Úterý , 04. 10. 2022

František

Dala jste si novoroční předsevzetí? Možná je nesplníte. Začít se dá ale kdykoli

Statistiky uvádějí, že novoroční předsevzetí si dá až 72 % lidí. Z toho pouhá čtvrtina vydrží déle, než tři měsíce. Podle psychologů je lepší dávat sám sobě úkoly kdykoli jindy, než na Nový rok. Hromadná novoroční euforie z toho, že máme "to zlé" za sebou a "to dobré" před námi, svádí k tomu, že na sebe naložíte víc, než unesete.
Dala jste si novoroční předsevzetí? Možná je nesplníte. A nebudete sama
zdroj: 123RF.com

08. 01. 2020

Fitka se plní, popelníky jsou prázdné, z ledniček zmizely klobásy

Kdo z nás by na sobě nechtěl něco změnit k lepšímu. Snažíme se o to stále dokola. Zkoušíme vše dostupné, abychom dosáhli svého ideálu. A tak na začátku nového roku nakupujeme permanentky do fitka a chodíme na zkušební hodiny čehokoli, co nám nabídnou. Objednáváme proteinové , sáčkové a instantní stravy, zahazujeme cigarety. Hlásíme se na jazykové kurzy nebo jdeme bruslit se svými potomky. Novoroční předsevzetí je takový závazek sobě, že to zvládneme.

Jenže skončí svátky a už je tu každodenní kolotoč. Práce, domácnost, děti, úkoly, práce. Pro mnohé z nás, které mají na starosti nejen sebe, ale vícečlennou rodinu, případně velmi náročnou práci, pak předsevzetí pomalu doznívají. Velmi brzy opět sklouzneme do stejných zvyků a návyků, které jsme praktikovaly minulý rok.

Jak vybrat to pravé předsevzetí?

Začátek nového roku se jeví jako nejvhodnější doba pro to začít něco znovu. Žít zdravě, více studovat, najít si partnera, věnovat se dětem. Všechno to jsou určitě správné záměry. Snažit se změnit svůj život k lepšímu není nic špatného. Jen nejde změnit všechno hned a obratem. A jestli to chcete zkoušet, jste velký snílek a vězte, že následky ve formě zklamání ze sebe sama sebe nenechají dlouho čekat. Hrozit může i deprese.

Vzpomeňte si na Bridget Jonesovou, když bilancovala na konci roku. Takže pokud jste si nějaké novoroční předsevzetí dala, napište si na papír, co všechno jste si slíbila. Nezačínejte hned. Dejte si pár dnů nebo i týdnů na rozmyšlenou. Každý den si seznam prohlédněte a u každého bodu si řekněte, proč byste měla začít právě teď. Jaké má právě toto předsevzetí prioritu před ostatními? Cílem totiž je vybrat si pouze jedno. Zdá se vám to málo? Jestliže vydržíte půl roku, můžete si ze seznamu přidat další.

K TÉMATU  Zkoušíme se pravidelně hýbat doma. K čemu pravidelný workout vedl?

Nečekejte na začátek něčeho. Začněte kdykoli

Pokud jste se konečně rozhodla, co na svém životě zlepšíte, začněte hned druhý den. Nečekejte za začátek příštího týdne nebo měsíce. Chcete hubnout? Nemůžete čekat, až za vámi bude plesová sezóna nebo firemní večírek. Chcete začít studovat cizí jazyk? Zítra si najměte učitele. Neoddalujte svá rozhodnutí. Tím odkládáte slib sama sobě, který vlastně nehodláte dodržet. Pokud to se sebou myslíte vážně, začněte hned.

Chcete oznámit svůj záměr okolí? Zvažte všechna pro i proti

V minulosti už několikrát držela dietu, začala se učit španělsky nebo přestávala kouřit? Je lepší si své nové předsevzetí nechat pro sebe. Vidí vás, že méně jíte? Prostě řekněte, že nemáte hlad nebo chuť. Začala jste chodit do jazykovky? Řekněte to maximálně partnerovi. Změny na vás totiž nebudou vidět hned. Jestliže své předsevzetí dodržíte, vždy je čas o tom ostatním říct. A třeba je překvapit, že jste to dokázala. Ovšem pokud své předsevzetí nedodržíte a během pár měsíců s aktivitou skončíte, nebudete muset nikomu nic vysvětlovat.

Nenakupujte. Pro splnění svého předsevzetí nic nepotřebujete

Možná se vám zdá, že do fitness centra, kam jste začala chodit, musíte mít permanentku. Nejspíš vás budou přesvědčovat, jak je to výhodné. To určitě je, ale jen při určitém počtu návštěv za rok. Zkuste vytrvat ve cvičení. Až budete navštěvovat fitko půl roku alespoň 2x týdně, teprve zvažte nákup permanentky. Nepodlehněte ani lákadlům na nákup drahých cvičebních přístrojů, pomůcek a oblečení. Většina pak zůstane ve skříni nebo se z nich stane věšák na šaty.

Začít cvičit nebo se lépe stravovat můžete doma

Cvičit můžete doma nebo v přírodě bez jakýchkoli nákladů. Cvičebních sestav a různých „výzev“ na nohy, břicho a další partie je na internetu spousta. Ani při chůzi nebo běhu nepotřebujete žádné extra vybavení. Stačí pohodlné kalhoty a dobré boty. Jestli jste se rozhodla shodit pár kilo, nenakupujte instantní stravu a potravinové doplňky. Stačí selský rozum, dobrá vůle a dostatek pohybu. Rad, jak se správně, a především vyváženě stravovat, je všude dost. Pokud si nejste jistá, navštivte dietologa, který není spojený s žádnou komerční firmou.

K TÉMATU  Zadržování vody v těle je problém. Má jednoduché řešení

Zkuste aplikace

V současné době jsou také jednou z možností mobilní aplikace, které vám hlídají tep, počet kroků, měří sportovní výkon, sledují vaše stravování nebo dokonce hlídají vaše výdaje. Opět na to jděte s rozumem. Nekupujte si chytré hodinky. Neplaťte za aplikace, když jste teprve na startu své změny. Počkejte nějaký čas, až bude jasné, že se vaše nová aktivita stala trvalou součástí vašeho životního stylu. Na novoroční předsevzetí ale čekat nemusíte. Pamatujte, že rozhodnout se můžete kdykoli.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Nezajímá vás politika? Měla by. Nenechte rozhodovat o své budoucnosti jiné a jděte k urnám. Proč? Politici se přetahují o moc, kterou můžeme dělit na lokální a globální. Uvědomte si, že je důležité, jaký člověk stojí v čele. Manipulátor, nebo někdo rozumný?
Dnešní doba se těší oblíbenosti zdravého životního stylu s dostatkem pohybu. Proto není divu, že se zejména ženy snaží vedle vyváženého jídelníčku také pravidelně cvičit a záleží jim na vyrýsované postavě. Pokud i vy toužíte po pevném a kulatém zadečku, je na čase najít ty nejefektivnější cviky, které můžete cvičit i v pohodlí domova a zapojit hýždě.
Každá zdravá žena zažívá jednou za měsíc své dny a během periody potřebuje co nejvíce komfortu a pohodlí. V dnešní době existuje mnoho moderních menstruačních pomůcek, které mají ženám dodat právě tolik důležitý komfort. Mezi ně patří vedle tamponů a vložek také mnohem ekologičtější menstruační kalhotky. Pro koho jsou vhodné a jaké výhody tyto speciální kalhotky přináší?
Tato unikátní chata má skleněnou střechu i stěny, takže usínáte v teple, a přitom přímo pod hvězdnou oblohou a polární září. Panorama Glass Lodge se nachází 30 minut jízdy od Reykjavíku k pobřeží Grónského moře. Hned u chaty stojí vířivka, ze které se můžete kochat islandskou krajinou. V malé komfortní chatě najdete pohodlnou koupelnu i kuchyňku s jídelním stolem. Za noc pro dva v tomto islandském obydlí zaplatíte téměř 9000 korun, a mají tu i internet. Tenhle útulný úkryt vám ale může posloužit jak inspirace pro vaši vlastní chatu v přírodě. I s takto malým prostorem se dá pracovat a vytvořit něco kouzelného.
Možná si to ani neuvědomujeme, ale plasty jsou všude kolem nás. Některé jsou velmi cenné a pomáhají nám v běžném životě. Například plastové součástky elektroniky, plastové rukavice a pomůcky v nemocnicích nebo plastové součástky aut a všeobecně plast používaný v průmyslu. Některé plasty nám ovšem neslouží léta, ale jen pár hodin nebo dokonce minut. Proto bychom se na tyto druhy plastů měli zaměřit a začít s nimi šetřit. Jak můžeme v domácnosti během každodenních činností plasty eliminovat?
Čeká vás zařizování nového bytu nebo snad rekonstrukce toho stávajícího? Inspirujte se trendy v bydlení pro rok 2022. Cílem pro nadcházejících dvanáct měsíců je vytvořit ze svého domova místo, kde se budete cítit příjemně, v klidu a bezpečí.
Chtěla byste začít meditovat? Láká vás být o samotě jen se svými nejniternějšími myšlenkami a touhami? Ale jak na to? Možná si připadáte jako Liz Gilbertová z románu Jíst, meditovat, milovat, která věděla přesně, jak na to, ale nedokázala se správně naladit. Nebojte, poradíme vám jak a kde s meditací začít krok za krokem.
Spálit přebytečné kilogramy, které nám stojí před pocitem maximální spokojenosti. I to je cíl nejednoho člověka. Jenže pokud ani sebevětší snaha vynaložená v posilovně neukazuje výsledky, po kterých tak prahneme, musíme se poohlédnout po něčem jiném. Co třeba po spalovačích tuků, které z nás dokáží dostat naprosté maximum? Nemusíte sahat hned po obrovských pilulkách. Existují přírodní spalovače, jež stačí jen zařadit do svého jídelníčku.

Nepřehlédněte

Flirtování je bezesporu jedna z nejžhavějších a zároveň nejzábavnějších věcí, které si můžeme ve vztazích do sytosti užívat. Rozhodně neplatí, že flirt patří jen do seznamovací fáze vztahu, rozhodně lze flirtovat i v dlouhodobém vztahu. Pokud se chystáte na rande, bude se vám flirtování hodit. Poradíme vám, jak se v tom stát mistryní!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek