Pondělí , 06. 02. 2023

Vanda

Nízký tlak: Jaké jsou jeho příčiny, jak rozpoznat příznaky a jak jej léčit?

Zatímco vysoký krevní tlak se dá hodnotit jako život ohrožující, nízký tlak je spíš skrytý, tichý problém. Ovšem i tak by se lidé, kteří mají nízký tlak, měli mít na pozoru. Jak poznat, že nízký tlak máte, jaké jsou jeho příčiny a jak se můžete léčit?
nízký tlak
Nízký tlak vás na životě neohrožuje přímo, je to skryté nebezpečí.

26. 08. 2022

Příčiny nízkého tlaku

Nejčastěji trpí na nízký tlak ženy, zejména ženy štíhlé a vysoké, nebo ženy v období těhotenství. Nízký tlak ale může souviset i s řadou nemocí, především se objevuje při problémech se štítnou žlázou, srdcem nebo při některých onemocněních mozku. Příčin ale může být celá řada, patří sem například:  

  • alergická reakce
  • ztráta krve
  • dehydratace
  • nedostatek vitamínů a živin
  • špatná fyzická kondice
  • užívání některých léků

Zatímco při zvýšeném krevním tlaku se cévy roztahují, k nízkému tlaku vede to, že se cévy stahují. Na vině mohou být tedy i nepružné cévy, které nepracují tak, jak by měly.

Na vysoký tlak lékaři obvykle předepisují léky, na nízký tlak se ale tak běžně nepředepisují. Nízký tlak navíc pacienta neohrožuje na životě, tedy ne přímo. Ovšem když vezmete v potaz příznaky nízkého tlaku, ani tento stav by se neměl nikterak podceňovat.

Jaké příznaky souvisí s nízkým tlakem?

Příznaky jsou velmi nepříjemné a nejčastěji se jedná o motání hlavy, mžitky před očima, pocit studených rukou, hučení v uších a o celkovou slabost. Dost často pacienti s nízkým tlakem omdlévají, a právě to je hodně nebezpečné. Pokud totiž pacient omdlí a uhodí se při tom do hlavy, může být zle. Tohle je časté například u seniorů, kteří žijí sami.

slabost
Pocity na omdlení a celková slabost často doprovází nízký krevní tlak.

K dalším příznakům nízkého tlaku patří závratě, únava, časté zívání, studený pot, bolesti hlavy nebo poruchy v soustředění. Jakmile zpozorujete, že něčím podobným občas trpíte, měli byste se okamžitě svěřit svému lékaři. Není ani od věci pořídit si domů tlakoměr. Vždy, když se vám udělá nevolno, můžete si změřit tlak a několikrát měření zopakovat. S výsledky měření se pak vydejte k lékaři, který dokončí potřebná vyšetření.

Jak si co nejrychleji pomoci?

Krevní tlak můžete při problémech zvýšit, a to nejčastěji tím, že doplníte tekutiny. Nízký tlak totiž velmi často souvisí s tím, že člověk málo pije. Pomáhá také přešlapování na místě nebo překřížení nohou vestoje. Můžete se také posadit a dát si hlavu mezi kolena, tak se do mozku mnohem rychleji nahrne krev a uleví se vám.

K TÉMATU  4 tipy, jak zhubnout poslední povánoční kilogramy

Pokud znáte to, že se vám zamotá hlava vždy, když se postavíte, zkuste to jinak. Vstávejte pomalu, a hlavně postupně dělejte jednotlivé pohyby. Prudký pohyb má totiž za následek to, že se vám hlava zamotá a před očima se objeví mžitky. Velmi uleví i studený obklad na čelo.

Jak se léčí nízký tlak?

Nízký tlak se řeší užíváním léků jen v krajních případech. Jako první se vždy doporučuje úprava životosprávy. Je potřeba konzumovat více vitamínů, minerálních látek a důležitý je i pohyb na čerstvém vzduchu. Opravdu podstatný je také pitný režim, doporučuje se tedy jeho zvýšení. A jelikož je zapotřebí při nízkém tlaku dosáhnout toho, aby se cévy více roztáhly a rozšířily, pacientům s nízkým tlakem se doporučuje kofein.

tlakoměr
Tlak si můžete preventivně měřit i sami doma.

Můžete si tedy dát šálek kávy a k tomu sklenici vody, ještě mnohem lepším řešením je popíjení zeleného čaje. Důležitá je také sůl, a i když normálně bychom měli solit co nejméně, lidé trpící na nízký tlak si mohou jídlo trošku přisolit. Velmi příjemným způsobem, jak si zvednout krevní tlak, je i požití jedné skleničky vína. S vínem se to rozhodně nesmí přehánět, ale třeba pouhá deci vína denně udělá opravdu dobrou službu.

Nízký tlak rozhodně nepodceňujte a příznaky nepřehlížejte. Poraďte se s lékařem, který jistě přijde i na přesnou příčinu. Ta může být pokaždé jiná.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

4 důkazy, že je čokoláda vlastně zdravá. Reguluje krevní tlak a prospívá trávení!

4+1 důvody, proč jíst rajčata. Jsou skvělé nejen pro oči

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Podzim se hlásí o slovo a pro všechny milovníky zeleně to znamená jediné - je třeba začít rostlinky pomalu připravovat na období odpočinku, vegetační klid totiž začíná na podzim a končí až na jaře. Zatím se ale nemusíte úplně plašit, a pokud chcete mít ještě nějakou chvilku krásně zelený a rozkvetlý balkon, můžete ho mít. Které květiny nebo bylinky přežijí i chladnější počasí?
Jahody povětšinou známe ze zahrádek a málokoho napadne, že by se vůně jejich čerstvých plodů mohla linout i z parapetů v domácnosti. Nemyslete si, že pěstování jahod doma je beznadějný podnik, ze kterého nebude mít nic jiného než dekorativní efekt. Některým nadšencům se podaří vytvořit celou jahodovou plantáž na parapetu nebo na lodžii – a po celý rok z ní sklízet zralé plody. Jaké jsou tedy zásady pěstování jahod doma v truhlíku a venku v zahrádce?
Stravování nikdy nebylo tak kontroverzní veličinou, jako teď. Je to otázka diety, zdraví, náboženství i sociálního přesvědčení. Každý se stravujeme jinak a je mezi námi čím dál víc jedinců, kteří vyznávají alternativní způsob stravování. Z různých důvodů. Jedním z nejrozšířenějších příkladů je vegetariánství.
Výběr svatebního fotografa by měl být jednou z prvních položek na vašem to-do listu, pokud organizujete svatbu. Někteří mají rozebrané termíny na měsíce, dokonce i roky dopředu. Co je při výběru svatebního fotografa důležité a na kolik vás tahle služba vyjde?
Amber Rachdi bydlí v americkém městě Troutdale a většina jejího mladí se točila kolem enormní obezity, vážila totiž neskutečných 300 kilogramů. Tato mladá žena po jistý čas vůbec neřešila, množství a skladbu svého jídelníčku, proto se prakticky vyjedla až do extrémních rozměrů. Zdravotní stav jí ale donutil zhubnout. Jak se jí to podařilo? Pojďte se podívat.
Jste příznivci pořádných krváků nebo spíš duchařských hororů? Nebo je vám to úplně jedno, jen když se pořádně bojíte? Těchto pět hororů byste si rozhodně neměli nechat ujít, protože děsivější filmy nejspíš nikdy neuvidíte.
Lékaři vám často promlouvají do duše, abyste se lépe starali o srdce a mozek. Na jeden orgán ale často zapomínají. Přitom jde o ten největší v těle, který je zároveň nejdůležitější pro naši obranyschopnost. Sídlí v něm až 80 % buněk imunitního systému. Jedná se o střeva a je důležité je mít v dobré kondici. Jedině tak budete připraveni na případný střet s koronavirem.
Chcete svého partnera obdarovat krásnou, novou a stylovou peněženkou? Rozpadá se mu ta stará v ruce? Možná si pokládáte otázku, která z nabízených bude tou nejlepší. Je třeba si uvědomit, že pánové uvažují trochu jinak a že i jejich požadavky na tento módní doplněk se mohou lišit. Předně se tak moc nekouká na celkový design.
Našli jste v domácnosti potravinové moly? Neznamená to, že u vás doma vládne chaos a nepořádek. Nejčastěji se do našich obydlí tito malí škůdci dostanou v tašce s potravinami. Ano, nejčastěji si je domů přineseme. Druhá možnost, jak se dostanou dovnitř je, že přijdou od sousedů nebo dovnitř vlezou okny. Naštěstí způsobů, jak se jich zbavit, je několik. Proto, pokud nezabere jeden, vyzkoušejte další!

Nepřehlédněte

Také vás postihlo toto nepříjemné kožní onemocnění? Pak máte pravděpodobně problém sestavit si takový jídelníček, který by vám kožní potíže neprohluboval, ale naopak vám pomohl problémy zmírnit. Řešení ale existuje. Poznejte potraviny, které vám skutečně pomohou, i ty, které vám mohou ošklivě ublížit.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek