Úterý , 04. 10. 2022

František

Energetické nápoje dětem do rukou nepatří. Přesto je z velké části konzumují

Všichni se souhlasně shodnou, že energetické nápoje nejsou pro děti. Osvěta v tomhle směru ale přesto trochu pokulhává: někde jsou k dostání i ve školním automatu. Proč je to špatně a jaké skrývají nebezpečí?
Energetické nápoje dětem do rukou nepatří. Přesto je z velké části konzumují
zdroj: 123RF.com

20. 11. 2019

20. 11. 2019

Energetické nápoje se pevně zakořenily v nabídkách všech obchodních řetězců s potravinami. Trh s nimi roste jako houby po dešti a čísla výrobců se neustále zvyšují. Nemalou skupinou, která energetické nápoje konzumuje, jsou ale děti ve školním věku. Povzbuzující nápoje mají přitom na jejich organismus trochu jiný dopad, než na dospělého. Obsahují totiž neúměrně vysokou dávku kofeinu a cukru.

Kofein dětem škodí víc, než si myslíme

Odjakživa panuje mezi lidmi povědomí o tom, že děti nepijí kávu. Hlavním důvodem je samozřejmě kofein, který má stimulující účinky. To, co dospělý člověk mnohdy ani nevnímá, znamená pro dětské tělo zemětřesení. Ne nadarmo si učitelé v základních školách, kde byly energetické nápoje dostupné v automatech, stěžovali na nadměrnou hyperaktivitu dětí. Ty pak po nějaké době naopak energii ztrácely a dostavila se únava a nezájem. To je klasický vliv kofeinu na dětský organismus. I proto se objevují hlasy odborníků, kteří navrhují prodeje těchto stimulantů pro děti i mladistvé úplně zakázat.

Energetické nápoje dětem do rukou nepatří. Přesto je z velké části konzumují
zdroj: 123RF.com

Může za to Red Bull

O rozšíření energetických nápojů se postaral Ditrich Mateschitz, který založil světoznámou značku Red Bull. Když byl v osmdesátých letech na návštěvě v Thajsku, oblíbil si tu místní stimulující nápoj Krating Daeng. Nápad mu přišel tak dobrý, že se s majitelem drinku rozhodl uzavřít smlouvu a stejný recept uplatnil v rodném Rakousku, kde výrobek začal prodávat pod stejným názvem, jako původní překlad – červený býk. Od roku 1987 Red Bull expandoval do okolních zemí a dnes ho zná úplně každý. Miliardář Mateschnitz přitom vlasní mimo jiné i stáj Formule 1.

Reklama cílí na mladé, původní účel byl ale jiný

Politikou Red Bullu je z velké části také oslovovat dospívající i děti. Cena nápoje přitom není zrovna nejmenší, ale to se změnilo během poslední dekády, kdy se masově rozšířily levné nápoje, které mají totožnou chuť i složení. Plechovky s energetickými nápoji si tak našly cestu i do dětských rukou, protože barevná reklama, slibující soustředění a adrenalin, na ně přímo cílí. Původní idea energetického drinku byla přitom posloužit jako stimulant pro dálkové řidiče nebo lidi, kteří pracují manuálně. Energetické drinky ale využijí i sportovci, kteří mají zátěž dostatečnou na to, aby zpracovali množství cukrů a dalších stimulačních látek, které drinky obsahují. Do této skupiny děti nepatří.

Energetické nápoje dětem do rukou nepatří. Přesto je z velké části konzumují
zdroj: 123RF.com

Kolik kofeinu obsahují energetické nápoje?

Za minulý rok jsme v Čechách vypili 50 milionů litrů energetických nápojů. Nárůst je každoročně i celých deset procent, a v oblíbenosti u nás vede výrobek Big Shock!, za kterým je na druhém místě Red Bull. Energetických nápojů jsou ale v prodeji desítky druhů a stoupá počet dětí, které vypijí klidně i dvě plechovky denně. Ale co to vlastně znamená? Všichni víme, že kofein pro děti není. Podívejte se na přehled, kolik ho kde najdeme. Vlevo najdete běžnou porci, vpravo obsah kofeinu v miligramech.

K TÉMATU  Rychlý dezert, který je ještě lepší než Monte
Kakao (150 ml)4 mg
Čaj (150 ml)20 mg
Coca-cola (500 ml)50 mg
Instatní káva (150 ml)60 mg
Mletá káva (150 ml)80-230 mg
Red Bull a další (250 ml)80 mg
Big Shock!, Monster (500 ml)160 mg

Příliš mnoho cukru!

Doporučená maximální denní dávka kofeinu pro dospělého člověka je 300 mg. Tady si můžete snadno spočítat, jaké množství přijmete vy, ale kolik zkonzumuje teenager. Všimněte si přitom hodnot, jaké má černý čaj po minutě louhování. Děti přitom nemají organismus vyvinutý natolik, aby tyto dávky zpracoval. Škodí hlavně množství, takže dostává zabrat kardiovaskulární systém, zvyšuje se šance na možnou cukrovku, případně srdeční arytmie. Nebezpečí se ale skrývá i v cukrech, protože energetické nápoje jsou sacharidová bomba. Stejně tak ostatní látky jako taurin, guarana nebo kreatin nejsou to, co by mělo dítě konzumovat v takovém množství.

Energetické nápoje jsou skrytá hrozba

Pamatujte na to, až budete dávat dětem peníze, ať si něco koupí v obchodě. Ano, nemůžete je ohlídat, jestli tajně mlsají nezdravé brambůrky nebo zkoušejí potahovat z cigarety, ale přístup k energetickým nápojům je třeba zvolit stejný, jako ke kávě nebo Coca-cole, kterou jim taky nebudete nalévat po litrech. O té se totiž ví, že je příliš sladká. U plechovek s energiťáky na to ale zapomínáme.  

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Ve světě krásy panuje řada mýtů a stereotypů. Některé z nich jsou pozůstatky starších studií, jiné vznikly jednoduše mezi lidmi a postupně se staly dostatečně přesvědčivé natolik, že ovlivnily naše chování a přístup ke kráse jako takový. Vyznat se ve světě pravdy a mýtů je skutečně nelehký úkol, ovšem, abychom vám jej alespoň trochu usnadnili, připravili jsme pro vás seznam těch nejčastějších mýtů, které i dodnes kolují mezi námi.
S hypotečními úvěry se nyní doslova přetrhl pytel. Lidé prahnou po vlastním bydlení, a to z důvodu aktuálně se rozjíždějící inflace. Aby nedošlo k újmě na jejich úsporách, investují a nemovitosti jim přijdou jako to nejlepší východisko ze situace. Pokud i vy přemýšlíte nad koupí vlastního obydlí, ať už bude určené pro osobní potřebu nebo se bude jednat o nemovitost určenou k pronájmu, prozradíme vám, jak vybrat vhodnou hypotéku.  
Určitě jste to v rodině zažili. Stačí obyčejné Člověče, nezlob se! Vaše figurka je shodou náhod v domečku dřív a už dítě hází kostkou, kácí figurky, bourá hrací plán a křičí, že zase prohrálo! Měli jste ho raději nechat vyhrát? Prohra je součástí života. Nechte ho někdy prohrát a projít si smutkem, který následuje.
Chcete dát svému milenci ultra speciální dárek, který mu ukáže, jak vám na něm záleží? Proč nezkusit smyslnou, erotickou masáž? Erotická masáž, která je dokonalým způsobem, jak vás dostat oba do nálady, je skvělou formou předehry a může pomoci budovat a prodlužovat potěšení, aby bylo vyvrcholení ještě příjemnější. A co si budeme, vzrušená budete i vy – a jak! Sama to dnes večer zkuste.
Nemusíte jezdit každý rok k moři. V dnešní době ve znamení inflace a šíleného zdražování můžete využít možnosti navštívit tuzemské vodní plochy. Pokud přece jen chcete do zahraničí, proč nenavštívit naše kolegy na Slovensku? To je známé svou přírodou a také vodními plochami, kde zažijete skvělou relaxaci. Kam byste se měli vydat?
Blíží se narozeniny vašeho partnera a vy usilovně přemýšlíte o tom, co byste mu pořídila? Určitě ho chcete příjemně překvapit a ráda byste vsadila na maximálně praktický dárek, který využije. Kombinace těchto dvou aspektů ovšem není vůbec jednoduchá. Ne vždy se musíte zaručeně zavděčit. Právě proto pro vás máme hned několik tipů, jež se vám mohou hodit. zaměříme se právě na onen zmiňovaný praktický aspekt, jež je z hlediska dlouhodobého využití dárku velmi důležitý.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek