Úterý , 25. 06. 2024

Ivan

Nitroděložní tělísko: Jak si správně vybrat?

Výběr antikoncepčních prostředků je poměrně velký. Dlouhý seznam začíná kondomy, pokračuje antikoncepčními pilulkami a končí třeba právě nitroděložními tělísky. V tomto článku se na ně zaměříme. Dozvíte se, jak se tělíska dělí, jak fungují, pro koho jsou vhodná a také kdy je ideální jejich zavedení. Provedeme vás veškerou problematikou nitroděložních tělísek a pokud váháte, pomůžeme vám se rozhodnout, zda do toho jít, či nikoliv.
tělísko
Aplikace nitroděložního tělíska je rychlý a jednoduchý zákrok. (123rf.com)

13. 12. 2021

Nitroděložní tělísko: dělení

V jednoduchém pojetí se nitroděložní tělísko dělí na dva typy – hormonální a nehormonální. Tělíska mají různou podobu, ale nejčastěji převládá tvar písmene „T“. Na trhu najdete velkou spoustu variant nitroděložních tělísek a s jeho výběrem vám bezesporu pomůže gynekolog, který určí tu nejvhodnější variantu.

Princip fungování nitroděložního tělíska

Tělísek je více druhů, všechny však fungují tak, že brání spermiím v pohybu směrem k vajíčku. Tělísko navíc ovlivňuje život vajíčka a komplikuje proces připevnění oplodněného vajíčka ke stěnám děložní dutiny. Mnoho nitroděložních tělísek obsahuje stříbro a měď. Tyto kovy významně snižují nejen rychlost proniknutí spermií, ale také zabraňují vzniku a vývoji různých zánětlivých procesů.

Některá tělíska dokonce léčí

Na trhu se najdou i speciální tělíska obsahující navíc i určitý hormonální systém, který se postupně uvolňuje do výstelky dělohy. Používají se například při různých zdravotních problémech jako forma jejich léčby. Jedná se třeba o děložní krvácení u žen, které doprovází velká ztráta krve, což vede k úbytku mnoha červených krvinek a ohrožení života a zdraví ženy. Takové nitroděložní tělísko je vhodné pro ženy trpící trombózou, které z tohoto důvodu nemohou užívat hormonální antikoncepci.

Účinnost nitroděložního tělíska

Nitroděložní tělísko je jednou z nejúčinnějších antikoncepčních metod používaných v ČR. Existuje takzvaný Pearlův index, který hodnotí antikoncepční účinek. Nitroděložní tělíska se umisťují poměrně vysoko v porovnání s dalšími antikoncepčními prostředky a vykazují až 98,8% účinnost, což je velice dobrý výsledek.

Kdy zavést a jak dlouho tělísko nosit?

Zavedení tělíska probíhá v ambulanci a jedná se o jednoduchý zákrok. Ideální dobou nejsou první dny menstruačního cyklu, nýbrž zhruba 3.–6. den menstruace. Maximální doba nošení tělíska se liší podle jeho druhu, ale je to zhruba 3–5 let. Při dlouhodobém nošení tělíska v těle by mohlo dojít k infekci na sliznici děložní dutiny nebo by mohlo vést k zánětu v pochvě. Nové tělísko pak může být zavedeno 1 měsíc po další menstruaci. Odstranění nitroděložního tělíska je ale možné kterýkoli den menstruačního cyklu.

K TÉMATU  Havarijní pojištění si vyřídíte sama a online. Je to snadné, mužskou asistenci netřeba

Pro koho jsou tělíska vhodná?

Nitroděložní tělíska nejvíce vyhovují ženám v pozdějším věku, tedy těm, které již mají děti a hledají dlouhodobou antikoncepční metodu. Rovněž je doporučována pro ženy, které nesnesou hormonální antikoncepci. Jelikož tato metoda antikoncepce neobsahuje estrogen, volí ji i kojící matky a je možné ji zavést hned po šestinedělí. Některé typy hormonální nitroděložní antikoncepce je možné zavést i ženám, které dosud nerodily, avšak musí dosáhnout 18 let.

Pro koho tělísko není vhodné

Stane se, že lékař nitroděložní tělísko nedoporučí. Často se tak děje v případech, kdy má žena problematické menstruační krvácení nebo často trpí na infekce a záněty dělohy či pochvy. Nevhodné je i pro ženy, které často střídají sexuální partnery. Problém může nastat i u těch žen, jež se potýkají s abnormalitou děložního hrdla nebo trpí akutním onemocněním jater.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Spolehlivost antikoncepce. 100% účinná není žádná. Které jsou nejefektivnější a které nesou riziko

Barva menstruace: Co prozradí o vašem zdraví?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Vztahy s tchyní jsou kapitolou partnerského života samy o sobě. I když v mnoha případech jde o vztahy skvělé, v jiných to může značně skřípat. Zatímco někdy dělá tchyně naschvály, jindy si žena nenastaví jisté hranice, které se poté neustále překračují.
V dnešním společenském kontextu se stále více mluví o fenoménu známém jako 'Incely'. Ale kdo jsou vlastně Incelové a co tato identita znamená? Tento článek se zaměřuje na rozklíčování termínu 'Incel' a poskytuje pohled do života mužů, kteří se identifikují jako involuntary celibate. Přinášíme vám analýzu, příčiny, a zkoumáme, jaká společenská témata a výzvy mohou přispívat k formování této specifické komunity.
Dnes, 10. února 2024 začíná Nový čínský rok, který nám přináší energii Dřevěného Draka. Symbolizující proměny, sílu a odvahu, Rok Dřevěného Draka slibuje emocionální a společenské výzvy, ale také obrovský potenciál pro růst a rozvoj.
Kanadský herec Donald Sutherland zemřel ve věku 88 let po dlouhé nemoci. Známý svou rolí ve filmu "MASH" a oscarovém snímku "Obyčejní lidé", zanechal za sebou bohatou filmovou kariéru trvající šedesát let. Informaci o jeho úmrtí oznámil jeho syn Kiefer Sutherland na sociální síti X. Během své kariéry Sutherland účinkoval ve více než 170 filmech a seriálech a obdržel dva Zlaté glóby a čestného Oscara.
Stále ještě máte zafixované tenisky jako sportovní obuv, která se nehodí do města nebo do práce?
Jednoduchý čistý design, kombinace dřeva a betonu. To je Ion Adventure Hotel na Islandu, který má vlastní termální lázně s výhledem do okolní přírody. V noci pak můžete přímo z bazénu pozorovat na obloze polární záři nebo se koukat ven proskleným výhledem z restaurace v prvním patře. Nádhera!
Lákavé cedule na obchodech. Sleva na každém rohu, na každém billboardu, v každé reklamě. Přitahují vaše oči a slibují skoro neuvěřitelné. Jsou povánoční slevy opravdu tak výhodné? Dá se jim odolat?
Věděli jste, že je docela snadné vyrobit si chutný a zdravý sirup z květů černého bezu nebo třeba šeříku? Bezový sirup se používá na limonády, koktejly a dezerty. Nebo můžete jednoduše nalít palačinky nebo zmrzlin. Takový sirup patří i do ovocného čaje. Možností je nepřeberné množství, stačí si vybrat a vychutnat si výbornou sladkost a nádhernou vůni! Že už na takový zdravý sirup máte chuť? Tak neváhejte a pusťte se do toho!
Pěstitelská sezona je v plném proudu, což znamená, že si lidé ve svém volném čase musí najít čas na svádění boje s mandelinkami. Právě mandelinky jsou totiž největším problémem, který sužuje jejich pěstované brambory. Rozpoznat je není vůbec nic těžkého. Mandelinka bramborová je americký brouček, který je asi dvanáct milimetrů dlouhý a osm milimetrů široký. Většinou je zbarven do bílo-žluta nebo do bílo-oranžova s tím, že ho zdobí černé pruhy.
Brzy se již začne oteplovat a zimní bundy tak budou definitivně out. Pokud chcete i svůj jarní šatník svézt na vlně aktuálních trendů, měli byste se držet několika základních doporučení. Vždy samozřejmě volte kabát vyrobený z lehkého a prodyšného materiálu, jako je bavlna, plátno nebo polyester, aby se vám v kabátu pohodlně chodilo i v teplejším počasí.
Obličejová jóga, anglicky face yoga, je stále oblíbenější. V posledních letech zaznamenává úplný boom, a tak nějak do pozadí posouvá i dříve preferovaný botox. Jenže zatímco obličejovou jógu můžete provádět kdykoliv a kdekoliv, navíc za ni nemusíte utrácet peníze, botox je pořád procedurou, při níž do sebe necháváte vpíchnout chemický jed. Možná je tedy na čase rozhýbat svaly v obličeji a jednoduchými cviky tak dosáhnout mladistvého vzhledu, po kterém touží každá žena.

Výběr článků

Vpravo, vlevo nebo raději zůstat, kde jsem? Umíte se jasně rozhodovat, kudy se v životě vydat? Nebo občas tápete a zvažujete? Jak se naučit rozlišovat vlastní cestu a naslouchat svému srdci?
Doba adventní, pečení cukroví, bramborový salát se smaženým kaprem a očekávání příchodu Ježíška – to vše k Vánocům jak je známe my patří. Ovšem víte, kde se tyto tradice a zvyky skutečně vzaly a kam až sahají kořeny Vánoc?
Ať už jsou ve špenátovém salátu, restované nebo v omeletě, houby jsou chutnou pochoutkou nabitou živinami. Obsahují selen a ergothionein, což jsou silné antioxidanty. Také zde najdeme vitamíny skupiny B. Ačkoli jsou bílé potraviny často považovány za chudé na živiny, houby jsou výjimkou. Obsahují mnoho minerálů, jako je selen, draslík, měď, železo a fosfor, které se v potravinách rostlinného původu často nenacházejí. Ačkoliv se mezi sebou liší, všechny houby se mohou pochlubit působivým nutričním profilem. Níže si představíme 7 důvodů, proč by měly houby být pravidelnou součástí jídelníčku.

Nepřehlédněte

Stojany na víno ze dřeva i kovu, na stěnu nebo na bar v kuchyni. Slouží nejen jako praktické uložení vína, ale také jako originální designový prvek. Patří mezi věci, které vybíráte spíše podle stylu
Už na gymnáziu jsem věděla, co chci dělat. Chtěla jsem se stát fyzioterapeutkou, pracovat s lidmi a pomáhat jim od bolesti. Jenže to nebylo tak snadné, na vysokou jsem se nedostala, ani napoprvé, ani napodruhé, a tak jsem to vzdala a rozhodla jsem se, že se stanu masérkou. A pak přišla hodně lákavá nabídka.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek