Neděle , 04. 12. 2022

Barbora

Jógové pozice pro zdraví: 7 cviků, které protáhnou i potěší

Jógu zná v dnešní době snad každý a vysoké procento z nás jí doma nebo v tělocvičně dokonce cvičí. Tato relaxační cvičení se vždy provádějí zpomaleně a využívají všech svalů v těle. Jóga má díky tomu skvělé zpevňující a detoxikační vlastnosti. Není sice na hubnutí tak efektivní jako aerobik, nicméně je to velice funkční způsob, jak formovat své tělo. Pokud jógu milujete nebo s ní teprve začínáte, určitě se seznamte se 7 pozicemi, které tvoří samotný základ jógy a pro vaše tělo dokáží vykonat zázraky!
jógové pozice
Jóga potěší lidské zdraví i mysl. (foto: 123RF)

02. 11. 2021

1.      Pozdrav slunci

Pozdrav slunci je nejznámější a nejvíce zklidňující jógový cvik, patří dokonce mezi nejoblíbenější jógové pozice. Jedná se o kombinaci několika poloh, které kombinují protažení, předklon a natáhnutí se až ke špičkám chodidel, a to celé i obráceně. Tato póza je výchozí a cvičí se před každou sekvencí, ať už začátečníkem, středně pokročilým, nebo pokročilým. Pozdrav slunci se doporučuje cvičit pro maximální užitek brzy ráno.

Jógové pozice – pozdrav slunci

2.      Pozice hory

Jak název napovídá, jedná se zde především o zpevnění těla. Tato pozice následuje hned po pozdravu slunci. Postavte se na podložku s chodidly u sebe. Koncentrujte se a váhu těla rovnoměrně rozprostírejte mezi prsty u nohou. Zpevněte střed těla, a to tak, že zatáhnete břicho a vyrovnáte záda. Vytahujte se mírně nahoru. Ramena tlačte dozadu a dolů.

pozice hory
Znáte tuto pozici hory? (foto: 123RF)

3.      Pozice kočky

Tuto pozici nejspíš není nutno širokosáhle představovat, neboť ji známe všichni ze školky a školy. Z těch dob víme, jak moc je přínosná a jak dobře se v ní relaxuje. Je jednou z rozcvičovacích póz jógy, zahřívá vaše tělo a spouští krevní oběh, což je důležité, aby se zabránilo zranění. Klekněte si na kolena a dlaně položte na zem.

Následně pomalu prohýbejte záda, buď nahoru nebo dolů. Při prohnutí břicha dolů se nadechněte, v prohnutí do oblouku se zády směřujícími nahoru vydechněte. Póza udržuje pružnost páteře, která se snižuje v důsledku osteoporózy a způsobuje flexi.

pozice kočky
Kočka dokonale protáhne zádové svalstvo. (foto: 123Rf)

4.      Pozice bojovníka

Mezi jógové pozice patří i pozice bojovníka obsahující 2 typy, které jsou prováděny jako sada nebo jednotlivě. Tyto polohy trénují boky, paže i ramena a zvyšují vytrvalost svalů nohou. Postavte se s nohama od sebe v rozpětí ramen, posuňte pravou nohu doprava lehce ji zohněte a levou nohu natáhněte za sebe. Ruce a ramena protáhněte do jedné přímky. Držte tento pohyb po dobu pěti dechů, poté opakujte na druhé straně.

pozice bojovníka
Pozice bojovníka zlepší celkovou rovnováhu. (foto: 123RF)

5.      Pozice kobry

Pozice kobry má vliv na paže, ramena, záda, břicho, stehna a nohy, jak můžete vidět, jedná se tedy o velmi účinný cvik.  Lehněte si na břicho a ruce položte vedle ramen. Pomalu zvedněte horní polovinu od podlahy, nohy držte pevně na zemi a ohýbejte se co nejdále od břicha. Nezatěžujte si bederní páteř, protože by to mělo spíš negativní efekt. Tento pohyb je mimořádně přínosný pro vytvarování spodní části břicha, které je poměrně obtížné vyhladit.

jógové pozice kobra
Pozice kobry skvěle protáhne záda. (foto: 123RF)

6.      Pozice luku

Pozice luku je o něco obtížnější, jelikož abyste dosáhli dokonalého držení těla vyžaduje tento cvik pravidelnou praxi a velkou ohebnost. Doporučuje se ji proto po prvních pár týdnů nezkoušet. Pokud ji chcete vyzkoušet, lehněte si na břicho, zvedněte ruce a nohy, natáhněte ruce dozadu a držte si kotníky. Několik sekund udržujte tělo v této pozici. Luková poloha je jednou z nejúčinnějších jógových póz a ovlivňuje celé vaše tělo.

pozice luku
Pozice luku protáhnou bříško i dolní končetiny. (foto: 123RF)

7.      Pozice stromu

Pozice stromu je skvělá póza pro začátečníky, kteří pracují na vyvážení celého těla a dosažení dokonalosti v balancování. Póza ovlivňuje centrum celého těla a posiluje vaše břišní svaly i svaly nohou. Nejprve se postavte na podložku s nohama na šířku ramen. Zvedněte levou nohu a položte ji na vnitřní stehno pravé nohy. V této pozici chvíli vydržte a opakujte na druhé straně.

K TÉMATU  Jak se vypořádat se špatnou náladou? Zkuste našich 10 tipů!

Pokud si chcete udělat pozici ještě obtížnější, doporučujeme zavřít oči. Naopak koncentrace na jeden pevný bod v místnosti velmi napomáhá k udržení balance.

jogove pozice stromu
Pozice stromu nejen pro lepší rovnováhu. (foto: 123RF)

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Hormonální jóga jako řešení potíží s menstruací nebo otěhotněním

Jóga proti syndromu karpálního tunelu: lék na bolest zápěstí

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Drží vás stále novoroční předsevzetí? Jste stále odhodlaní zhubnout povánoční kilogramy nebo jste se rozhodli zhubnout nezávisle na tom, že je začátek roku, který se obvykle v duchu plnění novoročních předsevzetí nese? Možná vás trápí, že kilogramy nejdou dolů tak rychle, jak byste očekávali. Na vině může být pomalé spalování. To naštěstí lze podpořit, a to spalovači tuků. Tedy opravdu se jedná o něco, co funguje? Nebo jsou to jenom dobře propagované produkty slibující nám štíhlou a sexy postavu?
Při výběru spodního prádla zaměřujeme svou pozornost předně na design. Myslíme si, že to, jak kalhotky vypadají, je hlavní. Jenže hlavní by měla být jejich zdravotní nezávadnost. Jen hrstka žen si uvědomuje, jak moc ovlivňuje spodní prádlo naše zdraví. Jen málokterá z žen má na paměti, že nevhodné spodní prádlo může stát za bolestivými mykózami nebo svědivými a nepříjemnými ekzémy.
Řeč je v našem životě velmi důležitá. Přece jen si jistě hned po pár větách všimnete, pokud někdo nevyslovuje zcela správně, koktá nebo mu dělá potíže výslovnost některých písmen. Řeč se u nás vyvíjí od útlého dětství a je dobré sledovat, jestli tu nenastávají nějaké potíže. Ty je mnohem snazší řešit okamžitě než později v dospělosti.
Každá z nás neustále hledáme osvědčený recept na to, jak být krásná, výjimečná a atraktivní. Představa je to samozřejmě příjemná, ale jak toho vlastně nejsnáze dosáhnout? Snad nejlepší věc, kterou pro to můžeme udělat, je načerpat inspiraci od žen, které se takové už naučily být. Co takové ženy radí ostatním ženám?

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek