Neděle , 23. 06. 2024

Zdeňka

3 nejčastější chyby při saunování, které vám uškodí

Saunování přináší celou řadu zdravotních benefitů. Během chvíle dokonale prohřeje celé tělo, podporuje relaxaci, posiluje imunitu. Chodit do sauny pravidelně rozhodně má smysl. Jen při tom nesmíte chybovat.
saunování
Sauna je skvělý relax. (foto: 123RF)

04. 04. 2022

Možná jste si mysleli, že na návštěvě sauny nic složitého není. Vaše představa se tak smrskla na vidinu toho, že přijdete, chvilku si tady posedíte, přijdete na jiné myšlenky, a pak zase hurá domů. Jenže i při saunování je potřeba dodržovat určitá pravidla a dbát minimálně na základní zásady.

saunování
Navštěvujete saunu pravidelně? (foto: 123RF)

Divili byste se, jakou během pobytu v sauně můžete napáchat paseku, když si nedáte pozor. Odhalili jsme pro vás nejčastější chyby, kterých se lidé dopouští (a mezi nimi možná i vy), aniž by si uvědomovali, že si tím vlastně mohou ublížit.

Prodlužujete pobyt v sauně na sílu

V sauně je žádoucí, abyste se pořádně zapotili. Někomu stačí deset minut, jinému třeba dvacet. Nesnažte se ale být v sauně příliš dlouho a rozhodně pobyt v ní uměle neprodlužujte jen z přesvědčení, že bude ostuda odejít třeba už po deseti minutách, protože paní sedící vedle vydrží mnohem déle.

Snažte se vnímat, jak na saunování reaguje vaše tělo. Pokud se necítíte dobře, jednoduše se zvedněte a saunu opusťte.

Podceňujete fázi ochlazování

Ochlazování po saunování není radno brát na lehkou váhu. Když jste v sauně, teplota vašeho těla vzroste. Organismus na to začne reagovat tím, že se bude snažit tělo aktivně zchladit. Dojde ke zvýšení činnosti srdce, zrychlí se vám tep, stoupne tlak, pokožka se prokrví a vy se začnete potit.

ochlazení
Fázi ochlazení nikdy nevynechejte. (foto: 123RF)

Po saunování by mělo dojít k prudkému ochlazení těla, které způsobí stáhnutí cév a navrácení krevního oběhu do normálu. Správné a dostatečně dlouhé ochlazování je tak po návštěvě sauny velmi důležité a nemělo by se podceňovat.

Nedbáte na hygienu

Dodržování správných zásad hygieny by mělo být pro každého z nás samozřejmostí. Saunovat byste se měli bez plavek. Pokud se stydíte, není nic zvláštního na tom, že půjdete do sauny, která je určená výhradně pro ženy.

K TÉMATU  Horoskop krásy a duševního zdraví na neděli 16. 9. 2018

Někdo to řeší tak, že se zabalí do prostěradla, ale to není ideální řešení – pot se pak nemůže správně odpařovat, nemluvě o tom, že se tělo rovnoměrně neprohřeje. Jakmile saunu opustíte, měli byste ze sebe smýt pot ve sprše a teprve poté navštívit ochlazovací bazén.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Venkovní sauna přímo na vaší zahradě? Nádherná inspirace pro ty, co se nemohou rozhodnout kterou. Dopřejte si relax v soukromí v přírodě!

Otužování a terapie chladem. Kontakt se studenou vodou a vzduchem pomáhá celému organismu

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Když na to přijde, dokáží zvířecí kamarádi projevit lásku tím nejmilejším způsobem. Tahle zvířata jsou naprosto šťastná se svými páníčky i ošetřovately. A zdaleka vše nejsou jen domácí zvířata, jako kočky nebo psy. Pouto si vytvoříte i s medvědem!
Chcete si vyrobit roztomilé a barevné svíčky podle vašeho gusta? Není to nic těžkého! Tyhle nápady vám napoví jako inspirace pro vaše vlastní svíčky, které poslouží také jako dekorace. Zapojte i děti, které budou mít radost z vlastnoručního díla. To může posloužit jako dárek pro někoho z rodiny. Co takhle svíčka jako Coca-Cola nebo překrásný květ růže?
Mí rodiče jsou spolu už přes dvacet let. Vždycky jsem si myslela, že je nikdy nic nerozdělí, ale pak jsem přišla na to, že není všechno tak růžové. Nechtěla jsem se nikdy do jejich věcí plést, ale když jsme zjistila, co táta mámě provádí, rozhodla jsem se říci pravdu o tom, co vím. Táta mě ale zastavil a uplácí mě. Cítím se hrozně, ale na druhou stranu se mi to líbí.
Zvažujete, že svému dítěti začnete dávat kapesné a nevíte, kdy je nejlepší čas? Jak začít a co všechno dopředu promyslet?
Trápí vás zdravotní problémy, které se vám neustále vracejí? Máte nějakou nemoc už od dětství a chtěli byste se jí zbavit i bez pomocí léků? V dnešním článku se dozvíte, jak mohou nemoci vznikat! Že jejich kořenem je především psychika. Jak je to možné? A jak to napravit? Čtěte dál a získáte odpovědi!
Čtení je v dnešní době stále vzácnějším koníčkem, zejména u dětí. Ty totiž mnohem raději tráví čas nad displejem chytrých mobilních telefonů, s tabletem v ruce nebo třeba před televizí. Kéž by existoval nějaký způsob, jak lásku ke čtení u dětí probudit. Naštěstí ale jeden způsob skutečně existuje. Vyzkoušíte ho?
Těhotenství patří k požehnaným stavům, při kterých žena prochází řadou změn. A právě tyto změny mohou devítiměsíční čekání značně znepříjemnit. Obrnit se trpělivostí a vytrvalostí musí nejen samy zástupkyně něžného pohlaví, ale i jejich partneři, kteří jsou velmi zkoušení. Pojďme si odtajnit hlavní a nejzásadnější změny, ke kterým v těle těhotné ženy dochází.
Podívejte se, jak vytvořit překrásné bronzově třpytivé a neutrální kouřové oční stíny. Jejich barevný tón funguje s jakýmkoli odstínem pleti! Ideální na večírek, do divadla nebo večerní akci.
V dnešní moderní době jsme až zahlceni spoustou nových vychytávek. To se týká oi spotřebičů a pomocníků do domácnosti. V obchodech najdete zboží jakéhokoliv druhu a někdy se vám dokonce podaří narazit na poněkud podivná zařízení, jejichž účel je třeba ještě uhodnout. Přiznejme si, že někde mezi touto hojností zaujal své místo parní čistič.
Velkoplošné topení se sice rozmáhá, ale radiátory jsou klasika, kterou známe všichni. Dnes ale mohou vypadat i velice netradičně a ladit s interiérem. Říká se jim sálavé panely, mohou být součástí topného systému nebo fungovat samostatně na elektřinu a můžete je nechat hrdě viditelné v prostoru. Inspirujte se v galerii.
Sofie se řadí do dlouhého zástupu žen, které si prošly znásilněním. Proč se bála vše přiznat, a proč je násilník dnes stále nepotrestán? Podívejte se na příběh ženy, která se s minulostí dokázala vypořádat díky světové kampani.
Někdo se narodil jako barvoslepý a celý život neviděl nic z barev tak, jak je vnímáme my ostatní. Jaký je to asi pocit, spatřit to všechno kolem poprvé? Speciální brýle umožní takovým lidem vnímat barevné spektrum. A tady se můžete podívat na reakce lidí, kteří to právě zažívají.

Výběr článků

Pohodlně se usaďte a pojďte si projít komiks, který u vás doma způsobí změnu. Je váš protějšek vaším skutečným partnerem?
Otáčíte se v posteli a odkládáte mobil. Kam? Přece na noční stolek! Na něj si odložíte hodinky, rozečtenou knížku nebo hrnek s čajem. Stejně tak můžete zhasnout lampičku bez nutnosti vstát, když budete usínat. Inspirujte se nočními stolky v naší galerii.
Vánoční stromek získává ve většině českých domácností jednou ročně opravdu výraznou roli, protože obzvláště pro naše nejmenší je symbolem splněných přání a naděje. Je tedy potřebné jeho výběru věnovat patřičnou pozornost. Jak vybrat vánoční stromek, aby byl dokonalou ozdobou jakéhokoli prostoru, najdete v následujících řádcích.

Nepřehlédněte

Domácí pracovna je prostor, který byste měli dostatečně oddělit od zbytku domova. Pokud se pracovna rozlézá po bytě, ztrácí se hranice mezi prací a odpočinkem a kvalitně nesplňuje ani jedno. Inspirujte se pěknými pracovnami, a třeba dostanete nápad, jak zařídit tu svou.
Některé filmy v nás dokážou vyvolávat radost, štěstí, romantickou náladu a jiné zase třeba strach. A některé filmy jsou natolik sugestivní, že je lepší se jim vyhnout, pokud na ně nejste zrovna správně naladění.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek