Sobota , 03. 12. 2022

Svatoslav

Levandule proti stresu i na uklidnění. Už ji máte na zahradě?

Potřebujete se uklidnit nebo zahnat stres? Ano, můžete si jít zaběhat, ale komu by se chtělo běhat v tom mrazivém vichru venku. Spíše vsaďte na bylinku, která oslní nejen svou vůní, ale i na pohled.
levandule
Vůně levandule je uklidňující.

06. 04. 2022

Jedním slovem levandule, která je efektivním bojovníkem se stresem a nahromaděným napětím. Máte ji už na své zahradě?

Středomořská krása do každého záhonu či květináče 

Už na první pohled je zřejmé, že se nejedná o typickou českou bylinku, kterou by u nás pěstovaly prababičky a babičky od nepaměti. Mluvíme o středomořské krásce, se kterou se však ani ve volné přírodě jinde na světě jen tak nesetkáme. Můžete narazit na levandulová pole, jež ale byla vysázená lidmi napříč generacemi.

levandule
Už jen pohled na levandulové pole vás zbaví stresu.

Pokud ji chcete mít doma, musíte si ji taky zasadit, a to buď do záhonů nebo do květináčů, jimiž zároveň vyzdobíte okenní parapety. „Ale já nejsem zkušený pěstitel,” říkáte si. Nemusíte však oplývat zkušenostmi, abyste si fialovou bylinu s úspěchem vypěstovali. A když se vám to podaří, můžete mít dobrý pocit i z toho, že jste něco udělali pro životní prostředí. Levandule totiž láká jak včelky, tak čmeláky a motýly. 

Levandule proti zdravotním problémům 

Její kořeny bychom našli až ve východním Středomoří, odkud se dostala do všech koutů světa. Poděkovat za to můžeme především Římanům. Jejich vojáci si právě levanduli nosili s sebou ve svých výzbrojích a snažili se hledat pěstitele napříč různými státy a kontinenty.  

Už v dřívějších dobách se koupali v levandulích, ale také tím zaháněli hmyz, který se běžně vyskytoval například v kostelích nebo rodinných domech. Dokonce se jednu dobu věřilo, že právě tato fialová bylinka brání morové nákaze.

levandule
Levanduli můžete využít doma několika způsoby. Třeba z ní připravit limonádu.

Jestli to je opravdu tak, nebo se jedná jenom o babskou povídačku, to ať posoudí odborníci. Co však prokázáno bylo a kdy se na levanduli můžeme opravdu spolehnout, je chvíle, kdy jsme ve stresu nebo kdy naším tělem proudí nahromaděné napětí. Právě proti němu totiž bojuje, a to s velkou efektivitou.  

K TÉMATU  Brouci v domácnosti: Jak vyhnat nevítané hosty?

Levandule lékařská má však i řadu jiných zdravotních benefitů. 

Jak pěstovat levanduli 

Abyste se těšili z krásné květiny, která bude zdobit parapety nebo skalku vedle domu, musíte jí poskytnout už na samotném počátku dobře propustnou půdu i dobré odvodnění. Dařit se jí bude hlavně na jemně svažitých místech, případně také na vytvořených kopečcích na vaší zahradě. Nebojte se ji používat ani do záhonů s trvalkami – potyká si třeba s floxy nebo třapatkami. Je skvělým doplněním i záhonů s růžemi, které dokáže ochránit před škůdci, jako jsou mšice nebo molice. 

Co se týče samotného pěstování, stejně jako jiné byliny i levandule má ráda světlo a teplo. Se zaléváním buďte opatrní – zalévejte pravidelně, ale stačí jen přiměřená dávka, ať se vyhnete přemokření (to nemá v lásce).  

levandule
Levandule se bude na zahradě vyjímat.

Aby levandule opravdu aktivně rostla a těšila se z fialových kvítků, doporučujeme ji přihnojovat. Volte výhradně vápenatá hnojiva. Pokud na tento krok zapomenete, není to ale taková chyba. Spíše je důležité levanduli pravidelně stříhat. Jenom tak bude zajištěné místo pro budoucí mladé rostlinky. Zpravidla stříháme na jaře za teplého počasí tak, aby na větvičkách zůstávaly jenom zdravé páry listů s pupeny.  

Po pár týdnech od odkvětu se doporučuje keříky seříznout, abyste se vyhnuli přerostení. Nebojte se seříznutí až o jednu třetinu, i tak si bylina zachová kompaktní tvar. Nehezkého tvaru a dřevnatého keře bychom dosáhli spíše v opačném případě čili tehdy, kdybychom se stříhání, respektive seříznutí, vyhýbali. Když k tomuto kroku přikročíme, rázem bude levandule hezky košatá, zahuštěná a rozkvetlá.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Levandule právě kvete. Využijte toho a připravte si esenciální olej, pleťovou vodu nebo zmrzlinu

Domácí difuzér v souladu se zdravím a duší

Zdroje článku:
google.com
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Akné v těhotenství není nic neobvyklého. Je běžné, že se akné na začátku těhotenství trochu zhoršuje a s postupem času se opět zlepšuje. Pravděpodobným viníkem je nadměrná produkce kožního mazu, ke které dochází, když tělo produkuje větší množství estrogenu. Kožní problém odezní, když se vaše hormonální hladiny vrátí k normálu. Ale teď si řekneme, jak na akné ještě během těhotenství vyzrát.
Rozlučka se svobodou je v podstatě taková ta poslední dámská jízda, kterou si můžete se svou kamarádkou užít za svobodna. Zapomeňte ale na striptýz a klasické rozlučkové klišé – nemusí to být v zásadě jen o alkoholu a nezřízeném veselí. Ne každá kámoška je taky na bar zvědavá. Spíše vsaďte na společné zážitky a naplánujte zajímavou rozlučku, kterou si nevěsta bude pamatovat napořád.
Občas kvůli tomu, že je tady zase, protočíme panenky. Často nám připravuje krušné i bolestivé chvíle a někdy bychom byly raději, kdybychom si užily alespoň měsíc bez ní. Přesně tak většina žen vnímá menstruaci, která vlivem let neustále mění svou podobu. Jak vypadá ve dvaceti, třiceti a ve čtyřiceti? Mrkněte na její tři, pokaždé jiné, tváře.
Každý druhý zažil během některé své dovolené zažívací potíže. V této souvislosti se častěji mluví o cestovatelském průjmu, ovšem i druhý extrém dokáže dovolenou pokazit. Zácpa umí vystavit stopku všem radostem. Čekáte a ono nic. Jste stále více nafouklí, bolí vás břicho a může se dostavit i malátnost. Pokud k ní máte sklony, tak svému zažívání pomozte.

Nepřehlédněte

Zima se nese ve znamení deprese a pochmurného počasí. Právě počasí může za pokulhávající náladou a právě špatná nálada vám dělá ty dny zbytečně dlouhé a nepříjemné. Naštěstí máme recept, jak vyzrát jak na zimní depresi, tak na pochmurné počasí. Zkrátka si jen zalezte do peřin a pusťte si jeden z filmů, který doporučujeme. Rozhodně vás zahřejí na duši!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek