Sobota , 01. 04. 2023

Kvido

Co je únavový syndrom a jak s ním bojovat?

Únava je přirozenou reakcí našeho těla na přepracovanost nebo stres. Pokud se ani po dobrém spánku necítíte odpočatí, jste neustále napjatí a necítíte se takříkajíc „v pohodě“, můžete trpět syndromem chronické únavy. Je rozšířený mezi obyvateli velkých měst, kteří jsou vystaveni častému stresu a přepracovanosti. Vědci nazývají chronickou únavu nemocí 21. století. Nestihla právě vás?
únavový syndrom
Co je to únavový syndrom a je možné s ním bojovat? (foto: 123RF)

04. 11. 2021

Kdo jím trpí?

Podle statistik je únavový syndrom problémem více než 2 % lidí. Tito lidé mají často další onemocnění nervového systému: neurózy, záchvaty paniky atd. Podle statistik je tento syndrom až čtyřikrát častější u žen, přičemž průměrný věk pacientů je 25–45 let. Dospívající a děti onemocní méně často, existují však případy, kdy jím trpěly i děti ve věku 5 let a mladší.

Jak poznám, že jím trpím?

Hlavním příznakem, který se může stát vodítkem k tomu, že chronickou únavou trpíte, je neustálá potřeba spánku. V posteli můžete strávit celých 8 hodin, ale ráno, když se probudíte, se budete cítit unavení. Pacienti, u nichž je podezření na chronickou únavu, si také stěžují na:

 • trvalé bolesti hlavy;
 • roztržitá pozornost;
 • bolest kloubů;
 • bolest svalů;
 • nedostatek koordinace;
 • problémy s pamětí;
 • depresivní nálada;
 • zvýšená podrážděnost,
 • zvýšená ospalost nebo naopak nespavost.

Co stojí za stavem neustálé únavy?

Nejčastěji se jedná hned o kombinaci několika faktorů, které vedou k chronické únavě. Statistiky ukazují, že chronická únava se u lidí objevuje především po období zvýšeného výkonu, a tak není divu, že jím trpí mnoho pracovitých lidí.

Důvody jeho vzniku mohou být:

 • neustálé nervové napětí a chronický stres;
 • příliš krátký nebo příliš dlouhý spánek;
 • sedavý životní styl bez fyzické aktivity;
 • hormonální nerovnováha;
 • dlouhodobý příjem určité skupiny léků;
 • problémy v zažívacím traktu a nekvalitní strava;
 • virová onemocnění.

Věnujte svému tělu pozornost!

Určitě byste měli navštívit svého lékaře, který vám pomůže vyloučit jiné nemoci, které byste mohli za únavový syndrom zaměnit.  Rozhodně se nejedná o něco, s čím by bylo radno si zahrávat. Dlouhodobá únava může vést k rozšíření závažných chorob v těle. Stres a únava totiž není něco s čím by se člověk potýkal odpradávna. Až nyní ve 20. a 21. století zažíváme nebývalý boom, je těžké jít s dobou a vše stíhat. Naše tělesné schránky nejsou na takové vypjetí sil připraveny, a tak se přirozeně brání a volají o pomoc. Takovým voláním je právě chronická únava, kdy tělo křičí: Zastav a odpočiň si člověče! 

K TÉMATU  Samota má na zdraví člověka špatný vliv. Jaké nemoce vám podle vědců hrozí? A co vám přinese spokojený vztah?

Co s tím tedy dělat?

Je potřeba daný problém léčit, a nikoliv ho přehlížet, protože každý člověk má právo na kvalitní a pohodlný život. Rozhodně to neznamená, že byste se měli rozloučit se svým zaměstnáním. Jen je třeba svůj život přeorganizovat. V prvé řadě byste měli:

 • Promluvit si s lékařem, lépe však s terapeutem nebo psychologem.
 • Vzít si dovolenou – nejméně dva týdny a po tu dobu nic neplánovat, ani návštěvy. Vaše tělo musí vědět, že teď má dva týdny na odpočinek a může klidně jen ležet v posteli.
 • Přeorganizovat svůj čas tak, abyste se drželi jednoho zlatého pravidla: vyjmenujte si všechny věci, které chcete během dne stihnout, ale pak si naplánujte jen 50 % z nich – váš mozek musí vědět, že mu zbyde I čas na relaxaci a odpočinek.

Může se to zdát drastické a určitě si říkáte, že takový luxus si nemůžete dovolit. Věřte, že to si říká každý, kdo únavovým syndrome trpí. Problém je, že únava a vyčerpání těla může vest k vážným chorobám. Pak už stojí za to zamyslet se a své tempo rozvolnit. Takže pamatujte, pokud se rozhodnete svůj život změnit, první si dejte pořádnou dovolenou a načerpejte síly. Až potom začněte plánovat, jak to uděláte.

Dlouhodobá prevence, aby se nemoc nevrátila

Nejlepší prevencí chronické únavy je zrevidovat svůj denní režim. Je důležité začít dostatečně spát. Zkuste si dopřát celých 8 hodin spánku, nejlépe i více. Každý den se procházejte na čerstvém vzduchu. Prospěšná je také mírná fyzická aktivita. Může to být lehký běh, plavání, tanec nebo jóga. Dopřejte si kvalitní stravu.

Nedržte žádné přísné diety, které vedou k vyčerpání těla. Diverzifikujte svůj jídelníček a snažte se ho obohatit o hovězí a drůbeží maso, zeleninu, luštěniny a žloutky.

K TÉMATU  Naučte se předcházet letním potížím, vyhnete se tak těm dlouhodobým

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak se zbavit únavy a co je její příčinou?

Energetické nápoje dětem do rukou nepatří. Přesto je z velké části konzumují

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Face roller je oblíbený nástroj, který se využívá k péči o pleť a pokud ho ještě nemáte doma, zřejmě si klepete na čelo, jak by vám ”šudlání” kamenem po obličeji mělo vyhladit vrásky. Pojďme si proto zopakovat, co vlastně face roller je, jaké jsou jeho výhody a mýty, a především, jak s face rollerem pracovat.
Zdraví máme jenom jedno, proto bychom na něj neměli zapomínat. Je důležité, abychom si uvědomili zejména jednu věc, a sice že se na pevnosti a odolnosti našeho zdraví podílí i to, co jíme. Každodenní přísun potravin buď zdraví naprosto ruinuje, nebo mu prospívá. Jak jste na tom vy? Cítíte se po svém jídelníčku zdravě a fit? Nebo máte z jídla výčitky? Či snad některé potraviny vaše tělo zcela odmítá?
Být krásná v každém okamžiku. To je jeden ze základních nároků, které moderní společnost klade na ženy. Obvykle jde o požadavek nejdůležitější a v mnoha situacích dokonce jediný. S váhou, drobnými potížemi pokožky nebo stylem oblékání sice mohou příslušnice něžného pohlaví něco dělat, chtějí-li, ale existují i estetické nedostatky, s nimiž se život mění v peklo.
Určitě to znáte – někdy něco pravidelně jíte a až po delší době zjistíte, že vaše představy o zdravém stravování byly v tu dobu na míle daleko od skutečnosti. Na trhu existuje velké množství potravin, které díky jejich vzhledu či pověsti pokládáme za dietní, ale dietními, respektive zdravými, vůbec nejsou.

Nepřehlédněte

Název této léčivé metody přímo zavání jemnými vůněmi, které vás ovanou hned, jakmile se a takovou aromaterapii vydáte. Poslední dobou e mezi lidmi tato nenásilná cesta harmonizace vlastního těla i duše stále populárnější.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek