Středa , 29. 05. 2024

Maxim

Energetické nápoje dětem do rukou nepatří. Přesto je z velké části konzumují

Všichni se souhlasně shodnou, že energetické nápoje nejsou pro děti. Osvěta v tomhle směru ale přesto trochu pokulhává: někde jsou k dostání i ve školním automatu. Proč je to špatně a jaké skrývají nebezpečí?
Energetické nápoje dětem do rukou nepatří. Přesto je z velké části konzumují
zdroj: 123RF.com

20. 11. 2019

20. 11. 2019

Energetické nápoje se pevně zakořenily v nabídkách všech obchodních řetězců s potravinami. Trh s nimi roste jako houby po dešti a čísla výrobců se neustále zvyšují. Nemalou skupinou, která energetické nápoje konzumuje, jsou ale děti ve školním věku. Povzbuzující nápoje mají přitom na jejich organismus trochu jiný dopad, než na dospělého. Obsahují totiž neúměrně vysokou dávku kofeinu a cukru.

Kofein dětem škodí víc, než si myslíme

Odjakživa panuje mezi lidmi povědomí o tom, že děti nepijí kávu. Hlavním důvodem je samozřejmě kofein, který má stimulující účinky. To, co dospělý člověk mnohdy ani nevnímá, znamená pro dětské tělo zemětřesení. Ne nadarmo si učitelé v základních školách, kde byly energetické nápoje dostupné v automatech, stěžovali na nadměrnou hyperaktivitu dětí. Ty pak po nějaké době naopak energii ztrácely a dostavila se únava a nezájem. To je klasický vliv kofeinu na dětský organismus. I proto se objevují hlasy odborníků, kteří navrhují prodeje těchto stimulantů pro děti i mladistvé úplně zakázat.

Energetické nápoje dětem do rukou nepatří. Přesto je z velké části konzumují
zdroj: 123RF.com

Může za to Red Bull

O rozšíření energetických nápojů se postaral Ditrich Mateschitz, který založil světoznámou značku Red Bull. Když byl v osmdesátých letech na návštěvě v Thajsku, oblíbil si tu místní stimulující nápoj Krating Daeng. Nápad mu přišel tak dobrý, že se s majitelem drinku rozhodl uzavřít smlouvu a stejný recept uplatnil v rodném Rakousku, kde výrobek začal prodávat pod stejným názvem, jako původní překlad – červený býk. Od roku 1987 Red Bull expandoval do okolních zemí a dnes ho zná úplně každý. Miliardář Mateschnitz přitom vlasní mimo jiné i stáj Formule 1.

Reklama cílí na mladé, původní účel byl ale jiný

Politikou Red Bullu je z velké části také oslovovat dospívající i děti. Cena nápoje přitom není zrovna nejmenší, ale to se změnilo během poslední dekády, kdy se masově rozšířily levné nápoje, které mají totožnou chuť i složení. Plechovky s energetickými nápoji si tak našly cestu i do dětských rukou, protože barevná reklama, slibující soustředění a adrenalin, na ně přímo cílí. Původní idea energetického drinku byla přitom posloužit jako stimulant pro dálkové řidiče nebo lidi, kteří pracují manuálně. Energetické drinky ale využijí i sportovci, kteří mají zátěž dostatečnou na to, aby zpracovali množství cukrů a dalších stimulačních látek, které drinky obsahují. Do této skupiny děti nepatří.

Energetické nápoje dětem do rukou nepatří. Přesto je z velké části konzumují
zdroj: 123RF.com

Kolik kofeinu obsahují energetické nápoje?

Za minulý rok jsme v Čechách vypili 50 milionů litrů energetických nápojů. Nárůst je každoročně i celých deset procent, a v oblíbenosti u nás vede výrobek Big Shock!, za kterým je na druhém místě Red Bull. Energetických nápojů jsou ale v prodeji desítky druhů a stoupá počet dětí, které vypijí klidně i dvě plechovky denně. Ale co to vlastně znamená? Všichni víme, že kofein pro děti není. Podívejte se na přehled, kolik ho kde najdeme. Vlevo najdete běžnou porci, vpravo obsah kofeinu v miligramech.

K TÉMATU  4+1 důvody, proč jíst rajčata. Jsou skvělé nejen pro oči
Kakao (150 ml)4 mg
Čaj (150 ml)20 mg
Coca-cola (500 ml)50 mg
Instatní káva (150 ml)60 mg
Mletá káva (150 ml)80-230 mg
Red Bull a další (250 ml)80 mg
Big Shock!, Monster (500 ml)160 mg

Příliš mnoho cukru!

Doporučená maximální denní dávka kofeinu pro dospělého člověka je 300 mg. Tady si můžete snadno spočítat, jaké množství přijmete vy, ale kolik zkonzumuje teenager. Všimněte si přitom hodnot, jaké má černý čaj po minutě louhování. Děti přitom nemají organismus vyvinutý natolik, aby tyto dávky zpracoval. Škodí hlavně množství, takže dostává zabrat kardiovaskulární systém, zvyšuje se šance na možnou cukrovku, případně srdeční arytmie. Nebezpečí se ale skrývá i v cukrech, protože energetické nápoje jsou sacharidová bomba. Stejně tak ostatní látky jako taurin, guarana nebo kreatin nejsou to, co by mělo dítě konzumovat v takovém množství.

Energetické nápoje jsou skrytá hrozba

Pamatujte na to, až budete dávat dětem peníze, ať si něco koupí v obchodě. Ano, nemůžete je ohlídat, jestli tajně mlsají nezdravé brambůrky nebo zkoušejí potahovat z cigarety, ale přístup k energetickým nápojům je třeba zvolit stejný, jako ke kávě nebo Coca-cole, kterou jim taky nebudete nalévat po litrech. O té se totiž ví, že je příliš sladká. U plechovek s energiťáky na to ale zapomínáme.  

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Je tu! První článek, první krůček k cestě za posunem, učením se, přeměnou zaběhlých vzorců. Z upřímné zpovědi jedné odvážné ženy se dozvíte, proč za mnou přišla, kam se chce pomocí koučinku Emočních rovnic posunout i proč si vybrala právě mě. Bude to naše společná jízda - na rok, rok a půl. A vy budete u toho a nahlédnete tak do způsobu mé práce z první řady. Vaše Marcela Hlaváčková.
Nastoupili jste na mateřskou dovolenou a přemýšlíte, jak si aspoň něco málo přivydělat k dobru? Nebo v hlavě nosíte už nějakou dobu podnikatelský plán, na který je najednou více času než kdy dřív? Podnikání na mateřské není tabu a není to ani nic nereálného. Dnes se jedná o zcela běžnou věc.  
Chystáte se na dovolenou na druhý konec světa a čeká vás dlouhý let? V tom případě se na něj musíte dobře připravit. Pokud tedy nepatříte mezi šťastlivce, kteří každý let bez problémů prospí.
Dvě dimenze jednoho problému - najít si manžela a správně se o něj postarat - patřily k těm nejzásadnějším tématům, které před 70 lety řešily magazíny a žurnály určené ženám. Inspiraci z nich můžete načerpat i dnes, ale jen na vlastní nebezpečí.
Polyamorie během posledních několika let přestává být tabu a začíná se k ní hlásit čím dál tím více lidí, a to včetně osob pohybujících se v showbyznysu. Co to povídáme, vlastně především celebrity polyamorii zpopularizovaly.
Zahalte se do tepla a vydejte se s námi na lednové dobrodružství plné venkovních aktivit vhodných pro všechny věkové kategorie! Bez ohledu na věk si můžete užít odpoledne při sáňkování, procházky v zasněženém lese či stavbu sněhuláka. Připravte se na lednovou zábavu a objevte radost z aktivit pod širým nebem.
Máte před sebou volný víkend a přemýšlíte, co byste se svojí láskou podnikli? Nebo jenom hledáte atraktivní destinaci, kterou navštívíte při další letní dovolené? Nemusíte vždy jezdit tam, kam většina lidí. Zajeďte si za romantikou, která se vám doslova vryje pod kůži.
Taky se vás dotkla koronavirová krize po finanční stránce? V tom případě pravděpodobně přemýšlíte nad tím, jak rodinný rozpočet trochu “nakopnout”. Naštěstí lze vykonávat rovnou několik prací z domova, pro kterou se rozhodnete vy?
Lidé žijící v bytech často nevyužívají prostor svého balkonu na maximum, a to zejména díky nedostatečnému soukromí. Máme pro vás pár skvělých tipů, jak ho snadno na balkoně či lodžii zajistit a vytvořit si tak oázu klidu a pohody.
Připadáte si tlustí, ovšem váha neukazuje žádný kilogram navíc? Na vině může být nafouknuté bříško, což je problém, který se vyskytuje zcela běžně. Patří k nevítaným společníkům, jenž stojí za nízkým sebevědomím. Pojďme si proto prozradit, jak se problému zbavit. 
Renée Zellweger proměnila nominaci a odnesla si prestižní ocenění za hlavní roli v dramatu Judy. Dlouhé roky se před kamerou neobjevila a jak sama přiznává, trpěla depresemi a příliš málo času byla opravdu sama sebou.
Rozvodovost je v České republice opravdu na vysoké úrovni a za poslední měsíce se počet ukončených manželství ještě znásobil. Karanténu přikazující lidem, aby strávili svůj čas se všemi členy domácnosti zkrátka ne všichni zvládli s lehkostí a bez hádek či řevu. Nový typ onemocnění však není jediný důvod, proč se vztahy rozpadají.  

Výběr článků

Představte si nezapomenutelný únik od každodenního shonu a vydáte se s celou rodinou na dobrodružnou jarní dovolenou. V našem článku "Jarní prázdniny! Kam na jarní prázdniny s celou rodinou?" vám přinášíme inspirativní tipy na rodinné výlety a aktivity. Od přírodních krás až po kouzelná města, pojďte s námi objevit zajímavá místa, která poskytnou všem členům rodiny nezapomenutelné zážitky. Vyzvěte svou rodinu k dobrodružství a společně objevujte nové obzory v tomto jarním období. Kam se vydáte vy?
Už vás nebaví chodit do práce? Jste naštvaní pokaždé, když musíte ráno brzy vstávat a když v zimě jezdíte za tmy domů? Pak je na čase poohlédnout se po práci nové, možná takové, při které už nikam nebudete muset chodit. Pracovat se dá přece i z domova.
Slyšet za dveřmi ložnice „dneska ne, miláčku“ je pro mnohé muže doslova noční můra. Není tajemstvím, že jsou muži náruživější a mohli by „to“ mít klidně každý den. I několikrát. Ženy v tomto zájmu a potřebách mnohdy pokulhávají. A jsou situace, kdy i zadaná žena, která by mohla mít sex denně, začne intimní radovánky odmítat. Proč?

Nepřehlédněte

Tato stavba klame tělem. Na první pohled vypadá jako obyčejná stodola, ale uvnitř se skrývá moderní rezidence. Obrovský prostor v prvním patře, překrásný dřevěný interiér a obrovské prosklené čelo budovy, skýtající výhled na nedaleké hory. Kdo by nebral takové bydlení?
Je třeba se hned detoxikovat! Po zimním období očistěte tělo a mysl! Přesně to volají reklamní slogany různých společností, a takto se zaklínají mnozí výživoví poradci a prodejci doplňků stravy. Do jaké míry má ale nějaký jarní detox smysl? A proč zrovna na jaře?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek