Pátek , 01. 12. 2023

Iva

Levandule proti stresu i na uklidnění. Už ji máte na zahradě?

Potřebujete se uklidnit nebo zahnat stres? Ano, můžete si jít zaběhat, ale komu by se chtělo běhat v tom mrazivém vichru venku. Spíše vsaďte na bylinku, která oslní nejen svou vůní, ale i na pohled.
levandule
Vůně levandule je uklidňující.

06. 04. 2022

Jedním slovem levandule, která je efektivním bojovníkem se stresem a nahromaděným napětím. Máte ji už na své zahradě?

Středomořská krása do každého záhonu či květináče 

Už na první pohled je zřejmé, že se nejedná o typickou českou bylinku, kterou by u nás pěstovaly prababičky a babičky od nepaměti. Mluvíme o středomořské krásce, se kterou se však ani ve volné přírodě jinde na světě jen tak nesetkáme. Můžete narazit na levandulová pole, jež ale byla vysázená lidmi napříč generacemi.

levandule
Už jen pohled na levandulové pole vás zbaví stresu.

Pokud ji chcete mít doma, musíte si ji taky zasadit, a to buď do záhonů nebo do květináčů, jimiž zároveň vyzdobíte okenní parapety. „Ale já nejsem zkušený pěstitel,” říkáte si. Nemusíte však oplývat zkušenostmi, abyste si fialovou bylinu s úspěchem vypěstovali. A když se vám to podaří, můžete mít dobrý pocit i z toho, že jste něco udělali pro životní prostředí. Levandule totiž láká jak včelky, tak čmeláky a motýly. 

Levandule proti zdravotním problémům 

Její kořeny bychom našli až ve východním Středomoří, odkud se dostala do všech koutů světa. Poděkovat za to můžeme především Římanům. Jejich vojáci si právě levanduli nosili s sebou ve svých výzbrojích a snažili se hledat pěstitele napříč různými státy a kontinenty.  

Už v dřívějších dobách se koupali v levandulích, ale také tím zaháněli hmyz, který se běžně vyskytoval například v kostelích nebo rodinných domech. Dokonce se jednu dobu věřilo, že právě tato fialová bylinka brání morové nákaze.

levandule
Levanduli můžete využít doma několika způsoby. Třeba z ní připravit limonádu.

Jestli to je opravdu tak, nebo se jedná jenom o babskou povídačku, to ať posoudí odborníci. Co však prokázáno bylo a kdy se na levanduli můžeme opravdu spolehnout, je chvíle, kdy jsme ve stresu nebo kdy naším tělem proudí nahromaděné napětí. Právě proti němu totiž bojuje, a to s velkou efektivitou.  

K TÉMATU  Trendy roku 2021 byly navrženy tak, aby nám pomohly lépe zvládnout neutěšené nálady pandemie

Levandule lékařská má však i řadu jiných zdravotních benefitů. 

Jak pěstovat levanduli 

Abyste se těšili z krásné květiny, která bude zdobit parapety nebo skalku vedle domu, musíte jí poskytnout už na samotném počátku dobře propustnou půdu i dobré odvodnění. Dařit se jí bude hlavně na jemně svažitých místech, případně také na vytvořených kopečcích na vaší zahradě. Nebojte se ji používat ani do záhonů s trvalkami – potyká si třeba s floxy nebo třapatkami. Je skvělým doplněním i záhonů s růžemi, které dokáže ochránit před škůdci, jako jsou mšice nebo molice. 

Co se týče samotného pěstování, stejně jako jiné byliny i levandule má ráda světlo a teplo. Se zaléváním buďte opatrní – zalévejte pravidelně, ale stačí jen přiměřená dávka, ať se vyhnete přemokření (to nemá v lásce).  

levandule
Levandule se bude na zahradě vyjímat.

Aby levandule opravdu aktivně rostla a těšila se z fialových kvítků, doporučujeme ji přihnojovat. Volte výhradně vápenatá hnojiva. Pokud na tento krok zapomenete, není to ale taková chyba. Spíše je důležité levanduli pravidelně stříhat. Jenom tak bude zajištěné místo pro budoucí mladé rostlinky. Zpravidla stříháme na jaře za teplého počasí tak, aby na větvičkách zůstávaly jenom zdravé páry listů s pupeny.  

Po pár týdnech od odkvětu se doporučuje keříky seříznout, abyste se vyhnuli přerostení. Nebojte se seříznutí až o jednu třetinu, i tak si bylina zachová kompaktní tvar. Nehezkého tvaru a dřevnatého keře bychom dosáhli spíše v opačném případě čili tehdy, kdybychom se stříhání, respektive seříznutí, vyhýbali. Když k tomuto kroku přikročíme, rázem bude levandule hezky košatá, zahuštěná a rozkvetlá.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Levandule právě kvete. Využijte toho a připravte si esenciální olej, pleťovou vodu nebo zmrzlinu

Domácí difuzér v souladu se zdravím a duší

Zdroje článku:
google.com
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Je možné, že v běžném ortodoxním vztahu se necítíte příliš šťastní, i když vám tam nic nechybí. Možná by vám více vyhovoval otevřený vztah. Co to obnáší? Jaké jsou benefity? Jste vůbec typ pro otevřený vztah? Je mnoho věcí, které je předtím třeba brát v úvahu.
Každý z nás má svou polohu, ve které spí nejraději. Někdo spí rád na břiše, jiný na zádech a další třeba zase na boku. Ale napadlo vás někdy hledat ve spánkových polohách význam? Že ne? Pak se možná budete divit, co která spánková poloha znamená.
Co se vám vybaví, když se řekne bydlení ve stylu Provence? Jistě opojná levandule, sluníčko, vzduch a víno. Kouzlo jižní Francie můžete mít doma na očích každý den. Stačí, když své bydlení přenesete do jednoduchého a úchvatně romantického provensálského stylu. Jak doma dosáhnout této neotřelé krásy a elegance?

Nepřehlédněte

Není snad člověk, který by je neznal. Zvláště v poslední době o nich média psala téměř neustále. Tato nepřehlédnutelná dvojice si získala srdce mnohých, ale řadu svých fanoušků také ztratila, a to právě kvůli stěží pochopitelným krokům, které provedla. Harry a Meghan jsou pár, který bude přitahovat pozornost médií neustále. Jaké byli jejich největší výstřelky? Pojďme si je připomenout!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek