Neděle , 24. 09. 2023

Jaromír

Alkohol jako náhražka manželské poradny? Podle odborníků upevňuje vztahy a snižuje riziko nevěry! Co je na tom pravdy?

Skočíte si občas se svým partnerem na jedno točené, nebo si spolu u televize vychutnáte archiv z vinných sklípků? Pak si můžete gratulovat, protože vaše soužití asi jen tak něco nenaruší. Tedy alespoň tohle se teď povídá ve vědeckých kruzích.

03. 09. 2018

03. 09. 2018

Že metla lidstva je největší zhoubou populace? To už neplatí. Po letech bádání vzali odborníci alkohol na milost s tím, že pokud se pije v přiměřeném množství, zdraví naopak prospívá. Objevují se tak názory, že občasná „slza“ zlepšuje paměť, reguluje cholesterol, mírní příznaky depresí, a dokonce platí za prevenci osteoporózy. Jenže pozor, na dně sklenky nenajdete jen psychickou pohodu a kondici, ale i záruku stabilního vztahu!

Ani kapka nazmar? Přesně tak

Poznatky poněkud netradiční americké studie, které byly se vší pompou zveřejněné v časopise Journals of Gerontology naznačují, že dvojice, které spolu konzumují alkohol, jsou méně náchylnější k rozchodům i rozvodům, neboť bývají stabilnější a harmoničtější. Tedy alespoň v porovnání s páry, v nichž platí přísná pravidla abstinence. Není třeba zmiňovat, že tato informace rozdělila svět na dva nesmiřitelné tábory – jedni se totiž radují, že mohou spojit příjemné s užitečným, zatímco druzí nevěřícně kroutí hlavou a označují vědce za blázny. Na čí straně je tedy pravda? Pokud se dovoláváte důkazů, jež by pravdivost daného tvrzení podepřely, tak ty skutečně existují…

Promile v krvi jako záruka lásky? Zřejmě…

Experti ke svému převratnému „objevu“ došli na základě dlouhodobého monitorování téměř třech tisíc svazků ve stavu manželském. Speciálně sestavený tým prostřednictvím dotazníků pravidelně zpovídal všechny respondenty, a to v různých časových rozmezích. Ze získaných dat následně vyplynulo, že muži i ženy, kteří si spolu pravidelně dávají skleničku, vykazují spokojenost, hádají se čistě výjimečně a chovají k sobě patřičný respekt a úctu. Stále je vám divné, na jakém principu může „alkoholová terapie“ fungovat? Tak to nejste zdaleka jediní, protože i pro zasvěcené je to jedna velká záhada!

„Nejsme si vůbec jistí, proč tomu tak je. Domníváme se však, že páry, které dělají více volnočasových aktivit společně, do čehož lze počítat i večerní popíjení alkoholu, mají kvalitnější rodinný život, což posiluje jejich vzájemné vazby,“ vysvětluje spoluautorka studie a zároveň psycholožka, působící na americké Michiganské univerzitě. Tak takové vysvětlení zní dost divoce, co říkáte?

K TÉMATU  Každý za sebe? Muž za ženu, žena za muže. Kdo, za koho a kdy platí? Jak si poradit v nejrůznějších situacích?

A co si o popíjení v páru myslíte právě vy? Může společná konzumace alkoholu něčemu pomoci, nebo to naopak škodí? Podělte se s námi o svůj názor.

Zdroje článku:
sdílet
tisknout

Témata pro vás

Výběr článků

Patříte mezi ty, kteří ráno bojují s nedostatkem energie? Zvoní budík, vy máte vstát, ale vám se tak nechce! Nejradši byste spali ještě další 3 hodiny... Pak nakonec vstanete, ale bez elánu, bez energie a jediné, na co se těšíte, je ranní káva. A doufáte, že právě ona vás spasí. Jenže pak uběhne pár hodin a vy potřebujete další kávu... Jak s tímto skoncovat? Jak se cítit vždy plní energie a to třeba i bez kávy? Pokračujte ve čtení článku a odpověď najdete!
Dceru jsem vychovávala od jejích devíti let sama, možná i proto jsme měly vždy krásný vztah. Byla jsem spíše kamarádka než matka, nebylo nutné ji nějak držet zkrátka, vždy se mi zdála rozumná a vyspělá, měla zodpovědnost a byla trošku jiná než její vrstevníci. I přesto všechno jsme se ale dostaly nyní do bodu, kdy mi nemůže přijít na jméno, přitom jsem jednala jen tak, jak jsem musela. Snad to jednou pochopí.
Viber uvádí novou funkci nazvanou Polls (ankety), která uživatelům umožní snadno si ve skupinových chatech a komunitách zorganizovat hlasování na jakékoliv téma. Nová funkce rozšíří možnosti komunikace mezi uživateli, protože jim dává možnost vyjádřit svůj názor na jakékoliv téma snadno a rychle. Umožňuje také každému, kdo se zúčastní dané konverzace, sledovat, jaké názory mají ostatní na určité téma, a to přehledně, aniž by se museli probírat tisíci odpovědí a názorů.
Deprese a úzkosti jsou dnes běžné jevy, se kterými se potýkáme. Zatímco někdo k těmto stavům sklouzne z důvodu špatného rodinného zázemí, jiný se do depresí dostane z důvodu až příliš velké snahy uspět. A někdy - někdy je na vině takzvaná obsedantně-kompulzivní porucha. O co konkrétně jde?
Pocení je zcela běžný jev. A zatímco během zimy mu nevěnujeme prakticky žádnou pozornost, v létě o ni doslova žádá. Zejména v parných horkých dnech nám jeho pach umí znepříjemnit nejeden výlet nebo cestování vlakem či městskou hromadnou dopravou. Věděli jste ale, že pocením vylučujeme veledůležité minerály z těla? 
Nakupování na internetu se stalo pomyslným trendem. Zejména v době panující pandemie a karantény se i ti, kteří nakupování v e-shopech zatracovali, k tomuto kroku svolili. Neměli najednou na výběr, ostatně nakonec nově nabytou zkušenost dál používali v praxi. To poté vedlo k trhání rekordů v tržbách internetových prodejen, což je trend, který i nadále pokračuje. Pokud i vy patříte mezi vášnivé on-line kupující, pozor si dejte na podvodné e-shopy.

Nepřehlédněte

Jedna z prvních věcí, kterou spatříte, jakmile vejdete. Designové věšáky jsou nápaditými a originálními kousky, které doladí interiér podle vašich představ. Na věšák patří všechno, co potřebujeme mít po ruce tak často, že to neschováváme do skříně. Designové věšáky ale nenajdou svoje místo jen za vchodovými dveřmi. Vyjímat se budou i v ložnici nebo dětském pokoji.
Obyvatelé hlavního města mají nyní další možnost využít přelomového tréninku pomocí elektrické stimulace svalů (EMS), který umožňuje náležitě procvičit 90 procent svalů v těle za pouhých 20 minut. Společnost BodyBody, která tuto unikátní formu péče o tělo nabízí, otevřela v Praze na Karlově náměstí své šesté pražské studio. V České republice je celkem dvanáct BodyBody studií.

Odebírat novinky

Přihlásit se

Jestě nemáte účet? Zaregistrujte se zde.

Nahlásit článek