Sobota , 02. 12. 2023

Blanka

Aviváž svede víc, než jen oživí barvy vašeho prádla

Máte pocit, že vaše aviváž není tak zázračná jako v televizní reklamě? I když nerozjasní barvy vašeho prádla tak, jak by podle televize měla, nelamte nad ní hůl. Své využití najde i v mnoha dalších oblastech, na které její výrobce tak úplně nemyslel. Kde všude vám aviváž přijde vhod? To se dozvíte v našem dnešním článku.
aviváž
Aviváž vám přijde vhod při úklidu vaší domácnosti. (zdroj foto: ezy.cz)

12. 03. 2021

Úklid domácnosti

Někdy to vypadá, že existují dva různé druhy stejného produktu. Ty fungující, které používají šťastné maminky nevychovaných a věčně špinavých dětí z televizních reklam, a ty bez viditelných účinků, které se prodávají ve vaší drogerii. Ale možná to chce jen zkusit aviváž využívat trošku netradičně.

Třeba aviváž dokáže skvěle vyleštit okna, a nejen u vás doma. Poradí si i s okny v automobilu, na kterých navíc krátkodobě zamezí jejich zamlžování, což oceníte zejména v zimě. Využití aviváže jako leštěnky na okna není žádná věda, stačí rozmíchat jednu odměrku v několika litrech horké vody a k mytí použít jemný hadr z netkané textilie.

Aviváž se nicméně skvěle popere i s mastnotou, kterou se nedaří odstranit jinými prostředky. Třeba se skvrnami od potravinářských olejů na kuchyňské lince, ale i s mastnotou na dřevěných a kovových površích.

Také v tomto případě stačí aviváž a horká voda, koncentrace aviváže by však měla být asi o polovinu vyšší. V této koncentraci je aviváž vhodná i k mytí podlahy, je však lepší podlahu následně omýt ještě vodou.

Umyje koupelnu i toaletu

Pokud pak do roztoku aviváže v horké vodě rozmícháte ještě polévkovou lžíci jedlé sody, budete mít přípravek, který si poradí s celým arzenálem typických koupelnových nečistot. Včetně vodního kamene na bateriích, ale tady je třeba zakročit ještě předtím, než se na nich vytvoří souvislejší vrstvička.

Univerzální koupelnový čistič z aviváže nicméně dokáže oživit vaše dlaždičky, ale také vanu, umyvadlo nebo záchodovou mísu. V posledním případě pravděpodobně budete muset vytvořit koncentrovanější roztok a přidat ještě jednu polévkovou lžíci jedlé sody.

Pomocník do auta

O tom, jak aviváž zabrání mlžení oken, jsme se už zmínili. Kromě toho je skvělá při očistě světlometů, zpětný zrcátek nebo některých interiérových prvků, například gumových koberečků a palubní desky. A na rozdíl od řady jiných přípravků si aviváž dokáže poradit i s většinou skvrn, které se mohou objevit na čalounění sedadel.

K TÉMATU  Srovnání olejů v kuchyni. Který je nejlepší?

Obvykle jde o skvrny od limonád, kávy nebo mastnoty z občerstvení na benzinkách. Všechny se řadí do kategorie těch odolnějších, ale aviváži smíchané s horkou vodou v poměru jedna ku čtyřem a pár kapkami vinného octa přesto neodolají.

Tentokrát použijte místo hadru houbičku na mytí nádobí a na skvrně vytvořte hustou pěnu, kterou několikrát vydrhněte. Po takovém čištění je dobré čalounění vyluxovat a nechat pořádně vyschnout.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak probíhá energetický úklid bytových prostor? Budete žasnout, co lze změnit

Úklid ve skříni. Udělejte si pořádek, přišel čas svetrů a kabátů

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Špatné zprávy se valí ze všech stran. Jejich kadence a obsah nedají mnohým spát. Odolat tlaku negativních informací není snadné. Nervy pracují a napětí roste. Snižte ho alespoň u sebe, než překročí onu pomyslnou hranici. Přinášíme vám pár tipů, jak se se stresem dnešních dnů vyrovnat.
Věci mají své místo. I když to na první pohled nevypadá, už dvouleté děti vědí, kam která věc patří. Právě v tomto věku se začne projevovat smysl pro pořádek. Je tak nutné jim dát pravidla her i úklidu. Dítě začne vnímat vnější a vnitřní řád.
Módní trendy se mění jako na běžícím pásu, což statně potvrzují i všichni módní stylisté. Ti v současné době radí jedno – nebojte se kožených modelů, ty s námi ještě nějaký ten pátek zůstanou. A ostatně mají pravdu - kůže opravdu dominuje letošnímu podzimu a bylo by mylné se domnívat, že zanedlouho odejde z módy. Zatím to vypadá, že s námi zůstane až do podzimu nadcházejícího. 
V dnešním světě se dá najít spousta způsobů, jak pracovat sám se sebou, a jedním takovým lifestylovým trendem je i biohacking, který je takovou filosofií budoucnosti a mluví se o něm jako o způsobu, jak využít v průběhu života svůj tělesný potenciál a užít si spoustu let v dobré duševní i fyzické kondici.
Čokoláda. Komodita, která dokáže hýbat světem. Člověka umí zbavit stresu a navodit nám pocity štěstí, a to díky uvolňování dopaminu, po kterém se cítíme zkrátka šťastní a uvolnění. Je to zdroj rychlé energie právě proto, že je bohatá na sacharidy. Čokoláda svou vůní a chutí na jazyku dokáže vyvolat krásné vzpomínky a nám navodit příjemný pocit po celém těle.
Název této léčivé metody přímo zavání jemnými vůněmi, které vás ovanou hned, jakmile se a takovou aromaterapii vydáte. Poslední dobou e mezi lidmi tato nenásilná cesta harmonizace vlastního těla i duše stále populárnější.
Opálená pokožka s rovnoměrným bronzovým tónem je již několik let na vrcholu popularity. Zejména v létě, když na sobě nosíme jen několik kousků oblečení, se chceme pochlubit krásně opálenou pokožkou. Zkrátka jako bychom se právě vrátili z dovolené strávenou na exotickém ostrově! Jenomže mnoho z nás se sluníčku vyhýbá, často kvůli škodlivému vlivu ultrafialového záření. Jak tedy docílit opálené pokožky bez opalování?
Každý máme ve svém okolí někoho, pro koho je káva tématem číslo jedna. Ať už raději pijí ristretto, espresso nebo nadýchané cappuccino, jejich den bez šálku kvalitní kávy jako by ani nebyl. A co by je pod stromečkem mohlo potěšit víc než právě výběrová káva či předměty, se kterými svůj kávový rituál pozvednou na ještě vyšší úroveň?

Nepřehlédněte

Plesy, bály, masopustní veselice. Je prostě čas se radovat a tančit. K plesovému veselí a tanci však často patří konzumace alkoholu. A není to někdy jen pár skleniček vína nebo piva. Na takových akcích se nabízí široké spektrum míchaných nápojů či destilátů. A tak se spojí tanec s dobrým pitím – ale ráno ta kocovina! Jak se s ní vypořádat?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek