Úterý , 16. 07. 2024

Luboš

Jógové pozice pro zdraví: 7 cviků, které protáhnou i potěší

Jógu zná v dnešní době snad každý a vysoké procento z nás jí doma nebo v tělocvičně dokonce cvičí. Tato relaxační cvičení se vždy provádějí zpomaleně a využívají všech svalů v těle. Jóga má díky tomu skvělé zpevňující a detoxikační vlastnosti. Není sice na hubnutí tak efektivní jako aerobik, nicméně je to velice funkční způsob, jak formovat své tělo. Pokud jógu milujete nebo s ní teprve začínáte, určitě se seznamte se 7 pozicemi, které tvoří samotný základ jógy a pro vaše tělo dokáží vykonat zázraky!
jógové pozice
Jóga potěší lidské zdraví i mysl. (foto: 123RF)

02. 11. 2021

1.      Pozdrav slunci

Pozdrav slunci je nejznámější a nejvíce zklidňující jógový cvik, patří dokonce mezi nejoblíbenější jógové pozice. Jedná se o kombinaci několika poloh, které kombinují protažení, předklon a natáhnutí se až ke špičkám chodidel, a to celé i obráceně. Tato póza je výchozí a cvičí se před každou sekvencí, ať už začátečníkem, středně pokročilým, nebo pokročilým. Pozdrav slunci se doporučuje cvičit pro maximální užitek brzy ráno.

Jógové pozice – pozdrav slunci

2.      Pozice hory

Jak název napovídá, jedná se zde především o zpevnění těla. Tato pozice následuje hned po pozdravu slunci. Postavte se na podložku s chodidly u sebe. Koncentrujte se a váhu těla rovnoměrně rozprostírejte mezi prsty u nohou. Zpevněte střed těla, a to tak, že zatáhnete břicho a vyrovnáte záda. Vytahujte se mírně nahoru. Ramena tlačte dozadu a dolů.

pozice hory
Znáte tuto pozici hory? (foto: 123RF)

3.      Pozice kočky

Tuto pozici nejspíš není nutno širokosáhle představovat, neboť ji známe všichni ze školky a školy. Z těch dob víme, jak moc je přínosná a jak dobře se v ní relaxuje. Je jednou z rozcvičovacích póz jógy, zahřívá vaše tělo a spouští krevní oběh, což je důležité, aby se zabránilo zranění. Klekněte si na kolena a dlaně položte na zem.

Následně pomalu prohýbejte záda, buď nahoru nebo dolů. Při prohnutí břicha dolů se nadechněte, v prohnutí do oblouku se zády směřujícími nahoru vydechněte. Póza udržuje pružnost páteře, která se snižuje v důsledku osteoporózy a způsobuje flexi.

pozice kočky
Kočka dokonale protáhne zádové svalstvo. (foto: 123Rf)

4.      Pozice bojovníka

Mezi jógové pozice patří i pozice bojovníka obsahující 2 typy, které jsou prováděny jako sada nebo jednotlivě. Tyto polohy trénují boky, paže i ramena a zvyšují vytrvalost svalů nohou. Postavte se s nohama od sebe v rozpětí ramen, posuňte pravou nohu doprava lehce ji zohněte a levou nohu natáhněte za sebe. Ruce a ramena protáhněte do jedné přímky. Držte tento pohyb po dobu pěti dechů, poté opakujte na druhé straně.

pozice bojovníka
Pozice bojovníka zlepší celkovou rovnováhu. (foto: 123RF)

5.      Pozice kobry

Pozice kobry má vliv na paže, ramena, záda, břicho, stehna a nohy, jak můžete vidět, jedná se tedy o velmi účinný cvik.  Lehněte si na břicho a ruce položte vedle ramen. Pomalu zvedněte horní polovinu od podlahy, nohy držte pevně na zemi a ohýbejte se co nejdále od břicha. Nezatěžujte si bederní páteř, protože by to mělo spíš negativní efekt. Tento pohyb je mimořádně přínosný pro vytvarování spodní části břicha, které je poměrně obtížné vyhladit.

jógové pozice kobra
Pozice kobry skvěle protáhne záda. (foto: 123RF)

6.      Pozice luku

Pozice luku je o něco obtížnější, jelikož abyste dosáhli dokonalého držení těla vyžaduje tento cvik pravidelnou praxi a velkou ohebnost. Doporučuje se ji proto po prvních pár týdnů nezkoušet. Pokud ji chcete vyzkoušet, lehněte si na břicho, zvedněte ruce a nohy, natáhněte ruce dozadu a držte si kotníky. Několik sekund udržujte tělo v této pozici. Luková poloha je jednou z nejúčinnějších jógových póz a ovlivňuje celé vaše tělo.

pozice luku
Pozice luku protáhnou bříško i dolní končetiny. (foto: 123RF)

7.      Pozice stromu

Pozice stromu je skvělá póza pro začátečníky, kteří pracují na vyvážení celého těla a dosažení dokonalosti v balancování. Póza ovlivňuje centrum celého těla a posiluje vaše břišní svaly i svaly nohou. Nejprve se postavte na podložku s nohama na šířku ramen. Zvedněte levou nohu a položte ji na vnitřní stehno pravé nohy. V této pozici chvíli vydržte a opakujte na druhé straně.

K TÉMATU  Zapomeňte na exotiku! Nejkrásnější rakouská jezera jsou pro letní dovolenou jako stvořená

Pokud si chcete udělat pozici ještě obtížnější, doporučujeme zavřít oči. Naopak koncentrace na jeden pevný bod v místnosti velmi napomáhá k udržení balance.

jogove pozice stromu
Pozice stromu nejen pro lepší rovnováhu. (foto: 123RF)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Hormonální jóga jako řešení potíží s menstruací nebo otěhotněním

Jóga proti syndromu karpálního tunelu: lék na bolest zápěstí

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Člověk si nikdy ničím nemůže být úplně jistý, já jsem si ale byla jistá, že prožívám konečně pravou lásku. Měla jsem plány do budoucna, konečně jsem chtěla založit rodinu, po které jsem tolik toužila. S přítelem jsme spolu začínali už společný čtvrtý rok, už byl čas.
Řídíte svůj životní styl a denní režim podle hvězd? Máme pro vás speciální horoskop krásy a duševního zdraví určený pro pátek 7.9.2018. Sestavila jej pro vás známá astroložka Naďa Šmídová. Na co si dát pozor a do čeho se směle pustit?
Hudba je úplně jiná při reprodukci a na živo. Tahle korejská bubenice předvádí svoje vystoupení přímo na ulici před zraky kolemjdoucích, kteří si rádi sednou, aby se podívali na její show až do konce. Za touto hladce vypadající hrou na bicí jsou bezpochyby hodiny a hodiny cvičení. Výsledek je naprosto profesionální.
Děti zoo milují. Některá zvířata jsou pěkně chytrá a chtějí si hrát, a pak se stane, že naše potomky pěkně vystraší. Tučňáci, lvi, tygři, oblíbené zvědavé žirafy nebo velbloudi, ale i medvědi nebo bobr, dorážející přes sklo. Tyhle legrační situace vás pobaví!
Chcete vždy vypadat elegantně a na úrovni bez ohledu na příležitost? Klíčem k elegantnímu oblékání, je dodržování určitých pravidel, která si v následujícím článku oprášíme. Pojďme se podívat na to, jak se oblékat elegantně každý den a nezpůsobit módní faux pas.
Kadeřník Samuel Ryde má netradiční zálibu. Fotí momentky každý den ve stejný čas a to už deset let. Co ho motivovalo k jeho neobvyklému koníčku a jaký v něm vidí význam? Přečtěte si víc!
Léto se pomalu přetáčí v podzim. Sluníčka ubývá, začíná školní rok a hrozí nám podzimní stres. Jak se mu vyhnout, zůstat v klidu a udržet si letní náladu?
Čtení rozhodně není pro každého. Někdo se vymlouvá na to, že na čtení nemá čas, další se zase raději podívají na film, než aby si otevřeli knihu. Ale víte, o co přicházíte tím, že čtete málo nebo vůbec? Možná po přečtení tohoto článku na knihy změníte názor.
Převleč si ty mokré plavky. Také vás to štvalo jako malou? Něco pravdy na tom ale je, mokré plavky nebo sezení na studené zemi a další věci mohou zánět močových cest pěkně urychlit.
Nejoblíbenější nápoj na světě skrývá hodně zajímavostí. Dnes se podíváme hned na 5 zajímavostí, které o tomto nápoji rozhodně neznáte. Některé z nich jsou šokující. Kromě následujících zajímavostí vám nabídneme ještě stručný výčet dalších informací, které jistě neznáte o nápoji, který pijete každé ráno u snídaně.
Když si moje kamarádka a pak také sestra našly partnery na seznamce, začala jsem věřit tomu, že to skutečně funguje. Do té doby jsem se toho strašně bála. Psát si s někým na internetu, nevědět, zda je to skutečně on a potom si s ním vyjít. To mi přišlo děsně riskantní. No ale, když to jim dvěma vyšlo, proč by to nemohlo vyjít taky mně?
Včera nastalo novoluní ve znamení Raka a přináší s sebou jedinečné příležitosti pro nové začátky. Jak mohou tyto lunární energie ovlivnit váš život, a na co byste se měli zaměřit, abyste plně využili jejich potenciál? Přečtěte si náš článek a zjistěte, jak tento magický moment využít ve svůj prospěch

Výběr článků

Pod pojmem detox si nepředstavujte plán na zhubnutí. Mělo by jít spíš o odlehčení po období, kdy jste hřešily a pochutnávaly si na potravinách, které nejsou pro tělo ideální. Čekat na jaro nemusíte. Detox můžete spustit kdykoli. Jen je potřeba přizpůsobit výběr potravin ročnímu období.
Kolagen je jedna z nejdůležitějších bílkovin ve vašem těle. Je hlavní složkou pojivových tkání, které tvoří několik částí těla, včetně šlach, vazů, kůže a svalů. Kolagen má mnoho důležitých funkcí, včetně zajištění struktury pokožky a posílení kostí.
Alkohol je obecně velmi kalorický, proto ho výživoví poradci v rámci hubnutí moc nedoporučují. Jak moc může občasná sklenka vína ovlivnit vaše snažení? Co na to říkají odbornice na hubnutí a zdravý životní styl?

Nepřehlédněte

I když je neděle od slova nedělat, měly byste dokončit vše rozdělané. Odpočinek potřebují předevšán vaše vnitřní orgány. Je důležité zaměřit se na správný jídelníček a očistu střev. Co ještě přinese novoluní v Panně?
Může být klíčem ke štěstí a trvalému vztahu astrologie? Ať už hledáte spřízněnou duši, nebo hodnotíte stav současného vztahu, vaše znamení zvěrokruhu vám může poskytnout užitečné informace o vašem milostném životě. Takže, jak je důležité souznění horoskopu?

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek