Sobota , 26. 11. 2022

Artur

Udržitelný adventní kalendář, za který vám příroda poděkuje

Snad každé dítě se v předvánočním období těší na adventní kalendář s roztomilými obrázky, pod jehož okénky najdou sladkou čokoládku pro každý den. A protože radost si zasloužíme i my větší, postupně vznikly také kalendáře pro dospěláky, vždy tematicky laděné. Nutno ale uznat, že čím více takových hračiček, tím větší množství nadbytečného odpadu, který na planetě prostě nechceme. A právě proto se pomalu rozšiřuje trend udržitelných adventních kalendářů, které vás budou těšit po dlouhou dobu a příroda vám za to od srdce poděkuje.
adventní kalendář
Adventní kalendář nemusí být jen vždy plný plastu a zbytečného odpadu.

24. 11. 2022

24. 11. 2022

V průběhu let jsme si zvykli, že jsou všude možně dostupné adventní kalendáře pro dospěláky, ve kterých objevíte třeba svíčky, čaje, ozdoby či dekorace, kosmetiku, alkohol nebo jiné pochutiny, než je klasická čokoláda. Teprve za poslední dobu se objevují také udržitelné adventní kalendáře, které jsou především přátelské k přírodě – dají se buďto využít opakovaně každý rok, jejich komponenty se hodí i pro další užitečné věci, anebo jsou vyrobené z biologicky rozložitelného papíru. A na některé z nich se společně mrkneme.

adventní kalendář
Tolik překvapení a ještě s minimem odpadu.

Dřevěné

Jednoduché dřevěné krabičky s okénky, které jsou ručně malované, vyryté nebo jakkoliv jinak ozdobené. To je jedna z možností, jak si letos můžete vychutnat čekání na Ježíška, a přitom mít klidné svědomí co se týče vztahu k přírodě. Krabičku totiž v pohodě využijete pro další rok a do jednotlivých okének můžete vložit mini-dárečky podle svých vlastních představ. A když na to dojde, proč neschovat odměny jak pro sebe, tak i pro své děti?

Látkové

Další udržitelnou variantou jsou látkové adventní kalendáře všeho druhu – od jednoduchých kapsářů s přihrádkami, až po sofistikované pytlíčky, do kterých můžete schovat všemožné odměny. Ty je možné zakoupit, nebo si je vyrobit podomácku. Navíc se i dobře udržují v případě nechtěného znečistění. A má to další výhodu – díky speciálním barvám si můžete takový kalendář vydesignovat podle vlastní fantazie.

adventní kalendář
Sáčky mohou být z látky nebo z papíru a naplníte je čímkoliv chcete.

Biologicky rozložitelné

Jedná se o adventní kalendáře, které jsou od hlavy až k patě vyrobené z recyklovatelných materiálů, které se v přírodě dobře rozloží. Takové adventní kalendáře jsou pak ve své podstatě podobné těm klasickým, jen samotný karton a vnitřek je vyrobený tak, aby přírodě neškodil.

Multifunkční

V posledních letech se na trh dostaly i úžasně promyšlené adventní kalendáře, jejichž vnitřek můžete využít, jak je libo – ideálně pro předpěstování kytiček, bylinek či jiných sazeniček. Takové kalendáře mají zpravidla vnitřek vyrobený tak, že na první pohled připomíná sadbovač. V jeho prostoru pak najdete i bio čokoládky pro každý den.

K TÉMATU  Jste doma a už nevíte, co dělat. Čas na koníčky! Které aktivity zavést či ,,oprášit"?
adventní kalendář
Dřevěné kalendáře jsou krásné a dají se využít opakovaně.

Obdobně funguje i kalendář s miniskleničkami, v nichž jsou rozmanité příchutě džemů a které obratem (a opakovaně) můžete využít pro pěstování.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

6 rad jak si užít Vánoce bez stresu a nezbláznit se z toho

Vánoce v tropech! 9 destinací, kam se o svátcích vypravit za teplem

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Líčení je prostě zábava. Navíc kočičí oči patří mezi evergreen, co nikdy nevyjde z módy. Pro dnešek jsme si pro vás připravili jednoduché triky, se kterými zvládnete líčení kočičích očí naprosto bez problémů. Kdy si uděláte svou chvilku pro sebe a vyzkoušíte si, jak budete vypadat jako skutečná sexy šelma? Jdeme na to!
V životě se můžeme setkat s celou spoustou onemocnění. Zatímco nad některými jenom mávneme rukou, jiné nás mohou výrazně poznamenat do konce života. A zatímco některé nám jsou moc dobře známé, nad jinými visí jeden obrovský otazník. Přesně takovou nemocí je i Bechtěrevova nemoc či také Bechtěrevova choroba.
Není snad člověk, který by je neznal. Zvláště v poslední době o nich média psala téměř neustále. Tato nepřehlédnutelná dvojice si získala srdce mnohých, ale řadu svých fanoušků také ztratila, a to právě kvůli stěží pochopitelným krokům, které provedla. Harry a Meghan jsou pár, který bude přitahovat pozornost médií neustále. Jaké byli jejich největší výstřelky? Pojďme si je připomenout!
Třešně a višně jsou jedny z nejčastěji pěstovaných ovocných stromů na pozemcích a zahradách u rodinných domků. To není překvapivé, protože všechny odrůdy třešní jsou chutné, zdravé a ideální pro konzumaci přímo ze stromu. Stojí za to zjistit, jak tuto rostlinu správně pěstovat a jak vybrat nejlepší odrůdy třešní, které každoročně poskytnou bohatou úrodu. Řekneme vám také, jaká může být cena třešní a kde je nejlépe koupit.
Dříve jste ve skříni našli maximálně dva druhy rostlinného oleje. Nyní jeho rozmanitost přímo ohromuje, ve výsledku však vyvolává mnoho otázek – od prostého „Co je to za olej?“ až po „Jaký druh jídla s ním vařit?“ Pojďme si v těch olejích udělat kapánek jasno a zjistit, které z nich se vyplatí používat v kuchyni pravidelně. Nejspíše budete kukat, jaké oleje se do vaší kuchyně mohou vůbec dostat!
Podzimní kolekce zaplavily obchodní domy a jistě vás to svádí nějaký nový kousek do svého šatníku ulovit. Bohužel je toho tolik, že člověk neví, co přetrvá déle než pár týdnů. Nevadí, s naší pomocí se ve všem zorientujete. Tohle jsou kousky, které se s největší pravděpodobností budou nosit i další roky.

Nepřehlédněte

A když už ne život, tak tvář rozhodně ano. Obočí je stejně důležité jako naše rty, nos nebo oči. Proto bychom mu také měly věnovat náležitou pozornost. Ale co laminace obočí vlastně je?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek