Středa , 29. 11. 2023

Zina

Klíšťata, komáři, ovádi: Láká je teplo, pot i alkohol

S létem, tím horkým, slunečným obdobím plným koupání a drinků, vyvstává pro lidi nové nebezpečí. Stávají se kořistí a potravou hned trojice nebezpečných nepřátel. Řeč je o hmyzu, konkrétně o klíšťatech, komárech a ovádech. Jejich teritorium v létě je opravdu obrovské a ať se snažíte jakkoliv, dříve nebo později na ně určitě narazíte. Nejúčinnější ochranu představují repelenty, v noci pak například moskytiéra.
klíšťata
Léto nám kazí obtížný hmyz. Podle čeho si vybírají cíl?

20. 07. 2023

20. 07. 2023

Ač je únik zhola nemožný, někteří lidé je lákají více než jiní. Kdo a proč přitahuje klíšťata, komáry a lidově řečeno hovada.

Klíšťata – nenápadní lovci

Dospělí jedinci klíšťat jsou velmi trpěliví lovci. Nejčastěji číhají v trávě a o hladu vydrží klidně rok. Jakmile se jim ale naskytne příležitost, přichytí se na procházejícího člověka nebo zvíře a přisají se. Pít krev mohou klidně týden nebo dva, pokud nejsou odhaleni. Ačkoliv jejich kousnutí není nijak bolestivé, důsledky, které má, mohou být velmi nepříjemné. Klíšťata nejsou ohledně svých cílů příliš vybíravá, nicméně studiemi bylo zjištěno, že roli při přisátí může hrát:

  • krevní skupina – vyšší procento klíšťat, konkrétně 36 %, si vybralo jedince s krevní skupinou A než ty s krevní skupinou B (jen 15 %)
  • vydechovaný CO2 – klíšťata lákají větší cíle, které vydechují více oxidu uhličitého
  • vyšší teplota – teplo, které vyzařuje tělo je pro klíšťata jako terč
  • pot – a nejen ten, ale také další tělesné pachy mohou klíšťatům vonět

Klíšťata se drží především na vlhkých místech, ráda mají také vysokou trávu. Při procházení takovým terénem se proto snažte mít kůži co nejvíce zakrytou, snížíte riziko, že se na vás přichytí.

Komáři – bzučící predátoři

Samice komára, když dospěje a chce klást vajíčka, potřebuje pro tento krok dostatek určitých látek a minerálů, které nachází právě v krvi. Lidí, savců, ale i žab nebo třeba hadů. Během této své „zkoušky dospělosti“ proto potřebuje najít potravu odpovídající jejím potřebám a přijmout jí dostatečné množství. Aby se zorientovala, kdo jí něco takového může nabídnout, řídí se hned několika faktory, které do určité míry ovlivňují to, zda si vybere zrovna vás, nebo ne. Jde například o:

  • tělesný pach – pot i „běžný lidský odér“ může samičku spolehlivě nasměrovat
  • krevní skupinu – komár si pravděpodobněji vybere osobu s krevní skupinou 0 než tu, které koluje v žilách A nebo ještě spíše skupina AB
  • vyšší tělesná teplota – více se zahřívají těhotné ženy nebo jedinci s nadváhou či třeba sportovci
  • množství vydechovaného CO2 – když si mohou komáři vybrat, napijí se raději z člověka než z mopslíka
  • alkohol – osoby, které požily alkohol, jsou pro komáry voňavější, mohou za to cukry
  • tmavé barvy oblečení – komáři při malém proudění vzduchu příliš nelétají a drží se u země, díky tmavému oblečení pro ně z této pozice budete nápadnější
K TÉMATU  Komáři a mouchy útočí. Vyrobte si domácí přírodní repelent a připravte se na otravný hmyz

Nicméně tyto faktory znamenají pouze zvýšení pravděpodobnosti, že vás komár štípne spíše než někoho jiného. Pokud je k dispozici pouze jeden člověk, komáři se nebudou rozhodovat a svou šanci využijí tak jako tak.

Ovádi – nebojácná hovada

Stejně jako v případě komárů, i samičky ovádů potřebují pro své rozmnožování zásobu specifické potravy. A tu nacházejí v krvi. Sají ji především od savců, v případě nouze ale mohou bodnout i ptáka nebo obojživelníka. Ovádí bodnutí je mnohonásobně bolestivější než komáří, neboť tento hmyz nemá zapotřebí snažit se bodnout oběť nenápadně. Uvádí se, že když už si vybere cíl, nepřestane, dokud neuspěje, ať se ho snaží odehnat nebo ne. Ovádi či lidově „hovada“ nejsou příliš vybíravá, takže je zkrátka láká:

klíště
Klíšťata patří mezi ty nejobávanější.
  • vše, co vyzařuje teplo – ovádi se řídí infračerveným zářením
  • kulovitý tvar – jistým způsobem mu připomínají tvar těla hospodářských zvířat (hlavně jejich břicha)
  • jednotná barva – podle vědců ovády méně láká například zebra se svými pruhy, nicméně tato skutečnost člověku není nijak k užitku, neboť jakmile je kůže jednobarevná, ať už světlá nebo tmavá, ovádům se zkrátka zamlouvá

Ovádi se zdržují především v blízkosti vody a vlhkých míst. Je to dáno jejich vývojovým cyklem, kdy larvy se v tomto prostředí pohybují a loví.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Našli jste přisáté klíště? Jak ho správně odstranit a co vám může hrozit?

Osvědčené triky našich babiček: Voda v uších, komáří bodnutí i škytavka

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Vždycky, když jsem si četla ty příběhy o tom, jak někdo po letech spokojeného manželství přiznal, že je na stejné pohlaví, nechápala jsem to. Říkala jsem si, jak strašně těžké to musí pro toho druhého být. Nikdy jsem nechtěla, abych něco podobného zažila. Vlastně jsem si nic takového ani nepřipouštěla, prostě jsem si říkala, že mně se nic podobného stát prostě nemůže.
Každá žena se měsíc co měsíc setkává s menstruací, během které se neobejde bez vložek či tampónů. Málokdo si ale v tu chvíli uvědomí, jaké množství odpadu se vytvoří během používání tradičních menstruačních pomůcek, které následně zbytečně škodí okolní přírodě. Naštěstí ale existuje několik ekologických alternativ, za které vám příroda poděkuje a oceníte je i vy z hlediska snadného použití. Pojďme se podívat na téma ekologické menstruace.
Zejména během zimy k nám do domácnosti zavítal nevítaný host jménem plíseň. Projevuje se nejen nepříjemným zápachem, ale také tmavými skvrnami poblíž oken nebo v rozích místnosti, kde se drží vysoká vlhkost. Plíseň trápí hlavně majitele bytů, kteří mají plastová okna a jimž se vlhkost vzduchu v příbytku především v zimě pohybuje ve vysokých číslech.
Češi jsou národem pejskařů. Psy opravdu milujeme. Pro naše čtyřnohé mazlíčky uděláme všechno, co jim na očích uvidíme. Kupujeme jim nejrůznější krmení, ale i pamlsky. V prvním zmíněném bývají největší spory. Krmit granulemi, nebo masem? Co je lepší? Na to se nyní podíváme.
Krásný čas Vánoc se kvapem blíží, a tak je třeba začít přemýšlet, co o adventu budete s rodinou dělat. Vedle pečení vánočního cukroví se určitě vydáte i na některé vánoční trhy, které doplní kouzelnou atmosféru svátků. Jděte se podívat na ty nejkrásnější trhy, díky nimž se začnete na Vánoce těšit takřka hned.
Řasokoule - druh zelené řasy, který si dobrovolně přinášíme do domu. Zatímco někdo považuje řasokouli za netradiční pokojovou rostlinu, jiní ji považují za domácího mazlíčka. Ať už je pro vás čímkoli, pojďte společně s námi zjistit, co vlastně umí a jak se o ni starat.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek