Pátek , 23. 02. 2024

Svatopluk

4+1 důvody, proč jíst rajčata. Jsou skvělé nejen pro oči

Do svého jídelníčku můžeme zakomponovat celou řadu potravin. Zapomínat nesmíme především na zeleninu, konkrétně na rajčata, která jsou mnohdy lékaři i odborníky na zdravé stravování označována za zázračnou potravinu. Proč si rajčata vysloužila takovou přezdívku? Proč je mnozí označují za “zázračná”? Důvodem toho jsou zdravotní benefity. Ať už přidáte rajčata do omáčky, polévky nebo jenom na chleba s máslem, uděláte tak něco pro své zdraví.
proč jíst rajčata
Důvodů, proč jíst rajčata je mnoho. (zdroj foto: www.123rf.com)

20. 01. 2021

Není tajemstvím, že červené plody obecně jsou tím nejbohatším zdrojem antioxidantu jménem lykopen. Tento antioxidant je například účinný v boji proti rakovině, což je jeden z největších strašáků ve skříni mnoha z nás. Rajčata však nejsou jenom efektivním bojovníkem proti volným radikálům v těle, které efektivně likviduje, ale umí toho mnohem víc!  Proč rajčata jíst?

Snižují krevní tlak 

Vysoký tlak je obrovským problémem a velice často se vyskytující zdravotní potíží. I když se jedná o něco, co nijak nebolí, pravdou je, že vysoký tlak způsobuje potíže, které mohou člověka dovést až do rakve. Například může způsobit infarkt myokardu nebo ischemickou chorobu srdeční či jinou kardiovaskulární chorobu.

Nenavratitelně poškozuje cévy v těle, což odnáší právě naše srdce. Kromě kardiovaskulárních onemocnění způsobuje vysoký tlak taktéž poruchy paměti, stojí za zhoršením zraku či selháním ledvin. To je však jen hrstka důvodů, proč s vysokým tlakem bojovat.  

Naštěstí nemusíte sahat po předražených, a ne vždy fungujících lécích z lékárny. Stačí, když vsadíte na rajčata, která jsou účinným bojovníkem se zmiňovanou zdravotní trablí. Kromě toho, že rajčata snižují krevní tlak, umí také udržovat správnou funkci nervového a svalového systému.  

Pro zdravé oči 

V dětství nám rodiče a prarodiče předhazovali především mrkev jako zeleninu, která podporuje zrak. Zapomínalo se však na rajčata, která prospívají našemu zraku stejně jako mrkev. Rajčata v sobě ukrývají důležité minerály, které udržují oči nejen ve zdravé kondici, ale taktéž snižují riziko očních chorob. K vůbec nejčastěji vyskytujícím se očním chorobám patří dnes takzvaný šedý zákal nebo makulární degenerace.  

Lékaři také často vypichují antioxidanty jménem zeaxanthin, lutein či lykopen, které taktéž najdeme v rajčatech. Tyto antioxidanty ochraňují oko proti takzvanému oxidačnímu poškození oka volnými radikály.  

K TÉMATU  Krabičková dieta doma: Na co se zaměřit a jak ji vyladit k dokonalosti?

Proti vysokému cholesterolu  

Žijeme v době, kdy je konzumace nezdravých potravin naprosto běžná. Na každém rohu na nás číhá rychlé občerstvení, které stojí za vysokým číslem na váze. S každou přesmaženou a příliš slanou hranolkou či s každou další sladkostí se jen zvyšuje špatný cholesterol v krvi, který má na zdraví člověka opět negativní dopad.

Vysoký cholesterol může způsobovat například mrtvici či infarkt, což jsou velmi vážné kardiovaskulární problémy způsobující i smrt člověka. Naštěstí opět lze vytáhnout na pomoc rajče, které díky svým antioxidantům snižuje vysoký cholesterol, a to dokonce i ve chvíli, kdy je uvařené a nikoli čerstvé.  

Pro lepší zažívání 

Máte problémy se zažíváním? Trápí vás trávicí potíže? Pak máte další odpověď na otázku: Proč jíst rajčata. Problémy se zažíváním jsou naprosto běžné a dnes také velice časté. Za zácpou nebo naopak za průjmem či jinými zažívacími problémy stojí špatné fungování střev, často také onemocnění (například záněty, hemoroidy, špatné fungování štítné žlázy a další) nebo užívání některých léků.

Vše však lze hravě vyléčit s pomocí rajčat, která umí střeva podpořit. Podle lékařů jsou takzvaným pohonným či hnacím motorem líných střev, a to díky rostlinné vláknině, která se nachází především ve slupce této oblíbené a často pěstované zeleniny. 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Potraviny, které pomáhají jako prevence proti rakovině nejrůznějšího typu podle České onkologické společnosti. Jaké množství sníst?

Toto přírodní hnojivo je pro rajčata lepší než jakákoliv kupovaná chemie

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

V práci blázinec, dovolená vyloučená a jarní prázdniny na krku. Nemoc nebo nedostatek peněz, důvodů, proč nemůžete vyjet s dětmi na jarní prázdniny, může být celá řada. Proto ještě nemusí dítě celý týden sedět doma u televize a tabletu. Zkuste mu připravit tak trochu jiné prázdniny.
Zpěvák Mirai Navrátil (31) nedávno potvrdil konec vztahu s Michaelou Buschovou a nyní překvapil fanoušky sdílením fotografie s tajemným společníkem na Kanárských ostrovech. Přestože není jasné, jaký je vztah mezi nimi, mnozí to interpretují jako oznámení nového partnerského začátku. I bývalá první dáma Dagmar Havlová (70) a zpěvačka Monika Bagarová (29) projevily podporu zpěvákovi s posláním srdíček. Nový obrat v osobním životě úspěšného zpěváka tak vyvolal vášnivou diskusi nejen mezi fanoušky, ale i v showbyznysu.
V okamžiku, kdy vyšla světoznámá hra Last of Us a podle ní byl natočený i seriál, který teď každé pondělí vysílá stanice HBO, mnoho lidí propadlo panice, zda je možné, aby houba známá pod jménem cordyceps (ta, co bytosti proměňuje v nemrtvé stvůry), mohla skutečně napadnout i lidi. Co je nad různými spekulacemi pravdy?
Když se dva partneři rozhodnou nastoupit společnou cestu, je to vždy dojemný okamžik. Tohle svatební video ale patří určitě mezi ty nejdojemnější!
Jíte dostatek mrkve, sladkých brambor, paprik, brokolice, vajec a lososa? Pokud je vaše odpověď záporná, žádný div, že vás vaše vlasy dohánějí doslova k šílenství. Čím dalším se na jejich stavu a vzhledu dá chutně „zapracovat“?
Vraťme se společně na hudební scénu, kde se jedna z nejoblíbenějších českých zpěvaček, Anna K, po dlouhých šesti letech vrátila s novým albem, které nese název "Údolí včel". Pro fanoušky to bylo dlouhé očekávání, a jejich trpělivost byla odměněna. To, co nám Anna K přináší na této desce, je nádherný návrat do světa hudby a zároveň připomínka toho, že tato zpěvačka má stále mnoho co nabídnout.
Bali - nádherný, romantický a přírodou protkaný ostrov, který přímo vybízí k prožití okamžiku, který se na vždy zapíše do vaší paměti jako váš den D. Plánujete zde svatbu? Proč ne, je to ostatně v poslední době poměrně trendy záležitost. Předem byste rozhodně měly vědět, na co se připravit. Svatební specialistka a místní balijský průvodce pro vás připravili souhrnné informace přímo z místa činu.
Moderní i retro radiátory - dnes mohou mít topná tělesa i ty nejdivočejší tvary. Retro se opět vrací do módy. Čemu dáte přednost?
Dnešní doba se těší oblíbenosti zdravého životního stylu s dostatkem pohybu. Proto není divu, že se zejména ženy snaží vedle vyváženého jídelníčku také pravidelně cvičit a záleží jim na vyrýsované postavě. Pokud i vy toužíte po pevném a kulatém zadečku, je na čase najít ty nejefektivnější cviky, které můžete cvičit i v pohodlí domova a zapojit hýždě.
S chutí upravujete nebo měníte interiér, ale nechcete, aby vás takové změny přišly příliš draho? Tady je pár šikovných vychytávek, jak na to. Těchto 13 nápadů vám umožní jednoduše přizpůsobit domov vašim představám. Inspirujte se!
Christian Dior, ikona módního světa. Zakladatel francouzské značky Dior, jejíž historie sahá do 40. let 20. století. Zákazníkům z celého světa nabízí jedny z nejkrásnějších oděvů, ať už jde o běžné modely nebo haute couture, šaty vysoké krejčoviny. Jaký příběh stojí za vznikem této značky?

Výběr článků

Sociální sítě jsou dnes mocné marketingové nástroje, které nutně nemusí být určeny jen k propagaci byznysu nebo nějakého produktu. Mohou to být zrcadla nás samotných a lze si z nich vytvořit i pasivní příjem. Stačí, aby byl instagramový profil dostatečně atraktivní, získal určitý počet sledujících a byl hojně navštěvovaný. K tomu všemu mohou přispět instagramové šablony a dalších několik tipů.
Je tomu několik dnů, kdy Lela Ceterová a Karlos Vémola oznámili, že jdou od sebe. Složité životní období prožívali již nějaký čas, a v poslední době se dokonce nakazili koronavirem, kterým onemocněla i jejich několikaměsíční dcerka.
Že vám někdo řekl, že čokoláda škodí, kazí se po ní zuby a tloustne se kvůli ní? Onen dotyčný určitě nemluvil o kvalitní čokoládě s vysokým procentem kakaa. Taková čokoláda totiž naopak tělu prospívá. Že vám někdo řekl, že čokoláda škodí, kazí se po ní zuby a tloustne se kvůli ní? Onen dotyčný určitě nemluvil o kvalitní čokoládě s vysokým procentem kakaa. Taková čokoláda totiž naopak tělu prospívá.

Nepřehlédněte

Miloš Zeman brzy sesedne z pozice hlavy státu. 8. března 2023 tomu bude 10 let od složení prvního prezidentského slibu Milošem Zemanem. Byl zvolen, jako první, přímou volbou a svůj mandát po pěti letech obhájil. Třetí kandidaturu Ústava nepovoluje, a tak teď Česko hledá nového prezidenta. Nebo historicky první prezidentku? Po čem volá naše společnost?
V rámci svého F.A.M.E turné vystoupí latinsko-americký idol Maluma v prostorách Forum Karlín. Předprodej vstupenek začal již ve středu 30. 1. na ticketportal.cz. Na co se můžete těšit?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek