Čtvrtek , 26. 05. 2022

Filip

Uvažujete nad šetrným praním? Vyzkoušeli jsme prát pouze EKO. Jaký je výsledek?

Už jste někdy přemýšleli nad tím, že své průmyslově vyráběné prací prášky vyměníte za něco více ekologického? My rozhodně ano.
praní
Zkuste být EKO - a začněte od praní prádla. (zdroj foto: pixabay.com)

21. 05. 2020

Prali jsme dva týdny veškeré prádlo pouze v EKO prostředcích. Jak náš test dopadl se můžete podívat v našem článku.

Prací prášky

Pro začátek si pojďme vyjmenovat pár jedů, které obsahují průmyslové prací prášky. Možná se vám při čtení bude dělat lehce špatně, jelikož většina těchto látek putuje přímo do přírody a je v koloběhu vody. Holt – daň za civilizaci, dalo by se říct. Zde jsou největší prevíti:

Fosfáty a fosfonáty

Dobrý den, dobrou chuť. Fosfáty se ještě v nedávné době používaly zejména pro regulaci tvrdosti vody. Jedná se o anorganické sloučeniny, za které vám rozhodně nepoděkují vodní živočichové. Tato látka hubí ryby, a naopak přispívá k velkému přemnožení sinic. Sice se díky nařízení Evropského parlamentu v pracích prostředcích přestala používat, dále ji ale využívají zemědělci.

Fosfonáty jsou estery kyseliny fosforové a představují méně drastickou náhradu fosfátů. Jejich vliv na životní prostředí se stále zkoumá – prozatím se má za to, že nejsou tak nebezpečné jako fosfáty. V současné době je jejich hmotnost v prášcích regulována na maximum 0,5 % hmotnosti.

prádlo
Dva týdny jsme vyzkoušeli EKO praní. Co takové praní přináší oproti běžnému způsobu? (zdroj foto: pixabay.com)

Bělidla s chlórem

Tyto „laskominky“ vám sice prádlo vybělí, ale produkují dráždivé plyny a jejich struktura je v přírodě obtížně odbouratelná. Zamořují vodu, ohrožují vodní ekosystém. Jejich používání není nijak regulováno.

Tenzidy

Jeden z největších bubáků ve vašem klasickém pracím prášku se jmenuje tenzid. Jedná se o aktivní látku, která vám z vašeho špinavého oblečení odstraní povrchové nečistoty a snaží se o to, aby vytvořila povrch na textilii, který brání opětovnému ušpinění. Zní to bezvadně, že?

Jenže máme zde jeden podstatný háček. Jedná se o chemikálie vyrobené z ropy. Například tenzid lineární alkylbenzensulfonát, známý pod zkratkou LAS, je bez přítomnosti kyslíku naprosto nerozložitelný. Dokonce i některé přírodní tenzidy vyrobené z kokosového nebo palmového oleje procházejí chemickým zpracováním – tento proces je kontaminuje o karcinogeny.

K TÉMATUElektrokolo: Vyzkoušeli jsme. Konečně stačíme partnerovi

Optické zjasňovače

Je jich více než 300, a dokážou jednu kouzelnou věc – dovedou přeměnit UV záření na viditelné světlo, čímž způsobí, že prádlo vypadá čistší. Fajn, že? Ale má to i druhou stránku mince. Jedná se o to, že tyto látky jsou toxické, a kromě dráždění kůže vyvolávají také vývojové a reprodukční vady. V přírodě se nedokážou rozložit a hromadí se. Představují významné riziko pro vodní organismy i celý ekosystém. Nemůžete otěhotnět? Jedním z důvodů je i to, že vaše prádlo je „krásně čisté“.

pračka
Použili jsme gel z mýdlových ořechů, rozložitelnou aviváž a bělicí prášek. (zdroj foto: pixabay.com)

Jedeme eko

Pro jistotu jsme si dali záležet a vybavili jsme se kompletní prací sadou.

Tedyzvolili jsme:

  • prací gel z bio mýdlových ořechů s vůní pomeranče,
  • 100% rozložitelnou aviváž bez obsahu živočišného loje s tropickou vůní,  
  • bělicí prášek pro praní na bázi aktivního kyslíku vhodný pro praní bílého.

Jana, která má malé miminko, a používá pro něj eko prášky, takto pere již dlouhodobě, a nutno podotknout, že její miminko je vždy čisté a i přesto, že používá látkové pleny, Jana je z eko praní nadšená. Nepředstavuje to pro ni žádnou práci. „Pro praní a vyvařování plen přidávám k prášku z mýdlových ořechů ještě asi lžíci mýdlových vloček ze žlučového mýdla, abych si byla jistá, že bude prádlo čisté.“

Michaela

Naše redaktorka Michaela pro svou čtyřčlennou rodinu pere zhruba co dva dny. „Peru podle potřeby, většinou co dva dny, aby vše stihlo vyschnout.“ Dvoutýdenní test s eko prášky si pochvaluje. „Prádlo příjemně voní a je čisté jako vždy. Pouze u hodně zašpiněných věcí jsem dala na radu Jany a namočila jsem je přes noc do kyblíku, kde jsem rozpustila trochu mýdlových vloček ze žlučového mýdla.“ Michaela dodává: „Eko prášky se skvěle popasovaly i s našimi utěrkami, které jsou hlavně kvůli dětem neustále špinavé, protože si do nich utírají špinavé ruce, když mi pomáhají vařit.“

K TÉMATURedakční test. Kyselina hyaluronová: v jaké podobě opravdu funguje? Máme to vyzkoušené!

Radka

Radka, jejíž manžel je manažer ve firmě, byla z našeho testu nejvíce rozpačitá. Bála se, aby košile jejího manžela EKO prášky nepoškodily. „První týden jsem prala v EKO prášcích pouze své oblečení a také ručníky a ložní prádlo. Když jsem se druhý týden odhodlala vyprat v tom i manželovo oblečení do práce, byla jsem příjemně překvapena. Jsem zvyklá používat prostředky k namáčení prádla: vždy manželovu košili na noc namočím do Nama, a až druhý den peru. EKO prášky fungují výborně. Nemám, co bych jim vytkla.“

Jaký je výsledek?

Když se první týden naučíte prášky správně dávkovat, pak už jen sypete a jedete EKO. My v redakci jsme se rozhodli, že si objednáme větší balení EKO prášků a budeme už prát jen v nich. Perou výborně a jsou naprosto v souladu s přírodou, která si s nimi umí poradit. Jsme rádi, že jsme si nový styl praní vyzkoušeli.

Jdete do toho s námi?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Vyberte si stylový koš na prádlo. Jednoduše uschová všechno špinavé, co čeká na praní, a doplní vzhled vaší koupelny

Místo prášku nalijte do pračky ocet. Přinese vám to hned několik dobrých benefitů

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Je běžné, že má dnes téměř každá domácnost vlastní tiskárnu. Platí ale také, že na tisk dokumentů do školy, do práce nebo vstupenek do divadla opravdu nepotřebujete nějakou zvlášť kvalitní tiskárnu a bezchybný tisk. Vyplatí se proto kupovat levné neoriginální tonery nebo je to hazard s životností vaší tiskárny?
Pokud mají muž a žena mezi sebou nevyřčené problémy, které se navenek projevují pnutím, hádkami a napjatou atmosférou, je dobré se s někým poradit. Jako první vždy mezi partnery vyvstává otázka: A funguje to vůbec? Pokud s partnerem stále bojujete a nevíte, jak z té zacyklené smyčky ven, zde je vše, co potřebujete vědět o manželském poradenství.
Naše životy se mění každý den. Existují ale milníky, kterých se obáváme všichni. Oslavit 30. narozeniny je pro většinu žen velmi těžkým dnem, kterého se bojí už pár let předtím. Co se ale s tímto životním mezníkem změní? Ženy a muži to mají určitě jinak, dnes se podíváme na něžné pohlaví a změny v jejich životech a životních stylech. Najdete se v některé z nich?
Většina klientů center zabývajících se laserovou epilací jsou přirozeně ženy. K návštěvě takového centra je vedou především obecně přijímané standardy ve společnosti – každá z nás chce mít hladkou, upravenou kůži na nohou i pažích. Genetické vlastnosti jsou velmi odlišné, ale jedno máme společné: každá chceme vypadat skvěle. A právě zde přichází na řadu laserová epilace.
Obyvatelé hlavního města mají nyní další možnost využít přelomového tréninku pomocí elektrické stimulace svalů (EMS), který umožňuje náležitě procvičit 90 procent svalů v těle za pouhých 20 minut. Společnost BodyBody, která tuto unikátní formu péče o tělo nabízí, otevřela v Praze na Karlově náměstí své šesté pražské studio. V České republice je celkem dvanáct BodyBody studií.
Neustálé převalování, polštáře na uších, probděné noci, špunty v uších. Přijde vám to povědomé? Pak právě váš partner nebo partnerka chrápe. Nemusíte se obávat toho, že byste v tom byli sami. Najde se mezi námi vícero lidí, kteří se ptají na jednu otázku, a sice jak se zbavit chrápání, které nám nedá v noci spát?
„Není ta omáčka moc kyselá? Nejsou ty knedlíčky moc mazlavé?“ Citát z oblíbeného filmu dokumentuje, jak málo si některé ženy věří. A to i v případě, že svou práci zvládají skvěle. Jste jedna z nich? Také máte pocit, že nic neuděláte perfektně? Možná se jen podceňujete. A že nejste dokonalá? Hoďte pochybnosti za hlavu a mějte se ráda!

Nepřehlédněte

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek