Sobota , 23. 09. 2023

Berta

Dala jste si novoroční předsevzetí? Možná je nesplníte. Začít se dá ale kdykoli

Statistiky uvádějí, že novoroční předsevzetí si dá až 72 % lidí. Z toho pouhá čtvrtina vydrží déle, než tři měsíce. Podle psychologů je lepší dávat sám sobě úkoly kdykoli jindy, než na Nový rok. Hromadná novoroční euforie z toho, že máme "to zlé" za sebou a "to dobré" před námi, svádí k tomu, že na sebe naložíte víc, než unesete.
Dala jste si novoroční předsevzetí? Možná je nesplníte. A nebudete sama
zdroj: 123RF.com

08. 01. 2020

Fitka se plní, popelníky jsou prázdné, z ledniček zmizely klobásy

Kdo z nás by na sobě nechtěl něco změnit k lepšímu. Snažíme se o to stále dokola. Zkoušíme vše dostupné, abychom dosáhli svého ideálu. A tak na začátku nového roku nakupujeme permanentky do fitka a chodíme na zkušební hodiny čehokoli, co nám nabídnou. Objednáváme proteinové , sáčkové a instantní stravy, zahazujeme cigarety. Hlásíme se na jazykové kurzy nebo jdeme bruslit se svými potomky. Novoroční předsevzetí je takový závazek sobě, že to zvládneme.

Jenže skončí svátky a už je tu každodenní kolotoč. Práce, domácnost, děti, úkoly, práce. Pro mnohé z nás, které mají na starosti nejen sebe, ale vícečlennou rodinu, případně velmi náročnou práci, pak předsevzetí pomalu doznívají. Velmi brzy opět sklouzneme do stejných zvyků a návyků, které jsme praktikovaly minulý rok.

Jak vybrat to pravé předsevzetí?

Začátek nového roku se jeví jako nejvhodnější doba pro to začít něco znovu. Žít zdravě, více studovat, najít si partnera, věnovat se dětem. Všechno to jsou určitě správné záměry. Snažit se změnit svůj život k lepšímu není nic špatného. Jen nejde změnit všechno hned a obratem. A jestli to chcete zkoušet, jste velký snílek a vězte, že následky ve formě zklamání ze sebe sama sebe nenechají dlouho čekat. Hrozit může i deprese.

Vzpomeňte si na Bridget Jonesovou, když bilancovala na konci roku. Takže pokud jste si nějaké novoroční předsevzetí dala, napište si na papír, co všechno jste si slíbila. Nezačínejte hned. Dejte si pár dnů nebo i týdnů na rozmyšlenou. Každý den si seznam prohlédněte a u každého bodu si řekněte, proč byste měla začít právě teď. Jaké má právě toto předsevzetí prioritu před ostatními? Cílem totiž je vybrat si pouze jedno. Zdá se vám to málo? Jestliže vydržíte půl roku, můžete si ze seznamu přidat další.

K TÉMATU  Kvalitní spánek umí s tělem zázraky. Jak se ale dobře vyspat?

Nečekejte na začátek něčeho. Začněte kdykoli

Pokud jste se konečně rozhodla, co na svém životě zlepšíte, začněte hned druhý den. Nečekejte za začátek příštího týdne nebo měsíce. Chcete hubnout? Nemůžete čekat, až za vámi bude plesová sezóna nebo firemní večírek. Chcete začít studovat cizí jazyk? Zítra si najměte učitele. Neoddalujte svá rozhodnutí. Tím odkládáte slib sama sobě, který vlastně nehodláte dodržet. Pokud to se sebou myslíte vážně, začněte hned.

Chcete oznámit svůj záměr okolí? Zvažte všechna pro i proti

V minulosti už několikrát držela dietu, začala se učit španělsky nebo přestávala kouřit? Je lepší si své nové předsevzetí nechat pro sebe. Vidí vás, že méně jíte? Prostě řekněte, že nemáte hlad nebo chuť. Začala jste chodit do jazykovky? Řekněte to maximálně partnerovi. Změny na vás totiž nebudou vidět hned. Jestliže své předsevzetí dodržíte, vždy je čas o tom ostatním říct. A třeba je překvapit, že jste to dokázala. Ovšem pokud své předsevzetí nedodržíte a během pár měsíců s aktivitou skončíte, nebudete muset nikomu nic vysvětlovat.

Nenakupujte. Pro splnění svého předsevzetí nic nepotřebujete

Možná se vám zdá, že do fitness centra, kam jste začala chodit, musíte mít permanentku. Nejspíš vás budou přesvědčovat, jak je to výhodné. To určitě je, ale jen při určitém počtu návštěv za rok. Zkuste vytrvat ve cvičení. Až budete navštěvovat fitko půl roku alespoň 2x týdně, teprve zvažte nákup permanentky. Nepodlehněte ani lákadlům na nákup drahých cvičebních přístrojů, pomůcek a oblečení. Většina pak zůstane ve skříni nebo se z nich stane věšák na šaty.

Začít cvičit nebo se lépe stravovat můžete doma

Cvičit můžete doma nebo v přírodě bez jakýchkoli nákladů. Cvičebních sestav a různých “výzev” na nohy, břicho a další partie je na internetu spousta. Ani při chůzi nebo běhu nepotřebujete žádné extra vybavení. Stačí pohodlné kalhoty a dobré boty. Jestli jste se rozhodla shodit pár kilo, nenakupujte instantní stravu a potravinové doplňky. Stačí selský rozum, dobrá vůle a dostatek pohybu. Rad, jak se správně, a především vyváženě stravovat, je všude dost. Pokud si nejste jistá, navštivte dietologa, který není spojený s žádnou komerční firmou.

K TÉMATU  Bylinky na spaní. Pomáhá nejen kozlík a meduňka

Zkuste aplikace

V současné době jsou také jednou z možností mobilní aplikace, které vám hlídají tep, počet kroků, měří sportovní výkon, sledují vaše stravování nebo dokonce hlídají vaše výdaje. Opět na to jděte s rozumem. Nekupujte si chytré hodinky. Neplaťte za aplikace, když jste teprve na startu své změny. Počkejte nějaký čas, až bude jasné, že se vaše nová aktivita stala trvalou součástí vašeho životního stylu. Na novoroční předsevzetí ale čekat nemusíte. Pamatujte, že rozhodnout se můžete kdykoli.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Doby, kdy existovala pouze dvě pohlaví, muž a žena, jsou dávno pryč. Fyzicky se lidé rodí stejní, ale psychicky se mění. S tím jsou také spojené nároky na to, aby si člověk mohl vybrat takové pohlaví, jaké mu je nejbližší. Znáte všechna pohlaví? Jejich výčet vás možná překvapí. Nevěříte? Přesvědčte se sami.
Přítomnost a pohlazení chlupatého přítele je více než povzbudivé. Tyto němé tváře dokážou povědět více, než by se zdálo. Tak jak pes pomáhá člověku, děje se samozřejmě i naopak. Zodpovědní pánové psů se o svá zvířata pečlivě starají, a dokonce v některých případech i pomáhají rodit štěňátka.
V životě jsem si nikdy nevedla špatně po finanční stránce, to však neznamená, že bych si mohla nějak vyskakovat. Proto jsem začala přemýšlet, kde přijít k dalším penězům. Pak jsem narazila na nabídku online casina, přišlo mi to jako skvělá možnost, jak si přivydělat z domova. Řekla jsem si, že zkusím štěstí. To jsem však ještě nevěděla, že je to jedna velká past.
Lidem, kteří jsou narozeni v období od 21. ledna do 20. února patří znamení Vodnáře. Vodnáři jsou velmi silní ale i tvrdohlaví, hlavně jsou ale kreativní. Vodnář je vzdušným znamením a lidé v tomto znamení od narození milují originalitu i netradiční životní styl. Jaké jsou jejich silné a slabé stránky? A co můžete čekat od žen a mužů, kteří se narodili v tomto znamení? Podívejte se na podrobnou charakteristiku.
Fotografie šťastných rodin, honosných oslav a dokonale zabalených dárků, které začínají plnit sociální sítě, mají velký vliv na psychiku člověka. Ta prochází v období Vánoc zatěžkávací zkouškou. Většina z nás chce mít všechno dokonalé, mít neustále uklizeno, napečeno co nejdříve, ozdobený vánoční stromek jako z časopisu, ale... ne vždy je vše podle plánu. Zkuste se během Vánoc věnovat také sobě, vyzkoušejte různá meditační cvičení, která vaší psychice výrazně uleví a nenakládejte si toho na sebe tolik.
Čeká vás stěhování nebo jen měníte interiér vašeho současného bydlení? Rády byste se zbavily nepotřebných věcí a pustily do vašeho bytu nebo domku více světla, pozitivní energie a jarního vzduchu? Co takhle vyzkoušet metody podle čínské tradice Feng Shui? Díky ní může být prostor, kde žijete, v absolutní rovnováze. Mělo by to být místo, kde byste se měly cítit příjemně a pohodlně, a zároveň nebýt zahlceny zbytečnými věcmi.
Koupili jste si nové pokojovky a zaléváte je jako diví, aby vám rostly jako z vody? Pak si dejte pozor na to, abyste je nepřelili. Zatímco rostlina se zanedbanou zálivkou se dá ještě zachránit, po přelití dochází k uhnívání kořenů a tím i k úhynu samotné rostliny. Je spousta důvodů, proč přehnaná péče pokojovkám škodí.

Nepřehlédněte

Každý z nás má svou polohu, ve které spí nejraději. Někdo spí rád na břiše, jiný na zádech a další třeba zase na boku. Ale napadlo vás někdy hledat ve spánkových polohách význam? Že ne? Pak se možná budete divit, co která spánková poloha znamená.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek