Sobota , 02. 12. 2023

Blanka

Petra (29): O svém těhotenství jsem se dozvěděla až v pátém měsíci! A celou tu dobu jsem brala drogy

Petra má dnes tříletého chlapečka, který již chodí do školky. Žije se synem sama v bytě, většinu dne tráví u své matky a babičky.
Petra vede vnitřní boj - dítě, nebo drogy? Jak se s touto výzvou popere?

09. 03. 2020

Její chlapeček ale tatínka nikdy nepoznal. Že je těhotná zjistila až v pátém měsíci … a u doktora ztropila pořádnou scénu! Její příběh má díky dítěti ale dobrý konec. Alespoň na nějaký čas … dostanou Petru drogy zase tam, kde byla?

„Tloustneš, měla bys shodit“

Bylo kolem Vánoc, když si Petru začali kamarádi dobírat, že je nějak tlustší, a že by měla shodit. Ani ve snu ji nenapadlo, že v sobě nosí nový život. Žila naprosto bezstarostně – v bytě po babičce si mohla dělat co chtěla, v továrně si vydělala dost na jídlo i zábavu. Ve volných chvílích se ve svých 25 letech scházela s kamarády u piva, kde si každý den dala i několik jointů. Jen tak, z nudy a z dlouhé chvíle. Občas někdo na taneční párty donesl i extázi a jiné drogy. Petra si užila a nic dál neřešila.

„Chci okamžitě na potrat!“

Když se objednala na klasickou prohlídku ke gynekologovi, zažila největší šok svého života. Na ultrazvuku společně s ním sledovala miminko. „Co to je, sakra! Okamžitě to dejte pryč! Chci hned na potrat!“ Vyděšená Petra z náhlé změny životního rytmu vyděšeně křičela na personál ordinace a domáhala se neproveditelného. Doktor jí vysvětlil, že v této fázi těhotenství již potraty nelze provádět. Byla v pátém měsíci. V naprosto nové životní situaci.

Co teď?

Kontaktovala rodinu, která před ní naštěstí nezavřela dveře. Petra žila lehkovážně a utrácela za drogy a alkohol. Teď jí rodina dala jasné ultimátum: „Vystěhuješ se z bytu po babičce, najdeš si vlastní, menší byt.“ Dovolili jí, ať si do bytu po babičce domluví nájemníky, a pomocí těchto peněz platila nájem menšího bytu. Najednou přestala sdílet stejné záliby se svými kamarády, kteří si stále dál krátili čas popíjením a drogami. Začala mít jiné starosti, příchod dítěte se rychle blížil.

Drogy v těhotenství
zdroj foto: pixabay.com

Na chvíli matkou

Když se Matyáš narodil, Petřin svět se zalil mateřskou láskou. Vzorně se o něj starala, přes internet sháněla dětské potřeby ve skupinkách „za odvoz“, vybavila byt a snažila se, aby její dítě mělo dostatek všeho potřebného. Najednou ji nezajímaly hovory kamarádů, kteří se jí beztak posmívali, protože nemohla s dítětem nikam jít. Velkou oporou jí byla rodina – kdykoliv něco potřebovala, přijeli jí ochotně pomoct. Ale snažili se, aby situaci zvládla co nejvíce sama.

K TÉMATU  Jak se ženy vnímají v různých etapách svého života?

Nejvíce jí pomohlo, že si každý večer psala deník. Zaznamenávala do něj vše, co s Matyáškem ten den dělali a představovala si, jak si tyto záznamy jedou její syn přečte a poděkuje jí, protože on si to ještě nebude moci pamatovat. Tak moc ji mateřství uchvátilo – pro svého syna by udělala vše a doslova pro něj dýchala. Na drogy v té době neměla ani pomyšlení, a byla na sebe pyšná, že objevila tak úžasnou „motivaci“, která jí pomohla začít nový život.

„Otce nikdy nepoznáš“

Jednou věcí si je Petra ve svém životě ale jistá – její dítě nikdy nepozná svého otce. „Než aby zjistil, kdo to je a jak žije, ať ho raději nikdy nepozná,“ říká matka malého chlapečka. Otcem dítěte je muž, který nedávno kvůli užívání drog skončil na ulici. Před porodem vyplnila vše potřebné, otec není nikde uveden. Tím pádem je ale na syna sama i finančně. Hodně jí pomáhá rodina, která sama žije skromně, a samozřejmě stát, díky kterému má Petra příspěvky na dítě, bydlení i školku.

Matka s dítětem
zdroj foto: pixabay.com

Jak to bude dál?

Petra byla několik měsíců vzornou matkou. Když ale zjistila, že je Matyášek hodný a může ho hlídat babička, začala se zase scházet se svou „starou partou“. V současné době žije z příspěvků, nemá zájem jít pracovat. „Vychází mi to líp, než kdybych šla do práce.“ Po vyzvednutí ze školky hned míří k babičce, která je za jediné vnouče přešťastná. Petra tak odchází „hledat práci“ – ve skutečnosti však sedí s kamarády u piva.

Babička malého synka přiznává, že Petře v době dospívání dopřáli až příliš volnosti, a že se jim její výchova vymkla z rukou. V současné době uvažuje, že se s dcerou pokusí domluvit, aby jí předala vnoučka do péče. Ta by ale přišla o všechny sociální výhody, a musela by se vrátit do práce a do reality.

K TÉMATU  Nela v koučinku: Koučink nekoučink

Vzpamatuje se Petra a oddá se zase svému Matyáškovi a deníku, který pro něj připravuje, nebo opět spadne do kolotoče drog, chvilkové svobody a alkoholu? Budeme jí držet palce!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Babička na hlídání. Je to radost nebo povinnost a co když hlídat zrovna nechcete

Vaše příběhy: Moje dcera utekla z domu a začala brát drogy! Může za to její první přítel? Nebo selhání ve výchově?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Ať už patříte mezi takzvané online podnikatele nebo se mezi ně zanedlouho zařadíte, vyplatí se poslouchat podcasty - hlasové záznamy, které vás mohou posunout vpřed. Samozřejmě nejsou určeny jen pro byznysmeny či ty, kteří se na tomto poli chtějí pohybovat. Jejich motivační síla může pohánět kdekoho. Otázkou je, jaké poslouchat, když je jich dnes tolik!
O spodním prádle se zrovna moc nemluví, a to hlavně z toho důvodu, že se jedná o něco opravdu intimního, ale přitom tak běžného. Také proto jsou fakta o spodním prádle tak trochu zapovězena – ale věřte, že i v tomto případě se můžete zasmát a podivovat, jakou proměnou spodní prádlo prošlo za tu dlouhou řadu let od jeho vynalezení.
Jsou potraviny, které si vychutnáte pouze ve slané nebo sladké verzi. A pak jsou mezi námi takové, ze kterých si připravíte snadno obojí. Stačí jen obměnit suroviny, zapojit fantazii, najít ten správný recept a lahodné jídlo je na světě. Které potraviny připravíte v obou variantách? Mrkněte na ně!
Rádi utrácíte, ale kolikrát si říkáte, že už máte tolik věcí, až je není kam dávat? V tom případě se zamyslete nad tím, za co utrácíte a jestli náhodou není lepší místo utrácení investovat do něčeho, co se vám skutečně vyplatí.
Peníze nerostou na stromech, ale i kdyby rostly, bylo by hloupé odmítat příležitosti k výhodnému nákupu. Pokud rádi utrácíte v e-shopech, následující tipy uleví vašemu rozpočtu. Prozradíme vám, jak v e-shopech šetřit a nemuset přitom slevit z kvality zboží. Internet je neuvěřitelně spletité bludiště a najít tu nejlepší nabídku je mnohdy velmi náročné. Někdy člověk stráví celé hodiny prolézáním virtuálních regálů, než se objeví ta správná. Zdaleka nejhorší jsou však tzv. impulzivní nákupy, právě mohou peněženku řádně provětrat. Naštěstí se můžete řídit poměrně jednoduchými pravidly, díky kterým se vlk nažere a koza zůstane celá – nakoupíte ke své spokojenosti, ale nebude lamentovat nad extrémní útratou. Jdeme na to!
„Už toho mám dost!“ řekla naše redaktorka Irena, když se na sebe ráno podívala do zrcadla. Po špatném spánku se pod jejíma očima pohupovaly malé váčky. Kruhy pod očima nechce nikdo z nás, a proto jsme zkusily, co na ně zabírá.

Nepřehlédněte

Zřejmě není nutné dlouze vysvětlovat, o jaký hmyz se jedná. Octomilky neboli vinné mušky se nám do domácnosti ochotně nastěhují v momentě, kdy necháme na stole zralé ovoce nebo třeba zbytek pečiva od snídaně. Stačí jen chvilička a mušky se velmi rychle namnoží. Pak se může zdát problematické je z kuchyně nějak vypudit. Ale nebojte se – jde to.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek