Pátek , 21. 06. 2024

Alois

Rady pro začátečníky: Jak pěstovat zázračnou aloe vera?

Aloe vera je rostlina, která se velmi často označuje za zázrak v květináči. Zdravotní benefity a léčivé účinky této drobné dužinaté a nijak nevýrazné rostliny jsou totiž až dech beroucí. Nemůžeme se divit tomu, že se mezi námi najde tolik lidí, kteří chtějí zázračnou aloe vypěstovat. Bohužel ne každý je zběhlý v pěstování. Jak tedy na to? Jak na pěstování aloe, která nám pomůže při akné i popáleninách?
aloe vera
Aloe můžete pěstovat doma i na zahradě.

12. 04. 2022

Nejdříve však trochu užitečných informací, které bychom jako pěstitelé této rostliny měli vědět a znát. Aloe vera je rostlina, která se už od nepaměti užívá v léčitelství, v kosmetice, ale kupodivu také v kuchyni. Její hlavní předností je to, že obsahuje celou řadu prospěšných vitaminů. Kromě vitaminu C, E a B obsahuje i minerály a živiny jako je hořčík, zinek nebo vápník.  

Ptáte se, kde se tato dužinatá rostlina vůbec vzala? Z dostupných pramenů vyplývá, že její kořeny pravděpodobně sahají až na daleký Arabský poloostrov, odkud se podle všeho rozšířila do každého koutu tohoto velkého světa.  

Jak pěstovat aloe vera

Už ale rovnou k věci. Je velká škoda, že od aloe upouští řada začínajících pěstitelů v domnění, že je to náročná rostlina. Opak je totiž v tomto případě pravdou. Jedná se o nenáročnou rostlinu, které se daří prakticky v jakékoli domácnosti. To klíčové pro úspěšné pěstování je dostatek světla.  

aloe vera
Ochuťte si vodu listy aloe.

Aloe vera můžeme vypěstovat buď ze sazeniček nebo ze semen. Doporučujeme sáhnout po sazeničkách, pěstování bude rychlejší a úspěch pravděpodobnější. Sazeničky je možné zakoupit v řadě zahradnictví, také v hobby marketech nebo si zajděte k mamince – třeba aloe pěstuje a jednu rostlinku vám věnuje.  

Kromě zmiňovaného světla rostlina potřebuje výživnou půdu. Nejlépe se jí daří v takové půdě, kdy se promíchá písek a rašelina. Toto složení půdy dodržujte alespoň ve chvíli, kdy je rostlina drobná. Větší rostliny už si poradí i se substrátem pro pokojové rostliny. 

Co se týče zálivky, její hojnost, respektive množství, se odvíjí od ročního období, které zrovna venku panuje. V létě se aloe vera zalévá poměrně často (vždy ve chvíli, kdy půda vyschne), ovšem v zimě jí stačí jenom troška vody. Pozor si dejte zejména na přelití rostliny, což by způsobilo její uhnití. Naopak pokud se začnou listy kroutit a budou poměrně tenké, rostlině dopřejte o trochu víc vláhy.  

K TÉMATU  Zázvorový shot, který nedá bacilům šanci

Na co si dát pozor při pěstování aloe 

Už několikrát jsme zmínili, že aloe vera potřebuje ke svému spokojenému životu světlo. To však neznamená, že ji budete umísťovat na přímé sluneční paprsky. Ty by jí mohly naopak ublížit, a to zejména po rosení, kdy by listy slunce spálilo. Ostatně to, jestli rostlině slunce vyhovuje, si řekne sama. Když se listy začnou barvit do hněda, vyžaduje méně slunné stanoviště.  

Další věc, na kterou si dát pozor, je teplota, v níž rostlinu necháváte během zimy. Aloe vera je totiž teplomilná rostlina, která však dokáže zvládnout i teploty pod bodem mrazu. Nenechávejte ji však na místě, kde teplota spadne níž než na  mínus čtyři stupně Celsia.

Aloe vera pro zdraví 

Závěrem stojí za připomínku důvody, proč aloe vera vlastně pěstovat. Aloe vera je rostlina, kterou označujeme za zázrak v květináči. Obsahuje celou spoustu vitaminů a minerálních látek, které dokážou pomoct v mnoha situacích.

Je to spása při popáleninách, taktéž ulevuje od problematického akné, které doslova až hyzdí naši pleť. V její moci je taktéž hojit záněty či ulevit trávení a pomoct při žaludečních potížích. Jen málokdo ví, že aloe vera upevňuje imunitní systém nebo slouží jako prevence proti mnohým nádorovým onemocněním.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Víte, že je aloe vera léčivá rostlina? Co dokáže v kombinaci s Alpou?

Když pestrá strava nestačí. Vitamíny v tabletách – zbytečnost, nebo nutnost?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Rozčlenit byt s malou rozlohou může být oříšek. Tyhle byty na pár metrech čtverečních jsou příkladem toho, jak takový domov zútulnit.
Léto přeje drobnému přivýdělku. Přemýšlíte, zda je to vhodné i pro vašeho potomka? Pojďte se podívat na to, jak letní brigády zvládly naše děti. Poradíme nejoblíbenější brigády i to, co si musíte ohlídat.
Banán je ovoce, které všichni milujeme a často ho jíme téměř denně. Asi každého z nás někdy napadlo, zda by se jeho slupka nedala využít nějakým způsobem v domácnosti. Světe div se, dala! Máme pro vás několik rad a tipů, jak slupku využít před tím, než ji s konečnou platností vyhodíte do odpadkového koše. Můžete si být jisti, že po přečtení tohoto článku už banánové slupky nikdy jen tak nevyhodíte.
Dvě dimenze jednoho problému - najít si manžela a správně se o něj postarat - patřily k těm nejzásadnějším tématům, které před 70 lety řešily magazíny a žurnály určené ženám. Inspiraci z nich můžete načerpat i dnes, ale jen na vlastní nebezpečí.
Kamení v obývacím pokoji nevyjde nejlevněji, ale svojí práci v interiéru udělá i dekorativní obložení stěn. Sádrokartonové desky dokonale kopírují nejrůznější povrchy, ale kromě upraveného dřeva se dá využít i dřevo z palet. A výsledek vypadá výborně! Na výběr jsou nejrůznější vzhledy a materiály.
Hledáte čtivo, které vás zabaví při dlouhých propršených nebo prosněžených zimních večerech? Uvařte si čaj nebo kávu nebo si nalijte sklenku vína a nechte se pohltit stránkami knih, které vás dozajista nadchnou. Na své si přijdou milovnice romantiky, napětí, mezilidských vztahů, dobrodružství i hororu.
Znáte ten okamžik, kdy přecházíte do nového roku a cítíte, že v příběhu vašeho vztahu se otevírá nová kapitola? V našem článku o vztahových cílech pro nový rok se pustíme do tohoto neznámého, plného možností. Společně s vámi budeme kreslit příběh plný rozvoje, propojení a nových zážitků. Jak plánovat a posouvat váš vztah o level výše? To vám prozradíme skrze inspirativní příběhy a psychologické nástroje, které vám pomohou budovat pevný a vzájemně obohacující vztah.
Říká vám něco jméno Wirginia Szmyt? Jedná se o pravděpodobně nejstarší DJku všech dob, která si v seniorském věku plní sen. Někteří ji obdivují, jiní možná kroutí nevěřícně hlavou, ale jedno se jí upřít nedá – odhodlání, nadšení a láska k hudbě. S mícháním muziky začala Wirginia již před dvaceti lety a nikdo ji neučil a postupně na vše přicházela sama. Dnes patří v Polsku mezi poměrně známou a oblíbenou umělkyni.
O houbách se dlouho tradovalo, že nemají výrazné účinky na lidský organismus. Pokud se ale zaměříme na ty správné, můžeme do těla dostat velké množství zdraví prospěšných látek. A to navíc při malém množství přijatých kalorií, houby jsou totiž z velké části tvořeny jen vodou.
Make-up a líčení dokáží zázraky, o tom už jsme se přesvědčily několikrát. Tahle proměna ale sebere "modelce" několik let a dokonale změní její vzhled!
Pejskové, kočičky, ale i malí ježci nebo klokan. Zvířecí miminka, která jsou tak roztomilá, že už sladší být ani nemohou. Chlupaté mazlíčky milujeme, a tahle mláďátka jsou prostě k zulíbání. Tohle vám udělá na tváři úsměv!
Jsem vdaná už třicet let – za tu domu jsme si toho s manželem zažili hodně, ale vždy jsme byli tím spokojeným a harmonickým párem, prostě dva lidé, kteří k sobě patří. Kamarádky se mě často ptaly, jak to děláme a zda už někdy došlo i k nevěře.

Výběr článků

Známe to i z dětské knihy Karlík a továrna na čokoládu. Synek bohatého obchodníka je vypasený tlouštík, zatímco děti z chudých poměrů jsou hubené. Takhle to bylo během historie lidstva prostě pravidlem. To se ale teď poprvé obrací. Děti bohatých jsou štíhlejší, zatímco ty z chudých rodin častěji tloustnou.
Ve všech pohádkách je konec jasný – „Žili spolu šťastně až do smrti.“ Realita je ovšem dost jiná a my se nacházíme v situaci, kdy si z předchozího vztahu do toho nového s sebou bereme děti. Podobně je na tom i náš nový partner. A zapletenec je na světě! Zvládněte vztah mezi nevlastními sourozenci.
Ložnice - místo ničím nerušeného klidu. Také je to naše útočiště či oáza, kde můžeme odpočívat. Ať už je pro vás ložnice čímkoli, je důležité, aby vám byla sympatická a abyste se v ní cítili příjemně.

Nepřehlédněte

Zarámované fotky jsou klasika, ale co takhle vytvořit celou stěnu ze vzpomínek na vaše zážitky nebo ratolesti, když vyrůstaly? Rámy a rámečky poslouží jako krásná dekorace. Vhodným poskládáním můžete stvořit koláž podle vašeho vkusu, od zvoleného materiálu rámečků až po snímky, které zvěčníte na zdi. Můžete je pak podle libosti měnit a prohazovat. V rámečku ale nemusí být jen fotka, jak uvidíte v naší galerii.
Je vám více než padesát a dostala jste výpověď. Začnete registrací na pracovním úřadě a budete pokračovat hledáním nové práce. Čím máte vyšší kvalifikaci, tím je to složitější. Přemýšlíte, zda setrvat ve svém oboru nebo vykročit úplně novým směrem? Třeba si splnit sny. Možná vám to připadá riskantní. Ale proč to nezkusit?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek