Pondělí , 25. 09. 2023

Zlata

4 důkazy, že je čokoláda vlastně zdravá. Reguluje krevní tlak a prospívá trávení!

Milujete hořkou čokoládu ve všech jejích podobách? K této vášni si můžete jen gratulovat. S každým soustem této sladkosti si totiž snižujete pravděpodobnost několika druhů rakovin. Ale i vaše srdce si přijde na své!

11. 05. 2018

11. 05. 2018

Že čokoláda je zlo, kterému je lepší se vyhýbat? Ne tak rychle. Nelze totiž házet všechny druhy do stejného pytle. I když to možná zní neuvěřitelně, hořká a tmavá čokoláda je vlastně zdraví prospěšná záležitost. A zde jsou famózní benefity, které vás při její konzumaci nemohou minout!

Ochrana před rakovinou střev

Ze statistik vyplývá, že je ročně v České republice diagnostikováno více než osm tisíc nových případů rakoviny tlustého střeva. Jde se proti tomuto vážnému onemocnění nějak bránit? Nadějné zprávy přináší španělští odborníci z Vědeckého a technologického institutu potravin a výživy. Ti na základě své studie naznačují, že za účinnou prevenci platí právě hořká čokoláda. Je to prý proto, že její vysoký obsah antioxidačních polyfenolů snižuje riziko několika druhů rakovin, včetně té tlustého střeva a konečníku. Podle těchto expertů bychom pro své vlastní dobro měli alespoň malý kousek tmavé sladkosti jíst každý den.

Regulace cholesterolu, která funguje

To, že z nadměrné hladiny cholesterolu nic dobrého nekouká, ví asi každý. Tato tuková látka, jež se řadí do kategorie steroidů, se usazuje v tepnách, ucpává je a tím zvyšuje pravděpodobnost vývoje kardiovaskulárních chorob i trombózy. Lékař nešetří varováními, že i vaše hodnoty cholesterolu jsou tak trochu „přes čáru“? Pak jezte čokoládu s co největším podílem kakaa. Kyselina olejová, která je v ní přítomná, zvyšuje hladinu HDL neboli „hodného“ cholesterolu, čímž se pomáhá zbavit toho špatného. Nevíme, jak vy, ale my si tento „prášek“ necháme líbit…

Zažívání, co šlape jako po drátkách

Odborníci jsou toho názoru, že 100 gramů čokolády vyrobené převážně z kakaa může obsahovat až 11 gramů vlákniny. To znamená, že tato mňamka schovaná pod šustivým obalem je vlastně prospěšná pro vaše střevní zdraví. O vláknině je totiž známo, že pozitivně působí na střeva, zatímco stimuluje aktivitu žluči i žaludečních šťáv. Tím podporuje funkce celé trávicí soustavy, takže může být lékem na zácpu, průjem, pocit těžkosti, nadýmání i nevolnost.

K TÉMATU  Práce v den, kdy je státní svátek. Na co všechno máte nárok

Stopka úzkosti a splínům

Hořká čokoláda je výborným psychickým dopingem. Už po pár soustech dochází v těle ke zvýšené produkci endorfinů, tedy hormonů štěstí. K úsměvu vám pomohou i mastné kyseliny, jmenovitě palmová a stearová, které v oblastech mozku pozitivně ovlivňují nervovou aktivitu spojenou s radostí a dobrou náladou. Tedy alespoň tak účinky „čokošky“ vysvětlují experti. Nedá se tedy pochybovat o tom, že s každou tabulkou si v obchodě koupíte i dávku optimismu!

Také si občas dopřáváte pár čtverečků? Nebo rovnou celou tabulku?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Jak se vypořádat se špatnou náladou? Zkuste našich 10 tipů!

Samota má na zdraví člověka špatný vliv. Jaké nemoce vám podle vědců hrozí? A co vám přinese spokojený vztah?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

O spodním prádle se zrovna moc nemluví, a to hlavně z toho důvodu, že se jedná o něco opravdu intimního, ale přitom tak běžného. Také proto jsou fakta o spodním prádle tak trochu zapovězena – ale věřte, že i v tomto případě se můžete zasmát a podivovat, jakou proměnou spodní prádlo prošlo za tu dlouhou řadu let od jeho vynalezení.
Pandemie koronaviru neoslabuje a brzy se k ní přidá ještě podzimní vlna respiračních onemocnění. Nápor na imunitu tak ještě vzroste. Abyste zůstali fit a složité období přečkali, měli byste co nejvíce posílit obranyschopnost. Ideální podporou jsou vitaminy D a C. Soutěžte s námi a vyhrajte balíček kvalitních doplňků stravy značky Naturevia, kde oba důležité ochránce zdraví najdete.
Mladých a talentovaných autorů nebo autorek není nikdy dost. Jednou z nich je i Kristýna Freiová, která je absolventkou Literární akademie. Ta na sebe nedávno upozornila vydáním své již druhé knihy. Ta se jmenuje Nesmrtelný hrabě a je volným pokračováním jejího debutu knihy Galilejec. Kniha je plná fantastických příběhů, ale zamýšlí se také nad podstatnými životními otázkami.
Existuje tolik různých způsobů, jak si s rodinou vyrobit vlastní ozdoby. A při jejich tvorbě můžete využít spoustu různých materiálů! Každý jistě máme doma třeba nějaký přebytečný papír, že ano? Máme pro vás jednoduché vánoční ozdoby, které si dnes večer můžete s dětmi vytvořit.
Od 21. dubna, tedy počínaje dneškem, bude vládnout horoskopu až do 21. května znamení Býka. Tito lidé jsou známí svou vášnivostí, spolehlivostí, elegancí a někdy jsou považováni za nejpřitažlivější děti zvěrokruhu. Zároveň jsou čestní a milující. Nechybí jim jistá dávka extravagantnosti, nicméně pokud se rozzuří, často z nich jde i strach. Pokud někdy odhalí, že jste je podvedli, nebudou s vámi mít slitování, jsou totiž opravdu čestní.
Jestliže jste právě absolvovala a teprve začínáte uvažovat o hledání zaměstnání, je nejvyšší čas. Možná jste si naplánovala poslední prázdniny s tím, že začnete hledat práci až v září. Ale to už může být pozdě. Některé pozice si rozeberou ti rychlejší. Počítejte totiž s tím, že proces hledání práce a nástupu do zaměstnání může trvat i několik měsíců.

Nepřehlédněte

Je to tady! Společnost Warner Media oznámila, že hrdinové oblíbeného sitcomu z devadesátek se již v květnu objeví na stanici HBO Max. Co o comebacku legendárních Přátel víme, jak se k němu samotní aktéři vyjádřili, a jak se k tomu postavili tvůrci? Nový projekt je na spadnutí!
Je tomu už dvacet let, co byla v Česku uvedená premiéra prvního dílu nejslavnější čarodějnické ságy na světě. Snímek Harry Potter a Kámen mudrců bořil rekordy v návštěvnosti českých kin, a nejinak tomu bylo i při dalších dílech, které tvůrci natočili.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek