Středa , 29. 11. 2023

Zina

Nitroděložní tělísko: Jak si správně vybrat?

Výběr antikoncepčních prostředků je poměrně velký. Dlouhý seznam začíná kondomy, pokračuje antikoncepčními pilulkami a končí třeba právě nitroděložními tělísky. V tomto článku se na ně zaměříme. Dozvíte se, jak se tělíska dělí, jak fungují, pro koho jsou vhodná a také kdy je ideální jejich zavedení. Provedeme vás veškerou problematikou nitroděložních tělísek a pokud váháte, pomůžeme vám se rozhodnout, zda do toho jít, či nikoliv.
tělísko
Aplikace nitroděložního tělíska je rychlý a jednoduchý zákrok. (123rf.com)

13. 12. 2021

Nitroděložní tělísko: dělení

V jednoduchém pojetí se nitroděložní tělísko dělí na dva typy – hormonální a nehormonální. Tělíska mají různou podobu, ale nejčastěji převládá tvar písmene „T“. Na trhu najdete velkou spoustu variant nitroděložních tělísek a s jeho výběrem vám bezesporu pomůže gynekolog, který určí tu nejvhodnější variantu.

Princip fungování nitroděložního tělíska

Tělísek je více druhů, všechny však fungují tak, že brání spermiím v pohybu směrem k vajíčku. Tělísko navíc ovlivňuje život vajíčka a komplikuje proces připevnění oplodněného vajíčka ke stěnám děložní dutiny. Mnoho nitroděložních tělísek obsahuje stříbro a měď. Tyto kovy významně snižují nejen rychlost proniknutí spermií, ale také zabraňují vzniku a vývoji různých zánětlivých procesů.

Některá tělíska dokonce léčí

Na trhu se najdou i speciální tělíska obsahující navíc i určitý hormonální systém, který se postupně uvolňuje do výstelky dělohy. Používají se například při různých zdravotních problémech jako forma jejich léčby. Jedná se třeba o děložní krvácení u žen, které doprovází velká ztráta krve, což vede k úbytku mnoha červených krvinek a ohrožení života a zdraví ženy. Takové nitroděložní tělísko je vhodné pro ženy trpící trombózou, které z tohoto důvodu nemohou užívat hormonální antikoncepci.

Účinnost nitroděložního tělíska

Nitroděložní tělísko je jednou z nejúčinnějších antikoncepčních metod používaných v ČR. Existuje takzvaný Pearlův index, který hodnotí antikoncepční účinek. Nitroděložní tělíska se umisťují poměrně vysoko v porovnání s dalšími antikoncepčními prostředky a vykazují až 98,8% účinnost, což je velice dobrý výsledek.

Kdy zavést a jak dlouho tělísko nosit?

Zavedení tělíska probíhá v ambulanci a jedná se o jednoduchý zákrok. Ideální dobou nejsou první dny menstruačního cyklu, nýbrž zhruba 3.–6. den menstruace. Maximální doba nošení tělíska se liší podle jeho druhu, ale je to zhruba 3–5 let. Při dlouhodobém nošení tělíska v těle by mohlo dojít k infekci na sliznici děložní dutiny nebo by mohlo vést k zánětu v pochvě. Nové tělísko pak může být zavedeno 1 měsíc po další menstruaci. Odstranění nitroděložního tělíska je ale možné kterýkoli den menstruačního cyklu.

K TÉMATU  Tipy, jak přirozeně zvětšit a prodloužit vaše řasy

Pro koho jsou tělíska vhodná?

Nitroděložní tělíska nejvíce vyhovují ženám v pozdějším věku, tedy těm, které již mají děti a hledají dlouhodobou antikoncepční metodu. Rovněž je doporučována pro ženy, které nesnesou hormonální antikoncepci. Jelikož tato metoda antikoncepce neobsahuje estrogen, volí ji i kojící matky a je možné ji zavést hned po šestinedělí. Některé typy hormonální nitroděložní antikoncepce je možné zavést i ženám, které dosud nerodily, avšak musí dosáhnout 18 let.

Pro koho tělísko není vhodné

Stane se, že lékař nitroděložní tělísko nedoporučí. Často se tak děje v případech, kdy má žena problematické menstruační krvácení nebo často trpí na infekce a záněty dělohy či pochvy. Nevhodné je i pro ženy, které často střídají sexuální partnery. Problém může nastat i u těch žen, jež se potýkají s abnormalitou děložního hrdla nebo trpí akutním onemocněním jater.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Spolehlivost antikoncepce. 100% účinná není žádná. Které jsou nejefektivnější a které nesou riziko

Barva menstruace: Co prozradí o vašem zdraví?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Čas nejde zastavit, a tak i miláček všech žen, Antonio Banderas, zakotvil v přístavu šedesátníků. V poslední době prošel velkými změnami ve svém životě. Mimo jiné prodělal infarkt a před několika týdny oznámil, že má koronavirus. Svůj zaběhlý hollywoodský život ale právě po infarktu zcela přehodnotil a dnes plní sociální sítě zcela novými příspěvky. Čemu propadl?
Start do nového roku je ideální doba, kdy byste se měli začít o sebe lépe starat a napravit co nejvíce hříchů z minulosti. Lednová očista, zdravější strava a více pohybu vám udělají jedině dobře. Budete se cítit lehčeji. Shodíte přebytečná kila a vhodné bylinky vás zbaví všech škodlivin, které se ve vás za poslední rok nahromadily.
Turistické středisko Jasná je velmi známé, stejně jako mnoho dalších míst v jeho okolí. Dovolená v Nízkých Tatrách na Slovensku ale může být plná jedinečných zážitků z míst, která každý nezná. Poradíme vám, kam vyrazit, abyste nebyli obklopeni obrovskými davy turistů. Díky tomu si užijete dovolenou mnohem více.
Mezi námi jsou tací, které bolí hlava jednou nebo dvakrát za rok. Pak existují lidé, kteří se potýkají s bolestmi hlavy téměř pravidelně. A některé z nás postihuje ubíjející migréna, kvůli které jsou dočasně vyloučení ze společenského života. Ale víte, co dělat, když na bolest hlavy ani migrénu nic nefunguje?
Rohy stěn bývají jednou z nejvíce zanedbávaných oblastí v domácnostech, pokud jde o styling a nebo výzdobu interiéru. I když přemýšlíte o tom, jak byste si roh upravili, většinou to stejně skončí tak, že do něj dáte buď nějakou pěknou lampu, nebo velkou pokojovou rostlinu. Existuje však mnoho dalších způsobů, jak si tento kousek domova můžete zajímavě ozdobit. A věřte nám, že některé z nich by vás možná ani nenapadly.
Díky své divoké touze po nezávislosti bývá Štír mylně zaměňován s ohnivými znameními. Štíři ve skutečnosti ale patří k vodnímu znamení, která bývají citlivá a hluboce emotivní. Jsou to velice přátelští a loajální lidé, vzhledem ke své autentičnosti jim navazování kontaktů jde velice snadno. Pro své nejbližší je ochoten se obětovat.

Nepřehlédněte

Máme tu začátek nového roku 2021 a určitě si spoustu z vás dalo nějaké předsevzetí! Například začít cvičit, jíst zdravěji, chodit na procházky, myslet více pozitivně, být lepší přítelkyní či přítelem či být lepším rodičem. Vaše předsevzetí se mohou lišit, ale stejně vás všechny něco spojuje. A to to, že jich chcete dosáhnout! Proto vám v tomto článku zmíníme 3 důležité kroky, jak na to. A věřte, že pokud se těchto kroků budete držet, tak máte vyhráno.
Celulitidu má řada žen. Dokonce možná existujte víc těch, které ji mají než těch, které mají to štěstí a celulitidou obdařeny nejsou. A stejně jako trápí ženy, tak ani muži leckdy celulitidě neuniknou. A proto si nyní připomeneme největší a nejčastější mýty, které o celulitidě kolují a připojíme pár rad, jak se jí zbavit.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek