Pátek , 31. 05. 2024

Ferdinand

Z čeho se skládá běhoun pro chodbu? Přehled odolných materiálů a nešpinivých vzorů

Běhouny zažívají renesanci. Přispěla k tomu móda na provázkové, plošně tkaně koberce. Plní dekorativní i praktickou funkci - v kuchyni, v předsíni, na terase. Koberce jsou však mnohem širší kategorií výrobků. V současné době je možné zakoupit jak tradiční pogumované metrážové koberce do předsíně, tak elegantní koberce do stylové pracovny nebo obývacího pokoje. Zde je přehled udržitelných a estetických modelů.

Koberce – běhouny pro speciální úkoly

Koberce se dobře hodí do intenzivně využívaných místností, protože jejich nejdůležitější funkcí je

 • chránit podlahu před znečištěním nebo poškrábáním,
 • zastavení vnášení na botách prachu nebo nečistot do místnosti,
 • izolace podlahy,
 • vnitřní zvuková izolace,
 • dodat místnosti útulný nádech.

Běhouny se od koberců liší především svou šířkou. Jsou dlouhé a úzké. Lze je zakoupit jako hotové výrobky nebo na metry. V některých obchodech se výrobky lemují zdarma – je dobré si uvědomit, zda koberce, které kupujete na metry, mají stínový lem.

Jaký materiál zvolit pro běhoun na chodbě?

Pokud hledáte něco, co změní vzhled místnosti a zároveň ochrání vaši krásnou podlahu před znečištěním nebo poškrábáním, zvolte kobercový běhoun ze syntetických přízí. Skvěle se osvědčuje polypropylen tkaný v technologii Heat Set – příze je tepelně stabilizovaná, takže je odolnější. Běhouny jsou měkké a husté. Na dotek připomínají hřejivou přírodní vlnu. Zároveň se mnohem lépe udržují v čistotě. Pro chodbu je vhodnou volboupolypropylenová dlažba s nízkým vlasem, například 6 mm. Věnujte pozornost pogumování – úzký protiskluzový koberec nebude klouzat po podlaze.

Z jakého materiálu mám vybrat běhoun do předsíni nebo na chodbu domu?

Polypropylen smíchaný s polyesterem (například v poměru 80:20 %) je vynikajícím materiálem pro chodník v reprezentativní chodbě nebo předsíni. Mohou být vyšší než běhouny na metry do chodby. Kobercový běhoun s vlasem 9 mm je jedním z návrhů. Výrobky by měly mít vysokou odolnost proti oděru a pružná vlákna.

Tip: pokud je místnost vytápěna, věnujte pozornost součiniteli tepelné vodivosti zvoleného běhounu.

Z jakého materiálu vybrat kobercový běhoun do místnosti?

Zajímavou možností jsou koberce s hustým shaggy vlasem. Vyrábí se také z polypropylenových vláken, podobných přírodní vlně. Snadněji se však čistí. Lze je vysávat a mýt mokrými šampony. Výška vlasu v modelech shaggy může dosahovat až 30 mm. Koberce jsou huňaté, měkké a zároveň odolné. Na výběr jsou modely jednobarevné i se vzory. Skvěle se hodí do obývacích pokojů nebo pracoven, kde zateplí interiér a navodí útulnou atmosféru. Měkké kobercové běhouny se dobře hodí i do dětského pokoje – mohou poskytnout teplé a příjemné místo pro dětské hry.

K TÉMATU  Chcete ušetřit, a přitom si vybrat? Zkuste Yespojisteni.cz!

Jaké koberce zvolit do kuchyně?

Do kuchyně se hodí úzký koberec z provázkových polypropylenových vláken. Tento typ běhounu je tkaný na plocho. Jeho největší výhodou je nejen rustikální, módní vzhled, ale především odolnost proti skvrnám. Metrové koberce z PP šňůry se velmi snadno čistí – lze je vysávat i prát na mokro. K dispozici jsou i návrhy speciálně pro kuchyň, například s motivem kávy.

Módní koberce – co říkají trendy?

 • V módě jsou především zemité barvy, tj. klidná šedá, světle béžová, útulná hnědá, tlumená modrá a tmavá lesní zeleň. Kobercové běhouny v těchto barvách poskytnou útulný základ pro výzdobu každého interiéru. Mohou připomínat přírodní skalní povrch, pískovec nebo písečnou pláž. Některé mají třpytivé nitě, které vytvářejí zajímavý dekorativní efekt.
 • Nejmódnější jsou provázkové koberce, které vypadají, jako by byly utkány z juty. Pokud však mají koberce vydržet déle, vyplatí se zvolit koberce ze syntetické příze. Hodí se k aranžmá v přírodním stylu, k nimž patří boho, japandi nebo skandinávský styl.
 • Geometrické vzory – koberce s marockými trojlístky, kostky, kosočtverce jsou stále v módě. Dynamizují místnost, ve které jsou umístěny.
 • Tropické listí – motiv urban jungle v interiéru je stále v kurzu. Běhouny s botanickými vzory oživí prostor.

Na jakém vzoru běhounu není vidět špína?

Estetické hledisko je důležité, ale při výběru dlažby záleží i na praktičnosti. Pokud má být běhoun použity v předsíni, měl by mít vzor, na kterém není vidět špína. Na jednolitých površích jsou drobky, nitě nebo prach viditelnější. Skvěle naopak působí vzorované běhouny v odstínech šedé a béžové.

Běhouny,na kterých není vidět špínu, jsou např.:

 • klasické modely a palisandry a s perskými motivy – vintage koberce jsou opět v oblibě. Na skvrnitých vzorech není špína téměř viditelná,
 • modely, které vypadají, jako by se do nich zakousl zub času – patinované a továrně vybledlé vzory se hodí do moderních prostor a nejsou na nich vidět nečistoty,
 • běhouny bez vlasu, tj. tkané naplocho z provázku.
K TÉMATU  Designová zrcadla, která jednoduše chcete mít doma

Vyberte si běhoun, který je praktický i estetický – textilie jsou prvkem vybavení, kterými můžete nejsnáze osvěžit vzhled interiéru.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Jak si ukrátit chvilky, kdy jste spolu všichni doma? Nebojte se, s našimi tipy se rozhodně nebudete nudit! Spousta zábavy a nových nápadů, díky kterým se vaší domácností bude ozývat veselý smích, si rozhodně nenechte ujít.
Oblíbená kulinářská show MasterChef si získala své publikum hned v prvopočátku. Soutěžící jsou vystavení velkému tlaku, je třeba předvést excelentní výkony v krátkém čase, které musí jak vypadat, tak také skvěle chutnat. Pamatujete si ještě na její první řady, soutěžící a porotce?
Psychohygiena představuje metody k získání duševní rovnováhy, psychické odolnosti a spokojenému životu. Proč bychom měli psychohygieně věnovat stejnou pozornost jako své fyzické kondici?
Někdo se narodil jako barvoslepý a celý život neviděl nic z barev tak, jak je vnímáme my ostatní. Jaký je to asi pocit, spatřit to všechno kolem poprvé? Speciální brýle umožní takovým lidem vnímat barevné spektrum. A tady se můžete podívat na reakce lidí, kteří to právě zažívají.
Peníze nerostou na stromech, ale i kdyby rostly, bylo by hloupé odmítat příležitosti k výhodnému nákupu. Pokud rádi utrácíte v e-shopech, následující tipy uleví vašemu rozpočtu. Prozradíme vám, jak v e-shopech šetřit a nemuset přitom slevit z kvality zboží. Internet je neuvěřitelně spletité bludiště a najít tu nejlepší nabídku je mnohdy velmi náročné. Někdy člověk stráví celé hodiny prolézáním virtuálních regálů, než se objeví ta správná. Zdaleka nejhorší jsou však tzv. impulzivní nákupy, právě mohou peněženku řádně provětrat. Naštěstí se můžete řídit poměrně jednoduchými pravidly, díky kterým se vlk nažere a koza zůstane celá – nakoupíte ke své spokojenosti, ale nebude lamentovat nad extrémní útratou. Jdeme na to!
Většina obyvatelstva spíše řeší naprostý opak, a to, jak zhubnout nebo minimálně, jak nepřibrat. Každý závidí těm, kteří nemají sklon k tloustnutí. Nicméně na vše existují dva pohledy a žádný extrém není dobrý. Co když opravdu potřebujete přibrat?
Připravuje vás o nervy celulitida nebo akné? Řešení těchto kosmetických problémů představuje olej z čajovníku australského. Mimochodem, ten vás zbaví také lupů a pomáhá zneviditelnit vzhled jizev!
Umět lyžovat, bruslit. Dnes běžný standard pro mnoho rodin. Ale co když vaše dítě zimní sporty nezajímají? Má k nim odpor? Může se vám podařit ho překonat?
Je tu léto a společně s ním také naše snaha zhubnout. Mnoho žen před příchodem plavkové sezony začne držet dietu s vidinou ztracených kilogramů. Co když ale během diety zažíváte nepříjemné pocity na zvracení? Co stojí za nevolností, plynatostí či nervozitou během naší snahy zhubnout?
Zatímco většina zatím cestuje jenom prstem po mapě, jiné už nebaví sedět doma. Chtějí něco zažít, i když tomu epidemiologická situace zrovna nenahrává. Jenže panující koronavirus cestování nepřeje už nějaký ten pátek, proto se mnozí lidé rozhodli vydat se na cestu, i když je venku stále hrozící riziko nakažení.
Petr Hapka, významný český skladatel, by oslavil 13. května 2024 své osmdesáté narozeniny. Své umělecké kořeny má v hudební rodině a vzdělání z pražské konzervatoře. Jeho rozsáhlé dílo zahrnuje hudbu k filmům, televizním seriálům, divadelním představením a také vlastní hudební projekty. Hapka je známý svým jedinečným skladebným stylem, který ovlivnil mnohé generace.
Víte, jak byste se správně měla starat o svou pleť, aby byla stále zářivá, vyživená a vypnutá? Jen obyčejné odlíčení pleti před spaním bohužel nestačí.

Výběr článků

Že se rybí olej nevábné chuti musí jenom konzumovat? Možná vás nikdy ani ve snu nenapadlo, že když ho začnete používat jako krém, můžete díky němu zkrásnět. Dáte mu tedy šanci? Nebudete litovat!
Po dlouhém období samoty jsem si našla přítele, můj život začal být zase o něco šťastnější. Všechno nám klapalo a vypadalo to nadějně. Byli jsme spolu spokojení a pomalu začínali přemýšlet nad společným rodinným životem. Tak jsem se rozhodla, že by Petra mohla poznat i má matka, abych zjistila, co na něj říká ona. Zpočátku vše vypadalo dobře, ale to, co se stalo pak, mě strašlivě zasáhlo.
Nezáleží na tom, jestli plánujete velkou hostinu na Vánoce, narozeniny, výročí nebo pravidelně vaříte domácí jídla. Každý kuchař i kuchařka potřebují v kuchyni trochu pomoci. Některé spotřebiče nebo nádobí vám může ušetřit čas i práci. Podívejme se na pár předmětů, které by neměly chybět ve vaší kuchyni, jestli máte rádi domácí pokrmy.

Nepřehlédněte

Jak si potvrdit, že krmivo, které svému psovi kupujete, je té nejvyšší kvality a skutečně obsahuje vše, co pejsek ke spokojenosti potřebuje? Ověřte si, zda obsahuje následující suroviny a zaměřte se na chování a vzhled svého psího kamaráda.
Už jste někdy slyšeli o ASMR? O technice, která vám díky souboru zvuků dopřeje příjemný pocit uvolnění, relaxace a pomůže vám rychleji usnout? Pokud ještě ne, lepší pozdě než vůbec. Mrkněte, v čem spočívá její tajemství. A proč jí propadlo tolik lidí.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek