Sobota , 03. 12. 2022

Svatoslav

4 důkazy, že je čokoláda vlastně zdravá. Reguluje krevní tlak a prospívá trávení!

Milujete hořkou čokoládu ve všech jejích podobách? K této vášni si můžete jen gratulovat. S každým soustem této sladkosti si totiž snižujete pravděpodobnost několika druhů rakovin. Ale i vaše srdce si přijde na své!
Hořká čokoláda prospívá srdci, trávení i nervům
zdroj: 123RF.com

11. 05. 2018

11. 05. 2018

Že čokoláda je zlo, kterému je lepší se vyhýbat? Ne tak rychle. Nelze totiž házet všechny druhy do stejného pytle. I když to možná zní neuvěřitelně, hořká a tmavá čokoláda je vlastně zdraví prospěšná záležitost. A zde jsou famózní benefity, které vás při její konzumaci nemohou minout!

Ochrana před rakovinou střev

Ze statistik vyplývá, že je ročně v České republice diagnostikováno více než osm tisíc nových případů rakoviny tlustého střeva. Jde se proti tomuto vážnému onemocnění nějak bránit? Nadějné zprávy přináší španělští odborníci z Vědeckého a technologického institutu potravin a výživy. Ti na základě své studie naznačují, že za účinnou prevenci platí právě hořká čokoláda. Je to prý proto, že její vysoký obsah antioxidačních polyfenolů snižuje riziko několika druhů rakovin, včetně té tlustého střeva a konečníku. Podle těchto expertů bychom pro své vlastní dobro měli alespoň malý kousek tmavé sladkosti jíst každý den.

Regulace cholesterolu, která funguje

To, že z nadměrné hladiny cholesterolu nic dobrého nekouká, ví asi každý. Tato tuková látka, jež se řadí do kategorie steroidů, se usazuje v tepnách, ucpává je a tím zvyšuje pravděpodobnost vývoje kardiovaskulárních chorob i trombózy. Lékař nešetří varováními, že i vaše hodnoty cholesterolu jsou tak trochu „přes čáru“? Pak jezte čokoládu s co největším podílem kakaa. Kyselina olejová, která je v ní přítomná, zvyšuje hladinu HDL neboli „hodného“ cholesterolu, čímž se pomáhá zbavit toho špatného. Nevíme, jak vy, ale my si tento „prášek“ necháme líbit…

Zažívání, co šlape jako po drátkách

Odborníci jsou toho názoru, že 100 gramů čokolády vyrobené převážně z kakaa může obsahovat až 11 gramů vlákniny. To znamená, že tato mňamka schovaná pod šustivým obalem je vlastně prospěšná pro vaše střevní zdraví. O vláknině je totiž známo, že pozitivně působí na střeva, zatímco stimuluje aktivitu žluči i žaludečních šťáv. Tím podporuje funkce celé trávicí soustavy, takže může být lékem na zácpu, průjem, pocit těžkosti, nadýmání i nevolnost.

K TÉMATU  Jak zdravě přibrat a nezničit si při tom trávení?

Stopka úzkosti a splínům

Hořká čokoláda je výborným psychickým dopingem. Už po pár soustech dochází v těle ke zvýšené produkci endorfinů, tedy hormonů štěstí. K úsměvu vám pomohou i mastné kyseliny, jmenovitě palmová a stearová, které v oblastech mozku pozitivně ovlivňují nervovou aktivitu spojenou s radostí a dobrou náladou. Tedy alespoň tak účinky „čokošky“ vysvětlují experti. Nedá se tedy pochybovat o tom, že s každou tabulkou si v obchodě koupíte i dávku optimismu!

Také si občas dopřáváte pár čtverečků? Nebo rovnou celou tabulku?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak se vypořádat se špatnou náladou? Zkuste našich 10 tipů!

Samota má na zdraví člověka špatný vliv. Jaké nemoce vám podle vědců hrozí? A co vám přinese spokojený vztah?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Lidé dávají na první dojem. Pokud není zrovna dobrý, automaticky člověka přesouvají do škatulky - s ním se bavit nechci. Velkou měrou se na dobrém prvním dojmu podílí i náš úsměv. Pokud jsou zuby plné kazů, druhého to spíše jenom odpudí. Ano, stáváme se možná trochu povrchními, ale většinou za zkaženými zuby stojí nedostatečná dentální hygiena a to o člověku něco naznačuje.
Řada lidí se klidně i léta odhodlává k tomu, aby přestali kouřit. Mnohdy následuje několik neúspěšných pokusů, u některých nakonec dojde opravdu k tomu, že se zvládnou této závislosti zbavit. Pokud patříte mezi ty, kteří se chtějí s kouřením rozloučit, můžete si vzít za pomocníka třeba také bylinky. Jaké konkrétně se vám budou hodit?
Seznamování je samo o sobě poměrně náročnou činností, pokud chcete zanechat opravdu dobrý dojem. Ještě horší je, pokud se do této odvážné činnosti vrhnete v zimním období. V zimě totiž mnoho okolností vůbec nepřidává vaší snaze ohromit daného člověka. Je však škoda v těchto chladných měsících zahodit šanci poznat toho pravého nebo tu pravou.
Odřeniny, drobné popáleniny, pořezání a další drobná poranění kůže přirozeně patří k letním sportům, dětským hrám, turistice, opékání špekáčků či grilování. Nejen děti, ale celé rodiny bývají více aktivní, podnikají řadu výletů, zkouší nová dobrodružství, sportují, chodí po horách nebo dovádějí na pláži. Některým úrazům lze předejít, ale často za ně bohužel může neovlivnitelná náhoda. Pak se vyplatí vědět, jak takové odřeniny, spáleniny od slunce nebo třeba říznutí co nejrychleji ošetřit.
Pokud mají muž a žena mezi sebou nevyřčené problémy, které se navenek projevují pnutím, hádkami a napjatou atmosférou, je dobré se s někým poradit. Jako první vždy mezi partnery vyvstává otázka: A funguje to vůbec? Pokud s partnerem stále bojujete a nevíte, jak z té zacyklené smyčky ven, zde je vše, co potřebujete vědět o manželském poradenství.
Pojem alternativní bydlení nemusí znamenat nepohodlí a nečistotu. Hlavní je mít k dispozici pozemek, a skutečně příjemný domov se pak dá vytvořit v přepravním kontejneru, lesní chalupě nebo mobilheimu. Záleží na způsobu provedení. Tyhle ukázky vás přesvědčí, že alespoň jako letní chalupu je co závidět. I v malém prostoru se dají vykouzlit divy. Nevěříte?

Nepřehlédněte

Jaro nám klepe na dveře a s ním i módní trendy tohoto roku. Péřové bundy zanedlouho přemístíme do hloubky skříní, naopak vytáhneme lehčí bundičky, které nebude třeba zapínat až ke krku. Abyste však letos okouzlili nejen muže, ale i zástupkyně něžného pohlaví, které jsou na módu často vysazené, zakomponujte do své stávající sbírky vzory. Právě jim se na jaře bude přikládat velký důraz.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek