Neděle , 04. 06. 2023

Dalibor

Energetické nápoje dětem do rukou nepatří. Přesto je z velké části konzumují

Všichni se souhlasně shodnou, že energetické nápoje nejsou pro děti. Osvěta v tomhle směru ale přesto trochu pokulhává: někde jsou k dostání i ve školním automatu. Proč je to špatně a jaké skrývají nebezpečí?
Energetické nápoje dětem do rukou nepatří. Přesto je z velké části konzumují
zdroj: 123RF.com

20. 11. 2019

20. 11. 2019

Energetické nápoje se pevně zakořenily v nabídkách všech obchodních řetězců s potravinami. Trh s nimi roste jako houby po dešti a čísla výrobců se neustále zvyšují. Nemalou skupinou, která energetické nápoje konzumuje, jsou ale děti ve školním věku. Povzbuzující nápoje mají přitom na jejich organismus trochu jiný dopad, než na dospělého. Obsahují totiž neúměrně vysokou dávku kofeinu a cukru.

Kofein dětem škodí víc, než si myslíme

Odjakživa panuje mezi lidmi povědomí o tom, že děti nepijí kávu. Hlavním důvodem je samozřejmě kofein, který má stimulující účinky. To, co dospělý člověk mnohdy ani nevnímá, znamená pro dětské tělo zemětřesení. Ne nadarmo si učitelé v základních školách, kde byly energetické nápoje dostupné v automatech, stěžovali na nadměrnou hyperaktivitu dětí. Ty pak po nějaké době naopak energii ztrácely a dostavila se únava a nezájem. To je klasický vliv kofeinu na dětský organismus. I proto se objevují hlasy odborníků, kteří navrhují prodeje těchto stimulantů pro děti i mladistvé úplně zakázat.

Energetické nápoje dětem do rukou nepatří. Přesto je z velké části konzumují
zdroj: 123RF.com

Může za to Red Bull

O rozšíření energetických nápojů se postaral Ditrich Mateschitz, který založil světoznámou značku Red Bull. Když byl v osmdesátých letech na návštěvě v Thajsku, oblíbil si tu místní stimulující nápoj Krating Daeng. Nápad mu přišel tak dobrý, že se s majitelem drinku rozhodl uzavřít smlouvu a stejný recept uplatnil v rodném Rakousku, kde výrobek začal prodávat pod stejným názvem, jako původní překlad – červený býk. Od roku 1987 Red Bull expandoval do okolních zemí a dnes ho zná úplně každý. Miliardář Mateschnitz přitom vlasní mimo jiné i stáj Formule 1.

Reklama cílí na mladé, původní účel byl ale jiný

Politikou Red Bullu je z velké části také oslovovat dospívající i děti. Cena nápoje přitom není zrovna nejmenší, ale to se změnilo během poslední dekády, kdy se masově rozšířily levné nápoje, které mají totožnou chuť i složení. Plechovky s energetickými nápoji si tak našly cestu i do dětských rukou, protože barevná reklama, slibující soustředění a adrenalin, na ně přímo cílí. Původní idea energetického drinku byla přitom posloužit jako stimulant pro dálkové řidiče nebo lidi, kteří pracují manuálně. Energetické drinky ale využijí i sportovci, kteří mají zátěž dostatečnou na to, aby zpracovali množství cukrů a dalších stimulačních látek, které drinky obsahují. Do této skupiny děti nepatří.

Energetické nápoje dětem do rukou nepatří. Přesto je z velké části konzumují
zdroj: 123RF.com

Kolik kofeinu obsahují energetické nápoje?

Za minulý rok jsme v Čechách vypili 50 milionů litrů energetických nápojů. Nárůst je každoročně i celých deset procent, a v oblíbenosti u nás vede výrobek Big Shock!, za kterým je na druhém místě Red Bull. Energetických nápojů jsou ale v prodeji desítky druhů a stoupá počet dětí, které vypijí klidně i dvě plechovky denně. Ale co to vlastně znamená? Všichni víme, že kofein pro děti není. Podívejte se na přehled, kolik ho kde najdeme. Vlevo najdete běžnou porci, vpravo obsah kofeinu v miligramech.

K TÉMATU  Ájurvéda podle Krainové: Co vás na takovém detoxu čeká?
Kakao (150 ml)4 mg
Čaj (150 ml)20 mg
Coca-cola (500 ml)50 mg
Instatní káva (150 ml)60 mg
Mletá káva (150 ml)80-230 mg
Red Bull a další (250 ml)80 mg
Big Shock!, Monster (500 ml)160 mg

Příliš mnoho cukru!

Doporučená maximální denní dávka kofeinu pro dospělého člověka je 300 mg. Tady si můžete snadno spočítat, jaké množství přijmete vy, ale kolik zkonzumuje teenager. Všimněte si přitom hodnot, jaké má černý čaj po minutě louhování. Děti přitom nemají organismus vyvinutý natolik, aby tyto dávky zpracoval. Škodí hlavně množství, takže dostává zabrat kardiovaskulární systém, zvyšuje se šance na možnou cukrovku, případně srdeční arytmie. Nebezpečí se ale skrývá i v cukrech, protože energetické nápoje jsou sacharidová bomba. Stejně tak ostatní látky jako taurin, guarana nebo kreatin nejsou to, co by mělo dítě konzumovat v takovém množství.

Energetické nápoje jsou skrytá hrozba

Pamatujte na to, až budete dávat dětem peníze, ať si něco koupí v obchodě. Ano, nemůžete je ohlídat, jestli tajně mlsají nezdravé brambůrky nebo zkoušejí potahovat z cigarety, ale přístup k energetickým nápojům je třeba zvolit stejný, jako ke kávě nebo Coca-cole, kterou jim taky nebudete nalévat po litrech. O té se totiž ví, že je příliš sladká. U plechovek s energiťáky na to ale zapomínáme.  

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Chcete dát svému milenci ultra speciální dárek, který mu ukáže, jak vám na něm záleží? Proč nezkusit smyslnou, erotickou masáž? Erotická masáž, která je dokonalým způsobem, jak vás dostat oba do nálady, je skvělou formou předehry a může pomoci budovat a prodlužovat potěšení, aby bylo vyvrcholení ještě příjemnější. A co si budeme, vzrušená budete i vy – a jak! Sama to dnes večer zkuste.
Jsou lidé, kteří ho prostě nemohou vystát a nemohou se dočkat, až rychle pomine, a ti, kteří ho naopak zbožňují, navzdory chladu, mlze a všemu, co k němu patří. Zima je pro nás obdobím, které má kouzelný nádech, možná kvůli Vánocům, možná proto, že mráz v určitých obdobích jako by všechno zmrazil a zastavil čas. A když sněží? Rozhodně to neusnadňuje pohyb, ale bílý plášť jako by všechno zkrášloval a tlumil, zkrátka kouzelný svět! Zima je však také synonymem pro méně času stráveného venku, a to z pochopitelných důvodů souvisejících s nižšími teplotami, a pro děti se nuda může stát krutou realitou. Když se nad tím ale zamyslíte, s trochou fantazie a organizace se dá s dětmi podnikat spousta aktivit, a to jak uvnitř, tak venku.
Pustili jste se do rekonstrukce vašeho domova a čeká vás mimo jiné i koupelna? Pokud ale místo pro relax a očistu není příliš velké, musíte hodně přemýšlet nad rozvržením celého prostoru. Přinášíme vám pár tipů, které se vám budou při zařizování hodit.
Kašle a smrká kdekdo. Nachlazení a podzimní virózy se rychle šíří. Navíc opět začínají růst čísla nakažených koronavirem a na dveře klepe pozimní vlna chřipky. Je tak nejvyšší čas pořádně posílit obranyschopnost! Soutěžte s námi a vyhrajte balíček kvalitních doplňků stravy Naturevia, který naboostuje vaši imunitu.
Do svého jídelníčku můžeme zakomponovat celou řadu potravin. Zapomínat nesmíme především na zeleninu, konkrétně na rajčata, která jsou mnohdy lékaři i odborníky na zdravé stravování označována za zázračnou potravinu. Proč si rajčata vysloužila takovou přezdívku? Proč je mnozí označují za “zázračná”? Důvodem toho jsou zdravotní benefity. Ať už přidáte rajčata do omáčky, polévky nebo jenom na chleba s máslem, uděláte tak něco pro své zdraví.
Ať už vítáte návštěvu nebo si potřebujete po dlouhém a náročném dni v práci odpočinout, sedací souprava je to, co využijete jako první. Sedačka by měla být dominantou každého obývacího pokoje, ať je sebevíc velký či naopak sebevíc malý. Chybět by neměla ve velkých příbytcích, ani v drobných bytových jednotkách. Otázkou ale je, jak tu správnou vybrat.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek