Úterý , 03. 10. 2023

Olívie a Oliver

3 nejčastější chyby při saunování, které vám uškodí

Saunování přináší celou řadu zdravotních benefitů. Během chvíle dokonale prohřeje celé tělo, podporuje relaxaci, posiluje imunitu. Chodit do sauny pravidelně rozhodně má smysl. Jen při tom nesmíte chybovat.
saunování
Sauna je skvělý relax. (foto: 123RF)

04. 04. 2022

Možná jste si mysleli, že na návštěvě sauny nic složitého není. Vaše představa se tak smrskla na vidinu toho, že přijdete, chvilku si tady posedíte, přijdete na jiné myšlenky, a pak zase hurá domů. Jenže i při saunování je potřeba dodržovat určitá pravidla a dbát minimálně na základní zásady.

saunování
Navštěvujete saunu pravidelně? (foto: 123RF)

Divili byste se, jakou během pobytu v sauně můžete napáchat paseku, když si nedáte pozor. Odhalili jsme pro vás nejčastější chyby, kterých se lidé dopouští (a mezi nimi možná i vy), aniž by si uvědomovali, že si tím vlastně mohou ublížit.

Prodlužujete pobyt v sauně na sílu

V sauně je žádoucí, abyste se pořádně zapotili. Někomu stačí deset minut, jinému třeba dvacet. Nesnažte se ale být v sauně příliš dlouho a rozhodně pobyt v ní uměle neprodlužujte jen z přesvědčení, že bude ostuda odejít třeba už po deseti minutách, protože paní sedící vedle vydrží mnohem déle.

Snažte se vnímat, jak na saunování reaguje vaše tělo. Pokud se necítíte dobře, jednoduše se zvedněte a saunu opusťte.

Podceňujete fázi ochlazování

Ochlazování po saunování není radno brát na lehkou váhu. Když jste v sauně, teplota vašeho těla vzroste. Organismus na to začne reagovat tím, že se bude snažit tělo aktivně zchladit. Dojde ke zvýšení činnosti srdce, zrychlí se vám tep, stoupne tlak, pokožka se prokrví a vy se začnete potit.

ochlazení
Fázi ochlazení nikdy nevynechejte. (foto: 123RF)

Po saunování by mělo dojít k prudkému ochlazení těla, které způsobí stáhnutí cév a navrácení krevního oběhu do normálu. Správné a dostatečně dlouhé ochlazování je tak po návštěvě sauny velmi důležité a nemělo by se podceňovat.

Nedbáte na hygienu

Dodržování správných zásad hygieny by mělo být pro každého z nás samozřejmostí. Saunovat byste se měli bez plavek. Pokud se stydíte, není nic zvláštního na tom, že půjdete do sauny, která je určená výhradně pro ženy.

K TÉMATU  V čem je kruhový trénink lepší než klasická posilovna? Vyzkoušeli jsme a zjišťovali v terénu!

Někdo to řeší tak, že se zabalí do prostěradla, ale to není ideální řešení – pot se pak nemůže správně odpařovat, nemluvě o tom, že se tělo rovnoměrně neprohřeje. Jakmile saunu opustíte, měli byste ze sebe smýt pot ve sprše a teprve poté navštívit ochlazovací bazén.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Venkovní sauna přímo na vaší zahradě? Nádherná inspirace pro ty, co se nemohou rozhodnout kterou. Dopřejte si relax v soukromí v přírodě!

Otužování a terapie chladem. Kontakt se studenou vodou a vzduchem pomáhá celému organismu

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Určitě jste to v rodině zažili. Stačí obyčejné Člověče, nezlob se! Vaše figurka je shodou náhod v domečku dřív a už dítě hází kostkou, kácí figurky, bourá hrací plán a křičí, že zase prohrálo! Měli jste ho raději nechat vyhrát? Prohra je součástí života. Nechte ho někdy prohrát a projít si smutkem, který následuje.
Přítomnost a pohlazení chlupatého přítele je více než povzbudivé. Tyto němé tváře dokážou povědět více, než by se zdálo. Tak jak pes pomáhá člověku, děje se samozřejmě i naopak. Zodpovědní pánové psů se o svá zvířata pečlivě starají, a dokonce v některých případech i pomáhají rodit štěňátka.
Volba barvy pro interiér, ve kterém se pohybujeme, má velký vliv i na naše psychické rozpoložení. Víte, jakou barvu vybrat a co bude znamenat pro váš prostor? Rozhodně se nevyplatí jen tak něco „plácnout“ na zeď. Pojďme se podívat na psychologii barev.
Rohy stěn bývají jednou z nejvíce zanedbávaných oblastí v domácnostech, pokud jde o styling a nebo výzdobu interiéru. I když přemýšlíte o tom, jak byste si roh upravili, většinou to stejně skončí tak, že do něj dáte buď nějakou pěknou lampu, nebo velkou pokojovou rostlinu. Existuje však mnoho dalších způsobů, jak si tento kousek domova můžete zajímavě ozdobit. A věřte nám, že některé z nich by vás možná ani nenapadly.
Bohémské vlny a sexy kudrliny. Přesně to je dvojice, která se ve světě vlasových trendů snad pokaždé setkává s úspěchem. A aby ne. Vlnky představují určitou dávku divokosti, zatímco kudrliny dokážou být sexy a roztomilé zároveň. Jak podpořit přirozenou krásu vln nebo se postarat o to, abyste se místo rovných vlasů chlubila půvabnými loknami? Přesně na to se podíváme.
Kdo v devadesátkách nehltal seriál o partě teenagerů, jako by nebyl. Příběhy Dylana, Brandona, Brandy, Kelly a dalších hltal doslova celý svět. Jak ale dnes jejich představitelé seriálu Beverly Hills 90210 vypadají a jak žijí? Mnozí z nich už překročili padesátku a neúprosně jim táhne na šedesát.
Chia jsou drobná černá semínka šalvěje hispánské. Ta je původem z Mexika a Guatemaly a tato semínka byla základním jídlem starověkých Aztéků a Mayů. „Chia“ je ve skutečnosti starověké mayské slovo pro sílu. Chia semínka jsou malá, plochá a oválná s lesklou a hladkou strukturou, jejichž barva je většinou černá.
Máte doma čtyřnohého psího mazlíčka? Pokud ano, neměli byste péči o něj podceňovat. Mít pejska – to není jako mít plyšáka, který bude vaší živou podporou, když se vám nebude dařit. Kromě toho, že mu budete dávat najíst a budete ho chodit venčit, nesmíte zapomínat ani na péči o srst a drápky. Bohužel právě tyto dvě věci jsou u chovatelů psů často opomíjené.
Trápí vás akné? Dělají se vám pupínky, různé vyrážky a vás už to přestává bavit? Možná jste zkoušeli plno mastiček, plno čistících přípravků, ale i tak se vám potíže s pletí stále vrací! Jak vyřešit akné jednou provždy? Dá se to vůbec? Rovnou vám řeknu, že ano! A nyní vám prozradím, jak na to.

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek