Úterý , 04. 10. 2022

František

4 rostliny pro kvalitní spánek a ještě jedna k tomu. Jaké koupit do ložnice?

Každý člověk ví, že kvalitní spánek je velice důležitý. Během dostatečně dlouhého a dostatečně kvalitního spánku dochází k regeneraci našeho organismu, který se připravuje na další celodenní fungování. Abychom se vyspali doslova dorůžova, svůj spánek můžeme zkvalitnit například vhodnou matrací nebo dobrým polštářem. Za kvalitním spánkem však stojí i pokojové rostliny v ložnici, které nejen, že perfektně čistí vzduch v interiéru, ale které jsou taktéž prevencí nachlazení. O jakých konkrétních pokojových rostlinách je řeč?
rostliny pro spánek
Jaké rostliny koupit do ložnice, protože nám zkvalitní spánek? (zdroj foto: www.123rf.com)

02. 11. 2020

Aloe vera jako zázrak v květináči 

Možná jste si do nynějška mysleli, že pokojové rostliny jsou jen skvělou dekorací domácnosti. Jenže jejich úkolem není jen zútulnit interiér. Jak již bylo zmíněno, rostliny jsou i pro kvalitní spánek. Pročistí totiž vzduch v ložnici a zbaví ho veškerých bakterií a alergenů.  

Jednou takovou pokojovou rostlinou, která se zmíněnými vlastnostmi pyšní, je aloe vera. O této dužinaté rostlině se často mluví jako o zázraku v květináči. Kromě toho, že efektivně bojuje proti špatnému vzduchu nejen v ložnici, ale taktéž v jiných pokojích domácnosti.

Umí uvolňovat kyslík po celou noc, navíc pomáhá při popáleninách nebo při akné. Její pěstování není nijak náročné, stačí jí jenom světlo, ideálně teplo, pravidelná zálivka a minimální průvan.  

Barevné gerbery pro radost i čistý vzduch 

Nemusíte si pořizovat drahou čističku vzduchu do ložnice, když si můžete pořídit krásné barevné gerbery. Patří mezi rostliny pro kvalitní spánek.

S gerberami se setkáváme především v květinářstvích, kde se vážou do nejrůznějších pugétů a kytic. Dnes se však dají tyto barevné květiny koupit i v květináči. Stačí zavítat například do hobby marketů nebo zahradnictví, tam jistě narazíte na pěkný kousek.  

Pokud si gerberu přinesete domů v květináči, automaticky s ní zamiřte do ložnice. Umí pročistit vzduch a zbavit ho především pylu, prachu a dalších alergenů. To ocení zejména astmatici a alergici, kteří konečně budou moct volně a snadně dýchat.  

Levandule pro klidné a ničím nerušené noci 

Je vaším problémem neustálé buzení se? Trápí vás nespavost? Pak byste ve své ložnici měli mít levanduli, a to nejen tu sušenou, ale především tu v květináči. Levandule je jednou z bylinek, které efektivně bojují se zmiňovanou nespavostí.

Největším esem v rukávu levandule je její relaxační vůně, která se uvolňuje po celou dlouhou noc. Vůně levandule dokáže člověka uklidnit, zbaví ho bolestí hlavy i celkového podráždění nervové soustavy, které často plyne z práce nebo z rodinné hádky.  

K TÉMATU  Robotický vysavač: vyzkoušeli jsme. V čem je skvělý a co naopak nezvládá?

Levandule v květináči posazená například na okenním parapetu v ložnici je skvělou alternativou klasických prášků na spaní. Je to navíc daleko šetrnější metoda, jak dosáhnout klidného spánku.  

Tchýnin jazyk je sice jedovatý, ale zkvalitňuje spánek 

Když se chce obdarovat pokojovou rostlinou člověk, který je na pěstování pokojovek naprosto levý, automaticky se sáhne po tchýnině jazyku. Právě o této rostlině se říká, že ji naprosto nic nezničí, že zvládne i tu nejhorší péči začínajícího pěstitele.

O tchýnině jazyku se ví, že je to jedovatá rostlina, ale to neznamená, že vám nepomůže v usínání. Odborníci často rádi tvrdí, že se jedná o rostlinu, která pracuje přesně ve chvíli, kdy všechno kolem spí. Umí zbavovat vzduch nepříjemných domácích toxinů, k nimž se řadí například formaldehyd nebo benzen.  

Anglický břečťan je vůbec tou nejlepší volbou 

Nedávno prováděné studie prokázaly, že vůbec tou nejlepší volbou do ložnice je anglický břečťan. Břečťan řada lidí může znát jako venkovní rostlinu, která se většinou plazí po fasádách domů. Pravdou ale je, že břečťan si můžete pěstovat i v květináči na vnitřním okenním parapetu. Zmiňované nedávno prováděné studie to jenom potvrzují.

Tvrdí, že právě anglický břečťan během dvanácti hodin odstraní ze vzduchu skoro pětadevadesát procent všech vzdušných nečistot, které během spánku mohou usedat na dýchací cesty člověka. Především alergici nebo astmatici by měli sáhnout po této pokojové rostlině, protože jejich spánek bude najednou daleko kvalitnější, delší a nerušený nepříjemným kašlem či smrkáním.  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

5 pokojovek, které fungují jako efektivní čističky vzduchu

Monstera do každé domácnosti. Jak pěstovat moderní rostlinu?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Nezáleží na tom, kolik je zrovna hodin. Je to tady! Máte chuť dopřát si něco hodně nezdravého. Jednou vás provokuje tlačenka v lednici, podruhé máte problém zkrotit myšlenku pochutnat si na tom hříšně sladkém dortíku. Tu a tam takový okamžik potká snad každého z nás a jak jistě víte, všechno má nějakou příčinu. A to i hlas vašich myšlenek volající po pizze a hranolkách s dvojitou tatarkou. Co za tím stojí a jak to řešit? Poradíme.
Název této léčivé metody přímo zavání jemnými vůněmi, které vás ovanou hned, jakmile se a takovou aromaterapii vydáte. Poslední dobou e mezi lidmi tato nenásilná cesta harmonizace vlastního těla i duše stále populárnější.
Jak vybrat brýle tak, aby vám vyhovovaly po všech stránkách? Zaměřte se na funkci, velikost ale i tvar obroučků a celkový design. Právě brýle totiž tvoří výrazný prvek obličeje a mohou vám v celkové image velmi pomoci, vyberete-li si je k obrazu svému. Pojďme si povědět víc.
Barvení velikonočních vajec je nejrozšířenější symbol Velikonoc u nás. Kraslice může být natvrdo uvařené i vyfouknuté prázdné vejce, které se zdobí různými technikami. Co takhle nějaké netradiční? Zapojte děti a zkuste vytvořit kraslice způsobem, který vás možná ani nenapadl. Barvení pomocí houbičky na nádobí, vytváření vzorů pomocí tavné pistole, namáčení do pěny na holení, barvení pomocí laku na nehty, bublinkové fólie nebo cibule. Všechny způsoby jsou přitom jednoduché. Vyberte si inspiraci pro vás!
Podle statistik zradí srdce téměř každého třetího z nás. Jedná se o nejčastější příčinu úmrtí v Česku. Jen vloni si vyžádaly ischemická choroba srdeční, selhání srdce a infarkt myokardu přes 38 tisíc životů. Nechcete-li být mezi nimi, začněte o to své více dbát. Je totiž spousta věcí, které pro něj můžete udělat.
Svatební sezóna je před námi. A tak si položme společně otázku: Na co vzpomínáme, když jsme byly na kamarádčině svatbě? Většina z nás si vybaví nevěstiny šaty, účes, vizáž... Co si budeme povídat - muži tohle moc neřeší. Maximálně se vyjádří, že to bylo fajn nebo že se přejedli. Zeptali jsme se svatební specialistky, na čem by se o svatbě rozhodně šetřit nemělo, abyste pak nebyly zklamané.
Pulty obchodů během zimních měsíců plní exotické ovoce nejrůznějších druhů. Vánoční svátky klepou na dveře a touha po plné štědrovečerní tabuli, ze které je neustále co ujídat, se o to víc násobí. Ta touha bude ostatně silnější než peněženka, která brzy na to zapláče. V případě ovoce se však nezdráhejte, protože řada z rozličných exotických druhů je zdraví velmi prospěšná a co důležitějšího si přát o Vánocích než zdraví.
Mílovou rychlostí se k nám blíží léto – a to znamená hlavně prázdniny pro naše děti. Pokud si lámete hlavu, čím je v tomto období zabavit, věřte, že voda je to nejlepší, co můžete vymyslet. Děti přece milují rochnění se na koupališti! Tak si udělejte příjemný výlet a vydejte se na celý den do jednoho z našich nejoblíbenějších aquaparků. Které to jsou?
Šedá v interiéru vládne! Nejsou to pastelové barvy ani zářivé kombinace, které bychom chtěli vidět doma. Trendy a zájem zákazníků jasně ukazují, která barva se těší oblibě. Obývací pokoje, kuchyně, ložnice i koupelna, tam všude lahodí oku šedá. Žádná jiná barva se nemůže pochlubit takovým množstvím odstínů. Šedá maximálně těží z toho, že se ze všech barev nejvíc hodí k bílé, což je tradiční barva stěn v interiéru. Právě v kombinaci s černou nebo dalšími odstíny šedé spolu potom mohou vytvořit zázraky i u vás doma.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek