Neděle , 27. 11. 2022

Xenie

Interiérové tipy, jak si zařídit moderní obývací pokoj

Neexistuje žádný univerzální návod, jak si zařídit moderní obývací pokoj. Každý člověk je totiž jiný a každý z nás má odlišný vkus. Důležité proto je, abyste si obývací pokoj vybavili tak, aby se vám v něm příjemně žilo, působil harmonicky a měli jste tam vše, co potřebujete k relaxu a času společně strávenému s rodinou.
obývací pokoj
Obývací pokoj podle vašich představ

Pokud rekonstruujete nebo jen předěláváte interiér obývacího pokoje, dbejte zejména na jednu zásadní radu – vše by vám mělo barevně ladit. Proto si už předem zvolte jednu oblíbenou barvu, která vám dodává pocit klidu, pohody a spokojenosti a v této barvě začněte nakupovat a kombinovat nábytek, doplňky i textilie.

Nedoporučují se žádné agresivní odstíny (zapomeňte tedy na červenou, ostře oranžovou i černou). Ideální jsou odstíny zelené, modré, světle fialové nebo jemně meruňkové, které mají pozitivní vliv na naši psychiku.

Světlý nábytek umí zázraky

Možná vás fascinuje masivní dřevo, kožená pohovka a tmavé koberce. Ale vězte, že tímhle způsobem si z obývacího pokoje vybudujete spíš temnou jeskyni. Moderní jsou světlé barvy a prosvětlený interiér. Proto při výběru nábytku sahejte hlavně po krémových, bílých a podobně zářivých odstínech, které opticky zvětší a zesvětlí interiér.

Velmi zajímavou variantou je také renovace starého nábytku. Pokud máte už letitý, ale přesto pevný a neponičený nábytek z masivu, je škoda zbavovat se ho. Stačí dodat mu modernější vzhled a rázem se stane nepřehlédnutelnou dominantou obývacího pokoje. Kupte si vhodnou barvu a přetřete ho (nebo o to požádejte zkušeného odborníka). Oblíbené jsou tónovací barvy, případně výsledek drobným přebroušením svrchní vrstvy přeměňte v žádaný efekt „antik“ patiny. Obývací pokoj, který ještě před chvílí vypadal jako z dob našich babiček, náhle bude zářit novotou a elegancí.

Moderní textilie dodají šmrnc

Zapomínat byste neměli ani na správně vybrané textilie – ať už jde o záclony, závěsy, přehozy, kusové koberečky. Zejména odhalená okna působí nedokončeným, smutným dojmem – ale správně zvolené záclony, které budou odpovídat vašemu vkusu, rázem dodají interiéru pocit pohody a domova. A je jedno, jestli sáhnete po těch dlouhých až na zem, krátkých, voálových, hladkých nebo jacquardových. Obývací pokoj s nimi bude hřejivější a jemnější.

K TÉMATU  Moderní stodola pro bydlení. Rezidence Stealth Farmhouse získala ocenění za nejlepší design

Totéž se týká i závěsů. Málokdo je sice reálně používá na zatahování oken, protože snazší je nechat si nainstalovat rolety či žaluzie – ale právě závěsy se dnes stávají výrazným estetickým prvkem, který dokáže zaujmout na první pohled a dodá obývacímu pokoji přesně ten stylový nádech, který si přejete. Ať už sáhnete po praktických zatemňovacích, těch s moderním designem, závěsech vhodných pro teenagery nebo těžkém baldachýnu, vždy to váš obývací pokoj doladí do úplné dokonalosti.

obývací pokoj

Svítidla musejí stylově odpovídat

Třešničkou na dortu při zařizování obývacího pokoje by měl být výběr svítidel. Můžete nahlédnou třeba do oblíbeného e-shopu Restilo.cz, ale prodává se jich tam tak neskutečné množství, že je těžké vybrat si.

Proto si nejdřív ujasněte, do jakého stylu se snažíte svůj obývací pokoj ladit, a teprve pak vybírejte vhodný druh stropních svítidel, lustrů, stojací lampu, závěsnou lampu nebo třeba bodová světla. Pokud milujete vintage, hledejte v této kategorii. Případně sáhněte po retro svítidlech, industriálních kouscích, čistě moderních tvarech či něčem úplně specifickém od některého uznávaného světového designéra.

Výběr rozhodně nepodceňujte, i když bude finančně nákladnější – pouze správný typ svítidla, které nebude ničím rušit celkový design, dodá modernímu obývacímu pokoji tu správnou atmosféru.

Lepší méně než více

Při prohlížení katalogů (třeba právě u Restilo.cz) máte jistě milion nápadů, co vše byste mohli v obývacím pokoji mít, co by se vám hodilo, co vás na první pohled nadchlo. Ale než se pustíte do zbrklého nakupování, znovu svůj výběr pečlivě zvažte.

Uvědomte si, že obývací pokoj je místem setkávání i odpočinku. Měl by být dostatečně vzdušný a prostorný. Není nutné dávat do něj pět skříní a čtyři konferenční stolky, deset různých kusových koberců ani nemusíte mít plné zdi kýčovitých závěsných dekorací. Moderna velí ke střídmosti a minimalismu.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pohádky a romantické komedie nás již dlouho přesvědčují o tom, že ve vesmíru žije jedna jediná osoba, která je vám skutečně předurčena. Prostě ten „Pan Božský“, spřízněná duše, někdo naprosto dokonalý. Asi vás zklameme, každý terapeut by vám řekl, že je to pěkná blbost, že záleží na tom, jak se k sobě lidé chovají a ne na jakémsi předurčení.
Pokojové květiny mají v zimě jiné nároky, podle toho, zda potřebují přezimovat v chladnější místnosti, nebo zda mohou přežít zimu v běžném bytě s teplotou nad 20 °C. Netvarovat, nestříhat! Co ještě nedělat? Kdy a jak hnojit? Jestliže se chcete s pokojovkami těšit i v mrazivých měsících, vytvořte jim vhodné podmínky.
Říká se, že ženy jsou v uvažování složité, zatímco muži zůstávají srozumitelní a jednoduší. Co se ale vztahů týká, tak muži a ženy následují trochu rozdílné cesty. To, co muži hledají ve vztahu není to, co by ženy motivovalo, aby do takového vztahu šly. Rozdělují je jejich touhy, mentalita, vášně či úroveň vyjadřování. My vám nyní řekneme, co muži doopravdy očekávají od vztahů se ženami a po čem jejich srdce touží.
No, opravdu není řeč o situaci, kdy by dítě z nějakého důvodu mělo indigově modrou barvu. Tuto barvu však může mít jeho aura, proto takové označení. Tyto děti jsou tak trochu zvláštním úkazem v našem světě a je dobré naučit se jim porozumět. Ale také to může být trochu jinak a můžete si myslet, že indigové děti jsou prostě jen děti odlišně vychovávané a snažíme se tu obhájit jejich nepřizpůsobivé chování.
A když už ne život, tak tvář rozhodně ano. Obočí je stejně důležité jako naše rty, nos nebo oči. Proto bychom mu také měly věnovat náležitou pozornost. Ale co laminace obočí vlastně je?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek