Pondělí , 11. 12. 2023

Dana

Zápis do školy. Je to stres pro dítě nebo spíš pro rodiče? Jak pomoci tomu, aby se dítě do školy těšilo?

Tak co, kdy jdete k zápisu? Už se těšíš do školy? Počkej, paní učitelka bude přísná, tam nebudeš moci takhle divočit! Takové a mnoho dalších „hlášek“ slyší šestileté děti od příbuzných, když se chystají na svůj slavný den – zápis do základní školy. Co jsou schopny doopravdy chápat?
Slavný den – zápis do základní školy
zdroj: 123RF.com

22. 03. 2019

Lidských povah je nepřeberné množství, a tak se i děti liší od sebe jedno od druhého. Některé je od malička pečlivé, ambiciózní, ve třech letech se učí číst a do školy se vysloveně těší. Jiné je chaotické a „vyhrožování“ školním režimem a učitelkou mu může připadat opravdu jako hrozba, díky které bude nešťastné. Další zase neví, co si o podobných řečech myslet.

Starší sourozenci jdou příkladem

Když je v rodině starší sourozenec, i předškolák už trochu chápe, že ve škole je jiný režim, než u něj ve školce. Vidí, jak se starší sourozenec musí učit, má úkoly, učebnice a je třeba, aby i doma věnoval čas přípravě do školy. Možná se tak vpraví do nového režimu rychleji než dítě, které doma staršího sourozence nemá. Určitě je dobré, když jde mladší dítě do stejné školy, jako chodí starší sourozenec. Někdy se i stane, že ho potká při zápisu. Nebo tam potká své kamarády ze školky. Už to mu může pomoci navodit atmosféru, že škola bude docela fajn místo, kde se sice bude učit, ale také setkávat s kamarády a známými.

Hlavně nestrašit a nevyhrožovat!

Když je dítě první z rodiny, které jde do školy, důležité je nestresovat ho. Právě takové hrozby typu: „Oni ti ve škole ukážou!“, „Počkej, tam nebudeš moc lítat, kdy se ti zlíbí,“ – a další a další jen odradí děti, aby se na školu těšily. „Vstup do školy má být pro dítě samozřejmým, vývojovým, společenským krokem. To znamená, že nemá  být vnímán jako něco mimořádného, nebo jako „osudový  předěl“. Je jistě v pořádku, když zápis do školy je spojen s určitou formou oslavy, podobně jako například narozeniny. Proto je vhodné s dítětem promluvit o zápisu, ale ne takovým způsobem, který by mohl u dítěte vyvolávat obavy, emocionální tlak nebo strach z něčeho, co nezvládne,“ říká školní psycholog PhDr. Dobeš.

K TÉMATU  Když miminko bolí bříško. Co za tím vězí a co s tím?

Škola má být hlavně laskavá, zápis není přijímací zkouškou

Budoucí školák by měl formou rozhovoru a hry prokázat, že je na školu zralý. Děti třeba mají zarecitovat básničku, nakreslit obrázek nebo při rozhovoru s paní učitelkou předvést, že poznají pravou a levou stranu nebo základní tvary a barvy. V posledních třech letech se zápisy přesunuly z února na duben, a to především kvůli žádostem o odklady. Psychologové se tak snaží alespoň trochu posunout termín, kdy posuzují, zda je dítě pro školní docházku dostatečně zralé. Upozorňují však také rodiče, že za půl roku se dítě ještě vyvine, a někdy jsou obavy, že dítě školu nezvládne, zbytečné.

Psycholog Petr Klíma upozorňuje, že kromě zbytečného odkladu mnozí rodiče rovněž podléhají dojmu, že základní škola by měla být již od útlého věku zaměřena na sport či jazyky a že důležitá je prestiž školy. Podle Klímy je však mnohem důležitější, aby měla především laskavý přístup k dítěti, nacházela se blízko místa bydliště a žák sem mohl chodit s kamarády, které zná z mateřské školy. Jakékoliv zaměření prvních stupňů základních škol je sice v poslední době trendem, ale pro dítě většinou velký přínos nemá.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Jakmile vysvitlo sluníčko a konečně se po měsících zimy oteplilo, vsadíme se, že už jste na internetu začala lovit plavky na novou sezonu. V pořádku. S tím úzce souvisí i hubnutí, protože zatímco koukáte na ty holky s perfektní postavou, na sobě najdete obvykle aspoň pár nedostatků, které si umanete do léta spravit. Proto potřebujete jídlo, které vám k vysněné postavě pomůže.
Syndrom vyhoření ohrožuje lidskou práci a psychiku již po dlouhou dobu, v posledních letech však postihuje čím dál tím více lidí. Člověk neočekává, že by to potkalo zrovna jeho, tento psychický problém však může postihnout každého z nás. Syndromem vyhoření jsem si prošla, po zdlouhavé snaze se mi podařilo z něj vzpamatovat, a dokonce mě to v životě posunulo dál.
Grill párty, ale i tradiční české opékání se těší stále větší popularitě! Není tak divu, že se mění i zvyklosti ohledně vybavení letních teras či pergol. V současné době zde už nenajdete jen pohodlné posezení pro rodinu a přátele, ale i další kusy praktického nábytku, které poskytují cenný úložný prostor na věci, které je vhodné mít při trávení volného času venku po ruce.
Se správnou pozorností věnovanou detailům a barvám, které si vyberete, může boho vypadat super elegantně. Místnosti s tlumenou nebo neutrální základní paletou s několika divokými vzory jsou často naprosto ohromující a vypadají neuvěřitelně elegantně! Ať už se vydáte jakoukoli cestou, interiéry boho jsou ideální pro dosažení tohoto útulného a příjemného pocitu.
Současná doba není zcela jednoduchá. A právě veškeré dění kolem nás, každodenní starosti i povinnosti, do toho sem tam nějaký klacík pod nohy, přispívají k tomu, že naše psychická i fyzická odolnost trochu ztrácejí na síle. Jak se co nejvíce zocelit a nabrat tu správnou odolnost v každém směru? Právě na to se nyní podíváme.
Psi jsou odjakživa symbolem věrnosti a oddanosti. I mezi nimi se však najdou jedinci, kteří v tomhle směru excelují. Možná znáte příběh japonského psa plemene Akita Inu jménem Hačikó ze dvacátých let minulého století. Ten byl zvyklý čekat na svého pána, univerzitního profesora v letech, na jednom tokijském nádraží, kde ho páníček nechával cestou do práce.
My Little Pony - tato ikonická značka malých, barevných poníků se stala symbolem radosti a přátelství po celém světě. Bez ohledu na váš věk, My Little Pony vám okamžitě získá srdce svou roztomilostí a pozitivní energií. Ponořte se do světa barev, přátelství a dobrodružství My Little Pony a objevte nový způsob, jak obohatit svůj životní styl.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek