Pondělí , 24. 06. 2024

Jan

Slovinský Bled: Pohádkové místo, které vás chytne za srdce

Období dovolených nemusí skončit s prázdninami. Máme pro vás tip na úžasné místo, ze kterého se vám nebude chtít ani odjet. Místo, ve kterém si na své přijdou milovníci osvěžujícího koupání, objevování památek i nadšenci pro horskou turistiku.
Bled
Jezero Bled je magické místo v srdci Slovinska.

30. 08. 2022

30. 08. 2022

Když přijde řeč na letní nebo poprázdninovou dovolenou někde poblíž, většina lidí se vydává směrem ke klasice – nejvíc samozřejmě boduje Chorvatsko, Itálie. Oproti těmto destinacím je Slovinsko trochu opomíjené, a to i přesto, že má rozhodně co nabídnout. Kromě toho, že se můžete vydat k břehům slovinského moře, není od věci podniknout cestu směrem k nádherně čistým a průzračným jezerům, která dokážou moře hravě strčit do kapsy. Proslulé je jak jezero Bohinj, tak také Bled a právě na ten poslední se ve smyslu cestopisu podíváme o něco zblízka.

Vítejte v Bledu!

Pokud se vaším cílem stal právě Bled ležící na úpatí slovinských Julských Alp, jistě vás bude zajímat, jaké to tam vlastně je, jak to tam chodí a co všechno vám může nabídnout.

Jezero Bled se víceméně nachází ve středu všeho dění, přičemž se tam dostanete hezkou městskou procházkou, ale i autem. Čím více se přibližujete k jezeru, tím víc na vás začnou vykukovat různé krámky plné suvenýrů i oblečení. A protože bez kvalitní gastronomie by to nešlo, téměř na každém rohu objevíte pěkné kavárny, zmrzlinárny a restaurace, kde si pochutnáte na místních i mezinárodních dobrotách, jako je třeba tradiční Cream Cake.

Pokud by vás zajímalo, jak se to tam pohybuje s cenami, řekněme, že v současné době je to poměrně srovnatelné s těmi rakouskými. A samozřejmě, že čím blíže k Bledu, tím o něco vyšší ceny – to proto, že právě Bled je velmi navštěvovaným místem na Slovinsku.

TIP: Přijeďte sem co nejdřív brzy ráno, abyste se tak v sezoně vyhnuli kolonám. Bude pro vás jednodušší i zaparkovat.

Vychutnejte si úžasnou atmosféru

Jakmile se dostanete přímo k jezeru, dočkáte se malebného pohledu na samotné jezero s bledským ostrovem, který kolem dokola lemují majestátní hory. Na Bledu se však nachází i vyhlídka, které žádný turista neodolá – Bledský hrad, tyčí se na skále, jež poskytuje opravdu krásný pohled na okolí.

Bled
Nad jezerem Bled se na skále tyčí hrad.

Kolem jezera se nachází dokonale čistá a upravovaná promenáda – stezka 6 kilometrů dlouhá, která vás pomalu dovede ke koupalištím, ale i různých vodním atrakcím. Krásná je nejen tehdy, pokud se chcete dostat k osvěžující koupačce, ale i v okamžiku, kdy si chcete klidnou procházkou užívat pohledy na jezero nebo si zajezdit na kole. Ti zdatnější pak ocení možnost vydat se do hor a užít si nekonečné horské túry.

K TÉMATU  Příběhy žen, které změnily pravidla hry v podnikání

Bled je obecně protkaný řadou legend a nachází se na něm místa s určitou symbolikou – jako třeba kovové srdce osázené zámečky zamilovaných lidí. Konkrétně u něj se prakticky neustále tvoří fronta. Každý se chce u srdce vyfotit, někdo přidat další zámeček. V každém případě jeho návštěva symbolizuje věčnou lásku. Některé legendy se pak pojí také se samotným ostrovem, ale k tomu se dostaneme.

Bledský ostrov je dokonalost sama

Pokud chcete vyrazit do srdce bledského jezera, bude vás zajímat, jak se tam vlastně dostat. Zdatní plavci svépomocí, ostatní jedině lodí, veslicí nebo moderně na paddleboardu. Veslici si můžete půjčit soukromě (cena je kolem 20 EUR/hodinu) nebo se svézt s ostatními nadšenci na linkové lodi s „kormidelníkem“, která vyjíždí každou hodinu. Jednosměrná jízdenka vás vyjde zhruba na 11 EUR. Paddleboard půjčíte cca za 10 EUR/hodinu.

Už samotná cesta na ostrov je nevšedním zážitkem. Ten pohled na okolí, úžasně čistá modrá voda, to prostě musíte zažít. V okamžiku, kdy vstoupíte na ostrov, traduje se, že díky tomu budete mít v životě štěstí.

Bled
Dáte přednost lodi nebo paddleboardu?

Na ostrově se nachází kostel, který byl významným místem už v pohanských dobách a v 15. století byl postaven a zasvěcen Panně Marii. Ke kostelu se pak dostanete pomocí 99 schodů. A když se vrátíme k tomu štěstí, pokud byste ho chtěli ještě umocnit, vydejte se do zvonice. Říká se totiž, že pokud zazvoníte zvonem, splní se vám jedno přání. A jak je zřejmé, zvuky zvonu se rozeznívají každou chvíli. A co se vstupu týče, cena se pohybuje kolem 10 EUR.

TIP: Jestliže se na ostrůvek vydáte na paddleboardu, nezapomeňte si s sebou vzít oblečení. Na místní památky je zakázaný vstup jen v plavkách.

Bledský hrad pro nádherná panoramata

Za návštěvu nepochybně stojí také Bledský hrad, který se nachází na skále nedaleko jezera. Ačkoli pochází z 11. století, současná podoba je odrazem 16. století. A už právě pro ten nepopsatelný výhled je úžasné podniknout sem výlet. Na co se v jeho případě můžete těšit? Na širokou expozici o historii i životě na hradu, hradní tiskárnu, mincovnu a také vinný sklep.

Pohádkově čisté a teplé koupání

Velkou pýchou Bledu jako takového je rozlehlé ikonické jezero, které v letní sezóně bývá příjemně teplé a čím překvapí nepochybně nejvíc, je jeho čistota a průzračnost. Dalo by se čekat, že z jezera pocítíte zvláštní zápach přírodního koupaliště, ovšem v případě Bledu je něco takového méně pravděpodobné.

K TÉMATU  Lednové aktivity: Tipy na venkovní aktivity (ne)jen pro děti

Přístup do vody je převážně kamenitý, boty do vody tak každopádně oceníte, ale dá se to i bez nich. Po obvodu jezera najdete spoustu skulinek, kam s opatrností v pohodě vlezete do vody. Naprostou peckou je i průzračnost, na dno vidíte i ve větší hloubce, viditelné jsou také vodní řasy i ladně se pohybující rybičky, které mnohdy plavou kolem vás (a nebojte, nekoušou). Ve větších hloubkách pak kromě menších rybiček objevíte i trochu větší kousky. Jednoduše řečeno, ve vodě to prostě žije.

dort
Tradiční Cream Cake, který nesmíte při návštěvě jezera vynechat.

Zpátky ale ke koupání jako takovému. Na počátku promenády a v nejbližším okolí je koupání zakázáno. Jakmile ale půjdete dál, co nevidět dorazíte k upravenému a poměrně velkému koupališti, kde si můžete koupání užít podle libosti. Nechybí ani dřevěná mola pro skákání, skvělý přístup k vodě a samozřejmostí je i další vyžití z hlediska vodních sportů. Cena se většinou pohybuje kolem 10 EUR za tři hodiny, možné je dokoupit i permanentky. V případě, že chcete za koupání ušetřit, stačí pokračovat stezkou dál. Po nějakém tom kilometru najdete volně přístupné koupaliště, rovněž s molem i docela dobrým vstupem do vody. Písečnou pláž ale určitě nečekejte.

Poměrně rozsáhlé místo nabídne docela velký prostor pro řadu návštěvníků, možnost opalovačky je proto stejnou samozřejmostí, jako si vychutnat zmrzku nebo snack v nejbližších stáncích. 

Něco pro každého

Ačkoli si každý potrpíme na něco trochu jiného, v Bledu je od všeho trochu. Užije si tu vášnivý vodní nadšenec, sportovci, zapálení turisti, ale i ti, kteří si rádi pochutnají na dobrém jídle.

Bled
Kolem jezera se nachází spousta vodních aktivit.

Dobrou zprávou je, že celé místo je jako přímo stvořené pro rodinnou dovolenou. A až prozkoumáte jezero křížem krážem, můžete v objevování nejbližších lákadel pokračovat. Taková Mala Osojnica, která se řadí k nejkrásnějším vyhlídkám na Bled a potěší poměrně poklidnou cestou, může být další zastávkou ve spanilém prozkoumání slovinského pokladu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

5 důvodů, proč je lepší vyrazit na dovolenou autem

Zapomeňte na exotiku! Nejkrásnější rakouská jezera jsou pro letní dovolenou jako stvořená

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Každý relaxuje po svém - někdo s rodinou, jiný s přáteli a mnozí si nejlépe odpočinou tehdy, když jsou sami. Někdo ve volném čase upřednostňuje čtení, druhý poslech hudby, další sleduje filmy nebo sportuje. Dopřát si čas a relax jen pro sebe - je důležité.
Všichni lidé na celém světě chtějí být zdraví a krásní. Téměř každá žena si chce uchovat svou krásu a mládí co nejdéle. I když se život zdá být hektický a obtížný, ženy se snaží najít několik minut na péči o sebe každý den. Cílem kosmetických procedur je zastavení nebo zpomalení procesu stárnutí. Ale co když mluvíme o nevysvětlitelné ztrátě krásy? Tohle se stalo ženě z Anglie – Mary Ann Bevan.
Vztahy jsou velmi křehká záležitost. Mohou být snadno otřeseny drobnými nedorozuměními či menšími problémy. Jakmile jsou jednou něčím takovým narušeny, je pak velmi těžké do nich vrátit ztracenou důvěru. Záleží-li nám na druhém člověku, snažíme se, aby se vztah zachránil. Pokud je toto i váš případ, tak si přečtěte, jak toho lze docílit.
Bodové osvětlení je oblíbené zejména v kuchyní nebo v obývacím pokoji. Může být zapuštěné, namontované na strop nebo směrové na koleji. Poslední jmenované má tu výhodu, že ho můžete namířit tam, kam potřebujete.
Ve zdravém těle zdravý duch. Mnohokrát připomínaná moudrost irského dramatika George Bernarda Shawa je, byla a bude pro lidstvo aktuální. S neustálým rozvojem přísunu informací se každý den dozvídáme o nových metodách cvičení, možnostech sestavení zdravého jídelníčku a korekce životního stylu tak, aby člověk dosáhl co možná nejlepšího pocitu sama ze sebe. Takový pocit vám dodá tolik potřebnou sebedůvěru, která se odráží při každodenních činnostech.
Sloni jsou majestátná zvířata, ale když jsou mladí, jsou rozpustilí a rádi si hrají. Slůňata dovádějí ve vodě, pošťuchují se navzájem nebo s i lidmi! Pozor, aby vás nějaký ten prcek nezalehl!
Jakým ženám jsou muži nevěrní? Možná jste přesvědčená, že vám se nic takového stát nemůže. Nebo si dokonce myslíte, že za nevěrou stojí nedostatek intimností, studené večeře či nevyžehlené košile. Jste si tím ale jistá?
Tak tohle by vás pravděpodobně nenapadlo. Nebo ano? Tak tohle by vás pravděpodobně nenapadlo. Nebo ano? Vychytávky, které zužitkují doma všechny maminky. Nebo i tátové? :))
„Už toho mám dost!“ řekla naše redaktorka Irena, když se na sebe ráno podívala do zrcadla. Po špatném spánku se pod jejíma očima pohupovaly malé váčky. Kruhy pod očima nechce nikdo z nás, a proto jsme zkusily, co na ně zabírá.
Vybíráte mobilní telefon pro dítě? Nejdůležitější je řídit se zdravým rozumem. Dítě v první třídě mít telefon nemusí. Kdy je tedy vhodný čas a co zohlednit při výběru?
Od března, kdy princezna Kate oznámila svou diagnózu rakoviny, veřejnost netrpělivě očekává její návrat. Podle důvěryhodných zdrojů však princezna zůstane mimo oči veřejnosti nejméně do konce letošního roku, což vyvolává zklamání mezi jejími příznivci. Tisíce lidí budou muset čekat na jakýkoliv náznak zlepšení jejího zdravotního stavu.
Snímek Top Gun se ihned po svém uvedení roku 1986 stal kasovním trhákem a fenoménem, v čele s Tomem Cruisem a Kelly McGillis – a jeho oblíbenost přetrvává do dnešního dne. Je to prostě jeden z těch kultovních filmů, které byste měli alespoň jednou za život vidět. Film pojednává o prostředí elitních stíhacích pilotů, o stíhací škole v rámci amerického námořního loďstva a tohle jsou největší zajímavosti, které Top Gun provází.

Výběr článků

Otevíráte schránku a mezi letáky vidíte obálku s pruhem. Nervozita je na světe. Co to přišlo? Je to pokuta nebo snad exekuce? Nebo nějaké špatné parkování? Ne všechny obálky s pruhem jsou důvodem k nepokoji.
Stres je nevyhnutelnou součástí života a je nesmírně důležité naučit se jej ovládat. Pokud se mu nedokážeme bránit, může způsobit vážné problémy fyzického i psychického rázu.
Bodové osvětlení je oblíbené zejména v kuchyní nebo v obývacím pokoji. Může být zapuštěné, namontované na strop nebo směrové na koleji. Poslední jmenované má tu výhodu, že ho můžete namířit tam, kam potřebujete.

Nepřehlédněte

Jsou krásní, slavní a bohatí a díky jejich neúnavné píli ve svém oboru mají tolik peněz, že si mohou dovolit koupit doslova cokoli. Jednou z velmi oblíbených investic jsou luxusní rezidence na těch nejprestižnějších adresách.
Redakce Damskaliga.cz si pro vás ve spolupráci s hotelem Mariott připravila soutěž o pobyt pro dvě osoby v krásném Superior pokoji. Odpovězte správně na soutěžní otázku a vyhrajte třeba právě Vy! Soutěž trvá do 30.11.2021

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek