Neděle , 05. 02. 2023

Dobromila

Energetické nápoje dětem do rukou nepatří. Přesto je z velké části konzumují

Všichni se souhlasně shodnou, že energetické nápoje nejsou pro děti. Osvěta v tomhle směru ale přesto trochu pokulhává: někde jsou k dostání i ve školním automatu. Proč je to špatně a jaké skrývají nebezpečí?
Energetické nápoje dětem do rukou nepatří. Přesto je z velké části konzumují
zdroj: 123RF.com

20. 11. 2019

20. 11. 2019

Energetické nápoje se pevně zakořenily v nabídkách všech obchodních řetězců s potravinami. Trh s nimi roste jako houby po dešti a čísla výrobců se neustále zvyšují. Nemalou skupinou, která energetické nápoje konzumuje, jsou ale děti ve školním věku. Povzbuzující nápoje mají přitom na jejich organismus trochu jiný dopad, než na dospělého. Obsahují totiž neúměrně vysokou dávku kofeinu a cukru.

Kofein dětem škodí víc, než si myslíme

Odjakživa panuje mezi lidmi povědomí o tom, že děti nepijí kávu. Hlavním důvodem je samozřejmě kofein, který má stimulující účinky. To, co dospělý člověk mnohdy ani nevnímá, znamená pro dětské tělo zemětřesení. Ne nadarmo si učitelé v základních školách, kde byly energetické nápoje dostupné v automatech, stěžovali na nadměrnou hyperaktivitu dětí. Ty pak po nějaké době naopak energii ztrácely a dostavila se únava a nezájem. To je klasický vliv kofeinu na dětský organismus. I proto se objevují hlasy odborníků, kteří navrhují prodeje těchto stimulantů pro děti i mladistvé úplně zakázat.

Energetické nápoje dětem do rukou nepatří. Přesto je z velké části konzumují
zdroj: 123RF.com

Může za to Red Bull

O rozšíření energetických nápojů se postaral Ditrich Mateschitz, který založil světoznámou značku Red Bull. Když byl v osmdesátých letech na návštěvě v Thajsku, oblíbil si tu místní stimulující nápoj Krating Daeng. Nápad mu přišel tak dobrý, že se s majitelem drinku rozhodl uzavřít smlouvu a stejný recept uplatnil v rodném Rakousku, kde výrobek začal prodávat pod stejným názvem, jako původní překlad – červený býk. Od roku 1987 Red Bull expandoval do okolních zemí a dnes ho zná úplně každý. Miliardář Mateschnitz přitom vlasní mimo jiné i stáj Formule 1.

Reklama cílí na mladé, původní účel byl ale jiný

Politikou Red Bullu je z velké části také oslovovat dospívající i děti. Cena nápoje přitom není zrovna nejmenší, ale to se změnilo během poslední dekády, kdy se masově rozšířily levné nápoje, které mají totožnou chuť i složení. Plechovky s energetickými nápoji si tak našly cestu i do dětských rukou, protože barevná reklama, slibující soustředění a adrenalin, na ně přímo cílí. Původní idea energetického drinku byla přitom posloužit jako stimulant pro dálkové řidiče nebo lidi, kteří pracují manuálně. Energetické drinky ale využijí i sportovci, kteří mají zátěž dostatečnou na to, aby zpracovali množství cukrů a dalších stimulačních látek, které drinky obsahují. Do této skupiny děti nepatří.

Energetické nápoje dětem do rukou nepatří. Přesto je z velké části konzumují
zdroj: 123RF.com

Kolik kofeinu obsahují energetické nápoje?

Za minulý rok jsme v Čechách vypili 50 milionů litrů energetických nápojů. Nárůst je každoročně i celých deset procent, a v oblíbenosti u nás vede výrobek Big Shock!, za kterým je na druhém místě Red Bull. Energetických nápojů jsou ale v prodeji desítky druhů a stoupá počet dětí, které vypijí klidně i dvě plechovky denně. Ale co to vlastně znamená? Všichni víme, že kofein pro děti není. Podívejte se na přehled, kolik ho kde najdeme. Vlevo najdete běžnou porci, vpravo obsah kofeinu v miligramech.

K TÉMATU  Detox vaše tělo očistí a nabije vás novou energií
Kakao (150 ml)4 mg
Čaj (150 ml)20 mg
Coca-cola (500 ml)50 mg
Instatní káva (150 ml)60 mg
Mletá káva (150 ml)80-230 mg
Red Bull a další (250 ml)80 mg
Big Shock!, Monster (500 ml)160 mg

Příliš mnoho cukru!

Doporučená maximální denní dávka kofeinu pro dospělého člověka je 300 mg. Tady si můžete snadno spočítat, jaké množství přijmete vy, ale kolik zkonzumuje teenager. Všimněte si přitom hodnot, jaké má černý čaj po minutě louhování. Děti přitom nemají organismus vyvinutý natolik, aby tyto dávky zpracoval. Škodí hlavně množství, takže dostává zabrat kardiovaskulární systém, zvyšuje se šance na možnou cukrovku, případně srdeční arytmie. Nebezpečí se ale skrývá i v cukrech, protože energetické nápoje jsou sacharidová bomba. Stejně tak ostatní látky jako taurin, guarana nebo kreatin nejsou to, co by mělo dítě konzumovat v takovém množství.

Energetické nápoje jsou skrytá hrozba

Pamatujte na to, až budete dávat dětem peníze, ať si něco koupí v obchodě. Ano, nemůžete je ohlídat, jestli tajně mlsají nezdravé brambůrky nebo zkoušejí potahovat z cigarety, ale přístup k energetickým nápojům je třeba zvolit stejný, jako ke kávě nebo Coca-cole, kterou jim taky nebudete nalévat po litrech. O té se totiž ví, že je příliš sladká. U plechovek s energiťáky na to ale zapomínáme.  

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Léto se rychle blíží a s ním přichází i doba infekcí močových cest, které trápí nejednu ženu. Jakmile se objeví první nepříjemné příznaky, začněte okamžitě jednat. Včasný zásah vás totiž může ochránit před vzplanutím problému v plné síle i následnými recidivami. Máte-li k těmto potížím sklony, předcházejte jim!
Topná sezona je tady, což znamená, že většina lidí přemýšlí nad tím, jestli nezainvestuje do nějakého úspornějšího zařízení. Přece jenom výdaje na energie kvůli konci roku sahají do nemilých výšin a většina lidí hledá možnosti, jak trochu ušetřit. Investice do úspornějšího vytápění je rozhodně jedna z cest stejně jako změna dodavatele elektřiny či plynu. Druhým zmíněným se však nezabývejme a raději si prozraďme, jak vytápět rodinný dům. 
Nikdy není pozdě změnit kariéru a zkusit něco nového. Naštěstí časy, kdy ženy patřily jen do humanitních oborů, jsou dávno pryč. Přesto v některých odvětvích je jich minimum. Třeba v IT tvoří sotva desetinu odborníků. Nicméně, pokud máte dámy kuráž, tak to zkuste. Firmy vás tu budou vítat s otevřenou náručí a ocení vás. Váháte? Pak pro vás máme sedm důvodů, které vás přesvědčí, že počítače jsou skvělá volba.
Není snad člověk, který by je neznal. Zvláště v poslední době o nich média psala téměř neustále. Tato nepřehlédnutelná dvojice si získala srdce mnohých, ale řadu svých fanoušků také ztratila, a to právě kvůli stěží pochopitelným krokům, které provedla. Harry a Meghan jsou pár, který bude přitahovat pozornost médií neustále. Jaké byli jejich největší výstřelky? Pojďme si je připomenout!
Díky své divoké touze po nezávislosti bývá Štír mylně zaměňován s ohnivými znameními. Štíři ve skutečnosti ale patří k vodnímu znamení, která bývají citlivá a hluboce emotivní. Jsou to velice přátelští a loajální lidé, vzhledem ke své autentičnosti jim navazování kontaktů jde velice snadno. Pro své nejbližší je ochoten se obětovat.

Nepřehlédněte

Známe to všechny, každé z nás se občas stane, že nás přepadne úzkost nebo stres, nic nás nebaví a svou budoucnost vidíme v černých barvách. V této chvíli je zapotřebí zvolnit a udělat si čas sama pro sebe alespoň na pár desítek minut.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek