Středa , 12. 06. 2024

Antonie

Udržitelný adventní kalendář, za který vám příroda poděkuje

Snad každé dítě se v předvánočním období těší na adventní kalendář s roztomilými obrázky, pod jehož okénky najdou sladkou čokoládku pro každý den. A protože radost si zasloužíme i my větší, postupně vznikly také kalendáře pro dospěláky, vždy tematicky laděné. Nutno ale uznat, že čím více takových hračiček, tím větší množství nadbytečného odpadu, který na planetě prostě nechceme. A právě proto se pomalu rozšiřuje trend udržitelných adventních kalendářů, které vás budou těšit po dlouhou dobu a příroda vám za to od srdce poděkuje.
adventní kalendář
Adventní kalendář nemusí být jen vždy plný plastu a zbytečného odpadu.

24. 11. 2022

24. 11. 2022

V průběhu let jsme si zvykli, že jsou všude možně dostupné adventní kalendáře pro dospěláky, ve kterých objevíte třeba svíčky, čaje, ozdoby či dekorace, kosmetiku, alkohol nebo jiné pochutiny, než je klasická čokoláda. Teprve za poslední dobu se objevují také udržitelné adventní kalendáře, které jsou především přátelské k přírodě – dají se buďto využít opakovaně každý rok, jejich komponenty se hodí i pro další užitečné věci, anebo jsou vyrobené z biologicky rozložitelného papíru. A na některé z nich se společně mrkneme.

adventní kalendář
Tolik překvapení a ještě s minimem odpadu.

Dřevěné

Jednoduché dřevěné krabičky s okénky, které jsou ručně malované, vyryté nebo jakkoliv jinak ozdobené. To je jedna z možností, jak si letos můžete vychutnat čekání na Ježíška, a přitom mít klidné svědomí co se týče vztahu k přírodě. Krabičku totiž v pohodě využijete pro další rok a do jednotlivých okének můžete vložit mini-dárečky podle svých vlastních představ. A když na to dojde, proč neschovat odměny jak pro sebe, tak i pro své děti?

Látkové

Další udržitelnou variantou jsou látkové adventní kalendáře všeho druhu – od jednoduchých kapsářů s přihrádkami, až po sofistikované pytlíčky, do kterých můžete schovat všemožné odměny. Ty je možné zakoupit, nebo si je vyrobit podomácku. Navíc se i dobře udržují v případě nechtěného znečistění. A má to další výhodu – díky speciálním barvám si můžete takový kalendář vydesignovat podle vlastní fantazie.

adventní kalendář
Sáčky mohou být z látky nebo z papíru a naplníte je čímkoliv chcete.

Biologicky rozložitelné

Jedná se o adventní kalendáře, které jsou od hlavy až k patě vyrobené z recyklovatelných materiálů, které se v přírodě dobře rozloží. Takové adventní kalendáře jsou pak ve své podstatě podobné těm klasickým, jen samotný karton a vnitřek je vyrobený tak, aby přírodě neškodil.

Multifunkční

V posledních letech se na trh dostaly i úžasně promyšlené adventní kalendáře, jejichž vnitřek můžete využít, jak je libo – ideálně pro předpěstování kytiček, bylinek či jiných sazeniček. Takové kalendáře mají zpravidla vnitřek vyrobený tak, že na první pohled připomíná sadbovač. V jeho prostoru pak najdete i bio čokoládky pro každý den.

K TÉMATU  Shopaholicadel: příběh o Štědrém dni, potratu a hledání svobody
adventní kalendář
Dřevěné kalendáře jsou krásné a dají se využít opakovaně.

Obdobně funguje i kalendář s miniskleničkami, v nichž jsou rozmanité příchutě džemů a které obratem (a opakovaně) můžete využít pro pěstování.

Tip: Kalendář samozřejmě není důležitý pouze během adventu, ale hodí se po celý rok. Dítěti předškolního věku se vyplatí pořídit magnetický kalendář pro děti, který mu pomůže například s orientací v úkolech, které ho čekají v průběhu týdne.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

6 rad jak si užít Vánoce bez stresu a nezbláznit se z toho

Vánoce v tropech! 9 destinací, kam se o svátcích vypravit za teplem

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Trávíte-li pracovní dobu z velké části přikováni k monitoru či displeji mobilu, může to mít negativní vliv na váš zrak. Zvláště pokud i volný čas vyplňujete sledováním sociálních sítí, surfováním po internetu nebo sledováním televize, vaše oči příliš často ostří na blízkou vzdálenost, což pro ně není přirozené. Může to vést k různým komplikacím od svědění a podráždění očí přes rozmazané vidění až po akomodační křeč. Na otázky odpovídá MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize Praha.
V životě se můžeme setkat s celou spoustou onemocnění. Zatímco nad některými jenom mávneme rukou, jiné nás mohou výrazně poznamenat do konce života. A zatímco některé nám jsou moc dobře známé, nad jinými visí jeden obrovský otazník. Přesně takovou nemocí je i Bechtěrevova nemoc či také Bechtěrevova choroba.
Popraskané rty, suché koutky, odchlíplé kousky zrohovatělé kůžičky. Když jen trochu zanedbáte péči o své rty, podzimní počasí vám to vrátí i s úroky. Nemusíte kupovat syntetické balzámy na rty. Vyrobte si svoji vlastní péči z přírodních ingrediencí.
Chcete mít bronzovou pleť, ale smažení se na slunci není nic pro vás? Pak zkuste samoopalování! Samoopalovací přípravky dodají pokožce opálený vzhled bez pobytu na slunci.
Klimakterium neboli menopauza je přirozené období v životě ženy, které může nastat kdykoli mezi 45. až 55. rokem života. Organismus pozvolna přejde z reprodukční fáze do fáze klidové. Tahle fyziologická životní etapa se prostě nedá zastavit ani obejít. A tělo vám může připravit horké chvilky právě ve věku, kdy se cítíte tak skvěle. Dá se ale to zvládnout.
Moje mladší sestra byla vždycky jiná než já. Dostávalo se jí větší pozornosti, protože máma ji měla s druhým manželem, a pro něj ona byla princezna – a já jen přítěž. Musím uznat, že jsem na ni občas žárlila, ona byla tou rozmazlovanou a já jsem musela všechno dělat za ni.
Rodiče ve snaze dopřát svým dětem to nejlepší kupují často hraček víc, než je potřeba. Na trhu existuje spousta hraček a děti chtějí často všechny, které v obchodě vidí. Podle čeho vybrat hračky, které děti zaujmou a vydrží si s nimi hrát dlouhé hodiny?
Značka Gucci je dlouhá léta považována za synonymum luxusu. Nedosáhne na ni každý, ovšem pokud už ji vlastníte, vlastníte fantastickou investici, která s každým novým dnem roste na své hodnotě. A to dokonce i v případě, že mluvíme o roztrhaných silonkách, které se nedávno ocitly v nabídce světově proslulé společnosti.
Neustálé převalování, polštáře na uších, probděné noci, špunty v uších. Přijde vám to povědomé? Pak právě váš partner nebo partnerka chrápe. Nemusíte se obávat toho, že byste v tom byli sami. Najde se mezi námi vícero lidí, kteří se ptají na jednu otázku, a sice jak se zbavit chrápání, které nám nedá v noci spát?
Tavná pistole s horkým lepidlem není jen na adventní věnce a podobné dekorace. Neuvěříte, co všechno s její pomocí dokážete vytvořit. Vyrobte si boty k vodě, podložku pod hrnek nebo pokojovou lampičku!
Trh s nemovitostmi zažívá doslova boom. Je potřeba si však uvědomovat několik možných komplikací. Co nám brání v koupi vysněného příbytku?

Výběr článků

Příští víkend jsou tu Vánoce, takže je nejvyšší čas sladit vaši domácnost do svátečního duchu. A i když je pro Vánoce nejtypičtější kombinace barev červená, zlatá a zelená, máme pro vás tipy na výzdobu, které ovládly letošní rok 2022. Nechte se inspirovat zajímavými prvky, barvami i materiály.
Trend na TikToku #lazygirljob mění stojaté vody kariéry. A za vším hledejme influencerku Gabrielle Judge. Ne všichni, ale s tímhle trendem souhlasí a hlavně starší generace mluví o rozmazlenosti dnešní generace. Ale jak se ukazuje, ženy, které se daly na cestu a vystoupily z karierního kolotoče si umí své rozhodnutí hravě obhájit!

Nepřehlédněte

Také přemýšlíte, že by se vaší domácností proháněl robotický vysavač? My to vyzkoušeli, abychom se přesvědčili, zda je třeba jej chválit, nebo zda si ještě počkáme na pokrok. Proč jsme byli nadšeni, a co jediné vysavači nemůžeme odpustit?
Petr Spálený, ikona české hudební scény, oslavil nedávno své osmdesátiny, přičemž tento životní milník zaznamenal sérií nezapomenutelných koncertů jak na domácí půdě, tak na Slovensku. Jeho hudební cesta, ozářená prvním hitem "Plakalo bejby" z roku 1967, svědčí o neochvějné lásce k hudbě a nepřetržité tvůrčí vášni. Spolupráce s předními textaři a skladateli, jako jsou Jiří Štaidl a Zdeněk Rytíř, Spáleného uměleckou dráhu nejen obohatily, ale i posunuly na novou úroveň. V rámci oslav jeho osmdesátých narozenin byla vydána kompilace "80/Největší hity & duety", která přináší přehled jeho největších hudebních úspěchů a duet. Spálený, který se nechal slyšet o možném novém albě, zůstává i v pokročilém věku stále aktivní na hudební scéně, což dokazuje, že jeho vášeň pro hudbu je nekonečná.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek