Pátek , 23. 02. 2024

Svatopluk

6 způsobů, jak trénovat paměť: Nedovolte svému mozku, aby zakrněl

Paměť je velmi důležitá. Ale zvláště s přibývajícím věkem můžeme pozorovat jisté změny. Už si toho nepamatujeme tolik, jako dřív. Zapomínáme na důležité věci, v obchodě nevíme, co jsme potřebovali nakoupit a dojdeme domů jen s polovinou toho, pro co jsme šli. Musíme si prostě všechno psát.
paměť
Paměť je jako svaly ve vašem těle. Když je nepoužíváte, zakrní.

11. 04. 2022

Mozek nikdy nesmí zakrnět, jinak se problémy s pamětí jen zhoršují. Každý den je tak zapotřebí najít si alespoň pár minut a věnovat se efektivnímu tréninku své paměti. Existuje celá řada tipů, které vám pomohou mozek udržet v kondici. Co vyzkoušíte vy?

Počítejte jako ve škole

Nechcete se jednou dočkat toho, že onemocníte ve stáří Alzheimerovou chorobou? Začněte trénovat paměť – můžete to zkusit třeba tak, že se budete snažit počítat. Sčítejte a odečítejte, ale z hlavy, neberte si na pomoc kalkulačku, která by vám práci usnadnila. Postupně se snažte zátěž zvyšovat.

Kromě sčítání jednoduchých položek zkuste vymýšlet i matematické příklady. Zahrajte si na školu, vypočítávejte nejrůznější slovní úlohy nebo matematické rovnice. Nevadí, že se spletete, hlavně, že zapojíte mozek a budete se snažit přijít příkladu na kloub.

Vytvořte si paměťový palác

Paměťové paláce jsou také výbornou metodou, jak můžete začít trénovat paměť každý den. Čím více věcí si zapamatujete, tím lépe. A jak na to? Ve své mysli si musíte vytvořit právě něco jako palác, ale nemusí to být nutně budova, stačí místo, které dobře znáte.

Namyslete si cestu, nějakou místnost, prostě cokoliv. Tento váš imaginární paměťový palác pak bude sloužit k ukládání věcí.

Představíte si svůj prostor, v něm pak další věci, a do nich si pak postupně v hlavě můžete ukládat jakékoliv další. Třeba nákupní seznamy, informace do práce či do školy, úryvky z knih, texty písní a podobně. Čím více toho uložíte, tím více si toho zapamatujete – a je třeba každý den přidávat něco. Hrátky s pamětí vás budou bavit.

Stále se učte

Učení trénuje mozek skvěle, ale to neznamená, že se musíte vracet do školy. Úplně nejlepší je učení se novým cizím jazykům, opakovat si ale můžete už i jazyk, který jste měli na škole třeba jako druhý.

K TÉMATU  Nela v koučinku: Třetice všeho dobrého

Pokud máte děti, výborně! Učte se společně s nimi slovíčka, opakujte si jednoduché věty. Cizí jazyky se skvěle dají učit doma, stačí vám k tomu kniha, kde najdete základy, slovíčka ale najdete i na internetu.

Nemusí se z vás stát rodilý mluvčí, ale už jen to, že si budete pamatovat pár nových slovíček, je úspěch.

Mapa trasy na papíře

Chodíte rádi na procházky, berete rodinu o víkendu na výlet? Jakmile se vrátíte domů, vezměte si do ruky papír a tužku, a pokuste se zpaměti zakreslit trasu, kterou jste zrovna ušli.

Můžete nakreslit jednoduchou trasu, ale můžete se pokusit zakreslit i mapu s okolím místa, které jste navštívili. Vzpomenete si, co všechno jste cestou minuli a viděli?

Skládejte puzzle

Skládání puzzle není jen zábavou, ale skvěle se přitom cvičí paměť. Můžete začít menšími kousky, postupně ale zkoušejte puzzle, které je drobné a má více dílků. Bude vám to trvat třeba i měsíc nebo déle, než poskládáte celý obrázek, ale výborně u toho budete trénovat mozek.

sudoku
Společenské hry, křížovky, sudoku, to vše vám zlepší paměť.

Luštěte nebo hrajte pexeso

Luštění křížovek se doporučuje hlavně seniorům. Vzpomenete si na všechno, co jste kdysi věděli? Luštění křížovek je zábava, ale někdy je to ten nejlepší trénink paměti. Můžete zkusit i sudoku nebo jiné hrátky se slovy a čísly.

Pokud máte s kým, hrajte čas od času i deskové hry, třeba dámu, šachy nebo právě pexeso. Zapamatovat si všechny obrázky, to dá také hodně zabrat.

Na paměti je třeba neustále pracovat, rozhodně by neměli trénovat paměť jen senioři. Všichni dospělí zapomínají, ale mozek nikdy nesmíme nechat na pokoji.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Internetová doba současnosti. Jak mění propojenost se světem náš mozek. Co všechno nám i tělu prokazatelně chybí

K TÉMATU  Neurokoučink, tak trochu jiná psychoterapie. Najděte řešení svých problémů na základě nejnovějších vědeckých poznatků

Jakým způsobem pláž působí na váš mozek i psychiku? A jak je možné, že má léčivou moc?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Ať už jsou ve špenátovém salátu, restované nebo v omeletě, houby jsou chutnou pochoutkou nabitou živinami. Obsahují selen a ergothionein, což jsou silné antioxidanty. Také zde najdeme vitamíny skupiny B. Ačkoli jsou bílé potraviny často považovány za chudé na živiny, houby jsou výjimkou. Obsahují mnoho minerálů, jako je selen, draslík, měď, železo a fosfor, které se v potravinách rostlinného původu často nenacházejí. Ačkoliv se mezi sebou liší, všechny houby se mohou pochlubit působivým nutričním profilem. Níže si představíme 7 důvodů, proč by měly houby být pravidelnou součástí jídelníčku.
Vánoční čas je magickým obdobím plným tepla, radosti a pohody. A jedním z nejlepších způsobů, jak vytvořit tu správnou vánoční atmosféru, je osvětlit svíčky. Voňavé svíčky dokáží proměnit váš domov na místo, kde se budete cítit jako v pohádce. Ale jak vybrat ty pravé voňavé svíčky, které vás nejenom potěší svou vůní, ale také dodají prostoru tu správnou atmosféru? Dnes se podíváme na užitečné tipy a rady, které vám pomohou vybrat ty správné voňavé svíčky pro váš domov.
Který den budete v komunikaci s okolím perlit, kdy se obejít bez alkoholu a čemu se tento týden raději vyhnout? To vše napoví horoskop krásy a duševního zdraví od astroložky Nadi Šmídové.
Tato anglická diva se proslavila předně jako zpěvačka, ale zároveň také svým skladatelským nadáním a působností v modelingu. Dua Lipa má původ v samotné Albánii. Mohli byste se domnívat, že její jméno je smyšlené pro zviditelnění ve světě showbyznysu, a že pod ním jen vystupuje, ale není tomu tak. Dua Lipa je skutečně její rodné jméno.
Stoly plné jídla a mnoho výjimečných receptů, které se připravují zejména o Vánocích, jen jednou za rok. Jak zvládnout chutě v případě, že držíte dietu? Nenechte se zlákat těžkým jídlem, abyste v novém roce hříchu nelitovala. Díky těmto tipům si užijete Vánoce a zároveň se po nich budete cítit svěže a fit.
V Čechách je systém pro matky s dětmi nastaven víc než příznivě. I přesto se mnoho matek rozhodne začít pracovat dříve, než jejich děti dosáhnou 3 let, tzv. školkového věku. Není to nic neobvyklého a dá se to velice dobře zvládat, jen se na to musíte připravit.
Rozvod je záležitostí každého druhého manželství. Toto uvádějí statistiky - a bohužel je to pravda. Čím to je? Možná spolu lidé málo komunikují, nejsou ochotni přijímat kompromisy. Ten kompromis by však měl být prvotním zejména v případě, kdy z manželství vzešly děti.
Schyluje se u vás k milníku v podobě čtyřicátých narozenin? Těšte se na to, že konečně odhodíte stud a začněte si to v posteli pořádně užívat. Co dalšího vás čeká a co s tím má společného smartphone? Bude hrát s vámi nebo proti vám?
Kratom (Mitragyna speciosa) je tropický stálezelený strom z čeledi kávovníkovitých. Pochází z Thajska, Myanmaru, Malajsie a dalších jihoasijských zemí. Jaké má použití v holistickém léčení a wellness?
Ne nadarmo se říká, že Šumava patří k těm nejkrásnějším místům v České republice. Skutečně tomu tak je. Tamní příroda přímo vybízí k dlouhým procházkám po hřebenech kopců, po lesích i údolích. Co zajímavého můžete na Šumavě navštívit?
Bojíte se, že šlápnete vedle? Váháte s výběrem make-upu nebo brýlí? Rozhodnutí vám usnadní beauty aplikace. Na výběr je jich hned několik. Zkuste všechny!

Výběr článků

Sérioví vrazi jsou psychicky narušení lidé, kterým ostatní neřeknou jinak než lidské zrůdy. Jejich hlavním povahovým rysem bývá nulová lítost nad lidskými osudy, ačkoliv někteří z nich mohou navenek působit jako velmi spořádaní občané.
Kombuchu už snad známe všichni. Je považovaná za zdravý fermentovaný čaj, který pomáhá nejen našim střevům, ale i celkové imunitě. Ještě ale existuje spoustu věcí, co o ní neznáte. Tak například – věděli jste, že kombucha může i uškodit?
Prosinec je vhodná doba na nějakou tu pohádku. Na jaký film se vypravit s dětmi do kina? Aktuálně je na výběr hned několik variant, pro co se rozhodnout. Animovaní kutilové Pat a Mat pobaví i dospělé, pohádka z našich krajů Čertí brko se pyšní lákavým obsazením, a francouzská rodinná komedie Vánoce a spol. představí Santu až po kolena v bryndě.

Nepřehlédněte

Děti potřebují mámu i tátu, o tom není pochyb. Ale jak dlouho? Do šesti až osmi let. Snažíme se je vychovávat podle našich představ, zajetých pravidel a mustrů, které nám předávali naši rodiče, aniž bychom si uvědomovali, že tím dětem akorát děláme ze života guláš a prodlužujeme dobu, kdy si na věci stejně přijdou sami. Není lehké přestat být takovým rodičem. Ale jde to. Nevěříte? My vám to dokážeme.
Patříte mezi milovníky filmových novinek, nebo jste naopak v kině nebyli ani nepamatujete? Letos na jaře má premiérů celá řada báječných filmů a to je skvělá příležitost vyrazit za kulturou. Jaké filmy patří mezi ty nejočekávanější v dubnu a květnu? Možná, že vylákají do nejbližšího kina za zážitkem i vás.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek