Středa , 29. 11. 2023

Zina

Esenciální oleje: 5 nejlepších, díky kterým zhubnete rychleji

Mnoho lidí si esenciální oleje spojuje s navozením příjemné atmosféry - stačí pár kapek do aromalampy, zapálit svíčku a domovem se rázem line omamná vůně. Napadlo by vás ale využít esenciální oleje i pro hubnutí? A funguje to vůbec?
esenciální oleje
Esenciální oleje nám mohou přinést víc než jen hezky vyvoněnou domácnost.

19. 10. 2022

Již po staletí se na ně spoléháme v případě menších bolestí, nepříjemných stavů doprovázejících deprese, bolestí hlavy, problémů s usínáním a podobně. Jsou to takoví voňaví pomocníci.

Esenciální oleje či éterické pokud chcete, se destilují a lisují z rostlin a jsou následně ponechávané ve své nejsyrovější formě. Právě to je důvod, proč nachází uplatnění v přírodním léčitelství a jsou považované za alternativu k tradičním lékům.

Mohou esenciální oleje podpořit hubnutí?

I když neexistují důkazy o tom, že by esenciální olejíčky přímo napomáhaly hubnutí, nic to nemění na faktu, že mají celou řadu pozitivních vlastností a ve finále tak opravdu mohou redukci hmotnosti podpořit, například tím, že zrychlí metabolismus, a to jak víte vede k lepšímu spalování. Také nám mohou dodat energii nebo zkrotit chutě k jídlu. A tyhle to vše zvládnou nejlíp!

esenciální oleje
Jaké esenciální oleje byste tedy měli mít v hledáčku, pokud se snažíte zhubnout?

1. Šalvějový

Je oblíbený zejména v Asii, kde se pro své léčivé účinky těší velké popularitě již po mnoho let. Pomáhá tělo chránit před působením oxidačního stresu, který může vést k cukrovce, obezitě nebo oslabenému imunitnímu systému.

2. Jalovcový

Jalovcový olej v sobě obsahuje sloučeniny, které mají pozitivní vliv na naše zdraví celkově. Nelze mu upřít ani to, že má antiobezitní a antioxidační vlastnosti, díky kterým tak může být jistou berličkou při hubnutí.

3. Zázvorový

Zázvor je velkým pomocníkem při trávení, kontroluje záněty v těle a zvyšuje schopnost našeho těla absorbovat důležité živiny, které potřebuje pro správné fungování. Inhalace zázvorového oleje může potlačit chuť na sladké, mimo to funguje jako termogenní činidlo napomáhající spalovat tuky.

4. Mátový

Říká se, že pokud hledáte pomoc při hubnutí v řadách esenciálních olejíčků, pak byste měli sáhnout po oleji vyrobeném z máty peprné. Ten totiž ovlivňuje část hypotalamu majícího na starosti pocit sytosti. Kromě toho tento olej snižuje produkci ghrelinu – tomu se přezdívá hormon hladu.

K TÉMATU  Znáte Paretovo pravidlo? Zkuste ho využít při hubnutí!

5. Citrusy

Je obecně známé, že citrusy jsou pomocníkem při hubnutí. Řeč je o citronu, grapefruitu nebo pomeranči. Ti všichni nejenže krásně voní, ale také pomáhají zrychlit metabolismus či potlačit chutě k jídlu, se kterými při hubnutí častokrát svádíme největší boj. Konkrétně grapefruitový olej dokáže redukovat celulitidu nebo odvádět přebytečnou vodu z těla. Citronový je pro změnu takový detoxikační kouzelník. Zlepšuje trávení, snižuje chuť na sladké a reguluje cukr v krvi.

Jak esenciální olej užívat?

Kromě toho, že si doma navodíte relaxační atmosféru a budete olej skrze aroma lampu či difuzér inhalovat, můžete jeho přírodní účinky podpořit lokálním užitím. Jak na to?

Správné užití: Smíchejte 2 kapky silice se 6 kapkami kokosového či olivového oleje. Každý den touto směsí olejů masírujte problematickou oblast alespoň 20 minut.

Olejíček nikdy nepoužívejte neředěný! Mohlo by to vést k podráždění kůže.

eukalyptus
Eukalyptus a máta, oba olejíčky nás prohřejí a podpoří naše hubnutí.

Někdo radí užívat esenciální oleje i vnitřně. Kolem toho se ale vedou velmi rozporuplné debaty a mějte na paměti, že v České republice je vnitřní užití esenciálních olejů nelegální a zcela na vlastní riziko. Mnohem lépe tedy uděláte, když k inhalaci a masírování konkrétních partií upnete svou pozornost také na pohyb a zdravý jídelníček. Pouhým čicháním olejíčků se vám totiž kila samozřejmě nezačnou sama odpařovat.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Úklid trochu jinak. Esenciální oleje můžete využít nejen k provonění domácnosti a povzbuzení

Mastná pleť. Pomohou vám esenciální oleje! Které jsou vhodné a nezklamou vás?

Zdroje článku:
https://medcz.com/nejlepsi-esencialni-oleje-pro-hubnuti, https://www.bety.cz/zdravi-a-zivotni-styl/clanky/38648/Esencialni-oleje-pro-snadne-hubnuti, https://povedet-cz.eu/krasa/esencialni-oleje-pro-hubnuti-uitene-vlastnosti-a.html
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Zvlášť v dnešní pandemické době, kdy jsou kosmetické služby méně dostupné, je nutné poradit si v rámci manikúry a pedikúry. Péče o chodidla a jejich ztvrdlé části je někdy tvrdý oříšek. Pravidelnou starostí o nohy se ale všem nepříjemným stavům vyhnete. Vyzkoušejte tyto účinné tipy na krásná a hladká chodidla.
S hypotečními úvěry se nyní doslova přetrhl pytel. Lidé prahnou po vlastním bydlení, a to z důvodu aktuálně se rozjíždějící inflace. Aby nedošlo k újmě na jejich úsporách, investují a nemovitosti jim přijdou jako to nejlepší východisko ze situace. Pokud i vy přemýšlíte nad koupí vlastního obydlí, ať už bude určené pro osobní potřebu nebo se bude jednat o nemovitost určenou k pronájmu, prozradíme vám, jak vybrat vhodnou hypotéku.  
Nosíme je snad všichni, ale jenom málokdo z nás si uvědomuje, že mohou být skutečně nebezpečná a trvale poškodit naše zdraví. Jen skutečně kvalitní sluchátka toto riziko snižují na minimum, ale co všechno způsobují ta obyčejná?
Výběr antikoncepčních prostředků je poměrně velký. Dlouhý seznam začíná kondomy, pokračuje antikoncepčními pilulkami a končí třeba právě nitroděložními tělísky. V tomto článku se na ně zaměříme. Dozvíte se, jak se tělíska dělí, jak fungují, pro koho jsou vhodná a také kdy je ideální jejich zavedení. Provedeme vás veškerou problematikou nitroděložních tělísek a pokud váháte, pomůžeme vám se rozhodnout, zda do toho jít, či nikoliv.
Ve světě dobrot je spousta potravin, které nejenže skvěle chutnají, ale zároveň jsou cenným zdrojem mnoha látek. A zatímco při jejich výběru se zpravidla zaměřujeme na nutriční hodnoty a samozřejmě chuť, někdy není od věci řešit i barvu, která u některých typů potravin hraje velkou roli. Věděli jste třeba, že některé černé potraviny jsou díky své přirozené barvě zdravější než jejich světlé verze? A právě několik takových společně prozkoumáme a mimo jiné vám prozradíme, v čem spočívá jejich výhoda.
Doba koronavirová z nás udělala `domácí` sportovce. Kupujeme si švihadla, činky, jógamatky, rotopedy, ale hlavně běžecké pásy. Na většinu z nich se ještě před půl rokem čekalo několik měsíců. Ale který je ten správný přímo pro vás? Na co byste měla klást při jeho výběru důraz? Cena rozhodně není ten nejdůležitější faktor, kterým byste se měli řídit, je jich mnohem víc.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek