Úterý , 04. 10. 2022

František

Hubnutí podle krevních skupin: jaká strava vyhovuje vám?

Jednou z možností, jak se podívat na své hubnutí, je právě podle odlišností jednotlivých krevních skupin. Někomu z vás možná právě tato metoda bude dávat smysl a dokáže s její pomocí shodit pár nadbytečných kil.
hubnutí podle krevních skupin
Krevní skupina může hrát velkou roli při hubnutí. (foto: 123RF)

08. 04. 2021

Hubnutí podle krevních skupin: jak to spolu souvisí?

Hubnutí podle krevních skupin – principy diety popsal americký lékař Peter D´Adamo. Ten hovořil o odlišné snášenlivosti konkrétních potravin určitou krevní skupinou. Pro každou z nich pak byla určena vhodná a nevhodná jídla. Dieta by měla být proměnou životního stylu s upřednostněním doporučovaných potravin.  

Základem metody je zjištění, že imunitní systém lidí s odlišnou krevní skupinou reaguje rozdílně na konkrétní přijímané potraviny. Některé potraviny tedy mohou škodit nositelům dané krevní skupiny a ostatním třeba prospívat.

Pokud znáte svou krevní skupinu, pojďte se tedy podívat na to, jestli vám právě ony vhodné potraviny vážně v životě prospívají a jsou pro vás nepostradatelné v jídelníčku. Konkrétní skupina by měla být z minulosti víc navyklá určitým typům jídel. Nakolik se to shoduje s vaší dnešní stravou?

Krevní skupina  0

Předkové lidí s touto krevní skupinou byli lovci. Jednalo se o fyzicky velmi odolné jedince, u nichž tvořilo základ jídelníčku maso. Lidé s krevní skupinou 0 by tak měli být dobře vybaveni schopností strávit i větší množství masa.

Znáte Paretovo pravidlo? Zkuste ho využít při hubnutí!Další vhodnou potravinou jsou mléčné výrobky. Při dietě je třeba omezit smažené pokrmy a dbát na to, abyste si ohlídali celkový příjem tuků. Je na místě omezit příjem obilovin.

U této krevní skupiny bývá uváděno, že ze zdravotního hlediska pro ni bývá ohrožující především nadměrný příjem tuků. Lidé jsou náchylnější k zánětům a vředům střevního traktu, kloubů a k tvorbě močových kamenů. Častá je též dysfunkce štítné žlázy, nemoci krve a krevního oběhu. Pokud by vás zajímalo, pro jaké sporty se hodíte, doporučován bývá aerobic, běh nebo posilování.

Krevní skupina  A

Na rozdíl od skupiny 0 převládá u těchto lidí v jídelníčku rostlinná strava, základem je dostatek ovoce a zeleniny. Je třeba dbát na správné množství bílkovin, doporučuje se tedy pravidelná konzumace luštěnin nebo sójových produktů. V jídelníčku naopak nemusí figurovat mléko nebo džusy z tropického ovoce.

K TÉMATU  Krabičková dieta doma: Na co se zaměřit a jak ji vyladit k dokonalosti?

Tato krevní skupina mívá někdy potíže se zvládáním stresových situací. Doporučuje se tedy vyzkoušet různé druhy relaxace, dechových cvičení. Pokud by jedinci s krevní skupinou A konzumovali nadbytek živočišných produktů, je u nich riziko poruch trávicího traktu a vyšší hladiny cholesterolu v krvi.

Krevní skupina  B

Tito lidé se vyznačují přizpůsobivostí a odolností. Jejich předkové jsou především z oblasti Himalájí a Indie. Základními stavebními prvky jídelníčku jsou mléčné produkty a maso. Lidé si tedy mohou dopřávat různé druhy masa, netučné mléčné výrobky, zeleninu a vejce. Při hubnutí omezte především výrobky z bílé pšeničné mouky, ořechy a kukuřici.

Jako pravidelné sportovní aktivity bývají doporučovány cyklistika, posilování, tenis nebo bojová umění. Krevní skupinu B ohrožuje především onemocnění cukrovkou a nemoci štítné žlázy.

Krevní skupina  AB

Opravdu u těchto lidí půjde především o kombinaci dvou předchozích krevních skupin. Potřebují vyváženou stravu, jelikož často mají velmi citlivé trávení. V jídelníčku by měly mít pevné místo zelenina, ryby, vajíčka, sójové produkty, ale i králičí nebo jehněčí maso. Naopak je třeba omezit hovězí a vepřové maso, plnotučné mléko.

K pravidelnému pohybu se hodí využít běh, jízdu na kole. Krevní skupinu AB ohrožují zejména potíže se zažíváním, vysoký cholesterol či tvorba krevních sraženin.

Uvěříte tomu?

Ať už vám konkrétní popsaný jídelníček sedí či nikoliv, možná budete nad touto metodou dost skeptičtí. Pravdou je, že není možné upínat se k tomu, že jakmile ze stravy vyloučíte vše nevhodné pro vaši krevní skupinu, začnete samovolně hubnout. To bohužel očekávat nelze.

Hubnutí vám však mohou předchozí zjištění usnadnit. Stejně tak na sobě můžete vyzkoušet, jak se po konzumaci konkrétních potravin cítíte. Třeba pak zjistíte, že některé potraviny vám vážně neprospívají.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

K TÉMATU  3 keto recepty na celý den. Jak snadno a chutně zhubnout?

Znáte Paretovo pravidlo? Zkuste ho využít při hubnutí!

Které bylinky vám mohou pomoct při hubnutí? Dáme vám hned 6 tipů!

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

V dalším chladném pracovním týdnu pomalu ukončete případné spory s ostatními, ať je nepřenášíte do dalšího roku. Nezapomínejte na péči o své zdraví, a zajděte se uvolnit od stresu do divadla, kina nebo na koncert. Co dalšího na vás čeká vám napoví horoskop krásy a duševního zdraví, který připravila astroložka Naďa Šmídová
Není žádným tajemstvím, že snídaně je naprostý základ. Poctivá snídaně je zároveň nejdůležitějším jídlem dne, což je o důvod víc, proč bychom si na ní měli dát opravdu záležet. Chutné jídlo vám po ránu zajistí potěšení (a není nic lepšího, než začínat den s radostí). Pokud navíc snídani převlečete do zdravého kabátu, prospějete tím své postavě i celkovému zdraví. Jaké dobroty si tedy po ránu nachystat?
To se ví, že nejjednodušší ze všeho je koupit si růže v obchodě a o víc se nestarat. Jenže co by to pak bylo za zábavu? Kde by byl ten pocit, že si něco sami vypěstujete a můžete se tím kochat a chlubit všem známým? U růží to platí dvojnásob. Dokáží udělat na zahradě takovou parádu, že od nich nebudete moci odtrhnout oči. A to už za drobet té námahy rozhodně stojí!
Stres je způsobován čímkoli, co vede k nervozitě, k vzteku, k frustraci nebo vás činí nešťastnými. Ví se, že příliš mnoho stresu má nepříznivý vliv na lidské zdraví. Ovšem obtížné je rozpoznat, kdy už je stres škodlivý a kdy ještě prospívá. Když ho poznáte, je poměrně jednoduché s ním něco udělat. Tenhle návod vám umožní se mu postavit.
Pořídit si psa je velký krok, který by si měl každý z nás minimálně dvakrát promyslet. Pes vyžaduje spoustu pozornosti, péče – a to je mnohdy finančně náročné. Pokud i přes to všechno do své rodiny chcete přivítat čtyřnohého mazlíka, vzhůru do toho. S jeho výběrem vám rádi pomůžeme.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek