Neděle , 04. 12. 2022

Barbora

Bydlení ve stylu Provence pro všechny romantické duše

Co se vám vybaví, když se řekne bydlení ve stylu Provence? Jistě opojná levandule, sluníčko, vzduch a víno. Kouzlo jižní Francie můžete mít doma na očích každý den. Stačí, když své bydlení přenesete do jednoduchého a úchvatně romantického provensálského stylu. Jak doma dosáhnout této neotřelé krásy a elegance?
Provence
Bydlení ve stylu Provence se vyznačuje jemnými odstíny, důrazem na tradice a přírodní materiály.

09. 05. 2022

Tak jako u každého osobitého stylu bydlení, i zde je nutné dodržovat volbu správných materiálů a barev pro dosažení požadovaného efektu. Mohlo by se zdát, že ve stylu Provence by mělo být všechno levandulové, ale není tomu tak.

Typické bydlení ve stylu Provence

Provensálské bydlení se obecně spíše hodí do menších domů někde na vesnici, ale i v bytě se tohoto efektu dá docela dobře dosáhnout. Venkovského ducha a jednoduchosti nabydete za pomoci hrubých omítek, kombinace dřeva a zděných detailů. Stěny mohou působit starším a oprýskaným dojmem, vhodný je i kámen nebo cihlové zdivo.

levandule
Levandule je neodmyslitelnou součástí Provence.

Co se týče nábytku, zapomeňte na modernu. Vhodné je bílé či světlejší masivní dřevo. Nábytek by měl být jednoduchý, ale tradiční, můžete ponechat například některé starší kousky po rodičích v jejich původní podobě. Pokud nemají požadovaný odstín, co takhle starou komodu přetřít na bílo? Naučte se hledat nábytek třeba i na bleších trzích.

Jednoduchost, co hraje jemnými barvami

Ohledně barev, ani tady není prostor pro žádnou divočinu. Bydlení Provence je blízká bílá barva, ale samozřejmě i světle fialová a levandulová. Dále je vhodné doplňky ladit do pastelových odstínů letních barev, jako je světle žlutá, pudrově růžová, světle modrá nebo olivově zelená. Zkombinovat je pak můžete nejen s čistě bílou, ale třeba i s odstíny světle hnědé a krémové barvy.

Provence
Hlavní barvou v interiéru je bílá. Tu doplňte o světlé odstíny, třeba růžovou.

Určitě neopomeňte ani květiny, nejen ty živé. Vhodné jsou například květinové tapety, které můžete dát jen na jednu stěnu pokoje. Čerstvé květiny, ale i ty sušené, patří na stůl. Sušenou levanduli můžete různě aranžovat, krásně vám provoní celý interiér. V kuchyni nezapomeňte umístit na parapet čerstvé bylinky v květináčích. A v létě přidejte řezané květiny do vázy.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Vlastnoručně vyrobené vánoční dekorace mají hned několik pozitiv. Budou jedinečné a originální, přizpůsobíte je dokonale svým představám a navíc ušetříte. K tomu všemu budete mít z jejich tvorby skvělý pocit, obzvlášť v případě, že vám je pochválí nějaká návštěva. Inspirujte se nějakým nápadem!
Zná to nejspíš každá z vás. Někdy během svého života jste si určitě ve vztahu prošla fází žárlivosti. Pokud byla oprávněná, a váš partner vám byl opravdu nevěrný, chápeme, že jste ostražitá. Pokud ale byla nemístná, a vy se nacházíte ve zdravém a spokojeném vztahu založeném na důvěře, není se čeho obávat. Jestliže jste si totiž partnerovou oddaností jistá a víte, že má oči jen pro vás, žárlivost vás akorát zbytečně vyčerpává. Proto pro vás máme několik tipů, jak se žárlivostí zatočit.
Máte v plánu pořízení nové kuchyňské linky? Pak jistě stojíte před důležitým rozhodnutím. Je lepší koupit si kuchyňskou linku matnou, nebo lesklou? Jasná odpověď v podstatě neexistuje, můžete však obojí zkombinovat nebo si projít všechny výhody a nevýhody. Jak se nakonec rozhodnete?
Krásná postava, zpevněný zadek, silné svaly, perfektní držení těla, stejně jako obratnost a lehkost pohybů... To vše lze získat pomocí cvičení zvaného pilates. Toto cvičení se objevilo již před několika lety, ale stále nabírá na popularitě. Proč ho cvičit? A jak s pilates začít v domácích podmínkách? Uvidíte, že i naprostý začátečník může s pilates začít okamžitě a brzy dosáhnout skvělých výsledků ve formování své postavy!
Paměť je velmi důležitá. Ale zvláště s přibývajícím věkem můžeme pozorovat jisté změny. Už si toho nepamatujeme tolik, jako dřív. Zapomínáme na důležité věci, v obchodě nevíme, co jsme potřebovali nakoupit a dojdeme domů jen s polovinou toho, pro co jsme šli. Musíme si prostě všechno psát.
Retro je v kurzu už několik let, a dotklo se i domácího osvětlení. Můžete si tak pořídit i lampu ve stylu vintage. Tedy věci, které se tváří, jako by za sebou měly celé věky. Toto designové osvětlení navíc vypadá, jako by pocházelo z období páry, a dá zařadit dokonce do kategorie steampunk. Takové industriální lampy vytvoří hřejivou atmosféru, a navíc můžete mít doma i úplný originál.
Dlažby ve vzhledu dřeva jsou ozdobou koupelny a celého interiéru v domě Lukáše Pavelky z Brněnska. Jak sám říká, na výběru podlahových krytin si dala jeho partnerka Pavla zvláště záležet. Inspiraci k dlažbám hledala v časopisech o bydlení. Nejvíc ji okouzlil venkovský styl bydlení, kterému dodala moderní šmrnc pomocí doplňků v severském a industriálním stylu.

Nepřehlédněte

Kdo by je neznal. Kdo by je nemiloval. Pouze 4 chlapci a tolik slávy. 4 hezouni a každá fanynka v devadesátých letech šla při jejich vystoupení do kolen. Dívčí dětské pokoje, polepené plakáty této hudební skupiny, davové šílenství, obsazené první příčky hitparád devadesátých let, to vše je skupina čtyř českých chlapců – Lunetic.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek