Sobota , 28. 01. 2023

Otýlie

3 způsoby, jak si poskládat nutričně vyvážený oběd přímo v obchodě?

Nebaví vás hlídat si kalorie a přemýšlet nad vším, co sníte? Obědů z restaurace už máte dost a chtělo by to lehčí a zdravější změnu? Vyzkoušejte naše tři tipy na zdravý oběd přímo ze supermarketu.
vyvážený obed
Nemusíte za každý oběd utrácet v restauracích.

18. 04. 2022

Postačí vám k tomu jednoduché pravidlo. Stačí, když doplníte určitá jídla zdravými a na živiny bohatými potravinami a rázem si poskládáte nutričně vyvážený oběd za chodu, hravě, s minimem úsilí i financí.

Z obchodu rovnou na stůl

Rychlý a zdravý oběd je například salát. Salát koupený v obchodě obsahuje čerstvou zeleninu, sýr nebo maso a dresink. Ten salát krásně ochutí, a mimo to dodá do těla dostatek tuků i sacharidů. Čerstvým salátem do sebe dostanete vlákninu potřebnou k dobrému zažívání.

salát
Kupovaný salát stačí jen trochu vyladit a bude perfektní.

Základ bychom tedy měli, ale co bílkoviny? Ty v plastové krabičce opravdu nestačí. Malé množství masa nebo sýru jsou za danou cenu to nejlepší, ale pro správný vývoj svalů a dobré fungování těla je obsah bílkovin balených salátů opravdu malý. Proto vám poradíme, jak z něj vyvážený oběd udělat.

TIP: Dresinky u kupovaných salátů mívají jednu nevýhodu, často jsou plné špatných tuků a velkého množství emulgátorů. Vyplatí se předem přečíst jejich složení. Pokud se vám nezdá, nalijte si do salátu třeba čerstvý olivový olej či balzamikový ocet.

Jak přidat bílkoviny?

Nic složitého v tom nehledejte, nebudete si kupovat flákotu masa a upravovat ji v mikrovlnce. Postačí koupit si cottage sýr. Jedná se o chutný přírodní a výživný sýr plný prospěšných látek. Tato zdravá pochutina se vyrábí kombinací kyselého a sladkého srážení z odtučněného mléka za pomocí Lactococcus a Leuconostoc bakterií.

Sýr Cottage stačí do salátu zamíchat. Salát tak nebude suchý, a navíc sníte o 22 g bílkovin více, než kdybyste si tento sýr do salátu nepřidali. Konečný výživový stav tohoto oběda, který pořídíte asi za 75 Kč, je 33 g bílkovin, 16 g sacharidů, 25 g tuku, a to vše má dohromady přibližně 1800 KJ.

Sendvič – co s ním?

Také sendvič je rychlá a dostupná alternativa oběda. Nejedná se však úplně o vyvážený oběd. Obsahuje velké množství sacharidů a malé množství vlákniny. Ovšem i ten, nebo třeba obyčejný obložený chléb, můžete chytře vylepšit.

sendvič
Odeberte chleba a přidejte bílkoviny. Rázem máte vyvážený oběd.

Sendvič je možné ochutit sušenými rajčaty, plátky křupavého ledového salátu či další porcí tuňáka ve vlastní šťávě. Dodáte tak obědu dostatek bílkovin a živin. Pro zdravější variantu je vhodné vrchní chléb odstranit. Tímto nenápadným krůčkem snížíte obsah sacharidů skoro o polovinu.

K TÉMATU  Načerpejte energii a začněte opět sportovat

Zamotejte se do tortilly

Rovněž tato záležitost se dá docela elegantně vyřešit přímo v supermarketu. Jednoduchým řešením pro slaný i sladký rychlý vyvážený oběd je wrap.

Vegetariánskou tortillu připravíte dokoupením paprikového ajvaru nebo avokádového guacamole. K tomu do placky přidejte papriku, salát a kousky uzeného tofu. A bezmasé vydatné jídlo je na světe. Pokud nejste zastánci tofu, nebojte se wrap naplnit kvalitní šunkou a sýrem.

A jelikož je v balení tortill více, na svačinu si můžete udělat rolku na sladko. Do ní namažte čisté arašídové máslo nebo ji naplňte jogurtem a sladkým ovocem. Vyhrajte si s kořením, přidejte skořici, citronovou kůru nebo trochu čekankového sirupu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Krabičková dieta doma: Na co se zaměřit a jak ji vyladit k dokonalosti?

Keto-dieta, hloupý výmysl, nebo super fígl jak zhubnout?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Když vám několik lékařů nezávisle na sobě oznámí, že v pětadvaceti letech máte počínající artrózu a nic se s tím nedá dělat, můžete udělat dvě věci. Buď to vzdát a trpět po zbytek života bolestmi kyčlí a všeho možného, nebo lékařům nevěřit a vzít situaci do vlastních rukou.
Řeč je v našem životě velmi důležitá. Přece jen si jistě hned po pár větách všimnete, pokud někdo nevyslovuje zcela správně, koktá nebo mu dělá potíže výslovnost některých písmen. Řeč se u nás vyvíjí od útlého dětství a je dobré sledovat, jestli tu nenastávají nějaké potíže. Ty je mnohem snazší řešit okamžitě než později v dospělosti.
Známe to všechny, každé z nás se občas stane, že nás přepadne úzkost nebo stres, nic nás nebaví a svou budoucnost vidíme v černých barvách. V této chvíli je zapotřebí zvolnit a udělat si čas sama pro sebe alespoň na pár desítek minut.
Dnešní hektický způsob života si často vybírá svou daň prostřednictvím bolesti zad, krční páteře, šíje a nepříjemného tlaku v ramenou. Dobrá masáž je v tomto případě více než žádoucí. Nemusíte však nutně do masážního salonu, dobrou masáž se můžete naučit i sami. Poradíme vám hned několik triků, díky nimž se stanete mistrem domácích masáží.
Víte, kolik času denně strávíte na sociálních sítích? Ne? My vám to povíme. Je to něco málo přes dvě hodiny. Ano, je tomu skutečně tak. Dvě hodiny denně neděláte nic jiného, než že sledujete, co se kde šustne. Přitom byste ty dvě hodiny mohli trávit něčím mnohem užitečnějším. Ke všemu, když v nás sociální sítě vzbuzují ne zrovna pozitivní náladu.
Nakupování dárků pro rodinu je těžké. Mnohem těžší než nakupování dárků pro spolupracovníka nebo oblíbeného učitele. Když ale nakupujete pro lidi, které znáte celý svůj život, máte jistou výhodu. Znáte totiž jejich koníčky a zájmy. Víte (nebo byste měli vědět) co mají rádi a po čem touží. Když tuhle výhodu dobře použijete, pořídit dárky k Vánocům pro rodinné příslušníky pak bude brnkačka. Už máte jasno, co komu nadělíte?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek