Úterý , 23. 04. 2024

Vojtěch

Uvažujete nad šetrným praním? Vyzkoušeli jsme prát pouze EKO. Jaký je výsledek?

Už jste někdy přemýšleli nad tím, že své průmyslově vyráběné prací prášky vyměníte za něco více ekologického? My rozhodně ano.
praní
Zkuste být EKO - a začněte od praní prádla. (zdroj foto: pixabay.com)

21. 05. 2020

Prali jsme dva týdny veškeré prádlo pouze v EKO prostředcích. Jak náš test dopadl se můžete podívat v našem článku.

Prací prášky

Pro začátek si pojďme vyjmenovat pár jedů, které obsahují průmyslové prací prášky. Možná se vám při čtení bude dělat lehce špatně, jelikož většina těchto látek putuje přímo do přírody a je v koloběhu vody. Holt – daň za civilizaci, dalo by se říct. Zde jsou největší prevíti:

Fosfáty a fosfonáty

Dobrý den, dobrou chuť. Fosfáty se ještě v nedávné době používaly zejména pro regulaci tvrdosti vody. Jedná se o anorganické sloučeniny, za které vám rozhodně nepoděkují vodní živočichové. Tato látka hubí ryby, a naopak přispívá k velkému přemnožení sinic. Sice se díky nařízení Evropského parlamentu v pracích prostředcích přestala používat, dále ji ale využívají zemědělci.

Fosfonáty jsou estery kyseliny fosforové a představují méně drastickou náhradu fosfátů. Jejich vliv na životní prostředí se stále zkoumá – prozatím se má za to, že nejsou tak nebezpečné jako fosfáty. V současné době je jejich hmotnost v prášcích regulována na maximum 0,5 % hmotnosti.

prádlo
Dva týdny jsme vyzkoušeli EKO praní. Co takové praní přináší oproti běžnému způsobu? (zdroj foto: pixabay.com)

Bělidla s chlórem

Tyto „laskominky“ vám sice prádlo vybělí, ale produkují dráždivé plyny a jejich struktura je v přírodě obtížně odbouratelná. Zamořují vodu, ohrožují vodní ekosystém. Jejich používání není nijak regulováno.

Tenzidy

Jeden z největších bubáků ve vašem klasickém pracím prášku se jmenuje tenzid. Jedná se o aktivní látku, která vám z vašeho špinavého oblečení odstraní povrchové nečistoty a snaží se o to, aby vytvořila povrch na textilii, který brání opětovnému ušpinění. Zní to bezvadně, že?

Jenže máme zde jeden podstatný háček. Jedná se o chemikálie vyrobené z ropy. Například tenzid lineární alkylbenzensulfonát, známý pod zkratkou LAS, je bez přítomnosti kyslíku naprosto nerozložitelný. Dokonce i některé přírodní tenzidy vyrobené z kokosového nebo palmového oleje procházejí chemickým zpracováním – tento proces je kontaminuje o karcinogeny.

K TÉMATU  Otestovali jsme: Kompresivní punčochy na křečové žíly. Opravdu fungují?

Optické zjasňovače

Je jich více než 300, a dokážou jednu kouzelnou věc – dovedou přeměnit UV záření na viditelné světlo, čímž způsobí, že prádlo vypadá čistší. Fajn, že? Ale má to i druhou stránku mince. Jedná se o to, že tyto látky jsou toxické, a kromě dráždění kůže vyvolávají také vývojové a reprodukční vady. V přírodě se nedokážou rozložit a hromadí se. Představují významné riziko pro vodní organismy i celý ekosystém. Nemůžete otěhotnět? Jedním z důvodů je i to, že vaše prádlo je „krásně čisté“.

pračka
Použili jsme gel z mýdlových ořechů, rozložitelnou aviváž a bělicí prášek. (zdroj foto: pixabay.com)

Jedeme eko

Pro jistotu jsme si dali záležet a vybavili jsme se kompletní prací sadou.

Tedyzvolili jsme:

  • prací gel z bio mýdlových ořechů s vůní pomeranče,
  • 100% rozložitelnou aviváž bez obsahu živočišného loje s tropickou vůní,  
  • bělicí prášek pro praní na bázi aktivního kyslíku vhodný pro praní bílého.

Jana, která má malé miminko, a používá pro něj eko prášky, takto pere již dlouhodobě, a nutno podotknout, že její miminko je vždy čisté a i přesto, že používá látkové pleny, Jana je z eko praní nadšená. Nepředstavuje to pro ni žádnou práci. „Pro praní a vyvařování plen přidávám k prášku z mýdlových ořechů ještě asi lžíci mýdlových vloček ze žlučového mýdla, abych si byla jistá, že bude prádlo čisté.“

Michaela

Naše redaktorka Michaela pro svou čtyřčlennou rodinu pere zhruba co dva dny. „Peru podle potřeby, většinou co dva dny, aby vše stihlo vyschnout.“ Dvoutýdenní test s eko prášky si pochvaluje. „Prádlo příjemně voní a je čisté jako vždy. Pouze u hodně zašpiněných věcí jsem dala na radu Jany a namočila jsem je přes noc do kyblíku, kde jsem rozpustila trochu mýdlových vloček ze žlučového mýdla.“ Michaela dodává: „Eko prášky se skvěle popasovaly i s našimi utěrkami, které jsou hlavně kvůli dětem neustále špinavé, protože si do nich utírají špinavé ruce, když mi pomáhají vařit.“

K TÉMATU  Otestovali jsme: Jednoduchá maska na suché vlasy bez lesku!

Radka

Radka, jejíž manžel je manažer ve firmě, byla z našeho testu nejvíce rozpačitá. Bála se, aby košile jejího manžela EKO prášky nepoškodily. „První týden jsem prala v EKO prášcích pouze své oblečení a také ručníky a ložní prádlo. Když jsem se druhý týden odhodlala vyprat v tom i manželovo oblečení do práce, byla jsem příjemně překvapena. Jsem zvyklá používat prostředky k namáčení prádla: vždy manželovu košili na noc namočím do Nama, a až druhý den peru. EKO prášky fungují výborně. Nemám, co bych jim vytkla.“

Jaký je výsledek?

Když se první týden naučíte prášky správně dávkovat, pak už jen sypete a jedete EKO. My v redakci jsme se rozhodli, že si objednáme větší balení EKO prášků a budeme už prát jen v nich. Perou výborně a jsou naprosto v souladu s přírodou, která si s nimi umí poradit. Jsme rádi, že jsme si nový styl praní vyzkoušeli.

Jdete do toho s námi?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Vyberte si stylový koš na prádlo. Jednoduše uschová všechno špinavé, co čeká na praní, a doplní vzhled vaší koupelny

Místo prášku nalijte do pračky ocet. Přinese vám to hned několik dobrých benefitů

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Kdysi se říkalo – jedno za každého z rodičů a jedno navíc státu. V posledních desetiletích se dlouho držel trend dvou dětí v rodině. Dnes jsou rodiny i často pouze s jedním dítětem. Rodíme děti pro sebe nebo pro společnost?
Plavání s kojenci je v posledních letech na vzestupu. Kdo nechodí plavat, jako kdyby nebyl. A proč? Protože plavání přináší mnoho výhod nejen pro miminka, ale také pro jejich maminky.
Jakmile vysvitlo sluníčko a konečně se po měsících zimy oteplilo, vsadíme se, že už jste na internetu začala lovit plavky na novou sezonu. V pořádku. S tím úzce souvisí i hubnutí, protože zatímco koukáte na ty holky s perfektní postavou, na sobě najdete obvykle aspoň pár nedostatků, které si umanete do léta spravit. Proto potřebujete jídlo, které vám k vysněné postavě pomůže.
O botoxu a jeho účincích se hojně mluví, kosmetické úpravy botoxem jsou skloňovány v médiích a zejména celebrity si v těchto úpravách libují. Ale už zdaleka nejen slavné tváře jeho magii podlehly. Ovšem i když se díky botoxovým injekcím můžete zbavit vrásek, čímž jistě alespoň na chvíli vizuálně zastavíte stárnutí, ne vždy je to výhra.
Praní prádla je každotýdenní činnost, ke které se musí přistoupit. Koše totiž začínají přetékávat a člověk najednou nemá, co na sebe. Je proto klíčové, abychom našemu použitému oblečení zase vdechli nový život. Jenže jak k praní prádla přistupovat? 
Nela pod vedením koučky Marcely Hlaváčkové postupuje malými krůčky pro lidstvo, ale velkými pro sebe. A v tom je ta podstata. Co se naučila na čtvrté schůzce?
Víte, kolik tekutin by měl denně vypít pes a kolik kočka? A jak včas rozpoznáte dehydratované zvíře, kterému jde o život? Naučíme vás to. A poradíme také optimální domácí podmínky, za které vám chlupáč poděkuje!
V posledním roce je u nás velmi populární, proto jste o něm nejspíš už slyšela. Ale co skutečně CBD umí, to možná ještě nevíte. Až ale konopný olej poznáte, věřte, že ho budete chtít také vyzkoušet.
Pořádáte večírek pro svoje blízké nebo kolegy? Dáme vám pár tipů, jak naplánovat jedinečnou party, která zaručí všem zúčastněným nezapomenutelný zážitek.
Děti - je s nimi radost i starost. Úsměv na rtech vám ulpívá vždy v okamžiku, kdy řeknou nějaké moudro, které se zapíše do vaší paměti. Vrásky naopak na čele přibývají ve chvíli, kdy se objeví další zlozvyk, který budete muset pracně odbourávat. Pojďme si prozradit nejčastější dětské zlozvyky, které někdy až trhají žíly nejednomu rodiči.  
Módní průmysl zažívá boom v mnoha ohledech. Na scénu se vrací devadesátkové trendy, mini střihy jsou po letech znovu v popředí a geometrické tvary na vrcholu. A právě u posledního zmíněného se pozastavíme. Pokud totiž chcete oživit své outfity, proč nezačít právě u vzorovaných modelů, které rozzáří váš šatník?
Období Vánoc je časem klidu a pohody, to však neplatí pro oslavy na Silvestra. Vedle zábavy, velkého množství alkoholu a hudby vás nejspíš neminou ani petardy, ohňostroje a rachejtle. Ale tato zábavní pyrotechnika s sebou nese mnohá nebezpečí úrazu, kterým je dobré se vyvarovat. Připravte se na komplikace a buďte nachystaní zasáhnout ve chvíli, kdy dojde k úrazu.

Výběr článků

Rádi utrácíte, ale kolikrát si říkáte, že už máte tolik věcí, až je není kam dávat? V tom případě se zamyslete nad tím, za co utrácíte a jestli náhodou není lepší místo utrácení investovat do něčeho, co se vám skutečně vyplatí.
Přemýšleli jste někdy nad tím, co děláte, když večer ulehnete do postele? Drtivá většina z nás zapne televizi nebo sáhne po svém telefonu, aby nám náhodou před spaním nic neuniklo. Nebo v horším případě obě tyto možnosti zkombinujeme. Bohužel obrazovky těchto zařízení vyzařují takzvané modré světlo, které narušuje naše přirozené spánkové cykly. Ale abyste své tělo připravili na kvalitní spánek, je třeba modré světlo naprosto minimalizovat.
Tento DIY návod ukáže, jak jednoduché je vyrobit vlastní dámské psaníčko. Jako základ postačí kus kůže/umělé kůže, případně starší batoh nebo kabelka. Pak už potřebujeme jen nůžky, tavnou pistoli a nějaký kus tkaniny na vnitřek psaníčka. Výsledek překvapí!

Nepřehlédněte

Cambridge dieta se skládá ze šesti kroků. Zaručuje rychlé hubnutí a těší se velké popularitě. Navíc vám po celou dobu bude k dispozici speciální nutriční poradce. Zní to až neuvěřitelně dobře? Pojďme se na tuto zázračnou dietu podívat zblízka!
Snídaně dělá den – to je staré známé pořekadlo, které platí od dob dávno minulých až po moderní současnost. Právě snídaně by nám měla dát potřebné živiny a energii potřebnou pro následující den. Její součástí by tak měly být hlavně suroviny, které obsahují důležité bílkoviny, vlákninu a další nepostradatelné látky. I proto jsou její součástí ovesné vločky - tedy měly by být její součástí.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek