Pátek , 01. 12. 2023

Iva

Zajímavosti a výstřednosti ze života 6 slavných umělců

Se slovem umělec se často pojí různé výstřednosti, z nichž některé plní stránky novin a o jiných se zase tak moc neví. Pojďme se podívat na to, v čem zvláštním vynikají některé známé osobnosti.
výstřednosti
Slavní umělci měli různé libůstky a výstřednosti, které definovaly jejich práci.

25. 04. 2023

Salvador Dalí

Španělský malíř Salvador Dalí (1904-1989) se ve své umělecké tvorbě věnoval malování surrealistických obrazů. Při pohledu na ně si kolikrát divák říká, kam na ty své nápady chodil? A ono to bylo ve skutečnosti tak jednoduché. Dalí o svém díle prohlásil, že se jedná o ručně malované snové fotografie.

Vlastně na nich zobrazoval to, co se mu zdálo během mikrospánku. Vymyslel totiž jednoduchý způsob, jak si sny zapamatovat. Když šel spát, měl u sebe klíč a kovovou desku. Jakmile usnul, klíč cinknul o desku a probudil ho. V ten moment mohl zaznamenat svůj sen.

Dalí
Tvorba Salvadora Dalího byla doslova snová.

Grant Wood

Zakladatel amerického regionalismu, malíř Grant Wood (1891-1942), je autorem známého obrazu Americká gotika (1930), na kterém zpodobnil amerického farmáře a jeho dceru nebo manželku. Ten obraz je zvláštní ponurou atmosférou, ani jedna postava se na něm neusmívá.

Není divu, když vznikal v době hospodářské krize. To nikomu do smíchu nebylo. Ovšem Wood byl celkově takový zamračený podivín. Bydlel totiž v podkroví kočárovny pohřebního ústavu. Ve svém bytě vstupní dveře nahradil víkem od rakve s cedulkami, které informovaly případné návštěvníky o tom, jestli zrovna je doma a co právě dělá, nebo je mimo domov.

wood
Populární obraz Granta Wooda.

Andy Warhol

Vůdčí osobnost amerického hnutí pop-art Andy Warhol (1928-1987) se prosadil jako malíř, grafik a filmový tvůrce. Kromě toho také velice rád shromažďoval různé předměty. Jeho dům se tak stal skladištěm harampádí. To by ovšem nebyl umělcem, kdyby toho náležitě nevyužil.

Ze svých nasbíraných věcí začal tvořit tzv. časové schránky v podobě kartonových krabic, které obsahovaly fotografie, dopisy, vánoční přání, knihy atd. Když krabici naplnil, tak ji uzavřel, zapečetil, označil datem a názvem a uložil do svého archivu. Celkem takto vytvořil 610 krabic, které se po jeho smrti staly zdrojem cenných informací o jeho životě.

K TÉMATU  Agáta Hanychová a Jaromír Soukup: Bizarní lovestory z českých luhů a hájů
Andy Warhol jak jí hamburger.

Gilbert a George

Umělecké duo Gilbert Prousch (1943) a George Passmore (1942) tvoří britské umělecké duo zabývající se performačním uměním, zejména živými sochami a pestrobarevnými grafickými a fotografickými díly.

Žijí ve východním Londýně v domě z 18. století, který upravili do původní podoby. Každý den vstávají přesně v 6:30 hodin a oba se oblékají do pečlivě padnoucího obleku. Na oběd a večeři chodí stále do stejných míst a svou objednávku jídla mění jednou za tři měsíce. Jeden by si pomyslel, že to jsou ale podivíni.

Gilbert & George

Francis Bacon

Britský figurativní malíř irského původu Francis Bacon (1909-1992) zobrazoval především osoby, autoportréty nebo portréty svých přátel v geometrických strukturách. Vytvořil jedinečný rukopis, díky kterému je považován za jednoho z největších malířů moderního umění.

Svůj pracovní den začínal velmi brzy. Maloval několik hodin a pak se už jen oddával radovánkám – pití a jídlu a přátelům. Říká se o něm, že byl nenasytným požitkářem. Málo se ale ví, že byl závislý na lécích na spaní a že trpěl nespavostí. Aby vůbec usnul, pročítal si kuchařské knihy.

Henri Matisse

Francouzský malíř, grafik a sochař Henri Matisse (1869-1954) měl velký vliv na vývoj výtvarného umění v prvních desetiletích 20. století. Když mu v roce 1941 diagnostikovali rakovinu, musel kvůli četným operacím změnit způsob své tvorby, byl totiž upoután na lůžko. Místo maleb tvořil papírové výřezy.

V roce 1949 navrhoval Růžencovou kapli ve francouzském Vence pro sestry dominikánky, své mistrovské dílo. Tvořil ji tak, že svůj hotelový pokoj přeměnil na ateliér. Z papíru tvořil výstřižky a asistenti je podle jeho pokynů postavili po místnosti. Díky tomu získal Matisse představu o tom, jak by budoucí kaple měla vypadat.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

K TÉMATU  Třpytivé a neutrální kouřové oční stíny. Dokonalé pro zvláštní příležitosti!

Netradiční umělci: Zvratky, menstruační krev i vlasy jako součást obrazů

Elizabeth Taylor: Báječná žena obklopená špatnými muži

Zdroje článku:
www.anothermag.com
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Zboží z Německa a Německé potraviny - slova, která vyvolávají v mysli mnoha lidí asociace na vynikající kvalitu a špičkové produkty. Pro moderní ženy, které dbají na svůj životní styl a chtějí nakupovat inteligentně, je Německo vynikajícím zdrojem kvalitních výrobků a příležitostí k úsporám. V tomto článku vám přinášíme praktické tipy, jak se stát mistrkou nakupování a získat ty nejlepší produkty z Německa, aniž byste zbytečně utrácely.
V oblasti zahradničení je pořád co objevovat, a to i tehdy, pokud máte vše už v malíku. Jestli ale tu a tam prahnete po něčem, co jste doposud nevyzkoušeli, a lákají vás nejrůznější novinky, pak vás právě tenhle článek doslova nadchne. Ten totiž věnujeme speciální popínavce, která bohatě produkuje chutnou zeleninu a nese trošku záhadné jméno ačokča. 
Zimní móda má svá specifika. Když venku sněží a teploty jsou na bodu mrazu, je třeba se podle toho oblékat. Vzít si péřovku, na nohy plátěnky a na hlavu nic, vypadá stejně, jako když si v létě obujete k plavkám sněhule. Zkuste experimentovat. Určitě najdete, co vám bude nejen slušet, ale hlavně vás zahřeje.
Barvení velikonočních vajec je nejrozšířenější symbol Velikonoc u nás. Kraslice může být natvrdo uvařené i vyfouknuté prázdné vejce, které se zdobí různými technikami. Co takhle nějaké netradiční? Zapojte děti a zkuste vytvořit kraslice způsobem, který vás možná ani nenapadl. Barvení pomocí houbičky na nádobí, vytváření vzorů pomocí tavné pistole, namáčení do pěny na holení, barvení pomocí laku na nehty, bublinkové fólie nebo cibule. Všechny způsoby jsou přitom jednoduché. Vyberte si inspiraci pro vás!
Podle žebříčku Forbes vydělalo celkově 100 nejlépe placených hvězd světa v minulém roce celých 6,1 miliardy dolarů. Z toho deset nejlépe placených hereček na světě v minulém roce vydělalo dohromady 254 milionů dolarů. Jde o závratné částky, které zaujmou mnohé milovníky filmového průmyslu. Pojďme se blíže podívat na to, jaké herečky v minulém roce vydělaly nejvíce.
Domácnost jako ze žurnálu, to je snem mnohých. Inspirovat se můžete buďto na sociálních sítích nebo v magazínech, které o bydlení pojednávají. Anebo si prostě a jednoduše můžete pustit nejlepší seriály, které vám prozradí, jak k zařizování nebo správě vašeho domova přistupovat. Všechny přináší Netflix, který je svou nabídkou známý široko daleko.
Obývací pokoj je srdcem každého domova. Je to místo, kde trávíte spoustu času s rodinou
a přáteli, relaxujete po náročném dni, a kde se odehrávají často nezapomenutelné chvíle. Pohodlná a stylová křesla dotvářejí atmosféru obývacího pokoje a dělají z něj jedno
z nejpříjemnějších míst domova. V tomto článku se zaměříme na výběr toho pravého křesla do obýváku, které splní vaše potřeby a přinese do interiéru zároveň nádech elegance.
Název této léčivé metody přímo zavání jemnými vůněmi, které vás ovanou hned, jakmile se a takovou aromaterapii vydáte. Poslední dobou e mezi lidmi tato nenásilná cesta harmonizace vlastního těla i duše stále populárnější.
Když poprvé začnete s dietou, můžete v prvním měsíci ztratit o něco více. Pokud například dodržujete nízkosacharidovou dietu, vaše tělo spaluje glykogen uložený ve svalové tkáni, když mu dojdou sacharidy. Glykogen se váže na vodu a při jeho spalování na energii se také ztrácí voda. Tato počáteční rychlá ztráta hmotnosti může být velmi motivující, ale nakonec se zúží.

Nepřehlédněte

Doba koronavirová z nás udělala `domácí` sportovce. Kupujeme si švihadla, činky, jógamatky, rotopedy, ale hlavně běžecké pásy. Na většinu z nich se ještě před půl rokem čekalo několik měsíců. Ale který je ten správný přímo pro vás? Na co byste měla klást při jeho výběru důraz? Cena rozhodně není ten nejdůležitější faktor, kterým byste se měli řídit, je jich mnohem víc.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek