Pondělí , 11. 12. 2023

Dana

Udržitelný adventní kalendář, za který vám příroda poděkuje

Snad každé dítě se v předvánočním období těší na adventní kalendář s roztomilými obrázky, pod jehož okénky najdou sladkou čokoládku pro každý den. A protože radost si zasloužíme i my větší, postupně vznikly také kalendáře pro dospěláky, vždy tematicky laděné. Nutno ale uznat, že čím více takových hračiček, tím větší množství nadbytečného odpadu, který na planetě prostě nechceme. A právě proto se pomalu rozšiřuje trend udržitelných adventních kalendářů, které vás budou těšit po dlouhou dobu a příroda vám za to od srdce poděkuje.
adventní kalendář
Adventní kalendář nemusí být jen vždy plný plastu a zbytečného odpadu.

24. 11. 2022

24. 11. 2022

V průběhu let jsme si zvykli, že jsou všude možně dostupné adventní kalendáře pro dospěláky, ve kterých objevíte třeba svíčky, čaje, ozdoby či dekorace, kosmetiku, alkohol nebo jiné pochutiny, než je klasická čokoláda. Teprve za poslední dobu se objevují také udržitelné adventní kalendáře, které jsou především přátelské k přírodě – dají se buďto využít opakovaně každý rok, jejich komponenty se hodí i pro další užitečné věci, anebo jsou vyrobené z biologicky rozložitelného papíru. A na některé z nich se společně mrkneme.

adventní kalendář
Tolik překvapení a ještě s minimem odpadu.

Dřevěné

Jednoduché dřevěné krabičky s okénky, které jsou ručně malované, vyryté nebo jakkoliv jinak ozdobené. To je jedna z možností, jak si letos můžete vychutnat čekání na Ježíška, a přitom mít klidné svědomí co se týče vztahu k přírodě. Krabičku totiž v pohodě využijete pro další rok a do jednotlivých okének můžete vložit mini-dárečky podle svých vlastních představ. A když na to dojde, proč neschovat odměny jak pro sebe, tak i pro své děti?

Látkové

Další udržitelnou variantou jsou látkové adventní kalendáře všeho druhu – od jednoduchých kapsářů s přihrádkami, až po sofistikované pytlíčky, do kterých můžete schovat všemožné odměny. Ty je možné zakoupit, nebo si je vyrobit podomácku. Navíc se i dobře udržují v případě nechtěného znečistění. A má to další výhodu – díky speciálním barvám si můžete takový kalendář vydesignovat podle vlastní fantazie.

adventní kalendář
Sáčky mohou být z látky nebo z papíru a naplníte je čímkoliv chcete.

Biologicky rozložitelné

Jedná se o adventní kalendáře, které jsou od hlavy až k patě vyrobené z recyklovatelných materiálů, které se v přírodě dobře rozloží. Takové adventní kalendáře jsou pak ve své podstatě podobné těm klasickým, jen samotný karton a vnitřek je vyrobený tak, aby přírodě neškodil.

Multifunkční

V posledních letech se na trh dostaly i úžasně promyšlené adventní kalendáře, jejichž vnitřek můžete využít, jak je libo – ideálně pro předpěstování kytiček, bylinek či jiných sazeniček. Takové kalendáře mají zpravidla vnitřek vyrobený tak, že na první pohled připomíná sadbovač. V jeho prostoru pak najdete i bio čokoládky pro každý den.

K TÉMATU  12 věcí, do kterých má smysl investovat peníze
adventní kalendář
Dřevěné kalendáře jsou krásné a dají se využít opakovaně.

Obdobně funguje i kalendář s miniskleničkami, v nichž jsou rozmanité příchutě džemů a které obratem (a opakovaně) můžete využít pro pěstování.

Tip: Kalendář samozřejmě není důležitý pouze během adventu, ale hodí se po celý rok. Dítěti předškolního věku se vyplatí pořídit magnetický kalendář pro děti, který mu pomůže například s orientací v úkolech, které ho čekají v průběhu týdne.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

6 rad jak si užít Vánoce bez stresu a nezbláznit se z toho

Vánoce v tropech! 9 destinací, kam se o svátcích vypravit za teplem

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Na období vánočních svátků se těší téměř celý svět. Na tu chvíli, kdy konečně utichne veškerý hektický život a všichni se oddávají společnému stolování a klidu při sledování pohádek. Ne všude jsou ale tak pohodové vánoční zvyky jako u nás, nebo přinejmenším tak normální zvyky. Podívejte se na ty nejpodivnější vánoční tradice, které rádi přenecháte ostatním zemím.
Tento měsíc rozhodne. Pandemie dosáhla v Česku dalšího vrcholu a téměř zastavila život. Děti opět zůstaly doma a školy se zcela uzavřely. Jenže i mezi nimi nejmenšími přibývá nemocných. Jejich obranyschopnost je oslabená. Chybí jí přirozené podněty a dlouhá zima vyčerpala zásoby vitaminů. Nelze se tak divit, že přibývá také dětských pacientů.
Hledáte-li pohodlné a zároveň vysoce módní boty na léto, budou polobotky tím správným řešením i pro vás. Na trhu existuje celá řada trendy polobotek. Pokud nejste zrovna módní guru, nezoufejte! Na následujících řádcích vám prozradíme, jaké modely polobotek vybírat a jak je vhodně kombinovat s oblečením, aby byl váš outfit dokonalý. Čtěte a inspirujte se s námi!
Venkovní pochmurné počasí nikoho zrovna neláká. Proto se raději zachumláme do deky a posedíme si pěkně v teple u krbu. Pokud však nemáte po ruce dobrou knihu, zachrání to některý z oblíbených filmových snímků, jež za poslední roky trhaly rekordy ve sledovanosti. Co konkrétně stojí za zhlédnutí?

Nepřehlédněte

Zima už mnohé začíná deprimovat, proto se snaží vnést si první střípky jara alespoň k sobě do šatníků. Svetry tak stále zůstávají v popředí, ale pomalu začínají být vytěsňování kousky nejmódnějších stylů přicházejícího teplejšího ročního období. Víte, co se bude nosit?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek