Čtvrtek , 19. 05. 2022

Nataša

Mentální vyčerpání: Jak rozpoznat, kdy už nejde o lenivost, ale o problém?

Na naši psychiku je toho prostě někdy moc: Práce, starost o rodinu, výchova dětí, péče o domácnost, do toho musíme mnohdy řešit osobní krize a krize ve vztahu. Není tedy divu, že občas už nemůžeme dál, cítíme se unavení a nejdou nám věci tak, jak bychom si představovali. Můžeme si občas myslet, že jsme jen líní, znechucení, a za to se i občas stydíme.
vyčerpání
Únava ještě neznamená lenost. Může jít o vážné psychické problémy. (foto: 123RF)

15. 03. 2022

Často je však na vině něco mnohem horšího a vážnějšího. Mentální vyčerpání je nebezpečné a může nás postihnout vlastně kdykoliv. Máte občas pocit, že je toho na vás příliš, jste podráždění, unavení, nic vás nebaví a trápíte se, i když jde jen o zdánlivé maličkosti? Možná už jste právě teď psychicky na dně. A s tím si nezahrávejte.

Na malý úkol musíte vyvinout velké úsilí

Čekají vás běžné domácí práce, doprala pračka, musíte vytáhnout myčku a je třeba zajít do popelnice s košem? Tohle jsou běžné domácí práce, které řadíme mezi ty malé. Vždyť je to za pár minut hotové, ne? Jenže vám se nechce, nemůžete se k tomu donutit, dělá vám to velké obtíže?

Ne, nemusí jít o to, že jste líní se zvednout z gauče. I tohle je jedním z příznaků mentálního vyčerpání. Mozek už je prostě natolik unavený a zahlcený, že i tyhle maličkosti si vyhodnotí jako velké úkoly. Proto se vám nechce, proto se z toho gauče nemůžete zvednout.

Bez motivace i nadšení

Dříve jste šli do všeho po hlavě. Bavily vás nejrůznější věci a pořád jste se motivovali k tomu dokázat něco víc. Dnes už nemáte na nic chuť, nejste pro nic nadšení a šťastní se už vůbec necítíte? Na budoucnost už raději nemyslíte, protože se pak jen více propadáte do úzkostí. Máte strach z toho, co přijde zítra a už vás to nebaví? Pokud nemáte žádnou motivaci, žádné plány a stojíte na místě, zpozorněte.

Možná jste jen krok od vážných psychických problémů a depresí. Mentální vyčerpání se projevuje právě i tímto způsobem. Zkuste si o tom s někým promluvit, svěřte se někomu blízkému a neduste to v sobě. Pokud ale ani to nepomůže, zvažte rozhodně návštěvu terapeuta. I kdybyste tam měli zajít jen jednou, pomůže vám to a odvrátí to možnou hrozbu.

K TÉMATUOřechové skořápky najdou své využití. Zvládnou vyléčit kašel a další zdravotní problémy

Únava a podráždění

V noci jste spali klidně a bez buzení? Stejně jste ale celý den jako tělo bez duše, chce se vám spát a cítíte únavu? Spánek je pro fungování naší fyzické, ale i té psychické stránky neskutečně důležitý. A jestliže se v noci nebudíte, spíte dostatečně dlouho, a přesto to na sobě nepociťujete a jste neustále vysílení, je to opět známka toho, že je něco špatně. Pokud jste mentálně vyčerpaní, spánek vás už nenakopne. Stejně tak je to i s podrážděním.

vyčerpání
Spíte dostatečně, a přesto nemáte energii? (foto: 123RF)

Každý má občas špatný den. Jenže pokud je těch špatných dní několik za sebou, není to v pořádku. Pokud je člověk mentálně vyčerpaný, je neustále podrážděný a také mnohem častěji propuká v pláč. Rozplakat vás přitom mohou úplně nepochopitelné věci. Pláč přichází někdy i bez varování, bez jakéhokoliv impulzu. Záchvaty pláče bez příčiny samozřejmě taky nevěstí nic dobrého.

Když to bolí i fyzicky

Duševní problémy se často odrážejí i na tom, jak se cítíme po fyzické stránce. Motá se vám často hlava, je vám na zvracení, máte zácpu nebo průjem, z ničeho nic se začnete cítit malátní, bolí vás hlava? Znovu si odpovídáme – mentální vyčerpání. Může to ale značit i úzkostnou poruchu a v každém případě je nutné navštívit lékaře. Nic vás nepřesvědčí o vážnosti situace jako to, že se vaše psychika začne odrážet i na fyzickém stavu. Tělo už si tím opravdu říká o pomoc.

Mentální vyčerpání byste rozhodně nikdy neměli podceňovat. Může se z něho vyvinout duševní porucha, deprese a podobně. Pokud už nezvládáte dlouhodobě svou situaci a trápíte se stále více, vyhledejte pomoc psychoterapeuta. Nebojte se říct si o pomoc.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Psychika ovlivňuje váš zdravotní stav. Jak si pomoci?

K TÉMATUPodpořte zdraví svých kloubů a uvařte si skvělou domácí huspeninu!

Obsedantně-kompulzivní porucha: problém doprovázený úzkostí

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Detox organismu se stal nedílnou součástí zdravého životního stylu. Po zimě nás čeká očista těla jarním detoxem. Právě strava raw by pro řadu z vás mohla být ideální cestou. Její výhodou je příjem čerstvých zdravých surovin, nenáročnost přípravy či úbytek váhy. Za kvalitu si bohužel připlatíte, na druhou stranu ale ušetříte na energiích.
Svícen z proutí vyrobíte za chviličku a pak už stačí jen zapálit svíčku a užívat si atmosféru. Poradíme vám ale i jak sestavit dekoraci z elektrických světýlek. V obou případech by se dalo použít řčení "za málo peněz, hodně muziky", protože na přípravu nepotřebujete nic nedostupného. Jako nástroj postačí tavná pistole. Výsledek je ale úchvatný. Vyzdobte si domov vlastnoručními kouzelnými detaily!
Trápí vás zdravotní problémy, které se vám neustále vracejí? Máte nějakou nemoc už od dětství a chtěli byste se jí zbavit i bez pomocí léků? V dnešním článku se dozvíte, jak mohou nemoci vznikat! Že jejich kořenem je především psychika. Jak je to možné? A jak to napravit? Čtěte dál a získáte odpovědi!
Nastoupili jste na mateřskou dovolenou a přemýšlíte, jak si aspoň něco málo přivydělat k dobru? Nebo v hlavě nosíte už nějakou dobu podnikatelský plán, na který je najednou více času než kdy dřív? Podnikání na mateřské není tabu a není to ani nic nereálného. Dnes se jedná o zcela běžnou věc.  
Ne každá z nás se rozplývá nad množstvím výšivek a volánů a girlandami květin. Nebo jste si možná s partnerem právě řekli, že se chcete vzít. Svatba hned! Nečekat rok, nemít svatební horečku a spousty poradkyň či agentur. Nezkoušet si půl roku šaty. Prostě jste se rozhodli a chcete si svůj svatební den užít co nejdříve. Jde to?
Je to tady! Společnost Warner Media oznámila, že hrdinové oblíbeného sitcomu z devadesátek se již v květnu objeví na stanici HBO Max. Co o comebacku legendárních Přátel víme, jak se k němu samotní aktéři vyjádřili, a jak se k tomu postavili tvůrci? Nový projekt je na spadnutí!

Nepřehlédněte

Ačkoliv z vědeckého hlediska se může zdát, že barva očí nemůže mít s povahou člověka pranic společného, nenechte se mýlit. Mnoho starověkých národů věřilo, že barva očí má svůj význam. Najděte si v článku svou barvu očí a zjistěte, co říká o vaší osobnosti!

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek