Pondělí , 15. 08. 2022

Hana

Jak vlhkost vzduchu ovlivňuje naše dýchání? Co dělat, abyste ušetřily zdraví svoje i své rodiny?

Je před námi topná sezóna, a to je varování pro naše dýchací cesty. Jak to? Právě za jejich záněty, které nás v zimním období trápí mnohem častěji než jindy, může z devadesáti procent nízká vzdušná vlhkost.

Jak vlhkost vzduchu ovlivňuje dýchací cesty

Viry a bakterie už pouze sekundárně využijí suchým vzduchem oslabené sliznice. A to potvrdily i odborné studie. Co tedy pro své zdraví můžete udělat?

Ideální vzdušná vlhkost

Ideální relativní vzdušná vlhkost je 40-60 %, přičemž dlouhodobě snášené hodnoty jsou 40 %. Pokud je vlhkost vzduchu nižší, může už na naše tělo působit škodlivě, a to zejména u těch z vás, které mají sklony k onemocnění horních cest dýchacích nebo sníženou funkci sliznic.

Může za to genetika?

Zajímvostí je, že na toleranci vlhkého prostředí jsme nastavené už geneticky. Podstatná část vývoje našich biologických předků se totiž odehrála v tropických pralesích, kde vzdušná vlhkost zpravidla přesahuje 90 %. S postupem do sušších oblastí se pak člověk částečně přizpůsobil. Přesto je pro nás vzdušná vlhkost nezbytná.

Větrání nepomáhá

Mýlíte se, když si myslíte, že vše vyřešíte důkladným větráním. Sudený vzduch zvenku, zejména ten mrazivý, neobsahuje potřebnou vlhkost. Proto byste měly vzduch nejen sledovat (s pomocí vlhkoměru), ale i účinně zvlhčovat. To je naštěstí snadné.

Jak udržet správnou vlhkost vzduchu doma

  1. Pro začátek si můžete vystačit s odpařovačem zavěšeným na radiátoru.
  2. Podobný efekt má i vlhký ručník či hadr. Ale pozor, odpařovače je potřeba pravidelně čistit a textilie prát, abyste zabránily množení a šíření patogenů. A to je důvod, proč se v dnešní době vyplatí investovat několik stokorun do moderního zvlhčovače.
  3. Rada pro alergiky: Specialisté na alergie radí udržování teploty do 22 stupňů Celsia a vzdušné vlhkosti v rozmezí 35-40 %.
Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Je běžné, že má dnes téměř každá domácnost vlastní tiskárnu. Platí ale také, že na tisk dokumentů do školy, do práce nebo vstupenek do divadla opravdu nepotřebujete nějakou zvlášť kvalitní tiskárnu a bezchybný tisk. Vyplatí se proto kupovat levné neoriginální tonery nebo je to hazard s životností vaší tiskárny?
Doplňky do koupelny používáme každý den, ale kromě jejich praktického účelu si dnes můžeme pořídit i krásné designové kousky, které podtrhnou styl vaší koupelny. Dávkovače mýdla, zásobníky na tampony, kelímek na vyplachování úst, košíky na kosmetiku nebo různé držáky, všechno si můžete vyladit k obrazu svému. Inspirujte se.
Mikrovlnná trouba je skvělý pomocník v každé domácnosti, ale i v kuchyňkách v zaměstnání. Novější modely dokonce odbourávají tradiční neduhy mikrovlnek, které při ohřívání polévky ohřály jen talíř nebo misku a část pokrmu, zatímco ve středu zůstala úplně studená část. A s trochou cviku v nich ohřejete i knedlíky nebo maso tak, aby jídlo chutnalo jako čerstvě uvaření. Přesto existují potraviny, které do mikrovlnky prostě nepatří. Po ohřátí mohou být dokonce zdraví škodlivé.
V poslední době se mění seznamovací taktiky žen. Dříve bylo typické, že se přikláněly ke vztahu se starším partnerem. Nyní se karta obrátila a vyhledávají náruče mladíčků. Věkový rozdíl v řádu pár let není nic nevšedního, nicméně láskyplné partnerské pouto mezi čtyřicetiletou ženou a o 10 a více let mladším zajíčkem je pro mnohé na pováženou. Jistě si také pokládáte tu otázku, zda s ním udržíte krok a budete se mu za pár let líbit?
V dnešní době si již neumíme představit náš každodenní život bez přítomnosti smartphonů, internetu a neustálého chatování. Vždy tomu tak ale nebylo a tyto formy komunikace se staly našimi každodenními partnery až na konci 20. století. Představte si ale, jak by se historie odvíjela, kdyby tyto technologie byly dostupné před stovkami nebo dokonce tisíci let? Jak by mohly změnit život známých hrdinů z minulosti a populárních literárních postav? Pokud by známé literární postavy používaly Viber, jednu z nejpopulárnějších komunikačních aplikací na světě, jejich příběhy by se třeba odvíjely zcela jinak.
Drtivá většina z nás si nedovede představit své ráno bez hrnku pořádně silného kafe. Pokud do této skupiny patříte, jistě víte, že je důležité, jak si tu první kávu dne připravíte. Přece se neodbudete jen tak nějakou kávou. Objevte tu, která vám chutná nejvíce. Hlavní otázka tedy zní – mletá, nebo zrnková káva? Jaký je v nich vůbec rozdíl?
Každý z nás má svou polohu, ve které spí nejraději. Někdo spí rád na břiše, jiný na zádech a další třeba zase na boku. Ale napadlo vás někdy hledat ve spánkových polohách význam? Že ne? Pak se možná budete divit, co která spánková poloha znamená.

Nepřehlédněte

Okořenit si společné partnerské chvíle nemusíte jen v rámci ložnice. Co takhle vymyslet nějaký malý vtípek, na který budete dlouho vzpomínat? Máme pro vás pár tipů, které hravě zvládnete, a kterými svého partnera trochu pozlobíte a vyprovokujete k akci. Pojďte se pobavit i vy!
Rozvod je záležitostí každého druhého manželství. Toto uvádějí statistiky - a bohužel je to pravda. Čím to je? Možná spolu lidé málo komunikují, nejsou ochotni přijímat kompromisy. Ten kompromis by však měl být prvotním zejména v případě, kdy z manželství vzešly děti.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek