li jít s dobou, pořiďte si do vašeho šatníku alespoň jednu stylovou dámskou mikinu. Pokud netušíte, jaké kousky budou v letošní sezóně in, nemusíte zoufat. My vám to totiž na následujících řádcích rádi prozradíme. Proto se pojďte inspirovat společně s námi. Máme pro vás nejrůznější tipy na trendy kousky a dokonce vám prozradíme, jak je vkusně zakomponovat do letošního outfitu
I v dnešní době, kdy se výrobci elektroniky předhánějí, co všechno jejich nové chytré hodinky neumějí, existuje velké množství lidí, kteří nejvíce ocení jednoduché a elegantní ručičkové hodinky. Navíc jen jednoduché hodinky se hodí třeba k obleku nebo do divadla, takže by neměly chybět žádnému muži.
Pokud milujete koupání, a zároveň patříte mezi teplomilce, pak s největší pravděpodobností v období podzimu a zimy trpíte. Příjemné teploty jsou pryč, nemluvě o ledových vodách, do kterých skočí leda stoupenci Wim Hofa. Dobrou zprávou ale je, že příjemné koupání ani s příchodem sychravých dnů zdaleka nemusí končit. Stačí jen vědět, kam zajít – na termální místa, kde se klidně ohřejete i mimo horkou letní sezónu. Takže kam vyrazit?

Výběr článků

Trh s nemovitostmi zažívá doslova boom. Je potřeba si však uvědomovat několik možných komplikací. Co nám brání v koupi vysněného příbytku?
Každý, kdo se chystá koupit nové auto, má v podstatě čtyři možnosti. Kromě možnosti okamžitého vyplacení celé částky, se nabízí varianta jako klasický leasing, půjčka od banky nebo nebankovního subjektu, či stále oblíbenější operativní leasing. Každá z variant má svá pro a proti. 
Nespavost (insomnie) není v současné době nic výjimečného. Podle statistik poruchami spánku trpí až 40% populace. Příčin může být mnoho, od vedlejších účinků léků až po stres.

Nepřehlédněte

Jaro už klepe na dveře a po dlouhém chladném období se všichni těšíme na první květiny, které nám přinesou radost a vůni do bytu. Stejně tak se každoročně těšíme i na módní trendy, díky kterým je oblékání příjemná zábava a estetická hra. Pojďte si s námi projít TOP trendy pro jaro 2020. Jdeme na to!
Na své zahrádce i v květináči můžete pěstovat kdejaké koření, bylinu nebo rostlinu. Zatímco někdo se uchyluje cestou levandule pro uklidnění, jiný se rozhodl zasadit si do záhonu či připraveného truhlíku saturejku.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek