Pátek , 31. 05. 2024

Ferdinand

Exotické ovoce, které určitě ještě neznáte. Zkusili byste cherimoyu, salak nebo kiwano?

Ano, i v českých supermarketech už najdete exotické ovoce z druhého konce světa, které vám připadá tak všední jako jablka z vaší zahrady. Ale ujišťujeme vás, že stále ještě existují druhy, o kterých jste možná neslyšeli. Které to jsou?
exotické ovoce
Exotické ovoce už dnes běžně najdete v českém obchodě, ale všechny druhy rozhodně ještě neznáte.

24. 05. 2023

Salak

Salak je exotické ovoce, které roste především v Indonésii, Malajsii a v Thajsku. Říká se mu hadí ovoce, protože má šupinatou slupku, která skutečně připomíná kůži hada. Dužina plodu je bílá, případně světle růžová a má malá černá semínka. Toto ovoce se konzumuje především čerstvé, ale také se z něj vyrábějí nejrůznější džemy nebo chutney či želé.

salak

A jak se toto ovoce jí? Stačí jen oloupat slupku a sníst dužinu. Slupka je ale také jedlá, jenže bývá hodně hořká. Salak obsahuje spoustu vitamínů A a C a také draslíku a vlákniny. Často se na Dálném východě používá i jako první pomoc při bolesti hlavy nebo žaludku.

Buddhova ruka

Buddhova ruka neboli také citrón s prsty pochází z Číny. Slupku má velmi tenkou a brčálově žlutou. Dužina je bílá a neobsahuje žádná semínka. V čínské kuchyni se používá jako přísada do jídel, například do salátů a dalších slaných pokrmů, ale i jako dekorace. Také se z buddhovy ruky vyrábí marmeláda nebo čaj. A co všechno dokáže? Má protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti a taktéž obsahuje spoustu vitamínu C, A a B6. Obsahuje i draslík. Údajně taktéž pomáhá při hubnutí.

buddhova ruka

Cherimoya

U nás se mu říká pudinkové jablko. Má oválný tvar a zelenou slupku. Dužina je bílá, velmi sladká a má krémovou konzistenci, proto ten pudink. Chutí připomíná kombinaci banánu, ananasu a papáji. Cherimoya v sobě kombinuje vitamín C, B a také spoustu minerálů, například draslík a hořčík. Taktéž obsahuje vlákninu. Dá se jíst i samotná slupka, ale je hodně tvrdá. Dužina se přidává do jogurtů, ovocných koktejlů nebo třeba salátů. Obsahuje zároveň i tmavě hnědá semínka, která se ale nesmějí jíst protože jsou toxická.

cherimoya

Jabuticaba

Tohle exotické ovoce roste na kmenech stromů v Brazílii, ale pěstuje se i v Argentině, Paraguayi nebo Uruguayi. Plody připomínají borůvky, ale jsou větší, tmavě modré až fialové a mají bílou dužinu. Chutnají sladce i kysele zároveň, lidem často připomíná kombinaci hroznů a švestek. Ovoce se konzumuje tak, že se odřízne vrchní část a dužina se vydlabe. Slupka se často používá v medicíně. Jabuticaba se konzumuje čerstvá, ale prodávají se také džemy, želé a vína. Ovoce je plné vitamínů A a C a také vlákniny. Je antioxidační a má protizánětlivé účinky.

K TÉMATU  Ananas jako sladký spalovač tuků. A dokáže mnohem víc
jabuticaba

Kiwano

Kiwano, česky rohatý meloun, roste hlavně v Africe. Má podlouhlý tvar a žlutozelenou dužinu. Slupka je pokryta trny a v sobě ukrývá dužinu, která má ale trpkou i pikantní chuť zároveň. Obsahuje spoustu vitamínu C a E a taktéž draslík a hořčík. Kiwano podporuje trávení a posiluje náš imunitní systém.

kiwano

Lucuma

Svůj původ má v Peru. Má zelenou slupku a tmavě žlutou dužinu s velkou peckou uvnitř. Dužina navíc připomíná kombinaci manga a papáji. Lucuma je neskutečně sladká a chutná po karamelu. Zároveň ale trochu chutná i po dýni. Ovoce obsahuje spoustu antioxidantů, vitamínů a minerálů a rovněž má nízký glykemický index. Proto mohou lucumu konzumovat i lidé, kteří si potřebují hlídat hladinu cukru v krvi. Lucuma skvěle chutná čerstvá nebo si ji můžete přidat do ovocného koktejlu či džusu. Z lucumy se vyrábí i topping na dezerty. Mezi jeho zdravotní benefity patří hlavně to, že podporuje zdravé trávení.

lucuma

Loquat

Nebo také mišpule. Připomíná broskve a meruňky zároveň. Má sladkou a měkkou dužinu a dá se jíst úplně celá. Obsahuje vitamíny C a A a vlákninu. Loquat pochází z Číny, ale dá se sehnat i v dalších částech světa.

mišpula

Černá sapota

Její domovinou je Mexiko, potažmo celá Střední Amerika a Karibik. Konzumuje se až poté, co plně dozraje. Pak je neskutečně měkká a chutná po čokoládě. Exotické ovoce se rozkrojí napůl a vydlabe se dužina, ta se může jíst jen tak, nebo ji můžete přidat do ovocných i zeleninových salátů. I černá sapota je velmi zdravá, obsahuje vitamíny i minerály, hlavně hořčík a železo. Nezralou sapotu ale nikdy nejezte. Je toxická a některé národy ji v dřívějších dobách používaly jako jed.

černá sapota

Kalamansi

Jde o malou limetku, jejíž chuť je extrémně výrazná. Najdete ji především v asijské kuchyni. Zdobí se s ní totiž nejrůznější pokrmy. Často se přidává i do koktejlů a další alkoholických i nealkoholických nápojů. Když tuto malou limetku rozkrojíte, má vnitřek podobný kaviáru s lehce sladkým podtónem. Kalamansi je úžasným zdrojem vitamínů a minerálů, hlavně vitamínu C, fosforu a horčíku.

K TÉMATU  3 kroky, které vedou ke splnění vašeho novoročního předsevzetí
kalamansi

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

8 originálních receptů na netradiční džemy

Ájurvéda podle Krainové: Co vás na takovém detoxu čeká?

Zdroje článku:
www.cksen.cz, www.invia.cz
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Okořenit si společné partnerské chvíle nemusíte jen v rámci ložnice. Co takhle vymyslet nějaký malý vtípek, na který budete dlouho vzpomínat? Máme pro vás pár tipů, které hravě zvládnete, a kterými svého partnera trochu pozlobíte a vyprovokujete k akci. Pojďte se pobavit i vy!
Designové trendy v kuchyni upřednostňují praktičnost. Kuchyňské baterie i dřezy jsou jednoduché a čisté, a objevuje se matná barva, třeba přímo černá.
Láká vás půvab francouzského venkova nebo upřednostňujete moderní či retro design? Naučte se poznávat styly nábytku a sladit ho v jednotném tónu.
Tolik lidí si přeje jíst zdravě. Bohužel ne každému se to podaří. Lidé se po čase vrátí ke starému režimu nezdravého stravování. O měsíc později zkouší další pokus, ale zase je něco vrátí ke starému režimu. A takto je to dokola a dokola. Jsou tu ale i takoví, kteří se zdravou stravou ještě ani nezačali, protože se nemohou odhodlat. Jak to tedy jednou provždy změnit? Jak se odhodlat, a zároveň u toho vytrvat a nevracet se zpět ke starým návykům? O tom si povíme v dnešním článku. Proto pokračujte ve čtení, držte se daných pravidel a úspěch vás nemine...
Rychle dojet do mateřské školky, odložit dítě paní učitelce a už abychom byli v práci. Rodiče dnes často spoléhají na to, že paní učitelka ve školce (škole) se už nějak postará o to, co je třeba. Před výchovou ale neutečeme, a ani se nezbavíme odpovědnosti z ní vyplývající. Pro dítě je největší autorita rodič. Ve školce se navíc dítě má učit jiné věci, než to, co jako rodiče doma zanedbáváme.
Není nad to používat jen tu kosmetiku, u níž přesně víte, co obsahuje. Tak se vyhnete alergiím a dalším nežádoucím reakcím. Proto vám přinášíme tipy na přírodní kosmetiku, kterou si v klidu sama vyrobíte doma.
Pro někoho představuje relaxaci stejně jako jiné umělecké činnosti, pro jiné je to životní styl, pro další obživa. Origami se světem rozšířilo až v posledních letech a jeho obliba stále stoupá.
Nechceme je, bojujeme proti nim a stejně před nimi neutečeme. Vrásky už jednoduše patří k životu každého člověka, ovšem u někoho se objeví dřív a u jiných později. I když jejich přítomnost je zcela nevyhnutelná, pořád existují cesty, jak jim předcházet anebo zmírnit podobu těch, které se usídlily na naší tváři. Co zabírá na vrásky v každém věku?
Definice sendvičové generace je jasná. Je to jak šunka a sýr v sendviči, stlačeni mezi péči o děti a rodiče či prarodiče. Děti, které jsou na nás ještě závislé a zároveň je nutné pečovat o stárnoucí rodiče a prarodiče jednoho z manželů, v horších případech dokonce obou. A práci za vás také nikdo neudělá. Jak si zachovat zdravý rozum, klid a v této psychicky i finančně náročné situaci?
Patříte k těm, kteří se rochní v mystičnu i všelijakých záhadách a občas vás přepadne myšlenka, jak skvělé by bylo vidět do minulosti i budoucnosti? Pak jste možná někdy uvažovali nad tím, že by nemuselo být úplně špatné naučit se vykládat karty – ať sobě nebo ostatním. A protože pro podzim se ezoterická atmosféra hodí víc než kdy jindy, nachystali jsme pro vás pár tipů, jak se nacítit na výklad karet.
Nový rok je v plném proudu a řada lidí ještě stále pracuje na svých novoročních předsevzetích. Pokud se ta vaše týkají nakopnutí kariéry nebo byznysu obecně, existuje několik tipů či kroků, které je nutné podstoupit pro úspěch stanovených cílů.

Výběr článků

Volno v práci máte sice oficiálně nahlášené, ale jak s ním naložit, to je stále velkou neznámou? Co takhle podívat se do Řecka, kde probíhalo natáčení oblíbeného muzikálu. Nadchnout by vás mohlo i Fidži, které máte spojené s příběhem o dvou malých ztroskotancích…
Možná už je pozdě a jedete na vlně nervozity. Stres pomalu narůstá. I tak ještě stihnete zabrzdit a svátky prožít v klidu. Dejte na našich 5 rad, které vám pomohou nadbytečný stres odbourat. Ale znáte to, vše je v hlavě, takže pokud hlava nechce, tak vám ani voňavá relaxační koupel nepomůže.
Vy ani váš partner nepijete alkohol? Žili jste spolu ještě před svatbou? Váš vztah asi nevydrží. A to i přes to, že jste si před oltářem slibovali lásku a věrnost. V pozoru by měli být i tací, kteří mají odloučené rodiče. Prý je potká stejný osud!

Nepřehlédněte

Bojíte se, že se můžete stát alkoholičkou, když si dáte každý večer jednu nebo dvě sklenky vína? Někteří odborníci to tvrdí. Jiní zase oponují, že sklenka vína denně, jedno pivo nebo panák tvrdého alkoholu prospívá lidskému organismu.
Kolagen je jedna z nejdůležitějších bílkovin ve vašem těle. Je hlavní složkou pojivových tkání, které tvoří několik částí těla, včetně šlach, vazů, kůže a svalů. Kolagen má mnoho důležitých funkcí, včetně zajištění struktury pokožky a posílení kostí.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek