Pondělí , 25. 09. 2023

Zlata

Z čeho se skládá běhoun pro chodbu? Přehled odolných materiálů a nešpinivých vzorů

Běhouny zažívají renesanci. Přispěla k tomu móda na provázkové, plošně tkaně koberce. Plní dekorativní i praktickou funkci - v kuchyni, v předsíni, na terase. Koberce jsou však mnohem širší kategorií výrobků. V současné době je možné zakoupit jak tradiční pogumované metrážové koberce do předsíně, tak elegantní koberce do stylové pracovny nebo obývacího pokoje. Zde je přehled udržitelných a estetických modelů.

Koberce – běhouny pro speciální úkoly

Koberce se dobře hodí do intenzivně využívaných místností, protože jejich nejdůležitější funkcí je

 • chránit podlahu před znečištěním nebo poškrábáním,
 • zastavení vnášení na botách prachu nebo nečistot do místnosti,
 • izolace podlahy,
 • vnitřní zvuková izolace,
 • dodat místnosti útulný nádech.

Běhouny se od koberců liší především svou šířkou. Jsou dlouhé a úzké. Lze je zakoupit jako hotové výrobky nebo na metry. V některých obchodech se výrobky lemují zdarma – je dobré si uvědomit, zda koberce, které kupujete na metry, mají stínový lem.

Jaký materiál zvolit pro běhoun na chodbě?

Pokud hledáte něco, co změní vzhled místnosti a zároveň ochrání vaši krásnou podlahu před znečištěním nebo poškrábáním, zvolte kobercový běhoun ze syntetických přízí. Skvěle se osvědčuje polypropylen tkaný v technologii Heat Set – příze je tepelně stabilizovaná, takže je odolnější. Běhouny jsou měkké a husté. Na dotek připomínají hřejivou přírodní vlnu. Zároveň se mnohem lépe udržují v čistotě. Pro chodbu je vhodnou volboupolypropylenová dlažba s nízkým vlasem, například 6 mm. Věnujte pozornost pogumování – úzký protiskluzový koberec nebude klouzat po podlaze.

Z jakého materiálu mám vybrat běhoun do předsíni nebo na chodbu domu?

Polypropylen smíchaný s polyesterem (například v poměru 80:20 %) je vynikajícím materiálem pro chodník v reprezentativní chodbě nebo předsíni. Mohou být vyšší než běhouny na metry do chodby. Kobercový běhoun s vlasem 9 mm je jedním z návrhů. Výrobky by měly mít vysokou odolnost proti oděru a pružná vlákna.

Tip: pokud je místnost vytápěna, věnujte pozornost součiniteli tepelné vodivosti zvoleného běhounu.

Z jakého materiálu vybrat kobercový běhoun do místnosti?

Zajímavou možností jsou koberce s hustým shaggy vlasem. Vyrábí se také z polypropylenových vláken, podobných přírodní vlně. Snadněji se však čistí. Lze je vysávat a mýt mokrými šampony. Výška vlasu v modelech shaggy může dosahovat až 30 mm. Koberce jsou huňaté, měkké a zároveň odolné. Na výběr jsou modely jednobarevné i se vzory. Skvěle se hodí do obývacích pokojů nebo pracoven, kde zateplí interiér a navodí útulnou atmosféru. Měkké kobercové běhouny se dobře hodí i do dětského pokoje – mohou poskytnout teplé a příjemné místo pro dětské hry.

K TÉMATU  Posuňte jeho limity: Adrenalinové dárky pro muže

Jaké koberce zvolit do kuchyně?

Do kuchyně se hodí úzký koberec z provázkových polypropylenových vláken. Tento typ běhounu je tkaný na plocho. Jeho největší výhodou je nejen rustikální, módní vzhled, ale především odolnost proti skvrnám. Metrové koberce z PP šňůry se velmi snadno čistí – lze je vysávat i prát na mokro. K dispozici jsou i návrhy speciálně pro kuchyň, například s motivem kávy.

Módní koberce – co říkají trendy?

 • V módě jsou především zemité barvy, tj. klidná šedá, světle béžová, útulná hnědá, tlumená modrá a tmavá lesní zeleň. Kobercové běhouny v těchto barvách poskytnou útulný základ pro výzdobu každého interiéru. Mohou připomínat přírodní skalní povrch, pískovec nebo písečnou pláž. Některé mají třpytivé nitě, které vytvářejí zajímavý dekorativní efekt.
 • Nejmódnější jsou provázkové koberce, které vypadají, jako by byly utkány z juty. Pokud však mají koberce vydržet déle, vyplatí se zvolit koberce ze syntetické příze. Hodí se k aranžmá v přírodním stylu, k nimž patří boho, japandi nebo skandinávský styl.
 • Geometrické vzory – koberce s marockými trojlístky, kostky, kosočtverce jsou stále v módě. Dynamizují místnost, ve které jsou umístěny.
 • Tropické listí – motiv urban jungle v interiéru je stále v kurzu. Běhouny s botanickými vzory oživí prostor.

Na jakém vzoru běhounu není vidět špína?

Estetické hledisko je důležité, ale při výběru dlažby záleží i na praktičnosti. Pokud má být běhoun použity v předsíni, měl by mít vzor, na kterém není vidět špína. Na jednolitých površích jsou drobky, nitě nebo prach viditelnější. Skvěle naopak působí vzorované běhouny v odstínech šedé a béžové.

Běhouny,na kterých není vidět špínu, jsou např.:

 • klasické modely a palisandry a s perskými motivy – vintage koberce jsou opět v oblibě. Na skvrnitých vzorech není špína téměř viditelná,
 • modely, které vypadají, jako by se do nich zakousl zub času – patinované a továrně vybledlé vzory se hodí do moderních prostor a nejsou na nich vidět nečistoty,
 • běhouny bez vlasu, tj. tkané naplocho z provázku.
K TÉMATU  Venkovní nábytek z palet. Sestavte si nenáročné a netradiční zahradní posezení

Vyberte si běhoun, který je praktický i estetický – textilie jsou prvkem vybavení, kterými můžete nejsnáze osvěžit vzhled interiéru.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Je už dávno známo, že káva vyráběná průmyslově nikdy nemůže dosáhnout takových kvalit, jako káva výběrová. A to z mnoha různých důvodů, o kterých si povíme níže.
Bílá kuchyně se může už od prvního pohledu zdát jako jasná výhra. Je to barva, která se hodí ke všemu, je nadčasová a nesmrtelná. Možná máte představu, že bílá kuchyně vydrží roky, protože nikdy nevyjde z módy. Navíc už se nemůžete dočkat, jak se vyřádíte na doplňcích, protože k bílé se přece hodí všechno. Bílá kuchyně ale má i své stinné stránky. Znáte je?
Kočky jsou tak roztomilá a super zábavná zvířata. A dnes se zaměříme speciálně na černé kočky! Vyvolávají nám úsměv na tváři a léčí naši špatnou náladu. Stačí se podívat, jak si všechny ty chlupaté kočičky hrají, padají, vycházejí se psy a jinými zvířaty, děsí sebe i vás, dělají legrační zvuky nebo se rozzlobí... Tak vtipné a roztomilé!
Mléko a mléčné produkty nepochybně patří mezi přírodní složky kosmetiky. Není se čemu divit, už sama královna Kleopatra využívala mléko – zejména to oslí – pro svou krásu. Dnešní kosmetické produkty obsahují mléko jak kozí, tak oslí, ovčí nebo také syrovátku, tvaroh či jogurt. Víte, jaké blahodárné účinky mají mléčné produkty pro pleť?
Když jsem začala pracovat v marketingové firmě, těšila jsem se na novou výzvu. Vytváření obsahu a reklamních kampaní mě bavilo odjakživa - a ve své původní firmě jsem měla na starosti všechno možné. Byla to pro mě skvělá příležitost, jak se posunout o kousek dál. Tuhle společnost už jsem totiž měla vyhlédnutou dlouho, a konečně se mi tam podařilo dostat. Už to všechno ale vidím jinýma očima…a může za to šéfová.
Praha, 9. prosince 2021: Přírody si vážíme a je pro nás důležitá, nicméně náš vztah s ní vnímáme jako příliš povrchní. I to zjistil průzkum společnosti VELUX realizovaný v osmi evropských zemích včetně České republiky. Jsme přesvědčeni, že pobyt v přírodě pomáhá našemu fyzickému i psychickému zdraví, nicméně jen zřídka pozorujeme např. ptáky, stromy nebo mraky. Někteří lidé stráví až třetinu svého života před obrazovkou. Jak se tedy v dnešní době technologií přiblížit světu venku?
Naše manželství jsem vždy brala jako ideální soužití muže a ženy. Všichni naši známí nás měli jako vzor toho, jak by to v dlouhodobém vztahu mělo vypadat. Byla jsem do manžela zamilovaná od svých dvaceti let, po několika letech mě požádal o ruku. Jak jsem se ale mýlila v tom nejbližším člověku, kterého mám, to si ani nedokážete představit! Než se objevila jeho nemanželská dcera...
Máte v sedmdesáti nárok být zamilovaná a mít sex? Samozřejmě máte. Zamilování je stejné ve dvaceti, jako v sedmdesáti. Jen je lidé na veřejnosti projevují méně okázale. Možná vám vaše děti řeknou, že jste trapná. A ony nejsou právě tím, že takhle uvažují? Milovat někoho není nikdy trapné. Je to ta nejdůležitější součást života každého člověka.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek