Úterý , 23. 07. 2024

Libor

Jak si správně vybrat běžecký pás?

Doba koronavirová z nás udělala `domácí` sportovce. Kupujeme si švihadla, činky, jógamatky, rotopedy, ale hlavně běžecké pásy. Na většinu z nich se ještě před půl rokem čekalo několik měsíců. Ale který je ten správný přímo pro vás? Na co byste měla klást při jeho výběru důraz? Cena rozhodně není ten nejdůležitější faktor, kterým byste se měli řídit, je jich mnohem víc.
jak vybrat běžecký pás
Běhat můžete i doma. (foto: 123RF)

15. 10. 2021

Nejdříve zkoušejte, potom nakupujte

Jak tedy vybrat běžecký pás? Pokud jste si nikdy běžecký pás nevybírala a absolutně netušíte, podle čeho se při jeho výběru řídit, nejlepší bude, když si ho přímo v prodejně odzkoušíte. Kupovat něco, co jste nikdy neviděla ani s tím nemáte žádné zkušenosti, je velký risk. Každému vyhovuje jiný běžecký pás.

Navíc pro každou výškovou či váhovou kategorii je vhodné něco jiného. Stejně tak je důležité, zda budete na běžeckém trenažéru běhat vy, nebo snad manžel či partner. V tom případě vybírejte stroj podle typu postavy. Tedy pokud předpokládáme, že měří a váží více než vy. Rovněž záleží na tom, zdali jste rekreační běžec, který uběhne pár kilometrů dvakrát nebo třikrát do týdne, nebo běháte každý den deset kilometrů.

Možná ale chcete jen chodit. K tomuto účelu vám úplně postačí bezmotorový mechanický pás – levnější než motorový běžecký pás. Nyní si jednotlivé faktory, které ovlivňují výběr pásu, probereme víc.

Zaměřte se na šířku běžeckého pásu

Nejdůležitějším parametrem při výběrů běžeckých pásů je šířka běžecké plochy. Ta ovlivňuje, jak se vám bude na pásu běhat. Čím širší běžeckou plochu pás má, tím je samozřejmě komfortnější a nemusíte si při běhu koukat pod nohy, abyste nešlápla vedle. 

Běžecké trenažéry s šířkou do čtyřiceti centimetrů jsou určeny výhradně k rychlochůzi. Sice na nich můžete zkusit běhat, ale sama brzy poznáte, že je to zážitek velmi nepříjemný. Pásy, které mají šířku plochy mezi 45 a 48 cm, jsou na pomalejší běhání, tedy zhruba do rychlosti 10 km/h, mnohem vhodnější. Pásy s šířkou plochy nad 50 cm už lze považovat za profesionální. Poskytnou vám bezpečí i veškerý myslitelný komfort i ve chvílích, kdy běžíte skutečně rychle. 

I délka je důležitá

Kromě šířky běžecké plochy je důležitá taktéž její délka. Čím vyšší člověk je, tím delší kroky dělá. Stejně tak platí, že rychle běžící člověk dělá delší kroky než ten, který běží pomalu. Proto je samozřejmě mnohem bezpečnější a komfortnější koupě běžeckého pásu s co nejdelší běžeckou plochou. Jste-li ale drobnější postavy a vaše výška nepřesahuje 170 cm, vystačíte si s plochou dlouhou 130 cm. Ta je ale určená výhradně na pomalejší běh nebo rychlochůzi.

K TÉMATU  Dovolená na Maledivách: Co vše potřebujete vědět, než se vypravíte do ráje

Měříte-li okolo 180 cm a běháte o něco rychleji, pás by měl být dlouhý alespoň 140 cm. Lidem měřícím na 190 cm doporučujeme poohlédnout se po těch nejdelších pásech, které mívají běžeckou plochu o délce 150 cm. Většinou jsou určené pro běh do 10 km/h. 

Vybírejte si podle váhy

Vezměte v potaz i nosnost běžeckého trenažéru. Většina základních modelů má nosnost do 100 kg, ty kvalitnější unesou 120, 150 až 180 kg. Vždy doporučujeme přičíst k vaší váze ještě alespoň dvacet kilogramů a podle toho zvolit nosnost stroje.

Za odpružení si připlatíte

Jedním z hlavních důvodů, proč lidé běhají na pásu, a nikoliv venku, je ten, že běžecký pás, nebo alespoň většina z nich, jsou natolik odpružené, že běh na nich je mnohem zdravější než běh venku po betonu nebo dlažbě. Odpružené běžecké pásy minimálně zatěžují nejenom klouby, ale i páteř.

Ovšem v tomto případě platí zlaté pravidlo, že co je neznačkové, není dobré. Neznačkové běžecké trenažéry, které však nemusejí být vůbec levné, disponují jen slabými gumovými podložkami, které dostatečně netlumí došlapy na desku. Ke všemu se často stává, že po nějakém čase úplně zpuchří. U značkových pásů se vám tohle nikdy stát nemůže. Odpružení je u těchto pásů řešené uložením celé desky na několika pružných segmentech.

To bohatě stačí k tomu, abyste v pohodlí a bez toho, aniž byste si nějak ublížila, denně uběhla pár kilometrů v rámci kondičního běhání. Profesionální pásy však už mají celou rámovou konstrukci uzpůsobenou tak, abyste při běhu zatěžovala klouby jen minimálně. Existují ale i pásy, kde si můžete odpružení nastavit sama. To vyhovuje zejména profesionálním běžcům. Takový pás už vás ale může vyjít klidně na sto tisíc korun a víc.

Běžecké trenažéry s náklonem

Důležitou funkcí u běžeckých trenažérů bývá také to, že si můžete měnit náklon pásu, tedy sklon běžecké plochy. Sklon plochy se nastavuje buď mechanicky, to znamená ručně, anebo pomocným motorem, tedy tlačítky umístěnými na trenažéru. Dražší a lépe vybavené stroje dokonce umožňují běžcům nastavit si automatický program dle zvolené náročnosti trati.

Tyto stroje proto umí simulovat běh po silnici nebo klidně kopcovitou krajinou. Některé typy běžeckých pásů obsahují i chytrou aplikaci, díky které si můžete vybrat trasu v Google mapě a následně ji simulovat. 

K TÉMATU  Rostlinná mléka si zamilujete pro jejich chuť i benefity

Důležitý je i výkon motoru

Aby vám běžecký pás vydržel dlouho, je nutné také sledovat výkon motoru. U slabších motorů se vám snadno může stát, že při rychlejším běhu začne motor vynechávat a pás se bude sekat, což není jen nekomfortní, ale také nebezpečné. Obecné pravidlo říká, že čím těžší člověk je, tím by měl být pás výkonnější.

Není však dobré dívat se jen na samotný výkon motoru, ale také na to, kdo motor vyrábí, zda jde o značkového nebo neznačkového výrobce. Běháte-li rekreačně, měl by se výkon motoru pohybovat okolo 2HP (HP se používá pro označení koňské síly). Silné motory dosahující až 6HP jsou určené především pro profesionální běžce. 

Promyslete si místo, kam chcete pás umístit

Než si běžecký trenažér pořídíte, zaměřte se i na to, jak se skládá (a zdali vůbec) a jaká je jeho hmotnost. Většina běžeckých pásů je opatřena transportními kolečky, díky kterým se vám pás bude lépe přesouvat. Rovněž je už téměř standardem, že se dá běžecká plocha sklopit nahoru, aby pás zabíral co nejméně místa, nebo aby se snadněji přesunul.

Stabilnější a robustnější běžecké pásy váží okolo padesáti kilogramů, proto si předem dobře rozmyslete, zda je to pro vás únosné. V případě těžších strojů je možná lepší, když mají jedno stabilní místo a nepřesouvají se. Proto raději před koupí pásu zapřemýšlejte, kam chcete běžecký pás umístíte a zdali tam může být umístěný trvale, nebo jenom vždy po dobu cvičení.

Chytré aplikace

Ty lépe vybavené pásy v sobě rovněž mají zabudováno nespočet chytrých aplikací. Trenažér může být vybaven například Bluetooth, různými tréninkovými aplikacemi či bezdrátovou komunikací s hrudními pásy, které měří tepovou frekvenci. 

Pokud si stále nejste jistá tím, že víte, který běžecký pás je pro vás ten nejvhodnější, doporučujeme navštívit několik specializovaných prodejen a nechat si poradit od odborníků. Jak jsme ale zmínili už na začátku, především si nezapomeňte pás vyzkoušet. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Cvičení pilates formuje postavu. Pozor však na několik chyb

40 chytrých vychytávek, které vám usnadní život při sportu! Nevěříte?

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Víme všechny dobře, že s dítětem v letadle to není vždy úplně jednoduché. Není třeba se ale ničeho obávat, pokud jste na to připravené. Jak vše zvládnout, aby byl let klidný pro vás, vaše dítě, ale také pro ostatní cestující?
Amber Rachdi bydlí v americkém městě Troutdale a většina jejího mladí se točila kolem enormní obezity, vážila totiž neskutečných 300 kilogramů. Tato mladá žena po jistý čas vůbec neřešila, množství a skladbu svého jídelníčku, proto se prakticky vyjedla až do extrémních rozměrů. Zdravotní stav jí ale donutil zhubnout. Jak se jí to podařilo? Pojďte se podívat.
Slavnostní štědrovečerní tabule je stějně oblíbený zvyk, jako stromeček a světýlka. Jak letos připravit vánoční stůl? Inspirujte se nápady, jak letos prostřít váš slavnostní stůl.
Modelek je po celém světe velké množství. Jejich konkurence je opravdu vysoká. Do světa reflektorů se ale dostanou jen ty nejlepší. Ovšem co to znamená nejlepší? Nejvyšší? Nejhubenější? Nejkrásnější? Nejmladší? To vše má svůj úhel pohledu. Jsou totiž modelky, jejichž kariéra skončí tak rychle, jak začala, a oproti tomu jsou i takové, které jsou stále žádané i ve věku (nebo právě proto), kdybychom si spíše řekli, že už takové povolání není zcela vhodné.
Celým jménem Jenna Marie Ortega se narodila 27. září 2002 v Kalifornii. Mladé herečce je teprve dvacet let, ale ve světě šoubyznysu se pohybuje už od dětství. Přesto, že již deset let se věnuje herectví, až s natočením televizního seriálu Wednesday, který se stal obrovským hitem, se z ní stala hvězda první kategorie. Za roli získala dokonce nominaci na Zlatý glóbus. Tajemnou Wednesday se ale málem vůbec nestala. Dokázali byste si v této roli ale představit někoho jiného?
Tak trochu se stydíte za své podpaží? Buďte v klidu, vždyť jeho tmavší zbarvení se dá poměrně snadno napravit. K takovému účelu se přímo nabízí brambora, mléko, kokosový olej nebo stará dobrá jedlá soda. Jakých postupů se držet?
Ach, ti komáři! Letošní rok je na ně obzvlášť bohatý. Koupit si v obchodě repelent je jednoduché, máte široký výběr. A co takhle vyrobit si ho doma? Přírodní repelent vás spolehlivě ochrání nejen před komáry, ale i klíšťaty a dalším hmyzem. Přitom se obejdete bez chemikálií a získáte ochranu i pro citlivou nebo dětskou pokožku.
Spektrum nabízených erotických pomůcek, o které dnes někde můžeme očkem zavadit, nám přijde ohromující a přepestré. Po stránce užitého materiálu jsou možná unikátní, ale designově to nejsou žádné novinky. V podstatě si děláme dobře těmi samými hračkami už hezkých pár tisíciletí.
Doby, kdy existovala pouze dvě pohlaví, muž a žena, jsou dávno pryč. Fyzicky se lidé rodí stejní, ale psychicky se mění. S tím jsou také spojené nároky na to, aby si člověk mohl vybrat takové pohlaví, jaké mu je nejbližší. Znáte všechna pohlaví? Jejich výčet vás možná překvapí. Nevěříte? Přesvědčte se sami.
Džíny jsou základním kouskem každého šatníku. A dalo by se říct, že se jedná také o jeden z kousků, který se vybírá opravdu stěží. Žádná žena nechce, aby džíny tlačily, škrtily nebo se v nich nedalo ani pohnout, proto je ideální vybírat si je podle typu postavy.
Určitě to znáte. Vytahujete plný pytel z koše a v duchu si říkáte, proč tam každý hází další a další věci, když už je úplně plný. Takový pytel nejde ven z koše snadno, ale tady je návod, jak všechno usnadnit. Stačí nechat koš trochu nadechnout.
Trendem posledních měsíců je pracovat z domova. Ano, plno věcí dokážeme zařídit i online – ono taky, co jiného nám nyní zbývá. Odpadá nutnost chvátat ráno do práce, dodržet přesnou dobu na oběd i mít připravené adekvátní oblečení do kanceláře. Zároveň zmizel každodenní stres, jak co nejrychleji dostat děti do školy, odpoledne je vyzvednout a dopravit na kroužky. Mohlo by se to zdát vlastně o mnoho snadnější, ale naše zdraví to nemusí vždy příliš ocenit. Jaké následky na něm může náš pohodový home office napáchat?

Výběr článků

Léto se pomalu přetáčí v podzim. Sluníčka ubývá, začíná školní rok a hrozí nám podzimní stres. Jak se mu vyhnout, zůstat v klidu a udržet si letní náladu?
Baret vede jako pokrývka hlavy i pro letošní podzim a zimu. V posledních dvou letech zažívá tento francouzský look stále strmý vzestup. Půjdete do něj?
Obyvatelé hlavního města mají nyní další možnost využít přelomového tréninku pomocí elektrické stimulace svalů (EMS), který umožňuje náležitě procvičit 90 procent svalů v těle za pouhých 20 minut. Společnost BodyBody, která tuto unikátní formu péče o tělo nabízí, otevřela v Praze na Karlově náměstí své šesté pražské studio. V České republice je celkem dvanáct BodyBody studií.

Nepřehlédněte

Křišťálově průzračná voda, sluneční paprsky v plné síle, relax na písečných plážích a k tomu dechberoucí výhled na panorama majestátních hor. Jaká nejkrásnější rakouská jezera stojí za to navštívit?
Negativní zprávy nás zahlcují. Napětí stoupá a klid nejspíše ještě dlouho nikdo z nás nepozná. Není se čemu divit. Sotva jsme zvládli jednu krizi, přišla další, daleko horší a jen kousek od našich hranic. Obavy o budoucnost nyní trápí hodně lidí. Pokud nemůžete z aktuálního dění spát a pracují vám nervy, soutěžte s námi o balíček kvalitních doplňků stravy Naturevia, které vám pomohou náročné období zvládnout.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek