Pátek , 31. 05. 2024

Ferdinand

Dala jste si novoroční předsevzetí? Možná je nesplníte. Začít se dá ale kdykoli

Statistiky uvádějí, že novoroční předsevzetí si dá až 72 % lidí. Z toho pouhá čtvrtina vydrží déle, než tři měsíce. Podle psychologů je lepší dávat sám sobě úkoly kdykoli jindy, než na Nový rok. Hromadná novoroční euforie z toho, že máme "to zlé" za sebou a "to dobré" před námi, svádí k tomu, že na sebe naložíte víc, než unesete.
Dala jste si novoroční předsevzetí? Možná je nesplníte. A nebudete sama
zdroj: 123RF.com

08. 01. 2020

Fitka se plní, popelníky jsou prázdné, z ledniček zmizely klobásy

Kdo z nás by na sobě nechtěl něco změnit k lepšímu. Snažíme se o to stále dokola. Zkoušíme vše dostupné, abychom dosáhli svého ideálu. A tak na začátku nového roku nakupujeme permanentky do fitka a chodíme na zkušební hodiny čehokoli, co nám nabídnou. Objednáváme proteinové , sáčkové a instantní stravy, zahazujeme cigarety. Hlásíme se na jazykové kurzy nebo jdeme bruslit se svými potomky. Novoroční předsevzetí je takový závazek sobě, že to zvládneme.

Jenže skončí svátky a už je tu každodenní kolotoč. Práce, domácnost, děti, úkoly, práce. Pro mnohé z nás, které mají na starosti nejen sebe, ale vícečlennou rodinu, případně velmi náročnou práci, pak předsevzetí pomalu doznívají. Velmi brzy opět sklouzneme do stejných zvyků a návyků, které jsme praktikovaly minulý rok.

Jak vybrat to pravé předsevzetí?

Začátek nového roku se jeví jako nejvhodnější doba pro to začít něco znovu. Žít zdravě, více studovat, najít si partnera, věnovat se dětem. Všechno to jsou určitě správné záměry. Snažit se změnit svůj život k lepšímu není nic špatného. Jen nejde změnit všechno hned a obratem. A jestli to chcete zkoušet, jste velký snílek a vězte, že následky ve formě zklamání ze sebe sama sebe nenechají dlouho čekat. Hrozit může i deprese.

Vzpomeňte si na Bridget Jonesovou, když bilancovala na konci roku. Takže pokud jste si nějaké novoroční předsevzetí dala, napište si na papír, co všechno jste si slíbila. Nezačínejte hned. Dejte si pár dnů nebo i týdnů na rozmyšlenou. Každý den si seznam prohlédněte a u každého bodu si řekněte, proč byste měla začít právě teď. Jaké má právě toto předsevzetí prioritu před ostatními? Cílem totiž je vybrat si pouze jedno. Zdá se vám to málo? Jestliže vydržíte půl roku, můžete si ze seznamu přidat další.

K TÉMATU  Dokonalé tělo do plavek? S těmito cviky to dokážete!

Nečekejte na začátek něčeho. Začněte kdykoli

Pokud jste se konečně rozhodla, co na svém životě zlepšíte, začněte hned druhý den. Nečekejte za začátek příštího týdne nebo měsíce. Chcete hubnout? Nemůžete čekat, až za vámi bude plesová sezóna nebo firemní večírek. Chcete začít studovat cizí jazyk? Zítra si najměte učitele. Neoddalujte svá rozhodnutí. Tím odkládáte slib sama sobě, který vlastně nehodláte dodržet. Pokud to se sebou myslíte vážně, začněte hned.

Chcete oznámit svůj záměr okolí? Zvažte všechna pro i proti

V minulosti už několikrát držela dietu, začala se učit španělsky nebo přestávala kouřit? Je lepší si své nové předsevzetí nechat pro sebe. Vidí vás, že méně jíte? Prostě řekněte, že nemáte hlad nebo chuť. Začala jste chodit do jazykovky? Řekněte to maximálně partnerovi. Změny na vás totiž nebudou vidět hned. Jestliže své předsevzetí dodržíte, vždy je čas o tom ostatním říct. A třeba je překvapit, že jste to dokázala. Ovšem pokud své předsevzetí nedodržíte a během pár měsíců s aktivitou skončíte, nebudete muset nikomu nic vysvětlovat.

Nenakupujte. Pro splnění svého předsevzetí nic nepotřebujete

Možná se vám zdá, že do fitness centra, kam jste začala chodit, musíte mít permanentku. Nejspíš vás budou přesvědčovat, jak je to výhodné. To určitě je, ale jen při určitém počtu návštěv za rok. Zkuste vytrvat ve cvičení. Až budete navštěvovat fitko půl roku alespoň 2x týdně, teprve zvažte nákup permanentky. Nepodlehněte ani lákadlům na nákup drahých cvičebních přístrojů, pomůcek a oblečení. Většina pak zůstane ve skříni nebo se z nich stane věšák na šaty.

Začít cvičit nebo se lépe stravovat můžete doma

Cvičit můžete doma nebo v přírodě bez jakýchkoli nákladů. Cvičebních sestav a různých “výzev” na nohy, břicho a další partie je na internetu spousta. Ani při chůzi nebo běhu nepotřebujete žádné extra vybavení. Stačí pohodlné kalhoty a dobré boty. Jestli jste se rozhodla shodit pár kilo, nenakupujte instantní stravu a potravinové doplňky. Stačí selský rozum, dobrá vůle a dostatek pohybu. Rad, jak se správně, a především vyváženě stravovat, je všude dost. Pokud si nejste jistá, navštivte dietologa, který není spojený s žádnou komerční firmou.

K TÉMATU  Jak strava ovlivňuje naši náladu? A ovlivňuje ji vůbec?

Zkuste aplikace

V současné době jsou také jednou z možností mobilní aplikace, které vám hlídají tep, počet kroků, měří sportovní výkon, sledují vaše stravování nebo dokonce hlídají vaše výdaje. Opět na to jděte s rozumem. Nekupujte si chytré hodinky. Neplaťte za aplikace, když jste teprve na startu své změny. Počkejte nějaký čas, až bude jasné, že se vaše nová aktivita stala trvalou součástí vašeho životního stylu. Na novoroční předsevzetí ale čekat nemusíte. Pamatujte, že rozhodnout se můžete kdykoli.

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Máte pocit, že se točíte v bludném kruhu? Věci se nevyvíjí podle vašich představ? Máte pocit, že všechno je špatně? Že se ostatní mají lépe než vy? Zkuste se uvolnit a nechat všechno být. Hlavně se přestaňte bránit a obviňovat druhé kolem vás.
Téměř každá žena touží po ideální postavě. Rad, jak zaručeně zhubnout, jsou v časopisech i na internetu tisíce. Daň v podobě jojo-efektu nebo zdravotních problémů, kterou platí za drastické shazování kilogramů nebo nepochopené hubnoucí praktiky, je ovšem příliš veliká. Co takhle začít jednou pro vždy správně? Poradíme vám, jak na to!
Plavky již dlouho nejsou brány jen jako nutné zakrytí těla při pobytu o vody. Naopak, i toto oblečení provází vývoj a plavková móda snad nikdy nebyla tak různorodá, jako je právě teď. Jaké plavky tedy ale budou letošní sezonu in?
Pocity štěstí a spokojenosti v životě jsou nesmírně důležité. Jak jich ale docílit a dlouhodobě si je udržet? Možná máte pocit, že je to obrovská alchymie, se kterou si nevíte rady. Nejspíše si myslíte, že ve hře je celá řada faktorů a mnoho z nich dokážete ovlivnit jenom z části – například vztahy v rodině, v práci… Ve skutečnosti toho ale máte v rukou hodně. Velkou pomoc vám nabízí hormon dopamin a jeho hladinu ve svém těle můžete ovlivnit více, než sami tušíte. Jak na to?
Chcete zvětšit prostor v bytě? Snadno toho docílíte pomocí obrazové tapety! Můžete si vybrat z nabídky firem, nebo si nechat natisknout svůj vlastní motiv, který vás napadne. Fototapety doladí interiér přesně podle vašeho vkusu. Koukněte se, jak to může vypadat.
Realitní makléři u nás nemají nejlepší pověst. V posledních letech se vnímání jejich práce v očích prodávajících i kupujících poněkud zlepšilo, ale přesto přibývá Čechů, kteří se rozhodnout pro dobrodružství v neprobádaném světě realit bez ostříleného průvodce. Určitý podíl viny na tom mají autoři článků ve stylu „jak prodat nemovitost ve třech krocích“. Možná jste podobný návod četli a došli k závěru, že realitku vůbec nepotřebujete. Třeba to tak skutečně bude – můžete to zjistit v rámci jedinečného online kurzu, který připravila MAXIMA REALITY.
Chystáte se stát maminkou ve 40? Pak se připravte na nelehkou cestu. Ale samozřejmě vás nechceme od tohoto rozhodnutí odradit. Je třeba ale vědět, co vás čeká. Obecně je vyšší věk na dítě rizikový, ale záleží na mnoha faktorech. Co můžete očekávat? Co si o tom myslí doktoři a jak to zvládnout s úsměvem?
Rouška se rychle stala přirozenou součástí našeho života. Pojďte si ukrátit chvíli a podívat se, kdo nám to o ní pěje oslavné, inspirativní, ale i dekadentní songy.
Slyšet za dveřmi ložnice „dneska ne, miláčku“ je pro mnohé muže doslova noční můra. Není tajemstvím, že jsou muži náruživější a mohli by „to“ mít klidně každý den. I několikrát. Ženy v tomto zájmu a potřebách mnohdy pokulhávají. A jsou situace, kdy i zadaná žena, která by mohla mít sex denně, začne intimní radovánky odmítat. Proč?
Nemoci si nevybírají člověka podle toho, odkud pochází ani kolik má peněz. Některé nemoci jsou ovšem typické pro ženy a jiné pro muže. Naše těla a biologie se hodně liší. Samozřejmě některé z těchto onemocnění mohou mít také muži, ale ženy k nim mají mnohem větší sklony. Dnes se podíváme, co vás jako ženu může postihnout.
Krásný den všem dámám v naší lize! S blížícím se jarem je nyní ideální čas připravit své tělo na novou sezónu. A co je lepšího než začít s osvědčeným jarním detoxem? V tomto článku se podělíme o jednoduché tipy na přípravu zeleninového smoothie a připravíme si detoxikační polévku. A v neposlední řadě, prozradíme 4 kroky, jak s detoxikací začít jež v únoru.
V průběhu roku 2019 bylo obyvateli Česka uzavřeno 54 870 sňatků. To je o 2303 sňatků více, než v minulém roce. Znamená to, že pro lidi začíná být obřad důležitější, než život na psí knížku? Má to i své praktické dopady.

Výběr článků

Sprchování nebo koupání jsou každodenní činnosti. Většinou se k nim schyluje po ránu, ale jindy také večer po náročném dni v zápřahu. Mnoho lidí však k této fázi hygieny přistupuje ekonomicky a spíše se nekoupou, než koupou. Čím víc se budu sprchovat či koupat, tím větší poplatky se na dům budou vztahovat, říkají si. Jelikož ale mluvíme o nezbytnosti, prozraďme si, co je z tohoto pohledu lepší čili ekonomičtější.  
Mít home office a dělat doma má svoje nesporné výhody. Potom přijde vhod pracovna. Nejdříve musíte zvážit, jestli do ní budete zvát hosty nebo klienty, jestli děláte spíše přes den nebo večer, nebo jestli v ní budete trávit většinu času. Bude to ryze pracovní prostor nebo také místo pro relax. Pracovna uzpůsobená pro ženský element bude ale vypadat jinak, než pánská pracovna. Tady je trocha inspirace a nápadů na tu druhou z nich.
Celé jaro jste se snažila zhubnout do plavek. Pár kilo je dole a vy vypadáte skvěle. Tak si dovolíte na dovolené trochu hřešit. U vody si dopřejete zmrzlinu, odpoledne aperol, večer pár koktejlů. Když přijedete domů, zjistíte, že váha je opět nahoře. Co dělat, aby se to nestalo?

Nepřehlédněte

Leden je ideálním obdobím, kdy byste si měli naordinovat očistu. Zbavíte se při ní všech škodlivých látek a zároveň posílíte imunitu. Přece jen játra, a nejen ta, dostala v závěru roku pořádně zabrat. Chcete-li jim ulevit, zapojte se do soutěže o balíček doplňků stravy Naturevia, který vám pomůže při detoxikaci organizmu a navíc podpoří vaši obranyschopnost.
Šikana, zejména u dětí, vyžaduje okamžitý zásah. Pokud se vaše dítě najednou rozhodne, že už nechce chodit do školy nebo že chce ukončit kroužek, měla by proběhnout diskuse. Posaďte se se svým dítětem a zeptejte se ho, co se v jeho životě děje. Mějte soucit, porozumění a péči ve svých slovech a tónu hlasu, aby se vaše dítě mohlo otevřít vám.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek