Pondělí , 05. 12. 2022

Jitka

Jak vlhkost vzduchu ovlivňuje naše dýchání? Co dělat, abyste ušetřily zdraví svoje i své rodiny?

Je před námi topná sezóna, a to je varování pro naše dýchací cesty. Jak to? Právě za jejich záněty, které nás v zimním období trápí mnohem častěji než jindy, může z devadesáti procent nízká vzdušná vlhkost.

Jak vlhkost vzduchu ovlivňuje dýchací cesty

Viry a bakterie už pouze sekundárně využijí suchým vzduchem oslabené sliznice. A to potvrdily i odborné studie. Co tedy pro své zdraví můžete udělat?

Ideální vzdušná vlhkost

Ideální relativní vzdušná vlhkost je 40-60 %, přičemž dlouhodobě snášené hodnoty jsou 40 %. Pokud je vlhkost vzduchu nižší, může už na naše tělo působit škodlivě, a to zejména u těch z vás, které mají sklony k onemocnění horních cest dýchacích nebo sníženou funkci sliznic.

Může za to genetika?

Zajímvostí je, že na toleranci vlhkého prostředí jsme nastavené už geneticky. Podstatná část vývoje našich biologických předků se totiž odehrála v tropických pralesích, kde vzdušná vlhkost zpravidla přesahuje 90 %. S postupem do sušších oblastí se pak člověk částečně přizpůsobil. Přesto je pro nás vzdušná vlhkost nezbytná.

Větrání nepomáhá

Mýlíte se, když si myslíte, že vše vyřešíte důkladným větráním. Sudený vzduch zvenku, zejména ten mrazivý, neobsahuje potřebnou vlhkost. Proto byste měly vzduch nejen sledovat (s pomocí vlhkoměru), ale i účinně zvlhčovat. To je naštěstí snadné.

Jak udržet správnou vlhkost vzduchu doma

  1. Pro začátek si můžete vystačit s odpařovačem zavěšeným na radiátoru.
  2. Podobný efekt má i vlhký ručník či hadr. Ale pozor, odpařovače je potřeba pravidelně čistit a textilie prát, abyste zabránily množení a šíření patogenů. A to je důvod, proč se v dnešní době vyplatí investovat několik stokorun do moderního zvlhčovače.
  3. Rada pro alergiky: Specialisté na alergie radí udržování teploty do 22 stupňů Celsia a vzdušné vlhkosti v rozmezí 35-40 %.
Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Každý jsme tím místem prošli. Někdo bez ztráty kytičky dal své zkoušky na poprvé, jiný se trápil a ani po několika pokusech mu řidičák nedali. Pojďte se podívat na přehled zábavných kousků z autoškoly. Třeba i vaše auto při té vzpomínce zaskáče radostí - co vy a autoškola?
Žádná domácnost není útulná, pakliže v ní chybí pokojové rostliny. Zatímco starší generace nedají dopustit na barevně kvetoucí rostliny, jako je africká fialka nebo například ibišek, mladí dávají přednost stálezeleným rostlinám, k nimž patří i zamiokulkas. A právě o této pokojové rostlině bude nyní řeč.
Zimní zahrady jsou u nás stále více oblíbené. Kdo by si nechtěl užívat sluníčka a přirozeného světla i v době, kdy venku panuje zima. Vybudováním zimní zahrady navíc zvětšíte svůj obytný prostor a vznikne tak příjemné spojení s přírodou. Pokud je prostor i vytápěný, nic vám nebrání trávit zde váš čas kdykoliv. Jakou si vyberete?
Teploty se konečně začínají zvedat a léto se nezadržitelně blíží. Pokud si letos budete chtít užít koupání, pak nejspíš budete muset do řeky, rybníku či vodní nádrže. Jenže jejich čistota a mnohdy také studená voda vám mohou následně přivodit nepříjemné patálie. Zvláště jste-li náchylní k tzv. letním problémům, měli byste udělat vše pro to, abyste se jim vyhnuli. Soutěžte tak s námi o balíček doplňků stravy Naturevia, který vám v tom pomůže.

Nepřehlédněte

Dámská liga si pro vás ve spolupráci se značkou GLISS připravila speciální soutěž o balíček různých druhů dámských vlasových masek GLISS! O jaké produkty se jedná a co musíte udělat pro výhru? Přečtěte si článek níže, ve kterém naleznete odpovědi na tyto otázky.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek