Úterý , 28. 05. 2024

Vilém

Čtivo na dlouhé zimní večery. 10 knih, které vás nenechají chladnými

Hledáte čtivo, které vás zabaví při dlouhých propršených nebo prosněžených zimních večerech? Uvařte si čaj nebo kávu nebo si nalijte sklenku vína a nechte se pohltit stránkami knih, které vás dozajista nadchnou. Na své si přijdou milovnice romantiky, napětí, mezilidských vztahů, dobrodružství i hororu.
večery
Díky knihám můžete prožít cokoliv na světě. (foto: 123RF)

03. 02. 2022

Poupátka (Hana D. Lehečková)

Nezačínáme příliš zlehka, ale jestli nějaká kniha vyplní zimní večery, pak tahle. Je o vážném tématu, ale čte se kupodivu neskutečně lehce. Hlavní hrdince je jedenáct let a miluje školní divadlo. A především se zhlédla v muži, který tento kroužek vede. Problém je ovšem v tom, že už léta je veřejným tajemstvím, že onen vedoucí divadelního kroužku sexuálně zneužívá nezletilé dívky. Někdy budete při čtení nechápavě kroutit hlavou, jak je možné, že dospělí nezasáhnou. Jindy vám bude smutno z toho, jak dospívající dívky rychle přicházejí o své iluze, sny i plány.

Mráz (Bernard Minier)

Z téhle knihy vám skutečně bude běhat mráz po zádech. Příběh se odehrává ve francouzských Pyrenejích a hlavní postavou je Martin Servaz, čtyřicetiletý kriminalista, který se nikdy nesetkal s tak brutální vraždou, jakou musí řešit nyní. Jenže to není tak obyčejná vražda, mnohé nesedí, a to, co do sebe zapadá, ve skutečnosti sedí jen zdánlivě. Ne nadarmo se o knize říká, že to je jeden z nejlepších thrillerů-detektivek, který kdy byl napsán. Strašidelné zločiny se střídají s mrazivou atmosférou a věřte, že až do konce absolutně netušíte, jak to všechno dopadne.

Queenie (Candice Carty-Williams)

Kniha sice představuje hrdinku jménem Queenie, ale na růžích ustláno rozhodně nemá. Potýká se s každodenními problémy souvisejícími nejenom s její barvou kůže, ale také s tím, co běžně řeší každá žena po dvacátém roku života. Chce si udržet dobrou práci a mít po svém boku někoho, kdo ji bude milovat. Queenie však obojí ztrácí a své trable řeší sexem s každým mužem, který jí zkříží cestu. Později se začne utápět v depresích a panických atakách. A cesta z tohoto tmavého tunelu je v nedohlednu. Romantické drama na zimní večery jako dělané.

Uranova (Lenka Elbe)

Píše se rok 1968 a Angličanka Angela se chystá do Československa, aby navštívila své příbuzné. Nikdy se však s nimi nesetká. Jen co překročí hranice Československa, doslova a do písmene se pod ní propadne zem a navždy zmizí v útrobách dolů v Jáchymově. Její snoubenec Henry se o mnoho let později, kdy už je ženatý a v důchodovém věku, vypořádá s minulostí tak, jak mu poradil jeho doktor. Musí se vydat na místo, kde jeho Angela zahynula a pořádně, z plna hrdla si zakřičet. Sice se mu nechce, ale nakonec do Československa i se svou manželkou odjíždí.

Jen po pár dnech pobytu v lázeňském městečku zjišťuje, že se tu dějí skutečně prapodivné věci. Jak to, že hodinky, které Angele před smrtí daroval, nosí úplně cizí člověk? A kdo je žena-lékařka, která pracuje v lázeňském hotelu, v němž je ubytovaný, a do níž se postupně zamilovává? Tato kniha vás na dlouhé a nevlídné zimní večery určitě zabaví.

Zvrácený osud (Tung Si)

Wang Chuaj má vskutku bídný osud. Žije na venkově, a aby se mohl každý den s manželkou a synem najíst, málem se udře k smrti. Pro svého syna chce ale lepší osud, a proto se s ním vydá do čínského velkoměsta, které v posledních letech zažívá obrovský rozmach. Wang Chuaj se snaží dostat svého syna na univerzitu, aby mu zajistil vzdělání, které on nemá a je schopný za to položit svůj život. Leč ani jeho synovi nebylo dáno do vínku příliš štěstí, respektive mu nebylo dáno vůbec žádné. Kniha popisuje hlavního hrdinu, který se potácí z bláta do louže, a aby toho nebylo málo, stane se otcem. A stejně jako jeho otec, i on je ochotný položit život za svého syna. Tohle je příběh o cestě za štěstím, která se odehrává v době, kdy v Číně bují obrovská korupce a bezpráví.

kniha
Vezměte si knížku a pohodlně se usaďte. (foto: 123RF)

Imaginární přítel (Stephen Chbosky)

Také se rády nejen v chladné zimní večery pohroužíte do příběhů, které představují kombinaci hororu, romantiky, tajemna a nadpřirozena? Tahle knížka je pořádná bichle, ale jakmile jednou začnete číst, nedokážete přestat. Christopher je malý chlapec, který se se svou matkou přestěhuje do města, které obestírá jedno velké tajemství. Realita se tu prolíná s děsivým imaginárním světem.  V tomto světě existuje zlo, které nikdy nemělo spatřit světlo světa a chce ovládnout všechny obyvatele malého městečka. Jakmile začnete slyšet hlasy, které nepatří vám, ani nikomu, kdo se poblíž vás zrovna nachází, víte, že je něco špatně. U téhle knihy rozhodně neusnete, a pokud ano, budou se vám zdát skutečně děsivé sny.

K TÉMATU  Americká Miss Michigan Kathy Zhu přišla o korunku, protože si odmítla navléct hidžáb a dotkla se černochů

Kde zpívají raci (Delia Owens)

Příroda Severní Karolíny je naprosto úchvatná. Ale také drsná. Ne však pro dívku jménem Kya, která v místních bažinách žije odmalička a vyzná se v nich lépe než kdo jiný. Pozná každou rostlinu i každého živočicha. Nic jiného jí ani nezbývá. Když se totiž jednou ráno probudí, je pryč její matka i sourozenci. Zůstává jen sama s otcem, který ji ale tyranizuje. Nic pro něj neznamená a tak se dospívající dívka o sebe musí postarat sama.

Mezi lidi do města raději vůbec nechodí, a když přece jen musí, aby směnila cokoliv, co uloví nebo vyrobí, za jídlo, dívají se na ni lidé skrz prsty. Až na chlapce jménem Tate, do nějž se zamiluje. Jejich láska je vzájemná, ale on brzy odjíždí studovat daleko od svého rodného domova. Sice si vzájemně slíbí, že na sebe počkají, jenže Tate svůj slib nesplní. O pár let později se Kya zamiluje do charismatického mladíka Chase Andrewse, nejlepšího místního sportovce. A když je jednoho dne jeho tělo nalezeno v bažině, všichni mají jasno o tom, kdo to udělal. Ne, tohle ale není detektivka ani thriller. Je to nádherná kniha o snech a touhách, o přírodě a hlavně o lásce k přírodě.

Cesta kolem světa v 80 vlacích (Monisha Rajesh)

Že nemůžete cestovat? Nebo na cestování nemáte peníze? To vůbec nevadí. Monisha Rajesh, britská novinářka, cestuje za vás, a své zápisky z cest píše tak živou a čtivou formou, že vás doslova strhne. Během šesti měsíců procestovala osmdesáti vlaky osmdesát tři tisíc kilometrů. Provede vás Kazachstánem, Ruskem, Mongolskem, Thajskem, Malajsií, Japonskem, Kanadou, Amerikou i Čínou. V každé zemi je něco, co stojí za to poznat, dozvědět se o tom víc. A Rajesh má neuvěřitelný talent to něco vyzdvihnout a čtenáři o tom poreferovat. Jakmile s ní nasednete do Orient Expressu, budete si myslet, že jste tam s ní a že i vy tímto legendárním vlakem cestujete.

K TÉMATU  Jak se protáhnout při sedavém zaměstnání

Cesty k Šumavě (Ondřej Fibich)

Ondřej Fibich je disident, kterému před sametovou revolucí nebylo dovoleno psát ani publikovat. Přesto se mu dařilo vydávat v samizdatu. A po revoluci se konečně svému řemeslu, které ovládal ze všeho nejlíp, mohl věnovat naplno. Nejraději psal knihy pro děti a texty o přírodě. V této knize kloubí své dva největší zájmy, lásku k šumavské přírodě a také k báchorkám, pověstem a mýtům, které tento kraj od nepaměti provázejí. Je to nádherná velkoformátová kniha plná nejen zajímavých textů, které jsou doplněny o texty písní, ale i fotografií, takže poskytne na zimní večery spoustu zajímavého čtení. Máte i vy rádi přírodu? Třeba právě tu šumavskou? Tahle knížka by vám v knihovně určitě neměla chybět.

Věci, na které nastal čas (Petra Soukupová)

Kdysi dávno se měli rádi. Ne, nikdy to nebyla ta horoucí, spalující vášeň, která většinu nových lásek provází, ale zkrátka k sobě měli blízko a rozhodli se vzít a zplodit spolu děti. V jednu chvíli se ale mezi nimi všechno změní. Po sedmnácti letech vztahu přece nemůže být nic tak, jak to bývávalo. Už je to jen manželská rutina. Alice se stará o domácnost a děti, Richard chce mít klid a místo výchovy svých dětí nebo běžného úklidu si dá sklenku vína, nebo se jede projet na kole. Zároveň je pro něj ale nesmírně důležité, aby domácnost i děti měly pevný řád.

Kája a Lola ovšem trpí spolu s rodiči. Ti je nevnímají a jenom rozkazují. Co doopravdy jejich malé děti chtějí, je nezajímá. Má vůbec cenu tohle manželství zachraňovat? Petra Soukupová je mistryní ve tvorbě zápletek týkajících se mezilidských vztahů. Píše jasně, stručně a bez zbytečných odboček a rozvitých vět. O to jsou její díla realističtější a tato kniha jakbysmet. Najdeme se v nich všechny a donutí nás zamyslet se nad tím, jak žijeme my samy.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

4 knihy, které připomenou historii. Přečtěte si příběhy z koncentráku

Kariéra se nenakopne sama, musíte tomu jít naproti

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Prakticky v každé moderní domácnosti se nachází myčka a pračka. Tyto spotřebiče nám dokážou ušetřit neskutečné množství času a práce. Z toho důvodu je třeba se o ně pořádně starat, aby z ničeho nic nevypověděly svou službu a nenechaly vás na holičkách. Jak na to?
Vytřete návštěvě zrak, až ji usadíte na originální zahradní posezení. Venkovní nábytek z palet má tu výhodu, že si ho můžete poskládat podle sebe jako lego. Palety mají přirozeně svůj daný tvar, ten je ale možné půlit nebo jinak upravovat. Rohová sedačka se stolkem na kolečkách vypadá skvěle. Stačí vše natřít barvou podle vaší chuti a opatřit matrací a polštářky.
Mám báječnou kariéru, vydělávám pěkné peníze, ale s osobním životem to vázne. Neseznamuji se, nikam nechodím a vlastně se soustředím jen na práci.
Slyšeli jste už o zázraku jménem Yoni vajíčko? Pokud ne, my vám ho rádi představíme. Zaměříme se na účinky, které má na ženské tělo, na správné používání i na jeho historii. V našem přehledném článku se dozvíte, jaké zázraky tento elegantní kamarád pro ženy dokáže s myslí, tělem a jak působí na celkové zdraví.
Survivor 2023 se po více než 70 dnech blíží do finále. Než se tak stane, pojďme si připomenout, komu se těsně před nosem zavřely dveře.
Není snad člověk, který by je neznal. Zvláště v poslední době o nich média psala téměř neustále. Tato nepřehlédnutelná dvojice si získala srdce mnohých, ale řadu svých fanoušků také ztratila, a to právě kvůli stěží pochopitelným krokům, které provedla. Harry a Meghan jsou pár, který bude přitahovat pozornost médií neustále. Jaké byli jejich největší výstřelky? Pojďme si je připomenout!
Bohužel alergie trpí nejen lidé, ale také naší čtyřnozí kamarádi. Počet alergických onemocnění se zvyšuje. Nejvýznamnější alergie u psů jsou alergie na parazity, alergie na inhalační alergeny, alergie na potraviny a nebo kontaktní alergie. Podívejte se na několik tipů, které dokážou alergickou reakce u psa zmírnit.
Plesy a společenské akce jsou tady, a vy určitě chcete zazářit! Dnes se zaměříme módní novinky a připravíme vás na večery plné tajemství, módního lesku a nezapomenutelných okamžiků. Právě teď se stáváme vaším průvodcem pro plesovou a divadelní sezonu letošní zimy. Milé dámy buďte s námi šik a přečtěte si co vám radí odbornice na módu, fashion poradkyně paní Jana.
Možná jste již v rádiích zaznamenali hit Bad Guy, který rozhodně nepatří mezi mainstream. Kdo je slečna, která letos posbírala snad všechny americké ceny Grammy?
Že gejši jsou neoddělitelně spojené s Japonskem ví mnoho těch, kteří se alespoň trochu zajímají o kulturu a svět obecně. Také se ví, že hlavním úkolem gejš bylo především pobavit své klienty tancem, zpěvem, čajovým obřadem, konverzací a dalším programem nezbytným pro kulturní a zajímavou zábavu. O prostituci se v souvislosti s gejšami téměř nedá hovořit.
Být matkou je jedinečnou cestou plnou radosti, ale i výzev. V našem článku "Podpora a komunita pro matky" se zaměříme na sílu spojení a sdílení mezi matkami. Prozkoumáme různé způsoby, jak mohou matky najít podporu ve svém okolí, a jaký přínos může mít aktivní zapojení do komunitních sítí. Přineseme příběhy, tipy a zkušenosti, které mohou pomoci vytvořit síť solidarity mezi matkami v různých životních situacích. Přijměte naši pozvánku do světa, kde sdílení zkušeností posiluje a vytváří pevné pouto mezi matkami, a kde vzniká bezpečné a podporující prostředí pro všechny, kdo mají to nejcennější – své děti.

Výběr článků

Kdo by neznal kultovní seriál Přátelé, který je oblíbený napříč mnoha generacemi? Rosse, Rachel, Monicu, Joeyho, Chandlera a Phoebe milujeme všichni, ovšem pamatujete si děti, které v seriálu hrály? Kdo ztvárnil Bena a Emmu, jedny z důležitých postav seriálu? A co dělají nyní?
Vidíte manželství jako metu, do níž vstupujete v princeznovské róbě bránou opentlenou květinami ve stylu "žili šťastně až do smrti“? Nebo jako strašák, který omezuje vaši osobnost? Je manželství a rodina ještě stále základem vztahu dvou lidí? A jaké má tato instituce výhody a nevýhody?
V Čechách je systém pro matky s dětmi nastaven víc než příznivě. I přesto se mnoho matek rozhodne začít pracovat dříve, než jejich děti dosáhnou 3 let, tzv. školkového věku. Není to nic neobvyklého a dá se to velice dobře zvládat, jen se na to musíte připravit.

Nepřehlédněte

V letošní sezóně budou absolutním hitem dámské lodičky v koženém provedení. Jestliže nejste zrovna módní znalkyně a netušíte, proč a jakým způsobem je zakomponovat do svého outfitu, nevadí. My vám to totiž na následujících řádcích prozradíme. Proto čtěte a nechte se inspirovat společně s námi!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek