Úterý , 07. 02. 2023

Vanda

4 rostliny pro kvalitní spánek a ještě jedna k tomu. Jaké koupit do ložnice?

Každý člověk ví, že kvalitní spánek je velice důležitý. Během dostatečně dlouhého a dostatečně kvalitního spánku dochází k regeneraci našeho organismu, který se připravuje na další celodenní fungování. Abychom se vyspali doslova dorůžova, svůj spánek můžeme zkvalitnit například vhodnou matrací nebo dobrým polštářem. Za kvalitním spánkem však stojí i pokojové rostliny v ložnici, které nejen, že perfektně čistí vzduch v interiéru, ale které jsou taktéž prevencí nachlazení. O jakých konkrétních pokojových rostlinách je řeč?
rostliny pro spánek
Jaké rostliny koupit do ložnice, protože nám zkvalitní spánek? (zdroj foto: www.123rf.com)

02. 11. 2020

Aloe vera jako zázrak v květináči 

Možná jste si do nynějška mysleli, že pokojové rostliny jsou jen skvělou dekorací domácnosti. Jenže jejich úkolem není jen zútulnit interiér. Jak již bylo zmíněno, rostliny jsou i pro kvalitní spánek. Pročistí totiž vzduch v ložnici a zbaví ho veškerých bakterií a alergenů.  

Jednou takovou pokojovou rostlinou, která se zmíněnými vlastnostmi pyšní, je aloe vera. O této dužinaté rostlině se často mluví jako o zázraku v květináči. Kromě toho, že efektivně bojuje proti špatnému vzduchu nejen v ložnici, ale taktéž v jiných pokojích domácnosti.

Umí uvolňovat kyslík po celou noc, navíc pomáhá při popáleninách nebo při akné. Její pěstování není nijak náročné, stačí jí jenom světlo, ideálně teplo, pravidelná zálivka a minimální průvan.  

Barevné gerbery pro radost i čistý vzduch 

Nemusíte si pořizovat drahou čističku vzduchu do ložnice, když si můžete pořídit krásné barevné gerbery. Patří mezi rostliny pro kvalitní spánek.

S gerberami se setkáváme především v květinářstvích, kde se vážou do nejrůznějších pugétů a kytic. Dnes se však dají tyto barevné květiny koupit i v květináči. Stačí zavítat například do hobby marketů nebo zahradnictví, tam jistě narazíte na pěkný kousek.  

Pokud si gerberu přinesete domů v květináči, automaticky s ní zamiřte do ložnice. Umí pročistit vzduch a zbavit ho především pylu, prachu a dalších alergenů. To ocení zejména astmatici a alergici, kteří konečně budou moct volně a snadně dýchat.  

Levandule pro klidné a ničím nerušené noci 

Je vaším problémem neustálé buzení se? Trápí vás nespavost? Pak byste ve své ložnici měli mít levanduli, a to nejen tu sušenou, ale především tu v květináči. Levandule je jednou z bylinek, které efektivně bojují se zmiňovanou nespavostí.

Největším esem v rukávu levandule je její relaxační vůně, která se uvolňuje po celou dlouhou noc. Vůně levandule dokáže člověka uklidnit, zbaví ho bolestí hlavy i celkového podráždění nervové soustavy, které často plyne z práce nebo z rodinné hádky.  

K TÉMATU  Chyby při pěstování orchidejí. Pěstitelé, netrapte své rostliny

Levandule v květináči posazená například na okenním parapetu v ložnici je skvělou alternativou klasických prášků na spaní. Je to navíc daleko šetrnější metoda, jak dosáhnout klidného spánku.  

Tchýnin jazyk je sice jedovatý, ale zkvalitňuje spánek 

Když se chce obdarovat pokojovou rostlinou člověk, který je na pěstování pokojovek naprosto levý, automaticky se sáhne po tchýnině jazyku. Právě o této rostlině se říká, že ji naprosto nic nezničí, že zvládne i tu nejhorší péči začínajícího pěstitele.

O tchýnině jazyku se ví, že je to jedovatá rostlina, ale to neznamená, že vám nepomůže v usínání. Odborníci často rádi tvrdí, že se jedná o rostlinu, která pracuje přesně ve chvíli, kdy všechno kolem spí. Umí zbavovat vzduch nepříjemných domácích toxinů, k nimž se řadí například formaldehyd nebo benzen.  

Anglický břečťan je vůbec tou nejlepší volbou 

Nedávno prováděné studie prokázaly, že vůbec tou nejlepší volbou do ložnice je anglický břečťan. Břečťan řada lidí může znát jako venkovní rostlinu, která se většinou plazí po fasádách domů. Pravdou ale je, že břečťan si můžete pěstovat i v květináči na vnitřním okenním parapetu. Zmiňované nedávno prováděné studie to jenom potvrzují.

Tvrdí, že právě anglický břečťan během dvanácti hodin odstraní ze vzduchu skoro pětadevadesát procent všech vzdušných nečistot, které během spánku mohou usedat na dýchací cesty člověka. Především alergici nebo astmatici by měli sáhnout po této pokojové rostlině, protože jejich spánek bude najednou daleko kvalitnější, delší a nerušený nepříjemným kašlem či smrkáním.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

5 pokojovek, které fungují jako efektivní čističky vzduchu

Monstera do každé domácnosti. Jak pěstovat moderní rostlinu?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Každá žena má svou oblíbenou kabelku. A často se nejedná jen o jeden kousek! Co vše dámy v kabelkách nosí a na co jich potřebují tak moc? Stejně jako oblečení a boty podléhají módním trendům, tak také kabelky a peněženky jsou ovlivněné světem módy. Pořádají se módní přehlídky zaměřené přímo na kabelky, peněženky a módní doplňky. Co tedy obsahuje taková typická dámská kabelka?
Omrzely vás všechny ty stále dokola opakující se jídla, která si připravujete? Máte občas chuť odměnit vaše chuťové pohárky něčím netradičním – nebo něčím, co jste třeba ještě nikdy předtím neochutnali? V tom případě vám určitě uděláme chutě hned několika tipy na božská italská jídla, která zkrátka musíte ochutnat!
Zimní móda má svá specifika. Když venku sněží a teploty jsou na bodu mrazu, je třeba se podle toho oblékat. Vzít si péřovku, na nohy plátěnky a na hlavu nic, vypadá stejně, jako když si v létě obujete k plavkám sněhule. Zkuste experimentovat. Určitě najdete, co vám bude nejen slušet, ale hlavně vás zahřeje.
Únava je přirozenou reakcí našeho těla na přepracovanost nebo stres. Pokud se ani po dobrém spánku necítíte odpočatí, jste neustále napjatí a necítíte se takříkajíc „v pohodě“, můžete trpět syndromem chronické únavy. Je rozšířený mezi obyvateli velkých měst, kteří jsou vystaveni častému stresu a přepracovanosti. Vědci nazývají chronickou únavu nemocí 21. století. Nestihla právě vás?
Současná doba není zcela jednoduchá. A právě veškeré dění kolem nás, každodenní starosti i povinnosti, do toho sem tam nějaký klacík pod nohy, přispívají k tomu, že naše psychická i fyzická odolnost trochu ztrácejí na síle. Jak se co nejvíce zocelit a nabrat tu správnou odolnost v každém směru? Právě na to se nyní podíváme.
Schody ze dřeva vypadají úchvatně! Použít se dá ale jakýkoli materiál, a schodiště může vypadat jako dokonalý šperk vašeho domu či bytu. Kámen, cihla, sklo i beton nebo ocel, to vše vás může vynést nahoru do patra. Máte schodiště levotočivé, pravotočivé nebo přímé? Se zábradlím nebo bez? Zajímavým nasvícením získáte další rozměr. Inspirujte se a pusťte se směle do práce.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek