Středa , 18. 05. 2022

Nataša

Levandule proti stresu i na uklidnění. Už ji máte na zahradě?

Potřebujete se uklidnit nebo zahnat stres? Ano, můžete si jít zaběhat, ale komu by se chtělo běhat v tom mrazivém vichru venku. Spíše vsaďte na bylinku, která oslní nejen svou vůní, ale i na pohled.
levandule
Vůně levandule je uklidňující.

06. 04. 2022

Jedním slovem levandule, která je efektivním bojovníkem se stresem a nahromaděným napětím. Máte ji už na své zahradě?

Středomořská krása do každého záhonu či květináče 

Už na první pohled je zřejmé, že se nejedná o typickou českou bylinku, kterou by u nás pěstovaly prababičky a babičky od nepaměti. Mluvíme o středomořské krásce, se kterou se však ani ve volné přírodě jinde na světě jen tak nesetkáme. Můžete narazit na levandulová pole, jež ale byla vysázená lidmi napříč generacemi.

levandule
Už jen pohled na levandulové pole vás zbaví stresu.

Pokud ji chcete mít doma, musíte si ji taky zasadit, a to buď do záhonů nebo do květináčů, jimiž zároveň vyzdobíte okenní parapety. „Ale já nejsem zkušený pěstitel,” říkáte si. Nemusíte však oplývat zkušenostmi, abyste si fialovou bylinu s úspěchem vypěstovali. A když se vám to podaří, můžete mít dobrý pocit i z toho, že jste něco udělali pro životní prostředí. Levandule totiž láká jak včelky, tak čmeláky a motýly. 

Levandule proti zdravotním problémům 

Její kořeny bychom našli až ve východním Středomoří, odkud se dostala do všech koutů světa. Poděkovat za to můžeme především Římanům. Jejich vojáci si právě levanduli nosili s sebou ve svých výzbrojích a snažili se hledat pěstitele napříč různými státy a kontinenty.  

Už v dřívějších dobách se koupali v levandulích, ale také tím zaháněli hmyz, který se běžně vyskytoval například v kostelích nebo rodinných domech. Dokonce se jednu dobu věřilo, že právě tato fialová bylinka brání morové nákaze.

levandule
Levanduli můžete využít doma několika způsoby. Třeba z ní připravit limonádu.

Jestli to je opravdu tak, nebo se jedná jenom o babskou povídačku, to ať posoudí odborníci. Co však prokázáno bylo a kdy se na levanduli můžeme opravdu spolehnout, je chvíle, kdy jsme ve stresu nebo kdy naším tělem proudí nahromaděné napětí. Právě proti němu totiž bojuje, a to s velkou efektivitou.  

K TÉMATUHygge je oblíbený trend bydlení, který vychází z přírody. Jak takový domov vypadá a co vám přinese?

Levandule lékařská má však i řadu jiných zdravotních benefitů. 

Jak pěstovat levanduli 

Abyste se těšili z krásné květiny, která bude zdobit parapety nebo skalku vedle domu, musíte jí poskytnout už na samotném počátku dobře propustnou půdu i dobré odvodnění. Dařit se jí bude hlavně na jemně svažitých místech, případně také na vytvořených kopečcích na vaší zahradě. Nebojte se ji používat ani do záhonů s trvalkami – potyká si třeba s floxy nebo třapatkami. Je skvělým doplněním i záhonů s růžemi, které dokáže ochránit před škůdci, jako jsou mšice nebo molice. 

Co se týče samotného pěstování, stejně jako jiné byliny i levandule má ráda světlo a teplo. Se zaléváním buďte opatrní – zalévejte pravidelně, ale stačí jen přiměřená dávka, ať se vyhnete přemokření (to nemá v lásce).  

levandule
Levandule se bude na zahradě vyjímat.

Aby levandule opravdu aktivně rostla a těšila se z fialových kvítků, doporučujeme ji přihnojovat. Volte výhradně vápenatá hnojiva. Pokud na tento krok zapomenete, není to ale taková chyba. Spíše je důležité levanduli pravidelně stříhat. Jenom tak bude zajištěné místo pro budoucí mladé rostlinky. Zpravidla stříháme na jaře za teplého počasí tak, aby na větvičkách zůstávaly jenom zdravé páry listů s pupeny.  

Po pár týdnech od odkvětu se doporučuje keříky seříznout, abyste se vyhnuli přerostení. Nebojte se seříznutí až o jednu třetinu, i tak si bylina zachová kompaktní tvar. Nehezkého tvaru a dřevnatého keře bychom dosáhli spíše v opačném případě čili tehdy, kdybychom se stříhání, respektive seříznutí, vyhýbali. Když k tomuto kroku přikročíme, rázem bude levandule hezky košatá, zahuštěná a rozkvetlá.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Levandule právě kvete. Využijte toho a připravte si esenciální olej, pleťovou vodu nebo zmrzlinu

Domácí difuzér v souladu se zdravím a duší

Zdroje článku:
google.com
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Základní pravidlo skutečné ženy zní: Na parfému se nešetří. Už slavná Coco Chanel nazvala parfém doplňkem, který vypoví o vzhledu ženy, a stále vám ji připomíná, když je zrovna pryč. Podle Francouzů jsou zase vůně, spodní prádlo a boty nejdůležitějšími prvky, které vytvářejí obraz ženy.
Nechci! Nebudu to jíst! A mnohdy i horší slova padají z dětských úst, když před ně dáte talíř s rybou. Jenže právě toto maso obsahuje spoustu důležitých živin. Je bohaté na vitaminy, omega3 mastné kyseliny a bílkoviny, které jsou prospěšné pro naše zdraví. Jak ale přesvědčit potomky, aby šupináče neodmítali?
S online kurzy se v posledních měsících doslova roztrhl pytel. Když nebylo možné setkávat se offline, podnikatelé se nalodili na online vlnu a rozjeli to právě ve světě internetu. A tak vznikly nejen kurzy týkající se výuky cizích jazyků, ale i efektivní způsoby, jak zlepšit své schopnosti nebo se naučit něčemu úplné novému, a to třeba FB reklamě nebo působení na sociálních sítích. Pokud i vy přemýšlíte nad koupí nějakého konkrétního online kurzu, seznamte se s několika věcmi, které se vyplatí vědět a znát.
Začít žít zdravěji - cíl, který si stanovila celá spousta z nás po zjištění, že jsme během doby covidové v průměru přibrali sedm kilogramů. Do svého jídelníčku proto přidáváme vícero zeleniny, hodně ovoce, naopak omezujeme sladkosti a snažíme se vyhnout se smaženému. Když už olej, tak pouze ten olivový, který je mnohými nutričními specialisty schválený. Mimochodem, věděli jste, že by se měl pít na lačný žaludek?
Letní péče o vlasy je nevyhnutelná, pokud toužíte po zdravé kštici. Letní počasí může vlasy poškodit víc, než zima a mráz. Ostré slunce, slaná nebo chlorovaná voda jsou nebezpečím pro vlasy i pokožku hlavy. Vlasy se vyšisují a hodně vysuší. Roztřepí se konečky, ztratí lesk a mohly by působit matně a neupraveně. Péče o vlasy je ve vedrech náročnější a abyste měly svou hřívu pěknou i v létě, dodržte několik zásad.
Retro je v kurzu už několik let, a dotklo se i domácího osvětlení. Můžete si tak pořídit i lampu ve stylu vintage. Tedy věci, které se tváří, jako by za sebou měly celé věky. Toto designové osvětlení navíc vypadá, jako by pocházelo z období páry, a dá zařadit dokonce do kategorie steampunk. Takové industriální lampy vytvoří hřejivou atmosféru, a navíc můžete mít doma i úplný originál.
Omrzely vás všechny ty stále dokola opakující se jídla, která si připravujete? Máte občas chuť odměnit vaše chuťové pohárky něčím netradičním – nebo něčím, co jste třeba ještě nikdy předtím neochutnali? V tom případě vám určitě uděláme chutě hned několika tipy na božská italská jídla, která zkrátka musíte ochutnat!

Nepřehlédněte

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek