Středa , 19. 06. 2024

Leoš

Zánětlivá rakovina prsu je agresivní a zákeřná. Odhalte ji včas a nepodceňujte příznaky

Každoročně je v České republice diagnostikováno více než 7 200 nových případu onemocnění karcinomem prsu, což odpovídá více než 133 pacientům na 100 tisíc obyvatel. Jedná se o jeden z nejzávažnějších epidemiologických problémů. Jedinou možností boje je včasná diagnostika a úspěšná léčba. Mezi nejagresivnější formy patří zánětlivá rakovina prsu.
zánětlivá rakovina prsu
Zánětlivá rakovina prsu je nejagresivnější forma této rakoviny.

03. 05. 2023

Zánětlivá rakovina prsu, označovaná také jako IBC podle anglického Inflammatory breast cancer, se může vyskytnout v každém věku, a to nejčastěji u žen, ale i velmi zřídka u mužů. Symptomy se podobají zánětu kůže, což může být na první pohled matoucí. Kromě toho ji často neobjeví ani mamograf nebo ultrazvuk, mnohdy chybí také přítomnost typické bulky v prsu. V tom tkví její hlavní zákeřnost.

O zánětlivé rakovině prsu lze hovořit, když rakovinné buňky blokují lymfatické cévy v kůži, která pokrývá prsa. To vytváří typický červený a oteklý vzhled prsu. Nemoc se považuje za lokálně pokročilou rakovinu, protože se rozšířila z místa svého původu do blízké tkáně, případně do lymfatických uzlin.

vyšetření
Nepodceňujte příznaky a jděte se svými obavami k lékaři.

Co způsobuje zánětlivou rakovinu prsu

K rakovinovému bujení v prsu dochází, když se v prsní buňce vyvinou změny v DNA. Obvykle se jedná o buňku, která je umístěna v kanálcích, které přivádějí mateřské mléko do bradavky. Nemoc ale může začít i v buňce ve žlázové tkáni, kde dochází k produkci mateřského mléka. Abnormální buňky bují a ucpávají lymfatické cévy v kůži prsu – vzniká jeho charakteristický vzhled (dolíčky na červené a oteklé kůži).

Rizikové faktory

Mezi rizikové faktory vzniku zánětlivé rakoviny prsu patří příslušnost k ženskému pohlaví, u mužů se nemoc vyskytuje zřídka, věk mezi 40 až 50 let, nadváha nebo obezita, černá barva pleti.

Jaké jsou příznaky

V mnohém jsou příznaky zánětlivé rakoviny prsu podobné třeba mastitidě, případně srdeční nedostatečnosti:

  • prsa mohou náhle otéct
  • objeví se u nich zarudlé kožní změny (v podobě pomerančové kůže)
  • bradavky mohou být zatažené, mají zploštělý vzhled, případně se objeví výtok
  • prsa mohou bolet či svědit
  • v podpaží nebo na krku je otok lymfatických uzlin
  • postižené prso může být nezvykle teplé, tvrdší nebo pevnější
K TÉMATU  Co je to Bechtěrevova nemoc? Odhalme příznaky i stádia nemoci

Mezi další příznaky patří otok paže, přítomnost rychle narůstající bulky v prsu. Všechny příznaky nemusejí být přítomné.

Diagnostika

Klinický obraz bývá typický jen v 50 až 75 procentech případů. Lékař obvykle prsa vyšetří pohmatem. Dále je třeba provést zobrazovací diagnostiku pomocí magnetické rezonance nebo mamografu. Pro kompletní diagnostiku je toto ale nedostačující, a je důležité nevynechat biopsii postižené tkáně, která vyloučí nebo potvrdí diagnózu. Někdy je ještě nutné udělat další testy pomocí CT.

prsa
Zánětlivá rakovina prsu se neprojevuje typickou bulkou.

Okamžitá léčba

Zánětlivá rakovina prsu se léčit začíná pomocí chemoterapie, aplikované intravenózně (do žíly), ve formě tablet nebo v kombinaci obojího. Cílem této léčby je zmenšit rakovinu před operací a zvýšit šanci na to, že operace bude úspěšná. Začít se musí co nejdřív, jelikož, jak už bylo řečeno, jedná se o velmi agresivní formu rakoviny.

Pokud se rakovina nerozšířila do dalších částí těla, je možné přistoupit k chirurgickému zákroku a radiační terapii. V rámci operace je odstraněn postižený prs (mastektomie) a část blízkých lymfatických uzlin. Po operaci se dále využívá radiační terapie k zabíjení těch rakovinných buněk, které mohly zůstat v oblasti hrudníku, podpaží či ramen.

V případě, že se objeví výše uvedené příznaky, je vhodné se obrátit na lékaře, který stanoví diagnózu. Problémem českých pacientů je totiž často to, že příznaky přehlížejí a k lékaři se vydají, až když je nemoc v těžším stadiu. Platí, že čím dříve se člověk začne léčit, tím lépe.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Rakovina prsu: Nalezená bulka není jediným příznakem, že jste nemocná. Jak rozpoznat nemoc včas

Zjistěte, proč vás bolí bradavky: Důvodem může být i nevhodná podprsenka

Zdroje článku:
www.mdanderson.org
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Věděli jste, že člověk stráví v posteli v průměru až třetinu svého života? Proto pokud vybíráte novou postel do vaší ložnice, je třeba umět vybrat správně. Pohodlná a dostatečně velká postel totiž může podpořit váš zdravý spánek. Naopak nevhodná postel může způsobovat problémy, jako je nespavost nebo bolesti zad. Postel je zároveň důležitou součástí interiéru a je dominantou ložnice, jejíž celkový vzhled ovlivňuje. Vybrat si správnou postel tak může také pomoci dotvořit celkovou atmosféru v místnosti.
Nejčastějším důvodem proč se lidé často přikloní k obědu z polední nabídky restaurace a svačině ve formě nějaké rychlovky z večerky naproti je to, že nemají čas si na každý den připravovat domácí pestrou stravu. V dnešní době je ale řešení celkem jednoduché a na trhu je k dostání nespočet krabičkových diet.
Zapomeňte na čas a peníze v místním kosmetickém salonu. Postupujte podle těchto jednoduchých receptů a nechte se hýčkat dokonalou domácí maskou na obličej. Buďte zase krásná a mějte vláčnou pleť bez jediného pupínku. Která obličejová maska je vaše nejoblíbenější?
Znáte to taky? Je pracovní den, na seznamu máte jeden milník za druhým a prokousáváte se úkoly. Jenže…nestíháte. Nestíháte vyzvednout děti ze školy, nestíháte si zacvičit, nestíháte šéfovi dodat materiály, které jste mu slíbila už minulý týden… A už vůbec nestíháte jíst. Co kdybychom vám ale řekli, že zdravé, chutné a vyvážené jídlo si můžete dopřát kdykoliv a kdekoliv?
V každém životě ženy následuje ihned po probuzení návštěva koupelny. A kromě ranní ústní hygieny zde dochází ještě k jednomu velkému kroku, a sice k líčení. Žena se chce cítit krásná a šminky jí v tom pomáhají. Zatímco s nanášením make-upu si řada žen dobře poradí, problém nastává při líčení očí. V tomto případě se dopouštíme několika chyb.
Chcete žít zdravě a v souladu se zdravým životním stylem, a přitom vás každý den čeká směna v kanceláři? Nezoufejte. I tady se dá všechno vyladit tak, abyste se nemusely o své tělo obávat. Zaměřte se na detaily, které vám pomohou udržovat se v dobré kondici i během pracovního dne.
Victoria Beckham slaví padesátiny a její životní cesta je jako z pohádky. Od úspěšné zpěvačky nejznámější dívčí skupiny světa přes manželství s fotbalovou hvězdou Davidem Beckhamem až po založení globální módní značky. Přečtěte si, jak Victoria a David vychovávají své čtyři děti a proč je jejich rodinný život příkladem harmonie a úspěchu
Rozchod může být komplikovaný a emotivní proces, avšak někdy přesto zůstává láska mezi lidmi i po konci vztahu. Dnešní článek na Dámské Lize se věnuje této citlivé situaci, kdy i přes rozhodnutí o rozchodu zůstává mezi bývalými partnery láska. Prozkoumáváme možnosti, jak s tímto paradoxem pracovat, jak najít rovnováhu mezi uzavřením minulosti a udržením vzájemného respektu a lásky.
S novým rokem přichází i řada předsevzetí, mezi nimiž jasně vévodí redukce tělesné hmotnosti. Pokud si i vy přejete zhubnout a nechcete samotnému hubnutí věnovat mnoho času nebo ten čas na dlouhé cvičení jednoduše nemáte, určitě vás zaujme Power Plate. Proč je tento druh cvičení tolik oblíbený a jak je možné, že můžete redukovat tuk během pár minut?
Ne každému se poštěstí mít velký dům se zahradou. Pokud si chcete dopřát tu samou idylku v prostředí vašeho domova, máme pro vás úžasnou inspiraci. Poradíme vám, jak proměnit balkón nebo terasu v dokonalé místo pro váš odpočinek.
Nežijeme v Kalifornii ani v jiné lokalitě, kde sluníčko intenzivně hřeje po celý rok a zelenina či ovoce má několikero sklizní. Čtyři roční období znamenají mimo jiné přizpůsobit své tělo a jeho režim na počasí, které přijde. Na podzim byste se tedy neměla stravovat stejně jako v létě, kdy je tělo dobré spíš ochladit. Co udělá vašemu organismu dobře na podzim?
Malý pokoj má jistě své výhody – je útulný a příjemný, snadno se v něm udržuje pořádek a nemusíte se obtěžovat s tolika kusy nábytku. Přesto se zde cítíte příjemněji, když vypadá opticky větší, než ve skutečnosti je. Nemusíte hned myslet na náročnou přestavbu, stačí pár jednoduchých triků. Nechte se inspirovat.

Výběr článků

Chcete-li vaší ratolesti pořídit pohodlné a zároveň vysoce módní boty, zkuste se porozhlédnout po dětských teniskách. Na následujících řádcích vám prozradíme, podle jakých kritérií vybírat tenisky pro chlapce, abychom nešláply vedle. Čtěte a nechte se inspirovat s námi!
Úklid není vždycky zábavný, ale je prostě nezbytný. Tady je 28 rychlých rad, jak si doma usnadnit práci! Budete překvapené, co všechno vám může pomoci! Podívejte se na video.
Pod střechou každé domácnosti se dnes a denně odehrávají různé scénáře. A my můžeme jenom odhadovat, jakým problémům se v jednotlivých domech musí čelit. Pojďme to však vzít z trochu jiného, obecnějšího hlediska a prozraďme si, jaké problémy sužují českou společnost jako takovou.

Nepřehlédněte

Chystáte se na dovolenou, ale ještě nemáte úplně rozmyšleno, kam vyrazíte? V tom případě se nechte inspirovat těmi nejoblíbenějšími destinacemi pro letošní rok.
Taky se někdy cítíte ve svém vztahu jako ve vězení? A kdo vlastně řekl, že je nutné žít ve svazku jednoho muže a jedné ženy?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek