Pondělí , 05. 12. 2022

Jitka

4+1 důvody, proč jíst rajčata. Jsou skvělé nejen pro oči

Do svého jídelníčku můžeme zakomponovat celou řadu potravin. Zapomínat nesmíme především na zeleninu, konkrétně na rajčata, která jsou mnohdy lékaři i odborníky na zdravé stravování označována za zázračnou potravinu. Proč si rajčata vysloužila takovou přezdívku? Proč je mnozí označují za “zázračná”? Důvodem toho jsou zdravotní benefity. Ať už přidáte rajčata do omáčky, polévky nebo jenom na chleba s máslem, uděláte tak něco pro své zdraví.
proč jíst rajčata
Důvodů, proč jíst rajčata je mnoho. (zdroj foto: www.123rf.com)

20. 01. 2021

Není tajemstvím, že červené plody obecně jsou tím nejbohatším zdrojem antioxidantu jménem lykopen. Tento antioxidant je například účinný v boji proti rakovině, což je jeden z největších strašáků ve skříni mnoha z nás. Rajčata však nejsou jenom efektivním bojovníkem proti volným radikálům v těle, které efektivně likviduje, ale umí toho mnohem víc!  Proč rajčata jíst?

Snižují krevní tlak 

Vysoký tlak je obrovským problémem a velice často se vyskytující zdravotní potíží. I když se jedná o něco, co nijak nebolí, pravdou je, že vysoký tlak způsobuje potíže, které mohou člověka dovést až do rakve. Například může způsobit infarkt myokardu nebo ischemickou chorobu srdeční či jinou kardiovaskulární chorobu.

Nenavratitelně poškozuje cévy v těle, což odnáší právě naše srdce. Kromě kardiovaskulárních onemocnění způsobuje vysoký tlak taktéž poruchy paměti, stojí za zhoršením zraku či selháním ledvin. To je však jen hrstka důvodů, proč s vysokým tlakem bojovat.  

Naštěstí nemusíte sahat po předražených, a ne vždy fungujících lécích z lékárny. Stačí, když vsadíte na rajčata, která jsou účinným bojovníkem se zmiňovanou zdravotní trablí. Kromě toho, že rajčata snižují krevní tlak, umí také udržovat správnou funkci nervového a svalového systému.  

Pro zdravé oči 

V dětství nám rodiče a prarodiče předhazovali především mrkev jako zeleninu, která podporuje zrak. Zapomínalo se však na rajčata, která prospívají našemu zraku stejně jako mrkev. Rajčata v sobě ukrývají důležité minerály, které udržují oči nejen ve zdravé kondici, ale taktéž snižují riziko očních chorob. K vůbec nejčastěji vyskytujícím se očním chorobám patří dnes takzvaný šedý zákal nebo makulární degenerace.  

Lékaři také často vypichují antioxidanty jménem zeaxanthin, lutein či lykopen, které taktéž najdeme v rajčatech. Tyto antioxidanty ochraňují oko proti takzvanému oxidačnímu poškození oka volnými radikály.  

K TÉMATU  Posilněte obranný štít své imunity před podzimní vlnou viróz

Proti vysokému cholesterolu  

Žijeme v době, kdy je konzumace nezdravých potravin naprosto běžná. Na každém rohu na nás číhá rychlé občerstvení, které stojí za vysokým číslem na váze. S každou přesmaženou a příliš slanou hranolkou či s každou další sladkostí se jen zvyšuje špatný cholesterol v krvi, který má na zdraví člověka opět negativní dopad.

Vysoký cholesterol může způsobovat například mrtvici či infarkt, což jsou velmi vážné kardiovaskulární problémy způsobující i smrt člověka. Naštěstí opět lze vytáhnout na pomoc rajče, které díky svým antioxidantům snižuje vysoký cholesterol, a to dokonce i ve chvíli, kdy je uvařené a nikoli čerstvé.  

Pro lepší zažívání 

Máte problémy se zažíváním? Trápí vás trávicí potíže? Pak máte další odpověď na otázku: Proč jíst rajčata. Problémy se zažíváním jsou naprosto běžné a dnes také velice časté. Za zácpou nebo naopak za průjmem či jinými zažívacími problémy stojí špatné fungování střev, často také onemocnění (například záněty, hemoroidy, špatné fungování štítné žlázy a další) nebo užívání některých léků.

Vše však lze hravě vyléčit s pomocí rajčat, která umí střeva podpořit. Podle lékařů jsou takzvaným pohonným či hnacím motorem líných střev, a to díky rostlinné vláknině, která se nachází především ve slupce této oblíbené a často pěstované zeleniny. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Potraviny, které pomáhají jako prevence proti rakovině nejrůznějšího typu podle České onkologické společnosti. Jaké množství sníst?

Toto přírodní hnojivo je pro rajčata lepší než jakákoliv kupovaná chemie

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Sprchování nebo koupání jsou každodenní činnosti. Většinou se k nim schyluje po ránu, ale jindy také večer po náročném dni v zápřahu. Mnoho lidí však k této fázi hygieny přistupuje ekonomicky a spíše se nekoupou, než koupou. Čím víc se budu sprchovat či koupat, tím větší poplatky se na dům budou vztahovat, říkají si. Jelikož ale mluvíme o nezbytnosti, prozraďme si, co je z tohoto pohledu lepší čili ekonomičtější.  
Dne 4. ledna roku 2019 byl na sociální platformě Instragram vytvořen účet. Na tomto účtu byla toho samého dne vystavena fotografie obyčejného slepičího vejce společně s popiskem: „Pojďme z tohoto obrázku udělat nový světový rekord a dát jí největší počet lajků, jaký tu kdy byl. Překonejme aktuální rekord, který drží Kylie Jenner s 18 miliony lajky“. A tím to všechno začalo.
O botoxu a jeho účincích se hojně mluví, kosmetické úpravy botoxem jsou skloňovány v médiích a zejména celebrity si v těchto úpravách libují. Ale už zdaleka nejen slavné tváře jeho magii podlehly. Ovšem i když se díky botoxovým injekcím můžete zbavit vrásek, čímž jistě alespoň na chvíli vizuálně zastavíte stárnutí, ne vždy je to výhra.
Dámy, máte v plánu se svými kamarádkami prožít opravdu skvělou dámskou jízdu? I když jsou kavárny i restaurace otevřeny, neznamená to, že musíte nutně utrácet. Stále se ještě můžete uchýlit do pohodlí domovů a podívat se na nějaké skvělé romantické (a nejen romantické) seriály, které vás doslova vtáhnou do děje.
Peníze nerostou na stromech, ale i kdyby rostly, bylo by hloupé odmítat příležitosti k výhodnému nákupu. Pokud rádi utrácíte v e-shopech, následující tipy uleví vašemu rozpočtu. Prozradíme vám, jak v e-shopech šetřit a nemuset přitom slevit z kvality zboží. Internet je neuvěřitelně spletité bludiště a najít tu nejlepší nabídku je mnohdy velmi náročné. Někdy člověk stráví celé hodiny prolézáním virtuálních regálů, než se objeví ta správná. Zdaleka nejhorší jsou však tzv. impulzivní nákupy, právě mohou peněženku řádně provětrat. Naštěstí se můžete řídit poměrně jednoduchými pravidly, díky kterým se vlk nažere a koza zůstane celá – nakoupíte ke své spokojenosti, ale nebude lamentovat nad extrémní útratou. Jdeme na to!
Máte doma čtyřnohého psího mazlíčka? Pokud ano, neměli byste péči o něj podceňovat. Mít pejska – to není jako mít plyšáka, který bude vaší živou podporou, když se vám nebude dařit. Kromě toho, že mu budete dávat najíst a budete ho chodit venčit, nesmíte zapomínat ani na péči o srst a drápky. Bohužel právě tyto dvě věci jsou u chovatelů psů často opomíjené.

Nepřehlédněte

Jaká je optimální délka spánku? Všechny vědecké výzkumy, které byly uskutečněné v posledních několika letech, se shodují na tom, že tím jediným správným počtem je osm hodin. Proč? Protože jedině díky osmihodinovému spánku může naše tělo fungovat tak, jak má.
V práci blázinec, dovolená vyloučená a jarní prázdniny na krku. Nemoc nebo nedostatek peněz, důvodů, proč nemůžete vyjet s dětmi na jarní prázdniny, může být celá řada. Proto ještě nemusí dítě celý týden sedět doma u televize a tabletu. Zkuste mu připravit tak trochu jiné prázdniny.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek