Úterý , 28. 05. 2024

Vilém

Moravské cyklostezky: Vychutnejte si skvělá vína a skvostnou architekturu

Když se řekne Česká republika, každý si spíše vybaví pivo, nicméně Morava – to je kraj hlavně vína a slovácké kultury. Proto je zde spousta vinic, které můžete obdivovat nejlépe ze sedla svého kola.
moravské cyklostezky
Poznejte krásy Moravy na kole. Auto nechte tentokrát doma.

13. 07. 2022

Morava nabízí celkem 11 různých vinařských cyklostezek na více než 700 kilometrech, z nichž několik bylo oceněných zvláštní cenou Evropské asociace Greenway EWE za nejlepší projekt v Evropě. Jaké jsou ty nejhezčí moravské cyklostezky?

Brněnská vinná stezka

Vzdálenost: 130 km

Jedná se o velice členitou trasu přes jihomoravská města Rajhrad, Židlochovice a Slavkov, na níž uvidíte oblíbené středověké památky a ochutnáte nejvýznačnější červená vína v celém regionu. Po celé délce trasy jsou rozmístěné kapličky a křížky, které označují zbožnost oblasti, jež je známá především jako místo slavné bitvy tří císařů z napoleonských válek.

Tip na ubytování na Jižní Moravě Prohlédněte si tipy na úžasná ubytování na Jižní Moravě a vydejte se za jedinečnými zážitky.

Znojemská vinařská stezka

Vzdálenost: 165 km

Tato cyklostezka spojuje 55 vinařských měst a obcí, které nabízejí intenzivní ovocná a aromatická bílá vína. Je docela pohodlná, cesty jsou rovné a vinou se mezi poli a vinicemi podél řeky Dyje. Severní část je spíše pro zkušenější cyklisty, vede okolo Národního parku Podyjí. Pokud chcete pohodlnější trasu, zvolte jižní část, která vede vesnicemi, kde si můžete prohlédnout sklepní labyrinty a lidovou architekturu.

Morava
Co takhle se vydat do Velkých Bílovic?

Mikulovská vinařská stezka

Vzdálenost: 82 km

Rozmarný terén se line nedaleko státních hranic s Rakouskem a její nejvyšší bod se nachází v Rajstně u Valtic. Nejjižnější bod trasy se kříží s Lednicko-valtickým areálem, zapsaným na seznamu kulturního dědictví UNESCO, a vede podél bývalé železné opony až do Mikulova, historického vinařského centra moravského regionu.

Rozmanitost této trasy je opravdu barvitá – na jedné straně uvidíte ikonické cihlové mlýny, kde se víno vyrábí již od 20. let minulého století. Na straně druhé budete v kontaktu s nejmladšími moravskými vinaři, kteří využívají nejmodernější technologie k tvorbě nové generace moravských vín.

K TÉMATU  Odborník radí: jak souvisí zrak s naším životním stylem. Co dělat, aby naše oči netrpěly
morava
Morava je bohatý kraj, který nejlíp oceníte ze sedla svého kola.

Mutěnická vinařská stezka

Vzdálenost: 65 km

Tato stezka je jednoduše sjízdná, takže klidně na ni můžete vyrazit i se svými odrostlejšími dětmi. Stoupá přes pole a kvetoucí vinice do nedalekého Kyjovska. Historické sklepy ukazují skvostnou architekturu Moravského Slovácka s oceněnými víny, které ochutnáte v Mutěnicích v obci Pod Búdama a v Milovicích v obci Šidleny.

Uherskohradišťská vinařská stezka

Vzdálenost: 75 km

Tato trasa je ideální pro rodinný výlet. Začíná v samém centru Moravského Slovácka a odhaluje klasickou lidovou architekturu a malebnou krajinu. Křižovatka u Kostelan vede podél řeky Moravy přes vinice, které se táhnou až do oblasti Polešovic.

cykloturistika
Vezměte děti s sebou, Morava se jim bude líbit.

Pokud se vydáte touto trasou jižně, projedete se areálem lázní Ostrožská Nová Ves, kde se můžete okoupat v přírodním štěrkovišti či se občerstvit ve Slováckém dvoře, tam si zahrajete i minigolf. Možnost je ale i klasického golfového hřiště pro náročné hráče.

Bzenecká vinařská stezka

Vzdálenost: 26 km

Nejkratší vinařská stezka nabízí vyhlídky na vrcholky kopců, venkovskou architekturu a neobvyklé stromy – lípy. Tyto lípy se používají k ochucení tradičního bzeneckého lipového vína, kterým je region proslulý. Protože je zdejší krajina tak úchvatná, doporučujeme návštěvu na podzim, kdy barvy na stromech vrcholí a teploty jsou stále svěží a příjemné.

Na kole vinařským Bzeneckem

Strážnická vinařská stezka

Vzdálenost: 101 km

Na tento výlet si raději vyhraďte celý víkend, a určitě si nezapomeňte fotoaparát. Trasa částečně překračuje Dolnomoravský úval a vede k úpatí Bílých Karpat na východě. Vrchol této trasy se točí kolem Petrova Plzence, skanzenu, v němž se nachází soubor padesáti krásně malovaných vinných sklepů, které se po staletí bezvadně zachovaly. Odtud se vydejte směrem k Lipovu, abyste ochutnali bílá vína, která jsou od 17. století evidována jako nejlepší na Moravě.

Na kterou trasu se vydáte jako první?

K TÉMATU  10 nejoblíbenějších přehrad v ČR aneb kam na dovolenou

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Dovolená na Valašsku: Tradiční místo pro děti i dospělé

11 nejkrásnějších trekových tras v České republice, které si užijete i sama

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

První snímek princezny Kate po její léčbě vyvolává rozruch. Může fotka z oblíbeného obchodu utišit vlnu spekulací a konspirací?
Pěstitelská sezona je v plném proudu, což znamená, že si lidé ve svém volném čase musí najít čas na svádění boje s mandelinkami. Právě mandelinky jsou totiž největším problémem, který sužuje jejich pěstované brambory. Rozpoznat je není vůbec nic těžkého. Mandelinka bramborová je americký brouček, který je asi dvanáct milimetrů dlouhý a osm milimetrů široký. Většinou je zbarven do bílo-žluta nebo do bílo-oranžova s tím, že ho zdobí černé pruhy.
Který den budete v komunikaci s okolím perlit, kdy se obejít bez alkoholu a čemu se tento týden raději vyhnout? To vše napoví horoskop krásy a duševního zdraví od astroložky Nadi Šmídové.
V oblasti zahradničení je pořád co objevovat, a to i tehdy, pokud máte vše už v malíku. Jestli ale tu a tam prahnete po něčem, co jste doposud nevyzkoušeli, a lákají vás nejrůznější novinky, pak vás právě tenhle článek doslova nadchne. Ten totiž věnujeme speciální popínavce, která bohatě produkuje chutnou zeleninu a nese trošku záhadné jméno ačokča. 
Součástí našeho vzhledu je samozřejmě i chrup. Když se na někoho usmějeme, někoho tím ohromíme, jiného zastrašíme. Abychom se těšili jen z té první reakce, měli bychom se o své zuby řádně starat, ať předejdeme nejen žloutnutí, ale také vypadaným zubům nebo kazům, které jen ničí náš zářivý úsměv.
Český hokejový tým dosáhl na mistrovství světa obrovského úspěchu, když ve finále porazil Švýcarsko 2:0. Zápas, který se odehrál v zaplněné O2 areně, byl plný napětí až do posledních minut. David Pastrňák a David Kämpf zajistili Česku první zlato po 14 letech. Švédové si odvezli bronz po vítězství nad Kanadou.
I když školy a školky fungují, tak většina dětí v nich moc času netráví. Stačí jim totiž pár dnů v kolektivu a onemocní. Chřipku střídá nachlazení či angína. Během měsíců, kdy byly doma a nosily roušky, se oslabila jejich přirozená obranyschopnost a nyní jim stačí málo. Tohle byste měli udělat, abyste jejich imunitu opět nastartovali a vaše ratolesti trávily více času v lavici než v posteli.
Silná intuice, opakující se sny nebo déja vu. To vše jsou údajně známky reinkarnace. Tedy toho, že žijete už "několikátý" život. Znamená to, že se vaše duše vrací znovu v jiné životní formě. Věříte nebo nevěříte?
Už jste někdy slyšeli o osteodynamice? Pokud ještě ne, pak určitě nepřehlédněte náš článek. Právě v něm se dozvíte, v čem je tato metoda výjimečná a co všechno s naším tělem dokáže. A už teď můžeme prozradit, že jen samé dobré věci. Tak jdeme na to!
Jste zamilovaná a v růžovém oparu si možná ani nepřipouštíte, že byste potřebovali v manželství nějakou smlouvu, která bude řešit vaše finance. Jenže je to tak. Během manželství může nastat mnoho skutečností, které ovlivní vaši finanční situaci. Proto je smlouva o společném či odděleném majetku je dobrým řešením. Říkáme jí předmanželská smlouva.
Horoskop na dnešní den bude ve znamení péče o pleť. Pokud jste nezadané a tísní vás samota, vyrazte ven, měsíc přeje seznamování!
Když si moje kamarádka a pak také sestra našly partnery na seznamce, začala jsem věřit tomu, že to skutečně funguje. Do té doby jsem se toho strašně bála. Psát si s někým na internetu, nevědět, zda je to skutečně on a potom si s ním vyjít. To mi přišlo děsně riskantní. No ale, když to jim dvěma vyšlo, proč by to nemohlo vyjít taky mně?

Výběr článků

Sůl možná není až tak zdravá na talíři, ale jako kosmetický přípravek dokáže hotové zázraky. Účinky mořské vody známe snad všechny, ale nemusíme hned jezdit k moři, abychom si mohly dopřát všechny blahodárné účinky soli.
Dekorace k Vánocům prostě patří. Adventní věnec se svíčkami na stůl, ale krásné vánoční věnce můžete zavěsit kdekoli, třeba na dveře nebo na okno. Právě ty si můžete prohlédnout v galerii.
Také patříte mezi ty, kterým po jednom měsíci péče zajde i kaktus? Ne vždy musí být chyba na vaší straně. Pravděpodobně si jen vybíráte rostliny náročné na údržbu, případně pro své rostlinky volíte nevhodné prostředí. Seznamte se proto s rostlinami, které téměř žádnou péči nepotřebují, a i když na ně sem tam zapomenete, stejně se vám odvděčí svou nehynoucí krásou.

Nepřehlédněte

Minimalismus vznikl už v 50. letech minulého století. Od té doby prakticky nikdy zcela nezmizel. Jeho hlavními rysy jsou elementární jednoduchost a čistota. Beton v interiéru tuhle myšlenku dokonale splňuje. Prohlédněte si
Také přemýšlíte, jak nejlépe a nejkvalitněji využít čas letních prázdnin pro své dítě? Žijeme v době, kdy je na trhu nepřeberné množství nabídek letních táborů, doprovázených kvalitním programem nebo „celotáborovou hrou“. Jak vybrat pro své dítě nejlépe? Na co se při výběru zaměřit?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek