Sobota , 03. 12. 2022

Svatoslav

Otužování a terapie chladem. Kontakt se studenou vodou a vzduchem pomáhá celému organismu

Otužování pro větší imunitu proti nemocem nejsou jen babské řeči. Terapie chladem má benefity, které zvyšují naši tělesnou odolnost. Co s vámi udělá pravidelné šokování těla prudkým snížením okolní teploty?
Otužování a terapie chladem. Kontakt se studenou vodou tělu pomáhá
zdroj: 123RF.com

18. 02. 2020

18. 02. 2020

Nadechnout se a… vydržet

Vídáme je každý rok. V zimě se svlékají a jen v plavkách se noří do ledové vody, navzdory nízkým teplotám. Otužování v ledové řece získalo status tradice, ale už naši dědové říkali, jak moc je prospěšné našemu zdraví. Na druhou stranu, v zimě nám každý radí teple se obléct, neprochladnout a nechytit nějaké onemocnění. Jak nám může prospět svléknout si šaty v mrazu? Terapie chladem má svá pravidla, ale bez diskuze dokáže pomáhat.

Otužování jako boj s nadbytečným tukem?

V ledové vodě a na ostrém studeném vzduchu nesmíte pochopitelně zůstávat nazí nějaké dlouhé minuty. Pak by skutečně hrozilo podchlazení, o které nikdo nestojí. Co za bonusy přináší vystavení těla zimě a nepohodě? Potvrzený vliv na hubnutí, pokud si budete ledovou lázeň dopřávat pravidelně. Na šok tělo reaguje zrychlením metabolismu, který tak pracuje dvojnásobně rychle. To už ve vodě s teplotou pod 20 °C. Ještě jednou tolik, na čtyřnásobek, zrychlí ve vodě o teplotě pod 14 °C. Samozřejmě je účinek pouze krátkodobý, ale pobytem v ledovce tělo aktivuje tzv. hnědý tuk, který nám umí vytvářet nějaké to teplo navíc. A když hnědý tuk pracuje, pomaličku spaluje tuk bílý – ten, který nám většinou vadí.

Různé průzkumy uvádí, že vystavování se krátkodobému působení ledové vody zvyšuje naši tělesnou odolnost vůči onemocnění. Jinými slovy, otužování zvyšuje naši imunitu. Jak je to možné? Za všechno v podstatě může náš pohodlný život. Zdaleka to neplatí jen o náchylnosti k onemocnění a snížené imunitě, spousta civilizačních chorob je následkem života v dostatku.

Přílišné pohodlí nám neprospívá

Jsme zvyklí pohybovat se stále v takové teplotě, která nám vyhovuje. Pokud pocítíme, že je doma chladněji, přitopíme si. Když je venku nižší teplota než včera, vezmeme na sebe o jednu vrstvu navíc. Potom jedeme autobusem, který je vytopený jako kotelna, a tak dále. Nedá se na to nic namítnou, je to přirozené, mít kolem sebe příjemně. Naše tělo ale nemá žádný prostor reagovat na změnu teploty a z dlouhodobého hlediska mu to nedělá dobře. Schopnost adaptace se pomalu vytrácí. A když pak vzduchem poletuje nějaký virus… naše šance ho chytit roste.

K TÉMATU  Mama říká “podělit se znamená milovat”! Vychutnejte si nejlepší domácí jídla se svými přáteli a rodinou v naší restauraci Mama

Otužování má samé bonusy!

Tělu se ledová voda nelíbí. Je to pro něj nepříjemný stres, který spouští reakce po celém organismu, ze kterých po zdravotní stránce profitujeme. Terapie chladem zlepšuje cirkulaci krve, snižuje tlak, posiluje náš nervový systém a dokonce zlepšuje průtok lymfy. Otužování musíte vzít za ten správný konec. Jakmile na sebe pustíte studenou sprchu nebo se ponoříte do ledové vody, snažte se zklidnit. Lapání po dechu potlačte tím, že prodloužíte dobu nádechu a výdechu a budete se po celou dobu na dýchání soustředit. Stačí 30 sekund a můžete ven. Svojí „kůru“ pak můžete postupně prodlužovat na minutu, dvě minuty. Pokud chcete vyzkoušet něco jiného než proud vody, vyhledejte polárium, kde poznáte, co je to pravá kryoterapie.

Otužování a terapie chladem. Kontakt se studenou vodou tělu pomáhá
zdroj: 123RF.com
Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Snímek Top Gun se ihned po svém uvedení roku 1986 stal kasovním trhákem a fenoménem, v čele s Tomem Cruisem a Kelly McGillis – a jeho oblíbenost přetrvává do dnešního dne. Je to prostě jeden z těch kultovních filmů, které byste měli alespoň jednou za život vidět. Film pojednává o prostředí elitních stíhacích pilotů, o stíhací škole v rámci amerického námořního loďstva a tohle jsou největší zajímavosti, které Top Gun provází.
Ženy i muži často mateřská znaménka podceňují, ale to se nevyplácí. Nikdy nemůžete vědět, jestli v sobě náhodou neskrývají strašáka v podobě rakoviny. Proto si nechávejte znaménka nejenom pravidelně kontrolovat, ale také se o ně správně starejte.
O spodním prádle se zrovna moc nemluví, a to hlavně z toho důvodu, že se jedná o něco opravdu intimního, ale přitom tak běžného. Také proto jsou fakta o spodním prádle tak trochu zapovězena – ale věřte, že i v tomto případě se můžete zasmát a podivovat, jakou proměnou spodní prádlo prošlo za tu dlouhou řadu let od jeho vynalezení.
Je možné, že jste o chitosanu ještě nikdy neslyšeli, a není se přitom čemu divit. Poměrně nový hit v péči o zdraví okouzlil davy lidí po celém světě. Tento doplněk stravy slibuje, že učiní takové změny v organismu, že se po jeho užívání téměř nepoznáte. V čem tedy chitosan učaroval těm, kteří ho používají?
S hypotečními úvěry se nyní doslova přetrhl pytel. Lidé prahnou po vlastním bydlení, a to z důvodu aktuálně se rozjíždějící inflace. Aby nedošlo k újmě na jejich úsporách, investují a nemovitosti jim přijdou jako to nejlepší východisko ze situace. Pokud i vy přemýšlíte nad koupí vlastního obydlí, ať už bude určené pro osobní potřebu nebo se bude jednat o nemovitost určenou k pronájmu, prozradíme vám, jak vybrat vhodnou hypotéku.  
Navodí příjemnou atmosféru, zahalí domov do úžasné vůně a podpoří relaxaci. Nejen taková kouzla svede aromaterapie, která se stala nedílnou součástí všech milovníků nádherných vůní. Láká aromaterapie i vás? Mrkněte se na pár podrobností, které vás zasvětí do tajů všech jejích podmanivých benefitů.

Nepřehlédněte

Léto doslova svádí k procházce do lesa, která má na naše tělo pozitivní vliv. Nejen, že jsme na čerstvém vzduchu, ale také jsme prakticky bez signálu čili si odpočineme od tíhy sociálních sítí a dalších hrozeb internetového světa. Navíc si můžeme nasbírat i naši večeři – stačí se poohlédnout po houbách. Které z nich mají pozitivní vliv na zdraví?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek