Pondělí , 15. 07. 2024

Jindřich

Nízký tlak: Jaké jsou jeho příčiny, jak rozpoznat příznaky a jak jej léčit?

Zatímco vysoký krevní tlak se dá hodnotit jako život ohrožující, nízký tlak je spíš skrytý, tichý problém. Ovšem i tak by se lidé, kteří mají nízký tlak, měli mít na pozoru. Jak poznat, že nízký tlak máte, jaké jsou jeho příčiny a jak se můžete léčit?
nízký tlak
Nízký tlak vás na životě neohrožuje přímo, je to skryté nebezpečí.

26. 08. 2022

Příčiny nízkého tlaku

Nejčastěji trpí na nízký tlak ženy, zejména ženy štíhlé a vysoké, nebo ženy v období těhotenství. Nízký tlak ale může souviset i s řadou nemocí, především se objevuje při problémech se štítnou žlázou, srdcem nebo při některých onemocněních mozku. Příčin ale může být celá řada, patří sem například:  

  • alergická reakce
  • ztráta krve
  • dehydratace
  • nedostatek vitamínů a živin
  • špatná fyzická kondice
  • užívání některých léků

Zatímco při zvýšeném krevním tlaku se cévy roztahují, k nízkému tlaku vede to, že se cévy stahují. Na vině mohou být tedy i nepružné cévy, které nepracují tak, jak by měly.

Na vysoký tlak lékaři obvykle předepisují léky, na nízký tlak se ale tak běžně nepředepisují. Nízký tlak navíc pacienta neohrožuje na životě, tedy ne přímo. Ovšem když vezmete v potaz příznaky nízkého tlaku, ani tento stav by se neměl nikterak podceňovat.

Jaké příznaky souvisí s nízkým tlakem?

Příznaky jsou velmi nepříjemné a nejčastěji se jedná o motání hlavy, mžitky před očima, pocit studených rukou, hučení v uších a o celkovou slabost. Dost často pacienti s nízkým tlakem omdlévají, a právě to je hodně nebezpečné. Pokud totiž pacient omdlí a uhodí se při tom do hlavy, může být zle. Tohle je časté například u seniorů, kteří žijí sami.

slabost
Pocity na omdlení a celková slabost často doprovází nízký krevní tlak.

K dalším příznakům nízkého tlaku patří závratě, únava, časté zívání, studený pot, bolesti hlavy nebo poruchy v soustředění. Jakmile zpozorujete, že něčím podobným občas trpíte, měli byste se okamžitě svěřit svému lékaři. Není ani od věci pořídit si domů tlakoměr. Vždy, když se vám udělá nevolno, můžete si změřit tlak a několikrát měření zopakovat. S výsledky měření se pak vydejte k lékaři, který dokončí potřebná vyšetření.

Jak si co nejrychleji pomoci?

Krevní tlak můžete při problémech zvýšit, a to nejčastěji tím, že doplníte tekutiny. Nízký tlak totiž velmi často souvisí s tím, že člověk málo pije. Pomáhá také přešlapování na místě nebo překřížení nohou vestoje. Můžete se také posadit a dát si hlavu mezi kolena, tak se do mozku mnohem rychleji nahrne krev a uleví se vám.

K TÉMATU  Barva menstruace: Co prozradí o vašem zdraví?

Pokud znáte to, že se vám zamotá hlava vždy, když se postavíte, zkuste to jinak. Vstávejte pomalu, a hlavně postupně dělejte jednotlivé pohyby. Prudký pohyb má totiž za následek to, že se vám hlava zamotá a před očima se objeví mžitky. Velmi uleví i studený obklad na čelo.

Jak se léčí nízký tlak?

Nízký tlak se řeší užíváním léků jen v krajních případech. Jako první se vždy doporučuje úprava životosprávy. Je potřeba konzumovat více vitamínů, minerálních látek a důležitý je i pohyb na čerstvém vzduchu. Opravdu podstatný je také pitný režim, doporučuje se tedy jeho zvýšení. A jelikož je zapotřebí při nízkém tlaku dosáhnout toho, aby se cévy více roztáhly a rozšířily, pacientům s nízkým tlakem se doporučuje kofein.

tlakoměr
Tlak si můžete preventivně měřit i sami doma.

Můžete si tedy dát šálek kávy a k tomu sklenici vody, ještě mnohem lepším řešením je popíjení zeleného čaje. Důležitá je také sůl, a i když normálně bychom měli solit co nejméně, lidé trpící na nízký tlak si mohou jídlo trošku přisolit. Velmi příjemným způsobem, jak si zvednout krevní tlak, je i požití jedné skleničky vína. S vínem se to rozhodně nesmí přehánět, ale třeba pouhá deci vína denně udělá opravdu dobrou službu.

Nízký tlak rozhodně nepodceňujte a příznaky nepřehlížejte. Poraďte se s lékařem, který jistě přijde i na přesnou příčinu. Ta může být pokaždé jiná.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

4 důkazy, že je čokoláda vlastně zdravá. Reguluje krevní tlak a prospívá trávení!

4+1 důvody, proč jíst rajčata. Jsou skvělé nejen pro oči

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

S mužem se jednoduše můžete rozejít tak, že mu to oznámíte z očí do očí. To je pravděpodobně ten jediný správný způsob. Ne každý si na něj ale troufne, zejména po kratší známosti. V praxi se můžeme setkat s mnoha dalšími způsoby ”rozcházení se”, které vám možná vyrazí dech.
Jaimie a Dave žijí již několik let v Americe. Oba měli stejný cíl a sen, a to postavit si svůj vlastní dům. Myšlenka hypotéky je nelákala, a tak se rozhodli, že z našetřených peněz zakoupí několik přepravních plechových kontejnerů, přepracují je a doplní dalším recyklovaným materiálem. Výsledek je naprosto famózní. Mladý americký pár dokázal téměř nemožné. Uprostřed přírody postavil dokonalé obydlí, které splňuje veškeré standardy na bydlení. Pojďte se s námi podívat, jak se muži a ženě práce podařila.
Červen 2024 slibuje pro každé znamení zvěrokruhu jedinečné události a nové příležitosti. Tento měsíc se můžete těšit na různé změny a vývoje ve vašem osobním i profesním životě. Přečtěte si, co vás čeká a na co byste se měli zaměřit, abyste co nejlépe využili energii a možnosti, které vám tento červnový měsíc nabízí.
Když se řekne slovo jóga, většina z nás si představí cvičení. Cvičení, které má mnoho podob a napomáhá k lepšímu držení těla, k uvolnění nebo posílení svalstva. Jóga je však nejen o fyzickém cvičení, ale i o tom psychickém. Pomáhá posilovat tělo i mysl, a jde v ní především o rovnováhu, spojení a také o duchovno.
Děti jsou fascinovány celou zvířecí říší. I proto jejich kroky velmi často míří do zoologických zahrad, kde mohou být svědky existence i takových tvorů, které běžně v přírodě nepotkají. Po ukončení výletu do zoo se v nich však probouzí touha mít vlastního tvora, o kterého by mohli pečovat, také doma. A stává se, že po dlouhém naléhání a přemlouvání rodiče jednoho dne svolí. Jenže jaký domácí mazlíček je ten nejvhodnější?
Vánoce jsou za dveřmi a společně s nimi i příjemná "povinnost" zamyslet se nad dárky pro vaše nejbližší. Máte-li doma aktivního sportovce, kterému pohyb rozhodně není cizí, pak se možná při výběru vánočního dárku budete chtít vydat právě tímto směrem. Došla vám inspirace? Nevíte si s výběrem dárku rady? Nezoufejte! Máme pro vás pětici skvělých tipů, které sportovec zaručeně patřičně ocení!
Každý romantický film je zpravidla doplněný svou hudbou, která nejenže podtrhne celou atmosféru, ale hlavně ve všech sentimentálních duších zanechá nepopsatelný pocit, ze kterého v příjemném slova smyslu naskakuje husí kůže. Vzbudí v nás rozmanité emoce a vtáhne nás do děje hlavních hrdinů. A zatímco některá hudba kolem nás propluje bez většího pocitu vzrušení, určité love songy jsou prostě legendy všech legend, při jejichž poslechu i po letech tajeme jak zmrzliny na slunci. Které patří mezi ty top?
Lyžování není jen o dovednostech na svahu, ale také o tom, jak se cítíte ve svém oblečení. Správně vybrané vrstvy jsou klíčové pro váš komfort, tepelnou regulaci a pohyblivost při lyžování. Abychom vám pomohli vybrat to nejlepší dámské lyžařské oblečení, přinášíme vám několik tipů a doporučení.
Designové trendy v kuchyni upřednostňují praktičnost. Kuchyňské baterie i dřezy jsou jednoduché a čisté, a objevuje se matná barva, třeba přímo černá.
V dnešním světě se dá najít spousta způsobů, jak pracovat sám se sebou, a jedním takovým lifestylovým trendem je i biohacking, který je takovou filosofií budoucnosti a mluví se o něm jako o způsobu, jak využít v průběhu života svůj tělesný potenciál a užít si spoustu let v dobré duševní i fyzické kondici.
Nové album Petera Nagye PIANKO, které právě přichází na trh, by se také dalo nazvat Hity a balady v akustickém podání. Obsahuje totiž třináct písní oblíbeného slovenského skladatele, textaře a zpěváka v akustických verzích. Co na něm najdete a co ještě Peter chystá? To se dozvíte z našeho rozhovoru.
Náš domov je prostor, kde bychom se měly cítit bezpečně. Je to místo, kde čerpáme psychickou pohodu a energii na další dny. Jak jste na tom vy? To vám prozradí náš numeroskop.

Výběr článků

Pamela Anderson zářila na Met Gala v jemném líčení a výrazných šatech od Oscara de la Renta. Tento večer, který se nesl v duchu pohádkového tématu "Zahrada času", ukázal, že i minimalistický make-up může oslnit. Andersonova přeměna, spolu s dalšími hvězdnými účastníky jako Jennifer Lopez a Zendaya, přinesla na zelený koberec opravdovou kouzelnou atmosféru.
Pokud si neprojdete speciálními genetickými testy, pravděpodobně ji nikdy neodhalíte. Přitom patří mezi nejnebezpečnější choroby na světě. Způsobuje trombózu a v těch nejkrajnějších případech také plicní embolii.
Dnešní doba je zrychlená, spoustu lidí je pod tlakem a pod vlivem stresu. Patříte mezi ty, kteří zažívají stres v každodenním životě? Přáli byste si to jednou provždy vyřešit? A jde to vůbec? V tomto článku si povíme, odkud se stres vlastně bere a taky uvidíte, že je možné s ním jednou provždy skoncovat!

Nepřehlédněte

O sexuálním násilí se mluví čím dál častěji a zabývají se jím i televizní a filmoví tvůrci. Ostřílená dvojice Biser Arichtev a Jan Coufal si jako předlohu vzali případ takzvaného Guru Járy, který pod záštitou duchovní pomoci zneužíval své klientky.
Kdo v devadesátkách nehltal seriál o partě teenagerů, jako by nebyl. Příběhy Dylana, Brandona, Brandy, Kelly a dalších hltal doslova celý svět. Jak ale dnes jejich představitelé seriálu Beverly Hills 90210 vypadají a jak žijí? Mnozí z nich už překročili padesátku a neúprosně jim táhne na šedesát.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek