Domů » Životní styl » Jak vlhkost vzduchu ovlivňuje naše dýchání? Co dělat, abyste ušetřily zdraví svoje i své rodiny?
Životní styl

Jak vlhkost vzduchu ovlivňuje naše dýchání? Co dělat, abyste ušetřily zdraví svoje i své rodiny?

vlhkost vzduchu
Je před námi topná sezóna, a to je varování pro naše dýchací cesty. Jak to? Právě za jejich záněty, které nás v zimním období trápí mnohem častěji než jindy, může z devadesáti procent nízká vzdušná vlhkost.

Jak vlhkost vzduchu ovlivňuje dýchací cesty

Viry a bakterie už pouze sekundárně využijí suchým vzduchem oslabené sliznice. A to potvrdily i odborné studie. Co tedy pro své zdraví můžete udělat?

Ideální vzdušná vlhkost

Ideální relativní vzdušná vlhkost je 40-60 %, přičemž dlouhodobě snášené hodnoty jsou 40 %. Pokud je vlhkost vzduchu nižší, může už na naše tělo působit škodlivě, a to zejména u těch z vás, které mají sklony k onemocnění horních cest dýchacích nebo sníženou funkci sliznic.

Může za to genetika?

Zajímvostí je, že na toleranci vlhkého prostředí jsme nastavené už geneticky. Podstatná část vývoje našich biologických předků se totiž odehrála v tropických pralesích, kde vzdušná vlhkost zpravidla přesahuje 90 %. S postupem do sušších oblastí se pak člověk částečně přizpůsobil. Přesto je pro nás vzdušná vlhkost nezbytná.

Větrání nepomáhá

Mýlíte se, když si myslíte, že vše vyřešíte důkladným větráním. Sudený vzduch zvenku, zejména ten mrazivý, neobsahuje potřebnou vlhkost. Proto byste měly vzduch nejen sledovat (s pomocí vlhkoměru), ale i účinně zvlhčovat. To je naštěstí snadné.

Jak udržet správnou vlhkost vzduchu doma

  1. Pro začátek si můžete vystačit s odpařovačem zavěšeným na radiátoru.
  2. Podobný efekt má i vlhký ručník či hadr. Ale pozor, odpařovače je potřeba pravidelně čistit a textilie prát, abyste zabránily množení a šíření patogenů. A to je důvod, proč se v dnešní době vyplatí investovat několik stokorun do moderního zvlhčovače.
  3. Rada pro alergiky: Specialisté na alergie radí udržování teploty do 22 stupňů Celsia a vzdušné vlhkosti v rozmezí 35-40 %.