Pátek , 23. 02. 2024

Svatopluk

Jógové pozice pro zdraví: 7 cviků, které protáhnou i potěší

Jógu zná v dnešní době snad každý a vysoké procento z nás jí doma nebo v tělocvičně dokonce cvičí. Tato relaxační cvičení se vždy provádějí zpomaleně a využívají všech svalů v těle. Jóga má díky tomu skvělé zpevňující a detoxikační vlastnosti. Není sice na hubnutí tak efektivní jako aerobik, nicméně je to velice funkční způsob, jak formovat své tělo. Pokud jógu milujete nebo s ní teprve začínáte, určitě se seznamte se 7 pozicemi, které tvoří samotný základ jógy a pro vaše tělo dokáží vykonat zázraky!
jógové pozice
Jóga potěší lidské zdraví i mysl. (foto: 123RF)

02. 11. 2021

1.      Pozdrav slunci

Pozdrav slunci je nejznámější a nejvíce zklidňující jógový cvik, patří dokonce mezi nejoblíbenější jógové pozice. Jedná se o kombinaci několika poloh, které kombinují protažení, předklon a natáhnutí se až ke špičkám chodidel, a to celé i obráceně. Tato póza je výchozí a cvičí se před každou sekvencí, ať už začátečníkem, středně pokročilým, nebo pokročilým. Pozdrav slunci se doporučuje cvičit pro maximální užitek brzy ráno.

Jógové pozice – pozdrav slunci

2.      Pozice hory

Jak název napovídá, jedná se zde především o zpevnění těla. Tato pozice následuje hned po pozdravu slunci. Postavte se na podložku s chodidly u sebe. Koncentrujte se a váhu těla rovnoměrně rozprostírejte mezi prsty u nohou. Zpevněte střed těla, a to tak, že zatáhnete břicho a vyrovnáte záda. Vytahujte se mírně nahoru. Ramena tlačte dozadu a dolů.

pozice hory
Znáte tuto pozici hory? (foto: 123RF)

3.      Pozice kočky

Tuto pozici nejspíš není nutno širokosáhle představovat, neboť ji známe všichni ze školky a školy. Z těch dob víme, jak moc je přínosná a jak dobře se v ní relaxuje. Je jednou z rozcvičovacích póz jógy, zahřívá vaše tělo a spouští krevní oběh, což je důležité, aby se zabránilo zranění. Klekněte si na kolena a dlaně položte na zem.

Následně pomalu prohýbejte záda, buď nahoru nebo dolů. Při prohnutí břicha dolů se nadechněte, v prohnutí do oblouku se zády směřujícími nahoru vydechněte. Póza udržuje pružnost páteře, která se snižuje v důsledku osteoporózy a způsobuje flexi.

pozice kočky
Kočka dokonale protáhne zádové svalstvo. (foto: 123Rf)

4.      Pozice bojovníka

Mezi jógové pozice patří i pozice bojovníka obsahující 2 typy, které jsou prováděny jako sada nebo jednotlivě. Tyto polohy trénují boky, paže i ramena a zvyšují vytrvalost svalů nohou. Postavte se s nohama od sebe v rozpětí ramen, posuňte pravou nohu doprava lehce ji zohněte a levou nohu natáhněte za sebe. Ruce a ramena protáhněte do jedné přímky. Držte tento pohyb po dobu pěti dechů, poté opakujte na druhé straně.

pozice bojovníka
Pozice bojovníka zlepší celkovou rovnováhu. (foto: 123RF)

5.      Pozice kobry

Pozice kobry má vliv na paže, ramena, záda, břicho, stehna a nohy, jak můžete vidět, jedná se tedy o velmi účinný cvik.  Lehněte si na břicho a ruce položte vedle ramen. Pomalu zvedněte horní polovinu od podlahy, nohy držte pevně na zemi a ohýbejte se co nejdále od břicha. Nezatěžujte si bederní páteř, protože by to mělo spíš negativní efekt. Tento pohyb je mimořádně přínosný pro vytvarování spodní části břicha, které je poměrně obtížné vyhladit.

jógové pozice kobra
Pozice kobry skvěle protáhne záda. (foto: 123RF)

6.      Pozice luku

Pozice luku je o něco obtížnější, jelikož abyste dosáhli dokonalého držení těla vyžaduje tento cvik pravidelnou praxi a velkou ohebnost. Doporučuje se ji proto po prvních pár týdnů nezkoušet. Pokud ji chcete vyzkoušet, lehněte si na břicho, zvedněte ruce a nohy, natáhněte ruce dozadu a držte si kotníky. Několik sekund udržujte tělo v této pozici. Luková poloha je jednou z nejúčinnějších jógových póz a ovlivňuje celé vaše tělo.

pozice luku
Pozice luku protáhnou bříško i dolní končetiny. (foto: 123RF)

7.      Pozice stromu

Pozice stromu je skvělá póza pro začátečníky, kteří pracují na vyvážení celého těla a dosažení dokonalosti v balancování. Póza ovlivňuje centrum celého těla a posiluje vaše břišní svaly i svaly nohou. Nejprve se postavte na podložku s nohama na šířku ramen. Zvedněte levou nohu a položte ji na vnitřní stehno pravé nohy. V této pozici chvíli vydržte a opakujte na druhé straně.

K TÉMATU  Zánětlivá rakovina prsu je agresivní a zákeřná. Odhalte ji včas a nepodceňujte příznaky

Pokud si chcete udělat pozici ještě obtížnější, doporučujeme zavřít oči. Naopak koncentrace na jeden pevný bod v místnosti velmi napomáhá k udržení balance.

jogove pozice stromu
Pozice stromu nejen pro lepší rovnováhu. (foto: 123RF)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Hormonální jóga jako řešení potíží s menstruací nebo otěhotněním

Jóga proti syndromu karpálního tunelu: lék na bolest zápěstí

Zdroje článku:
Doporučujeme
sdílet
tisknout
mohlo by vás zajímat

Témata pro vás

Výběr článků

Jaké jsou trendy v bydlení pro letošní zimu? Toužíte si trendově zařídit váš domov? Pak se můžete inspirovat těmito 4 aktuálními trendy.
Cílem lymfodrenáže je zlepšit kvalitu lymfatického oběhu, popřípadě odčerpat přebytečnou lymfu z podkoží zpět do oběhu. Postup je nutno znát a bezpodmínečně respektovat, a tak patří jen do rukou zkušených odborníků. Nesmí způsobit žádné bolestivé pocity, nepoužívají se při ní žádné emulze ani oleje.
Dnešní doba se těší oblíbenosti zdravého životního stylu s dostatkem pohybu. Proto není divu, že se zejména ženy snaží vedle vyváženého jídelníčku také pravidelně cvičit a záleží jim na vyrýsované postavě. Pokud i vy toužíte po pevném a kulatém zadečku, je na čase najít ty nejefektivnější cviky, které můžete cvičit i v pohodlí domova a zapojit hýždě.
Máme po úplňku. Co vás nyní čeká o víkendu? Nahlédněte do našeho speciálního horoskopu krásy a duševního zdraví od astroložky Nadi Šmídové.
Spousta lidí je se svým životem nespokojená. Někomu se nelíbí postava, jinému nos, další si stěžuje na vztah, který prožívá. Proto se většina z nás ubírá k brouzdání na Instagramu, který je doslova zahlcen perfektními fotografiemi života jiných lidí. Mnoho influencerů se ale tomuto „trendu sociálních sítí“ snaží postavit a ukazují také pravou realitu než tu vysněnou. Jednou z takových influencerek je Bree Lenehan.
Leden je ideálním obdobím, kdy byste si měli naordinovat očistu. Zbavíte se při ní všech škodlivých látek a zároveň posílíte imunitu. Přece jen játra, a nejen ta, dostala v závěru roku pořádně zabrat. Chcete-li jim ulevit, zapojte se do soutěže o balíček doplňků stravy Naturevia, který vám pomůže při detoxikaci organizmu a navíc podpoří vaši obranyschopnost.
Kvasinky zlepšují vstřebávání živin a podporují správné trávení. Dojde-li ale v organismu k jejich přemnožení, projeví se to řadou nepříjemných příznaků.
Chcete mít ve své domácnosti domácího mazlíčka, se kterým bude radost trávit volný čas? Nemusíte nutně sahat po pejskovi, i když je jistě velkým lákadlem. Co si domů raději pořídit kočku, která na vás nebude tolik závislá?
Polyamorie během posledních několika let přestává být tabu a začíná se k ní hlásit čím dál tím více lidí, a to včetně osob pohybujících se v showbyznysu. Co to povídáme, vlastně především celebrity polyamorii zpopularizovaly.
Společnost Trust uvádí na trh sluchátka Trust Noma pro poslech hudby a hands-free volání s poutavým retro designem. Chcete je vyhrát? Máme pro vás jednoduchou soutěžní otázku. Zpříjemněte si Vánoce poslechem hudby.:)
Japonští šéfkuchaři vědí, jak zacházet s nožem. Zákazníci restaurace obvykle nevidí, jak vypadá taková práce v rukou profesionála. Řezání, krájení nebo sekání, správný šéfkuchař dokáže s ostrou čepelí doslova kouzlit. Krájet maso, ovoce i zeleninu zvládají tihle šéfkuchaři s chirurgickou přesností a je radost se jim dívat pod ruce.
Miloš Zeman brzy sesedne z pozice hlavy státu. 8. března 2023 tomu bude 10 let od složení prvního prezidentského slibu Milošem Zemanem. Byl zvolen, jako první, přímou volbou a svůj mandát po pěti letech obhájil. Třetí kandidaturu Ústava nepovoluje, a tak teď Česko hledá nového prezidenta. Nebo historicky první prezidentku? Po čem volá naše společnost?

Výběr článků

Když se řekne slovo “masožravky”, většina lidí si vybaví českou kultovní klasiku Adéla ještě nevečeřela. Bohužel díky tomuto filmovému snímku se většina pěstitelů obává, že je rostlina kousne. To je samozřejmě mylná domněnka, masožravky opravdu nekoušou. Jedná se naopak o krásné unikáty, které milují především děti. Možná si říkáte, že pěstování bude složité, přece jen se nejedná o typickou českou rostlinu. Jenže pěstování je naopak velice snadné.
Aby tělo fungovalo správně, je zapotřebí mít vyvážené množství ženských i mužských hormonů. Zkrátka od všeho tak akorát. Každý takový výkyv - nedostatek, nebo naopak nadbytek jednotlivých hormonů, dokáže ženám způsobit značné problémy. A o jednom z nich se právě nyní pobavíme.
Japonská zahrada je působivý způsob úpravy okrasné zahrady. V Japonsku bývala zahrada dlouhodobě otázkou prestiže více, než kdekoli jinde ve světě. V Evropských zemích se nachází parky i zahrady, které si berou inspiraci právě v této zahradní architektuře. Jejich vzhled byl ale přizpůsoben našemu trendu úpravy zahrad. Nic to nemění na tom, že krásně upravená idealizovaná příroda v duchu japonské zahrady je prostě pastvou pro oči.

Nepřehlédněte

Make-up kdekoliv. Tyhle kosmetické vychytávky poradí, jak vytvořit vlastní rozjasňovač, čím nahradit pudr nebo udělat rychlé kontury obočí.
Rozlučka se svobodou je v podstatě taková ta poslední dámská jízda, kterou si můžete se svou kamarádkou užít za svobodna. Zapomeňte ale na striptýz a klasické rozlučkové klišé – nemusí to být v zásadě jen o alkoholu a nezřízeném veselí. Ne každá kámoška je taky na bar zvědavá. Spíše vsaďte na společné zážitky a naplánujte zajímavou rozlučku, kterou si nevěsta bude pamatovat napořád.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek