Neděle , 24. 09. 2023

Jaromír

Pracujete společně se svým životním partnerem? Hrozí vám ponorková nemoc! Jak se jí včas vyhnout?

Rodinné podnikání je na denním pořádku. Když pracujete s lidmi, s nimiž nežijete v jedné společné domácnosti, ještě to jde. Ale pracovat s partnerem? Být s ním 24 hodin denně? Jde to a vůbec nemusí vzniknout pověstná ponorková nemoc. Jen je třeba dodržovat určité zásady.
Nevznikne ponorková nemoc, když pracujete s dětmi, rodiči, partnerem?
zdroj: 123RF.com

25. 02. 2019

Když je podnikání zalité sluncem

Domluvte si kompetence. Zásadou je, že když budete vy ředitelkou firmy, partner vás nebude před zaměstnanci shazovat, nebude zpochybňovat vaše rozhodnutí. I když je spoluvlastníkem firmy. A samozřejmě naopak. Ředitel by měl být jen jeden, znáte to z domácnosti – také není dobré, když jsou v kuchyni dvě kuchařky. Rozdělte si kompetence, abyste každý měli pravomoci v určité oblasti, která vám je bližší. A nezasahujte do pravomocí toho druhého. Pokud máte pochybnosti o rozhodnutí partnera, proberte to s ním za zavřenými dveřmi.

Když nevíte, jak partner právě rozhodl, zásadně se neptejte svých zaměstnanců. Natož když vás začnou žádat, abyste jeho rozhodnutí změnila či přehodnotila (nebo zkritizovala). V tu chvíli zvolte neutrální slova a ústup, dokud si s partnerem nepromluvíte a nevyjasníte, o co v dané věci šlo.

Když přijdou mraky

A věřte, že přijdou. Protože sebezkušenější a šikovnější manažeři se nevyhnou ve své vlastní firmě krizím, ať personálním, tak finančním či obchodním. Chcete se hádat? Máte pocit, že se schyluje ke konfliktu? Práce v tu chvíli musí počkat. Seberte se a jděte se projít. Ujděte rychlou chůzí šest kilometrů, nebo vypoťte litr potu v posilovně, uplavejte dva kilometry v bazénu. Až přijdete, situace vychladne a vy ji budete schopni vyřešit v klidu.

Zásadně se o složitých problémech nebavte o půlnoci. Je to doba, kdy jste unaveni, přetaženi, třeba i s pár skleničkami alkoholu v krvi. Je takřka stoprocentní jistota, že se pohádáte a půjdete spát, aniž byste cokoli vyřešili. Řiďte se raději zásadou Scarlett O’Harové: „Ráno máš všechny barvy na výběr.“ A k tomu dodávám: kdežto večer jen tu černou.

Pracujte i mimo firmu, ale efektivně!

Někdy je to těžké. Zákazníci volají v sobotu brzy ráno, v neděli večer. Ale od toho přece máte zaměstnance! Ve volných dnech přesměrujte firemní telefon na váš firemní záznamník nebo službu. Nezabývejte se běžnou agendou. Potřebujete totiž také čas na nové nápady, povídání s partnerem o plánech do budoucna. Jen tak se s firmou posunete dál.

K TÉMATU  Dopřejte partnerovi nezapomenutelnou masáž. Jak na ni?

Nepodceňujte čas jen pro sebe

A pak je tu čas, který musíte věnovat jen sobě. Víkend, dovolená, prostě volné dny, které máte, musí být pro vás. Část toho času stravte odděleně. Mohou to být večery, nebo i víkendy, kdy si každý z vás udělá svůj vlastní program doma nebo venku s přáteli. A pokud jste spolu? Zaklapněte své notebooky, tablety, vypněte telefony. Jakmile to jeden z vás poruší, může jít o jízdu špatným směrem. Jděte kamkoli, bavte se, ale o práci slovo. Jen tak naberete síly do dalších dnů.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Nakupování na internetu se stalo pomyslným trendem. Zejména v době panující pandemie a karantény se i ti, kteří nakupování v e-shopech zatracovali, k tomuto kroku svolili. Neměli najednou na výběr, ostatně nakonec nově nabytou zkušenost dál používali v praxi. To poté vedlo k trhání rekordů v tržbách internetových prodejen, což je trend, který i nadále pokračuje. Pokud i vy patříte mezi vášnivé on-line kupující, pozor si dejte na podvodné e-shopy.
Žraloci. Pro někoho jsou to velmi obávaní mořští tvorové, pro jiné fascinující živočichové, které by bylo úžasné více probádat a ochraňovat. Do podvědomí většiny z nás se žraloci, jakožto krvelačné bestie, zapsali předně Spielbergovým filmem Čelisti. Zároveň v posledních měsících a letech se stále dočítáme a doslýcháme o smrtelných útocích na lidi v destinacích, ve kterých bychom to zrovna nečekali.
Každý to má jinak: Někdo s radostí čeká na předvánoční šílenství a těší se na shánění dárků, jiný bledne hrůzou, protože absolutně neví, co má jako dárek zabalit. Shodneme se ale asi v jednom: pro děti se dárky vybírají nejsnáze - obzvlášť pro holčičky. Snové, barevné a třpytivé hračky jsou pastvou pro zvídavé oči malých princezen. I americký výrobce hraček Hasbro si zajistil místo na výsluní svou kolekcí hraček „My little Pony“.
V každém vztahu někdy nastane čas, kdy se lidé hádají, dohadují, přehodnocují své názory. Takové menší krize jsou v každém vztahu běžné a můžete je očekávat. Velké krize většinou přicházejí s tím, jak se vztah mění a vyvíjí. Mohou vás potkat dříve či později, avšak odborníci se shodují v tom, jaké kroky (a i roky) ve vztahu bývají kritické.

Nepřehlédněte

Zhubnout kilogramy, které si možná nesete s sebou od Vánoc nebo z prožité dovolené, jež se nesla ve znamení ochutnávání tamních pokrmů - to je cíl mnoha žen. Odborníci na hubnutí se však shodují na tom, že klíčem k úspěchu je z většiny správné stravování. Do svého jídelníčku proto zařaďte spoustu zeleniny. Mnohé druhy vaši snahu velkou měrou podpoří.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek