Neděle , 05. 02. 2023

Dobromila

Kegelovy cviky: Cesta za lepším postelovým uvolněním

Málokterá z nás má cvičení v oblibě – chceme se mu vyhnout co se dá a doufáme, že to bez něj zvládneme. Existují ale cviky, které nejsou tolik náročné, a zároveň dokáží změnit život k lepšímu. Ať už v oblasti zdraví nebo sexu. V obojím případě se budete cítit mnohem lépe poté, co budete pravidelně cvičit Kegelovy cviky.
Kegelovy cviky
Kegelovy cviky by měla do svého denního harmonogramu zařadit každá žena. (foto: 123Rf)

24. 11. 2021

K čemu jsou Kegelovy cviky vlastně dobré?

Kegelovy cviky nemají jen jednu funkci, přínosné jsou hned pro několik oblastí života žen. Procvičení svalů pánevního dna a jeho celkové zpevnění má následný dopad na to, že:

  • Udržují vnitřní orgány na správných místech: močový měchýř, dělohu, konečník a tenké střevo.
  • Ženské intimní partie jsou užší a pružnější – čím užší je pochva, tím větší je citlivost během sexu a orgasmy jsou procítěnější.
  • Chrání před močovou inkontinencí (únikem moči), ke které může docházet pravidelně nebo v situacích jako je kýchání, zvedání závaží nebo běh.
  • Bez pravidelného cvičení Kegelových cviků svaly s věkem ochabují a již nemohou účinně vykonávat své funkce. Výsledkem je rychlý pokles kvality života.

Pokud se obáváte, že trpíte jedněmi z výše uvedených problémů, nebo se jen necítíte v takové kondici, jako byste si přála, existuje pouze jedna cesta ven – pravidelně cvičit.

Není na tom nic náročného

Krása klasického Kegelova cvičení spočívá v tom, že jej lze provádět diskrétně a téměř za jakýchkoli podmínek: i když stojíte v autobuse, dokonce sedíte v kancelářské židli nebo lenošíte na gauči před vaší oblíbenou televizní show. Cvičení netrvá déle než 10 minut. K dosažení správného výsledku stačí vybrat libovolné tři cviky a cvičit je alespoň jednou denně. Nejčastější výchozí poloha je jednoduchá: sedět, stát nebo ležet. Je důležité, abyste se cítila maximálně pohodlně a uvolněně.

Zásady pro cvičení

Mějte na paměti, že tělo se nemá přetěžovat a rozhodně by se neměla dostavovat bolest nebo přílišné vyčerpání. S cvičením začínejte pomalu. Důležitá je pravidelnost. Opakovat jeden cvik byste měli maximálně 3–5x. Vždy při cvičení dbejte na dýchání, které by mělo být pravidelné. A to hlavní zní: uvědomujte si svaly, se kterými pracujte.

K TÉMATU  Nejkrásnější cyklostezky prolínající se Českem. Na kterou se vydáte vy?

1. Rychlé stahování

Proveďte toto klasické Kegelovo cvičení 10krát a to tak, že musíte co nejrychleji stáhnout a uvolnit svaly pánevního dna. Dopřejte si 7-10 sekund odpočinku a opakujte cvičení s vysokou intenzitou.

2. Nádech-výdech

Zhluboka se nadechněte a postupně stahujte svaly pánevního dna tak silně, jak jen můžete. Když si uvědomíte, že již nemáte sílu na větší stažení svalů, vydržte v této pozici po dobu 3–5 sekund.

3. Uvolňování

Opakujte cvičení z předchozího odstavce s jednou změnou: vydechujte nyní velice rychle. A zároveň stejně rychle uvolněte své svaly, jako byste s jejich pomocí vytlačovala vzduch z pochvy.

4. Výdrž

Stiskněte svaly tak silně, jak můžete, a zůstaňte v tomto stavu po dobu 10 sekund. Proveďte 5-7 opakování a pokaždé prodlužte svalové napětí o 1-2 sekundy.

5. Můstek

Lehněte si na záda, ohněte kolena. Aniž byste zvedala nohy a ramena z podlahy, zvedněte pánev co nejvýš. Přitom není nutné svaly pánevního dna stahovat. Držte po dobu 5-10 sekund. Tento pohyb nejenže bojuje proti inkontinenci, ale navíc dokonale zpevňuje hýždě.

7. Kroucení boky

Stoupněte si a nohy roztáhněte na šířku ramen, dlaně si položte na boky. Pohybujte boky ze strany na stranu a mírně pokrčte kolena. V krajním levém nebo pravém bodě stlačte svaly tak silně, jak můžete. A uvolněte je, když se boky začnou pohybovat opačným směrem.

Jak cvičení ještě zefektivnit?

Cvičební pomůcky mohou maximalizovat účinek vašeho cvičení. Nejznámější jsou v této oblasti venušiny kuličky. Při cvičení je vaším úkolem zabránit tomu, aby vám během něj kuličky vypadly z pochvy. To klade další nároky na svaly pánevního dna a zefektivňuje cvičení.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Cvičení pilates formuje postavu. Pozor však na několik chyb

K TÉMATU  Sklenice vody s citronem. Opravdový zázrak nebo nesmysl? Sama jako spalovač nefunguje! Co ale dokáže?

Jógové pozice pro zdraví: 7 cviků, které protáhnou i potěší

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Taky už vám tohle období přijde zdlouhavé? Cítíte se stále více unavení a bez elánu. Počítáte dny za dnem a doufáte, že se svět vrátí už brzy zpět do starých kolejí. Jenže to stále nepřichází... Co tedy dělat v této době, abyste se cítili lépe? Abyste neprožívali stres, strach, úzkosti, únavu a taky nudu? V dnešním článku vám to prozradím, tak pokračujte ve čtení, abyste si i vy mohli karanténu více užívat!
Bali - nádherný, romantický a přírodou protkaný ostrov, který přímo vybízí k prožití okamžiku, který se na vždy zapíše do vaší paměti jako váš den D. Plánujete zde svatbu? Proč ne, je to ostatně v poslední době poměrně trendy záležitost. Předem byste rozhodně měly vědět, na co se připravit. Svatební specialistka a místní balijský průvodce pro vás připravili souhrnné informace přímo z místa činu.
Ryan Reynolds a Blake Lively jsou v současnosti jedním z nejoblíbenějších párů v Hollywoodu. Je úžasné pozorovat, jak se spolu smějí, pošťuchují se na sociálních sítích a navzájem se pracovně podporují. Ačkoliv letos oslavili teprve deset let od svatby, které stvrdili očekáváním čtvrtého dítěte, věříme, že téhle dvojici to vydrží klidně i dalších padesát let.
V každé domácnosti nechybí alespoň jedny nástěnné hodiny. Co takhle zvolit nějaké obří, které se stanou dominantou vašeho interiéru? Retro styl je pořád v oblibě, tak se inspirujte překrásnými kousky. Dřevo, jeho imitace nebo design starých nádražních hodin navozují příjemnou atmosféru. Hodí se prakticky kamkoli, do ložnice, kuchyně nebo obývacího pokoje. Nejenom, že ukazují čas. Jsou zároveň krásným doplňkem vašeho interiéru.
V životě se můžeme setkat s celou spoustou onemocnění. Zatímco nad některými jenom mávneme rukou, jiné nás mohou výrazně poznamenat do konce života. A zatímco některé nám jsou moc dobře známé, nad jinými visí jeden obrovský otazník. Přesně takovou nemocí je i Bechtěrevova nemoc či také Bechtěrevova choroba.

Nepřehlédněte

O zdravém stravování slýcháme ze všech stran. Jak je to důležité pro naše zdraví i tělo jako takové. Jenže už nikde se nemluví o tom, jaké konkrétní potraviny zařadit do jídelníčku, respektive jaké konkrétní potraviny nám skutečně prospívají a nejsou na škodu. Proto vám přinášíme tip - je jím quinoa, což je obilovina, ze které se připravuje kupříkladu mouka, polévka nebo také pivo.
Pokud patříte mezi ty, kteří se pokoušejí hubnout, ale pokusy jsou zatím marné, tak pokračujte ve čtení. Dnes se dozvíte, v čem je kámen úrazu, že se vaše hubnutí nedaří. Dozvíte se něco, o čem jste nikdy předtím možná ani neslyšeli. Zároveň pochopíte, jak to můžete napravit. A jestliže tyto informace převedete do praxe, tak věřím, že se úspěch dostaví!

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek