Sobota , 23. 09. 2023

Berta

4 rostliny pro kvalitní spánek a ještě jedna k tomu. Jaké koupit do ložnice?

Každý člověk ví, že kvalitní spánek je velice důležitý. Během dostatečně dlouhého a dostatečně kvalitního spánku dochází k regeneraci našeho organismu, který se připravuje na další celodenní fungování. Abychom se vyspali doslova dorůžova, svůj spánek můžeme zkvalitnit například vhodnou matrací nebo dobrým polštářem. Za kvalitním spánkem však stojí i pokojové rostliny v ložnici, které nejen, že perfektně čistí vzduch v interiéru, ale které jsou taktéž prevencí nachlazení. O jakých konkrétních pokojových rostlinách je řeč?
rostliny pro spánek
Jaké rostliny koupit do ložnice, protože nám zkvalitní spánek? (zdroj foto: www.123rf.com)

02. 11. 2020

Aloe vera jako zázrak v květináči 

Možná jste si do nynějška mysleli, že pokojové rostliny jsou jen skvělou dekorací domácnosti. Jenže jejich úkolem není jen zútulnit interiér. Jak již bylo zmíněno, rostliny jsou i pro kvalitní spánek. Pročistí totiž vzduch v ložnici a zbaví ho veškerých bakterií a alergenů.  

Jednou takovou pokojovou rostlinou, která se zmíněnými vlastnostmi pyšní, je aloe vera. O této dužinaté rostlině se často mluví jako o zázraku v květináči. Kromě toho, že efektivně bojuje proti špatnému vzduchu nejen v ložnici, ale taktéž v jiných pokojích domácnosti.

Umí uvolňovat kyslík po celou noc, navíc pomáhá při popáleninách nebo při akné. Její pěstování není nijak náročné, stačí jí jenom světlo, ideálně teplo, pravidelná zálivka a minimální průvan.  

Barevné gerbery pro radost i čistý vzduch 

Nemusíte si pořizovat drahou čističku vzduchu do ložnice, když si můžete pořídit krásné barevné gerbery. Patří mezi rostliny pro kvalitní spánek.

S gerberami se setkáváme především v květinářstvích, kde se vážou do nejrůznějších pugétů a kytic. Dnes se však dají tyto barevné květiny koupit i v květináči. Stačí zavítat například do hobby marketů nebo zahradnictví, tam jistě narazíte na pěkný kousek.  

Pokud si gerberu přinesete domů v květináči, automaticky s ní zamiřte do ložnice. Umí pročistit vzduch a zbavit ho především pylu, prachu a dalších alergenů. To ocení zejména astmatici a alergici, kteří konečně budou moct volně a snadně dýchat.  

Levandule pro klidné a ničím nerušené noci 

Je vaším problémem neustálé buzení se? Trápí vás nespavost? Pak byste ve své ložnici měli mít levanduli, a to nejen tu sušenou, ale především tu v květináči. Levandule je jednou z bylinek, které efektivně bojují se zmiňovanou nespavostí.

Největším esem v rukávu levandule je její relaxační vůně, která se uvolňuje po celou dlouhou noc. Vůně levandule dokáže člověka uklidnit, zbaví ho bolestí hlavy i celkového podráždění nervové soustavy, které často plyne z práce nebo z rodinné hádky.  

K TÉMATU  Zajímavé skutečnosti o levácích. Existují i mezi zvířaty. V čem vynikají a jak jsou na tom zdravotně? Tohle jste možná netušily!

Levandule v květináči posazená například na okenním parapetu v ložnici je skvělou alternativou klasických prášků na spaní. Je to navíc daleko šetrnější metoda, jak dosáhnout klidného spánku.  

Tchýnin jazyk je sice jedovatý, ale zkvalitňuje spánek 

Když se chce obdarovat pokojovou rostlinou člověk, který je na pěstování pokojovek naprosto levý, automaticky se sáhne po tchýnině jazyku. Právě o této rostlině se říká, že ji naprosto nic nezničí, že zvládne i tu nejhorší péči začínajícího pěstitele.

O tchýnině jazyku se ví, že je to jedovatá rostlina, ale to neznamená, že vám nepomůže v usínání. Odborníci často rádi tvrdí, že se jedná o rostlinu, která pracuje přesně ve chvíli, kdy všechno kolem spí. Umí zbavovat vzduch nepříjemných domácích toxinů, k nimž se řadí například formaldehyd nebo benzen.  

Anglický břečťan je vůbec tou nejlepší volbou 

Nedávno prováděné studie prokázaly, že vůbec tou nejlepší volbou do ložnice je anglický břečťan. Břečťan řada lidí může znát jako venkovní rostlinu, která se většinou plazí po fasádách domů. Pravdou ale je, že břečťan si můžete pěstovat i v květináči na vnitřním okenním parapetu. Zmiňované nedávno prováděné studie to jenom potvrzují.

Tvrdí, že právě anglický břečťan během dvanácti hodin odstraní ze vzduchu skoro pětadevadesát procent všech vzdušných nečistot, které během spánku mohou usedat na dýchací cesty člověka. Především alergici nebo astmatici by měli sáhnout po této pokojové rostlině, protože jejich spánek bude najednou daleko kvalitnější, delší a nerušený nepříjemným kašlem či smrkáním.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

5 pokojovek, které fungují jako efektivní čističky vzduchu

Monstera do každé domácnosti. Jak pěstovat moderní rostlinu?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Mít dostatek kvalitního spánku je nesmírně důležité. Díky tomu se vaše tělo cítí lépe a mozek správně funguje. Mnoho z nás má ale s usínáním problém. A nejenom s usínáním, ale i s udržením kvalitního spánku po celou noc. Pokud spíme špatně, negativně to ovlivňuje možnost učení, snižuje kapacitu paměti, máme špatnou náladu a naše emoce jsou negativní. Co tedy pomáhá k lepšímu spánku?
Turistické boty jsou fantastické boty, které se nosí, když jste v divočině a razíte cestu z prašných cest, podél žulových balvanů a po hřebenech úzkých kaňonů, dají se ale outdoorové boty pánské či dámské nosit každý den? Přeci jen, byly původně vyrobeny k jinému účelu.
Poslední dny před Štědrým dnem! Sobota bude nejspíš ve znamení úklidu, i tak byste si ale měly najít čas na odpočinek. Zlatá neděle je pak den pro nákup těch úplně posledních chybějících dárků. Horoskop krásy a duševního zdraví od astroložky Nadi Šmídové vám napoví, co vás může o víkendu potkat.
Módní trendy se mění jako na běžícím pásu, což statně potvrzují i všichni módní stylisté. Ti v současné době radí jedno – nebojte se kožených modelů, ty s námi ještě nějaký ten pátek zůstanou. A ostatně mají pravdu - kůže opravdu dominuje letošnímu podzimu a bylo by mylné se domnívat, že zanedlouho odejde z módy. Zatím to vypadá, že s námi zůstane až do podzimu nadcházejícího. 
Peru je velmi zajímavá země oplývající především mnoha kulturními památkami starověkých civilizací a koloniální architekturou. Jedná se o neuvěřitelně rozmanitou zemi a ráj pro každého cestovatele. V našich představách může znít Peru jako zapadlá zemička, kde nic nenajdeme, ale opak je pravdou! Tajemné džungle, ztracená města, jezero Titicaca, delta Amazonky – právě za těmito zázraky turisté do Peru míří. Tato země Jižní Ameriky jim poskytne příležitost ocitnout se ve zcela jiné dimenzi.
Víte o tom, že to, jak dýcháte, má obrovský vliv na váš život? Na vaše zdraví, vaši vitalitu a také na vaši postavu! Proto byste se měli co nejdřív zaměřit na váš dech a naučit se správně dýchat. Můžete si díky tomu vyřešit spoustu zdravotních problémů a také problém s únavou.
Smoothie vám může zajistit denní dávku vitamínů nebo si jím můžete třeba nahradit večeři. Každopádně si jistě pochutnáte a vaše zdraví to ocení. Smoothie jsou opravdovým hitem při snaze o zdravé stravování. A není se čemu divit! Tak jen vyzkoušejte některý z receptů na jejich přípravu.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek