Pátek , 27. 05. 2022

Valdemar

Jak si správně vybrat běžecký pás?

Doba koronavirová z nás udělala `domácí` sportovce. Kupujeme si švihadla, činky, jógamatky, rotopedy, ale hlavně běžecké pásy. Na většinu z nich se ještě před půl rokem čekalo několik měsíců. Ale který je ten správný přímo pro vás? Na co byste měla klást při jeho výběru důraz? Cena rozhodně není ten nejdůležitější faktor, kterým byste se měli řídit, je jich mnohem víc.
jak vybrat běžecký pás
Běhat můžete i doma. (foto: 123RF)

15. 10. 2021

Nejdříve zkoušejte, potom nakupujte

Jak tedy vybrat běžecký pás? Pokud jste si nikdy běžecký pás nevybírala a absolutně netušíte, podle čeho se při jeho výběru řídit, nejlepší bude, když si ho přímo v prodejně odzkoušíte. Kupovat něco, co jste nikdy neviděla ani s tím nemáte žádné zkušenosti, je velký risk. Každému vyhovuje jiný běžecký pás.

Navíc pro každou výškovou či váhovou kategorii je vhodné něco jiného. Stejně tak je důležité, zda budete na běžeckém trenažéru běhat vy, nebo snad manžel či partner. V tom případě vybírejte stroj podle typu postavy. Tedy pokud předpokládáme, že měří a váží více než vy. Rovněž záleží na tom, zdali jste rekreační běžec, který uběhne pár kilometrů dvakrát nebo třikrát do týdne, nebo běháte každý den deset kilometrů.

Možná ale chcete jen chodit. K tomuto účelu vám úplně postačí bezmotorový mechanický pás – levnější než motorový běžecký pás. Nyní si jednotlivé faktory, které ovlivňují výběr pásu, probereme víc.

Zaměřte se na šířku běžeckého pásu

Nejdůležitějším parametrem při výběrů běžeckých pásů je šířka běžecké plochy. Ta ovlivňuje, jak se vám bude na pásu běhat. Čím širší běžeckou plochu pás má, tím je samozřejmě komfortnější a nemusíte si při běhu koukat pod nohy, abyste nešlápla vedle. 

Běžecké trenažéry s šířkou do čtyřiceti centimetrů jsou určeny výhradně k rychlochůzi. Sice na nich můžete zkusit běhat, ale sama brzy poznáte, že je to zážitek velmi nepříjemný. Pásy, které mají šířku plochy mezi 45 a 48 cm, jsou na pomalejší běhání, tedy zhruba do rychlosti 10 km/h, mnohem vhodnější. Pásy s šířkou plochy nad 50 cm už lze považovat za profesionální. Poskytnou vám bezpečí i veškerý myslitelný komfort i ve chvílích, kdy běžíte skutečně rychle. 

I délka je důležitá

Kromě šířky běžecké plochy je důležitá taktéž její délka. Čím vyšší člověk je, tím delší kroky dělá. Stejně tak platí, že rychle běžící člověk dělá delší kroky než ten, který běží pomalu. Proto je samozřejmě mnohem bezpečnější a komfortnější koupě běžeckého pásu s co nejdelší běžeckou plochou. Jste-li ale drobnější postavy a vaše výška nepřesahuje 170 cm, vystačíte si s plochou dlouhou 130 cm. Ta je ale určená výhradně na pomalejší běh nebo rychlochůzi.

K TÉMATUVelikonoce se blíží a Viber má pro vás připravenou speciální velikonoční hru plnou zábavy

Měříte-li okolo 180 cm a běháte o něco rychleji, pás by měl být dlouhý alespoň 140 cm. Lidem měřícím na 190 cm doporučujeme poohlédnout se po těch nejdelších pásech, které mívají běžeckou plochu o délce 150 cm. Většinou jsou určené pro běh do 10 km/h. 

Vybírejte si podle váhy

Vezměte v potaz i nosnost běžeckého trenažéru. Většina základních modelů má nosnost do 100 kg, ty kvalitnější unesou 120, 150 až 180 kg. Vždy doporučujeme přičíst k vaší váze ještě alespoň dvacet kilogramů a podle toho zvolit nosnost stroje.

Za odpružení si připlatíte

Jedním z hlavních důvodů, proč lidé běhají na pásu, a nikoliv venku, je ten, že běžecký pás, nebo alespoň většina z nich, jsou natolik odpružené, že běh na nich je mnohem zdravější než běh venku po betonu nebo dlažbě. Odpružené běžecké pásy minimálně zatěžují nejenom klouby, ale i páteř.

Ovšem v tomto případě platí zlaté pravidlo, že co je neznačkové, není dobré. Neznačkové běžecké trenažéry, které však nemusejí být vůbec levné, disponují jen slabými gumovými podložkami, které dostatečně netlumí došlapy na desku. Ke všemu se často stává, že po nějakém čase úplně zpuchří. U značkových pásů se vám tohle nikdy stát nemůže. Odpružení je u těchto pásů řešené uložením celé desky na několika pružných segmentech.

To bohatě stačí k tomu, abyste v pohodlí a bez toho, aniž byste si nějak ublížila, denně uběhla pár kilometrů v rámci kondičního běhání. Profesionální pásy však už mají celou rámovou konstrukci uzpůsobenou tak, abyste při běhu zatěžovala klouby jen minimálně. Existují ale i pásy, kde si můžete odpružení nastavit sama. To vyhovuje zejména profesionálním běžcům. Takový pás už vás ale může vyjít klidně na sto tisíc korun a víc.

Běžecké trenažéry s náklonem

Důležitou funkcí u běžeckých trenažérů bývá také to, že si můžete měnit náklon pásu, tedy sklon běžecké plochy. Sklon plochy se nastavuje buď mechanicky, to znamená ručně, anebo pomocným motorem, tedy tlačítky umístěnými na trenažéru. Dražší a lépe vybavené stroje dokonce umožňují běžcům nastavit si automatický program dle zvolené náročnosti trati.

Tyto stroje proto umí simulovat běh po silnici nebo klidně kopcovitou krajinou. Některé typy běžeckých pásů obsahují i chytrou aplikaci, díky které si můžete vybrat trasu v Google mapě a následně ji simulovat. 

K TÉMATUJudita (24): Mám krásné tělo, ale šťastná nejsem. Z malíře i fotografa se vyklubali úchylové

Důležitý je i výkon motoru

Aby vám běžecký pás vydržel dlouho, je nutné také sledovat výkon motoru. U slabších motorů se vám snadno může stát, že při rychlejším běhu začne motor vynechávat a pás se bude sekat, což není jen nekomfortní, ale také nebezpečné. Obecné pravidlo říká, že čím těžší člověk je, tím by měl být pás výkonnější.

Není však dobré dívat se jen na samotný výkon motoru, ale také na to, kdo motor vyrábí, zda jde o značkového nebo neznačkového výrobce. Běháte-li rekreačně, měl by se výkon motoru pohybovat okolo 2HP (HP se používá pro označení koňské síly). Silné motory dosahující až 6HP jsou určené především pro profesionální běžce. 

Promyslete si místo, kam chcete pás umístit

Než si běžecký trenažér pořídíte, zaměřte se i na to, jak se skládá (a zdali vůbec) a jaká je jeho hmotnost. Většina běžeckých pásů je opatřena transportními kolečky, díky kterým se vám pás bude lépe přesouvat. Rovněž je už téměř standardem, že se dá běžecká plocha sklopit nahoru, aby pás zabíral co nejméně místa, nebo aby se snadněji přesunul.

Stabilnější a robustnější běžecké pásy váží okolo padesáti kilogramů, proto si předem dobře rozmyslete, zda je to pro vás únosné. V případě těžších strojů je možná lepší, když mají jedno stabilní místo a nepřesouvají se. Proto raději před koupí pásu zapřemýšlejte, kam chcete běžecký pás umístíte a zdali tam může být umístěný trvale, nebo jenom vždy po dobu cvičení.

Chytré aplikace

Ty lépe vybavené pásy v sobě rovněž mají zabudováno nespočet chytrých aplikací. Trenažér může být vybaven například Bluetooth, různými tréninkovými aplikacemi či bezdrátovou komunikací s hrudními pásy, které měří tepovou frekvenci. 

Pokud si stále nejste jistá tím, že víte, který běžecký pás je pro vás ten nejvhodnější, doporučujeme navštívit několik specializovaných prodejen a nechat si poradit od odborníků. Jak jsme ale zmínili už na začátku, především si nezapomeňte pás vyzkoušet. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Cvičení pilates formuje postavu. Pozor však na několik chyb

40 chytrých vychytávek, které vám usnadní život při sportu! Nevěříte?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Každá žena má svou oblíbenou kabelku. A často se nejedná jen o jeden kousek! Co vše dámy v kabelkách nosí a na co jich potřebují tak moc? Stejně jako oblečení a boty podléhají módním trendům, tak také kabelky a peněženky jsou ovlivněné světem módy. Pořádají se módní přehlídky zaměřené přímo na kabelky, peněženky a módní doplňky. Co tedy obsahuje taková typická dámská kabelka?
V životě jsem si nikdy nevedla špatně po finanční stránce, to však neznamená, že bych si mohla nějak vyskakovat. Proto jsem začala přemýšlet, kde přijít k dalším penězům. Pak jsem narazila na nabídku online casina, přišlo mi to jako skvělá možnost, jak si přivydělat z domova. Řekla jsem si, že zkusím štěstí. To jsem však ještě nevěděla, že je to jedna velká past.
Tohle svému dítěti dělat nebudu! Takhle moje dítě rozhodně vychované nebude! To si nebude moct dovolit! To jsou časté věty, které člověk vypustí z úst ještě před tím, než se rodičem vůbec stane. Jenže když nastane okamžik a narodí se mu dítě, rázem ke všemu má trochu jiný postoj.
Plánujete svou zahradu krásně osvítit? Chcete na ní strávit následující teplé měsíce? Osvětlení na zahradu zkrátka patří. Je součástí vašich večerů s přáteli i grilovacích večírků. Je to nejen stylový prvek, ale také mluvíme o funkční a praktické části zahrady zabraňující mnoha nepříjemným nehodám jako jsou pády ze schodů, pády do bazénů, jezírek a podobně. Vyberte si osvětlení na zahradu správně a střízlivě.

Nepřehlédněte

Stýskání dětí o prázdninách. Jak si s ním poradit? Děti nemohou trávit celý čas se svými rodiči, jezdí na letní tábory, sportovní kurzy nebo k prarodičům. Co dělat, když si napíšou či zavolají, že se jim stýská? Nemějte výčitky, chvilkové stýskání je přirozené. Můžete jim pomoci tím, jak se zachováte vy.

Moderní magazín pro ženy s názorem

Redakce

Právní náležitosti

Zůstaňme v kontaktu

© 2017 - 2022 damskaliga.cz

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek