Čtvrtek , 02. 02. 2023

Nela a Hromnice

Moravské cyklostezky: Vychutnejte si skvělá vína a skvostnou architekturu

Když se řekne Česká republika, každý si spíše vybaví pivo, nicméně Morava – to je kraj hlavně vína a slovácké kultury. Proto je zde spousta vinic, které můžete obdivovat nejlépe ze sedla svého kola.
moravské cyklostezky
Poznejte krásy Moravy na kole. Auto nechte tentokrát doma.

13. 07. 2022

Morava nabízí celkem 11 různých vinařských cyklostezek na více než 700 kilometrech, z nichž několik bylo oceněných zvláštní cenou Evropské asociace Greenway EWE za nejlepší projekt v Evropě. Jaké jsou ty nejhezčí moravské cyklostezky?

Brněnská vinná stezka

Vzdálenost: 130 km

Jedná se o velice členitou trasu přes jihomoravská města Rajhrad, Židlochovice a Slavkov, na níž uvidíte oblíbené středověké památky a ochutnáte nejvýznačnější červená vína v celém regionu. Po celé délce trasy jsou rozmístěné kapličky a křížky, které označují zbožnost oblasti, jež je známá především jako místo slavné bitvy tří císařů z napoleonských válek.

Tip na ubytování na Jižní Moravě Prohlédněte si tipy na úžasná ubytování na Jižní Moravě a vydejte se za jedinečnými zážitky.

Znojemská vinařská stezka

Vzdálenost: 165 km

Tato cyklostezka spojuje 55 vinařských měst a obcí, které nabízejí intenzivní ovocná a aromatická bílá vína. Je docela pohodlná, cesty jsou rovné a vinou se mezi poli a vinicemi podél řeky Dyje. Severní část je spíše pro zkušenější cyklisty, vede okolo Národního parku Podyjí. Pokud chcete pohodlnější trasu, zvolte jižní část, která vede vesnicemi, kde si můžete prohlédnout sklepní labyrinty a lidovou architekturu.

Morava
Co takhle se vydat do Velkých Bílovic?

Mikulovská vinařská stezka

Vzdálenost: 82 km

Rozmarný terén se line nedaleko státních hranic s Rakouskem a její nejvyšší bod se nachází v Rajstně u Valtic. Nejjižnější bod trasy se kříží s Lednicko-valtickým areálem, zapsaným na seznamu kulturního dědictví UNESCO, a vede podél bývalé železné opony až do Mikulova, historického vinařského centra moravského regionu.

Rozmanitost této trasy je opravdu barvitá – na jedné straně uvidíte ikonické cihlové mlýny, kde se víno vyrábí již od 20. let minulého století. Na straně druhé budete v kontaktu s nejmladšími moravskými vinaři, kteří využívají nejmodernější technologie k tvorbě nové generace moravských vín.

K TÉMATU  Dovolená s partnerem. Jak se během ní nepohádat a vrátit se domů v klidu
morava
Morava je bohatý kraj, který nejlíp oceníte ze sedla svého kola.

Mutěnická vinařská stezka

Vzdálenost: 65 km

Tato stezka je jednoduše sjízdná, takže klidně na ni můžete vyrazit i se svými odrostlejšími dětmi. Stoupá přes pole a kvetoucí vinice do nedalekého Kyjovska. Historické sklepy ukazují skvostnou architekturu Moravského Slovácka s oceněnými víny, které ochutnáte v Mutěnicích v obci Pod Búdama a v Milovicích v obci Šidleny.

Uherskohradišťská vinařská stezka

Vzdálenost: 75 km

Tato trasa je ideální pro rodinný výlet. Začíná v samém centru Moravského Slovácka a odhaluje klasickou lidovou architekturu a malebnou krajinu. Křižovatka u Kostelan vede podél řeky Moravy přes vinice, které se táhnou až do oblasti Polešovic.

cykloturistika
Vezměte děti s sebou, Morava se jim bude líbit.

Pokud se vydáte touto trasou jižně, projedete se areálem lázní Ostrožská Nová Ves, kde se můžete okoupat v přírodním štěrkovišti či se občerstvit ve Slováckém dvoře, tam si zahrajete i minigolf. Možnost je ale i klasického golfového hřiště pro náročné hráče.

Bzenecká vinařská stezka

Vzdálenost: 26 km

Nejkratší vinařská stezka nabízí vyhlídky na vrcholky kopců, venkovskou architekturu a neobvyklé stromy – lípy. Tyto lípy se používají k ochucení tradičního bzeneckého lipového vína, kterým je region proslulý. Protože je zdejší krajina tak úchvatná, doporučujeme návštěvu na podzim, kdy barvy na stromech vrcholí a teploty jsou stále svěží a příjemné.

Na kole vinařským Bzeneckem

Strážnická vinařská stezka

Vzdálenost: 101 km

Na tento výlet si raději vyhraďte celý víkend, a určitě si nezapomeňte fotoaparát. Trasa částečně překračuje Dolnomoravský úval a vede k úpatí Bílých Karpat na východě. Vrchol této trasy se točí kolem Petrova Plzence, skanzenu, v němž se nachází soubor padesáti krásně malovaných vinných sklepů, které se po staletí bezvadně zachovaly. Odtud se vydejte směrem k Lipovu, abyste ochutnali bílá vína, která jsou od 17. století evidována jako nejlepší na Moravě.

Na kterou trasu se vydáte jako první?

K TÉMATU  8 velkých neřestí, které kazí vaše záda

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Dovolená na Valašsku: Tradiční místo pro děti i dospělé

11 nejkrásnějších trekových tras v České republice, které si užijete i sama

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Krásný a rovný úsměv dokáže otevírat srdce i dveře, proto je v současné době téměř nezbytností. Cesta k němu vede přes rovnátka, která vám budou dělat společnost po dobu několika měsíců nebo dokonce let. Je potřeba se během té doby o zuby a ústní hygienu obecně správně starat. Pojďte se podívat, co všechno budete potřebovat.
Je tomu už dvacet let, co byla v Česku uvedená premiéra prvního dílu nejslavnější čarodějnické ságy na světě. Snímek Harry Potter a Kámen mudrců bořil rekordy v návštěvnosti českých kin, a nejinak tomu bylo i při dalších dílech, které tvůrci natočili.
Diamanty jsou věčné, ale někdy zkrátka přijde čas pro něco barevného, svěžího, šťavnatého. A přesně to splňuje olivín neboli peridot. Často hrál v minulosti druhé housle. Však měl také v kategorii zelených drahokamů velkou konkurenci, a to především v podobě smaragdu. S tím byl také běžně zaměňován. Dokonce se proslýchá, že zelené kameny v Kleopatřině slavné sbírce nebyly smaragdy, ale právě olivíny. Nyní se zdá, že se vše obrací, olivín vystoupil ze stínu a začíná být ceněný pro své jedinečné kvality.
Čtení rozhodně není pro každého. Někdo se vymlouvá na to, že na čtení nemá čas, další se zase raději podívají na film, než aby si otevřeli knihu. Ale víte, o co přicházíte tím, že čtete málo nebo vůbec? Možná po přečtení tohoto článku na knihy změníte názor.
Stříbrný náhrdelník je více než jen krásný. V tomto blogu najdete všechny výhody nošení stříbrného náhrdelníku. Hledáte nový náhrdelník, který byste přidaly do své šperkové kolekce, a zvažujete stříbro? Děláte skvělou volbu. Náhrdelníky ze stříbra jsou krásné, odolné a nestojí jmění. Jsou také hypoalergenní a snadno se udržují na rozdíl od mnoha jiných drahých kovů. Stříbrné náhrdelníky jsou univerzální a dostupné v široké škále stylů. Takže ať už hledáte něco elegantního, nebo dáváte přednost roztomilému a hravému vzhledu, určitě najdete ten pravý stříbrný náhrdelník pro vás. Chcete více podrobností o všech výhodách tohoto úžasného kovu?
Být lepší verzí sebe samých. Snažíme se o to každý den. A když se o to nesnažíme my, chtějí to po nás druzí. V současné době jsou na nás kladené obrovské nároky, během nichž jsme vystavováni nesmírnému tlaku. Co kdybychom vám ale řekli, že každá životní situace se dá zvládnout s nadhledem a lehkostí. Jen potřebujete člověka, který vás pošťouchne tím správným směrem.
Že se nedá módou a módními trendy bojovat proti „blbé“ náladě? Ale dá! Důkazem jsou aktuální trendy na rok 2021, které se na symboliku naděje, síly a vytrvalosti soustředí nejen v barvách, vybavení domácnosti, ale také ve stylu oblékání, účesů a samozřejmě i líčení. Pojďme se na jednotlivé trendy tohoto roku podívat právě optikou nálady a symboliky. Uvidíte, že letos bude čím zahánět chmury!
I když se to mnohým bude zdát nepravděpodobné, melouny lze pěstovat prakticky kdekoliv. Poslední dobou se najdou dokonce i ti, kteří tuto šťavnatou typicky letní pochoutku pěstují na balkóně či na terase v květináčích a jiných nádobách. Chcete-li si svůj vlastní meloun vypěstovat, je nejvyšší čas vyrazit pro sazenice. A máte-li opravdu malý balkón, zkuste meloun pepino gold.

Nepřehlédněte

Ráda darujete, nebo naopak dostáváte květiny? Pak vás jistě bude zajímat, jaký význam jednotlivé květiny mají. Někdy se může dokonce stát, že obdarovaná osoba ví, jakou má která květina symboliku, a může ji tak váš výběr dokonce i urazit. Ptáte se proč? Pak čtěte dál.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek