Sobota , 27. 07. 2024

Věroslav

Co je únavový syndrom a jak s ním bojovat?

Únava je přirozenou reakcí našeho těla na přepracovanost nebo stres. Pokud se ani po dobrém spánku necítíte odpočatí, jste neustále napjatí a necítíte se takříkajíc „v pohodě“, můžete trpět syndromem chronické únavy. Je rozšířený mezi obyvateli velkých měst, kteří jsou vystaveni častému stresu a přepracovanosti. Vědci nazývají chronickou únavu nemocí 21. století. Nestihla právě vás?
únavový syndrom
Co je to únavový syndrom a je možné s ním bojovat? (foto: 123RF)

04. 11. 2021

Kdo jím trpí?

Podle statistik je únavový syndrom problémem více než 2 % lidí. Tito lidé mají často další onemocnění nervového systému: neurózy, záchvaty paniky atd. Podle statistik je tento syndrom až čtyřikrát častější u žen, přičemž průměrný věk pacientů je 25–45 let. Dospívající a děti onemocní méně často, existují však případy, kdy jím trpěly i děti ve věku 5 let a mladší.

Jak poznám, že jím trpím?

Hlavním příznakem, který se může stát vodítkem k tomu, že chronickou únavou trpíte, je neustálá potřeba spánku. V posteli můžete strávit celých 8 hodin, ale ráno, když se probudíte, se budete cítit unavení. Pacienti, u nichž je podezření na chronickou únavu, si také stěžují na:

  • trvalé bolesti hlavy;
  • roztržitá pozornost;
  • bolest kloubů;
  • bolest svalů;
  • nedostatek koordinace;
  • problémy s pamětí;
  • depresivní nálada;
  • zvýšená podrážděnost,
  • zvýšená ospalost nebo naopak nespavost.

Co stojí za stavem neustálé únavy?

Nejčastěji se jedná hned o kombinaci několika faktorů, které vedou k chronické únavě. Statistiky ukazují, že chronická únava se u lidí objevuje především po období zvýšeného výkonu, a tak není divu, že jím trpí mnoho pracovitých lidí.

Důvody jeho vzniku mohou být:

  • neustálé nervové napětí a chronický stres;
  • příliš krátký nebo příliš dlouhý spánek;
  • sedavý životní styl bez fyzické aktivity;
  • hormonální nerovnováha;
  • dlouhodobý příjem určité skupiny léků;
  • problémy v zažívacím traktu a nekvalitní strava;
  • virová onemocnění.

Věnujte svému tělu pozornost!

Určitě byste měli navštívit svého lékaře, který vám pomůže vyloučit jiné nemoci, které byste mohli za únavový syndrom zaměnit.  Rozhodně se nejedná o něco, s čím by bylo radno si zahrávat. Dlouhodobá únava může vést k rozšíření závažných chorob v těle. Stres a únava totiž není něco s čím by se člověk potýkal odpradávna. Až nyní ve 20. a 21. století zažíváme nebývalý boom, je těžké jít s dobou a vše stíhat. Naše tělesné schránky nejsou na takové vypjetí sil připraveny, a tak se přirozeně brání a volají o pomoc. Takovým voláním je právě chronická únava, kdy tělo křičí: Zastav a odpočiň si člověče! 

K TÉMATU  Jak zvládnout stres v předvánoční době? Pusťte ho z hlavy! Co všechno udělat, abyste byly spokojené?

Co s tím tedy dělat?

Je potřeba daný problém léčit, a nikoliv ho přehlížet, protože každý člověk má právo na kvalitní a pohodlný život. Rozhodně to neznamená, že byste se měli rozloučit se svým zaměstnáním. Jen je třeba svůj život přeorganizovat. V prvé řadě byste měli:

  • Promluvit si s lékařem, lépe však s terapeutem nebo psychologem.
  • Vzít si dovolenou – nejméně dva týdny a po tu dobu nic neplánovat, ani návštěvy. Vaše tělo musí vědět, že teď má dva týdny na odpočinek a může klidně jen ležet v posteli.
  • Přeorganizovat svůj čas tak, abyste se drželi jednoho zlatého pravidla: vyjmenujte si všechny věci, které chcete během dne stihnout, ale pak si naplánujte jen 50 % z nich – váš mozek musí vědět, že mu zbyde I čas na relaxaci a odpočinek.

Může se to zdát drastické a určitě si říkáte, že takový luxus si nemůžete dovolit. Věřte, že to si říká každý, kdo únavovým syndrome trpí. Problém je, že únava a vyčerpání těla může vest k vážným chorobám. Pak už stojí za to zamyslet se a své tempo rozvolnit. Takže pamatujte, pokud se rozhodnete svůj život změnit, první si dejte pořádnou dovolenou a načerpejte síly. Až potom začněte plánovat, jak to uděláte.

Dlouhodobá prevence, aby se nemoc nevrátila

Nejlepší prevencí chronické únavy je zrevidovat svůj denní režim. Je důležité začít dostatečně spát. Zkuste si dopřát celých 8 hodin spánku, nejlépe i více. Každý den se procházejte na čerstvém vzduchu. Prospěšná je také mírná fyzická aktivita. Může to být lehký běh, plavání, tanec nebo jóga. Dopřejte si kvalitní stravu.

Nedržte žádné přísné diety, které vedou k vyčerpání těla. Diverzifikujte svůj jídelníček a snažte se ho obohatit o hovězí a drůbeží maso, zeleninu, luštěniny a žloutky.

K TÉMATU  Vliv líbání na lidské zdraví. Účinky pocítíte i uvidíte

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak se zbavit únavy a co je její příčinou?

Energetické nápoje dětem do rukou nepatří. Přesto je z velké části konzumují

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Málokterá z nás má cvičení v oblibě – chceme se mu vyhnout co se dá a doufáme, že to bez něj zvládneme. Existují ale cviky, které nejsou tolik náročné, a zároveň dokáží změnit život k lepšímu. Ať už v oblasti zdraví nebo sexu. V obojím případě se budete cítit mnohem lépe poté, co budete pravidelně cvičit Kegelovy cviky.
Jestliže pracujete doma stále, máte již nastavená pravidla, jak home office zvládat. Ale možná s home office začínáte, třeba právě díky povinné karanténě.
Ano, skutečně se to děje a rozhodně to není žádná vzácnost. I ženy po třicítce nemusejí mít manžela a děti, jen mezi námi pořád existují tací, které to nejenom překvapuje, ale dokonce i pohoršuje.
Od března, kdy princezna Kate oznámila svou diagnózu rakoviny, veřejnost netrpělivě očekává její návrat. Podle důvěryhodných zdrojů však princezna zůstane mimo oči veřejnosti nejméně do konce letošního roku, což vyvolává zklamání mezi jejími příznivci. Tisíce lidí budou muset čekat na jakýkoliv náznak zlepšení jejího zdravotního stavu.
Kvůli práci z domova či výuce online trávíte denně mnoho hodin před monitorem. Často je to mnohem víc času, než kolik to bylo před pandemií. Výsledkem je enormní zátěž pro oči. Ty jsou pak unavené. Dopřejte jim péči a výživu, kterou si zaslouží. Soutěžte s námi a vyhrajte balíček kvalitních doplňků stravy Naturevia pro namáhané oči.
Spa Hotel Děvín uprostřed Slavkovského lesa nabízí široký výběr služeb včetně lázeňské léčby pod jednou střechou.
Ať už je to způsobeno stárnutím, základním stavem kůže či faktory prostředí, trpět suchou kůží je velmi nepříjemné. Doma máme k dispozici mnoho přírodních produktů, o nich ani netušíme, že nám od těchto problémů mohou rychle pomoci. Které jsou ty nejúčinnější?
Půdní prostory nemusí sloužit jen k uskladnění harampádí. V půdní vestavbě může vzniknout vysněný podkrovní byt, který vám bude každý závidět. Hlavními charakteristikami jsou samosebou šikmé stropy, přiznané dřevěné trámy a zvláštní osobité kouzlo, jaké klasické byty nemají.
První rande, to máte sevřené hrdlo a trému. Někdo se začne o druhé pohlaví zajímat později, ale tenhle malý Casanova ještě nosí dudlík a pleny!
Designový doplněk nebo praktický zařizovací předmět. To všechno mohou plnit designová zrcadla. Vybírat můžete z nepřeberného množství tvarů. Trocha inspirace k zařizování domova.
Děti a mobilní telefony, to je časté téma k rodičovské diskuzi. Nikomu se nelíbí, kolik času u displejů chytrých zařízení děti tráví. Sami rodiče jim přitom přístroje dávají do rukou nebo jim jdou špatným příkladem. Navenek jsou nespokojení, ale zároveň si tak usnadňují práci a nechávají dítě zabavit se po svém. V jiných případech jim sami ukazují, kolik času u telefonu sami tráví. Proč to není dobře a jak situaci řešit?

Výběr článků

O čem bude rok 2019 z hlediska „Karmy“?  O osvobození z destruktivních vzorů, které jsou pozůstatkem z dob minulých, u mnoha lidí zasahujících až do dávných časů  „patriarchátu“. Jaký je tedy váš karmický horoskop pro tento rok?
Kocour Haburu je velkým fanouškem hry na piano. Rád na něm usíná, když se z něj line melodie ukolébavky. Ponořte se do klidu spolu s ním!

Nepřehlédněte

Recept, který pro vás dnes máme, patří zcela výjimečně mezi ty náročnější. Ale výsledek rozhodně stojí za to. Tohle lehce netradiční vánoční cukroví si totiž okamžitě zamilujete. Kromě toho s ním uděláte skvělý dojem i na tu nejpřísnější tchýni.
Sváteční atmosféra, radostné děti, a přitom… co s těmi dlouhými vánočními prázdninami? Dnešní článek na Dámské Lize vám přináší hravé rady a tipy, jak s dětmi aktivně a s úsměvem přežít Vánoční prázdniny. Od kreativních vánočních dílen až po rodinná dobrodružství, přinášíme vám inspiraci, jak si užít tuto časově náročnou, ale zároveň kouzelnou dobu s plným srdcem a lehkostí.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek