Středa , 19. 06. 2024

Leoš

Mentální vyčerpání: Jak rozpoznat, kdy už nejde o lenivost, ale o problém?

Na naši psychiku je toho prostě někdy moc: Práce, starost o rodinu, výchova dětí, péče o domácnost, do toho musíme mnohdy řešit osobní krize a krize ve vztahu. Není tedy divu, že občas už nemůžeme dál, cítíme se unavení a nejdou nám věci tak, jak bychom si představovali. Můžeme si občas myslet, že jsme jen líní, znechucení, a za to se i občas stydíme.
vyčerpání
Únava ještě neznamená lenost. Může jít o vážné psychické problémy. (foto: 123RF)

15. 03. 2022

Často je však na vině něco mnohem horšího a vážnějšího. Mentální vyčerpání je nebezpečné a může nás postihnout vlastně kdykoliv. Máte občas pocit, že je toho na vás příliš, jste podráždění, unavení, nic vás nebaví a trápíte se, i když jde jen o zdánlivé maličkosti? Možná už jste právě teď psychicky na dně. A s tím si nezahrávejte.

Na malý úkol musíte vyvinout velké úsilí

Čekají vás běžné domácí práce, doprala pračka, musíte vytáhnout myčku a je třeba zajít do popelnice s košem? Tohle jsou běžné domácí práce, které řadíme mezi ty malé. Vždyť je to za pár minut hotové, ne? Jenže vám se nechce, nemůžete se k tomu donutit, dělá vám to velké obtíže?

Ne, nemusí jít o to, že jste líní se zvednout z gauče. I tohle je jedním z příznaků mentálního vyčerpání. Mozek už je prostě natolik unavený a zahlcený, že i tyhle maličkosti si vyhodnotí jako velké úkoly. Proto se vám nechce, proto se z toho gauče nemůžete zvednout.

Bez motivace i nadšení

Dříve jste šli do všeho po hlavě. Bavily vás nejrůznější věci a pořád jste se motivovali k tomu dokázat něco víc. Dnes už nemáte na nic chuť, nejste pro nic nadšení a šťastní se už vůbec necítíte? Na budoucnost už raději nemyslíte, protože se pak jen více propadáte do úzkostí. Máte strach z toho, co přijde zítra a už vás to nebaví? Pokud nemáte žádnou motivaci, žádné plány a stojíte na místě, zpozorněte.

Možná jste jen krok od vážných psychických problémů a depresí. Mentální vyčerpání se projevuje právě i tímto způsobem. Zkuste si o tom s někým promluvit, svěřte se někomu blízkému a neduste to v sobě. Pokud ale ani to nepomůže, zvažte rozhodně návštěvu terapeuta. I kdybyste tam měli zajít jen jednou, pomůže vám to a odvrátí to možnou hrozbu.

K TÉMATU  Co je to ta kombucha? Houba rozhodně ne. Čím ještě překvapí?

Únava a podráždění

V noci jste spali klidně a bez buzení? Stejně jste ale celý den jako tělo bez duše, chce se vám spát a cítíte únavu? Spánek je pro fungování naší fyzické, ale i té psychické stránky neskutečně důležitý. A jestliže se v noci nebudíte, spíte dostatečně dlouho, a přesto to na sobě nepociťujete a jste neustále vysílení, je to opět známka toho, že je něco špatně. Pokud jste mentálně vyčerpaní, spánek vás už nenakopne. Stejně tak je to i s podrážděním.

vyčerpání
Spíte dostatečně, a přesto nemáte energii? (foto: 123RF)

Každý má občas špatný den. Jenže pokud je těch špatných dní několik za sebou, není to v pořádku. Pokud je člověk mentálně vyčerpaný, je neustále podrážděný a také mnohem častěji propuká v pláč. Rozplakat vás přitom mohou úplně nepochopitelné věci. Pláč přichází někdy i bez varování, bez jakéhokoliv impulzu. Záchvaty pláče bez příčiny samozřejmě taky nevěstí nic dobrého.

Když to bolí i fyzicky

Duševní problémy se často odrážejí i na tom, jak se cítíme po fyzické stránce. Motá se vám často hlava, je vám na zvracení, máte zácpu nebo průjem, z ničeho nic se začnete cítit malátní, bolí vás hlava? Znovu si odpovídáme – mentální vyčerpání. Může to ale značit i úzkostnou poruchu a v každém případě je nutné navštívit lékaře. Nic vás nepřesvědčí o vážnosti situace jako to, že se vaše psychika začne odrážet i na fyzickém stavu. Tělo už si tím opravdu říká o pomoc.

Mentální vyčerpání byste rozhodně nikdy neměli podceňovat. Může se z něho vyvinout duševní porucha, deprese a podobně. Pokud už nezvládáte dlouhodobě svou situaci a trápíte se stále více, vyhledejte pomoc psychoterapeuta. Nebojte se říct si o pomoc.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Psychika ovlivňuje váš zdravotní stav. Jak si pomoci?

K TÉMATU  Amsterdam za jeden víkend: Tipy na památky i nejlepší jídla

Obsedantně-kompulzivní porucha: problém doprovázený úzkostí

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Poslední pracovní týden před Vánoci je tady. Co vás v něm může potkat prozradí astroložka Naďa Šmídová a její horoskop krásy a duševního zdraví.
Docílit toho, aby záhony nebo okenní parapety zely všemi barvami i během zimy, je poněkud složité. Tedy, to si alespoň zahrádkáři a pěstitelé pokojových rostlin myslí. Ve skutečnosti však existují druhy rostlin, které lze pěstovat i během zimy a které dokonce i v chladných ročních obdobích pučí do všech barev duhy. A jednou z nich je brambořík.
Dneska jsme se zaměřili na téma, které je pro každou rodinu klíčové – zdravé stravovací návyky pro děti v novém roce. V článku "Zdravé stravovací návyky pro děti v novém roce: Jak podporovat vyváženou stravu" přinášíme praktické tipy a nápady, jak dětem přiblížit svět zdravého stravování. Od zajímavých receptů až po osvědčené strategie, čeká na vás inspirace, jak vytvořit prostředí, ve kterém bude zdravá strava pro děti přirozenou a radostnou součástí každodenního života. Připravte se na nový rok plný chutných a vyvážených jídel pro celou rodinu.
Máte chuť oživit nebo nějak upravit starší džíny z vašeho šatníku? Žádný problém! Podívejte se, co všechno lze s džínovinou udělat a jak skvělý je výsledek.
Pokud jste nadšený cestovatel, a soustavně pracující člověk, pak asi jako každý bojujete s omezenými dny na dovolenou. Jak ale najít kompromis - tedy cestovat, a přitom si neplácat v práci volno? Řešením mohou být víkendové pobyty a my jsme si pro tentokrát vybrali jedno lákavé místo – evropské lákadlo v podobě Londýna. Co navštívit v Londýně, když nemáte moc času?
Co navodí Štědrovečerní náladu více než vánoční dekorace? Tyhle překrásné kousky si jednoduše vyrobíte doma a výsledek je úžasný. Hodí se i jako dárek!
Máte doma nějakého čtyřnohého mazlíčka? Nebo dokonce přímo psa? Tohle video vás pobaví! Jak dokonale nenápadní umí být psí hříšníci?
Pracujete doma? Potom dobře víte, že potřebujete pracovní stůl, tedy místo, které je určené přímo pro vaši práci. Ten může mít spoustu podob a tvarů, ale hlavním je styl, jakým zapadá do vašeho interiéru. Někdo dá přednost jednoduché čisté desce, jiný si zase představuje klasické masivní dřevo s šuplíky nebo poličkami. Stačí si vybrat ten svůj, u kterého vám vše půjde jako po másle.
Za málo peněz hodně muziky? Tak nějak by se dala okomentovat situace kolem vajec. Už jste někdy slyšely o tom, že svými schopnostmi strčí do kapsy mnohé kosmetické produkty? Návod, jak s nimi naložit, máte přímo tady!
Pokud se chystáte na pohovor, mohou se vás zeptat, jaký si představujete měsíční plat. Odpoví jim to na skrytý dotaz, jak si ceníte svých znalostí a vědomostí. Jestliže pracujete na živnostenský list, často navrhujete klientovi cenu za svou práci, výrobek, službu. Podívejte se kolem sebe a nebojte se říct si o peníze.
Muž s velkým přirozením je snem mnoha žen. Co když je ale až "moc" velké?
Období menstruace nemá ráda asi žádá z nás. Jak si ho tedy zpříjemnit, aby to nebyly dny v pekle? Zkuste pár tipů, aby vám bylo lépe!

Výběr článků

Plavky neodmyslitelně patří k létu. Jelikož se plavková sezona blíží rychlostí blesku, mělo by se zmínit to, jaké plavky se nosily dříve, a jaké se budou nosit letos.
Možná je to uspěchanou dobou, možná jsme jen citlivější na určité podněty. V každém případě je pravdou, že čím dál víc přibývá lidí trpících úzkostí bez ohledu na věk či pohlaví. Právě z toho důvodu se prakticky neustále objevují různé způsoby, které mají příznaky úzkosti o něco zmírnit. Asi tak jako novinka v podání šperků proti úzkosti, které se v posledních měsících staly trendem. Vážně ale fungují? To zkusíme rozlousknout.
Řasokoule - druh zelené řasy, který si dobrovolně přinášíme do domu. Zatímco někdo považuje řasokouli za netradiční pokojovou rostlinu, jiní ji považují za domácího mazlíčka. Ať už je pro vás čímkoli, pojďte společně s námi zjistit, co vlastně umí a jak se o ni starat.

Nepřehlédněte

Už vás omrzelo klasické umyvadlo ve vaší koupelně? Letošní trendy podněcují fantazii. Nechte se klidně unést až za hranice svých vlastních představ.
Nevzhledné vypouklé bříško, potíže s trávením a jiné problémy mohou být příčinou rozestupu břišních svalů. Mylnou představou jsou také klasické obyčejné cviky, které by měly s diastázou pomoct. Co diastáza přesně znamená a co na ni zaručeně zabírá?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek