Čtvrtek , 29. 09. 2022

Michal

Kariéra se nenakopne sama, musíte tomu jít naproti

Nový rok je v plném proudu a řada lidí ještě stále pracuje na svých novoročních předsevzetích. Pokud se ta vaše týkají nakopnutí kariéry nebo byznysu obecně, existuje několik tipů či kroků, které je nutné podstoupit pro úspěch stanovených cílů.
kariéra
Nakopnout kariéru je jako uběhnout maraton. (foto: 123RF)

28. 01. 2022

Je skvělé mít nějaký cíl nebo sen, hranice, jež chcete dnes a denně překračovat. Je to dokonce nezbytné pro spokojený život. Jenže většina lidí má v hlavě hotový nepořádek. Nevědí, kam dřív skočit. Mají toho až příliš mnoho, a tak brzy od svých novoročních předsevzetí upouští. Kariéra je systematická práce, nejde to jen tak, když vám zrovna zbyde pět minut volného času. Takže si stanovte priority.

Určete si priority

Co pro vás konkrétně znamená kariérní posun nebo posun v podnikání? Chcete mít větší plat či vydělávat obecně více nebo jenom zlepšit své schopnosti, které ke zmiňovanému zvýšení platu automaticky povedou? Nebo chcete „přesedlat“ na jiného koně a změnit své stávající zaměstnání? Podobných možností je víc než dost. Která se vás týká, a která je pro vás ta nejdůležitější? 

Jděte za obzory

Rostoucí a neustále se vyvíjející kariéra. Ať už ji chcete nakopnout jakýmkoli způsobem, měli byste neustále rozšiřovat své obzory. Zaměřte se na svou cestu, ale neignorujte to, co se děje kolem vás. Nikdy nevíte, kdy změníte názor nebo jestli vás nezačne zajímat něco jiného. Když se na tenhle bod vykašlete, klidně se stane, že vám jednoho krásného dne dojdou nápady. Člověk nikdy neví, co všechno se mu jednou může hodit, proto se nebojte a nestraňte se novým věcem, které vás mohou obohatit v různých aspektech vašeho života. 

Nastavte si hranice 

Abyste na své priority nezapomněli, ideálně z nich udělejte pomyslné hranice. Člověk má už od přírody v sobě zakořeněno, že chce své hranice neustále překonávat. A tak priority a cíle jako takové hranice berte. Každé jedno malé posunutí dopředu znamená splnění cíle a také důvod být na sebe pyšný. Když člověk navíc hned uvidí, v čem se prakticky neustále zlepšuje, a že dosahuje na jednu metu za druhou, to už hodně přidá na sebevědomí. Není tajemství, že sebevědomí prosakuje na povrch a funguje do jisté míry jako takový magnet – přitahuje všechny a všechno.

K TÉMATU  Maďarsko, země termálních pramenů a lázeňské péče

Silné stránky?

Chcete své předsevzetí splnit? Pak byste si měli moc dobře ujasnit své silné stránky. Pokud si jich totiž nebudete vědomi vy sami, jen málokdo na ně přijde za vás. Čili si stoupněte před zrcadlo a zeptejte se sami sebe, v čem jste opravdu dobří, jak se můžete posunout kupředu? V čem máte před ostatními navrch? Neporovnávejte se, ale spíše odhalte své kvality a myslete na ně v každém okamžiku svého života. 

Podobnou celkovou analýzu provádějte opakovaně. Člověk si všechno možná prvně hned neuvědomí, ale naše silné stránky se proměňují vlivem času a postupně se pilují, formují. Analyzujte se tedy častěji. 

Buďte flexibilní

Zejména pokud prahnete v zaměstnání po kariérním posunu, měli byste se naučit být flexibilní. Žádný zaměstnavatel si nezamiluje pracovníka, který bude neustále sledovat hodinky a počítat minuty, které zbývají do jeho odchodu z práce ihned, co vstoupí do své kanceláře. Ukažte se jako pružný jedinec, kterému nevadí sem tam přijít večer do kanceláře nebo odpovídat na e-maily v nočních hodinách. Ale pozor, nezaměňte to s tím, že by vás v kanceláři jen využívali.

Když se člověk nebude upínat až zarputile na svůj původní plán, stane se flexibilním i sám k sobě, snadněji tím udrží krok s neustále se měnícím světem (a že se mění takovou rychlostí, kterou prakticky nikdo nečekal). Díky tomu se také naučíte zachovat klidnou a chladnou hlavu, i když tento um bude chtít trošku času. Schopnost nevybudujete lusknutím prstů, ale pilnou prací na sobě sama vám bude odměnou zářná budoucnost a kariéra.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Novoroční předsevzetí aneb jak se vyhnout selhání?

Kniha nejen pro budoucí podnikatelky? Máme jich pro vás rovnou 5

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

V rámci České republiky se můžeme setkat se školskými a neškolskými předškolními zařízeními, která jsou určena pro děti předškolního věku. Přičemž předškolní vzdělávání je dobrovolné a (vyjma dětí od 5 let, které jsou z pohledu současného vzdělávacího systému již povinné se předškolního vzdělávání účastnit) zaměřuje se na vzdělávání, rozvoj schopností i dovedností, podporu v osvojování kulturních, hygienických a sociálních návyků dítěte a oporu ve výchově.
Klimakterium neboli menopauza je přirozené období v životě ženy, které může nastat kdykoli mezi 45. až 55. rokem života. Organismus pozvolna přejde z reprodukční fáze do fáze klidové. Tahle fyziologická životní etapa se prostě nedá zastavit ani obejít. A tělo vám může připravit horké chvilky právě ve věku, kdy se cítíte tak skvěle. Dá se ale to zvládnout.
Kašle a smrká kdekdo. Nachlazení a podzimní virózy se rychle šíří. Navíc opět začínají růst čísla nakažených koronavirem a na dveře klepe pozimní vlna chřipky. Je tak nejvyšší čas pořádně posílit obranyschopnost! Soutěžte s námi a vyhrajte balíček kvalitních doplňků stravy Naturevia, který naboostuje vaši imunitu.
Spodní prádlo - většina z nás ho bere jako samozřejmost. A není to špatně. Jen je nutné si alespoň někdy uvědomit, že i taková maličkost ukrývající se pod oblečením se nám výraznou měrou podílí na zdravotní kondici. Například špatně zvolená podprsenka způsobuje bolesti zad a zvyšuje riziko vzniku zánětů a bulek. A kalhotky? Pokud jsou malé, nevhodného střihu nebo z nepříjemného materiálu, vede to ke vzniku vaginálních mykóz.
Média jsou plná zpráv o koronaviru. Přitom v naší zemi není toto nebezpečí tak akutní jako docela obyčejná chřipka, které letos podlehlo už 23 osob. Proočkovanost na chřipku je u nás pouze 5 % a průměrně na ni zemře v Česku 1500 osob ročně. Proočkovanost se ale snižuje i u ostatních nemocí. Tento stav má na svědomí mnoho nesmyslných mýtů a fám o očkování. Jak je to doopravdy?
Každý to známe. Jdeme do obchodu, nakoupíme pár nezbytných potravin, máme téměř prázdný nákupní košík, a přitom naše peněženka trpí. Ačkoliv je nakupování jídla a potravin velice důležité, málokdo si uvědomuje, jaké při tom děláme chyby.
Tinktury se v oblasti léčitelství používají už stovky let. Zájem o ně však v souvislosti s nástupem moderní léčby trochu ochladl. Dnes je tomu opět jinak. Naopak se znovu vracíme k přírodě, které mnohdy věříme víc než chemii, do níž vlastně nevidíme. Léčivé tinktury se proto čím dál hlasitěji hlásí o slovo a jedině dobře. Rozhodně mají co nabídnout.
Dopadlo to skvěle – podařilo se vám úspěšně obhájit titul bakaláře. Tři roky snažení, učení, skládání zkoušek a trávení spousty času nad psaním bakalářky přinesly zasloužené ovoce a vy si můžete před jméno hrdě začít psát titul Bc. Co ale dál? Stačí vám to, nebo byste rádi pokračovali dál? Magisterské studium rozhodně není k zahození a díky němu se vám otevřou zase úplně nové možnosti. A kdy jindy se pustit do dalšího studia, než právě teď – protože čím budete starší, tím to půjde o něco tíž.
Závislost na internetu, sociálních sítích nebo počítačových hrách se projevuje u dětí stále častěji. Podle odborníků je má příznaky opravdové závislosti každé desáté dítě. To je nemalé riziko, že se to může stát i ve vaší rodině. Tyto závislosti jsou – vzhledem k rozšíření internetu a jeho komunikačních sítí – podstatně větším rizikem, než návykové látky či alkohol.
Chcete si vyrobit roztomilé a barevné svíčky podle vašeho gusta? Není to nic těžkého! Tyhle nápady vám napoví jako inspirace pro vaše vlastní svíčky, které poslouží také jako dekorace. Zapojte i děti, které budou mít radost z vlastnoručního díla. To může posloužit jako dárek pro někoho z rodiny. Co takhle svíčka jako Coca-Cola nebo překrásný květ růže?

Nepřehlédněte

Oblíbená kulinářská show MasterChef si získala své publikum hned v prvopočátku. Soutěžící jsou vystavení velkému tlaku, je třeba předvést excelentní výkony v krátkém čase, které musí jak vypadat, tak také skvěle chutnat. Pamatujete si ještě na její první řady, soutěžící a porotce?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek