Pondělí , 24. 06. 2024

Jan

Zavařování ovoce a zeleniny: v myčce, v troubě, v mikrovlnce

Způsobů uchovávání potravin a úrody je několik – vedle klasického zmrazování v mrazáku můžete také své plodiny zavařit a vychutnat si tak jejich skvělou chuť i několik měsíců poté. Vyzkoušejte tyto snadné tipy a zavařujte v pohodlí domova.
zavařování ovoce a zeleniny
Jak zavařit ovoce a zeleninu? (foto: 123RF)

29. 06. 2021

V čem spočívá systém zavařování?

Vaše úroda, o kterou jste celou sezónu pečovali, může být uchována pomocí zavařování. Zavařování ovoce a zeleniny funguje na bázi konzervace produktů, které udrží svou chuť i čerstvost. Teplý vzduch je vlivem zavařování vytlačován ze sklenic, a po jeho vytlačení se sklenice uzavře víčkem pomocí gumového kroužku kolem hrdla.

Zavařování ovoce a zeleniny je velmi jednoduché

Namísto složitějších postupů při vaření a zavařování džemů nebo marmelád je zavařování zeleniny nebo kompotů velmi jednoduché.

 1. Jednoduše naskládáte do sklenic syrové plodiny rozkrájené na menší části. Tím se jich do nádoby vejde co nejvíce a sklenici tím pádem napěchujete úplně celou.
 2. Pak už stačí jen přidat ingredience, které jsou vhodné k zavařování jednotlivých surovin (například k okurkám přidáte kopr) a zavaříte je klasickým způsobem.

Mytí okurek v pračce

Máte velkou úrodu okurek vhodných pro nakládání a nechcete o ni přijít? Je čas zavařovat! Pokud se pustíte do zavařování pomocí pračky, musíte ji nejdříve pořádně pročistit. Vůně aviváže pro nakládané okurky totiž nebude „to pravé okurkové“.

 1. Důkladně umyjte zásobník na aviváž či prací prášek – a místo něj nalijte do zásobníku i bubnu pračky ocet. Ten vám pračku krásně vyčistí, vydezinfikuje, a navíc krásně propláchne.
 2. Zapněte pračku na program s 90 °C a nechte ji vyprat naprázdno.

Pro zavaření okurek musíte nastavit rychlost otáček na co nejmenší a vypnout ždímací program. Díky tomu vaše okurky zůstanou celé a v neporušeném stavu či konzistenci.

 1. Nastavte si v programu praní studenou vodou, ta by měla být kolem 0°C.
 2. Nasypte do bubnu pračky svou úrodu okurek a nechte je prát celou dobu programu.

Zavařování v myčce

V době sklizně zapomeňte na mytí nádobí – a raději svou myčku využijte pro zavařování všech plodin, které vám dělají radost svou úrodou. Díky velkému objemu myčky na nádobí můžete zavařovat najednou několik sklenic a mnoho úrody.

 1. Pro zavařování úrody v myčce na nádobí zvolte program s co nejvyšším stupněm teploty. Stačit vám bude i teplota kolem 60 °C.
 2. Pro zavaření si nakrájejte plodiny na malé kousky, napěchujte sklenice až po hrdlo a zalijte studeným lákem na zavařování.
 3. Takto naplněné sklenice zavíčkujte a vložte do myčky na nádobí hrdlem nahoru.
 4. Díky zavíčkování se nemusíte bát, že by se do surovin dostal mycí prášek nebo leštidlo. Proto můžete myčku zapnout klasickým způsobem i s tabletou na mytí a do prázdných míst přidat i nějaké špinavé nádobí.
K TÉMATU  Zdravá vůně domova. Jak na domácí osvěžovač vzduchu, který zlepší náladu i stav vaší kondice

Tímto způsobem jednoduše zavaříte klasické nakládané okurky, ale také marmelády nebo kompoty. Pro zavaření bude stačit program na jednu hodinu mytí.

Zavařování v troubě

Nejčastěji v českých domácnostech můžete vidět způsob zavařování v troubě na pečení. Tam stačí postavit napěchované sklenice zalité lákem na pečící plech vedle sebe, a do plechu s okrajem nalít horkou vodu. Teplota pro správné zavařování je nejlepší na 95 °C.

V troubě nechte sklenice zahřát na asi 20 minut, a poté sklenice otočte vzhůru dnem. U každého druhu plodiny je doba zavařování trochu jiná. Proto zkuste dohledat, jak dlouho zavařovat zrovna vaši zeleninu či ovoce a marmelády.

Zavařování v mikrovlnce

Mikrovlnná trouba nechybí v žádné domácnosti, je to jednoduchý zdroj rychlého zahřátí jakéhokoliv jídla. Pomůže vám také při zavařování vaší úrody, tento způsob však vyžaduje více práce kvůli malému prostoru mikrovlnky. Zavařovat v mikrovlnce můžete veškeré plodiny nebo připravená jídla, stačí najít správný systém a nastavení trouby.

 1. Napěchujte sklenici po hrdlo, zalijte ji lákem a zavíčkujte. Můžete použít také šroubovací víčka, ty jsou do mikrovlnky vhodná, jelikož se nejedná o kovové složení.
 2. Vložte je do mikrovlnky a nastavte ji.

Obecně platí, že při nastavení programu na výkon 700 W bude stačit přibližně šest minut, aby byla sklenice připravená a zavařená. Pokud výkon zvýšíte na 850 W, bude stačit časovač nastavit na pět minut.

I když se může zpočátku zdát zavařování složité, jeho postup je v podstatě velmi jednoduchý.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak na zavařování letního ovoce? + Tipy, v čem zavařovat

Tohle skvělé hnojivo vám přinese nečekanou úrodu okurek!

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

S příchodem zimy se pojí i zamyšlení se nad stravou. Zatímco v létě jsme potřebovali náš organismus zchladit, v nastávajícím období bude potřeba tělo zevnitř zahřívat. K tomu se skvěle hodí některé potraviny s přirozeně hřejivým účinkem.
Řídíte svůj životní styl a denní režim podle hvězd? Máme pro vás speciální horoskop krásy a duševního zdraví určený pro pátek 7.9.2018. Sestavila jej pro vás známá astroložka Naďa Šmídová. Na co si dát pozor a do čeho se směle pustit?
Asi každá z nás už slyšela o různých seznamovacích aplikacích či online seznamkách. Někomu jsou seznamky zdrojem nekonečných erotických eskapád, jiní zde hledají osudovou lásku. A pro někoho jsou seznamky jeden velký podvod. Podívejme se, jak je to s nimi doopravdy.
Líčení je prostě zábava. Navíc kočičí oči patří mezi evergreen, co nikdy nevyjde z módy. Pro dnešek jsme si pro vás připravili jednoduché triky, se kterými zvládnete líčení kočičích očí naprosto bez problémů. Kdy si uděláte svou chvilku pro sebe a vyzkoušíte si, jak budete vypadat jako skutečná sexy šelma? Jdeme na to!
V ČR jsou děti povinně očkovány proti devíti nemocem. Povinnost vysvětluje ministerstvo zdravotnictví ochranou zdraví celé společnosti. Roste ale počet rodičů, kteří děti očkovat nenechávají nebo ho odkládají do vyššího věku, protože je považují za nebezpečné. Závažné nežádoucí účinky ale nejsou prokázány.
Partnerský vztah by se měl vyvíjet. Od počáteční krásné zamilovanosti až po období, kdy mají oba zúčastnění pocit, že být spolu je vlastně fajn. V této fázi se velmi často sestěhovávají do společné domácnosti a plánují budoucnost, kterou chtějí sdílet dohromady.
Home office je pro mnoho lidí splněným snem. Vždyť doma vás nikdo nekontroluje, šéf vám nedýchá na záda, nemusíte řešit kolegy a mnohdy můžete mít své vlastní pracovní tempo. Úskalím ale může být to, že domácí prostředí tak trošku svádí k prokrastinaci, ne vždy se do pracovního tempa člověk dostane tak rychle, jako ráno po příchodu na pracoviště. Co je ještě horší, mnohdy zapomeneme i pravidelně jíst, chybí nám pohyb a pak nekontrolovatelně přibíráme na váze. Jak tomu předejít?
Umět lyžovat, bruslit. Dnes běžný standard pro mnoho rodin. Ale co když vaše dítě zimní sporty nezajímají? Má k nim odpor? Může se vám podařit ho překonat?
Ženy i muži často mateřská znaménka podceňují, ale to se nevyplácí. Nikdy nemůžete vědět, jestli v sobě náhodou neskrývají strašáka v podobě rakoviny. Proto si nechávejte znaménka nejenom pravidelně kontrolovat, ale také se o ně správně starejte.
Jógu zná v dnešní době snad každý a vysoké procento z nás jí doma nebo v tělocvičně dokonce cvičí. Tato relaxační cvičení se vždy provádějí zpomaleně a využívají všech svalů v těle. Jóga má díky tomu skvělé zpevňující a detoxikační vlastnosti. Není sice na hubnutí tak efektivní jako aerobik, nicméně je to velice funkční způsob, jak formovat své tělo. Pokud jógu milujete nebo s ní teprve začínáte, určitě se seznamte se 7 pozicemi, které tvoří samotný základ jógy a pro vaše tělo dokáží vykonat zázraky!
Dnes už většina z nás fotí mobilem. Někomu to jde dobře, jinému méně. Přestože je paměť telefonu skoro nekonečná, nač pořizovat nekvalitní a zbytečné obrázky? Máme pro vás pár základních rad a pravidel, jak fotit tak, aby byl výsledek top!

Výběr článků

Stává se vám, že dojíte své jídlo, ale i poté máte zase hlad? Spoustu lidí dojí svou porci, ale i tak je přepadnou chutě dát si ještě něco dalšího. Anebo je přes den stále honí mlsná a snědli by vše, co mají na očích. Čím to vlastně je? A jak se toho ukrutného pocitu hladu a chutí zbavit? Pokračujte ve čtení článku a získáte tak odpovědi na vaše otázky.
V osmdesátých letech minulého století, v Československu ovládaném komunistickým režimem, byl Mezinárodní den žen vnímán jako příležitost pro stát prezentovat se v nejlepším světle. Oficiální oslavy slavily údajné úspěchy v oblasti rovnosti pohlaví, ale skutečná situace žen často byla daleko od rovnoprávnosti. Tento svátek tak odhaloval rozpor mezi ideálem a realitou, kde se za fasádou slavnostních projevů skrývala každodenní realita plná výzev a omezení pro ženy.
Letos jsou tomu 2 roky, co jsem já, jako matka, přišla o svého syna. Vyrovnat se s touto ztrátou není možné. Kvůli cizí chybě přišel o život talentovaný mladý člověk. Vyzkoušela jsem už všechny možné druhy psychické pomoci, ale toto jediné mi pomáhá: otevřeně o tom mluvit.

Nepřehlédněte

Partnerský vztah by se měl vyvíjet. Od počáteční krásné zamilovanosti až po období, kdy mají oba zúčastnění pocit, že být spolu je vlastně fajn. V této fázi se velmi často sestěhovávají do společné domácnosti a plánují budoucnost, kterou chtějí sdílet dohromady.
Svět kolem nás se hemží barvami a jejich miliony odstínů. Barvy dokážou ovlivnit naše emoce, chování, a dokonce určit povahu. Proto bychom je, tam kde můžeme, měli volit s rozvahou.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek