Domů » Čištění a úklid » Aviváž svede víc, než jen oživí barvy vašeho prádla
Bydlení Čištění a úklid

Aviváž svede víc, než jen oživí barvy vašeho prádla

aviváž
Aviváž vám přijde vhod při úklidu vaší domácnosti. (zdroj foto: ezy.cz)
Máte pocit, že vaše aviváž není tak zázračná jako v televizní reklamě? I když nerozjasní barvy vašeho prádla tak, jak by podle televize měla, nelamte nad ní hůl. Své využití najde i v mnoha dalších oblastech, na které její výrobce tak úplně nemyslel. Kde všude vám aviváž přijde vhod? To se dozvíte v našem dnešním článku.

Úklid domácnosti

Někdy to vypadá, že existují dva různé druhy stejného produktu. Ty fungující, které používají šťastné maminky nevychovaných a věčně špinavých dětí z televizních reklam, a ty bez viditelných účinků, které se prodávají ve vaší drogerii. Ale možná to chce jen zkusit aviváž využívat trošku netradičně.

Třeba aviváž dokáže skvěle vyleštit okna, a nejen u vás doma. Poradí si i s okny v automobilu, na kterých navíc krátkodobě zamezí jejich zamlžování, což oceníte zejména v zimě. Využití aviváže jako leštěnky na okna není žádná věda, stačí rozmíchat jednu odměrku v několika litrech horké vody a k mytí použít jemný hadr z netkané textilie.

Aviváž se nicméně skvěle popere i s mastnotou, kterou se nedaří odstranit jinými prostředky. Třeba se skvrnami od potravinářských olejů na kuchyňské lince, ale i s mastnotou na dřevěných a kovových površích.

Také v tomto případě stačí aviváž a horká voda, koncentrace aviváže by však měla být asi o polovinu vyšší. V této koncentraci je aviváž vhodná i k mytí podlahy, je však lepší podlahu následně omýt ještě vodou.

Umyje koupelnu i toaletu

Pokud pak do roztoku aviváže v horké vodě rozmícháte ještě polévkovou lžíci jedlé sody, budete mít přípravek, který si poradí s celým arzenálem typických koupelnových nečistot. Včetně vodního kamene na bateriích, ale tady je třeba zakročit ještě předtím, než se na nich vytvoří souvislejší vrstvička.

Univerzální koupelnový čistič z aviváže nicméně dokáže oživit vaše dlaždičky, ale také vanu, umyvadlo nebo záchodovou mísu. V posledním případě pravděpodobně budete muset vytvořit koncentrovanější roztok a přidat ještě jednu polévkovou lžíci jedlé sody.

Pomocník do auta

O tom, jak aviváž zabrání mlžení oken, jsme se už zmínili. Kromě toho je skvělá při očistě světlometů, zpětný zrcátek nebo některých interiérových prvků, například gumových koberečků a palubní desky. A na rozdíl od řady jiných přípravků si aviváž dokáže poradit i s většinou skvrn, které se mohou objevit na čalounění sedadel.

Obvykle jde o skvrny od limonád, kávy nebo mastnoty z občerstvení na benzinkách. Všechny se řadí do kategorie těch odolnějších, ale aviváži smíchané s horkou vodou v poměru jedna ku čtyřem a pár kapkami vinného octa přesto neodolají.

Tentokrát použijte místo hadru houbičku na mytí nádobí a na skvrně vytvořte hustou pěnu, kterou několikrát vydrhněte. Po takovém čištění je dobré čalounění vyluxovat a nechat pořádně vyschnout.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Jak probíhá energetický úklid bytových prostor? Budete žasnout, co lze změnit

Úklid ve skříni. Udělejte si pořádek, přišel čas svetrů a kabátů