Čtvrtek , 29. 02. 2024

Horymír

Jana (22): Vím, čím se moje malá sestra živí. Jak vysvětlit, že dělá chybu?

Moje mladší sestra byla vždycky jiná než já. Dostávalo se jí větší pozornosti, protože máma ji měla s druhým manželem, a pro něj ona byla princezna – a já jen přítěž. Musím uznat, že jsem na ni občas žárlila, ona byla tou rozmazlovanou a já jsem musela všechno dělat za ni.
čím se sestra živí
Proč se sestra živí právě tímto? (Foto: 123RF)

02. 12. 2021

V pubertě jsem tím hodně trpěla, já jsem si musela všechno oddřít a ona to měla na zlatém podnose. Pak se ale všechno změnilo. Máma umřela – a svět se nám obrátil vzhůru nohama. A po letech jsem zjistili, čím se moje malá sestra živí…

Těžké časy

Jako sestry držely při sobě až po mámině smrti. Měla autonehodu, kterou nepřežila, a my jsme zůstaly najednou samy. Bylo to těžké. Sedmnáct let a sestra třináct let. Bydlela jsem automaticky u babičky a sestra bydlela se svým biologickým otcem. Jenže ten si velmi rychle našel novou přítelkyni. Jí se ale nelíbilo, že by měla vychovávat cizí dítě, a tak se sestra nastěhovala za mnou k babičce. Tam se mezi námi začalo tvořit pouto.

Byly to pro nás těžké časy, u babičky jsme musely žít skromně, o hodně skromněji než doma, ale zvládaly jsme to. I proto se z nás konečně staly sestry. Já jsem pochopila, že jako ta starší se postarám o sestru, takže jsem na ni dávala pozor. Byly jsme pořád spolu, pomáhaly jsme babičce a zdálo se, že to všechno zvládneme a budeme žít normálním životem.

Můj odchod z domova

Poté, co jsem dokončila střední školu, jsem si našla práci a také bydlení na takové menší ubytovně. Uvolnila jsem místo sestře v pokojíčku, babičce jsem ale i nadále pomáhala. Sestra mi však odchod neodpustila a odcizily jsme se. Hodně se mi vzdalovala, ale když měla nějaké potíže, přišla za mnou. Bylo snazší mluvit se mnou než s babičkou, což jsem chápala.

Bylo mi jasné, že její dospívání ale bude docela zkouškou, že to nebude tak snadné, jako to bylo se mnou. A pak si moje sestřička našla starší kamarádku s dost svérázným chováním i názory.

K TÉMATU  Karanténa aneb jak doma zabavit děti a nezbláznit se z toho?

Kde jsi vzala tolik peněz?

Sestra musela dvakrát přestoupit na jinou školu, nechtělo se jí učit, začala se toulat po nocích, a dokonce odjížděla pryč na víkendy. Trvalo to několik měsíců, pak sestra oslavila osmnácté narozeniny. Nyni nám oznámila, že se stěhuje, že končí se školou a bude se živit sama. To jsem nenechala jen tak. Samozřejmě, že jsem zjistila, čím se chce v osmnácti živit bez vzdělání.

Babičku tím nezatěžuju, takže jsem se zapřísáhla, že na všechno přijdu sama a svou sestru zase přivedu k rozumu. Spadla mi ale brada, když jsem zjistila, kde bere tolik peněz a čím že se to vlastně chce živit.

Loutka bohatých chlapů

Sestřina nová kamarádka totiž již nějakou dobu jezdí za hranice, kde v nočních klubech dělá společnici bohatým postarším mužům. Jejím úkolem je bavit je. No jistě, že nevěřím tomu, že si s nimi jen sedne ke stolu a povídá si s nimi. Sestra mi tvrdí, že pokud nechce, nic s nimi mít nemusí, že jde jen o společnici, ale já vím, co si pod tím asi tak mám představit.

Určitě s nimi i spí nebo se tam někde svléká, ale to mi už neřekne. Bojím se o ni. Hlavně vím, že tohle je jen cesta do pekel. Takhle se přece nemůže osmnáctiletá holka živit! Taky myslím na mámu, která by tohle určitě nikdy nedovolila. Jenže já máma nejsem a ona už je plnoletá.

V hloubi duše vím, že se má malá sestřička zaprodává, nechce se mi tomu ani věřit a vůbec jí nedokážu vysvětlit, jak obrovskou chybu dělá. Ona v tom však vidí to, že může být nezávislá, že má peníze a může si dopřát, co chce. Pořád doufám, že jí to všechno dojde, ale když ji vidím, když sleduji, jak si to užívá, ztrácím naději.

K TÉMATU  Umění rvát se s osudem. Slavní lidé, kteří se poprali se svým handicapem a udělali z něj výhodu

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Radka (21): Byla jsem zdrogovaná. Ráno jsem se probudila nahá. Nic si nepamatuji

Judita (24): Mám krásné tělo, ale šťastná nejsem. Z malíře i fotografa se vyklubali úchylové

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Kolik kilo člověk přibere? Rozhodně víc, než si naplánuje, když na těhotenském testu vidí dvě čárky. A jak dlouho vývoj vytouženého miminka vlastně trvá? V tomhle vám ve škole při hodinách biologie taky kecali!
V zimě je asi víc než kdy jindy pozornost okolí soutředěna na náš obličej. Koneckonců, nic jiného ani téměř vidět nejde. Jaké máme tipy pro to, aby vám v něm ubylo vrásek a ne naopak?
Poslední dny před Štědrým dnem! Sobota bude nejspíš ve znamení úklidu, i tak byste si ale měly najít čas na odpočinek. Zlatá neděle je pak den pro nákup těch úplně posledních chybějících dárků. Horoskop krásy a duševního zdraví od astroložky Nadi Šmídové vám napoví, co vás může o víkendu potkat.
Pěstování zeleniny je v plném proudu. Zatímco někteří aktivně do připravených a okopaných záhonů sází brambory, jiní se pouští do pěstování jahod nebo salátů. A pak jsou tu ti, kteří si zatím do skleníků sází papriky, jež mají tendenci prodlužovat život.
I když jídlo není zrovna nejlevnější položka, to nejdražší na Vánocích jsou zejména dárky. Dvojnásob to platí tehdy, pokud máte kolem sebe víc lidí, které chcete pod stromečkem obdarovat. Jak se dá ušetřit za dárky, aniž byste museli mít výčitky před ostatními členy rodiny? Poradíme vám.
Problematické partie trápí nejvíce v létě. Chcete nosit pěkné letní věci, ale když se více odhalíte, budou mnohem výraznější i partie, které nejsou chloubou vaší postavy. Jak se obléknout letně, módně, a přitom úměrně své postavě?
Jistě to znáte – někdy máte prostě chuť pustit si nějakou bláznivou komedii a veškeré starosti vyhodit na chvíli z hlavy. Pokud chcete strávit pohodový večer a zasmát se, přinášíme vám tipy na filmy, které by u vás mohly uspět. Některé z nich vás budou jen bavit, jiné vám mohou připadat trochu hořké, některé ve vás přece jen zasejí semínko vážnějších myšlenek, které vás budou provázet ještě pár následujících dní.
Řada lidí interiér svého domu v průběhu života změní, zrekonstruuje, aby byl hezčí a modernější. O každém to ale neplatí.
Tenhle batoh odolá dešti i polití, a proti krádežím v davu nebo hromadné dopravě je také imunní. Praktické zavazadlo usnadňuje život ve městě i na výletě. Vnitřní prostor, kapsy i kapsičky vymýšlel evidentně někdo, kdo má s chozením s ruksakem na zádech bohaté zkušenosti.
Když vám několik lékařů nezávisle na sobě oznámí, že v pětadvaceti letech máte počínající artrózu a nic se s tím nedá dělat, můžete udělat dvě věci. Buď to vzdát a trpět po zbytek života bolestmi kyčlí a všeho možného, nebo lékařům nevěřit a vzít situaci do vlastních rukou.
Některé z nás se při pojmech „povinné ručení“ a „havarijní pojištění“ jen zatočí hlava při představě, že bychom si jej měly sjednávat samy. Návštěva pojišťoven, porovnání, co nám na přepážkách bylo nabídnuto, ale hlavně: pamatovat si údaje o našem autě. Jenže takto už to dávno neprobíhá! Dnes se pojistíte online, z pohodlí domova. Potřebovat budete jen osobní doklady, velký technický průkaz a několik minut svého času.
Originalitě se meze nekladou, a to ani v případě takových detailů, jako jsou kuchyňské baterie. Díky různým barevným provedením můžete z té vaší učinit moderní doplněk, který bude v kuchyni třešničkou na dortu. Objevte krásu barev a dopřejte tak interiéru proměnu!

Výběr článků

Pomyslný svět magie, kouzel a nadpřirozena sám o sobě vzbuzuje napětí a zvídavost. Co se vlastně vše dá představit pod pojem černá magie? Obecně se dá říci, že černá magie v podobě nadpřirozených sil a čar byla používána k ďábelským a nekalým činům, kdy vykonavatel z nich měl prospěch a ve většině případů u toho zároveň ublížil druhé straně.
Blíží se Vánoce a s nimi také příjemné starosti s vybíráním vhodných dárků pod stromeček. Pokud máte doma nadšeného mladého konstruktéra, může být volba dárku snazší, než si myslíte. Sady LEGO Technic jsou totiž skvělým dárkem pro všechny milovníky stavebnic, techniky a inovací.
Babí léto nám o víkendu přinese dobrou náladu. Volné dny věnujte péči o pokožku, troše zdravého pohybu venku, a večery si nechte pro sebe. Co dalšího radí astroložka Naďa Šmídová?

Nepřehlédněte

Příchod miminka představuje krásný okamžik v životě každé maminky. I přes to ale moc dobře víme, že právě založení rodiny mnohdy může zacloumat s rodinným rozpočtem. Příjem maminky se v tu chvíli smrskne na rodičovský příspěvek. Když k tomu přičteme kolik toho miminko potřebuje nebo jak se vše kolem zdražuje, často si říkáme, že by se hodila nějaká koruna navíc. Řešením může být přivýdělek na rodičovské, na který se nyní trochu detailněji podíváme.
Každý z nás se narodil v nějakém znamení. Jeho charakteristika ovlivňuje náš života naši osobnost. Znamení je celkem 12 a společně vytvářejí zvěrokruh. Jeho souhvězdí jsou rozmístěná na hvězdné obloze. Znamení zvěrokruhu pak určuje jeho poloha ke Slunci v daný datum a čas. Znamení se neshodují s měsíci. Každému znamení přináleží nějaké kameny. V jejich pozitivní účinky věřili lidé již v dávné době. Používali je nejen na ozdobu, ale také jako talismany. Některé kultury používaly kameny jako léčivé prostředky.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek