Středa , 05. 10. 2022

Eliška

Co je únavový syndrom a jak s ním bojovat?

Únava je přirozenou reakcí našeho těla na přepracovanost nebo stres. Pokud se ani po dobrém spánku necítíte odpočatí, jste neustále napjatí a necítíte se takříkajíc „v pohodě“, můžete trpět syndromem chronické únavy. Je rozšířený mezi obyvateli velkých měst, kteří jsou vystaveni častému stresu a přepracovanosti. Vědci nazývají chronickou únavu nemocí 21. století. Nestihla právě vás?
únavový syndrom
Co je to únavový syndrom a je možné s ním bojovat? (foto: 123RF)

04. 11. 2021

Kdo jím trpí?

Podle statistik je únavový syndrom problémem více než 2 % lidí. Tito lidé mají často další onemocnění nervového systému: neurózy, záchvaty paniky atd. Podle statistik je tento syndrom až čtyřikrát častější u žen, přičemž průměrný věk pacientů je 25–45 let. Dospívající a děti onemocní méně často, existují však případy, kdy jím trpěly i děti ve věku 5 let a mladší.

Jak poznám, že jím trpím?

Hlavním příznakem, který se může stát vodítkem k tomu, že chronickou únavou trpíte, je neustálá potřeba spánku. V posteli můžete strávit celých 8 hodin, ale ráno, když se probudíte, se budete cítit unavení. Pacienti, u nichž je podezření na chronickou únavu, si také stěžují na:

 • trvalé bolesti hlavy;
 • roztržitá pozornost;
 • bolest kloubů;
 • bolest svalů;
 • nedostatek koordinace;
 • problémy s pamětí;
 • depresivní nálada;
 • zvýšená podrážděnost,
 • zvýšená ospalost nebo naopak nespavost.

Co stojí za stavem neustálé únavy?

Nejčastěji se jedná hned o kombinaci několika faktorů, které vedou k chronické únavě. Statistiky ukazují, že chronická únava se u lidí objevuje především po období zvýšeného výkonu, a tak není divu, že jím trpí mnoho pracovitých lidí.

Důvody jeho vzniku mohou být:

 • neustálé nervové napětí a chronický stres;
 • příliš krátký nebo příliš dlouhý spánek;
 • sedavý životní styl bez fyzické aktivity;
 • hormonální nerovnováha;
 • dlouhodobý příjem určité skupiny léků;
 • problémy v zažívacím traktu a nekvalitní strava;
 • virová onemocnění.

Věnujte svému tělu pozornost!

Určitě byste měli navštívit svého lékaře, který vám pomůže vyloučit jiné nemoci, které byste mohli za únavový syndrom zaměnit.  Rozhodně se nejedná o něco, s čím by bylo radno si zahrávat. Dlouhodobá únava může vést k rozšíření závažných chorob v těle. Stres a únava totiž není něco s čím by se člověk potýkal odpradávna. Až nyní ve 20. a 21. století zažíváme nebývalý boom, je těžké jít s dobou a vše stíhat. Naše tělesné schránky nejsou na takové vypjetí sil připraveny, a tak se přirozeně brání a volají o pomoc. Takovým voláním je právě chronická únava, kdy tělo křičí: Zastav a odpočiň si člověče! 

K TÉMATU  Léčivé bylinky příznivě ovlivní váš organismus. Hlavně je nemíchejte! Které se teď vyplatí sbírat a jak pomohou?

Co s tím tedy dělat?

Je potřeba daný problém léčit, a nikoliv ho přehlížet, protože každý člověk má právo na kvalitní a pohodlný život. Rozhodně to neznamená, že byste se měli rozloučit se svým zaměstnáním. Jen je třeba svůj život přeorganizovat. V prvé řadě byste měli:

 • Promluvit si s lékařem, lépe však s terapeutem nebo psychologem.
 • Vzít si dovolenou – nejméně dva týdny a po tu dobu nic neplánovat, ani návštěvy. Vaše tělo musí vědět, že teď má dva týdny na odpočinek a může klidně jen ležet v posteli.
 • Přeorganizovat svůj čas tak, abyste se drželi jednoho zlatého pravidla: vyjmenujte si všechny věci, které chcete během dne stihnout, ale pak si naplánujte jen 50 % z nich – váš mozek musí vědět, že mu zbyde I čas na relaxaci a odpočinek.

Může se to zdát drastické a určitě si říkáte, že takový luxus si nemůžete dovolit. Věřte, že to si říká každý, kdo únavovým syndrome trpí. Problém je, že únava a vyčerpání těla může vest k vážným chorobám. Pak už stojí za to zamyslet se a své tempo rozvolnit. Takže pamatujte, pokud se rozhodnete svůj život změnit, první si dejte pořádnou dovolenou a načerpejte síly. Až potom začněte plánovat, jak to uděláte.

Dlouhodobá prevence, aby se nemoc nevrátila

Nejlepší prevencí chronické únavy je zrevidovat svůj denní režim. Je důležité začít dostatečně spát. Zkuste si dopřát celých 8 hodin spánku, nejlépe i více. Každý den se procházejte na čerstvém vzduchu. Prospěšná je také mírná fyzická aktivita. Může to být lehký běh, plavání, tanec nebo jóga. Dopřejte si kvalitní stravu.

Nedržte žádné přísné diety, které vedou k vyčerpání těla. Diverzifikujte svůj jídelníček a snažte se ho obohatit o hovězí a drůbeží maso, zeleninu, luštěniny a žloutky.

K TÉMATU  Proč je pro tělo důležitý vitamin D a co způsobuje jeho nedostatek?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak se zbavit únavy a co je její příčinou?

Energetické nápoje dětem do rukou nepatří. Přesto je z velké části konzumují

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Zimní zahrady jsou u nás stále více oblíbené. Kdo by si nechtěl užívat sluníčka a přirozeného světla i v době, kdy venku panuje zima. Vybudováním zimní zahrady navíc zvětšíte svůj obytný prostor a vznikne tak příjemné spojení s přírodou. Pokud je prostor i vytápěný, nic vám nebrání trávit zde váš čas kdykoliv. Jakou si vyberete?
Že nám po probdělé noci nebývá úplně fajn, víme zřejmě všichni. Když se takových nocí zopakuje hned několik, naše energie během dne rapidně klesá. To však není jediným nepříjemným efektem nedostatku spánku. Tento stav se na našem těle odráží v mnoha ohledech.
Zvoní budík - je zase ráno. Probouzíte se polámaní, s viditelnými kruhy pod očima a s padajícími očními víčky. Znovu jste se pořádně nevyspali. Už se to táhne několik dní a stále nevíte, jak svůj spánek opět zkvalitnit a prodloužit. Ty probděné noci se začínají projevovat na vaší pracovní výkonnosti i na náladě, kterou nemáte zrovna nejlepší. Možná za špatným spaním vězí tři věci. Jaké?
V dnešní době mnoho lidí pracuje z domu, a proto se chtějí ve své domácnosti dobře. Jaké kroky podniknout, abychom se cítily dobře a zároveň nám nevyschl náš finanční polštář? Pojďme se podívat na pár tipů, pomocí nichž můžeme zútulnit naši domácnost.
Zima se blíží nezastavitelnou rychlostí a s ní pro mnohé i nějaké to tradiční zimní kilo navíc. Kombinace efektivnějšího ukládání tuků, svátků a večírků (pokud lockdown dá) a té únavné tmy, jsou dovede být pro postavu naprostá katastrofa. Co s tím?
Máte něco málo našetřeno a své úspory schováváte pod polštářem doufajíc, že vám je inflace “nesežere”? Bohužel inflace dosáhne i na vaše úspory, které sídlí na běžném účtu. Aby došlo naopak k jejich zhodnocení, vyplatí se je investovat. Do čeho? To je už na vás. Ať už se rozhodnete pro akcie, nemovitosti, dluhopisy nebo pro spořící účet, pomůžou vám knihy o investování, které vás navedou na tu správnou cestu.
Paměť je velmi důležitá. Ale zvláště s přibývajícím věkem můžeme pozorovat jisté změny. Už si toho nepamatujeme tolik, jako dřív. Zapomínáme na důležité věci, v obchodě nevíme, co jsme potřebovali nakoupit a dojdeme domů jen s polovinou toho, pro co jsme šli. Musíme si prostě všechno psát.
Krásný, rovný úsměv bez bolesti a téměř na počkání slibuje inovativní systém neviditelných rovnátek Invisalign. Rovnátka jsou totiž navržena tak, aby odhalila úsměv, po kterém toužíte. Díky snímatelným rovnátkům tak opravdu během pár měsíců změníte svůj život.

Nepřehlédněte

Začínáte pociťovat nepříznivé příznaky menopauzy nebo se jim chcete do budoucna co nejvíce vyhnout? Přinášíme vám pár tipů, jak toho docílit.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek