Neděle , 05. 02. 2023

Dobromila

Zápis do školy. Je to stres pro dítě nebo spíš pro rodiče? Jak pomoci tomu, aby se dítě do školy těšilo?

Tak co, kdy jdete k zápisu? Už se těšíš do školy? Počkej, paní učitelka bude přísná, tam nebudeš moci takhle divočit! Takové a mnoho dalších „hlášek“ slyší šestileté děti od příbuzných, když se chystají na svůj slavný den – zápis do základní školy. Co jsou schopny doopravdy chápat?
Slavný den – zápis do základní školy
zdroj: 123RF.com

22. 03. 2019

Lidských povah je nepřeberné množství, a tak se i děti liší od sebe jedno od druhého. Některé je od malička pečlivé, ambiciózní, ve třech letech se učí číst a do školy se vysloveně těší. Jiné je chaotické a „vyhrožování“ školním režimem a učitelkou mu může připadat opravdu jako hrozba, díky které bude nešťastné. Další zase neví, co si o podobných řečech myslet.

Starší sourozenci jdou příkladem

Když je v rodině starší sourozenec, i předškolák už trochu chápe, že ve škole je jiný režim, než u něj ve školce. Vidí, jak se starší sourozenec musí učit, má úkoly, učebnice a je třeba, aby i doma věnoval čas přípravě do školy. Možná se tak vpraví do nového režimu rychleji než dítě, které doma staršího sourozence nemá. Určitě je dobré, když jde mladší dítě do stejné školy, jako chodí starší sourozenec. Někdy se i stane, že ho potká při zápisu. Nebo tam potká své kamarády ze školky. Už to mu může pomoci navodit atmosféru, že škola bude docela fajn místo, kde se sice bude učit, ale také setkávat s kamarády a známými.

Hlavně nestrašit a nevyhrožovat!

Když je dítě první z rodiny, které jde do školy, důležité je nestresovat ho. Právě takové hrozby typu: „Oni ti ve škole ukážou!“, „Počkej, tam nebudeš moc lítat, kdy se ti zlíbí,“ – a další a další jen odradí děti, aby se na školu těšily. „Vstup do školy má být pro dítě samozřejmým, vývojovým, společenským krokem. To znamená, že nemá  být vnímán jako něco mimořádného, nebo jako „osudový  předěl“. Je jistě v pořádku, když zápis do školy je spojen s určitou formou oslavy, podobně jako například narozeniny. Proto je vhodné s dítětem promluvit o zápisu, ale ne takovým způsobem, který by mohl u dítěte vyvolávat obavy, emocionální tlak nebo strach z něčeho, co nezvládne,“ říká školní psycholog PhDr. Dobeš.

K TÉMATU  Chcete si prodloužit léto? České aquaparky vás volají!

Škola má být hlavně laskavá, zápis není přijímací zkouškou

Budoucí školák by měl formou rozhovoru a hry prokázat, že je na školu zralý. Děti třeba mají zarecitovat básničku, nakreslit obrázek nebo při rozhovoru s paní učitelkou předvést, že poznají pravou a levou stranu nebo základní tvary a barvy. V posledních třech letech se zápisy přesunuly z února na duben, a to především kvůli žádostem o odklady. Psychologové se tak snaží alespoň trochu posunout termín, kdy posuzují, zda je dítě pro školní docházku dostatečně zralé. Upozorňují však také rodiče, že za půl roku se dítě ještě vyvine, a někdy jsou obavy, že dítě školu nezvládne, zbytečné.

Psycholog Petr Klíma upozorňuje, že kromě zbytečného odkladu mnozí rodiče rovněž podléhají dojmu, že základní škola by měla být již od útlého věku zaměřena na sport či jazyky a že důležitá je prestiž školy. Podle Klímy je však mnohem důležitější, aby měla především laskavý přístup k dítěti, nacházela se blízko místa bydliště a žák sem mohl chodit s kamarády, které zná z mateřské školy. Jakékoliv zaměření prvních stupňů základních škol je sice v poslední době trendem, ale pro dítě většinou velký přínos nemá.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

V posledním roce je u nás velmi populární, proto jste o něm nejspíš už slyšela. Ale co skutečně CBD umí, to možná ještě nevíte. Až ale konopný olej poznáte, věřte, že ho budete chtít také vyzkoušet.
Zná to nejspíš každá z vás. Někdy během svého života jste si určitě ve vztahu prošla fází žárlivosti. Pokud byla oprávněná, a váš partner vám byl opravdu nevěrný, chápeme, že jste ostražitá. Pokud ale byla nemístná, a vy se nacházíte ve zdravém a spokojeném vztahu založeném na důvěře, není se čeho obávat. Jestliže jste si totiž partnerovou oddaností jistá a víte, že má oči jen pro vás, žárlivost vás akorát zbytečně vyčerpává. Proto pro vás máme několik tipů, jak se žárlivostí zatočit.
Dnešní hektický způsob života si často vybírá svou daň prostřednictvím bolesti zad, krční páteře, šíje a nepříjemného tlaku v ramenou. Dobrá masáž je v tomto případě více než žádoucí. Nemusíte však nutně do masážního salonu, dobrou masáž se můžete naučit i sami. Poradíme vám hned několik triků, díky nimž se stanete mistrem domácích masáží.
Úklidové práce jsou něčím, co nastupuje na scénu prakticky každý týden. Z posledních statistik vyplývá, že úklidem domácnosti stráví každý průměrný člověk až desetinu svého života. Abyste jednotlivými pracemi netrávili více času, než je skutečně nutné, začněte aplikovat několik zásad, jak důkladně uklidit byt. Prozradíme vám, na co hlavně nezapomenout (a na co se obvykle zapomíná).
Jaro se pomalu přelévá do léta, a tak začínají lidé řešit, jak budou vypadat v plavkách. Ať už u českých řek, rybníků či bazénů, nebo někde u moře. A přiznejme si, že po roce všemožných protiepidemických opatření, zavřených tělocvičen a fit center nebo zákazu lyžování je ve formě jen málokdo. Proto byste mohla ocenit cvičení pro zpevnění zadečku, která zaručeně fungují.

Nepřehlédněte

Start do nového roku je ideální doba, kdy byste se měli začít o sebe lépe starat a napravit co nejvíce hříchů z minulosti. Lednová očista, zdravější strava a více pohybu vám udělají jedině dobře. Budete se cítit lehčeji. Shodíte přebytečná kila a vhodné bylinky vás zbaví všech škodlivin, které se ve vás za poslední rok nahromadily.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek