Pondělí , 30. 01. 2023

Robin

6 způsobů, jak trénovat paměť: Nedovolte svému mozku, aby zakrněl

Paměť je velmi důležitá. Ale zvláště s přibývajícím věkem můžeme pozorovat jisté změny. Už si toho nepamatujeme tolik, jako dřív. Zapomínáme na důležité věci, v obchodě nevíme, co jsme potřebovali nakoupit a dojdeme domů jen s polovinou toho, pro co jsme šli. Musíme si prostě všechno psát.
paměť
Paměť je jako svaly ve vašem těle. Když je nepoužíváte, zakrní.

11. 04. 2022

Mozek nikdy nesmí zakrnět, jinak se problémy s pamětí jen zhoršují. Každý den je tak zapotřebí najít si alespoň pár minut a věnovat se efektivnímu tréninku své paměti. Existuje celá řada tipů, které vám pomohou mozek udržet v kondici. Co vyzkoušíte vy?

Počítejte jako ve škole

Nechcete se jednou dočkat toho, že onemocníte ve stáří Alzheimerovou chorobou? Začněte trénovat paměť – můžete to zkusit třeba tak, že se budete snažit počítat. Sčítejte a odečítejte, ale z hlavy, neberte si na pomoc kalkulačku, která by vám práci usnadnila. Postupně se snažte zátěž zvyšovat.

Kromě sčítání jednoduchých položek zkuste vymýšlet i matematické příklady. Zahrajte si na školu, vypočítávejte nejrůznější slovní úlohy nebo matematické rovnice. Nevadí, že se spletete, hlavně, že zapojíte mozek a budete se snažit přijít příkladu na kloub.

Vytvořte si paměťový palác

Paměťové paláce jsou také výbornou metodou, jak můžete začít trénovat paměť každý den. Čím více věcí si zapamatujete, tím lépe. A jak na to? Ve své mysli si musíte vytvořit právě něco jako palác, ale nemusí to být nutně budova, stačí místo, které dobře znáte.

Namyslete si cestu, nějakou místnost, prostě cokoliv. Tento váš imaginární paměťový palác pak bude sloužit k ukládání věcí.

Představíte si svůj prostor, v něm pak další věci, a do nich si pak postupně v hlavě můžete ukládat jakékoliv další. Třeba nákupní seznamy, informace do práce či do školy, úryvky z knih, texty písní a podobně. Čím více toho uložíte, tím více si toho zapamatujete – a je třeba každý den přidávat něco. Hrátky s pamětí vás budou bavit.

Stále se učte

Učení trénuje mozek skvěle, ale to neznamená, že se musíte vracet do školy. Úplně nejlepší je učení se novým cizím jazykům, opakovat si ale můžete už i jazyk, který jste měli na škole třeba jako druhý.

K TÉMATU  Kam v Česku na zmrzlinu? Těchto 7 míst vás osvěží nejlépe

Pokud máte děti, výborně! Učte se společně s nimi slovíčka, opakujte si jednoduché věty. Cizí jazyky se skvěle dají učit doma, stačí vám k tomu kniha, kde najdete základy, slovíčka ale najdete i na internetu.

Nemusí se z vás stát rodilý mluvčí, ale už jen to, že si budete pamatovat pár nových slovíček, je úspěch.

Mapa trasy na papíře

Chodíte rádi na procházky, berete rodinu o víkendu na výlet? Jakmile se vrátíte domů, vezměte si do ruky papír a tužku, a pokuste se zpaměti zakreslit trasu, kterou jste zrovna ušli.

Můžete nakreslit jednoduchou trasu, ale můžete se pokusit zakreslit i mapu s okolím místa, které jste navštívili. Vzpomenete si, co všechno jste cestou minuli a viděli?

Skládejte puzzle

Skládání puzzle není jen zábavou, ale skvěle se přitom cvičí paměť. Můžete začít menšími kousky, postupně ale zkoušejte puzzle, které je drobné a má více dílků. Bude vám to trvat třeba i měsíc nebo déle, než poskládáte celý obrázek, ale výborně u toho budete trénovat mozek.

sudoku
Společenské hry, křížovky, sudoku, to vše vám zlepší paměť.

Luštěte nebo hrajte pexeso

Luštění křížovek se doporučuje hlavně seniorům. Vzpomenete si na všechno, co jste kdysi věděli? Luštění křížovek je zábava, ale někdy je to ten nejlepší trénink paměti. Můžete zkusit i sudoku nebo jiné hrátky se slovy a čísly.

Pokud máte s kým, hrajte čas od času i deskové hry, třeba dámu, šachy nebo právě pexeso. Zapamatovat si všechny obrázky, to dá také hodně zabrat.

Na paměti je třeba neustále pracovat, rozhodně by neměli trénovat paměť jen senioři. Všichni dospělí zapomínají, ale mozek nikdy nesmíme nechat na pokoji.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Internetová doba současnosti. Jak mění propojenost se světem náš mozek. Co všechno nám i tělu prokazatelně chybí

K TÉMATU  Tinnitus jako zhouba naší moderní a uspěchané doby?

Jakým způsobem pláž působí na váš mozek i psychiku? A jak je možné, že má léčivou moc?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Rozlučka se svobodou je v podstatě taková ta poslední dámská jízda, kterou si můžete se svou kamarádkou užít za svobodna. Zapomeňte ale na striptýz a klasické rozlučkové klišé – nemusí to být v zásadě jen o alkoholu a nezřízeném veselí. Ne každá kámoška je taky na bar zvědavá. Spíše vsaďte na společné zážitky a naplánujte zajímavou rozlučku, kterou si nevěsta bude pamatovat napořád.
Každou noc se nám během spánku může zdát třeba i 5 snů, jejichž délka je nejčastěji 15 až 40 minut. Odborníci na sny vysvětlují, že naše sny odrážejí základní vzorce lidského chování. Odráží to, kdo jsme, co potřebujeme a v co věříme. Jaké jsou nejčastější sny a jaký je psychologický pohled na to, co znamenají?
Každý rok se světu představí nové trendy, kterými se můžeme řídit při vybírání nového šatníku nebo zařizování svého bydlení. Zaměřme se nyní na trendy ze světa bydlení, které se budou krapet lišit od těch z roku 2020. Hlavní roli budou hrát přírodní materiály.
Čeká vás zařizování nového bytu nebo snad rekonstrukce toho stávajícího? Inspirujte se trendy v bydlení pro rok 2022. Cílem pro nadcházejících dvanáct měsíců je vytvořit ze svého domova místo, kde se budete cítit příjemně, v klidu a bezpečí.
Zima se blíží nezastavitelnou rychlostí a s ní pro mnohé i nějaké to tradiční zimní kilo navíc. Kombinace efektivnějšího ukládání tuků, svátků a večírků (pokud lockdown dá) a té únavné tmy, jsou dovede být pro postavu naprostá katastrofa. Co s tím?
Trápí vás zdravotní problémy, které se vám neustále vracejí? Máte nějakou nemoc už od dětství a chtěli byste se jí zbavit i bez pomocí léků? V dnešním článku se dozvíte, jak mohou nemoci vznikat! Že jejich kořenem je především psychika. Jak je to možné? A jak to napravit? Čtěte dál a získáte odpovědi!
Ve světě krásy panuje řada mýtů a stereotypů. Některé z nich jsou pozůstatky starších studií, jiné vznikly jednoduše mezi lidmi a postupně se staly dostatečně přesvědčivé natolik, že ovlivnily naše chování a přístup ke kráse jako takový. Vyznat se ve světě pravdy a mýtů je skutečně nelehký úkol, ovšem, abychom vám jej alespoň trochu usnadnili, připravili jsme pro vás seznam těch nejčastějších mýtů, které i dodnes kolují mezi námi.
Love Island je celosvětově oblíbená reality show, která je jakousi obdobou dříve známé reality show Hotel Paradise, kterou vyhrála dnes již známá „podnikatelka“ Nela Slováková. Love Island má své fanoušky po celém světě, k nám se dostala v roce 2021, kdy byla odvysílána její první řada. Pamatujete si na její účastníky?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek