Pondělí , 15. 08. 2022

Hana

4+1 důvody, proč jíst rajčata. Jsou skvělé nejen pro oči

Do svého jídelníčku můžeme zakomponovat celou řadu potravin. Zapomínat nesmíme především na zeleninu, konkrétně na rajčata, která jsou mnohdy lékaři i odborníky na zdravé stravování označována za zázračnou potravinu. Proč si rajčata vysloužila takovou přezdívku? Proč je mnozí označují za “zázračná”? Důvodem toho jsou zdravotní benefity. Ať už přidáte rajčata do omáčky, polévky nebo jenom na chleba s máslem, uděláte tak něco pro své zdraví.
proč jíst rajčata
Důvodů, proč jíst rajčata je mnoho. (zdroj foto: www.123rf.com)

20. 01. 2021

Není tajemstvím, že červené plody obecně jsou tím nejbohatším zdrojem antioxidantu jménem lykopen. Tento antioxidant je například účinný v boji proti rakovině, což je jeden z největších strašáků ve skříni mnoha z nás. Rajčata však nejsou jenom efektivním bojovníkem proti volným radikálům v těle, které efektivně likviduje, ale umí toho mnohem víc!  Proč rajčata jíst?

Snižují krevní tlak 

Vysoký tlak je obrovským problémem a velice často se vyskytující zdravotní potíží. I když se jedná o něco, co nijak nebolí, pravdou je, že vysoký tlak způsobuje potíže, které mohou člověka dovést až do rakve. Například může způsobit infarkt myokardu nebo ischemickou chorobu srdeční či jinou kardiovaskulární chorobu.

Nenavratitelně poškozuje cévy v těle, což odnáší právě naše srdce. Kromě kardiovaskulárních onemocnění způsobuje vysoký tlak taktéž poruchy paměti, stojí za zhoršením zraku či selháním ledvin. To je však jen hrstka důvodů, proč s vysokým tlakem bojovat.  

Naštěstí nemusíte sahat po předražených, a ne vždy fungujících lécích z lékárny. Stačí, když vsadíte na rajčata, která jsou účinným bojovníkem se zmiňovanou zdravotní trablí. Kromě toho, že rajčata snižují krevní tlak, umí také udržovat správnou funkci nervového a svalového systému.  

Pro zdravé oči 

V dětství nám rodiče a prarodiče předhazovali především mrkev jako zeleninu, která podporuje zrak. Zapomínalo se však na rajčata, která prospívají našemu zraku stejně jako mrkev. Rajčata v sobě ukrývají důležité minerály, které udržují oči nejen ve zdravé kondici, ale taktéž snižují riziko očních chorob. K vůbec nejčastěji vyskytujícím se očním chorobám patří dnes takzvaný šedý zákal nebo makulární degenerace.  

Lékaři také často vypichují antioxidanty jménem zeaxanthin, lutein či lykopen, které taktéž najdeme v rajčatech. Tyto antioxidanty ochraňují oko proti takzvanému oxidačnímu poškození oka volnými radikály.  

K TÉMATUVyzkoušeli jste už yuzu – méně známého příbuzného citrónu?

Proti vysokému cholesterolu  

Žijeme v době, kdy je konzumace nezdravých potravin naprosto běžná. Na každém rohu na nás číhá rychlé občerstvení, které stojí za vysokým číslem na váze. S každou přesmaženou a příliš slanou hranolkou či s každou další sladkostí se jen zvyšuje špatný cholesterol v krvi, který má na zdraví člověka opět negativní dopad.

Vysoký cholesterol může způsobovat například mrtvici či infarkt, což jsou velmi vážné kardiovaskulární problémy způsobující i smrt člověka. Naštěstí opět lze vytáhnout na pomoc rajče, které díky svým antioxidantům snižuje vysoký cholesterol, a to dokonce i ve chvíli, kdy je uvařené a nikoli čerstvé.  

Pro lepší zažívání 

Máte problémy se zažíváním? Trápí vás trávicí potíže? Pak máte další odpověď na otázku: Proč jíst rajčata. Problémy se zažíváním jsou naprosto běžné a dnes také velice časté. Za zácpou nebo naopak za průjmem či jinými zažívacími problémy stojí špatné fungování střev, často také onemocnění (například záněty, hemoroidy, špatné fungování štítné žlázy a další) nebo užívání některých léků.

Vše však lze hravě vyléčit s pomocí rajčat, která umí střeva podpořit. Podle lékařů jsou takzvaným pohonným či hnacím motorem líných střev, a to díky rostlinné vláknině, která se nachází především ve slupce této oblíbené a často pěstované zeleniny. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Potraviny, které pomáhají jako prevence proti rakovině nejrůznějšího typu podle České onkologické společnosti. Jaké množství sníst?

Toto přírodní hnojivo je pro rajčata lepší než jakákoliv kupovaná chemie

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Lidské vztahy jsou složité a jen stěží by se vám povedlo je předem naplánovat. Když s někým chodíte a vztah neklape, obvykle ho prostě ukončíte. V mnoha případech se pak už nemusíte nikdy setkat a za touto kapitolou můžete po čase udělat pomyslnou tečku. Co když to ale nejde?
Už jste někdy slyšeli o ASMR? O technice, která vám díky souboru zvuků dopřeje příjemný pocit uvolnění, relaxace a pomůže vám rychleji usnout? Pokud ještě ne, lepší pozdě než vůbec. Mrkněte, v čem spočívá její tajemství. A proč jí propadlo tolik lidí.
Objevte skryté erotogenní zóny. Proč? Muži milují ženy, které se v posteli nestydí. Když se muž potká v ložnici s nespoutanou ďáblicí, je schopen mít ji v hlavě ještě několik let poté. Postelové scény se pak se zájmem vypráví na pánských večírcích. Ačkoli můžete namítat, milenka tohoto ražení je schovaná v každé z nás a je jedno, zda jste otrkaná lvice salónů nebo věrná manželka. Naučte se pomocí jednoduchých triků ovládat partnerovo tělo a odpoutejte se od všednosti dní.
Patříte mezi ty, kteří ráno bojují s nedostatkem energie? Zvoní budík, vy máte vstát, ale vám se tak nechce! Nejradši byste spali ještě další 3 hodiny... Pak nakonec vstanete, ale bez elánu, bez energie a jediné, na co se těšíte, je ranní káva. A doufáte, že právě ona vás spasí. Jenže pak uběhne pár hodin a vy potřebujete další kávu... Jak s tímto skoncovat? Jak se cítit vždy plní energie a to třeba i bez kávy? Pokračujte ve čtení článku a odpověď najdete!
Matek samoživitelek se v naší společnosti najde celá řada. Zejména v posledních letech roste počet rozvodů, na základě kterých se dítě dostane výhradně do péče matky nebo do péče otce. Ve většině případů je dítě svěřeno do matčiny péče, a i když žena získává alimenty v pravidelných intervalech (když se poštěstí), přesto je třeba ohlížet se na finanční stránku a počítat každou korunu. Zejména v případě, že je žena na mateřské dovolené, není to po finanční stránce snadné. Naštěstí přinášíme několik tipů, jak to po finanční stránce zvládnout a nepropadnout zlým myšlenkám.
Děti dnes vyrůstají mezi chytrými telefony a tablety, a jejich zájem o ně musíte mít pod kontrolou. Vaše ratolesti vás vidí chytrou elektroniku používat, a není třeba se snažit jim zájem o ni odpírat. Nemyslíme tím, aby vaše dítě místo stavebnice nebo panenky žmoulalo telefon, ale existují hry, které se snaží zábavnou formou něčemu přiučit. Jaké aplikace budou užitečné pro ty nejmenší?
Dřímají vám pod polštářem dlouho střádané úspory? Možná vás denně provází strach z toho, že na dveře vaší domácnosti zaklepe neovladatelná inflace a všechny vám je sebere. Jelikož tento finanční jev začíná vystrkovat své růžky, je zapotřebí se zamyslet nad investováním. Pokud nemáte naspořeny miliony, je pro vás tou nejlepší cestou zlato – tedy investiční zlato.
Stárnutí - fáze života, kterou by ženy nejraději přeskočily. Jenže se jedná o neodvratitelný jev, který k životu zkrátka patří. Proto je důležité se s ním poprat. Pojďme si prozradit několik věcí, s nimiž se stárnutím hravě zatočíte.  
Okenní parapety nemusí zét prázdnotou, i když teploty padají k nule. Stačí, když si vysadíte rostliny, jež jsou pro podzim typické a kterým podzim dokonce prospívá. Jednou takovou podzimní květinou je vřes, který se hravě popere i s prvními zimními mrazíky. Jelikož ho lze koupit v bílé i růžové barvě, bude hezky zdobit jinak pochmurné a smutné okenní parapety.  

Nepřehlédněte

Stárnutí - fáze života, kterou by ženy nejraději přeskočily. Jenže se jedná o neodvratitelný jev, který k životu zkrátka patří. Proto je důležité se s ním poprat. Pojďme si prozradit několik věcí, s nimiž se stárnutím hravě zatočíte.  

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek