Pondělí , 05. 12. 2022

Jitka

Petra (29): O svém těhotenství jsem se dozvěděla až v pátém měsíci! A celou tu dobu jsem brala drogy

Petra má dnes tříletého chlapečka, který již chodí do školky. Žije se synem sama v bytě, většinu dne tráví u své matky a babičky.
Petra vede vnitřní boj - dítě, nebo drogy? Jak se s touto výzvou popere?

09. 03. 2020

Její chlapeček ale tatínka nikdy nepoznal. Že je těhotná zjistila až v pátém měsíci … a u doktora ztropila pořádnou scénu! Její příběh má díky dítěti ale dobrý konec. Alespoň na nějaký čas … dostanou Petru drogy zase tam, kde byla?

„Tloustneš, měla bys shodit“

Bylo kolem Vánoc, když si Petru začali kamarádi dobírat, že je nějak tlustší, a že by měla shodit. Ani ve snu ji nenapadlo, že v sobě nosí nový život. Žila naprosto bezstarostně – v bytě po babičce si mohla dělat co chtěla, v továrně si vydělala dost na jídlo i zábavu. Ve volných chvílích se ve svých 25 letech scházela s kamarády u piva, kde si každý den dala i několik jointů. Jen tak, z nudy a z dlouhé chvíle. Občas někdo na taneční párty donesl i extázi a jiné drogy. Petra si užila a nic dál neřešila.

„Chci okamžitě na potrat!“

Když se objednala na klasickou prohlídku ke gynekologovi, zažila největší šok svého života. Na ultrazvuku společně s ním sledovala miminko. „Co to je, sakra! Okamžitě to dejte pryč! Chci hned na potrat!“ Vyděšená Petra z náhlé změny životního rytmu vyděšeně křičela na personál ordinace a domáhala se neproveditelného. Doktor jí vysvětlil, že v této fázi těhotenství již potraty nelze provádět. Byla v pátém měsíci. V naprosto nové životní situaci.

Co teď?

Kontaktovala rodinu, která před ní naštěstí nezavřela dveře. Petra žila lehkovážně a utrácela za drogy a alkohol. Teď jí rodina dala jasné ultimátum: „Vystěhuješ se z bytu po babičce, najdeš si vlastní, menší byt.“ Dovolili jí, ať si do bytu po babičce domluví nájemníky, a pomocí těchto peněz platila nájem menšího bytu. Najednou přestala sdílet stejné záliby se svými kamarády, kteří si stále dál krátili čas popíjením a drogami. Začala mít jiné starosti, příchod dítěte se rychle blížil.

Drogy v těhotenství
zdroj foto: pixabay.com

Na chvíli matkou

Když se Matyáš narodil, Petřin svět se zalil mateřskou láskou. Vzorně se o něj starala, přes internet sháněla dětské potřeby ve skupinkách „za odvoz“, vybavila byt a snažila se, aby její dítě mělo dostatek všeho potřebného. Najednou ji nezajímaly hovory kamarádů, kteří se jí beztak posmívali, protože nemohla s dítětem nikam jít. Velkou oporou jí byla rodina – kdykoliv něco potřebovala, přijeli jí ochotně pomoct. Ale snažili se, aby situaci zvládla co nejvíce sama.

K TÉMATU  Jak poznat vadu řeči u dítěte a co s tím?

Nejvíce jí pomohlo, že si každý večer psala deník. Zaznamenávala do něj vše, co s Matyáškem ten den dělali a představovala si, jak si tyto záznamy jedou její syn přečte a poděkuje jí, protože on si to ještě nebude moci pamatovat. Tak moc ji mateřství uchvátilo – pro svého syna by udělala vše a doslova pro něj dýchala. Na drogy v té době neměla ani pomyšlení, a byla na sebe pyšná, že objevila tak úžasnou „motivaci“, která jí pomohla začít nový život.

„Otce nikdy nepoznáš“

Jednou věcí si je Petra ve svém životě ale jistá – její dítě nikdy nepozná svého otce. „Než aby zjistil, kdo to je a jak žije, ať ho raději nikdy nepozná,“ říká matka malého chlapečka. Otcem dítěte je muž, který nedávno kvůli užívání drog skončil na ulici. Před porodem vyplnila vše potřebné, otec není nikde uveden. Tím pádem je ale na syna sama i finančně. Hodně jí pomáhá rodina, která sama žije skromně, a samozřejmě stát, díky kterému má Petra příspěvky na dítě, bydlení i školku.

Matka s dítětem
zdroj foto: pixabay.com

Jak to bude dál?

Petra byla několik měsíců vzornou matkou. Když ale zjistila, že je Matyášek hodný a může ho hlídat babička, začala se zase scházet se svou „starou partou“. V současné době žije z příspěvků, nemá zájem jít pracovat. „Vychází mi to líp, než kdybych šla do práce.“ Po vyzvednutí ze školky hned míří k babičce, která je za jediné vnouče přešťastná. Petra tak odchází „hledat práci“ – ve skutečnosti však sedí s kamarády u piva.

Babička malého synka přiznává, že Petře v době dospívání dopřáli až příliš volnosti, a že se jim její výchova vymkla z rukou. V současné době uvažuje, že se s dcerou pokusí domluvit, aby jí předala vnoučka do péče. Ta by ale přišla o všechny sociální výhody, a musela by se vrátit do práce a do reality.

K TÉMATU  Jana (38): Švagrová proti mně poštvala celou rodinu. Záviděla mi

Vzpamatuje se Petra a oddá se zase svému Matyáškovi a deníku, který pro něj připravuje, nebo opět spadne do kolotoče drog, chvilkové svobody a alkoholu? Budeme jí držet palce!

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Babička na hlídání. Je to radost nebo povinnost a co když hlídat zrovna nechcete

Vaše příběhy: Moje dcera utekla z domu a začala brát drogy! Může za to její první přítel? Nebo selhání ve výchově?

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Vzhled dnes hraje hlavní roli. Na základě celkové vizáže si vytváříme první dojmy a názory na druhého člověka. Hodnotíme v čem přišel, jestli má mastné vlasy nebo jak na tom jsou jeho nehty. Ano, i nehty o člověku mnoho prozradí. Zejména to, jestli dbá na detaily či nikoliv.
Dnes jsem snědla svůj objednaný Caesar salát, i když vím, že měl chyby. Ale dávám si ho často. Tak jsem špatný druh použitého salátu a kus opečené slaniny neřešila. Vím, co jsem si objednala. Ovšem určitě se vám stává, že si dáte něco, co vůbec neodpovídá kvalitě, kterou jste očekávala. Co může být v restauraci předmětem reklamace?
Každá z nás to zná. A pokud ne, můžete si gratulovat. Úzkost nás v dnešním světě provází častěji než kdy jindy. Ještě aby ne, když tu máme světovou pandemii, lidé umírají, jiní přicházejí o práci. Naštěstí ale existuje několik dechových metod, které vás alespoň trošku pomohou uvolnit se ve vypjatých situacích.
Jamu je tradiční indonéský lék z kořenů, bylin, květů, kůry a koření. Vyrábí se již více než 1200 let z čerstvých surovin, jako jsou tamarind, galangal, zázvor a kurkuma. V Indonésii se podává prakticky na každém kroku, například i v masážních salonech či při léčebných sezeních. Nejenom, že Indonésanům chutná, ale je také prospěšný pro lidské zdraví. Jak si jej vyrobit, a s kterými neduhy nám dokáže pomoci?
Příchod miminka představuje krásný okamžik v životě každé maminky. I přes to ale moc dobře víme, že právě založení rodiny mnohdy může zacloumat s rodinným rozpočtem. Příjem maminky se v tu chvíli smrskne na rodičovský příspěvek. Když k tomu přičteme kolik toho miminko potřebuje nebo jak se vše kolem zdražuje, často si říkáme, že by se hodila nějaká koruna navíc. Řešením může být přivýdělek na rodičovské, na který se nyní trochu detailněji podíváme.
Lidé jsou různí a někteří mají prostě potřebu se zviditelňovat za každou cenu. Uznání široké veřejnosti si lze získat různými způsoby, na světě je velká spousta lidí, co udělá téměř všechno jen pro to, aby se o nich psalo či mluvilo. Zápis do Guinessovy knihy rekordů jistě jistým úspěchem je, stačí vlastně jen vyniknout a být nejlepší. A je docela jedno v čem.
Topná sezona je tady, což znamená, že většina lidí přemýšlí nad tím, jestli nezainvestuje do nějakého úspornějšího zařízení. Přece jenom výdaje na energie kvůli konci roku sahají do nemilých výšin a většina lidí hledá možnosti, jak trochu ušetřit. Investice do úspornějšího vytápění je rozhodně jedna z cest stejně jako změna dodavatele elektřiny či plynu. Druhým zmíněným se však nezabývejme a raději si prozraďme, jak vytápět rodinný dům. 

Nepřehlédněte

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek