Domů » Redakční testy » Uvažujete nad šetrným praním? Vyzkoušeli jsme prát pouze EKO. Jaký je výsledek?
praní
Zkuste být EKO - a začněte od praní prádla. (zdroj foto: pixabay.com)
Redakční testy

Uvažujete nad šetrným praním? Vyzkoušeli jsme prát pouze EKO. Jaký je výsledek?

Už jste někdy přemýšleli nad tím, že své průmyslově vyráběné prací prášky vyměníte za něco více ekologického? My rozhodně ano.

Prali jsme dva týdny veškeré prádlo pouze v EKO prostředcích. Jak náš test dopadl se můžete podívat v našem článku.

Prací prášky

Pro začátek si pojďme vyjmenovat pár jedů, které obsahují průmyslové prací prášky. Možná se vám při čtení bude dělat lehce špatně, jelikož většina těchto látek putuje přímo do přírody a je v koloběhu vody. Holt – daň za civilizaci, dalo by se říct. Zde jsou největší prevíti:

Fosfáty a fosfonáty

Dobrý den, dobrou chuť. Fosfáty se ještě v nedávné době používaly zejména pro regulaci tvrdosti vody. Jedná se o anorganické sloučeniny, za které vám rozhodně nepoděkují vodní živočichové. Tato látka hubí ryby, a naopak přispívá k velkému přemnožení sinic. Sice se díky nařízení Evropského parlamentu v pracích prostředcích přestala používat, dále ji ale využívají zemědělci.

Fosfonáty jsou estery kyseliny fosforové a představují méně drastickou náhradu fosfátů. Jejich vliv na životní prostředí se stále zkoumá – prozatím se má za to, že nejsou tak nebezpečné jako fosfáty. V současné době je jejich hmotnost v prášcích regulována na maximum 0,5 % hmotnosti.

prádlo
Dva týdny jsme vyzkoušeli EKO praní. Co takové praní přináší oproti běžnému způsobu? (zdroj foto: pixabay.com)

Bělidla s chlórem

Tyto „laskominky“ vám sice prádlo vybělí, ale produkují dráždivé plyny a jejich struktura je v přírodě obtížně odbouratelná. Zamořují vodu, ohrožují vodní ekosystém. Jejich používání není nijak regulováno.

Tenzidy

Jeden z největších bubáků ve vašem klasickém pracím prášku se jmenuje tenzid. Jedná se o aktivní látku, která vám z vašeho špinavého oblečení odstraní povrchové nečistoty a snaží se o to, aby vytvořila povrch na textilii, který brání opětovnému ušpinění. Zní to bezvadně, že?

Jenže máme zde jeden podstatný háček. Jedná se o chemikálie vyrobené z ropy. Například tenzid lineární alkylbenzensulfonát, známý pod zkratkou LAS, je bez přítomnosti kyslíku naprosto nerozložitelný. Dokonce i některé přírodní tenzidy vyrobené z kokosového nebo palmového oleje procházejí chemickým zpracováním – tento proces je kontaminuje o karcinogeny.

Optické zjasňovače

Je jich více než 300, a dokážou jednu kouzelnou věc – dovedou přeměnit UV záření na viditelné světlo, čímž způsobí, že prádlo vypadá čistší. Fajn, že? Ale má to i druhou stránku mince. Jedná se o to, že tyto látky jsou toxické, a kromě dráždění kůže vyvolávají také vývojové a reprodukční vady. V přírodě se nedokážou rozložit a hromadí se. Představují významné riziko pro vodní organismy i celý ekosystém. Nemůžete otěhotnět? Jedním z důvodů je i to, že vaše prádlo je „krásně čisté“.

pračka
Použili jsme gel z mýdlových ořechů, rozložitelnou aviváž a bělicí prášek. (zdroj foto: pixabay.com)

Jedeme eko

Pro jistotu jsme si dali záležet a vybavili jsme se kompletní prací sadou.

Tedyzvolili jsme:

  • prací gel z bio mýdlových ořechů s vůní pomeranče,
  • 100% rozložitelnou aviváž bez obsahu živočišného loje s tropickou vůní,  
  • bělicí prášek pro praní na bázi aktivního kyslíku vhodný pro praní bílého.

Jana, která má malé miminko, a používá pro něj eko prášky, takto pere již dlouhodobě, a nutno podotknout, že její miminko je vždy čisté a i přesto, že používá látkové pleny, Jana je z eko praní nadšená. Nepředstavuje to pro ni žádnou práci. „Pro praní a vyvařování plen přidávám k prášku z mýdlových ořechů ještě asi lžíci mýdlových vloček ze žlučového mýdla, abych si byla jistá, že bude prádlo čisté.“

Michaela

Naše redaktorka Michaela pro svou čtyřčlennou rodinu pere zhruba co dva dny. „Peru podle potřeby, většinou co dva dny, aby vše stihlo vyschnout.“ Dvoutýdenní test s eko prášky si pochvaluje. „Prádlo příjemně voní a je čisté jako vždy. Pouze u hodně zašpiněných věcí jsem dala na radu Jany a namočila jsem je přes noc do kyblíku, kde jsem rozpustila trochu mýdlových vloček ze žlučového mýdla.“ Michaela dodává: „Eko prášky se skvěle popasovaly i s našimi utěrkami, které jsou hlavně kvůli dětem neustále špinavé, protože si do nich utírají špinavé ruce, když mi pomáhají vařit.“

Radka

Radka, jejíž manžel je manažer ve firmě, byla z našeho testu nejvíce rozpačitá. Bála se, aby košile jejího manžela EKO prášky nepoškodily. „První týden jsem prala v EKO prášcích pouze své oblečení a také ručníky a ložní prádlo. Když jsem se druhý týden odhodlala vyprat v tom i manželovo oblečení do práce, byla jsem příjemně překvapena. Jsem zvyklá používat prostředky k namáčení prádla: vždy manželovu košili na noc namočím do Nama, a až druhý den peru. EKO prášky fungují výborně. Nemám, co bych jim vytkla.“

Jaký je výsledek?

Když se první týden naučíte prášky správně dávkovat, pak už jen sypete a jedete EKO. My v redakci jsme se rozhodli, že si objednáme větší balení EKO prášků a budeme už prát jen v nich. Perou výborně a jsou naprosto v souladu s přírodou, která si s nimi umí poradit. Jsme rádi, že jsme si nový styl praní vyzkoušeli.

Jdete do toho s námi?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Vyberte si stylový koš na prádlo. Jednoduše uschová všechno špinavé, co čeká na praní, a doplní vzhled vaší koupelny

Místo prášku nalijte do pračky ocet. Přinese vám to hned několik dobrých benefitů

data-matched-content-rows-num="3,3" data-matched-content-columns-num="1,2" data-matched-content-ui-type="image_stacked,image_stacked">

Michaela Romanová

Napište komentář

Klikněte pro napsání komentáře

Napsat komentář

Pin It on Pinterest