Čtvrtek , 19. 05. 2022

Nataša

Nitroděložní tělísko: Jak si správně vybrat?

Výběr antikoncepčních prostředků je poměrně velký. Dlouhý seznam začíná kondomy, pokračuje antikoncepčními pilulkami a končí třeba právě nitroděložními tělísky. V tomto článku se na ně zaměříme. Dozvíte se, jak se tělíska dělí, jak fungují, pro koho jsou vhodná a také kdy je ideální jejich zavedení. Provedeme vás veškerou problematikou nitroděložních tělísek a pokud váháte, pomůžeme vám se rozhodnout, zda do toho jít, či nikoliv.
tělísko
Aplikace nitroděložního tělíska je rychlý a jednoduchý zákrok. (123rf.com)

13. 12. 2021

Nitroděložní tělísko: dělení

V jednoduchém pojetí se nitroděložní tělísko dělí na dva typy – hormonální a nehormonální. Tělíska mají různou podobu, ale nejčastěji převládá tvar písmene „T“. Na trhu najdete velkou spoustu variant nitroděložních tělísek a s jeho výběrem vám bezesporu pomůže gynekolog, který určí tu nejvhodnější variantu.

Princip fungování nitroděložního tělíska

Tělísek je více druhů, všechny však fungují tak, že brání spermiím v pohybu směrem k vajíčku. Tělísko navíc ovlivňuje život vajíčka a komplikuje proces připevnění oplodněného vajíčka ke stěnám děložní dutiny. Mnoho nitroděložních tělísek obsahuje stříbro a měď. Tyto kovy významně snižují nejen rychlost proniknutí spermií, ale také zabraňují vzniku a vývoji různých zánětlivých procesů.

Některá tělíska dokonce léčí

Na trhu se najdou i speciální tělíska obsahující navíc i určitý hormonální systém, který se postupně uvolňuje do výstelky dělohy. Používají se například při různých zdravotních problémech jako forma jejich léčby. Jedná se třeba o děložní krvácení u žen, které doprovází velká ztráta krve, což vede k úbytku mnoha červených krvinek a ohrožení života a zdraví ženy. Takové nitroděložní tělísko je vhodné pro ženy trpící trombózou, které z tohoto důvodu nemohou užívat hormonální antikoncepci.

Účinnost nitroděložního tělíska

Nitroděložní tělísko je jednou z nejúčinnějších antikoncepčních metod používaných v ČR. Existuje takzvaný Pearlův index, který hodnotí antikoncepční účinek. Nitroděložní tělíska se umisťují poměrně vysoko v porovnání s dalšími antikoncepčními prostředky a vykazují až 98,8% účinnost, což je velice dobrý výsledek.

Kdy zavést a jak dlouho tělísko nosit?

Zavedení tělíska probíhá v ambulanci a jedná se o jednoduchý zákrok. Ideální dobou nejsou první dny menstruačního cyklu, nýbrž zhruba 3.–6. den menstruace. Maximální doba nošení tělíska se liší podle jeho druhu, ale je to zhruba 3–5 let. Při dlouhodobém nošení tělíska v těle by mohlo dojít k infekci na sliznici děložní dutiny nebo by mohlo vést k zánětu v pochvě. Nové tělísko pak může být zavedeno 1 měsíc po další menstruaci. Odstranění nitroděložního tělíska je ale možné kterýkoli den menstruačního cyklu.

K TÉMATUHormonální jóga jako řešení potíží s menstruací nebo otěhotněním

Pro koho jsou tělíska vhodná?

Nitroděložní tělíska nejvíce vyhovují ženám v pozdějším věku, tedy těm, které již mají děti a hledají dlouhodobou antikoncepční metodu. Rovněž je doporučována pro ženy, které nesnesou hormonální antikoncepci. Jelikož tato metoda antikoncepce neobsahuje estrogen, volí ji i kojící matky a je možné ji zavést hned po šestinedělí. Některé typy hormonální nitroděložní antikoncepce je možné zavést i ženám, které dosud nerodily, avšak musí dosáhnout 18 let.

Pro koho tělísko není vhodné

Stane se, že lékař nitroděložní tělísko nedoporučí. Často se tak děje v případech, kdy má žena problematické menstruační krvácení nebo často trpí na infekce a záněty dělohy či pochvy. Nevhodné je i pro ženy, které často střídají sexuální partnery. Problém může nastat i u těch žen, jež se potýkají s abnormalitou děložního hrdla nebo trpí akutním onemocněním jater.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Spolehlivost antikoncepce. 100% účinná není žádná. Které jsou nejefektivnější a které nesou riziko

Barva menstruace: Co prozradí o vašem zdraví?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Sice jsou tenisky nejoblíbenější obuví, ovšem v zimě, kdy teploty padají pod bod mrazu, by nám v nich umrzla noha. Proto si pořizujeme boty zimní, které nás dokážou před nízkými hodnotami na teploměru ochránit. Velmi oblíbené jsou semišové zimní boty, které i skvěle vypadají. Tedy pokud jsou čisté a umíte o ně pečovat! V opačném případě žádnou parádu neudělají.
Sebevědomí dítěte je ve značné míře ovlivněno tím, jak k němu přistupují jeho rodiče a lidé, kteří jsou s ním v pravidelném kontaktu. Jen stěží si představíte, že by vyrostl zdravě sebevědomý člověk z dítěte, které denně slyší věty ve stylu: „Jsi úplně k ničemu.“ „Z tebe nikdy nic nebude.“ „Jak můžeš být sakra tak nešikovný?“ Takových podobných vět můžeme najít mnoho. Naopak, sami jistě víte, jak vás zahřeje na duši, když si od někoho vyslechnete:“ Tobě to ale dneska sluší!“ nebo „Jsi moc šikovná.“
Znamení zvěrokruhu o nás prozradí mnohé. Napoví, které plemeno psa je pro nás tím pravým společníkem, prozradí i to, jaké jsou naše silné a slabé stránky. Dokonce upozorní na to, jakým jsme milencem. A kromě jiného i naznačí, jestli patříme mezi chytrá či méně inteligentní stvoření.
Vánoce a tradice jdou ruku v ruce. Nejedna z nás jich mnoho z nich dodržuje nebo si děláme vlastní. Jednou z takových poměrně zaběhnutých, je hladovění, neboli půst. Podle této tradice by se měl držet během Štědrého dne půst až do večeře, aby se nám zjevilo zlaté prasátko. Co na to říká naše tělo?
Děti nutně nemusí trávit svůj volný čas hraním počítačových nebo mobilních her, které je nijak nerozvíjí. Daleko lepší je rozvíjet jejich kreativitu a motoriku s pomocí hraček, které vyplní jejich volný čas stejně dobře a u nichž si užijí stejnou porci zábavy. Těmito hračkami myslíme dětské stavebnice, které jsou mezi námi už dlouhá staletí.
Trápí vás akné? Dělají se vám pupínky, různé vyrážky a vás už to přestává bavit? Možná jste zkoušeli plno mastiček, plno čistících přípravků, ale i tak se vám potíže s pletí stále vrací! Jak vyřešit akné jednou provždy? Dá se to vůbec? Rovnou vám řeknu, že ano! A nyní vám prozradím, jak na to.

Nepřehlédněte

Žádná domácnost není útulná, pakliže v ní chybí pokojové rostliny. Zatímco starší generace nedají dopustit na barevně kvetoucí rostliny, jako je africká fialka nebo například ibišek, mladí dávají přednost stálezeleným rostlinám, k nimž patří i zamiokulkas. A právě o této pokojové rostlině bude nyní řeč.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek