Pondělí , 25. 09. 2023

Zlata

Úklid ve skříni. Udělejte si pořádek, přišel čas svetrů a kabátů

Venku klesly teploty. To je nejvyšší čas udělat si úklid v šatníku. I vánoční svátky mohou být dobrým časem pro zbavení se nepotřebného oblečení. To ostatní počká pěkně na jaro.
Úklid ve skříni. Udělejte pořádek, přišel čas vyměnit trička za svetry
zdroj: 123RF.com

16. 12. 2019

Každé pololetí průvan v šatníku

Vezměte úklid ve skříni pěkně z gruntu. Když už uklízíte pře svátky, nezapomeňte ani na skříň. Všechno oblečení, které už v zimě neobléknete, vytáhněte, rozložte a prohlédněte. Zjistíte, že některé věci jste třeba celou sezónu neměly na sobě. Proč je dál schovávat? Cokoli jste neoblékly minimálně jednou za rok, už asi neobléknete a není třeba nechávat. Darujte to dál, prodejte, vyhoďte, záleží na stavu, ve kterém se oblečení nachází. Třeba vaše doposud oblíbené džíny vyšly dávno z módy, jsou opotřebené nebo trochu těsné. Možná jste počítaly, že do nich jednou zhubnete.

Budete to opravdu nosit?

Pečlivě zvažte, zda má cenu nacpat si skříň věcmi, které za rok zase vytáhnete a stejně neobléknete. Raději oblečení vyřaďte a věnujte na charitu. Kontejner na textil nebo charitativní obchod určitě poblíž vašeho bydliště najdete. Jestliže je vám oblečení opravdu líto, zkuste je nabídnout v bazaru nebo vyměnit s kamarádkou.

Co si necháte, o to se dobře postarejte

I takové kousky, které jste měla na sobě jen párkrát, vyperte, případně dejte do čistírny. Připadá vám to zbytečné? Není. I ve skříni a v bytě se také práší. A každé nošení znamená trochu potu a nečistot z venkovního prostředí. Zkontrolujte zipy, utržené knoflíky a další nedostatky. Co lze opravit, opravte nebo doneste ke švadleně. Jestliže objevíte nevypratelné skvrny, oblečení vyhoďte. Pořádný úklid ve skříni znamená, že není prostor pro nostalgii. Stejně byste ho příští rok nenosily.

Žehlení znamená hygiena

Vše, co se má žehlit, vyžehlete. Možná si říkáte, že se oblečení v krabicích nebo pytlích stejně zmačká a na jaře budete žehlit znovu. Tak trochu máte pravdu – zřejmě budete. Přesto to není zbytečná práce. Žehlením získává oblečení nejen svůj původní tvar, ale dochází k ničení mikroorganismů. Navíc dojde k efektivnímu uzavření vláken, která se při praní otevřou, aby mohla pustit špínu a nečistoty. K uzavření sice pomáhá aviváž, ale nejedná se o stoprocentní účinek, toho docílíte jen žehličkou.

K TÉMATU  Nejlepší módní přehlídka, kterou jste kdy viděly! Jde o vtip nebo to autoři myslí vážně? Netušíme, protože nevidíme žádný rozdíl!

Vakuové pytle šetří úložné prostory

Pokud máte dost místa, můžete složené oblečení narovnat do krabic a uložit na vhodné místo v bytě či v komoře. Nespornou výhodu mají vakuové úložné pytle. Uložíte do nich oblečení, vzduch odsajete vysavačem a je hotovo. Ve skříni ušetří až 75 % místa. Výhodou je ochrana uloženého oblečení před prachem, vlhkem, pachy a moly. Ale faktem je, že ať tam oblečení uložíte jakkoli pečlivě, stejně se vakuováním trochu pomačká. Pak budete muset na jaře některý kousek přežehlit.

Postarejte se o boty, sandály i pantofle

Přiznejte se, máte ještě letní boty v botníku? Zkontrolujte je a umyjte. Pokud mají sešlapané podrážky nebo jiné nedostatky, dejte je do opravny. Poté podle povahy povrchu obuv ošetřete vhodným krémem, impregnací či jiným prostředkem a uložte.

Do krabic nebo do sáčků?

Praktický trik pro uložení bot jsou látkové sáčky. U některých firem jsou takové pytle součástí balení při nákupu. Pokud je nemáte, dají se koupit. Většina firem sice nabízí pytle hlavně na dětské přezůvky, ale občas se dá najít méně “infantilní” vzor. Pokud se trochu kamarádíte s šicím strojem, stačí obyčejná podšívkovina nebo šusťákovina, pár minut a skvělý obal na boty je hotový. Vaše oblíbené boty, například nějaké společenské, uložte do jejich krabice, zatímco ostatní stačí v obalech do jedné velké krabice. Dejte je tam připravené, nakrémované a opravené.

Vidíte. To je najednou místa. A ani to nebolelo. Na jaře se vám vynaložené úsilí vrátí, uvidíte.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Jak je již odpradávna známo, byliny mají až kouzelnou léčivou moc. Zmírňují bolest, napomáhají prevenci nemocí a jsou skvělým pomocníkem v boji proti nemocem. Působí na tělo přímo zázračně, dodávají mu sílu, podporu a zásobí tělo potřebnými látkami. Proto byly vždy neoddělitelně spojeny s léčitelstvím a v hojné míře je k léčení využívaly ještě naše babičky. Obohaťte svůj život o čistě přírodní léčiva, které se používají stovky let a vyrobte si léčivé tinktury přímo u vás doma!
Co mají společného citron, jahody, káva nebo pytlík čaje? Zdánlivě nic, ale ve skutečnosti je můžete použít jako skvělé kosmetické vychytávky. S pomocí těch nejobyčejnějších ingrediencí z vaší kuchyně můžete zabojovat proti celulitidě, černým ucpaným pórům, zamaskovat modřinu nebo cucflek, a dokonce si pěkně vybělit zuby. Nevěříte?
Každá z nás neustále hledáme osvědčený recept na to, jak být krásná, výjimečná a atraktivní. Představa je to samozřejmě příjemná, ale jak toho vlastně nejsnáze dosáhnout? Snad nejlepší věc, kterou pro to můžeme udělat, je načerpat inspiraci od žen, které se takové už naučily být. Co takové ženy radí ostatním ženám?
Krásná postava, zpevněný zadek, silné svaly, perfektní držení těla, stejně jako obratnost a lehkost pohybů... To vše lze získat pomocí cvičení zvaného pilates. Toto cvičení se objevilo již před několika lety, ale stále nabírá na popularitě. Proč ho cvičit? A jak s pilates začít v domácích podmínkách? Uvidíte, že i naprostý začátečník může s pilates začít okamžitě a brzy dosáhnout skvělých výsledků ve formování své postavy!
Martin Chodúr si po dvouleté usilovné práci splnil velký sen – natočil desku s šedesátičlennou Janáčkovou filharmonií Ostrava v čele s dirigentem Markem Prášilem. Na albu se podílel textově i aranžérsky, a společně s dramaturgem Janem Adamem sestavili čtrnáct vánočních písní a koled. Album pojmenovali podle titulní písně Hallelujah.
Zima se blíží nezastavitelnou rychlostí a s ní pro mnohé i nějaké to tradiční zimní kilo navíc. Kombinace efektivnějšího ukládání tuků, svátků a večírků (pokud lockdown dá) a té únavné tmy, jsou dovede být pro postavu naprostá katastrofa. Co s tím?
Vánoce jsou za dveřmi a společně s nimi i příjemná "povinnost" zamyslet se nad dárky pro vaše nejbližší. Máte-li doma aktivního sportovce, kterému pohyb rozhodně není cizí, pak se možná při výběru vánočního dárku budete chtít vydat právě tímto směrem. Došla vám inspirace? Nevíte si s výběrem dárku rady? Nezoufejte! Máme pro vás pětici skvělých tipů, které sportovec zaručeně patřičně ocení!

Nepřehlédněte

Rozhodli jste se sobě nebo svým blízkým udělat radost a koupit jim chytré hodinky? Dalo by se říct, že chytré hodinky jsou výkřikem módy a že je to trend, který je budoucností. I proto je každý chce mít. Zvyšující poptávka vede ke zvyšující se nabídce a rázem není tak snadné vybrat si jedny, které nám budou dělat společnost. Pojďme si tedy prozradit, jak vybrat chytré hodinky, které budou tím nejlepším parťákem v každodenním životě.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek