Sobota , 02. 12. 2023

Blanka

Mentální vyčerpání: Jak rozpoznat, kdy už nejde o lenivost, ale o problém?

Na naši psychiku je toho prostě někdy moc: Práce, starost o rodinu, výchova dětí, péče o domácnost, do toho musíme mnohdy řešit osobní krize a krize ve vztahu. Není tedy divu, že občas už nemůžeme dál, cítíme se unavení a nejdou nám věci tak, jak bychom si představovali. Můžeme si občas myslet, že jsme jen líní, znechucení, a za to se i občas stydíme.
vyčerpání
Únava ještě neznamená lenost. Může jít o vážné psychické problémy. (foto: 123RF)

15. 03. 2022

Často je však na vině něco mnohem horšího a vážnějšího. Mentální vyčerpání je nebezpečné a může nás postihnout vlastně kdykoliv. Máte občas pocit, že je toho na vás příliš, jste podráždění, unavení, nic vás nebaví a trápíte se, i když jde jen o zdánlivé maličkosti? Možná už jste právě teď psychicky na dně. A s tím si nezahrávejte.

Na malý úkol musíte vyvinout velké úsilí

Čekají vás běžné domácí práce, doprala pračka, musíte vytáhnout myčku a je třeba zajít do popelnice s košem? Tohle jsou běžné domácí práce, které řadíme mezi ty malé. Vždyť je to za pár minut hotové, ne? Jenže vám se nechce, nemůžete se k tomu donutit, dělá vám to velké obtíže?

Ne, nemusí jít o to, že jste líní se zvednout z gauče. I tohle je jedním z příznaků mentálního vyčerpání. Mozek už je prostě natolik unavený a zahlcený, že i tyhle maličkosti si vyhodnotí jako velké úkoly. Proto se vám nechce, proto se z toho gauče nemůžete zvednout.

Bez motivace i nadšení

Dříve jste šli do všeho po hlavě. Bavily vás nejrůznější věci a pořád jste se motivovali k tomu dokázat něco víc. Dnes už nemáte na nic chuť, nejste pro nic nadšení a šťastní se už vůbec necítíte? Na budoucnost už raději nemyslíte, protože se pak jen více propadáte do úzkostí. Máte strach z toho, co přijde zítra a už vás to nebaví? Pokud nemáte žádnou motivaci, žádné plány a stojíte na místě, zpozorněte.

Možná jste jen krok od vážných psychických problémů a depresí. Mentální vyčerpání se projevuje právě i tímto způsobem. Zkuste si o tom s někým promluvit, svěřte se někomu blízkému a neduste to v sobě. Pokud ale ani to nepomůže, zvažte rozhodně návštěvu terapeuta. I kdybyste tam měli zajít jen jednou, pomůže vám to a odvrátí to možnou hrozbu.

K TÉMATU  Horoskop krásy a duševního zdraví na víkend 17. - 18. 11. 2018. Dávejte pozor, co říkáte, a nechte si čas na fyzický i psychický odpočinek.

Únava a podráždění

V noci jste spali klidně a bez buzení? Stejně jste ale celý den jako tělo bez duše, chce se vám spát a cítíte únavu? Spánek je pro fungování naší fyzické, ale i té psychické stránky neskutečně důležitý. A jestliže se v noci nebudíte, spíte dostatečně dlouho, a přesto to na sobě nepociťujete a jste neustále vysílení, je to opět známka toho, že je něco špatně. Pokud jste mentálně vyčerpaní, spánek vás už nenakopne. Stejně tak je to i s podrážděním.

vyčerpání
Spíte dostatečně, a přesto nemáte energii? (foto: 123RF)

Každý má občas špatný den. Jenže pokud je těch špatných dní několik za sebou, není to v pořádku. Pokud je člověk mentálně vyčerpaný, je neustále podrážděný a také mnohem častěji propuká v pláč. Rozplakat vás přitom mohou úplně nepochopitelné věci. Pláč přichází někdy i bez varování, bez jakéhokoliv impulzu. Záchvaty pláče bez příčiny samozřejmě taky nevěstí nic dobrého.

Když to bolí i fyzicky

Duševní problémy se často odrážejí i na tom, jak se cítíme po fyzické stránce. Motá se vám často hlava, je vám na zvracení, máte zácpu nebo průjem, z ničeho nic se začnete cítit malátní, bolí vás hlava? Znovu si odpovídáme – mentální vyčerpání. Může to ale značit i úzkostnou poruchu a v každém případě je nutné navštívit lékaře. Nic vás nepřesvědčí o vážnosti situace jako to, že se vaše psychika začne odrážet i na fyzickém stavu. Tělo už si tím opravdu říká o pomoc.

Mentální vyčerpání byste rozhodně nikdy neměli podceňovat. Může se z něho vyvinout duševní porucha, deprese a podobně. Pokud už nezvládáte dlouhodobě svou situaci a trápíte se stále více, vyhledejte pomoc psychoterapeuta. Nebojte se říct si o pomoc.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Psychika ovlivňuje váš zdravotní stav. Jak si pomoci?

K TÉMATU  Horoskop krásy a duševního zdraví na neděli 16. 9. 2018

Obsedantně-kompulzivní porucha: problém doprovázený úzkostí

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

I když svou matraci pravidelně udržujete v dobrém stavu, je nutné ji občas i hloubkově vyčistit. Je známo, že spánkem trávíme třetinu svého života, takže byste měli svůj spací prostor udržovat opravdu čistý a voňavý, abyste si dopřáli skvělou noc. Přinášíme vám tipy, jak svou matraci opravdu skvěle vyčistit krok za krokem.
Zima se blíží nezastavitelnou rychlostí a s ní pro mnohé i nějaké to tradiční zimní kilo navíc. Kombinace efektivnějšího ukládání tuků, svátků a večírků (pokud lockdown dá) a té únavné tmy, jsou dovede být pro postavu naprostá katastrofa. Co s tím?
Už jste někdy slyšeli o ASMR? O technice, která vám díky souboru zvuků dopřeje příjemný pocit uvolnění, relaxace a pomůže vám rychleji usnout? Pokud ještě ne, lepší pozdě než vůbec. Mrkněte, v čem spočívá její tajemství. A proč jí propadlo tolik lidí.
Nabídka kroužků pro školní, ale i předškolní, děti je v současné době mimořádně bohatá. Potřebují děti organizovanou zábavu? Mají si mimo školu rozvíjet své znalosti ve vzdělávacích kroužcích? Určitě ano, ale musíte zvážit, kdy je třeba nechat svoje ambice spát. Pro děti je prospěšný i čas, kdy doma jen tak lelkují. Kolik kroužků už je moc? Jaký kroužek dítěti sedí nejlépe?
Chcete si vyrobit roztomilé a barevné svíčky podle vašeho gusta? Není to nic těžkého! Tyhle nápady vám napoví jako inspirace pro vaše vlastní svíčky, které poslouží také jako dekorace. Zapojte i děti, které budou mít radost z vlastnoručního díla. To může posloužit jako dárek pro někoho z rodiny. Co takhle svíčka jako Coca-Cola nebo překrásný květ růže?
Zejména během zimy k nám do domácnosti zavítal nevítaný host jménem plíseň. Projevuje se nejen nepříjemným zápachem, ale také tmavými skvrnami poblíž oken nebo v rozích místnosti, kde se drží vysoká vlhkost. Plíseň trápí hlavně majitele bytů, kteří mají plastová okna a jimž se vlhkost vzduchu v příbytku především v zimě pohybuje ve vysokých číslech.
Malý pokoj má jistě své výhody – je útulný a příjemný, snadno se v něm udržuje pořádek a nemusíte se obtěžovat s tolika kusy nábytku. Přesto se zde cítíte příjemněji, když vypadá opticky větší, než ve skutečnosti je. Nemusíte hned myslet na náročnou přestavbu, stačí pár jednoduchých triků. Nechte se inspirovat.
Začít žít zdravěji - cíl, který si stanovila celá spousta z nás po zjištění, že jsme během doby covidové v průměru přibrali sedm kilogramů. Do svého jídelníčku proto přidáváme vícero zeleniny, hodně ovoce, naopak omezujeme sladkosti a snažíme se vyhnout se smaženému. Když už olej, tak pouze ten olivový, který je mnohými nutričními specialisty schválený. Mimochodem, věděli jste, že by se měl pít na lačný žaludek?
Obvykle to bývají muži, kteří se snaží ženu zaujmout tak trochu mimo rámec nepsaných pravidel nebo dokonce mimo zákon. Stále častěji se ale objevují i ženy, kterým o klasické seznamování a hledání lásky vůbec nejde.

Nepřehlédněte

Říká se, že střepy přinášejí štěstí. Ještě větší radost vám však udělá, když se žádné sklo nerozbije. Někdy je proto lepší nechat broušený křišťál ve skříni. Takové akce jsou třeba zahradní oslava, piknik s kamarádkami nebo silvestrovský večírek.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek