Úterý , 07. 02. 2023

Vanda

Dala jste si novoroční předsevzetí? Možná je nesplníte. Začít se dá ale kdykoli

Statistiky uvádějí, že novoroční předsevzetí si dá až 72 % lidí. Z toho pouhá čtvrtina vydrží déle, než tři měsíce. Podle psychologů je lepší dávat sám sobě úkoly kdykoli jindy, než na Nový rok. Hromadná novoroční euforie z toho, že máme "to zlé" za sebou a "to dobré" před námi, svádí k tomu, že na sebe naložíte víc, než unesete.
Dala jste si novoroční předsevzetí? Možná je nesplníte. A nebudete sama
zdroj: 123RF.com

08. 01. 2020

Fitka se plní, popelníky jsou prázdné, z ledniček zmizely klobásy

Kdo z nás by na sobě nechtěl něco změnit k lepšímu. Snažíme se o to stále dokola. Zkoušíme vše dostupné, abychom dosáhli svého ideálu. A tak na začátku nového roku nakupujeme permanentky do fitka a chodíme na zkušební hodiny čehokoli, co nám nabídnou. Objednáváme proteinové , sáčkové a instantní stravy, zahazujeme cigarety. Hlásíme se na jazykové kurzy nebo jdeme bruslit se svými potomky. Novoroční předsevzetí je takový závazek sobě, že to zvládneme.

Jenže skončí svátky a už je tu každodenní kolotoč. Práce, domácnost, děti, úkoly, práce. Pro mnohé z nás, které mají na starosti nejen sebe, ale vícečlennou rodinu, případně velmi náročnou práci, pak předsevzetí pomalu doznívají. Velmi brzy opět sklouzneme do stejných zvyků a návyků, které jsme praktikovaly minulý rok.

Jak vybrat to pravé předsevzetí?

Začátek nového roku se jeví jako nejvhodnější doba pro to začít něco znovu. Žít zdravě, více studovat, najít si partnera, věnovat se dětem. Všechno to jsou určitě správné záměry. Snažit se změnit svůj život k lepšímu není nic špatného. Jen nejde změnit všechno hned a obratem. A jestli to chcete zkoušet, jste velký snílek a vězte, že následky ve formě zklamání ze sebe sama sebe nenechají dlouho čekat. Hrozit může i deprese.

Vzpomeňte si na Bridget Jonesovou, když bilancovala na konci roku. Takže pokud jste si nějaké novoroční předsevzetí dala, napište si na papír, co všechno jste si slíbila. Nezačínejte hned. Dejte si pár dnů nebo i týdnů na rozmyšlenou. Každý den si seznam prohlédněte a u každého bodu si řekněte, proč byste měla začít právě teď. Jaké má právě toto předsevzetí prioritu před ostatními? Cílem totiž je vybrat si pouze jedno. Zdá se vám to málo? Jestliže vydržíte půl roku, můžete si ze seznamu přidat další.

K TÉMATU  5 osvědčených cviků na bolest krční páteře

Nečekejte na začátek něčeho. Začněte kdykoli

Pokud jste se konečně rozhodla, co na svém životě zlepšíte, začněte hned druhý den. Nečekejte za začátek příštího týdne nebo měsíce. Chcete hubnout? Nemůžete čekat, až za vámi bude plesová sezóna nebo firemní večírek. Chcete začít studovat cizí jazyk? Zítra si najměte učitele. Neoddalujte svá rozhodnutí. Tím odkládáte slib sama sobě, který vlastně nehodláte dodržet. Pokud to se sebou myslíte vážně, začněte hned.

Chcete oznámit svůj záměr okolí? Zvažte všechna pro i proti

V minulosti už několikrát držela dietu, začala se učit španělsky nebo přestávala kouřit? Je lepší si své nové předsevzetí nechat pro sebe. Vidí vás, že méně jíte? Prostě řekněte, že nemáte hlad nebo chuť. Začala jste chodit do jazykovky? Řekněte to maximálně partnerovi. Změny na vás totiž nebudou vidět hned. Jestliže své předsevzetí dodržíte, vždy je čas o tom ostatním říct. A třeba je překvapit, že jste to dokázala. Ovšem pokud své předsevzetí nedodržíte a během pár měsíců s aktivitou skončíte, nebudete muset nikomu nic vysvětlovat.

Nenakupujte. Pro splnění svého předsevzetí nic nepotřebujete

Možná se vám zdá, že do fitness centra, kam jste začala chodit, musíte mít permanentku. Nejspíš vás budou přesvědčovat, jak je to výhodné. To určitě je, ale jen při určitém počtu návštěv za rok. Zkuste vytrvat ve cvičení. Až budete navštěvovat fitko půl roku alespoň 2x týdně, teprve zvažte nákup permanentky. Nepodlehněte ani lákadlům na nákup drahých cvičebních přístrojů, pomůcek a oblečení. Většina pak zůstane ve skříni nebo se z nich stane věšák na šaty.

Začít cvičit nebo se lépe stravovat můžete doma

Cvičit můžete doma nebo v přírodě bez jakýchkoli nákladů. Cvičebních sestav a různých „výzev“ na nohy, břicho a další partie je na internetu spousta. Ani při chůzi nebo běhu nepotřebujete žádné extra vybavení. Stačí pohodlné kalhoty a dobré boty. Jestli jste se rozhodla shodit pár kilo, nenakupujte instantní stravu a potravinové doplňky. Stačí selský rozum, dobrá vůle a dostatek pohybu. Rad, jak se správně, a především vyváženě stravovat, je všude dost. Pokud si nejste jistá, navštivte dietologa, který není spojený s žádnou komerční firmou.

K TÉMATU  Rozhodly jste se od ledna hubnout? Co začít jednou správně? Tak si dejte si pozor na poradny, změny váhy a tyto další škůdce!

Zkuste aplikace

V současné době jsou také jednou z možností mobilní aplikace, které vám hlídají tep, počet kroků, měří sportovní výkon, sledují vaše stravování nebo dokonce hlídají vaše výdaje. Opět na to jděte s rozumem. Nekupujte si chytré hodinky. Neplaťte za aplikace, když jste teprve na startu své změny. Počkejte nějaký čas, až bude jasné, že se vaše nová aktivita stala trvalou součástí vašeho životního stylu. Na novoroční předsevzetí ale čekat nemusíte. Pamatujte, že rozhodnout se můžete kdykoli.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Pojem alternativní bydlení nemusí znamenat nepohodlí a nečistotu. Hlavní je mít k dispozici pozemek, a skutečně příjemný domov se pak dá vytvořit v přepravním kontejneru, lesní chalupě nebo mobilheimu. Záleží na způsobu provedení. Tyhle ukázky vás přesvědčí, že alespoň jako letní chalupu je co závidět. I v malém prostoru se dají vykouzlit divy. Nevěříte?
Taky jste si někdy připadali jako v noční můře? Nic vám nevychází, cítíte se pod psa a máte chuť všechno vzdát! Proč tomu tak vlastně je? Proč se vám nedaří a ostatním ano? Jde to vůbec změnit? Mohou vám věci konečně začít vycházet? Já říkám ANO! Pojďme se na to společně podívat...
Ketogenní dieta nebo-li keto-dieta jak je s oblibou označovaná je v posledních letech velmi oblíbenou formou diety pro hubnutí. Televizní reklamy slibující nadstandardní úbytek na váze za krátkou dobu jsou velmi lákavé a zejména zarputilí dietáři tak tuto variantu velmi rádi vyzkouší. Málokdo z nich se pak ale zajímá o to, jak vlastně keto-dieta funguje a zda se jedná o udržitelný způsob stravování.
Léto se rychle blíží a s ním přichází i doba infekcí močových cest, které trápí nejednu ženu. Jakmile se objeví první nepříjemné příznaky, začněte okamžitě jednat. Včasný zásah vás totiž může ochránit před vzplanutím problému v plné síle i následnými recidivami. Máte-li k těmto potížím sklony, předcházejte jim!
Každý jsme tím místem prošli. Někdo bez ztráty kytičky dal své zkoušky na poprvé, jiný se trápil a ani po několika pokusech mu řidičák nedali. Pojďte se podívat na přehled zábavných kousků z autoškoly. Třeba i vaše auto při té vzpomínce zaskáče radostí - co vy a autoškola?
Taky už vám tohle období přijde zdlouhavé? Cítíte se stále více unavení a bez elánu. Počítáte dny za dnem a doufáte, že se svět vrátí už brzy zpět do starých kolejí. Jenže to stále nepřichází... Co tedy dělat v této době, abyste se cítili lépe? Abyste neprožívali stres, strach, úzkosti, únavu a taky nudu? V dnešním článku vám to prozradím, tak pokračujte ve čtení, abyste si i vy mohli karanténu více užívat!
Vysmíváte se těm, kdo si píšou deník? A zkoušela jste to už někdy? Je to neuvěřitelně očistná záležitost, která vám pomůže zbavit se stresu, utřídit si myšlenky a mnohdy vás také povzbudí. Navíc budete díky deníku mít za pár desítek let na co vzpomínat.
Vysmíváte se těm, kdo si píšou deník? A zkoušela jste to už někdy? Je to neuvěřitelně očistná záležitost, která vám pomůže zbavit se stresu, utřídit si myšlenky a mnohdy vás také povzbudí. Navíc budete díky deníku mít za pár desítek let na co vzpomínat.
Prosinec je vhodná doba na nějakou tu pohádku. Na jaký film se vypravit s dětmi do kina? Aktuálně je na výběr hned několik variant, pro co se rozhodnout. Animovaní kutilové Pat a Mat pobaví i dospělé, pohádka z našich krajů Čertí brko se pyšní lákavým obsazením, a francouzská rodinná komedie Vánoce a spol. představí Santu až po kolena v bryndě.
Když poprvé začnete s dietou, můžete v prvním měsíci ztratit o něco více. Pokud například dodržujete nízkosacharidovou dietu, vaše tělo spaluje glykogen uložený ve svalové tkáni, když mu dojdou sacharidy. Glykogen se váže na vodu a při jeho spalování na energii se také ztrácí voda. Tato počáteční rychlá ztráta hmotnosti může být velmi motivující, ale nakonec se zúží.

Nepřehlédněte

Výběrem svatebních šatů stráví mnoho nevěst i několik týdnů. Patříte k těm, které se nemohou rozhodnout? Nechte se inspirovat módními trendy roku 2022 a možná najdete, co hledáte.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek