Úterý , 04. 10. 2022

František

Úklid ve skříni. Udělejte si pořádek, přišel čas svetrů a kabátů

Venku klesly teploty. To je nejvyšší čas udělat si úklid v šatníku. I vánoční svátky mohou být dobrým časem pro zbavení se nepotřebného oblečení. To ostatní počká pěkně na jaro.
Úklid ve skříni. Udělejte pořádek, přišel čas vyměnit trička za svetry
zdroj: 123RF.com

16. 12. 2019

Každé pololetí průvan v šatníku

Vezměte úklid ve skříni pěkně z gruntu. Když už uklízíte pře svátky, nezapomeňte ani na skříň. Všechno oblečení, které už v zimě neobléknete, vytáhněte, rozložte a prohlédněte. Zjistíte, že některé věci jste třeba celou sezónu neměly na sobě. Proč je dál schovávat? Cokoli jste neoblékly minimálně jednou za rok, už asi neobléknete a není třeba nechávat. Darujte to dál, prodejte, vyhoďte, záleží na stavu, ve kterém se oblečení nachází. Třeba vaše doposud oblíbené džíny vyšly dávno z módy, jsou opotřebené nebo trochu těsné. Možná jste počítaly, že do nich jednou zhubnete.

Budete to opravdu nosit?

Pečlivě zvažte, zda má cenu nacpat si skříň věcmi, které za rok zase vytáhnete a stejně neobléknete. Raději oblečení vyřaďte a věnujte na charitu. Kontejner na textil nebo charitativní obchod určitě poblíž vašeho bydliště najdete. Jestliže je vám oblečení opravdu líto, zkuste je nabídnout v bazaru nebo vyměnit s kamarádkou.

Co si necháte, o to se dobře postarejte

I takové kousky, které jste měla na sobě jen párkrát, vyperte, případně dejte do čistírny. Připadá vám to zbytečné? Není. I ve skříni a v bytě se také práší. A každé nošení znamená trochu potu a nečistot z venkovního prostředí. Zkontrolujte zipy, utržené knoflíky a další nedostatky. Co lze opravit, opravte nebo doneste ke švadleně. Jestliže objevíte nevypratelné skvrny, oblečení vyhoďte. Pořádný úklid ve skříni znamená, že není prostor pro nostalgii. Stejně byste ho příští rok nenosily.

Žehlení znamená hygiena

Vše, co se má žehlit, vyžehlete. Možná si říkáte, že se oblečení v krabicích nebo pytlích stejně zmačká a na jaře budete žehlit znovu. Tak trochu máte pravdu – zřejmě budete. Přesto to není zbytečná práce. Žehlením získává oblečení nejen svůj původní tvar, ale dochází k ničení mikroorganismů. Navíc dojde k efektivnímu uzavření vláken, která se při praní otevřou, aby mohla pustit špínu a nečistoty. K uzavření sice pomáhá aviváž, ale nejedná se o stoprocentní účinek, toho docílíte jen žehličkou.

K TÉMATU  Trénink v přírodě neznamená jen letní počasí. Jak zvládnout běh i na podzim a proč nepřestat. Zkuste to tentokrát jinak

Vakuové pytle šetří úložné prostory

Pokud máte dost místa, můžete složené oblečení narovnat do krabic a uložit na vhodné místo v bytě či v komoře. Nespornou výhodu mají vakuové úložné pytle. Uložíte do nich oblečení, vzduch odsajete vysavačem a je hotovo. Ve skříni ušetří až 75 % místa. Výhodou je ochrana uloženého oblečení před prachem, vlhkem, pachy a moly. Ale faktem je, že ať tam oblečení uložíte jakkoli pečlivě, stejně se vakuováním trochu pomačká. Pak budete muset na jaře některý kousek přežehlit.

Postarejte se o boty, sandály i pantofle

Přiznejte se, máte ještě letní boty v botníku? Zkontrolujte je a umyjte. Pokud mají sešlapané podrážky nebo jiné nedostatky, dejte je do opravny. Poté podle povahy povrchu obuv ošetřete vhodným krémem, impregnací či jiným prostředkem a uložte.

Do krabic nebo do sáčků?

Praktický trik pro uložení bot jsou látkové sáčky. U některých firem jsou takové pytle součástí balení při nákupu. Pokud je nemáte, dají se koupit. Většina firem sice nabízí pytle hlavně na dětské přezůvky, ale občas se dá najít méně „infantilní“ vzor. Pokud se trochu kamarádíte s šicím strojem, stačí obyčejná podšívkovina nebo šusťákovina, pár minut a skvělý obal na boty je hotový. Vaše oblíbené boty, například nějaké společenské, uložte do jejich krabice, zatímco ostatní stačí v obalech do jedné velké krabice. Dejte je tam připravené, nakrémované a opravené.

Vidíte. To je najednou místa. A ani to nebolelo. Na jaře se vám vynaložené úsilí vrátí, uvidíte.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Muži a ženy, to jsou podle odborníků a psychologů dva různé světy, které si v podstatě nikdy neporozumí, ale neumějí bez sebe žít. Existují vůbec nějaké základní komunikační principy nebo vlastnosti, díky kterým se lze naučit porozumět svému protějšku? Zajímavé rady a podněty ze své praxe nám prozradila lektorka a koučka Hana Drahoňovská.
Módní trendy se dotýkají také obuvi. S příchodem podzimu se mění sortiment v obchodech a prodejci mají pro zákazníky připravenou aktuální nabídku. Co by rozhodně nemělo chybět ve vašem botníku?
Ve většině medií proběhla zpráva nejen o oceněných filmech a osobnostech v anketě Český lev, ale také o tom, kdo měl co na sobě. Dress code, neboli pravidla oblékání na určité události, mnoho umělců nedodrželo. Ve světě nedodržování takových pravidel může znamenat i zákaz vstupu na dané místo. Co znamenají jednotlivé pojmy na pozvánkách na akce?
Sebevědomí dítěte je ve značné míře ovlivněno tím, jak k němu přistupují jeho rodiče a lidé, kteří jsou s ním v pravidelném kontaktu. Jen stěží si představíte, že by vyrostl zdravě sebevědomý člověk z dítěte, které denně slyší věty ve stylu: „Jsi úplně k ničemu.“ „Z tebe nikdy nic nebude.“ „Jak můžeš být sakra tak nešikovný?“ Takových podobných vět můžeme najít mnoho. Naopak, sami jistě víte, jak vás zahřeje na duši, když si od někoho vyslechnete:“ Tobě to ale dneska sluší!“ nebo „Jsi moc šikovná.“
Proč se trápit, že letos dovolená v cizině nevyjde, když i v Česku je krásně! Hory, lesy, řeky a rybníky doslova lákají k objevování. Ovšem abyste si dovolenou užili bez potíží, dbejte na prevenci, zvláště jste-li náchylní k tzv. letním zánětům. Dobře vybavená lékárnička vám pomůže rychle se potíží zbavit a najít v ní můžete i posilu pro vaši vitalitu, proto soutěžte s námi o balíček přípravků Naturevia.
Už vás nebaví chodit do práce? Jste naštvaní pokaždé, když musíte ráno brzy vstávat a když v zimě jezdíte za tmy domů? Pak je na čase poohlédnout se po práci nové, možná takové, při které už nikam nebudete muset chodit. Pracovat se dá přece i z domova.
Letní měsíce svádí k tomu oblékat se poněkud spořeji. Muži oblékají kraťasy a tílka, ženy zase sukně, topy, nebo šaty na ramínka. Pokud se trápíte s nepříjemnými a nevzhlednými tukovými polštáři v oblasti podpaží a zad, pak můžete pociťovat při odhalování stud. Abyste si opět věřili a byli hrdí na svou postavu, zacvičte si pár těchto cviků, které podpoří redukci tuku ve výše zmíněných partiích.
Každá z nás neustále hledáme osvědčený recept na to, jak být krásná, výjimečná a atraktivní. Představa je to samozřejmě příjemná, ale jak toho vlastně nejsnáze dosáhnout? Snad nejlepší věc, kterou pro to můžeme udělat, je načerpat inspiraci od žen, které se takové už naučily být. Co takové ženy radí ostatním ženám?
Když v supermarketech udeří akce, sáhneme na dno prasátek a namíříme si to střemhlav na nákupy. Všechno, co lze schovat do mrazáku, nakoupíme za akční ceny, protože v opačném případě bychom za dané zboží utratili dvojnásobek. To samé platí i v případě masa. Když je za skvělou cenu, nabereme ho kila a pustíme se do zamrazování. Jenže co udělat v okamžiku, kdy ho chceme zpracovat?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek