Úterý , 04. 10. 2022

František

Nízký tlak: Jaké jsou jeho příčiny, jak rozpoznat příznaky a jak jej léčit?

Zatímco vysoký krevní tlak se dá hodnotit jako život ohrožující, nízký tlak je spíš skrytý, tichý problém. Ovšem i tak by se lidé, kteří mají nízký tlak, měli mít na pozoru. Jak poznat, že nízký tlak máte, jaké jsou jeho příčiny a jak se můžete léčit?
nízký tlak
Nízký tlak vás na životě neohrožuje přímo, je to skryté nebezpečí.

26. 08. 2022

Příčiny nízkého tlaku

Nejčastěji trpí na nízký tlak ženy, zejména ženy štíhlé a vysoké, nebo ženy v období těhotenství. Nízký tlak ale může souviset i s řadou nemocí, především se objevuje při problémech se štítnou žlázou, srdcem nebo při některých onemocněních mozku. Příčin ale může být celá řada, patří sem například:  

  • alergická reakce
  • ztráta krve
  • dehydratace
  • nedostatek vitamínů a živin
  • špatná fyzická kondice
  • užívání některých léků

Zatímco při zvýšeném krevním tlaku se cévy roztahují, k nízkému tlaku vede to, že se cévy stahují. Na vině mohou být tedy i nepružné cévy, které nepracují tak, jak by měly.

Na vysoký tlak lékaři obvykle předepisují léky, na nízký tlak se ale tak běžně nepředepisují. Nízký tlak navíc pacienta neohrožuje na životě, tedy ne přímo. Ovšem když vezmete v potaz příznaky nízkého tlaku, ani tento stav by se neměl nikterak podceňovat.

Jaké příznaky souvisí s nízkým tlakem?

Příznaky jsou velmi nepříjemné a nejčastěji se jedná o motání hlavy, mžitky před očima, pocit studených rukou, hučení v uších a o celkovou slabost. Dost často pacienti s nízkým tlakem omdlévají, a právě to je hodně nebezpečné. Pokud totiž pacient omdlí a uhodí se při tom do hlavy, může být zle. Tohle je časté například u seniorů, kteří žijí sami.

slabost
Pocity na omdlení a celková slabost často doprovází nízký krevní tlak.

K dalším příznakům nízkého tlaku patří závratě, únava, časté zívání, studený pot, bolesti hlavy nebo poruchy v soustředění. Jakmile zpozorujete, že něčím podobným občas trpíte, měli byste se okamžitě svěřit svému lékaři. Není ani od věci pořídit si domů tlakoměr. Vždy, když se vám udělá nevolno, můžete si změřit tlak a několikrát měření zopakovat. S výsledky měření se pak vydejte k lékaři, který dokončí potřebná vyšetření.

Jak si co nejrychleji pomoci?

Krevní tlak můžete při problémech zvýšit, a to nejčastěji tím, že doplníte tekutiny. Nízký tlak totiž velmi často souvisí s tím, že člověk málo pije. Pomáhá také přešlapování na místě nebo překřížení nohou vestoje. Můžete se také posadit a dát si hlavu mezi kolena, tak se do mozku mnohem rychleji nahrne krev a uleví se vám.

K TÉMATU  8 největších mýtů o celulitidě, které nás provázejí celý život

Pokud znáte to, že se vám zamotá hlava vždy, když se postavíte, zkuste to jinak. Vstávejte pomalu, a hlavně postupně dělejte jednotlivé pohyby. Prudký pohyb má totiž za následek to, že se vám hlava zamotá a před očima se objeví mžitky. Velmi uleví i studený obklad na čelo.

Jak se léčí nízký tlak?

Nízký tlak se řeší užíváním léků jen v krajních případech. Jako první se vždy doporučuje úprava životosprávy. Je potřeba konzumovat více vitamínů, minerálních látek a důležitý je i pohyb na čerstvém vzduchu. Opravdu podstatný je také pitný režim, doporučuje se tedy jeho zvýšení. A jelikož je zapotřebí při nízkém tlaku dosáhnout toho, aby se cévy více roztáhly a rozšířily, pacientům s nízkým tlakem se doporučuje kofein.

tlakoměr
Tlak si můžete preventivně měřit i sami doma.

Můžete si tedy dát šálek kávy a k tomu sklenici vody, ještě mnohem lepším řešením je popíjení zeleného čaje. Důležitá je také sůl, a i když normálně bychom měli solit co nejméně, lidé trpící na nízký tlak si mohou jídlo trošku přisolit. Velmi příjemným způsobem, jak si zvednout krevní tlak, je i požití jedné skleničky vína. S vínem se to rozhodně nesmí přehánět, ale třeba pouhá deci vína denně udělá opravdu dobrou službu.

Nízký tlak rozhodně nepodceňujte a příznaky nepřehlížejte. Poraďte se s lékařem, který jistě přijde i na přesnou příčinu. Ta může být pokaždé jiná.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

4 důkazy, že je čokoláda vlastně zdravá. Reguluje krevní tlak a prospívá trávení!

4+1 důvody, proč jíst rajčata. Jsou skvělé nejen pro oči

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Čeká vás zařizování nového bytu nebo snad rekonstrukce toho stávajícího? Inspirujte se trendy v bydlení pro rok 2022. Cílem pro nadcházejících dvanáct měsíců je vytvořit ze svého domova místo, kde se budete cítit příjemně, v klidu a bezpečí.
O zdravém stravování slýcháme ze všech stran. Jak je to důležité pro naše zdraví i tělo jako takové. Jenže už nikde se nemluví o tom, jaké konkrétní potraviny zařadit do jídelníčku, respektive jaké konkrétní potraviny nám skutečně prospívají a nejsou na škodu. Proto vám přinášíme tip - je jím quinoa, což je obilovina, ze které se připravuje kupříkladu mouka, polévka nebo také pivo.
Podzim. Chvíli krásně barevný, ale po opadání listí šedý a ponurý. Období dešťů, mlhy, nevlídného počasí a špatné nálady. Ať chceme nebo nechceme, počasí na nás působí více, než si myslíme. Záleží ale na tom, jak se k tomuto faktu postavíme a čím si toto období zpříjemníme. Někdo se rád zabalí do deky a lehne si ke krbu s knížkou, jiní jdou pouštět draka anebo (pravděpodobně spíše ženy) vyrazí na nákupy. Jak jste na tom vy?
Podzim s sebou nese pochmurnou náladu. Zejména tedy ten letošní. Chybí mu trocha sluníčka a pozitivní nálady. Nemůžeme se divit tomu, že většina lidí opravdu upadá do podzimních smutných nálad a nemá chuť dělat nic, co je baví. Nestravte však v tomto stavu veškeré své volné dny v tomto ročním období. Vyzrajte na takzvanou podzimní depresi s bylinkami, které podzimní deprese hravě zahání.  
Lidé jsou různí a někteří mají prostě potřebu se zviditelňovat za každou cenu. Uznání široké veřejnosti si lze získat různými způsoby, na světě je velká spousta lidí, co udělá téměř všechno jen pro to, aby se o nich psalo či mluvilo. Zápis do Guinessovy knihy rekordů jistě jistým úspěchem je, stačí vlastně jen vyniknout a být nejlepší. A je docela jedno v čem.
Nejčastějším důvodem proč se lidé často přikloní k obědu z polední nabídky restaurace a svačině ve formě nějaké rychlovky z večerky naproti je to, že nemají čas si na každý den připravovat domácí pestrou stravu. V dnešní době je ale řešení celkem jednoduché a na trhu je k dostání nespočet krabičkových diet.
Je běžné, že má dnes téměř každá domácnost vlastní tiskárnu. Platí ale také, že na tisk dokumentů do školy, do práce nebo vstupenek do divadla opravdu nepotřebujete nějakou zvlášť kvalitní tiskárnu a bezchybný tisk. Vyplatí se proto kupovat levné neoriginální tonery nebo je to hazard s životností vaší tiskárny?
Dětská obezita celosvětově narůstá a v civilizovaných zemích je hodnocena už jako epidemie. Česko není výjimkou. Podle mezinárodní studie HBSC, sledující jednotnou metodikou školní děti, bylo v roce 2001/2 mezi dívkami ve věku 15 let 6 % obézních a mezi chlapci 13 %. Avšak ve školním roce 2013/2014 studie zjistila již 12 % obézních dívek tohoto věku, a dokonce 23 % obézních chlapců.

Nepřehlédněte

Krabičkové diety jsou hitem dneška. Když chtějí lidé zhubnout, automaticky vyhledávají nutričního specialistu a žádají ho o vytvoření krabiček, které lidem nedovolí jíst nic jiného. Ovšem i když jsou krabičky často vychvalované, pravdou je, že mají i své nevýhody.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek