Úterý , 27. 09. 2022

Jonáš

Rady pro začátečníky: Jak pěstovat zázračnou aloe vera?

Aloe vera je rostlina, která se velmi často označuje za zázrak v květináči. Zdravotní benefity a léčivé účinky této drobné dužinaté a nijak nevýrazné rostliny jsou totiž až dech beroucí. Nemůžeme se divit tomu, že se mezi námi najde tolik lidí, kteří chtějí zázračnou aloe vypěstovat. Bohužel ne každý je zběhlý v pěstování. Jak tedy na to? Jak na pěstování aloe, která nám pomůže při akné i popáleninách?
aloe vera
Aloe můžete pěstovat doma i na zahradě.

12. 04. 2022

Nejdříve však trochu užitečných informací, které bychom jako pěstitelé této rostliny měli vědět a znát. Aloe vera je rostlina, která se už od nepaměti užívá v léčitelství, v kosmetice, ale kupodivu také v kuchyni. Její hlavní předností je to, že obsahuje celou řadu prospěšných vitaminů. Kromě vitaminu C, E a B obsahuje i minerály a živiny jako je hořčík, zinek nebo vápník.  

Ptáte se, kde se tato dužinatá rostlina vůbec vzala? Z dostupných pramenů vyplývá, že její kořeny pravděpodobně sahají až na daleký Arabský poloostrov, odkud se podle všeho rozšířila do každého koutu tohoto velkého světa.  

Jak pěstovat aloe vera

Už ale rovnou k věci. Je velká škoda, že od aloe upouští řada začínajících pěstitelů v domnění, že je to náročná rostlina. Opak je totiž v tomto případě pravdou. Jedná se o nenáročnou rostlinu, které se daří prakticky v jakékoli domácnosti. To klíčové pro úspěšné pěstování je dostatek světla.  

aloe vera
Ochuťte si vodu listy aloe.

Aloe vera můžeme vypěstovat buď ze sazeniček nebo ze semen. Doporučujeme sáhnout po sazeničkách, pěstování bude rychlejší a úspěch pravděpodobnější. Sazeničky je možné zakoupit v řadě zahradnictví, také v hobby marketech nebo si zajděte k mamince – třeba aloe pěstuje a jednu rostlinku vám věnuje.  

Kromě zmiňovaného světla rostlina potřebuje výživnou půdu. Nejlépe se jí daří v takové půdě, kdy se promíchá písek a rašelina. Toto složení půdy dodržujte alespoň ve chvíli, kdy je rostlina drobná. Větší rostliny už si poradí i se substrátem pro pokojové rostliny. 

Co se týče zálivky, její hojnost, respektive množství, se odvíjí od ročního období, které zrovna venku panuje. V létě se aloe vera zalévá poměrně často (vždy ve chvíli, kdy půda vyschne), ovšem v zimě jí stačí jenom troška vody. Pozor si dejte zejména na přelití rostliny, což by způsobilo její uhnití. Naopak pokud se začnou listy kroutit a budou poměrně tenké, rostlině dopřejte o trochu víc vláhy.  

K TÉMATU  Šedá v interiéru je žádaná a trendy. Padesát odstínů šedi doma chceme!

Na co si dát pozor při pěstování aloe 

Už několikrát jsme zmínili, že aloe vera potřebuje ke svému spokojenému životu světlo. To však neznamená, že ji budete umísťovat na přímé sluneční paprsky. Ty by jí mohly naopak ublížit, a to zejména po rosení, kdy by listy slunce spálilo. Ostatně to, jestli rostlině slunce vyhovuje, si řekne sama. Když se listy začnou barvit do hněda, vyžaduje méně slunné stanoviště.  

Další věc, na kterou si dát pozor, je teplota, v níž rostlinu necháváte během zimy. Aloe vera je totiž teplomilná rostlina, která však dokáže zvládnout i teploty pod bodem mrazu. Nenechávejte ji však na místě, kde teplota spadne níž než na  mínus čtyři stupně Celsia.

Aloe vera pro zdraví 

Závěrem stojí za připomínku důvody, proč aloe vera vlastně pěstovat. Aloe vera je rostlina, kterou označujeme za zázrak v květináči. Obsahuje celou spoustu vitaminů a minerálních látek, které dokážou pomoct v mnoha situacích.

Je to spása při popáleninách, taktéž ulevuje od problematického akné, které doslova až hyzdí naši pleť. V její moci je taktéž hojit záněty či ulevit trávení a pomoct při žaludečních potížích. Jen málokdo ví, že aloe vera upevňuje imunitní systém nebo slouží jako prevence proti mnohým nádorovým onemocněním.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Víte, že je aloe vera léčivá rostlina? Co dokáže v kombinaci s Alpou?

Když pestrá strava nestačí. Vitamíny v tabletách – zbytečnost, nebo nutnost?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Zadar v Chorvatsku láká na originální zpívající schody. Mořské varhany navrhl architekt Nikola Bašić v roce 2005 a od té doby hrají nepřetržitě. Tento architektonický objekt je zároveň neobvyklý hudební nástroj. Zvuk vyluzuje tak jako u klasických varhan vzduch, který je vytlačovaný skrze ocelové trubky, schované ve schodech. Ten dovnitř ženou mořské vlny.
Jsou konečně vidět výsledky po dlouhých týdnech strávených v posilovně? Konečně se ukazují buchtičky na břiše, kvůli kterým jste poslední měsíce nejedli sladkosti a drželi si zdravý jídelníček? Nezmařte svou dlouhou snahu a vyhněte se několika věcem, po kterých se tloustne, a to extrémně rychle.
Patříte mezi ty, kteří ráno bojují s nedostatkem energie? Zvoní budík, vy máte vstát, ale vám se tak nechce! Nejradši byste spali ještě další 3 hodiny... Pak nakonec vstanete, ale bez elánu, bez energie a jediné, na co se těšíte, je ranní káva. A doufáte, že právě ona vás spasí. Jenže pak uběhne pár hodin a vy potřebujete další kávu... Jak s tímto skoncovat? Jak se cítit vždy plní energie a to třeba i bez kávy? Pokračujte ve čtení článku a odpověď najdete!
Snad každá žena neustále hledá procedury, které vyzdvihnou přirozený půvab pleti, zlepší její vlastnosti a podpoří úchvatný vzhled. Zatímco dříve zažívaly doslova boom kosmetická studia, řada žen péči o svůj vzhled přesunula do pohodlí domova. Dnes už si proto můžeme dopřát řadu kosmetických ošetření, aniž bychom čekali na objednací termín do studia. Příkladem je také oblíbená metoda dermaplaning, kterou hravě zvládnete i doma. Jen si o tom předtím pár věcí prostudujte.
Tolik lidí si přeje jíst zdravě. Bohužel ne každému se to podaří. Lidé se po čase vrátí ke starému režimu nezdravého stravování. O měsíc později zkouší další pokus, ale zase je něco vrátí ke starému režimu. A takto je to dokola a dokola. Jsou tu ale i takoví, kteří se zdravou stravou ještě ani nezačali, protože se nemohou odhodlat. Jak to tedy jednou provždy změnit? Jak se odhodlat, a zároveň u toho vytrvat a nevracet se zpět ke starým návykům? O tom si povíme v dnešním článku. Proto pokračujte ve čtení, držte se daných pravidel a úspěch vás nemine...
Jsou krásné, slavné a úspěšné. Rády na sociálních sítích prezentují nejen svá dokonalá těla, ale i pohádkové životy plné luxusu a pozlátka. A pak je tu ona. Celeste Barber, která dokáže svým osobitým humorem pobavit, zaujmout i ty největší suchary a trochu ty slavné panenky shodit zpátky na zem!
Stýskání dětí o prázdninách. Jak si s ním poradit? Děti nemohou trávit celý čas se svými rodiči, jezdí na letní tábory, sportovní kurzy nebo k prarodičům. Co dělat, když si napíšou či zavolají, že se jim stýská? Nemějte výčitky, chvilkové stýskání je přirozené. Můžete jim pomoci tím, jak se zachováte vy.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek