Sobota , 01. 04. 2023

Kvido

Rady pro začátečníky: Jak pěstovat zázračnou aloe vera?

Aloe vera je rostlina, která se velmi často označuje za zázrak v květináči. Zdravotní benefity a léčivé účinky této drobné dužinaté a nijak nevýrazné rostliny jsou totiž až dech beroucí. Nemůžeme se divit tomu, že se mezi námi najde tolik lidí, kteří chtějí zázračnou aloe vypěstovat. Bohužel ne každý je zběhlý v pěstování. Jak tedy na to? Jak na pěstování aloe, která nám pomůže při akné i popáleninách?
aloe vera
Aloe můžete pěstovat doma i na zahradě.

12. 04. 2022

Nejdříve však trochu užitečných informací, které bychom jako pěstitelé této rostliny měli vědět a znát. Aloe vera je rostlina, která se už od nepaměti užívá v léčitelství, v kosmetice, ale kupodivu také v kuchyni. Její hlavní předností je to, že obsahuje celou řadu prospěšných vitaminů. Kromě vitaminu C, E a B obsahuje i minerály a živiny jako je hořčík, zinek nebo vápník.  

Ptáte se, kde se tato dužinatá rostlina vůbec vzala? Z dostupných pramenů vyplývá, že její kořeny pravděpodobně sahají až na daleký Arabský poloostrov, odkud se podle všeho rozšířila do každého koutu tohoto velkého světa.  

Jak pěstovat aloe vera

Už ale rovnou k věci. Je velká škoda, že od aloe upouští řada začínajících pěstitelů v domnění, že je to náročná rostlina. Opak je totiž v tomto případě pravdou. Jedná se o nenáročnou rostlinu, které se daří prakticky v jakékoli domácnosti. To klíčové pro úspěšné pěstování je dostatek světla.  

aloe vera
Ochuťte si vodu listy aloe.

Aloe vera můžeme vypěstovat buď ze sazeniček nebo ze semen. Doporučujeme sáhnout po sazeničkách, pěstování bude rychlejší a úspěch pravděpodobnější. Sazeničky je možné zakoupit v řadě zahradnictví, také v hobby marketech nebo si zajděte k mamince – třeba aloe pěstuje a jednu rostlinku vám věnuje.  

Kromě zmiňovaného světla rostlina potřebuje výživnou půdu. Nejlépe se jí daří v takové půdě, kdy se promíchá písek a rašelina. Toto složení půdy dodržujte alespoň ve chvíli, kdy je rostlina drobná. Větší rostliny už si poradí i se substrátem pro pokojové rostliny. 

Co se týče zálivky, její hojnost, respektive množství, se odvíjí od ročního období, které zrovna venku panuje. V létě se aloe vera zalévá poměrně často (vždy ve chvíli, kdy půda vyschne), ovšem v zimě jí stačí jenom troška vody. Pozor si dejte zejména na přelití rostliny, což by způsobilo její uhnití. Naopak pokud se začnou listy kroutit a budou poměrně tenké, rostlině dopřejte o trochu víc vláhy.  

K TÉMATU  Domácí difuzér v souladu se zdravím a duší

Na co si dát pozor při pěstování aloe 

Už několikrát jsme zmínili, že aloe vera potřebuje ke svému spokojenému životu světlo. To však neznamená, že ji budete umísťovat na přímé sluneční paprsky. Ty by jí mohly naopak ublížit, a to zejména po rosení, kdy by listy slunce spálilo. Ostatně to, jestli rostlině slunce vyhovuje, si řekne sama. Když se listy začnou barvit do hněda, vyžaduje méně slunné stanoviště.  

Další věc, na kterou si dát pozor, je teplota, v níž rostlinu necháváte během zimy. Aloe vera je totiž teplomilná rostlina, která však dokáže zvládnout i teploty pod bodem mrazu. Nenechávejte ji však na místě, kde teplota spadne níž než na  mínus čtyři stupně Celsia.

Aloe vera pro zdraví 

Závěrem stojí za připomínku důvody, proč aloe vera vlastně pěstovat. Aloe vera je rostlina, kterou označujeme za zázrak v květináči. Obsahuje celou spoustu vitaminů a minerálních látek, které dokážou pomoct v mnoha situacích.

Je to spása při popáleninách, taktéž ulevuje od problematického akné, které doslova až hyzdí naši pleť. V její moci je taktéž hojit záněty či ulevit trávení a pomoct při žaludečních potížích. Jen málokdo ví, že aloe vera upevňuje imunitní systém nebo slouží jako prevence proti mnohým nádorovým onemocněním.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Víte, že je aloe vera léčivá rostlina? Co dokáže v kombinaci s Alpou?

Když pestrá strava nestačí. Vitamíny v tabletách – zbytečnost, nebo nutnost?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Děti vyrostly, osamostatnily se a doma je najednou smutno a prázdno. Nikde žádné pohozené oblečení a najednou vám chybí i ty věčné otázky vašich potomků, co je k jídlu. Nikdo vás nepotřebuje a najednou si uvědomíte prázdno, které vás obklopuje. Pocity osamění a prázdnoty jsou často spojené s tzv. syndromem prázdného hnízda v důsledku osamostatnění již dospělých dětí.
Seriál She-Hulk: Neuvěřitelná právnička vznikl ve světoznámém studiu Marvel. Odtud pochází věhlasné snímky, jakou jsou Avengers, Thor, Strážci Galaxie, Captain America, Iron Man, Captain Marvel, Black Widow a mnohé další. Stejně jako tyto všechny uvedené tituly, i seriál She-Hulk nabral u fanoušků na oblíbenosti. Máte-li rádi Marvelovky, sci-fi a komedie o superhrdinech, tento seriál ve vás pravděpodobně získá dalšího fanouška.
Každá z nás tu a tam zatoužíme po změně. Když už ale přijde na věc, zpravidla první, čím začneme, jsou naše vlasy. Důvod je prostý. Je to změna, které si většinou všimne opravdu každý (no dobře, možná manžel na to přijde později) a zároveň je to způsob, jak ze sebe vykouzlit zcela nové já, které rázem získá zbrusu novou image. Kde jinde hledat nové nápady a nasávat inspiraci, než právě v osvěžujících trendech, které nám rok co rok přinášejí světoví vlasoví stylisté. Co si pro nás připravili tentokrát?
Ne každá z nás se rozplývá nad množstvím výšivek a volánů a girlandami květin. Nebo jste si možná s partnerem právě řekli, že se chcete vzít. Svatba hned! Nečekat rok, nemít svatební horečku a spousty poradkyň či agentur. Nezkoušet si půl roku šaty. Prostě jste se rozhodli a chcete si svůj svatební den užít co nejdříve. Jde to?
Výběrem svatebních šatů stráví mnoho nevěst i několik týdnů. Patříte k těm, které se nemohou rozhodnout? Nechte se inspirovat módními trendy roku 2022 a možná najdete, co hledáte.
Omrzely vás všechny ty stále dokola opakující se jídla, která si připravujete? Máte občas chuť odměnit vaše chuťové pohárky něčím netradičním – nebo něčím, co jste třeba ještě nikdy předtím neochutnali? V tom případě vám určitě uděláme chutě hned několika tipy na božská italská jídla, která zkrátka musíte ochutnat!
Přemýšlíte o zajímavém prvku do ložnice nebo obývacího pokoje? Stoličky a taburety nejen, že dobře vypadají, ale jsou také naprosto univerzální. Slouží jak k samotnému sezení, tak i jako opěrka pro vaše unavené nohy při posezení v sedačce nebo křesle u televize. Využití najdou také v předsíni jako sedátko při obouvání. Stoličky i taburety lze dnes koupit téměř v jakékoli designové podobě.

Nepřehlédněte

Příroda se po zimě pomalu probouzí ze spánku. To samé platí také o našem těle, které v chladných měsících fungovalo v trochu jiném režimu. A právě teď, kdy jaro začíná nabírat na síle, je ten správný čas nastartovat očistu organismu a dopřát si svěží probuzení. Jednou z možností je detox jednotlivých orgánů, které zkrátka pro zdravé tělo i mysl musí šlapat jak hodinky. Pojďme se společně mrknout na podrobnosti.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek