Sobota , 02. 12. 2023

Blanka

Bydlení ve stylu Provence pro všechny romantické duše

Co se vám vybaví, když se řekne bydlení ve stylu Provence? Jistě opojná levandule, sluníčko, vzduch a víno. Kouzlo jižní Francie můžete mít doma na očích každý den. Stačí, když své bydlení přenesete do jednoduchého a úchvatně romantického provensálského stylu. Jak doma dosáhnout této neotřelé krásy a elegance?
Provence
Bydlení ve stylu Provence se vyznačuje jemnými odstíny, důrazem na tradice a přírodní materiály.

09. 05. 2022

Tak jako u každého osobitého stylu bydlení, i zde je nutné dodržovat volbu správných materiálů a barev pro dosažení požadovaného efektu. Mohlo by se zdát, že ve stylu Provence by mělo být všechno levandulové, ale není tomu tak.

Typické bydlení ve stylu Provence

Provensálské bydlení se obecně spíše hodí do menších domů někde na vesnici, ale i v bytě se tohoto efektu dá docela dobře dosáhnout. Venkovského ducha a jednoduchosti nabydete za pomoci hrubých omítek, kombinace dřeva a zděných detailů. Stěny mohou působit starším a oprýskaným dojmem, vhodný je i kámen nebo cihlové zdivo.

levandule
Levandule je neodmyslitelnou součástí Provence.

Co se týče nábytku, zapomeňte na modernu. Vhodné je bílé či světlejší masivní dřevo. Nábytek by měl být jednoduchý, ale tradiční, můžete ponechat například některé starší kousky po rodičích v jejich původní podobě. Pokud nemají požadovaný odstín, co takhle starou komodu přetřít na bílo? Naučte se hledat nábytek třeba i na bleších trzích.

Jednoduchost, co hraje jemnými barvami

Ohledně barev, ani tady není prostor pro žádnou divočinu. Bydlení Provence je blízká bílá barva, ale samozřejmě i světle fialová a levandulová. Dále je vhodné doplňky ladit do pastelových odstínů letních barev, jako je světle žlutá, pudrově růžová, světle modrá nebo olivově zelená. Zkombinovat je pak můžete nejen s čistě bílou, ale třeba i s odstíny světle hnědé a krémové barvy.

Provence
Hlavní barvou v interiéru je bílá. Tu doplňte o světlé odstíny, třeba růžovou.

Určitě neopomeňte ani květiny, nejen ty živé. Vhodné jsou například květinové tapety, které můžete dát jen na jednu stěnu pokoje. Čerstvé květiny, ale i ty sušené, patří na stůl. Sušenou levanduli můžete různě aranžovat, krásně vám provoní celý interiér. V kuchyni nezapomeňte umístit na parapet čerstvé bylinky v květináčích. A v létě přidejte řezané květiny do vázy.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Kašle a smrká kdekdo. Nachlazení a podzimní virózy se rychle šíří. Navíc opět začínají růst čísla nakažených koronavirem a na dveře klepe pozimní vlna chřipky. Je tak nejvyšší čas pořádně posílit obranyschopnost! Soutěžte s námi a vyhrajte balíček kvalitních doplňků stravy Naturevia, který naboostuje vaši imunitu.
Média jsou plná zpráv o koronaviru. Přitom v naší zemi není toto nebezpečí tak akutní jako docela obyčejná chřipka, které letos podlehlo už 23 osob. Proočkovanost na chřipku je u nás pouze 5 % a průměrně na ni zemře v Česku 1500 osob ročně. Proočkovanost se ale snižuje i u ostatních nemocí. Tento stav má na svědomí mnoho nesmyslných mýtů a fám o očkování. Jak je to doopravdy?
Čisticí prostředky na nás útočí reklamou, podle které je každý z nich ten nejúčinnější a nejvoňavější. Jsou látky v pracích prostředcích nezávadné? Laik to nepozná, ale existuje úsporné i efektivní řešení. Vyrobte si doma vlastní prací prášek. A nebojte, nejedná se o žádnou neúčinnou náhražku - tohle vám plně nahradí běžně kupované výrobky. Jak na to?
Pokud se snažíte držet štíhlou linii, nebo jste zrovna ve fázi, kdy jste se pustili do hubnutí, určitě se přes den snažíte poctivě dodržovat všechna pravidla, aby se vaše plány jen tak nezhatily, a vy jste hezky šli svému cíli naproti. Napadlo vás ale někdy, že se ráno, klidně i nevědomky, můžete dopouštět určitých chyb, které vám cestu k vysněné postavě akorát překazí? Víme, co vám hned po probuzení zaručeně pokazí hubnutí.
Rostlinná mléka jsou skvělou alternativou kravského mléka, a to hlavně pro ty, kterým mléko živočišného původu nedělá dobře, pro lidi s alergií nebo intolerancí na živočišné mléko. Zároveň existuje mnoho lidí, kteří si rostlinné mléko prostě zamilovali a pijí ho i bez zdravotních problémů.
Znáte rýmovník? Pravděpodobně ano. Jedná se o bylinku, kterou velmi často pěstujeme na svých okenních parapetech. Pěstitelé mnohdy nevědí, co si s ní počít, protože roste tak rychle, že nestíháme ani mrknout okem. Rýmovník však využijete. Dá se z něj připravit med, sirup nebo také mastička. A jelikož se jedná o zdraví prospěšnou bylinku, je načase pustit se do výroby jednotlivých produktů.
Přítomnost a pohlazení chlupatého přítele je více než povzbudivé. Tyto němé tváře dokážou povědět více, než by se zdálo. Tak jak pes pomáhá člověku, děje se samozřejmě i naopak. Zodpovědní pánové psů se o svá zvířata pečlivě starají, a dokonce v některých případech i pomáhají rodit štěňátka.
Syndrom vyhoření ohrožuje lidskou práci a psychiku již po dlouhou dobu, v posledních letech však postihuje čím dál tím více lidí. Člověk neočekává, že by to potkalo zrovna jeho, tento psychický problém však může postihnout každého z nás. Syndromem vyhoření jsem si prošla, po zdlouhavé snaze se mi podařilo z něj vzpamatovat, a dokonce mě to v životě posunulo dál.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek