Úterý , 25. 06. 2024

Ivan

4 rostliny pro kvalitní spánek a ještě jedna k tomu. Jaké koupit do ložnice?

Každý člověk ví, že kvalitní spánek je velice důležitý. Během dostatečně dlouhého a dostatečně kvalitního spánku dochází k regeneraci našeho organismu, který se připravuje na další celodenní fungování. Abychom se vyspali doslova dorůžova, svůj spánek můžeme zkvalitnit například vhodnou matrací nebo dobrým polštářem. Za kvalitním spánkem však stojí i pokojové rostliny v ložnici, které nejen, že perfektně čistí vzduch v interiéru, ale které jsou taktéž prevencí nachlazení. O jakých konkrétních pokojových rostlinách je řeč?
rostliny pro spánek
Jaké rostliny koupit do ložnice, protože nám zkvalitní spánek? (zdroj foto: www.123rf.com)

02. 11. 2020

Aloe vera jako zázrak v květináči 

Možná jste si do nynějška mysleli, že pokojové rostliny jsou jen skvělou dekorací domácnosti. Jenže jejich úkolem není jen zútulnit interiér. Jak již bylo zmíněno, rostliny jsou i pro kvalitní spánek. Pročistí totiž vzduch v ložnici a zbaví ho veškerých bakterií a alergenů.  

Jednou takovou pokojovou rostlinou, která se zmíněnými vlastnostmi pyšní, je aloe vera. O této dužinaté rostlině se často mluví jako o zázraku v květináči. Kromě toho, že efektivně bojuje proti špatnému vzduchu nejen v ložnici, ale taktéž v jiných pokojích domácnosti.

Umí uvolňovat kyslík po celou noc, navíc pomáhá při popáleninách nebo při akné. Její pěstování není nijak náročné, stačí jí jenom světlo, ideálně teplo, pravidelná zálivka a minimální průvan.  

Barevné gerbery pro radost i čistý vzduch 

Nemusíte si pořizovat drahou čističku vzduchu do ložnice, když si můžete pořídit krásné barevné gerbery. Patří mezi rostliny pro kvalitní spánek.

S gerberami se setkáváme především v květinářstvích, kde se vážou do nejrůznějších pugétů a kytic. Dnes se však dají tyto barevné květiny koupit i v květináči. Stačí zavítat například do hobby marketů nebo zahradnictví, tam jistě narazíte na pěkný kousek.  

Pokud si gerberu přinesete domů v květináči, automaticky s ní zamiřte do ložnice. Umí pročistit vzduch a zbavit ho především pylu, prachu a dalších alergenů. To ocení zejména astmatici a alergici, kteří konečně budou moct volně a snadně dýchat.  

Levandule pro klidné a ničím nerušené noci 

Je vaším problémem neustálé buzení se? Trápí vás nespavost? Pak byste ve své ložnici měli mít levanduli, a to nejen tu sušenou, ale především tu v květináči. Levandule je jednou z bylinek, které efektivně bojují se zmiňovanou nespavostí.

Největším esem v rukávu levandule je její relaxační vůně, která se uvolňuje po celou dlouhou noc. Vůně levandule dokáže člověka uklidnit, zbaví ho bolestí hlavy i celkového podráždění nervové soustavy, které často plyne z práce nebo z rodinné hádky.  

K TÉMATU  Proč příliš péče pokojovkám škodí aneb jak zahubit rostliny láskou

Levandule v květináči posazená například na okenním parapetu v ložnici je skvělou alternativou klasických prášků na spaní. Je to navíc daleko šetrnější metoda, jak dosáhnout klidného spánku.  

Tchýnin jazyk je sice jedovatý, ale zkvalitňuje spánek 

Když se chce obdarovat pokojovou rostlinou člověk, který je na pěstování pokojovek naprosto levý, automaticky se sáhne po tchýnině jazyku. Právě o této rostlině se říká, že ji naprosto nic nezničí, že zvládne i tu nejhorší péči začínajícího pěstitele.

O tchýnině jazyku se ví, že je to jedovatá rostlina, ale to neznamená, že vám nepomůže v usínání. Odborníci často rádi tvrdí, že se jedná o rostlinu, která pracuje přesně ve chvíli, kdy všechno kolem spí. Umí zbavovat vzduch nepříjemných domácích toxinů, k nimž se řadí například formaldehyd nebo benzen.  

Anglický břečťan je vůbec tou nejlepší volbou 

Nedávno prováděné studie prokázaly, že vůbec tou nejlepší volbou do ložnice je anglický břečťan. Břečťan řada lidí může znát jako venkovní rostlinu, která se většinou plazí po fasádách domů. Pravdou ale je, že břečťan si můžete pěstovat i v květináči na vnitřním okenním parapetu. Zmiňované nedávno prováděné studie to jenom potvrzují.

Tvrdí, že právě anglický břečťan během dvanácti hodin odstraní ze vzduchu skoro pětadevadesát procent všech vzdušných nečistot, které během spánku mohou usedat na dýchací cesty člověka. Především alergici nebo astmatici by měli sáhnout po této pokojové rostlině, protože jejich spánek bude najednou daleko kvalitnější, delší a nerušený nepříjemným kašlem či smrkáním.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

5 pokojovek, které fungují jako efektivní čističky vzduchu

Monstera do každé domácnosti. Jak pěstovat moderní rostlinu?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Zatímco svět čelí velkému množství výzev, jako je například změna klimatu nebo nedostatek obnovitelných zdrojů, společnost by měla začít ženské nápady a vynálezy brát vážněji. Proč? Protože i ženy už mnohokrát dokázaly, že si zaslouží na poli vědy uznání.
Už dlouho toužíte po víkendu ve wellness, ale jak časové, tak finanční důvody vám to neumožňují? Nezoufejte, máme pro vás hned několik rad, jak si udělat wellness víkend doma.
Období menstruace nemá ráda asi žádá z nás. Jak si ho tedy zpříjemnit, aby to nebyly dny v pekle? Zkuste pár tipů, aby vám bylo lépe!
Nezáleží na tom, jestli je vám třicet nebo padesát. Bolesti zad a s tím přidružené obtíže se mohou týkat kohokoli, vždy v jiné podobě či intenzitě. Ať už za to může genetika, špatné zlozvyky, nedostatek pohybu a nezdravý životní styl či dokonce úraz, v každém případně je to něco, co dokáže ukrást kvalitu života. A rada nad zlato – když bolí záda, začněte cvičit. Jenže jaké cvičení vybrat, aniž bychom si ublížili a opravdu si pomohli? Jednoznačně SM systém od doktora Richarda Smíška, který s vadami páteře dokáže doslova zázraky.
Jak poznáte, že nemáte v břiše úplnou harmonii? Stačí se podívat do zrcadla. Akné nebo ekzém může způsobit i špatné prostředí ve střevech. Přemnožení nepřátelských bakterií je zdrojem dermatitidy, psoriázy nebo trudovitosti. Co s tím?
Plesová sezóna je tu! Jaká událost čeká právě vás? Při výběru šatů a doplňků záleží na akci, na kterou se zrovna chystáte. Není ples jako ples. Vždy sledujte nejen dress code, ale také současné trendy. Co si letos můžete dovolit?
Zvládání rodinného života může být výzvou, ale s několika jednoduchými a efektivními tipy můžete vytvořit harmonii a organizaci ve svém domově. V našem článku "Tipy na organizaci rodinného života" vám přinášíme osvědčené strategie a triky, jak lépe spravovat čas, úkoly a komunikaci ve vaší rodině. Od plánování rodinných aktivit po efektivní rozdělování domácích povinností – objevte praktické rady, které vám pomohou vytvořit klidný a organizovaný rodinný život. Dejte nám šanci vám přinést jednoduchost do každodenního chaosu!
Proud je dražší a skutečné vlny zdražování nás teprve čekají. Pojďme se tedy zamyslet nad tím, jak si nyní snížit účty. Kromě úspory energie je dobré prověřit i možnost změny dodavatele elektřiny. Dobře zvolená nabídka může přinést výrazné úspory. Jak vybrat dodavatele elektřiny v nelehké době?
Spodní prádlo je nedílnou součástí každodenního života. Kromě toho bývá také důležitým prvkem v tom intimním kontextu. A to zejména z pohledu mužů. Hezké spodní prádlo totiž dokáže muže naladit na tu správnou náladu, umocnit v něm nejrůznější fantazie a představy. Které je ale láká úplně nejvíc a jak na jednotlivé kousky reagují?
Někdo se pyšní hustou a dlouhou hřívou, někdo se zase trápí se svými řídkými vlasy, které sotva dorostou po ramena. Naštěstí existuje možnost prodloužení vlasů, díky níž si řada z nás splní svůj sen – mít krásné a dlouhé vlasy. Jaké jsou metody prodloužení a na co si dát pozor?
Meghan Markle, Vévodkyně ze Sussexu, si během svého partnerství a manželství s princem Harrym dokázala znepřátelit řadu příznivců královské rodiny. Čím je kontroverzní Američanka proti sobě poštvala?
Sezóna klíšťat je tu a mýtus, že klíšťata žijí pouze v lese, je už dávno překonán. S klíšťaty se můžete setkat i v městském parku nebo na vlastní zahrádce.

Výběr článků

O nemocech se většinou nevtipkuje, ovšem výjimkou je nemoc zvaná Alzheimer, o které se mluví v mnoha starších i novějších vtipech. Dalo by se říct, že lidé o Alzheimerově nemoci vtipkují do chvíle, dokud se s chorobou nesetkají tváří v tvář. To pak jdou žerty stranou, jelikož se pochopí, že se jedná o závažnou nemoc a že to opravdu není legrace.
Že gejši jsou neoddělitelně spojené s Japonskem ví mnoho těch, kteří se alespoň trochu zajímají o kulturu a svět obecně. Také se ví, že hlavním úkolem gejš bylo především pobavit své klienty tancem, zpěvem, čajovým obřadem, konverzací a dalším programem nezbytným pro kulturní a zajímavou zábavu. O prostituci se v souvislosti s gejšami téměř nedá hovořit.
Zajímá vás, co právě teď vaše dítě v děloze dělá? To se podle jeho stáří dá snadno zjistit. Kdy začíná vnímat hlasy i sladkosti, na kterých si pochutnáte? A jaký měsíc je pro něj velmi zásadní, protože poprvé otevře oči?

Nepřehlédněte

Podzim s sebou nese pochmurnou náladu. Zejména tedy ten letošní. Chybí mu trocha sluníčka a pozitivní nálady. Nemůžeme se divit tomu, že většina lidí opravdu upadá do podzimních smutných nálad a nemá chuť dělat nic, co je baví. Nestravte však v tomto stavu veškeré své volné dny v tomto ročním období. Vyzrajte na takzvanou podzimní depresi s bylinkami, které podzimní deprese hravě zahání.  
Rozchod může být komplikovaný a emotivní proces, avšak někdy přesto zůstává láska mezi lidmi i po konci vztahu. Dnešní článek na Dámské Lize se věnuje této citlivé situaci, kdy i přes rozhodnutí o rozchodu zůstává mezi bývalými partnery láska. Prozkoumáváme možnosti, jak s tímto paradoxem pracovat, jak najít rovnováhu mezi uzavřením minulosti a udržením vzájemného respektu a lásky.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek