Neděle , 04. 12. 2022

Barbora

3 nejčastější chyby při saunování, které vám uškodí

Saunování přináší celou řadu zdravotních benefitů. Během chvíle dokonale prohřeje celé tělo, podporuje relaxaci, posiluje imunitu. Chodit do sauny pravidelně rozhodně má smysl. Jen při tom nesmíte chybovat.
saunování
Sauna je skvělý relax. (foto: 123RF)

04. 04. 2022

Možná jste si mysleli, že na návštěvě sauny nic složitého není. Vaše představa se tak smrskla na vidinu toho, že přijdete, chvilku si tady posedíte, přijdete na jiné myšlenky, a pak zase hurá domů. Jenže i při saunování je potřeba dodržovat určitá pravidla a dbát minimálně na základní zásady.

saunování
Navštěvujete saunu pravidelně? (foto: 123RF)

Divili byste se, jakou během pobytu v sauně můžete napáchat paseku, když si nedáte pozor. Odhalili jsme pro vás nejčastější chyby, kterých se lidé dopouští (a mezi nimi možná i vy), aniž by si uvědomovali, že si tím vlastně mohou ublížit.

Prodlužujete pobyt v sauně na sílu

V sauně je žádoucí, abyste se pořádně zapotili. Někomu stačí deset minut, jinému třeba dvacet. Nesnažte se ale být v sauně příliš dlouho a rozhodně pobyt v ní uměle neprodlužujte jen z přesvědčení, že bude ostuda odejít třeba už po deseti minutách, protože paní sedící vedle vydrží mnohem déle.

Snažte se vnímat, jak na saunování reaguje vaše tělo. Pokud se necítíte dobře, jednoduše se zvedněte a saunu opusťte.

Podceňujete fázi ochlazování

Ochlazování po saunování není radno brát na lehkou váhu. Když jste v sauně, teplota vašeho těla vzroste. Organismus na to začne reagovat tím, že se bude snažit tělo aktivně zchladit. Dojde ke zvýšení činnosti srdce, zrychlí se vám tep, stoupne tlak, pokožka se prokrví a vy se začnete potit.

ochlazení
Fázi ochlazení nikdy nevynechejte. (foto: 123RF)

Po saunování by mělo dojít k prudkému ochlazení těla, které způsobí stáhnutí cév a navrácení krevního oběhu do normálu. Správné a dostatečně dlouhé ochlazování je tak po návštěvě sauny velmi důležité a nemělo by se podceňovat.

Nedbáte na hygienu

Dodržování správných zásad hygieny by mělo být pro každého z nás samozřejmostí. Saunovat byste se měli bez plavek. Pokud se stydíte, není nic zvláštního na tom, že půjdete do sauny, která je určená výhradně pro ženy.

K TÉMATU  Pravá cena za avokádo: Superpotravina pod taktovkou temného byznysu

Někdo to řeší tak, že se zabalí do prostěradla, ale to není ideální řešení – pot se pak nemůže správně odpařovat, nemluvě o tom, že se tělo rovnoměrně neprohřeje. Jakmile saunu opustíte, měli byste ze sebe smýt pot ve sprše a teprve poté navštívit ochlazovací bazén.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Venkovní sauna přímo na vaší zahradě? Nádherná inspirace pro ty, co se nemohou rozhodnout kterou. Dopřejte si relax v soukromí v přírodě!

Otužování a terapie chladem. Kontakt se studenou vodou a vzduchem pomáhá celému organismu

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Liběna Rochová, přední česká módní návrhářka, zakladatelka Studia LR, ale také vedoucí Ateliéru designu oděvu a obuvi na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Svoji tvorbu představila celému světu. V Paříži, Lyonu, Vídni, Düsseldorfu, New Yorku, Los Angeles, Bombaji, Dillí a v mnoha dalších destinacích. Jak se k módní tvorbě dostala a jaké překážky musela překonat?
Elenu trápí to, co mnoho dalších žen, ačkoliv o tom veřejně nemluví. „Můj manžel se mi nedávno svěřil s tím, že by chtěl ještě další vztah. Jsme manželé přes dva roky, cítím se ve vztahu šťastná. Jenže mu očividně nestačím. Chtěl by ještě jinou ženu, chodit s ní na rande a dokonce souložit. A já si mám prý taky někoho najít. Jenže já nic takového nechci, co mám dělat?“ Její muž mluví o tzv. polyamorii a v mužských fantaziích se nejedná o nic ojedinělého.
V nejhorším případě úmrtí, v „nejlepším“ trvalé následky. Očkování v naší republice bylo zavedeno v letech 1946–1985. Úmrtnost u většiny nemocí klesla o 90-99,9 %. Přesto se i u nás vracejí na scénu nemoci, které jsme znali už jen z literatury: spalničky, dávivý neboli černý kašel, příušnice nebo zarděnky. Jak se jim bránit?
Koberec, nebo lino? Tradiční otázka, kterou si pokládá každý při rekonstrukci, nebo stavbě nového bydlení. Podlahy mohou určovat charakter místnosti, pokud jsou tedy zvoleny správně. Jak koberec, tak lino mají své klady a zápory, takže stojí za to udělat nějaký průzkum a porovnat podlahy, abyste našli to nejlepší.
Svatba je přelomovým a krásným dnem v životě. Aby byl svatební den nezapomenutelný zejména pro nevěstu a ženicha, je důležité zvolit i tu správnou hudbu. Výběr svatebních písní ovšem není žádná legrace. Co si nevěsty nejčastěji přejí a co se aktuálně hraje? Vyzpovídali jsme DJ, který má v tomhle směru mnohaleté zkušenosti. A zeptali jsme se i samotných nevěst.

Nepřehlédněte

Začínáte pociťovat nepříznivé příznaky menopauzy nebo se jim chcete do budoucna co nejvíce vyhnout? Přinášíme vám pár tipů, jak toho docílit.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek