Středa , 24. 07. 2024

Kristýna

Lenka (32): Jsem závislá na přejídání se. Můj problém mě dohnal skoro k sebevraždě

Lenčiny problémy začaly již na střední škole. Patřila mezi holky se střední postavou, vynikala ve sportu, a měla dobře našlápnuto na svou vysněnou vysokou. Vše se ale změnilo, když se jí nevydařil vztah, do kterého vkládala tolik nadějí.
Obezita, přejídání, nezdravé jídlo
Lenka se stala závislou na enormním množství jídla. Zdroj: 123RF.com

03. 03. 2020

Jak přejídání začalo

Na začátku maturitního ročníku se Lenka zamilovala do chlapce, se kterým pár týdnů chodila. Jak se ale ukázalo, ten do ní nebyl zamilovaný, a vztah ukončil. Jak už to tak bývá, jako důvod k rozchodu jej nenapadlo říct pravdu, což bylo, že se ještě nechtěl vztahově vázat, ale místo toho dívce řekl, že se mu nelíbí její postava. To u citlivé Lenky nastartovalo proces, který vedl k přejídání se. Ze začátku se Lenka bránila, později jej však přijala za své. Začala své tělo nenávidět, připadala si tlustá a ošklivá.

Místo toho, aby se sebrala, začaly se nabalovat další problémy. Přestala ji zajímat škola, stranila se kolektivu. Ani pokusy kamarádů se nesetkaly s úspěchem – vždy se na něco vymluvila, jen aby se nemusela účastnit třídních akcí. Ze vzniklé samoty pramenily další potíže, tentokrát se u Lenky poprvé začaly projevovat deprese. Aby si ve svém životě nahradila radost a lásku, začala se obklopovat jídlem. Před lidmi si dala vždy trochu, ale doma měla chvíle, kdy potřebovala zkonzumovat celá kvanta jídla.

zdroj foto: freepik.com

Rodiče mi chtěli pomoct

Jak uvádí Lenka, jejím rodičům nebyla její změna lhostejná. Zkusili to s ní po dobrém i po zlém, ale dívka odmítala cokoliv změnit. Když se jí po maturitě nepodařilo dostat na vysněnou školu, byla již její váha někde okolo 110 kilogramů. „Rodiče mě vzali k psychologovi, ale protože nejsem hloupá, uměla jsem si vymýšlet, a proto mi nemohl nic diagnostikovat. Tím pádem ale ani pomoci.“ Osamocená, neúspěšná, zklamaná Lenka se pokusila si vzít život.

„V té době už jsem byla tak na dne, že jsem si vzala prášky, které podle množství, které jsem spolykala, měly vést ke smrti. Naštěstí se ale jednalo o dlouho prošlá léčiva, a skončila jsem „pouze“ na pozorování v nemocnici,“ uvádí Lenka. „V té době mi začalo trochu svítat v hlavě. Takto to dál prostě nejde!“ I když se závislosti na jídle nezbavila, rozhodla se vzít svůj život do vlastních rukou. Našla si práci v neziskové organizaci, kde se starala o děti z dětských domovů, a kde konečně dospěla.

K TÉMATU  Zdravé stravovací návyky pro děti: Jak podporovat vyváženou stravu?

Zmírnění problému?

„V poslední době se moje závislost na přejídání o trochu zlepšila. Stále nedokážu jíst ve společnosti dalších lidí, a pak to doma doháním hordou všeho možného, ale už jsem si uvědomila, že mám skutečný problém a vyhledala jsem sama pomoc, a to je zásadní krok k vyléčení.“ Lenka tak alespoň pro začátek jídlo, které doma měla, vyměnila za výživné a zdravé kousky. Sice jí to nechutnalo tak, jako nezdravé potravin, na které byla doposud zvyklá, ale i tak dobře. Alespoň na něj neměla tak velkou chuť. Díky tomu se její váha zmenšila a ona se cítí lépe. „Pomohlo mi uvědomit si, že to vše se dělo z důvodu, že jsem sama k sobě měla velmi přísný vztah.“

zdroj foto: freepik.com

Sebeláska jako lék

Lenku v podstatě nezachránily lékařské postupy, ale změna pohledu sama na sebe. V dnešní době, kdy je „body positivity“ jasným trendem, si uvědomila, že člověk je krásný tím, jaký je doopravdy, a že chiméra o dokonalém těle z dámských časopisů je naprosto nereálná. Přijala sama sebe, odpustila sobě i svému okolí, a snaží se aktivně pracovat na tom, aby její přejídací návaly brala s humorem a nadhledem.

Lence bohužel trvalo mnoho let, než si uvědomila, že přístup k sobě samé za ni nikdo nevyřeší. Ani přes snahu starostlivých rodičů nebo kamarádů, kteří se snažili její osud zvrátit, se nikomu nepodařilo ji přesvědčit.

Až s postupem času došla k závěru, že pomáhat ostatním a nebrat se tak vážně bude ta pravá cesta, kterou si vybrala pro své vlastní aktivní uzdravení.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Jedni je milují pro jejich klasický vzhled a charakteristické prošívání, které lze poznat hned na první pohled, jiní pro ně zase mají slabost, neboť se od konkurence odlišují trvalostí, komfortem a různorodými střihy, mezi nimiž si každý ctitel džínů snadno najde něco pro sebe. O jakých kalhotách je zde řeč?
Dnes by legendární český zpěvák Karel Gott, známý jako "Zlatý hlas z Prahy", oslavil své 85. narozeniny. Připomeňme si život a dílo tohoto výjimečného umělce, který získal 42 Zlatých slavíků a jehož písně a charisma ovlivnily generace fanoušků nejen v Československu, ale i po celém světě. Od jeho prvních pěveckých krůčků, přes mezinárodní úspěchy až po dojemné vzpomínky jeho kolegů, Gottův odkaz zůstává nesmrtelným.
Neustále si něco píšou na mobilu, navštěvují se, a rozhodně si nejste jistá, že jste schopná se na to dále dívat? Poradíme vám, jak vyzrát na situaci, kdy se váš přítel stýká se svou ex.
Zařizovat si obývací pokoj je stejně těžké, jako si zařizovat ložnici. Zatímco ložnice má být především oázou klidu, obývací pokoj je zase místem, kde se setkává rodina s přáteli, proto se chcete vyšvihnout v očích známých a zařídit si místnost k naprosté dokonalosti. Aby zde však stále proudila potřebná energie, nezapomínejte na zásady feng-šuej.
Výraz plovoucí podlaha je tu s námi zhruba už od 90. let minulého století, od té doby se začaly objevovat ve více a více domácnostech. Jejich slávě však ještě zdaleka neodzvonilo. Majitelé bytů a domů jsou si vědomi jejich výhod, a proto výběr typu podlahy padne často zrovna na ně.
Letos zatím sněhová nadílka lyžařům příliš nepřeje, což je důvod, proč za lyžařskými zážitky vyrazit za hranice. Vydat se můžete do několika zajímavých středisek, která se nacházejí v Rakousku, Švýcarsku, Itálii a Francii.
I přes to, že nás občas potrápí nepříjemné deště, léto je stále v plném proudu a sním jsou stále ještě otevřené dveře pro výlet na kole. Je však potřeba mít na mysli, že pokud berete cyklistiku alespoň trochu vážně, existuje řada doplňků, které vám zážitek z jízdy značně vylepší! Pojďme se společně podívat, čím vším můžete podpořit svůj dokonalý cyklo výlet ať už sám, s přáteli, či rodinou. 
Ačkoliv z vědeckého hlediska se může zdát, že barva očí nemůže mít s povahou člověka pranic společného, nenechte se mýlit. Mnoho starověkých národů věřilo, že barva očí má svůj význam. Najděte si v článku svou barvu očí a zjistěte, co říká o vaší osobnosti!
Mnoho mužů i žen od pěstování masožravek odradí to, že jsou náročné na péči a je nutné je pravidelně krmit. To však není pravda. Masožravá rostlina nepotřebuje nic víc než jiná obyčejná pokojová rostlina.
Vzhledem k neustálému nárůstu cen je obzvláště potřebné přemýšlet, co vše si opravdu nezbytně musíme pořídit a zároveň i kde výhodně nakoupíme. Zdražuje vše, zato výše platů zůstává prakticky stejná, a proto se řada občanů uchyluje k nouzovým řešením. Jedním z nich jsou nákupy v Polsku.
Krásná postava, zpevněný zadek, silné svaly, perfektní držení těla, stejně jako obratnost a lehkost pohybů... To vše lze získat pomocí cvičení zvaného pilates. Toto cvičení se objevilo již před několika lety, ale stále nabírá na popularitě. Proč ho cvičit? A jak s pilates začít v domácích podmínkách? Uvidíte, že i naprostý začátečník může s pilates začít okamžitě a brzy dosáhnout skvělých výsledků ve formování své postavy!
Lidé jsou různí a někteří mají prostě potřebu se zviditelňovat za každou cenu. Uznání široké veřejnosti si lze získat různými způsoby, na světě je velká spousta lidí, co udělá téměř všechno jen pro to, aby se o nich psalo či mluvilo. Zápis do Guinessovy knihy rekordů jistě jistým úspěchem je, stačí vlastně jen vyniknout a být nejlepší. A je docela jedno v čem.

Výběr článků

Není tajemstvím, že barvou roku 2019 byla americkými odborníky z Pantone Color Institutu vyhlášena pro letošek korálová. Pokud úplně nevíte, jak takový odstín vypadá, nezkoušejte se ptát svého partnera, protože vám pravděpodobně nebude schopen odpovědět. Dáme vám ale pár tipů, jak zařadit korálovou do svého šatníku a botníku.
Mnoho odborníku se shoduje, že pití vody je prospěšné. Dodává nám energii, posiluje imunitní systém, obecně nás udržuje zdravé a jde o nezbytnost. Nicméně všeho moc škodí. Nadměrná konzumace vody může být až život ohrožující a můžete si na vodě vypěstovat i závislost.

Nepřehlédněte

Uklízet nepomáhá, vařit nepomáhá a cvičit vás nikdo nedonutí ani za živého Boha? Pak je na čase vyzkoušet něco, co vás dozajista nejenom chytne, ale také přivede na jiné myšlenky. Představujeme vám antistresové činnosti, které vám zlepší náladu.
Letní měsíce svádí k tomu oblékat se poněkud spořeji. Muži oblékají kraťasy a tílka, ženy zase sukně, topy, nebo šaty na ramínka. Pokud se trápíte s nepříjemnými a nevzhlednými tukovými polštáři v oblasti podpaží a zad, pak můžete pociťovat při odhalování stud. Abyste si opět věřili a byli hrdí na svou postavu, zacvičte si pár těchto cviků, které podpoří redukci tuku ve výše zmíněných partiích.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek