Pátek , 30. 09. 2022

Jeroným

Pracujete společně se svým životním partnerem? Hrozí vám ponorková nemoc! Jak se jí včas vyhnout?

Rodinné podnikání je na denním pořádku. Když pracujete s lidmi, s nimiž nežijete v jedné společné domácnosti, ještě to jde. Ale pracovat s partnerem? Být s ním 24 hodin denně? Jde to a vůbec nemusí vzniknout pověstná ponorková nemoc. Jen je třeba dodržovat určité zásady.
Nevznikne ponorková nemoc, když pracujete s dětmi, rodiči, partnerem?
zdroj: 123RF.com

25. 02. 2019

Když je podnikání zalité sluncem

Domluvte si kompetence. Zásadou je, že když budete vy ředitelkou firmy, partner vás nebude před zaměstnanci shazovat, nebude zpochybňovat vaše rozhodnutí. I když je spoluvlastníkem firmy. A samozřejmě naopak. Ředitel by měl být jen jeden, znáte to z domácnosti – také není dobré, když jsou v kuchyni dvě kuchařky. Rozdělte si kompetence, abyste každý měli pravomoci v určité oblasti, která vám je bližší. A nezasahujte do pravomocí toho druhého. Pokud máte pochybnosti o rozhodnutí partnera, proberte to s ním za zavřenými dveřmi.

Když nevíte, jak partner právě rozhodl, zásadně se neptejte svých zaměstnanců. Natož když vás začnou žádat, abyste jeho rozhodnutí změnila či přehodnotila (nebo zkritizovala). V tu chvíli zvolte neutrální slova a ústup, dokud si s partnerem nepromluvíte a nevyjasníte, o co v dané věci šlo.

Když přijdou mraky

A věřte, že přijdou. Protože sebezkušenější a šikovnější manažeři se nevyhnou ve své vlastní firmě krizím, ať personálním, tak finančním či obchodním. Chcete se hádat? Máte pocit, že se schyluje ke konfliktu? Práce v tu chvíli musí počkat. Seberte se a jděte se projít. Ujděte rychlou chůzí šest kilometrů, nebo vypoťte litr potu v posilovně, uplavejte dva kilometry v bazénu. Až přijdete, situace vychladne a vy ji budete schopni vyřešit v klidu.

Zásadně se o složitých problémech nebavte o půlnoci. Je to doba, kdy jste unaveni, přetaženi, třeba i s pár skleničkami alkoholu v krvi. Je takřka stoprocentní jistota, že se pohádáte a půjdete spát, aniž byste cokoli vyřešili. Řiďte se raději zásadou Scarlett O’Harové: „Ráno máš všechny barvy na výběr.“ A k tomu dodávám: kdežto večer jen tu černou.

Pracujte i mimo firmu, ale efektivně!

Někdy je to těžké. Zákazníci volají v sobotu brzy ráno, v neděli večer. Ale od toho přece máte zaměstnance! Ve volných dnech přesměrujte firemní telefon na váš firemní záznamník nebo službu. Nezabývejte se běžnou agendou. Potřebujete totiž také čas na nové nápady, povídání s partnerem o plánech do budoucna. Jen tak se s firmou posunete dál.

K TÉMATU  Mužské vs ženské práce. Je všechno jen na vás nebo máte doma povinnosti rozdělené? Jak to doma vyladit, aby to klapalo?

Nepodceňujte čas jen pro sebe

A pak je tu čas, který musíte věnovat jen sobě. Víkend, dovolená, prostě volné dny, které máte, musí být pro vás. Část toho času stravte odděleně. Mohou to být večery, nebo i víkendy, kdy si každý z vás udělá svůj vlastní program doma nebo venku s přáteli. A pokud jste spolu? Zaklapněte své notebooky, tablety, vypněte telefony. Jakmile to jeden z vás poruší, může jít o jízdu špatným směrem. Jděte kamkoli, bavte se, ale o práci slovo. Jen tak naberete síly do dalších dnů.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Děti dnes vyrůstají mezi chytrými telefony a tablety, a jejich zájem o ně musíte mít pod kontrolou. Vaše ratolesti vás vidí chytrou elektroniku používat, a není třeba se snažit jim zájem o ni odpírat. Nemyslíme tím, aby vaše dítě místo stavebnice nebo panenky žmoulalo telefon, ale existují hry, které se snaží zábavnou formou něčemu přiučit. Jaké aplikace budou užitečné pro ty nejmenší?
Blíží se narozeniny vašeho partnera a vy usilovně přemýšlíte o tom, co byste mu pořídila? Určitě ho chcete příjemně překvapit a ráda byste vsadila na maximálně praktický dárek, který využije. Kombinace těchto dvou aspektů ovšem není vůbec jednoduchá. Ne vždy se musíte zaručeně zavděčit. Právě proto pro vás máme hned několik tipů, jež se vám mohou hodit. zaměříme se právě na onen zmiňovaný praktický aspekt, jež je z hlediska dlouhodobého využití dárku velmi důležitý.
Každý den se na nás valí plno informací, mnohdy zažíváme stres v práci, aktuálně třeba také těžkosti při distanční výuce dětí nebo různá omezení, která člověku komplikují život. Pak se snadno stane, že večer máte už prostě jen touhu zalézt ke knížce a přepnout své myšlenky na něco úplně jiného.
Pohádky a romantické komedie nás již dlouho přesvědčují o tom, že ve vesmíru žije jedna jediná osoba, která je vám skutečně předurčena. Prostě ten „Pan Božský“, spřízněná duše, někdo naprosto dokonalý. Asi vás zklameme, každý terapeut by vám řekl, že je to pěkná blbost, že záleží na tom, jak se k sobě lidé chovají a ne na jakémsi předurčení.
Od pradávna je člověk zvyklý žít ve společenství. Pokud z něj odešel, tak většinou jen z donucení. Dnes naopak mnoho lidí tvrdí, že je jim dobře samotným. Singl jsou prostě v módě. Ale co když onemocníte, potřebujete hlídat děti nebo potřebují pomoc starší rodiče? Přejíždět nebo bydlet společně? Je lepší, když žije více generací pohromadě, nebo každá zvlášť?
Rohy stěn bývají jednou z nejvíce zanedbávaných oblastí v domácnostech, pokud jde o styling a nebo výzdobu interiéru. I když přemýšlíte o tom, jak byste si roh upravili, většinou to stejně skončí tak, že do něj dáte buď nějakou pěknou lampu, nebo velkou pokojovou rostlinu. Existuje však mnoho dalších způsobů, jak si tento kousek domova můžete zajímavě ozdobit. A věřte nám, že některé z nich by vás možná ani nenapadly.
Křečové žíly trápí obrovskou část populace a každý chceme mít o nich co nejdříve pokoj. Jak s nimi ale zatočit, když se někdy může zdá, že nám prostě nechtějí dát pokoj? Léčit je musíte nejen zavedenými lidovými prostředky, ale je třeba k tomu dodržovat i další pravidla. Tělo je složitý organismus a vše je provázáno. Proto zároveň s léčbou dodržujte správný pohyb, jídlo i odpočinek. Jak na to vám poradíme v článku.

Nepřehlédněte

Pro někoho může jít o kraj nehostinný, neboť si ho často spojujeme zejména s těžbou uhlí. Ve skutečnosti jde ale o nádherný kus krajiny s bohatou historií a přírodními scenériemi, které rozhodně stojí za to navštívit. Vybrali jsme pro vás deset nejzajímavějších míst, které byste si při návštěvě severních Čech neměli nechat ujít.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek