Čtvrtek , 30. 03. 2023

Arnošt

Uvažujete nad šetrným praním? Vyzkoušeli jsme prát pouze EKO. Jaký je výsledek?

Už jste někdy přemýšleli nad tím, že své průmyslově vyráběné prací prášky vyměníte za něco více ekologického? My rozhodně ano.
praní
Zkuste být EKO - a začněte od praní prádla. (zdroj foto: pixabay.com)

21. 05. 2020

Prali jsme dva týdny veškeré prádlo pouze v EKO prostředcích. Jak náš test dopadl se můžete podívat v našem článku.

Prací prášky

Pro začátek si pojďme vyjmenovat pár jedů, které obsahují průmyslové prací prášky. Možná se vám při čtení bude dělat lehce špatně, jelikož většina těchto látek putuje přímo do přírody a je v koloběhu vody. Holt – daň za civilizaci, dalo by se říct. Zde jsou největší prevíti:

Fosfáty a fosfonáty

Dobrý den, dobrou chuť. Fosfáty se ještě v nedávné době používaly zejména pro regulaci tvrdosti vody. Jedná se o anorganické sloučeniny, za které vám rozhodně nepoděkují vodní živočichové. Tato látka hubí ryby, a naopak přispívá k velkému přemnožení sinic. Sice se díky nařízení Evropského parlamentu v pracích prostředcích přestala používat, dále ji ale využívají zemědělci.

Fosfonáty jsou estery kyseliny fosforové a představují méně drastickou náhradu fosfátů. Jejich vliv na životní prostředí se stále zkoumá – prozatím se má za to, že nejsou tak nebezpečné jako fosfáty. V současné době je jejich hmotnost v prášcích regulována na maximum 0,5 % hmotnosti.

prádlo
Dva týdny jsme vyzkoušeli EKO praní. Co takové praní přináší oproti běžnému způsobu? (zdroj foto: pixabay.com)

Bělidla s chlórem

Tyto „laskominky“ vám sice prádlo vybělí, ale produkují dráždivé plyny a jejich struktura je v přírodě obtížně odbouratelná. Zamořují vodu, ohrožují vodní ekosystém. Jejich používání není nijak regulováno.

Tenzidy

Jeden z největších bubáků ve vašem klasickém pracím prášku se jmenuje tenzid. Jedná se o aktivní látku, která vám z vašeho špinavého oblečení odstraní povrchové nečistoty a snaží se o to, aby vytvořila povrch na textilii, který brání opětovnému ušpinění. Zní to bezvadně, že?

Jenže máme zde jeden podstatný háček. Jedná se o chemikálie vyrobené z ropy. Například tenzid lineární alkylbenzensulfonát, známý pod zkratkou LAS, je bez přítomnosti kyslíku naprosto nerozložitelný. Dokonce i některé přírodní tenzidy vyrobené z kokosového nebo palmového oleje procházejí chemickým zpracováním – tento proces je kontaminuje o karcinogeny.

K TÉMATU  Zkusili jsme pobyt ve tmě. Ztratíte tam pojem o čase

Optické zjasňovače

Je jich více než 300, a dokážou jednu kouzelnou věc – dovedou přeměnit UV záření na viditelné světlo, čímž způsobí, že prádlo vypadá čistší. Fajn, že? Ale má to i druhou stránku mince. Jedná se o to, že tyto látky jsou toxické, a kromě dráždění kůže vyvolávají také vývojové a reprodukční vady. V přírodě se nedokážou rozložit a hromadí se. Představují významné riziko pro vodní organismy i celý ekosystém. Nemůžete otěhotnět? Jedním z důvodů je i to, že vaše prádlo je „krásně čisté“.

pračka
Použili jsme gel z mýdlových ořechů, rozložitelnou aviváž a bělicí prášek. (zdroj foto: pixabay.com)

Jedeme eko

Pro jistotu jsme si dali záležet a vybavili jsme se kompletní prací sadou.

Tedyzvolili jsme:

  • prací gel z bio mýdlových ořechů s vůní pomeranče,
  • 100% rozložitelnou aviváž bez obsahu živočišného loje s tropickou vůní,  
  • bělicí prášek pro praní na bázi aktivního kyslíku vhodný pro praní bílého.

Jana, která má malé miminko, a používá pro něj eko prášky, takto pere již dlouhodobě, a nutno podotknout, že její miminko je vždy čisté a i přesto, že používá látkové pleny, Jana je z eko praní nadšená. Nepředstavuje to pro ni žádnou práci. „Pro praní a vyvařování plen přidávám k prášku z mýdlových ořechů ještě asi lžíci mýdlových vloček ze žlučového mýdla, abych si byla jistá, že bude prádlo čisté.“

Michaela

Naše redaktorka Michaela pro svou čtyřčlennou rodinu pere zhruba co dva dny. „Peru podle potřeby, většinou co dva dny, aby vše stihlo vyschnout.“ Dvoutýdenní test s eko prášky si pochvaluje. „Prádlo příjemně voní a je čisté jako vždy. Pouze u hodně zašpiněných věcí jsem dala na radu Jany a namočila jsem je přes noc do kyblíku, kde jsem rozpustila trochu mýdlových vloček ze žlučového mýdla.“ Michaela dodává: „Eko prášky se skvěle popasovaly i s našimi utěrkami, které jsou hlavně kvůli dětem neustále špinavé, protože si do nich utírají špinavé ruce, když mi pomáhají vařit.“

K TÉMATU  DIY: vyrobte si prací prášek a perte levně a účinně. To je ekologie v domácnosti

Radka

Radka, jejíž manžel je manažer ve firmě, byla z našeho testu nejvíce rozpačitá. Bála se, aby košile jejího manžela EKO prášky nepoškodily. „První týden jsem prala v EKO prášcích pouze své oblečení a také ručníky a ložní prádlo. Když jsem se druhý týden odhodlala vyprat v tom i manželovo oblečení do práce, byla jsem příjemně překvapena. Jsem zvyklá používat prostředky k namáčení prádla: vždy manželovu košili na noc namočím do Nama, a až druhý den peru. EKO prášky fungují výborně. Nemám, co bych jim vytkla.“

Jaký je výsledek?

Když se první týden naučíte prášky správně dávkovat, pak už jen sypete a jedete EKO. My v redakci jsme se rozhodli, že si objednáme větší balení EKO prášků a budeme už prát jen v nich. Perou výborně a jsou naprosto v souladu s přírodou, která si s nimi umí poradit. Jsme rádi, že jsme si nový styl praní vyzkoušeli.

Jdete do toho s námi?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Vyberte si stylový koš na prádlo. Jednoduše uschová všechno špinavé, co čeká na praní, a doplní vzhled vaší koupelny

Místo prášku nalijte do pračky ocet. Přinese vám to hned několik dobrých benefitů

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Odolný přírodní materiál, který provází člověka odjakživa. Kůže v interiéru znamená pro mnohé sedačku nebo křeslo, ale její využití je velice rozmanité. Kromě jejího praktického využití je totiž perfektním materiálem pro nejrůznější dekorace i originální nábytek. Pokud milujete retro nebo vintage styl, nějaký ten kousek kůže si určitě najde cestu i k vám domů.
Monstera se netěší popularitě jenom díky svému stálezelenému vzhledu a líbivým listům, které do domu vnesou trochu exotiky. Je oblíbená i díky snadnosti pěstování. I když pochází z tropických deštných pralesů, v našich českých podmínkách se jí daří opravdu skvěle.
Stále ještě pracujete na svém novoročním předsevzetí a usilujete o shození posledních vánočních kilogramů? Pak patříte mezi posledních pár statečných. Většina to už dávno vzdala, tudíž už nyní si můžete pogratulovat. Vy se však místo gratulací ptáte sami sebe, jak poslední povánoční kilogramy shodit. Těch posledních pár kilo jde totiž dolů opravdu stěží.
Často se před ostatními takzvaně „necítíte“? Co dělat s tím, když sebevědomí pokulhává, přestože jste si v určitých okamžicích jistá, že nejste k zahození? Sebevědomí je choulostivá věc, která může v našem životě hrát velmi význačnou roli. Jak své sebevědomí zvýšit, abyste se cítila skvěle a přestala nad sebou pochybovat?
Součástí našeho vzhledu je samozřejmě i chrup. Když se na někoho usmějeme, někoho tím ohromíme, jiného zastrašíme. Abychom se těšili jen z té první reakce, měli bychom se o své zuby řádně starat, ať předejdeme nejen žloutnutí, ale také vypadaným zubům nebo kazům, které jen ničí náš zářivý úsměv.
Bydlíte ve vlastním domě a přemýšlíte, jak do budoucna co nejvíce uspořit na energiích? Krátkodobým řešením je samozřejmě snížení její spotřeby. Ale není řešením udržitelným. Jediný krok do budoucnosti, který má v této oblasti smysl, je zajistit si zdroje vlastní. I stát už to ví, a tak poskytuje dotace na energetickou samostatnost nebo alespoň snížení energetické náročnosti bydlení
Téměř každý z nás se v rámci rodinných nákupů spoléhá na igelitové sáčky, které nám tak nějak ulehčují pravidelné návštěvy supermarketů. Zatímco nám v jistém ohledu pomáhají, naší přírodě jejich přítomnost zrovna dvakrát nesvědčí. A přitom to jde dost dobře i bez nich. Seznamte se s trendem, který dává sbohem igelitovým sáčkům a dopřává zelenou nákupům takzvaně bez obalu.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek