Pátek , 20. 05. 2022

Zbyšek

6 způsobů, jak trénovat paměť: Nedovolte svému mozku, aby zakrněl

Paměť je velmi důležitá. Ale zvláště s přibývajícím věkem můžeme pozorovat jisté změny. Už si toho nepamatujeme tolik, jako dřív. Zapomínáme na důležité věci, v obchodě nevíme, co jsme potřebovali nakoupit a dojdeme domů jen s polovinou toho, pro co jsme šli. Musíme si prostě všechno psát.
paměť
Paměť je jako svaly ve vašem těle. Když je nepoužíváte, zakrní.

11. 04. 2022

Mozek nikdy nesmí zakrnět, jinak se problémy s pamětí jen zhoršují. Každý den je tak zapotřebí najít si alespoň pár minut a věnovat se efektivnímu tréninku své paměti. Existuje celá řada tipů, které vám pomohou mozek udržet v kondici. Co vyzkoušíte vy?

Počítejte jako ve škole

Nechcete se jednou dočkat toho, že onemocníte ve stáří Alzheimerovou chorobou? Začněte trénovat paměť – můžete to zkusit třeba tak, že se budete snažit počítat. Sčítejte a odečítejte, ale z hlavy, neberte si na pomoc kalkulačku, která by vám práci usnadnila. Postupně se snažte zátěž zvyšovat.

Kromě sčítání jednoduchých položek zkuste vymýšlet i matematické příklady. Zahrajte si na školu, vypočítávejte nejrůznější slovní úlohy nebo matematické rovnice. Nevadí, že se spletete, hlavně, že zapojíte mozek a budete se snažit přijít příkladu na kloub.

Vytvořte si paměťový palác

Paměťové paláce jsou také výbornou metodou, jak můžete začít trénovat paměť každý den. Čím více věcí si zapamatujete, tím lépe. A jak na to? Ve své mysli si musíte vytvořit právě něco jako palác, ale nemusí to být nutně budova, stačí místo, které dobře znáte.

Namyslete si cestu, nějakou místnost, prostě cokoliv. Tento váš imaginární paměťový palác pak bude sloužit k ukládání věcí.

Představíte si svůj prostor, v něm pak další věci, a do nich si pak postupně v hlavě můžete ukládat jakékoliv další. Třeba nákupní seznamy, informace do práce či do školy, úryvky z knih, texty písní a podobně. Čím více toho uložíte, tím více si toho zapamatujete – a je třeba každý den přidávat něco. Hrátky s pamětí vás budou bavit.

Stále se učte

Učení trénuje mozek skvěle, ale to neznamená, že se musíte vracet do školy. Úplně nejlepší je učení se novým cizím jazykům, opakovat si ale můžete už i jazyk, který jste měli na škole třeba jako druhý.

K TÉMATUPivo nebo víno? Máme pro vás dobré zprávy. Ale i ty špatné

Pokud máte děti, výborně! Učte se společně s nimi slovíčka, opakujte si jednoduché věty. Cizí jazyky se skvěle dají učit doma, stačí vám k tomu kniha, kde najdete základy, slovíčka ale najdete i na internetu.

Nemusí se z vás stát rodilý mluvčí, ale už jen to, že si budete pamatovat pár nových slovíček, je úspěch.

Mapa trasy na papíře

Chodíte rádi na procházky, berete rodinu o víkendu na výlet? Jakmile se vrátíte domů, vezměte si do ruky papír a tužku, a pokuste se zpaměti zakreslit trasu, kterou jste zrovna ušli.

Můžete nakreslit jednoduchou trasu, ale můžete se pokusit zakreslit i mapu s okolím místa, které jste navštívili. Vzpomenete si, co všechno jste cestou minuli a viděli?

Skládejte puzzle

Skládání puzzle není jen zábavou, ale skvěle se přitom cvičí paměť. Můžete začít menšími kousky, postupně ale zkoušejte puzzle, které je drobné a má více dílků. Bude vám to trvat třeba i měsíc nebo déle, než poskládáte celý obrázek, ale výborně u toho budete trénovat mozek.

sudoku
Společenské hry, křížovky, sudoku, to vše vám zlepší paměť.

Luštěte nebo hrajte pexeso

Luštění křížovek se doporučuje hlavně seniorům. Vzpomenete si na všechno, co jste kdysi věděli? Luštění křížovek je zábava, ale někdy je to ten nejlepší trénink paměti. Můžete zkusit i sudoku nebo jiné hrátky se slovy a čísly.

Pokud máte s kým, hrajte čas od času i deskové hry, třeba dámu, šachy nebo právě pexeso. Zapamatovat si všechny obrázky, to dá také hodně zabrat.

Na paměti je třeba neustále pracovat, rozhodně by neměli trénovat paměť jen senioři. Všichni dospělí zapomínají, ale mozek nikdy nesmíme nechat na pokoji.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Internetová doba současnosti. Jak mění propojenost se světem náš mozek. Co všechno nám i tělu prokazatelně chybí

K TÉMATUPotraviny, které vás mohou nakopnout do milostného života. Do těchto byste to asi neřekly!

Jakým způsobem pláž působí na váš mozek i psychiku? A jak je možné, že má léčivou moc?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

V okamžiku, kdy propukla koronavirová krize se zhmotnil nedostatek pracovníků ve zdravotnictví a také v psychoterapii. Zatímco první zmiňovaní se starali o to, aby se nemocní lidé postavili na nohy, psychoterapeuti se o to samé starali v trochu jiném slova smyslu. Bohužel se mezi námi stále našli i ti, kteří si k nim nechtěli zajít pro pomoc. Mysleli si, že navštěvovat je je spíše jedna velká ostuda, ale opak je pravdou. Dnes je to zcela normální. 
V současné době chtějí být všichni ekologičtí. Dbají na životní prostředí a snaží se neplýtvat jídlem či třídit odpad. Dokonce se správně nakládá i s bioodpadem. A s tím se spojí kompostování. Pokud zvažujete pořízení kompostéru na zahradu nebo kompostéru do interiéru, nabízí se otázka, jak správně kompostovat a čemu se vyvarovat? Kompostování je sice hitem, na druhou stranu se to musí umět.
Kdo by se nechtěl probouzet za vůně čerstvě uvařené kávy. Káva je ten nejlepší životabudič a dnes si řada lidí bez šálku dobře uvařeného kofeinového nápoje nedokáže představit den. Patříte také mezi kávové nadšence? Pak byste jede takový kávovar měli mít i doma. Jenže nabídka na trhu je tak rozmanitá a široká! Po jakém kávovaru sáhnout, ptáte se? Poradíme vám!
Vibrátory, nevibrační penisy, afrodiziaka, lubrikační gely, masážní oleje. Mnoho žen si stále myslí, že nic takového nepotřebuje, pokud žije v dobrém partnerském vztahu. Ale položme si otázku, zda po každodenním spěchu a stresu máme často chuť na sex. Možná jsou to právě tyto erotické pomůcky, které mohou zlepšit kvalitu společně prožitých intimních okamžiků.
Suchý šampon je typ vlasového přípravku, který omezuje mastnotu a nečistoty ve vlasech. Na rozdíl od mokrých šamponů a kondicionérů lze suchý šampon nanášet na vlasy, když jsou suché – a právě odtud získal svůj název. Suchý šampon není nutné z vlasů vymývat a obvykle se nanáší na temeno hlavy a další oblasti, kde se může viditelně hromadit olej a lesk.
Všechno zdražuje - nechtěný, ale bohužel reálný fakt. Vedle potravin se zvyšuje cena za elektřinu, plyn a samozřejmě za vodu, což jsou základní potřeby každého z nás. Abychom dokázali ušetřit po této stránce, spotřeba vody v domácnosti by nás měla zajímat. Kolik aktuálně průměrně činí, kam mizí a jak snížit výdaje s ní spojené? 
Zpěvačka a herečka Barbora Poláková si z letošních hudebních cen Anděl, o kterých jsme vám psali, odnesla dvě sošky. V současné době se věnuje hlavně své rodině. Nezanedbává ale ani fanoušky. Pracuje na rozšíření vlastní módní kolekce, plánuje natáčení videoklipů i podzimní turné. Co konkrétně chystá? Dočtete se v rozhovoru.

Nepřehlédněte

Jak zútulnit interiér? Nemusíte sázet na předražené bytové doplňky nebo na podobné prvky do domácnosti, které zanedlouho omrzí. Stačí vsadit na pokojové rostliny, které budou tím nejlepším co si domů přinesete. Zejména, pokud se bude jednat o dracénu - působivou pokojovou rostlinu, která nevyžaduje příliš mnoho péče.
Mikrovlnná trouba je skvělý pomocník v každé domácnosti, ale i v kuchyňkách v zaměstnání. Novější modely dokonce odbourávají tradiční neduhy mikrovlnek, které při ohřívání polévky ohřály jen talíř nebo misku a část pokrmu, zatímco ve středu zůstala úplně studená část. A s trochou cviku v nich ohřejete i knedlíky nebo maso tak, aby jídlo chutnalo jako čerstvě uvaření. Přesto existují potraviny, které do mikrovlnky prostě nepatří. Po ohřátí mohou být dokonce zdraví škodlivé.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek